Event #6 2021 JGP Sep 30-Oct 2 Gdansk POL

Event #6 2021 JGP Sep 30-Oct 2 Gdansk POL

Postby chuckiem » Wed Sep 29, 2021 6:33 pm

START ORDER WOMEN SHORT PROGRAM Thu 9/30 11 am local time / 5 am EDT

1 Milana RAMASHOVA BLR
2 Sofja STEPCENKO LAT
3 Anna LEVKOVETS KAZ
4 Hiu Yau CHOW HKG
5 Weronika FERLIN POL

6 Maria MANOVA BUL
7 Elizaveta KULIKOVA RUS
8 Misheel OTGONBAATAR MGL
9 Meri MARINAC CRO
10 Heesue HAN KOR

^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^

11 Sofia AKATEVA RUS
12 Sarina JOOS SUI
13 Karolina BIALAS POL
14 Catherine CARLE CAN
15 Vera Hsiaowei ZHONG TPE
16 Claire SEO USA

17 Minchae KIM KOR
18 Atikarn UERSILAPASARST THA
19 Noelle STREULI POL
20 Jia SHIN KOR
21 Selina KANEDA LTU
22 Ivona KLEUT SRB

^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^

23 Emily SAARI AUT
24 Stefania YAKOVLEVA CYP
25 Elizabet GERVITS ISR
26 Mia KALIN USA
27 Taisiia SPESIVTSEVA UKR
28 Sofiia SHUBINA KGZ

Tech Team

Ref Fiodorova-BLR
TC Islam-CAN
TS Horoscakova-SVK
ATS Garcia Villarreal-MEX

Judges: BLR SRB SUI LAT LTU CRO AUT CAN

---------------------------------------------------------------------------

START ORDER PAIRS SHORT PROGRAM Thu 9/30 3:45 pm local time / 9:45 am EDT

1 Barbora KUCIANOVA / Lukas VOCHOZKA CZE
2 Isabelle MARTINS / Ryan BEDARD USA
3 Chloe PANETTA / Kieran THRASHER CAN

4 Polina KOSTIUKOVICH / Aleksei BRIUKHANOV RUS
5 Ekaterina CHIKMAREVA / Matvei IANCHENKOV RUS
6 Ekaterina PETUSHKOVA / Evgenii MALIKOV RUS
7 Anastasia SMIRNOVA / Danylo SIIANYTSIA USA

Tech Team

Ref Butcher-CAN
TC Prins-NED
TS Fleury-FRA
ATS Fedoseeva-RUS

Judges: USA BLR SRB KOR AUT CAN RUS CZE LTU

--------------------------------------------------------------------------------

START ORDER MEN SHORT PROGRAM Thu 9/30 5:20 pm local time / 1:20 am EDT

1 Mikhail SHAIDOROV KAZ
2 Yauhenii PUZANAU BLR
3 Casper JOHANSSEN SWE
4 Andrey KOKURA UKR
5 Jakub LOFEK POL

6 Semen DANILIANTS ARM
7 Jacob SANCHEZ USA
8 Will ANNIS USA
9 Gleb LUTFULLIN RUS
10 Gabriel RENOLDI ITA

^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^

11 Egor RUKHIN RUS
12 Chindanai PONSING THA
13 Hangil KIM KOR
14 Edward APPLEBY GBR
15 Hyungyeom KIM KOR
16 Naoki ROSSI SUI

17 Jegor MARTSENKO EST
18 Vasil BARAKHOUSKI BLR
19 Filip KAIMAKCHIEV BUL
20 Yu-Hsiang LI TPE
21 Alp Tore OVALIOGLU TUR
22 Matteo NALBONE ITA

Tech Team

Ref Hebel-Szmak-POL
TC Barbacci-Levy-SUI
TS Krugjsman-NED
ATS Krohg-DEN

Judges: USA POL SWE ITA KOR RUS TUR GBR

=============================================================

START ORDER RHYTHM DANCE Fri 10/01 11:45 am local time / 5:45 am EDT

1 Chaima BEN KHELIFA / Everest ZHU CAN
2 Hailey YU / Brendan GIANG CAN
3 Ekaterina ANDREEVA / Ivan DESYATOV BLR
4 Sophia DOVHAL / Wiktor KULESZA POL
5 Olivia OLIVER / Joshua ANDARI POL

6 Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV UKR
7 Irina KHAVRONINA / Dario CIRISANO RUS
8 Kea KUPARADZE / Danila SAVELIEV GEO
9 Phebe BEKKER / James HERNANDEZ GBR
10 Angelina KUDRYAVTSEVA / Ilia KARANKEVICH CYP

^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^

11 Giorgia GALIMBERTI / Matteo Libasse MANDELLI ITA
12 Isabellla FLORES / Dmitry TSAREVSKI USA
13 Leah NESET / Artem MARKELOV USA
14 Olga MAMCHENKOVA / Mark VOLKOV RUS
15 Arina KLIMOVA / Filip BOJANOWSKI POL

Tech Team

Ref Hoppe-GBR
TC Leaver-USA
TS Budner-Szuman-POL
ATS Akimova-UKR

Judges: CAN ITA RUS USA UKR POL

===============================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: Event #6 2021 JGP Sep 30-Oct 2 Gdansk POL

Postby chuckiem » Thu Sep 30, 2021 1:23 pm

RESULTS WOMEN SHORT PROGRAM

1 Sofia AKATEVA RUS 71.91 41.93 30.98 7.71 7.54 7.83 7.83 7.83 1.00 11 3a+3t, 2a, 3f!, time
2 Jia SHIN KOR 67.28 39.51 27.77 6.88 6.75 7.13 6.96 7.00 0.00 20 3f, 2a, 3z+3t
3 Claire SEO USA 62.19 33.12 29.07 7.17 7.04 7.38 7.33 7.42 0.00 16 3fe, 2a, 3z+3t<
4 Elizaveta KULIKOVA RUS 60.10 33.57 27.53 6.79 6.71 6.88 6.96 7.08 1.00 17 3f, 2a, 3z+3t<↓
5 Mia KALIN USA 58.83 33.57 25.26 6.29 6.08 6.46 6.33 6.42 0.00 26 3z+3t, 2a, 3f!
6 Heesue HAN KOR 58.05 32.25 26.80 6.83 6.50 6.71 6.75 6.71 1.00 10 3t+3t<, 3f, 2a
7 Noelle STREULI POL 49.25 29.41 20.84 5.38 5.00 5.17 5.38 5.13 1.00 19 3t+2t, 2a, 3f!↓
8 Milana RAMASHOVA BLR 48.68 26.10 22.58 5.63 5.46 5.67 5.67 5.79 0.00 1 3t+3t, 2a, 1f*
9 Karolina BIALAS POL 47.41 26.51 20.90 5.21 5.13 5.25 5.29 5.25 0.00 13 3t+2t, 3fq, 2a
10 Catherine CARLE CAN 47.02 24.80 22.22 5.83 5.13 5.75 5.50 5.58 0.00 14 3t+3t-so, 3fq-hd, 2a
11 Sarina JOOS SUI 44.71 24.41 20.30 5.13 4.88 5.13 5.08 5.17 0.00 12 3z+3t<<, 3f!q, 2a
12 Anna LEVKOVETS KAZ 44.03 26.20 17.83 4.38 4.38 4.63 4.54 4.38 0.00 3 3zq+2t, 3f<, 2a
13 Emily SAARI AUT 43.95 23.87 20.08 5.17 4.92 5.08 5.00 4.92 0.00 23 3ze+2t, 3f-so, 2a
14 Selina KANEDA LTU 42.72 21.85 21.87 5.46 5.25 5.54 5.38 5.71 1.00 21 2f, 3lo<+2t, 2a, time
15 Stefania YAKOVLEVA CYP 40.80 21.45 20.35 5.08 5.04 4.96 5.29 5.08 1.00 24 3lo+2t<↓, 2f, 2a
16 Meri MARINAC CRO 40.23 21.03 19.20 4.79 4.67 4.79 4.88 4.88 0.00 9 3s+2t, 2a, 2f
17 Maria MANOVA BUL 37.78 20.90 17.88 4.75 4.29 4.46 4.42 4.42 1.00 6 3t+2t, 3f<<↓, 2a
18 Weronika FERLIN POL 36.77 20.14 17.63 4.50 4.38 4.33 4.46 4.38 1.00 5 2a, 3s↓-nc, 2f
19 Elizabet GERVITS ISR 36.35 17.43 18.92 4.88 4.50 4.63 4.83 4.83 0.00 25 3s+2t<<, 3f<, 2a
20 Hiu Yau CHOW HKG 35.81 17.89 17.92 4.50 4.29 4.50 4.54 4.58 0.00 4 3t+2t, 3f<<, 1a<<*
21 Taisiia SPESIVTSEVA UKR 35.44 19.11 18.33 4.71 4.38 4.63 4.58 4.63 2.00 27 2f, 3sq↓-nc, 2a↓
22 Sofja STEPCENKO LAT 35.38 19.33 18.05 4.63 4.42 4.42 4.63 4.46 2.00 2 3f, 3s↓-nc, 2a↓
23 Vera Hsiaowei ZHONG TPE 33.71 15.71 18.00 4.54 4.46 4.46 4.58 4.46 0.00 15 1lo*-nc, 2f, 2a
24 Ivona KLEUT SRB 30.94 15.28 15.66 4.08 3.71 3.75 4.00 4.04 0.00 22 2a, 2z+2t, 2f<<
25 Sofiia SHUBINA KGZ 30.88 14.74 16.14 4.13 3.92 4.13 4.13 3.88 0.00 28 1a<<*, 2z+2lo, 2f
26 Atikarn UERSILAPASARST THA 28.42 14.39 15.03 3.75 3.50 3.79 3.92 3.83 1.00 18 2z!+2lo-so, 2a<, 2f<<↓
27 Misheel OTGONBAATAR MGL 12.27 4.08 10.19 2.58 2.54 2.21 2.88 2.54 2.00 8 1t*-nc, 2f↓, ↓sp
WD Minchae KIM KOR


WOMEN FREE SKATE Fri 10/1 4 pm local time / 10 am EDT
Start Order: reverse of SP finish
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: Event #6 2021 JGP Sep 30-Oct 2 Gdansk POL

Postby chuckiem » Thu Sep 30, 2021 6:36 pm

RESULTS MEN SHORT PROGRAM

1 Gleb LUTFULLIN RUS 76.06 40.71 35.35 7.17 6.75 7.13 7.13 7.17 0.00 9 3a, 3z+3t, 3f-so
2 Egor RUKHIN RUS 71.43 37.75 33.68 6.88 6.50 6.67 6.88 6.75 0.00 11 3a, 3f, 3z+3t-so
3 Jacob SANCHEZ USA 70.92 37.99 32.93 6.42 6.38 6.67 6.71 6.75 0.00 7 2a, 3z+3t, 3f
4 Naoki ROSSI SUI 70.70 37.44 33.26 6.42 6.46 6.79 6.71 6.88 0.00 16 2a, 3z+3t, 3f
5 Will ANNIS USA 66.14 34.26 32.88 6.71 6.29 6.54 6.71 6.63 1.00 14 3a, 3f↓, 3z+2t
6 Mikhail SHAIDOROV KAZ 64.51 35.67 28.84 5.92 5.58 5.67 5.75 5.92 0.00 1 3aq, 3fe, 3z+3t
7 Hyungyeom KIM KOR 62.30 31.79 30.51 6.17 5.88 6.08 6.21 6.17 0.00 15 3ze+3tq, 2a, 3f
8 Yauhenii PUZANAU BLR 61.94 30.69 31.25 6.25 5.83 6.33 6.38 6.46 0.00 2 2a, 3z+3tq, 3fe
9 Andrey KOKURA UKR 61.32 33.48 27.84 5.58 5.17 5.63 5.71 5.75 0.00 4 3a, 3z+3tq-so, 3f
10 Matteo NALBONE ITA 61.18 30.96 30.22 6.17 5.88 6.04 6.17 5.96 0.00 22 3z+3t, 2a, 3f
11 Yu-Hsiang LI TPE 60.90 33.19 27.71 5.33 5.21 5.67 5.83 5.67 0.00 20 3z+3tq, 2a, 3f
12 Edward APPLEBY GBR 60.30 30.84 29.46 6.00 5.79 5.88 5.96 5.83 0.00 8 3a, 3z-so-nc, 3f-fwd
13 Hangil KIM KOR 55.75 26.12 30.63 6.17 5.96 6.08 6.21 6.21 1.00 13 3z+3t<, 2a, 3f↓
14 Semen DANILIANTS ARM 55.00 29.25 26.75 5.38 5.08 5.33 5.50 5.46 1.00 6 3z+3t, 2a, 3fe<↓
15 Casper JOHANSSEN SWE 54.33 26.07 28.26 5.63 5.42 5.63 5.75 5.83 0.00 3 1a*, 3f, 2z+3t
16 Jakub LOFEK POL 54.15 25.53 28.62 5.75 5.58 5.67 5.83 5.79 0.00 5 3z-to+1t*, 3f, 2a
17 Vasil BARAKHOUSKI BLR 53.09 28.16 25.93 5.25 4.88 5.21 5.21 5.38 1.00 17 3t+3t↓-into boards, 3f, 2a
18 Alp Tore OVALIOGLU TUR 46.87 21.57 26.30 5.42 5.00 5.21 5.38 5.29 1.00 21 3t+2t, 2fe, 2a, time
19 Jegor MARTSENKO EST 46.13 22.25 23.88 4.96 4.54 4.67 5.00 4.71 0.00 18 3fq-so, 3z+2t, 2a-fwd
20 Gabriel RENOLDI ITA 44.96 20.09 24.87 5.08 4.83 5.00 5.04 4.92 0.00 10 2lo+2t*, 3f, 2a
21 Filip KAIMAKCHIEV BUL 37.51 18.51 19.00 3.88 3.63 3.83 3.83 3.83 0.00 19 2a, 3f, 3z-so-nc
22 Chindanai PONSING THA 27.49 8.77 18.72 3.92 3.63 3.67 3.79 3.71 0.00 12 3s<<-so-nc, 2a<<, 2f!


MEN FREE SKATE Sat 10/2 11:45 am local time / 5:45 am EDT
Start Order: reverse of SP finish
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: Event #6 2021 JGP Sep 30-Oct 2 Gdansk POL

Postby chuckiem » Fri Oct 01, 2021 12:20 pm

1 Irina KHAVRONINA / Dario CIRISANO RUS 68.05 36.70 31.35 7.75 7.75 7.88 7.94 7.88 0.00 7
2 Isabellla FLORES / Dmitry TSAREVSKI USA 63.29 34.14 29.15 7.25 7.13 7.31 7.44 7.31 0.00 12
3 Olga MAMCHENKOVA / Mark VOLKOV RUS 61.56 33.21 28.35 7.06 6.88 7.06 7.31 7.13 0.00 14
4 Angelina KUDRYAVTSEVA / Ilia KARANKEVICH CYP 59.78 33.03 27.75 6.75 6.69 6.94 7.25 7.06 1.00 10 choreo violation
5 Ekaterina ANDREEVA / Ivan DESYATOV BLR 55.21 30.41 24.80 6.13 5.94 6.13 6.44 6.38 0.00 3
6 Leah NESET / Artem MARKELOV USA 53.83 29.03 24.80 6.19 6.06 6.13 6.44 6.19 0.00 13
7 Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV UKR 53.75 29.15 24.60 6.19 6.00 6.19 6.13 6.25 0.00 6
8 Phebe BEKKER / James HERNANDEZ GBR 50.84 27.44 24.40 6.00 6.13 6.00 6.25 6.13 1.00 9 ↓entering lift
9 Olivia OLIVER / Joshua ANDARI POL 49.81 26.61 23.20 5.69 5.56 5.75 6.06 5.94 0.00 5
10 Kea KUPARADZE / Danila SAVELIEV GEO 49.44 26.04 23.40 5.75 5.69 5.75 6.13 5.94 0.00 8
11 Chaima BEN KHELIFA / Everest ZHU CAN 49.31 27.16 22.15 5.44 5.44 5.63 5.75 5.44 0.00 1
12 Hailey YU / Brendan GIANG CAN 48.55 26.60 21.95 5.56 5.38 5.44 5.56 5.50 0.00 2
13 Giorgia GALIMBERTI / Matteo Libasse MANDELLI ITA 47.97 25.47 22.50 5.56 5.44 5.56 5.81 5.75 0.00 11
14 Arina KLIMOVA / Filip BOJANOWSKI POL 47.75 26.65 22.10 5.44 5.50 5.44 5.63 5.63 1.00 15 ↓lift
15 Sophia DOVHAL / Wiktor KULESZA POL 45.54 25.34 20.20 4.81 4.81 5.13 5.31 5.19 0.00 4


FREE DANCE Sat 10/2 3:30 pm local time / 9:30 am EDT
Start Order: reverse of RD finish
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: Event #6 2021 JGP Sep 30-Oct 2 Gdansk POL

Postby chuckiem » Fri Oct 01, 2021 1:47 pm

RESULTS PAIRS FREESKATE

1 Ekaterina CHIKMAREVA / Matvei IANCHENKOV RUS 118.69 62.44 57.25 7.04 6.96 7.43 7.21 7.14 1.00 4 time
2 Ekaterina PETUSHKOVA / Evgenii MALIKOV RUS 108.50 53.75 54.75 6.82 6.61 6.82 7.04 6.93 0.00 6
3 Anastasia SMIRNOVA / Danylo SIIANYTSIA USA 98.56 44.53 55.03 6.86 6.82 6.79 7.04 6.89 1.00 5 ↓sbs 3s<<
4 Polina KOSTIUKOVICH / Aleksei BRIUKHANOV RUS 98.38 44.61 55.77 7.21 6.86 6.71 7.14 6.93 2.00 7 ↓sbs 3s<+combo, ↓spin
5 Isabelle MARTINS / Ryan BEDARD USA 94.87 47.60 48.27 5.96 5.82 6.14 6.14 6.11 1.00 3 ↓abs 3s<
6 Chloe PANETTA / Kieran THRASHER CAN 85.38 41.03 44.35 5.50 5.29 5.54 5.68 5.71 0.00 2
7 Barbora KUCIANOVA / Lukas VOCHOZKA CZE 71.17 31.14 40.03 5.14 4.82 4.96 5.14 4.96 0.00 1


FINAL STANDINGS JUNIOR PAIRS

1 - Ekaterina CHIKMAREVA / Matvei IANCHENKOV RUS 171.97 4 1
2 - Ekaterina PETUSHKOVA / Evgenii MALIKOV RUS 169.80 2 2
3 - Polina KOSTIUKOVICH / Aleksei BRIUKHANOV RUS 162.14 1 4
4 - Anastasia SMIRNOVA / Danylo SIIANYTSIA USA 153.63 3 3
5 - Isabelle MARTINS / Ryan BEDARD USA 141.96 5 5
6 - Chloe PANETTA / Kieran THRASHER CAN 129.75 6 6
7 - Barbora KUCIANOVA / Lukas VOCHOZKA CZE 111.03 7 7
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: Event #6 2021 JGP Sep 30-Oct 2 Gdansk POL

Postby chuckiem » Fri Oct 01, 2021 6:45 pm

RESULTS WOMEN FREE SKATE

1 Sofia AKATEVA RUS 153.73 93.12 60.61 7.67 7.21 7.75 7.54 7.71 0.00 27 3a, 4t+3t, 4s, 3lo, 4t+eu+3s, 3f+3t, 3z
2 Elizaveta KULIKOVA RUS 123.34 66.73 56.61 7.00 6.83 7.25 7.13 7.17 0.00 24 2a, 3z, 3f, 3s, 3z+eu+3s<, 2a+3t, 3lo+2t
3 Jia SHIN KOR 116.13 60.71 56.42 7.21 6.79 7.17 6.88 7.21 1.00 26 3z↓, 3loq, 3s, 2a, 2a+3t, 3z+2t+2lo, 3f+2t
4 Claire SEO USA 112.67 57.93 55.74 7.00 6.67 7.04 7.00 7.13 1.00 25 3z+3t<, 3f!, 2a, 3s<↓, 3z, 2a+eu+3f, 3lo<+2t
5 Heesue HAN KOR 110.20 57.52 52.68 6.71 6.38 6.67 6.58 6.58 0.00 22 3z+2t+2lo, 2a+3t, 3lo, 1a, 3z, 3loq+2t, 3s
6 Noelle STREULI POL 102.77 55.34 47.43 5.96 5.67 6.13 5.92 5.96 0.00 21 3lo, 3z+2t, 2a+eu+3s, 3f!-so, 2a+2t, 3z<, 3s
7 Mia KALIN USA 95.90 47.90 50.00 6.29 6.00 6.33 6.38 6.25 2.00 23 4t<↓, 4t<+2t, 3z, 2a, 3z↓+rep, 3fq+eu+3s, 3lo<
8 Milana RAMASHOVA BLR 95.01 48.53 47.48 6.04 5.58 6.13 5.96 5.96 1.00 20 2a+eu+3s, 2z, 3f!, 3lo, 3s, 3loq↓+rep, 3t+2t
9 Catherine CARLE CAN 84.29 42.30 43.99 5.75 5.17 5.50 5.54 5.54 2.00 18 3z+1t, 3zq↓, 3s+eu+2s, 3lo↓, 3t, 3lo+2t, 2a
10 Karolina BIALAS POL 83.02 40.41 44.61 5.63 5.33 5.63 5.54 5.75 2.00 19 3f, 3loq, 2a+eu+2s, 3s+2t, 3t<↓, 2a↓, 3t<+2t
11 Sarina JOOS SUI 82.28 38.91 43.37 5.42 5.13 5.38 5.46 5.71 0.00 17 3z<+2t, 3zq+eu<<+3s<, 3f!q+2t, 2a, 3lo<<, 3f!<<, 2a
12 Emily SAARI AUT 81.77 41.89 40.88 5.29 4.83 5.13 5.13 5.17 1.00 15 3z!+2t, 3t+eu+2s, 3f, 2a+2t, 3t↓, 2z!, 3s
13 Maria MANOVA BUL 78.59 41.65 36.94 4.63 4.29 4.75 4.79 4.63 0.00 11 3z<<, 3f, 3t+2t, 2a+eu+2s, 3s+2t, 3t, 2a
14 Sofja STEPCENKO LAT 74.18 38.12 36.06 4.67 4.21 4.54 4.54 4.58 0.00 6 3t+2t, 3fq-so, 3s+2t, 2a<<, 3t, 2a+eu+2f
15 Stefania YAKOVLEVA CYP 74.05 34.45 41.60 5.33 5.04 5.13 5.25 5.25 2.00 13 2a+eu+3s<<↓, 2f, 3s<↓, 3lo, 2f+2t, 2a, 2z+2t
16 Anna LEVKOVETS KAZ 71.47 36.06 37.41 4.88 4.58 4.50 4.79 4.63 2.00 16 2a, 3z+1lo+2t, 3loq↓, 3fq, 3lo↓+rep, 2z+eu+2s*, 2a+2t
17 Weronika FERLIN POL 71.45 38.86 33.59 4.38 4.00 4.29 4.29 4.04 1.00 10 1a, 3s+2t, 3t↓, 3t+2t, 2f, 3sq, 2f+2lo+2lo
18 Selina KANEDA LTU 69.84 30.30 41.54 5.21 4.92 5.25 5.25 5.33 2.00 14 2a, 3lo<<↓, 3s<<↓, 2z+2t, 3lo<<+2t, 2a, 2z+eu+2f
19 Hiu Yau CHOW HKG 67.30 34.10 33.20 4.46 3.92 4.04 4.25 4.08 0.00 8 2f, 3t+2t, 2a+eu+2s, 3s, 3s+1t, 1t, 2a
20 Taisiia SPESIVTSEVA UKR 65.17 29.70 36.47 4.54 4.38 4.58 4.58 4.71 1.00 7 2a, 3t<↓, 3s, 3t<+rep, 3s+rep, 2a+2t, 2f+2tq
21 Sofiia SHUBINA KGZ 61.04 28.23 33.81 4.25 4.25 4.25 4.21 4.17 1.00 3 2f!, 2s+2lo, 2z, 2z+2t+2lo, 1a, 2f!q+2t, 2s
22 Meri MARINAC CRO 59.28 25.25 37.03 4.67 4.63 4.38 4.88 4.58 3.00 12 3s+2t+2lo, 3t↓, 2s, 2z+2lo, 2a<<↓, 2z, 2f↓
23 Vera Hsiaowei ZHONG TPE 58.66 26.90 32.76 4.50 3.88 3.96 4.17 3.96 1.00 5 3loq↓, 3lo<+rep, 3s, 3s<<+2t, 1a, 2aq-so, 2z+eu+2s
24 Elizabet GERVITS ISR 54.16 23.63 33.53 4.54 3.96 4.00 4.29 4.17 3.00 9 2a+eu+2s, 3lo, 3f<<, 2a, 2z, 3lo<<↓+rep, 3s↓, 0 ccosp
25 Ivona KLEUT SRB 51.57 21.97 31.60 4.08 3.79 3.88 4.08 3.92 2.00 4 2a, 2lo+eu+2s, 3s<<, 2a, 2z↓, 2f+2t↓, 1z
26 Atikarn UERSILAPASARST THA 51.16 26.88 27.28 3.63 3.25 3.33 3.42 3.42 3.00 2 3sq↓, 2a+2t, 2z+2lo+2tq, 1f, 2a<<, 2z!, 2f<+1lo
WD Misheel OTGONBAATAR MGL



FINAL STANDINGS JUNIOR WOMEN

1 - Sofia AKATEVA RUS 225.64 1 1
2 - Elizaveta KULIKOVA RUS 183.44 4 2
3 - Jia SHIN KOR 183.41 2 3
4 - Claire SEO USA 174.86 3 4
5 - Heesue HAN KOR 168.25 6 5
6 - Mia KALIN USA 154.73 5 7
7 - Noelle STREULI POL 152.02 7 6
8 - Milana RAMASHOVA BLR 143.69 8 8
9 - Catherine CARLE CAN 131.31 10 9
10 - Karolina BIALAS POL 130.43 9 10
11 - Sarina JOOS SUI 126.99 11 11
12 - Emily SAARI AUT 125.72 13 12
13 - Maria MANOVA BUL 116.37 17 13
14 - Anna LEVKOVETS KAZ 115.50 12 16
15 - Stefania YAKOVLEVA CYP 114.85 15 15
16 - Selina KANEDA LTU 112.56 14 18
17 - Sofja STEPCENKO LAT 109.56 22 14
18 - Weronika FERLIN POL 108.22 18 17
19 - Hiu Yau CHOW HKG 103.11 20 19
20 - Taisiia SPESIVTSEVA UKR 100.61 21 20
21 - Meri MARINAC CRO 99.51 16 22
22 - Vera Hsiaowei ZHONG TPE 92.37 23 23
23 - Sofiia SHUBINA KGZ 91.92 25 21
24 - Elizabet GERVITS ISR 90.51 19 24
25 - Ivona KLEUT SRB 82.51 24 25
26 - Atikarn UERSILAPASARST THA 79.58 26 26
27 R Misheel OTGONBAATAR MGL 27
28 R Minchae KIM KOR
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: Event #6 2021 JGP Sep 30-Oct 2 Gdansk POL

Postby chuckiem » Sat Oct 02, 2021 1:49 pm

RESULTS MEN FREE SKATE

1 Gleb LUTFULLIN RUS 155.20 82.86 72.34 7.46 6.92 7.25 7.33 7.21 0.00 22 4t, 4s+2t, 4s, 3lo, 3a+eu+3s, 3f, 3lo+2t
2 Mikhail SHAIDOROV KAZ 142.52 79.70 62.82 6.50 6.08 6.33 6.17 6.33 0.00 17 4t+3t, 4t-to, 3z, 3lo, 3a+eu+3s, 3z^2a, 3f
3 Will ANNIS USA 130.99 68.07 64.92 6.88 6.33 6.25 6.50 6.50 2.00 18 4t-so, 3a+2t, 3aq↓, 3f↓, 3z+3t, 3z+eu+3s, 3lo
4 Egor RUKHIN RUS 130.85 66.85 67.00 7.04 6.46 6.46 6.83 6.71 3.00 21 4s<↓, 4tq↓, 3a+2t, 3z, 3a-hd, 3z+3t, 3lo+eu+3s<, time
5 Naoki ROSSI SUI 126.57 58.39 68.18 6.58 6.63 6.88 7.00 7.00 0.00 19 2a, 3z+3t, 3f+eu+3s<, 2lo, 3z+2t, 2a, 3f
6 Yu-Hsiang LI TPE 125.30 62.38 62.92 6.33 5.92 6.50 6.38 6.33 0.00 12 3lo, 3fq+3t,, 2a+3t, 3z, 3z+2t+2lo, 3s, 2a
7 Jacob SANCHEZ USA 123.11 56.19 66.92 6.58 6.42 6.71 6.92 6.83 0.00 20 2a, 1z!, 3f+eu+3s, 3lo, 3z+3tq, 3fq+2t, 2a
8 Hyungyeom KIM KOR 119.40 58.22 61.18 6.08 5.92 6.21 6.25 6.13 0.00 16 3z+3tq, 3s, 2a+3t, 3lo, 3fq+2t+2t, 3f, 2a
9 Edward APPLEBY GBR 115.56 54.78 60.78 6.21 5.71 6.13 6.13 6.21 0.00 11 3a, 3a+3t-so, 3z+2t, 3s, 3f!, 3z<<, 2a+2t+2lo
10 Matteo NALBONE ITA 115.22 53.16 62.06 6.33 5.83 6.25 6.33 6.29 0.00 13 2a, 3z+3tq-hd, 3f+eu+3s, 2a, 3lo+2t, 3z, 3f<<
11 Semen DANILIANTS ARM 108.77 53.93 55.84 5.75 5.29 5.54 5.71 5.63 1.00 9 4t<↓, 2a+eu+3s, 3z+3t, 3lo+2t, 3z<, 3lo, 2a
12 Jakub LOFEK POL 105.17 47.27 57.90 5.83 5.46 5.83 6.00 5.83 0.00 7 3z+2t, 3z, 3t, 3s^2a, 3fq, 3tq+rep, 2a+eu<<+2s
13 Hangil KIM KOR 104.10 46.18 58.92 6.13 5.58 5.71 6.08 5.96 1.00 10 3z+3t<, 3lo, 2a↓, 3f!, 3z+eu+3s, 1f!, 2a
14 Andrey KOKURA UKR 100.10 44.26 55.84 5.75 5.29 5.50 5.71 5.67 0.00 14 4t<<, 3a, 3z+1t, 1a+3t<<, 3f+eu<<+3s, 3fq, 3lo
15 Vasil BARAKHOUSKI BLR 99.54 48.62 52.92 5.33 4.83 5.42 5.50 5.38 2.00 6 3z, 2a+3t, 3fq+eu<<+3s<, 3z+rep, 3lo+2t, 3f, 2a, time
16 Alp Tore OVALIOGLU TUR 94.83 41.41 55.42 5.50 5.29 5.58 5.63 5.71 2.00 5 3f+2t, 3f!, 3s↓, 3t, 2a, 3t+2t,1a+eu+2f, time
17 Jegor MARTSENKO EST 94.09 44.41 50.68 5.42 4.75 5.08 5.17 4.92 1.00 4 3f, 3z, 2a+eu+3s, 3t, 2a, 3lo<<↓, 3s<
18 Yauhenii PUZANAU BLR 93.43 36.83 58.60 6.21 5.75 5.50 5.96 5.88 2.00 15 2a↓, 3fe, 3lo, 2a, 2a, 1z+eu+3s, 1z!, 3s↓
19 Casper JOHANSSEN SWE 89.53 38.45 53.08 5.42 5.17 5.08 5.58 5.29 2.00 8 1a↓, 3z↓, 1f, 3loq, 1z!+2t, 3f!+eu+3s, 2a+3t<<
20 Gabriel RENOLDI ITA 76.27 33.51 44.76 4.83 4.25 4.21 4.63 4.46 2.00 3 3f!q↓, 3lo+2t, 3lo, 3f<^2t*, 3t↓, 2aq^2s*, 2aq
21 Filip KAIMAKCHIEV BUL 57.53 24.93 35.60 3.88 3.29 3.42 3.63 3.58 3.00 2 3f<<↓, 3z↓, 2a+eu+3s<, 2z<<↓, 3f+rep, 3lo
22 Chindanai PONSING THA 40.18 11.00 32.18 3.54 3.13 3.04 3.25 3.13 3.00 1 3s<<^2t*, 2a<<↓, 2f!+1lo, 3s<<↓, 2lo, 1z!, 2f



FINAL STANDINGS JUNIOR MEN

1 - Gleb LUTFULLIN RUS 231.26 1 1
2 - Mikhail SHAIDOROV KAZ 207.03 6 2
3 - Egor RUKHIN RUS 202.28 2 4
4 - Naoki ROSSI SUI 197.27 4 5
5 - Will ANNIS USA 197.13 5 3
6 - Jacob SANCHEZ USA 194.03 3 7
7 - Yu-Hsiang LI TPE 186.20 11 6
8 - Hyungyeom KIM KOR 181.70 7 8
9 - Matteo NALBONE ITA 176.40 10 10
10 - Edward APPLEBY GBR 175.86 12 9
11 - Semen DANILIANTS ARM 163.77 14 11
12 - Andrey KOKURA UKR 161.42 9 14
13 - Hangil KIM KOR 159.85 13 13
14 - Jakub LOFEK POL 159.32 16 12
15 - Yauhenii PUZANAU BLR 155.37 8 18
16 - Vasil BARAKHOUSKI BLR 152.63 17 15
17 - Casper JOHANSSEN SWE 143.86 15 19
18 - Alp Tore OVALIOGLU TUR 141.70 18 16
19 - Jegor MARTSENKO EST 140.22 19 17
20 - Gabriel RENOLDI ITA 121.23 20 20
21 - Filip KAIMAKCHIEV BUL 95.04 21 21
22 - Chindanai PONSING THA 67.67 22 22
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: Event #6 2021 JGP Sep 30-Oct 2 Gdansk POL

Postby chuckiem » Sat Oct 02, 2021 4:06 pm

RESULTS FREE DANCE

1 Irina KHAVRONINA / Dario CIRISANO RUS 100.91 53.49 47.42 7.88 7.63 8.06 7.94 8.00 0.00 15
2 Isabellla FLORES / Dmitry TSAREVSKI USA 91.05 48.02 44.03 7.19 7.19 7.31 7.50 7.50 1.00 14 ↓twiz
3 Angelina KUDRYAVTSEVA / Ilia KARANKEVICH CYP 89.17 47.15 42.02 6.69 6.75 7.13 7.31 7.13 0.00 12
4 Olga MAMCHENKOVA / Mark VOLKOV RUS 86.05 44.36 42.69 7.19 6.94 6.94 7.31 7.19 1.00 13 ↓lift
5 Leah NESET / Artem MARKELOV USA 81.51 44.46 38.05 6.31 6.13 6.44 6.44 6.38 1.00 10 ↓chst
6 Hailey YU / Brendan GIANG CAN 81.00 45.90 35.10 5.75 5.56 5.94 5.94 6.06 0.00 4
7 Phebe BEKKER / James HERNANDEZ GBR 80.57 41.92 38.65 6.38 6.13 6.44 6.69 6.56 0.00 8
8 Olivia OLIVER / Joshua ANDARI POL 79.79 43.47 36.32 5.88 5.75 6.13 6.25 6.25 0.00 7
9 Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV UKR 79.39 42.19 37.20 6.19 6.00 6.19 6.31 6.31 0.00 9
10 Chaima BEN KHELIFA / Everest ZHU CAN 78.23 42.58 35.65 5.88 5.63 6.00 6.13 6.06 0.00 5
11 Ekaterina ANDREEVA / Ivan DESYATOV BLR 77.77 40.32 37.45 6.31 6.19 6.13 6.38 6.19 0.00 11
12 Arina KLIMOVA / Filip BOJANOWSKI POL 73.39 40.00 33.39 5.50 5.25 5.69 5.75 5.63 0.00 2
13 Kea KUPARADZE / Danila SAVELIEV GEO 71.09 39.26 33.83 5.81 5.63 5.44 5.75 5.56 2.00 6 ext lift, ↓twiz
14 Sophia DOVHAL / Wiktor KULESZA POL 67.70 36.80 30.90 4.94 4.81 5.31 5.38 5.31 0.00 1
15 Giorgia GALIMBERTI / Matteo Libasse MANDELLI ITA 67.04 34.87 32.17 5.31 5.25 5.19 5.56 5.50 0.00 3


FINAL STANDINGS JUNIOR ICE DANCE

1 - Irina KHAVRONINA / Dario CIRISANO RUS 168.96 1 1
2 - Isabellla FLORES / Dmitry TSAREVSKI USA 154.34 2 2
3 - Angelina KUDRYAVTSEVA / Ilia KARANKEVICH CYP 148.95 4 3
4 - Olga MAMCHENKOVA / Mark VOLKOV RUS 147.61 3 4
5 - Leah NESET / Artem MARKELOV USA 135.34 6 5
6 - Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV UKR 133.14 7 9
7 - Ekaterina ANDREEVA / Ivan DESYATOV BLR 132.98 5 11
8 - Phebe BEKKER / James HERNANDEZ GBR 131.42 8 7
9 - Olivia OLIVER / Joshua ANDARI POL 129.60 9 8
10 - Hailey YU / Brendan GIANG CAN 129.55 12 6
11 - Chaima BEN KHELIFA / Everest ZHU CAN 127.54 11 10
12 - Arina KLIMOVA / Filip BOJANOWSKI POL 121.14 14 12
13 - Kea KUPARADZE / Danila SAVELIEV GEO 120.53 10 13
14 - Giorgia GALIMBERTI / Matteo Libasse MANDELLI ITA 115.01 13 15
15 - Sophia DOVHAL / Wiktor KULESZA POL 113.24 15 14
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron