2022 OLYMPIC WINTER GAMES 1/27-2/20 Beijing CHN

2022 OLYMPIC WINTER GAMES 1/27-2/20 Beijing CHN

Postby chuckiem » Fri Feb 04, 2022 1:46 am

TEAM EVENT START ORDER: MEN SP Fri Feb 4 9:55 am local time / Thu Fri 3 8:55 pm EST

1-Paul FENTZ-GER
2-Roman SADOVSKY-CAN
3-Michal BREZINA-CZE
4-Boyang JIN-CHN

5-Mark KONDRATIUK-ROC
6-Shoma UNO-JPN
7-Morisi KVITELASHVILI-GEO
8-Nathan CHEN-USA
9-Daniel GRASSL-ITA

(NOTE: Ivan SHMURATKO-UKR withdrawn (crud))

Tech Team

Ref Bianchetti-ITA
TC Huang-CHN
TS Vandecaveye-BEL
ATS Galambos-SUI

Judges for SP: AUT AZE CHN KOR ISR EST CAN JPN HUN

RESULTS TEAM EVENT MEN SHORT PROGRAM

1 Nathan CHEN USA 111.71 63.85 47.86 9.54 9.39 9.64 9.61 9.68 0.00 8 4f, 3a, 4z+3t
2 Shoma UNO JPN 105.76 58.89 46.57 46.87 9.43 9.07 9.39 9.32 9.36 0.00 6 4f, 4t+3t, 3a
3 Mark KONDRATIUK ROC 95.81 52.81 43.00 8.57 8.29 8.64 8.75 8.75 0.00 5 4t, 3a, 4s+3t
4 Morisi KVITELASHVILI GEO 92.37 50.63 41.74 8.39 8.21 8.43 8.39 8.32 0.00 7 4s+3t, 3a, 4t
5 Daniel GRASSL ITA 88.10 47.18 47.18 40.92 8.18 8.00 8.21 8.32 8.21 0.00 9 4z!q, 3z+3t, 3a
6 Boyang JIN CHN 82.87 43.91 39.96 8.21 7.71 7.89 8.11 8.04 1.00 4 4z+2t, 4t↓, 3a
7 Michal BREZINA CZE 76.77 36.63 40.14 8.21 7.75 8.00 8.11 8.07 0.00 3 2s*, 3f+3t, 3a
8 Roman SADOVSKY CAN 71.06 32.27 38.79 7.79 7.64 7.61 7.86 7.89 0.00 2 3s-df, 3a, 3z+2t
9 Paul FENTZ GER 68.64 33.43 35.21 7.21 6.89 6.93 7.18 7.00 0.00 1 3t, 3a, 3z+2t


START ORDER TEAM EVENT MEN FREE SKATE Sun Feb 6 11:50 am local time / Sat Feb 5 10:50 pm EST

1 Roman SADOVSKY CAN
2 Yuma KAGIYAMA JPN
3 Mark KONDRATIUK ROC
4 Boyang JIN CHN
5 Vincent ZHOU USA

Tech Team: same as for SP

Judges for FS: JPN CAN CHN KOR HUN EST AZE AUT ISR (same as for SP, different order)

RESULTS TEAM EVENT MEN FREE SKATE

1 Yuma KAGIYAMA JPN 208.94 116.50 92.44 9.29 9.00 9.43 9.25 9.25 0.00 4 4s, 4lo, 4t, 3a+3t, 4t+eu+3s, 3f+3lo, 3a
2 Mark KONDRATIUK ROC 181.65 95.09 86.56 8.75 8.39 8.75 8.68 8.71 0.00 3 4t, 3a, 3a+2t, 3lo, 4s+3t, 4s, 3z+eu+2s
3 Vincent ZHOU USA 171.44 85.24 86.20 8.71 8.46 8.54 8.75 8.64 0.00 5 4zq, 1f!, 4s<, 4t<, 4s+3t, 3a+eu+3s, 3a+2t
4 Boyang JIN CHN 155.04 78.26 78.26 76.78 7.93 7.32 7.75 7.75 7.64 0.00 2 4z, 4t, 3a+eu+3s, 4t+2t, 3z+2t, 3aq, 2f
5 Roman SADOVSKY CAN 122.60 50.10 74.50 7.57 7.36 7.14 7.68 7.50 2.00 1 4s<↓, 3z+3t, 1a↓, 3lo, 2s+eu+3s, 1z, 3f

TEAM STANDINGS AFTER MEN FS

45 ROC
42 USA
39 JPN
30 CAN
29 CHN
Last edited by chuckiem on Sun Feb 06, 2022 4:54 am, edited 3 times in total.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 OLYMPIC WINTER GAMES 1/27-2/20 Beijing CHN

Postby chuckiem » Fri Feb 04, 2022 3:36 am

TEAM EVENT START ORDER: RHYTHM DANCE Fri Feb 4 11:35 am local time / Thu Fri 3 10:35 pm EST

1 Misato KOMATSUBARA / Tim KOLETO JPN
2 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE
3 Katharina MUELLER / Tim DIECK GER
4 Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO
5 Oleksandra NAZAROVA / Maksym NIKITIN UKR

6 Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN
7 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA
8 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN
9 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA
10 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV ROC

Tech Team

Ref Saarelainen-FIN
TC Gordon Poltorak-POL
TS Elek-HUN
ATS Higashino-JPN

Judges for RD: FRA ITA CAN POL LTU USA GER ESP RUS

RESULTS TEAM EVENT RHYTHM DANCE

1 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 86.56 48.50 38.06 9.50 9.32 9.57 9.54 9.64 0.00 7
2 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV ROC 85.05 46.92 38.13 9.50 9.32 9.57 9.54 9.64 0.00 10
3 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 83.83 47.12 36.71 9.14 9.04 9.29 9.21 9.21 0.00 9
4 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN 82.72 45.47 37.25 9.25 9.11 9.43 9.39 9.39 0.00 8
5 Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN 74.66 41.66 33.00 8.25 8.07 8.39 8.21 8.32 0.00 6
6 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 68.69 38.38 30.31 7.54 7.36 7.68 7.64 7.68 0.00 2
7 Misato KOMATSUBARA / Tim KOLETO JPN 66.54 37.15 29.39 7.32 7.18 7.39 7.39 7.46 0.00 1
8 Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO 64.60 35.00 29.60 7.36 7.21 7.50 7.46 7.46 0.00 4
9 Oleksandra NAZAROVA / Maksym NIKITIN UKR 64.08 34.16 29.92 7.50 7.36 7.54 7.43 7.57 0.00 5
10 Katharina MUELLER / Tim DIECK GER 63.21 33.52 29.69 29.69 7.36 7.25 7.46 7.54 7.50 0.00 3


START ORDER TEAM EVENT FREE DANCE Mon Feb 7 10:30 am local time / Sun Feb 6 9:30 pm EST

1 Misato KOMATSUBARA / Tim KOLETO JPN
2 Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN
3 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN
4 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV ROC
5 Madison CHOCK / Evan BATES USA

Tech Team: Same as for RD

Judges for FD: USA FRA LTU ITA CAN GER RUS ESP POL (same as for RD but different order)

RESULTS TEAM EVENT FREE DANCE

1 Madison CHOCK / Evan BATES USA 129.07 71.81 57.26 9.43 9.29 9.64 9.71 9.64 0.00 5
2 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV ROC 128.17 71.42 57.75 9.61 9.46 9.71 9.64 9.71 1.00 4 ext lift
3 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN 124.39 68.73 55.66 9.21 9.11 9.32 9.36 9.39 0.00 3
4 Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN 107.18 57.41 49.77 8.29 8.14 8.36 8.39 8.29 0.00 2
5 Misato KOMATSUBARA / Tim KOLETO JPN 98.66 54.29 44.00 44.37 7.36 7.25 7.43 7.54 7.39 0.00 1


TEAM STANDINGS after FREE DANCE

64 ROC
58 USA
54 JPN
45 CAN
44 CHN
Last edited by chuckiem on Mon Feb 07, 2022 3:27 am, edited 4 times in total.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 OLYMPIC WINTER GAMES 1/27-2/20 Beijing CHN

Postby chuckiem » Fri Feb 04, 2022 4:28 am

TEAM EVENT START ORDER: PAIRS SP Fri Feb 4 1:15 pm local time / Fri Feb 4 12:15 am EST

1 Sofia HOLICHENKO / Artem DARENSKIY UKR
2 Jelizaveta ZUKOVA / Martin BIDAR CZE
3 Karina SAFINA / Luka BERULAVA GEO

--------------------ZAMBONI--------------------------

4 Alexa KNIERIM / Brandon FRAZIER USA
5 Riku MIURA / Ryuichi KIHARA JPN
6 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA

7 Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO CAN
8 Wenjing SUI / Cong HAN CHN
9 Anastasia MISHINA / Aleksandr GALLIAMOV ROC

Note: Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER have withdrawn as he tested crud-positive


Tech Team

Ref Okabe-JPN
TC Noyes-AUS
TS Goldstein-USA
ATS Tewanian-POL

Judges for SP: CHN ESP USA CAN ITA NED AUT HUN ISR

RESULTS TEAM EVENT PAIRS SHORT PROGRAM

1 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 82.83 44.97 37.86 37.86 9.36 9.25 9.64 9.54 9.54 0.00 8
2 Anastasia MISHINA / Aleksandr GALLIAMOV ROC 82.64 45.22 37.42 9.25 9.21 9.46 9.43 9.43 0.00 9
3 Alexa KNIERIM / Brandon FRAZIER USA 75.00 41.02 33.98 8.36 8.39 8.61 8.54 8.57 0.00 4
4 Riku MIURA / Ryuichi KIHARA JPN 74.45 39.83 34.62 8.68 8.64 8.68 8.75 8.54 0.00 5
5 Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO CAN 67.30 34.06 33.24 8.29 8.18 8.25 8.43 8.46 0.00 7
6 Karina SAFINA / Luka BERULAVA GEO 64.79 35.59 35.59 29.20 7.39 7.21 7.32 7.29 7.29 0.00 3
7 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 60.30 30.75 30.55 7.82 7.50 7.29 7.86 7.71 1.00 6
8 Jelizaveta ZUKOVA / Martin BIDAR CZE 56.70 30.01 27.69 7.07 6.71 6.71 7.07 7.04 1.00 2
9 Sofia HOLICHENKO / Artem DARENSKIY UKR 53.65 28.23 25.42 6.39 6.18 6.29 6.64 6.29 0.00 1


START ORDER TEAM EVENT PAIRS FREE SKATE Mon Feb 7 9:15 am local time / Sun Feb 6 8:15 pm EST

1 Vanessa JAMES / Eric RADFORD CAN
2 Riku MIURA / Ryuichi KIHARA JPN

3 Alexa KNIERIM / Brandon FRAZIER USA
4 Anastasia MISHINA / Aleksandr GALLIANOV ROC
5 Cheng PENG / Yang JIN CHN

Tech Team: Same as for SP

Judges for FS: ESP ITA NED ISR CHN USA AUT HUN CAN (same as for SP, different order)

RESULTS TEAM EVENT PAIRS FREE SKATE

1 Anastasia MISHINA / Aleksandr GALLIAMOV ROC 145.20 74.97 72.23 9.07 9.04 8.75 9.25 9.04 2.00 4
2 Riku MIURA / Ryuichi KIHARA JPN 139.60 70.11 69.49 8.68 8.64 8.86 8.68 8.57 0.00 2
3 Cheng PENG / Yang JIN CHN 131.75 63.35 68.40 8.54 8.43 8.46 8.75 8.57 0.00 5
4 Vanessa JAMES / Eric RADFORD CAN 130.07 64.46 65.61 8.11 8.04 8.32 8.25 8.29 0.00 1
5 Alexa KNIERIM / Brandon FRAZIER USA 128.97 62.74 66.23 8.36 8.21 8.11 8.39 8.32 0.00 3


TEAM STANDINGS AFTER PAIRS FREE SKATE

55 ROC
48 USA
48 JPN
37 CAN
37 CHN
Last edited by chuckiem on Mon Feb 07, 2022 2:18 am, edited 5 times in total.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 OLYMPIC WINTER GAMES 1/27-2/20 Beijing CHN

Postby chuckiem » Sat Feb 05, 2022 3:43 pm

TEAM EVENT START ORDER: WOMEN SP Sun Feb 6 9:30 am local time / Sat Feb 5 8:30 pm EST

1 Yi (Beverly) ZHU CHN
2 Anastasiia SHABOTOVA UKR
3 Eliska BREZINOVA CZE
4 Anastasiia GUBANOVA GEO
5 Lara Naki GUTMANN ITA

6 Madeline SCHIZAS CAN
7 Nicole SCHOTT GER
8 Wakaba HIGUCHI JPN
9 Karen CHEN USA
10 Kamila VALIEVA ROC

Tech Team

Ref Zaydman-ISR
TC Billow-SWE
TS Jakupcevic-Marinkovic-CRO
ATS Cruickshank-CAN

Judges for SP: AUT ITA ESP CAN AZE FIN NED LTU USA


RESULTS TEAM EVENT WOMEN SP

1 Kamila VALIEVA ROC 90.18 51.67 38.51 9.46 9.43 9.82 9.71 9.71 0.00 10 3a, 3f, 3z+3t
2 Wakaba HIGUCHI JPN 74.73 40.54 34.19 8.61 8.32 8.57 8.61 8.61 0.00 8 2a, 3z+3t, 3f
3 Madeline SCHIZAS CAN 69.60 37.56 32.04 7.86 7.79 8.25 8.04 8.11 0.00 6 3z+3t, 3lo, 2a
4 Anastasiia GUBANOVA GEO 67.56 36.90 30.66 7.71 7.39 7.75 7.61 7.86 0.00 4 3f+3t, 2a, 3z
5 Karen CHEN USA 65.20 32.72 33.48 8.39 8.21 8.21 8.46 8.57 1.00 9 3z+3t<, 2a, 3loq↓
6 Nicole SCHOTT GER 62.66 32.52 30.14 7.50 7.39 7.61 7.54 7.64 0.00 7 3f+3t, 3loq, 2a
7 Anastasiia SHABOTOVA UKR 62.49 35.63 26.86 26.86 6.68 6.50 6.79 6.82 6.79 0.00 2 2a, 3f!, 3z+3t
8 Eliska BREZINOVA CZE 61.05 33.97 27.08 6.79 6.50 7.00 6.64 6.93 0.00 3 3z-to+3t, 3f, 2a
9 Lara Naki GUTMANN ITA 58.52 30.78 27.74 6.79 6.93 7.00 6.96 7.00 0.00 5 3z+2t, 3fq, 2a
10 Yi (Beverly) ZHU CHN 47.03 22.34 25.69 6.57 6.46 6.07 6.64 6.36 1.00 1 3f+3t<<↓, 2a, 1lo *


START ORDER TEAM EVENT WOMEN FREE SKATE Mon Feb 7 11:35 am local time / Sun Feb 6 10:35 pm EST

1 Yi (Beverly) ZHU CHN
2 Karen CHEN USA
3 Madeline SCHIZAS CAN
4 Kaori SAKAMOTO JPN
5 Kamila VALIEVA ROC

Tech Team for FS: same as for SP

Judges for FS: ESP ITA NED ISR CHN USA AUT HUN CAN (same as SP, different order)

RESULTS TEAM EVENT WOMEN FREE SKATE

1 Kamila VALIEVA ROC 178.92 105.25 74.67 9.39 9.21 9.32 9.50 9.25 1.00 5 4s, 3a, 4t+3t, 3lo, 4t↓, 3f+eu+3s, 3z+3t
2 Kaori SAKAMOTO JPN 148.66 76.93 71.73 9.11 8.79 9.04 8.93 8.96 0.00 4 2a, 3z!, 3f+2t, 3s, 3f+3t, 2a+3t+2t, 3lo
3 Madeline SCHIZAS CAN 132.04 67.53 64.51 8.00 7.86 8.14 8.18 8.14 0.00 3 2z+3t, 3f, 3s, 2a, 2a+3t, 3lo+2t+2lo, 3lo
4 Karen CHEN USA 131.52 65.68 65.00 65.84 8.25 7.96 8.29 8.29 8.36 0.00 2 2a+3t, 3f!q, 3sq, 3lo<, 3z+2t+2lo, 3z, 3loq+2t
5 Yi (Beverly) ZHU CHN 91.41 42.79 50.62 6.54 6.21 6.07 6.57 6.25 2.00 1 2a+3t, 3f↓, 3loq↓, 3zeq, 3t+2t, 3lo<+rep, 2a




FINAL TEAM STANDINGS

1. 74 points ROC GOLD
2. 65 points USA SILVER
3. 63 points JPN BRONZE
4. 53 points CAN
5. 50 points CHN
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 OLYMPIC WINTER GAMES 1/27-2/20 Beijing CHN

Postby chuckiem » Mon Feb 07, 2022 4:52 am

START ORDER MEN SHORT PROGRAM Tue Feb 8 9:15 am local time / Mon Feb 7 8:15 pm EST

1 Roman SADOVSKY CAN
2 Nikolai MAJOROV SWE
3 Lukas BRITSCHGI SUI
4 Aleksandr SELEVKO EST
5 Boyang JIN CHN
6 Vladimir LITVINTSEV AZE

--------------- ZAMBONI -------------

7 Sihyeong LEE KOR
8 Donovan CARRILLO MEX
9 Ivan SHMURATKO UKR
10 Alexei BYCHENKO ISR
11 Michal BREZINA CZE
12 Vincent ZHOU USA - WITHDRAWN (tested CoVid positive)

13 Konstantin MILYUKOV BLR
14 Brendan KERRY AUS
15 Adam SIAO HIM FA FRA
16 Mark KONDRATIUK RUS
17 Evgeni SEMENENKO RUS
18 Kevin AYMOZ FRA

--------------- ZAMBONI -------------

19 Deniss VASILJEVS LAT
20 Andrei MOZALEV RUS
21 Yuzuru HANYU JPN
22 Shoma UNO JPN
23 Junhwan CHA KOR
24 Matteo RIZZO ITA

25 Daniel GRASSL ITA
26 Keegan MESSING CAN
27 Yuma KAGIYAMA JPN
28 Nathan CHEN USA
29 Morisi KVITELASHVILI GEO
30 Jason BROWN USA

Tech Team

Ref Bianchetti-ITA
TC Huang-CHN
TS Vandecaveye-BLR
ATS Galambos-SUI

Judges: ITA CHN ISR JPN FRA KOR BLR SWE CAN

RESULTS MEN SHORT PROGRAM

1 Nathan CHEN USA 113.97 65.98 47.99 9.57 9.39 9.71 9.68 9.64 0.00 28 4f, 3a, 4z+3t
2 Yuma KAGIYAMA JPN 108.12 60.91 47.21 9.50 9.25 9.54 9.46 9.46 0.00 27 4s, 4t+3t, 3a
3 Shoma UNO JPN 105.90 59.05 46.85 9.43 9.21 9.36 9.39 9.46 0.00 22 4f, 4t+3t-hd, 3a
4 Junhwan CHA KOR 99.51 54.30 45.21 8.96 8.93 9.07 9.14 9.11 0.00 23 4s, 3z+3lo, 3a
5 Morisi KVITELASHVILI GEO 97.98 55.69 42.29 8.54 8.32 8.54 8.46 8.43 0.00 29 4s+3t, 3a, 4t
6 Jason BROWN USA 97.24 49.95 47.00 47.29 9.29 9.39 9.54 9.50 9.57 0.00 30 3f, 3a, 3z+3t
7 Evgeni SEMENENKO RUS 95.76 55.23 40.53 8.21 7.93 8.18 8.14 8.07 0.00 17 4t+3t, 4s, 3a
8 Yuzuru HANYU JPN 95.15 48.07 47.08 9.43 9.43 9.25 9.54 9.43 0.00 21 1s*, 4t+3t, 3a
9 Keegan MESSING CAN 93.24 49.30 43.94 8.93 8.68 8.68 8.79 8.86 0.00 26 4t+3t, 3a, 3z
10 Kevin AYMOZ FRA 93.00 49.93 43.07 8.57 8.29 8.68 8.71 8.82 0.00 18 4t+3t, 3s, 3a
11 Boyang JIN CHN 90.98 51.62 39.36 8.07 7.32 8.04 8.00 7.93 0.00 5 4z+3t, 4t, 3aq-hd
12 Daniel GRASSL ITA 90.64 48.70 41.94 8.29 8.29 8.36 8.54 8.46 0.00 25 4z!q, 3z!+3t, 3a
13 Matteo RIZZO ITA 88.63 46.71 41.92 8.43 8.21 8.39 8.43 8.46 0.00 24 4t+2t, 3z, 3a
14 Adam SIAO HIM FA FRA 86.74 47.28 40.46 8.21 7.79 8.14 8.14 8.18 1.00 15 4t+3t, 3a, 4sq↓
15 Mark KONDRATIUK RUS 86.11 45.08 41.03 8.32 8.00 8.25 8.25 8.21 0.00 16 4t-fwd, 3a, 4s-to+2t
16 Deniss VASILJEVS LAT 85.30 43.08 42.22 8.43 8.18 8.46 8.54 8.61 0.00 19 3f, 3a, 3z+2t
17 Brendan KERRY AUS 84.79 45.93 38.86 7.82 7.50 7.93 7.79 7.82 0.00 14 4t-so, 3z+3t, 3a
18 Vladimir LITVINTSEV AZE 84.15 47.14 37.01 7.43 7.11 7.50 7.43 7.54 0.00 6 4t, 3a, 3f+3t
19 Donovan CARRILLO MEX 79.69 43.08 36.61 7.32 7.11 7.43 7.32 7.43 0.00 8 4t, 3a, 3z+3t<
20 Nikolai MAJOROV SWE 78.54 41.22 37.32 7.46 7.14 7.57 7.54 7.61 0.00 2 3z+3t, 3a, 3f-so
21 Konstantin MILYUKOV BLR 78.49 41.92 36.57 7.46 7.18 7.32 7.32 7.29 0.00 13 4sq, 3a, 3z+3t
22 Ivan SHMURATKO UKR 78.11 41.08 37.03 7.46 7.21 7.50 7.43 7.43 0.00 9 3a, 3z!+3t, 3f
23 Andrei MOZALEV RUS 77.05 36.76 41.29 8.36 8.18 8.11 8.39 8.25 1.00 20 4t+3t, 4sq↓, 1a*
24 Lukas BRITSCHGI SUI 76.16 39.76 36.40 7.39 7.07 7.36 7.29 7.29 0.00 3 4s+2t, 3a, 3z-so-hd
WD VINCENT ZHOU USA

FINAL NOT REACHED:
25 Michal BREZINA CZE 75.19 36.69 39.50 8.04 7.71 7.75 8.04 7.96 1.00 11 3s, 3f+3t↓, 3a
26 Alexei BYCHENKO ISR 68.01 33.02 35.99 7.39 6.96 7.18 7.32 7.14 1.00 10 4t-so, 3a↓, 3z!+3t
27 Sihyeong LEE KOR 65.69 30.75 35.94 7.36 7.04 7.11 7.29 7.14 1.00 7 4s, 3aq, 3z<↓-nc
28 Aleksandr SELEVKO EST 65.29 28.79 36.50 7.36 7.00 7.21 7.50 7.43 0.00 4 2a, 3f, 3z-so-nc
29 Roman SADOVSKY CAN 62.77 24.99 37.78 7.71 7.39 7.36 7.68 7.64 0.00 1 4s-so, 1a*, 1f*+3t


MEN FREE SKATE Thu Feb 10 9:30 am local time / Wed Feb 9 8:30 pm EST

START ORDER: reverse of SP finish

Tech Team: Same as for SP

Judges for FS: CHN BLR JPN MEX* CZE* ISR SWE EST* ITA (*replacing FRA KOR CAN)

RESULTS MEN FREE SKATE

1 Nathan CHEN USA 218.63 121.41 97.22 9.71 9.54 9.79 9.71 9.86 0.00 24 4f+3t, 4f, 4s, 4z, 4t+eu+1f, 3a, 3z+3t
2 Yuma KAGIYAMA JPN 201.93 107.99 93.94 9.50 9.18 9.36 9.50 9.43 0.00 23 4s, 4loq-to, 4t, 3a+2t, 4t+eu+2s, 3f+3lo, 3a
3 Yuzuru HANYU JPN 188.06 99.62 ` 90.44 9.25 9.18 8.75 9.25 8.79 2.00 17 4a<↓, 4sq↓, 3a+2t, 3f, 4t+3t, 4t+eu+3s, 3a
4 Daniel GRASSL ITA 187.43 103.35 84.08 8.39 8.18 8.54 8.50 8.43 0.00 13 4z!, 4f, 4lo+eu+3s, 3a, 3z+3t, 3f+3t<, 3z
5 Shoma UNO JPN 187.10 96.24 91.86 91.86 9.32 9.07 9.04 9.29 9.21 1.00 22 4lo, 4sq, 4f↓, 3a, 4t, 4t+2t, 3a+eu+1f
6 Jason BROWN USA 184.90 87.66 97.24 9.46 9.50 9.75 9.64 9.82 0.00 19 3f, 3a+2t, 3a, 3lo, 3f+3t, 3z+eu+2s, 2a
7 Junhwan CHA KOR 182.87 93.59 90.28 9.07 8.96 8.93 9.11 9.07 1.00 21 4t<↓, 4s, 3z+3lo, 3a+2t, 3a, 3z+eu+3s, 3f
8 Boyang JIN CHN 179.45 97.23 82.22 8.43 7.79 8.50 8.18 8.21 0.00 14 4z, 4t+2t, 3a+eu+3s, 4t, 3z+2t, 3a, 3f-so
9 Evgeni SEMENENKO RUS 178.37 94.81 83.56 8.46 8.11 8.43 8.39 8.39 0.00 18 4t-so, 4s, 4t+3t, 3f+2t, 3a+eu+3s, 3a, 3lo
10 Keegan MESSING CAN 172.37 84.13 88.24 8.93 8.61 8.86 8.86 8.86 0.00 16 4t+2t, 3t, 3a+eu+2s, 3lo, 3a, 3z+3t, 3f
11 Morisi KVITELASHVILI GEO 170.64 85.92 84.72 84.72 8.46 8.36 8.50 8.54 8.50 0.00 20 4s+2t, 3a, 4t, 3lo, 4t+3t, 2f+eu+3s, 3f
12 Deniss VASILJEVS LAT 167.41 84.75 83.66 8.32 8.11 8.36 8.50 8.54 1.00 9 4s<↓, 3a+2t, 3a, 3lo, 3f!+3t, 3z+eu+3s, 3z
13 Adam SIAO HIM FA FRA 163.41 81.69 82.72 8.36 7.93 8.32 8.36 8.39 1.00 11 4t, 3a, 1a, 3lo, 4s+2t, 4s+eu+3sq↓, 3z+2t
14 Mark KONDRATIUK RUS 162.71 80.15 83.56 8.50 8.14 8.21 8.50 8.43 1.00 10 4t, 3a-df, 1a, 3lo, 4s+2t, 4s+eu+3sq↓, 3z+2t
15 Kevin AYMOZ FRA 161.80 76.60 86.20 8.68 8.46 8.57 8.68 8.71 1.00 15 4t<↓, 3t, 3a+2t, 3lo, 3a, 3z, 3f!+eu+3s
16 Brendan KERRY AUS 160.01 83.51 76.50 7.79 7.36 7.71 7.71 7.68 0.00 8 4t, 3s, 3a+2t, 3f, 3z+3t, 3a, 3z+2t
17 Matteo RIZZO ITA 158.90 76.92 82.98 8.32 8.07 8.21 8.50 8.39 1.00 12 3t+2t, 3f, 3lo, 3z+3t, 3a+eu+3s↓, 2a, 3a
18 Andrei MOZALEV RUS 156.28 79.48 78.80 8.04 7.82 7.61 8.07 7.86 2.00 2 4sq↓, 4t+3t, 3lo, 3a+2t, 4t<↓, 3aq, 3z+eu+3s
19 Vladimir LITVINTSEV AZE 155.04 80.76 74.28 7.57 7.18 7.50 7.46 7.43 0.00 7 4t+3t, 4t, 3a+2t, 3lo, 3a, 3fq, 3z!+eu+3s
20 Konstantin MILYUKOV BLR 143.73 71.35 72.38 7.36 7.04 7.18 7.36 7.25 0.00 4 4s, 3z+2t, 3a, 3f, 3a+2t, 2z+eu+3s, 3lo
21 Nikolai MAJOROV SWE 141.24 67.60 74.64 7.57 7.18 7.50 7.50 7.57 1.00 5 3a+2t, 3z, 3a, 3lo, 2a+eu+3s, 3f, 3z+rep
22 Donovan CARRILLO MEX 138.44 66.56 72.88 7.32 7.04 7.29 7.36 7.43 1.00 6 4t-hd, 3a, 3lo, 3f+eu+3s-hd, 3z+3t<, 3f-so, 3z↓
23 Lukas BRITSCHGI SUI 136.42 64.72 71.70 7.32 6.96 7.07 7.29 7.21 0.00 1 4t+2t, 2t, 3a+2t*, 3lo, 3a, 2f+eu+3s, 3z
24 Ivan SHMURATKO UKR 127.65 57.17 71.48 7.36 6.96 6.96 7.21 7.25 1.00 3 3a↓, 3a+seq+1t*, 3z!+3t, 3lo, 3f, 3ze+eu+3s, 2a



FINAL STANDINGS MEN

1 - Nathan CHEN USA 332.60 1 1
2 - Yuma KAGIYAMA JPN 310.05 2 2
3 - Shoma UNO JPN 293.00 3 5
4 - Yuzuru HANYU JPN 283.21 8 3
5 - Junhwan CHA KOR 282.38 4 7
6 - Jason BROWN USA 282.14 6 6
7 - Daniel GRASSL ITA 278.07 12 4
8 - Evgeni SEMENENKO RUS 274.13 7 9
9 - Boyang JIN CHN 270.43 11 8
10 - Morisi KVITELASHVILI GEO 268.62 5 11
11 - Keegan MESSING CAN 265.61 9 10
12 - Kevin AYMOZ FRA 254.80 10 15
13 - Deniss VASILJEVS LAT 252.71 16 12
14 - Adam SIAO HIM FA FRA 250.15 14 13
15 - Mark KONDRATIUK RUS 248.82 15 14
16 - Matteo RIZZO ITA 247.53 13 17
17 - Brendan KERRY AUS 244.80 17 16
18 - Vladimir LITVINTSEV AZE 239.19 18 19
19 - Andrei MOZALEV RUS 233.33 23 18
20 - Konstantin MILYUKOV BLR 222.22 21 20
21 - Nikolai MAJOROV SWE 220.78 20 21
22 - Donovan CARRILLO MEX 218.13 19 22
23 - Lukas BRITSCHGI SUI 212.58 24 23
24 - Ivan SHMURATKO UKR 205.76 22 24
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 OLYMPIC WINTER GAMES 1/27-2/20 Beijing CHN

Postby chuckiem » Thu Feb 10, 2022 9:12 pm

START ORDER RHYTHM DANCE Sat Feb 12 7 pm local time / Sat Feb 12 6 am EST

1 Katharina MUELLER / Tim DIECK GER
2 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN
3 Oleksandra NAZAROVA / Maksym NIKITIN UKR
4 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE

----------------------- ZAMBONI -------------------------------

5 Paulina RAMANAUSKAITE / Deividas KIZALA LTU
6 Misato KOMATSUBARA / Timothy KOLETO JPN
7 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL
8 Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO

9 Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS
10 Tina GARABEDIAN / Simon PROULX SENECAL ARM
11 Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN
12 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN
13 Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA

----------------------- ZAMBONI -------------------------------

14 Olivia SMART / Adrian DIAZ ESP
15 Laurence FOURNIER-BEAUDRY / Nikojaj SORENSEN CAN
16 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS
17 Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR
18 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA

19 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS
20 Madison CHOCK / Evan BATES USA
21 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN
22 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA
23 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA


Tech Team

Ref Saarelainen-FIN
TC Gordon-Poltorak-POL
TS Elek-HUN
ATS Higashino-JPN

Judges for RD: ESP CAN USA CHN GER POL LTU RUS GBR

RESULTS RHYTHM DANCE

1 Gabriella PAPADAKIS / GUILLAUME CIZERON FRA 90.83 51.65 39.18 9.71 9.61 9.86 9.82 9.96 0.00 18
2 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS 88.85 50.26 38.59 9.64 9.46 9.71 9.68 9.75 0.00 19
3 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 87.13 48.82 38.31 9.61 9.36 9.64 9.64 9.64 0.00 23
4 Madison CHOCK / Evan BATES USA 84.14 46.39 37.75 9.36 9.25 9.50 9.57 9.50 0.00 20
5 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 84.09 47.09 37.00 9.18 9.00 9.32 9.32 9.43 0.00 16
6 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN 83.52 46.17 37.35 9.32 9.18 9.46 9.36 9.36 0.00 21
7 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 82.68 45.85 36.83 36.83 9.14 9.04 9.32 9.29 9.25 0.00 22
8 Laurence FOURNIER-BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN CAN 78.54 43.89 34.65 8.68 8.46 8.71 8.71 8.75 0.00 15
9 Olivia SMART / Adrian DIAZ ESP 77.70 42.78 34.92 8.61 8.50 8.82 8.79 8.93 0.00 14
10 Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR 76.45 41.70 3.00 34.75 8.54 8.43 8.82 8.79 8.86 0.00 17
11 Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA 74.58 40.80 33.78 8.36 8.21 8.54 8.50 8.61 0.00 13
12 Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN 73.41 40.16 33.25 8.29 8.14 8.43 8.39 8.32 0.00 11
13 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 72.59 39.67 32.92 8.18 8.00 8.36 8.32 8.29 0.00 12
14 Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS 71.66 39.31 32.35 7.96 7.86 8.21 8.11 8.29 0.00 9
15 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 70.32 39.51 30.81 7.57 7.57 7.71 7.86 7.79 0.00 7
16 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN 68.23 38.14 31.09 7.79 7.54 7.93 7.79 7.82 1.00 2
17 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 67.22 37.07 30.15 7.57 7.29 7.57 7.61 7.64 0.00 4
18 Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO 67.08 37.17 29.91 7.43 7.21 7.54 7.57 7.64 0.00 8
19 Tina GARABEDIAN / Simon PROULX SENECAL ARM 65.87 35.57 30.30 7.57 7.36 7.71 7.61 7.61 0.00 10
20 Oleksandra NAZAROVA / Maksym NIKITIN UKR 65.53 35.44 30.09 7.54 7.50 7.50 7.50 7.57 0.00 3
21 Katharina MUELLER / Tim DIECK GER 65.47 35.56 29.91 7.43 7.29 7.64 7.54 7.50 0.00 1
22 Misato KOMATSUBARA / Timothy KOLETO JPN 65.41 35.58 29.83 7.46 7.25 7.54 7.54 7.50 0.00 6
23 Paulina RAMANAUSKAITE / Deividas KIZALA LTU 58.35 32.49 25.86 6.54 6.18 6.61 6.57 6.43 0.00 5


FREE DANCE Mon Feb 14 9:15 am local time / Sun Feb 13 8:15 pm EST
Start Order: reverse of RD finish

Tech Team same as for RD

Judges for FD: ITA* FRA* POL UKR* CAN GER CHN USA ESP (* replacing LTU RUS GBR)

RESULTS FREE DANCE

1 Gabriella PAPADAKIS / GUILLAUME CIZERON FRA 136.15 76.75 59.40 9.82 9.79 9.96 10.00 9.93 0.00 20
2 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS 131.66 73.43 58.23 9.71 9.61 9.75 9.71 9.75 0.00 19
3 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 130.89 73.56 58.33 9.75 9.57 9.82 9.68 9.79 1.00 18 ext lift
4 Madison CHOCK / Evan BATES USA 130.63 72.59 58.04 9.50 9.54 9.68 9.89 9.75 0.00 17
5 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 124.37 69.22 55.15 9.14 9.07 9.29 9.21 9.25 0.00 14
6 Olivia SMART / Adrian DIAZ ESP 121.41 67.71 53.70 8.75 8.68 9.14 9.11 9.07 0.00 12
7 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN 121.26 66.19 55.07 9.14 9.04 9.21 9.21 9.29 0.00 15
8 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 120.98 65.34 55.64 9.25 9.18 9.18 9.46 9.29 0.00 16
9 Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR 115.19 63.21 51.98 8.50 8.39 8.82 8.79 8.82 0.00 11
10 Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA 115.16 62.99 52.17 8.61 8.54 8.75 8.68 8.89 0.00 10
11 Laurence FOURNIER-BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN CAN 113.81 61.05 52.76 8.75 8.61 8.86 8.86 8.89 0.00 13
12 Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN 111.01 61.34 50.67 8.39 8.25 8.54 8.50 8.54 1.00 9 ext lift
13 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 108.43 58.93 49.50 8.18 7.96 8.39 8.36 8.36 0.00 8
14 Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS 108.16 59.77 48.39 7.89 7.75 8.25 8.25 8.18 0.00 7
15 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN 105.65 58.07 47.58 7.82 7.54 8.14 8.11 8.04 0.00 5
16 Tina GARABEDIAN / Simon PROULX SENECAL ARM 101.16 55.74 45.42 7.54 7.32 7.71 7.64 7.64 0.00 2
17 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 101.10 55.42 45.68 7.68 7.39 7.64 7.71 7.64 0.00 4
18 Oleksandra NAZAROVA / Maksym NIKITIN UKR 97.34 52.30 45.04 7.43 7.39 7.46 7.61 7.64 0.00 1
19 Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO 97.25 52.21 45.04 7.43 7.39 7.43 7.71 7.57 0.00 3
20 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 96.99 54.26 44.73 7.32 7.46 7.32 7.64 7.54 2.00 6 ↓↓ pair spin


FINAL STANDINGS ICE DANCE

1 - Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA 226.98 1 1
2 - Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS 220.51 2 2
3 - Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 218.02 3 3
4 - Madison CHOCK / Evan BATES USA 214.77 4 4
5 - Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 207.05 7 5
6 - Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 205.07 5 8
7 - Piper GILLES / Paul POIRIER CAN 204.78 6 7
8 - Olivia SMART / Adrian DIAZ ESP 199.11 9 6
9 - Laurence FOURNIER-BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN CAN 192.35 8 11
10 - Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR 191.64 10 9
11 - Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA 189.74 11 10
12 - Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN 184.42 12 12
13 - Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 181.02 13 13
14 - Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS 179.82 14 14
15 - Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN 173.88 16 15
16 - Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 168.32 17 17
17 - Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 167.31 15 20
18 - Tina GARABEDIAN / Simon PROULX SENECAL ARM 167.03 19 16
19 - Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO 164.33 18 19
20 - Oleksandra NAZAROVA / Maksym NIKITIN UKR 162.87 20 18
Last edited by chuckiem on Tue Feb 15, 2022 3:22 pm, edited 2 times in total.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 OLYMPIC WINTER GAMES 1/27-2/20 Beijing CHN

Postby chuckiem » Tue Feb 15, 2022 1:58 am

START ORDER WOMEN SHORT PROGRAM Tue Feb 15 6 pm local time / 5 am EST

1 Anastasiia SHABOTOVA UKR
2 Jenni SAARINEN FIN
3 Olga MIKUTINA AUT
4 Mana KAWABE JPN
5 Lindsay VAN ZUNDERT NED
6 Josefin TALJEGARD SWE

--------------- ZAMBONI ---------------

7 Kailani CRAINE AUS
8 Natasha McKAY GBR
9 Anastasia GUBANOVA GEO
10 Mariah BELL USA
11 Madeline SCHIZAS CAN
12 Yi ZHU CHN

13 Eliska BREZINOVA CZE
14 Eva-Lotta KIIBUS EST
15 Alexandra FEIGIN BUL
16 Victoriia SAFONOVA BLR
17 Nicole SCHOTT GER
18 Alexia PAGANINI SUI

--------------- ZAMBONI ---------------

19 Yelim KIM KOR
20 Wakaba HIGUCHI JPN
21 Ekaterina KURAKOVA POL
22 Alysa LIU USA
23 Loena HENDRICKX BEL
24 Ekaterina RYABOVA AZE

25 Karen CHEN USA
26 Kamila VALIEVA RUS
27 Young YOU KOR
28 Alexandra TRUSOVA RUS
29 Anna SHCHERBAKOVA RUS
30 Kaori SAKAMOTO JPN

Tech Team

Ref Zaydman-ISR
TC Billow-SWE
TS Jakupcevic Marinkovic-CRO
ATS Cruickshank-CAN

Judges for SP: GBR NED CHN AUT CAN USA CZE EST KOR

RESULTS WOMEN SHORT PROGRAM

1 Kamila VALIEVA RUS 82.16 44.51 37.65 9.50 9.29 9.39 9.46 9.43 0.00 26 3a-so, 3f, 3z+3t
2 Anna SHCHERBAKOVA RUS 80.20 42.87 37.33 9.14 9.18 9.46 9.43 9.46 0.00 29 2a, 3f, 3z+3t
3 Kaori SAKAMOTO JPN 79.84 43.22 36.62 9.29 8.93 9.21 9.18 9.18 0.00 30 2a, 3z, 3f+3t
4 Alexandra TRUSOVA RUS 74.60 40.12 35.48 8.75 8.71 8.96 8.96 8.96 1.00 28 3a<↓, 3f!, 3z+3t
5 Wakaba HIGUCHI JPN 73.51 39.53 33.98 8.61 8.25 8.54 8.50 8.57 0.00 20 3a, 3z+3t<, 3f!q
6 Young YOU KOR 70.34 36.80 33.54 8.43 8.21 8.46 8.46 8.36 0.00 27 3a<<, 3z+3t, 3f!
7 Loena HENDRICKX BEL 70.09 36.09 34.00 8.50 8.29 8.43 8.61 8.68 0.00 23 3z+3t, 2a-hd, 3f!
8 Alysa LIU USA 69.50 36.85 32.65 8.14 8.00 8.32 8.21 8.14 0.00 22 2a, 3f!, 3z+3tq
9 Yelim KIM KOR 67.78 35.27 32.51 8.21 7.96 8.21 8.14 8.11 0.00 19 3z!+3t, 2a, 3fq
10 Anastasiia GUBANOVA GEO 65.40 34.43 30.97 7.71 7.50 7.79 7.75 7.96 0.00 9 3fq+3t, 2a, 3zq
11 Mariah BELL USA 65.38 33.43 32.95 8.25 8.07 8.25 8.25 8.36 1.00 10 3f+3t<↓, 2a, 3z!
12 Eliska BREZINOVA CZE 64.31 35.74 28.57 7.14 6.86 7.29 7.18 7.25 0.00 13 3z+3t, 3f, 2a
13 Karen CHEN USA 64.11 31.24 33.87 8.50 8.32 8.36 8.61 8.54 1.00 25 3z+3tq, 2a, 3lo<<↓
14 Nicole SCHOTT GER 63.13 33.01 30.12 7.50 7.25 7.61 7.57 7.71 0.00 17 3f+3t<, 3lo, 2a
15 Mana KAWABE JPN 62.69 33.66 30.03 7.75 7.32 7.46 7.54 7.46 1.00 4 3a<↓, 3z+3t, 3f!
16 Ekaterina RYABOVA AZE 61.82 32.43 29.39 7.36 7.11 7.54 7.36 7.36 0.00 24 3z!+3tq, 2a, 3f!
17 Victoriia SAFONOVA BLR 61.46 32.72 28.74 7.18 7.04 7.25 7.25 7.21 0.00 16 3z!+3tq, 2a, 3fq
18 Olga MIKUTINA AUT 61.14 32.54 28.60 28.60 7.14 6.96 7.32 7.21 7.11 0.00 3 3f+3tq, 2a, 3z<
19 Alexia PAGANINI SUI 61.06 32.03 29.03 7.39 6.96 7.32 7.29 7.32 0.00 18 3zq+3tq, 3lo, 2a
20 Madeline SCHIZAS CAN 60.53 29.61 30.92 7.71 7.54 7.75 7.82 7.82 0.00 11 3z-so, 3lo+2t, 2a
21 Eva-Lotta KIIBUS EST 59.55 30.89 29.66 7.32 7.25 7.46 7.46 7.57 1.00 14 3t+3t, 2a, 3z-2hd↓
22 Lindsay VAN ZUNDERT NED 59.24 32.12 27.12 6.71 6.46 7.00 6.86 6.86 0.00 5 3z+2t, 2a, 3lo
23 Alexandra FEIGIN BUL 59.16 32.36 26.80 6.64 6.57 6.79 6.79 6.71 0.00 15 2a, 3t+3t, 3lo
24 Ekaterina KURAKOVA POL 59.08 28.42 30.66 7.68 7.36 7.68 7.75 7.86 0.00 21 3fe-so, 2a, 3lo+2t
25 Jenni SAARINEN FIN 56.97 27.79 29.18 7.32 7.04 7.29 7.36 7.46 0.00 2 3t-to+3t, 2s*, 2a

FINAL NOT REACHED:
26 Josefin TALJEGARD SWE 54.51 26.11 28.40 6.68 6.75 7.29 7.32 7.46 0.00 6 3f<+2t, 3z, 2a
27 Yi ZHU CHN 53.44 26.37 27.07 6.82 6.61 6.75 6.86 6.79 0.00 12 3z<-so, 2a, 3lo+2t
28 Natasha McKAY GBR 52.54 26.20 27.34 6.71 6.71 6.86 7.00 6.89 1.00 8 3lo↓, 3s+2t, 2a
29 Kailani CRAINE AUS 49.93 22.78 27.15 6.86 6.57 6.79 6.82 6.89 0.00 7 1z*, 3lo+3lo<, 2a
30 Anastasiia SHABOTOVA UKR 48.68 24.04 25.64 25.64 6.61 6.29 6.25 6.57 6.32 1.00 1 3a<<↓, 3f, 3z-2hd+2t

START ORDER WOMEN FREE SKATE Thu Feb 17 6 pm local time / Thu Feb 17 5 am EST

1 Jenni SAARINEN FIN
2 Ekaterina KURAKOVA POL
3 Alexandra FEIGIN BUL
4 Lindsay VAN ZUNDERT NED
5 Eva-Lotta KIIBUS EST
6 Madeline SCHIZAS CAN
7 Alexia PAGANINI SUI

8 Olga MIKUTINA AUT
9 Victoriia SAFONOVA BLR
10 Ekaterina RYABOVA AZE
11 Mana KAWABE JPN
12 Nicole SCHOTT GER
13 Karen CHEN USA

--------------- ZAMBONI ---------------

14 Eliska BREZINOVA CZE
15 Mariah BELL USA
16 Anastasiia GUBANOVA GEO
17 Yelim KIM KOR
18 Alysa LIU USA
19 Loena HENDRICKX BEL

20 Young YOU KOR
21 Wakaba HIGUCHI JPN
22 Alexandra TRUSOVA RUS
23 Kaori SAKAMOTO JPN
24 Anna SHCHERBAKOVA RUS
25 Kamila VALIEVA RUS


Tech Team: same as for SP

Judges for FS: RUS* NED AZE* CHN USA GBR AUT EST CAN (replacing CZE, KOR)

RESULTS WOMEN FREE SKATE

1 Alexandra TRUSOVA RUS 177.13 106.16 70.97 9.00 8.57 9.07 8.79 8.93 0.00 22 4f!, 4s, 4t-so, 2a+3t, 4z+3t, 4zq, 3z+eu+3s
2 Anna SHCHERBAKOVA RUS 175.75 100.49 75.26 9.29 9.18 9.57 9.50 9.50 0.00 24 4f+3t, 4f, 2a, 2a, 3z+3lo, 3f+eu+3s, 3z
3 Kaori SAKAMOTO JPN 153.29 78.90 74.39 9.46 9.04 9.39 9.32 9.29 0.00 23 2a, 3z!, 3f+2t, 3s, 3f+3t, 2a+3t+2t, 3lo
4 Young YOU KOR 142.75 74.16 68.59 8.61 8.36 8.71 8.57 8.61 0.00 20 3a<, 3z+3tq, 3lo, 2a, 3z+eu+3s, 2a+3t<, 3f!
5 Kamila VALIEVA RUS 141.93 73.31 70.62 9.11 8.89 8.46 9.04 8.64 2.00 25 4sq, 3a<, 4t+seq+3s<<*↓, 3lo, 4t↓, 3f+3t, 3z+3t
6 Wakaba HIGUCHI JPN 140.93 72.67 69.26 8.71 8.46 8.68 8.75 8.68 1.00 21 3a, 3z+3t<, 3s, 2a, 3z+3tq, 3lo+2t+2lo, 3fe
7 Alysa LIU USA 139.45 71.95 67.50 8.36 8.29 8.61 8.46 8.46 0.00 18 3a<<, 3lo, 3f, 2a, 3z+3t, 3z+eu+3s, 3f!+2t
8 Mariah BELL USA 136.92 68.25 68.67 8.46 8.39 8.71 8.57 8.79 0.00 15 3f^2a, 3lo, 3s, 2a, 3fq+2t, 3z+2t+2lo, 3z
9 Loena HENDRICKX BEL 136.70 66.19 70.51 8.71 8.57 8.82 8.93 9.04 0.00 19 3z!q+3t, 2a, 3f, 2a, 3z!+2t, 3f+2t+2lo, 1s
10 Anastasiia GUBANOVA GEO 135.58 70.06 65.52 8.14 7.89 8.32 8.29 8.32 0.00 16 3z+3t, 2a, 3s, 3lo, 3fq+3t, 3f+2t+2t, 2a
11 Yelim KIM KOR 134.85 68.61 66.24 8.36 8.07 8.32 8.36 8.29 0.00 17 3z!+3t, 2a+3tq, 3lo, 3f, 3ze, 3s+2t+2lo, 2a
12 Ekaterina KURAKOVA POL 126.76 66.24 60.52 7.57 7.32 7.71 7.61 7.61 0.00 2 3za+eu+3f!q, 3z, 3t, 2a, 3lo^2a, 3s+2t, 3lo
13 Victoriia SAFONOVA BLR 123.37 65.54 57.83 7.36 7.07 7.21 7.29 7.21 0.00 9 3z!, 2a+3t, 2a, 3f, 3z!+eu+3sq, 3lo, 3lo+2t
14 Olga MIKUTINA AUT 121.06 61.12 59.94 7.50 7.43 7.46 7.57 7.50 0.00 8 3z+3tq, 3f, 2aq+eu+3s<, 3lo, 3z+2t, 2a, 3s<
15 Ekaterina RYABOVA AZE 118.15 59.58 58.57 7.50 7.18 7.39 7.29 7.25 0.00 10 3z!+3t, 3lo, 3f, 3s, 2aq, 2a+2t, 3z!q+2t+2lo<
16 Lindsay VAN ZUNDERT NED 116.57 61.74 54.83 6.71 6.64 7.07 6.89 6.96 0.00 4 3z+2t, 3fq, 3lo, 2a, 3z, 3lo^2a, 3s+2t+2lo
17 Karen CHEN USA 115.82 51.61 65.21 8.32 8.04 7.93 8.29 8.18 1.00 13 2a+3t, 3fe<, 3sq, 3loq, 3z+2t+2lo, 1z, 3lo<<↓+rep
18 Madeline SCHIZAS CAN 115.03 53.68 62.35 7.75 7.61 7.71 7.96 7.93 1.00 6 3z+3t, 3f<, 2s, 2a, 2a+3t<, 3lo+2t+2lo<<, 3lo<↓
19 Nicole SCHOTT GER 114.52 56.28 60.24 7.61 7.29 7.50 7.64 7.61 2.00 12 3f+3t, 3fq↓, 3lo+2t, 2a, 2a, 3sq, 3s+2t, time
20 Eva-Lotta KIIBUS EST 112.20 54.27 58.93 7.43 7.11 7.36 7.46 7.46 1.00 5 3t+3t, 3z, 1lo, 2a, 3f↓, 3z+2t, 2a
21 Eliska BREZINOVA CZE 111.10 54.81 58.29 7.36 7.07 7.25 7.43 7.32 2.00 14 3f!, 2a+3t, 3z, 3lo, 3z+2t↓, 3s<↓, 2a+2t
22 Alexia PAGANINI SUI 107.85 50.01 57.84 7.29 6.96 7.29 7.36 7.25 0.00 7 2z, 3z<, 3loq, 2a, 3loq+eu+3s<, 3t+2t, 2aq+2t
23 Mana KAWABE JPN 104.04 47.87 60.17 7.86 7.54 7.25 7.64 7.32 4.00 11 3a<<, 3z!↓, 3lo, 3z!q↓+rep, 2a+3tq+2t, 3f↓, 3s
24 Alexandra FEIGIN BUL 100.15 49.89 51.26 6.54 6.21 6.46 6.46 6.36 1.00 3 3z+2t, 3t+3tq, 3lo<, 3fq, 3lo<↓+rep, 3s+2t+2loq, 2a<
25 Jenni SAARINEN FIN 96.07 45.96 54.11 7.07 6.68 6.46 6.82 6.79 4.00 1 3f↓, 3fq↓+rep, 3zq, 2a+3t, 3t↓, 3s, 2a+2t


FINAL STANDINGS WOMEN

1 - Anna SHCHERBAKOVA RUS 255.95 2 2
2 - Alexandra TRUSOVA RUS 251.73 4 1
3 - Kaori SAKAMOTO JPN 233.13 3 3
4 - Kamila VALIEVA RUS 224.09 1 4
5 - Wakaba HIGUCHI JPN 214.44 5 5
6 - Young YOU KOR 213.09 6 6
7 - Alysa LIU USA 208.95 8 7
8 - Loena HENDRICKX BEL 206.79 7 8
9 - Yelim KIM KOR 202.63 9 9
10 - Mariah BELL USA 202.30 11 10
11 - Anastasiia GUBANOVA GEO 200.98 10 11
12 - Ekaterina KURAKOVA POL 185.84 24 12
13 - Victoriia SAFONOVA BLR 184.83 17 13
14 - Olga MIKUTINA AUT 182.20 18 14
15 - Ekaterina RYABOVA AZE 179.97 16 15
16 - Karen CHEN USA 179.93 13 17
17 - Nicole SCHOTT GER 177.65 14 19
18 - Lindsay VAN ZUNDERT NED 175.81 22 16
19 - Madeline SCHIZAS CAN 175.56 20 18
20 - Eliska BREZINOVA CZE 175.41 12 21
21 - Eva-Lotta KIIBUS EST 171.75 21 20
22 - Alexia PAGANINI SUI 168.91 19 22
23 - Mana KAWABE JPN 166.73 15 23
24 - Alexandra FEIGIN BUL 159.31 23 24
25 - Jenni SAARINEN FIN 153.04 25 25
Last edited by chuckiem on Thu Feb 17, 2022 2:44 pm, edited 4 times in total.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 OLYMPIC WINTER GAMES 1/27-2/20 Beijing CHN

Postby chuckiem » Wed Feb 16, 2022 3:34 pm

START ORDER PAIRS SHORT PROGRAM Fri Feb 18 6:30 pm local time / 5:30 am EST

1 Karina SAFINA / Luka BERULAVA GEO
2 Alexa KNIERIM / Brandon FRAZIER USA
3 Vanessa JAMES / Eric RADFORD CAN

--------------------- ZAMBONI ---------------------

4 Riku MIURA / Ryuichi KIHARA JPN
5 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT
6 Laura BARQUERO / Marco ZANDRON ESP
WD Ioulia CHTCHETININA / Mark MAGYAR HUN

8 Jelizaveta ZHUKOVA / Martin BIDAR CZE
9 Hailey KOPS / Evgeni KRASNOPOLSKI ISR
10 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA
11 Minerva-Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER

--------------------- ZAMBONI ---------------------

12 Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO CAN
13 Ashley CAIN-GRIBBLE / Timothy LEDUC USA
14 Cheng PENG / Yang JIN CHN
15 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA

16 Anastasia MISHINA / Alexander GALLIAMOV RUS
17 Wenjing SUI / Cong HAN CHN
18 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS
19 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS

Tech Team SP and FS

Ref Okabe-JPN
TC Noyes-AUS
TS Goldstein-USA
ATS Tewanian-POL

Judges for SP: GER ISR RUS CAN AUT HUN JPN BLR ITA

RESULTS PAIRS SHORT PROGRAM

1 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 84.41 45.96 38.45 9.54 9.43 9.79 9.64 9.68 0.00 17
2 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 84.25 46.04 38.21 9.61 9.39 9.57 9.57 9.61 0.00 18
3 Anastasia MISHINA / Alexander GALLIAMOV RUS 82.76 44.95 37.81 9.25 9.32 9.57 9.54 9.57 0.00 16
4 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 78.59 42.17 36.42 9.04 8.93 9.18 9.14 9.25 0.00 19
5 Cheng PENG / Yang JIN CHN 76.10 40.87 35.23 8.79 8.68 8.93 8.82 8.82 0.00 14
6 Alexa KNIERIM / Brandon FRAZIER USA 74.23 40.64 33.59 8.39 8.21 8.43 8.50 8.46 0.00 2
7 Ashley CAIN-GRIBBLE / Timothy LEDUC USA 74.13 39.91 34.22 8.46 8.39 8.57 8.64 8.71 0.00 13
8 Riku MIURA / Ryuichi KIHARA JPN 70.85 36.39 34.46 8.71 8.54 8.57 8.71 8.54 0.00 4 sbs 2t
9 Karina SAFINA / Luka BERULAVA GEO 66.11 36.74 29.37 7.39 7.29 7.36 7.39 7.29 0.00 1
10 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 63.58 33.16 31.42 7.93 7.68 7.75 8.04 7.89 1.00 10 ↓3loTh
11 Laura BARQUERO / Marco ZANDRON ESP 63.34 34.63 28.71 7.14 7.04 7.18 7.32 7.21 0.00 6
12 Vanessa JAMES / Eric RADFORD CAN 63.03 30.37 32.66 8.21 8.11 8.04 8.21 8.25 0.00 3 sbs 2t
13 Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO CAN 62.51 31.94 32.57 8.25 8.18 7.82 8.32 8.14 2.00 12 ↓↓3loTh
14 Minerva-Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER 62.37 32.45 30.92 7.79 7.71 7.57 7.82 7.75 1.00 11 ↓3sTh
15 Hailey KOPS / Evgeni KRASNOPOLSKI ISR 55.99 30.59 25/ 25.40 6.25 6.25 6.43 6.46 6.36 0.00 9
16 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA 55.83 28.38 29.45 7.39 7.18 7.32 7.50 7.43 2.00 15 ↓↓sbs 3s<
FINAL NOT REACHED:
17 Jelizaveta ZUKOVA / Martin BIDAR CZE 54.64 29.56 27.08 6.89 6.75 6.54 7.00 6.68 2.00 8 ↓sbs 3t, ↓3fTh
18 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT 51.96 24.53 27.43 7.00 6.89 6.61 7.00 6.79 0.00 5
WITHDRAWN:
Ioulia CHTCHETININA / Mark MAGYAR HUN

PAIRS FREE SKATE Sat Feb 19 7pm local time / 6 am EST

Starting Order: reverse of SP finish (top 16)

Judges for FS: ISR CAN BLR JPN AUT CHN* USA* NED* ESP* (*replacing GER RUS HUN ITA)

RESULTS PAIRS FREE SKATE

1 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 155.47 78.61 76.86 9.71 9.61 9.50 9.71 9.50 0.00 16
2 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 155.00 78.01 76.99 9.54 9.54 9.68 9.68 9.68 0.00 15
3 Anastasia MISHINA / Alexander GALLIAMOV RUS 154.95 79.71 75.24 9.32 9.29 9.57 9.46 9.39 0.00 14
4 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 141.91 70.75 71.16 9.00 8.86 8.79 8.96 8.86 0.00 13
5 Riku MIURA / Ryuichi KIHARA JPN 141.04 69.95 71.09 71.09 8.96 8.68 9.04 8.89 8.86 0.00 9
6 Alexa KNIERIM / Brandon FRAZIER USA 138.81 68.97 69.84 8.96 8.68 9.04 8.89 8.86 0.00 11
7 Cheng PENG / Yang JIN CHN 138.74 69.03 69.71 8.71 8.54 8.75 8.75 8.82 0.00 12
8 Karina SAFINA / Luka BERULAVA GEO 126.33 63.88 62.45 7.82 7.61 8.00 7.89 7.71 0.00 8
9 Ashley CAIN-GRIBBLE / Timothy LEDUC USA 123.92 59.74 66.18 8.29 8.29 8.00 8.50 8.29 2.00 10 ↓sbs 3lo, ↓sbs combo
10 Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO CAN 118.86 53.83 65.03 8.04 8.00 8.07 8.25 8.29 0.00 4
11 Laura BARQUERO / Marco ZANDRON ESP 118.02 57.90 60.12 7.61 7.39 7.46 7.61 7.50 0.00 6
12 Vanessa JAMES / Eric RADFORD CAN 117.96 53.98 64.98 8.11 7.96 8.11 8.29 8.14 1.00 5 ↓3fTh
13 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 116.29 54.05 62.24 7.86 7.61 7.75 7.89 7.79 0.00 7
14 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA 109.60 54.82 54.78 6.89 6.64 6.89 6.96 6.86 0.00 1
15 Hailey KOPS / Evgeni KRASNOPOLSKI ISR 97.83 47.20 50.63 6.43 6.11 6.39 6.46 6.25 0.00 2
16 Minerva-Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER 87.32 36.67 51.65 6.89 6.43 5.93 6.57 6.46 1.00 3 ↓3loTh, ab lift


FINAL STANDINGS PAIRS

1 - Wenjing SUI / Cong HAN CHN 239.88 1 1
2 - Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 239.25 2 2
3 - Anastasia MISHINA / Alexander GALLIAMOV RUS 237.71 3 3
4 - Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 220.50 4 4
5 - Cheng PENG / Yang JIN CHN 214.84 5 6
6 - Alexa KNIERIM / Brandon FRAZIER USA 212.68 6 7
7 - Riku MIURA / Ryuichi KIHARA JPN 211.89 8 5
8 - Ashley CAIN-GRIBBLE / Timothy LEDUC USA 198.05 7 9
9 - Karina SAFINA / Luka BERULAVA GEO 192.44 9 8
10 - Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO CAN 181.37 13 10
11 - Laura BARQUERO / Marco ZANDRON ESP 181.36 11 11
12 - Vanessa JAMES / Eric RADFORD CAN 180.99 12 12
13 - Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 179.87 10 13
14 - Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA 165.43 16 14
15 - Hailey KOPS / Evgeni KRASNOPOLSKI ISR 153.82 15 15
16 - Minerva-Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER 149.69 14 16
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest