Event #3 - 2021 Junior Grand Prix - Sept. 1 - 4


Re: Event #3 - 2021 Junior Grand Prix - Sept. 1 - 4

Postby chuckiem » Wed Sep 01, 2021 7:50 pm

START ORDER MEN SHORT PROGRAM Thu 9/2 11:30 am local time / 5:30 am EDT :roll:

1 Dias JIRENBAYEV KAZ
2 Filip KAIMAKCHIEV BUL
3 Andrei ANISIMOV RUS
4 Kirill SARNOVSKIY RUS
5 Marko PILIAR SVK

6 Will ANNIS USA
7 Makar SUNTSEV FIN
8 Oliver PRAETORIUS SWE
9 Corey CIRCELLI CAN
10 Dillon JUDGE IRL
11 Kyrylo LISHENKO UKR

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

12 Jegor MARTSENKO EST
13 Seldin SALIU MKD
14 Jaekeun LEE KOR
15 Louis WEISSERT GER
16 Ilya YABLOKOV RUS
17 Naoki ROSSI SUI

18 Adam HAGARA SVK
19 Aleksandr VLASENKO HUN
20 Aleksandr GOLUBEV RUS
21 Georgii RESHTENKO CZE
22 Lukas VACLAVIK SVK
23 Younghyun CHA KOR

Tech Team

Ref Orlandini ITA
TC Jensen NOR
TS Larasser GER
ATS Drnzikova SVK

Judges for SP: IRL CZE SWE SUI CAN KOR GER USA SVK

----------------------------------------------------------------------------------

START ORDER PAIRS SHORT PROGRAM Thu 9/2 3pm local time / 9 am EDT

1 Oxana VOUILLAMOZ / Flavien GINIAUX FRA
2 Anastasia MUKHORTOVA / Dmitry EVGENYEV RUS
3 Federica SIMIOLI / Alessandro ZARBO ITA

4 Megan FREDETTE / William ST-LOUIS CAN
5 Barbora KUCIANOVA / Lukas VOCHOZKA CZE
6 Karina SAFINA / Luka BERULAVA GEO
7 Polina KOSTIUKOVICH / Aleksei BRIUKHANOV RUS

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

8 Margareta MUSKOVA / Oliver KUBACAK SVK
9 Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA UKR
10 Alyssa MONTAN / Filippo CLERICI ITA
11 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS

Tech Team

Ref Yordanova BUL
TC Tauchmanova CZE
TS Leblanc CAN
ATS Knyazev UZB

Judges for SP and FS: GER SVK ITA UKR GEO CAN CZE RUS USA

--------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER WOMEN SHORT PROGRAM Thu 9/2 5:10 pm local time / 11:10 am EDT

1 Mia Caroline RISA GOMEZ NOR
2 Julia VAN DIJK NED
3 Sofia MURAVIEVA RUS
4 Ellen SLAVICKOVA CZE
5 Nargiz SULEYMANOVA GER

6 Mia KALIN USA
7 Veronika ZHILINA RUS
8 Laura SZCZESNA POL
9 Kimmy REPOND SUI
10 Ema DOBOSZOVA SVK

^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^

11 Justine MICLETTE CAN
12 Maria ZAKHAROVA RUS
13 Vivien PAPP HUN
14 Anna-Flora Colmor JEPSEN DEN
15 Chaeyeon KIM KOR

16 Bagdana RAKHISHOVA KAZ
17 Alexandra Michaela FILCOVA SVK
18 Olivia LISKO FIN
19 Elen GHAZARYAN ARM
20 Anastasiia SHABOTOVA UKR
21 Sophia TKACHEVA IRL

^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^

22 Josefin BROVALL SWE
23 Adeliia PETROSIAN RUS
24 Lorine SCHILD FRA
25 Vanesa SELMEKOVA SVK
26 Danica DJORDEJEVIC SRB
27 Ava Marie ZIEGLER USA

Tech Team

Ref Abele LAT
TC Rist GER
TS Pavicic CRO
ATS Isaksen NOR

Judges for SP: SRB UKR HUN SVK POL DEN NED FRA NOR

========================================================================

START ORDER RHYTHM DANCE Fri 9/3 12 noon local time / 6 am EDT :(

1 Sophia BUSHELL / Alex LAPSKY GBR
2 Daniela IVANITSKIY / David GOLDSHTEYN FIN
3 Karla Maria KARL / Kai HOFERICHTER GER
4 Chloe NGUYEN / Alec ROUECHE CAN
5 Angelina KUDRYAVTSEVA / Ilia KARANKEVICH CYP

6 Yulia LEBEDEVA-BITADZE / Dmitri PARKHOMENKO GEO
7 Margarita SVISTUNOVA / Dmitrii STUDENKIN RUS
8 Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN
9 Vasilisa KAGANOVSKAIA / Valeriy ANGELOPOL RUS
10 Sofya TYUTUNINA / Alexander SHUSTITSKIY RUS

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

11 Lila-Maya SECLET MONCHOT / Martin CHARDAIN FRA
12 Katerina MRAZKOVA / Daniel MRAZEK CZE
13 Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV UKR
14 Nicole CALDERARI / Marco CILLI ITA
15 Ekaterina RYABAKOVA / Ivan MAKHNONOSOV RUS

Tech Team

Ref Krauziene LTU
TC Marron USA
TS Gustafsson FIN
ATS Akimova UKR

Judges for SP and FS: UKR ITA GBR CZE CAN GEO RUS KOR GER

=======================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: Event #3 - 2021 Junior Grand Prix - Sept. 1 - 4

Postby chuckiem » Thu Sep 02, 2021 12:55 pm

RESULTS MEN SHORT PROGRAM

1 Will ANNIS USA 76.21 42.96 33.25 6.82 6.50 6.75 6.64 6.54 0.00 6 3a, 3f, 3z+3t
2 Ilya YABLOKOV RUS 73.25 39.93 34.32 6.93 6.64 7.00 6.93 6.82 1.00 16 3f, 3a-fwd, 3z!+3t, time
3 Kirill SARNOVSKIY RUS 71.48 38.31 33.17 6.79 6.39 6.71 6.64 6.64 0.00 4 3a-so, 3f, 3z+3tq
4 Andrei ANISIMOV RUS 71.12 37.94 33.18 6.86 6.43 6.71 6.61 6.57 0.00 3 3a, 3f, 3z!+3t
5 Jaekeun LEE KOR 68.70 34.03 34.67 6.93 6.71 7.07 7.00 6.96 0.00 14 3z+3t, 2a, 3fe
6 Aleksandr GOLUBEV RUS 67.84 35.73 33.11 6.86 6.36 6.64 6.64 6.61 1.00 20 3z!+3t, 3f, 3a↓
7 Naoki ROSSI SUI 65.51 35.05 30.46 6.11 5.86 6.21 6.14 6.14 0.00 17 2a, 3z!+3t, 3f-to
8 Corey CIRCELLI CAN 62.60 33.31 31.29 6.46 6.14 6.11 6.29 6.29 2.00 9 3aq↓, 3f, 3z!+3t, ↓steps
9 Younghyun CHA KOR 58.84 28.34 30.50 6.14 5.86 6.11 6.21 6.18 0.00 23 2a, 3z+2t, 3f!<
10 Makar SUNTSEV FIN 58.17 29.38 28.79 5.75 5.64 5.79 5.86 5.75 0.00 7 2a, 3f, 3z+2t-so
11 Adam HAGARA SVK 56.38 31.21 25.17 5.29 4.82 5.14 4.96 4.96 0.00 18 3aq, 3z!+3t, 3f
12 Dias JIRENBAYEV KAZ 55.47 28.36 27.11 5.57 5.18 5.36 5.39 5.61 0.00 1 2a, 3z+3t, 3f!-fwd
13 Louis WEISSERT GER 55.45 26.59 28.86 5.75 5.75 5.71 5.86 5.79 0.00 15 2a, 3t+3t, 3f<-so
14 Kyrylo LISHENKO UKR 55.15 28.90 26.25 5.43 5.04 5.25 5.32 5.21 0.00 11 3z!+2t, 3f, 2a
15 Aleksandr VLASENKO HUN 54.30 28.41 25.89 5.25 4.89 5.25 5.21 5.29 0.00 19 3lo<+3t, 3f, 2a
16 Georgii RESHTENKO CZE 53.13 27.28 27.85 5.75 5.32 5.39 5.75 5.64 2.00 21 3a↓, 3z+2t, 3f!↓
17 Marko PILIAR SVK 49.25 25.26 23.99 5.07 4.61 4.71 4.89 4.71 0.00 5 3lo+2t, 3f-so, 2a
18 Lukas VACLAVIK SVK 48.04 23.22 25.82 5.29 4.93 5.18 5.21 5.21 1.00 22 3z↓-nc, 3f-so, 2a-to
19 Oliver PRAETORIUS SWE 47.60 22.31 26.29 5.43 5.04 5.18 5.39 5.25 1.00 8 3aq↓, 3s+2t, 2f
20 Filip KAIMAKCHIEV BUL 39.18 19.68 19.50 3.89 3.75 3.93 4.04 3.89 0.00 2 2a, 3f, 3z-so-nc
21 Jegor MARTSENKO EST 37.08 16.51 21.57 4.50 4.32 4.00 4.46 4.29 1.00 12 3fq↓, 3z<-hd-nc, 2a
22 Dillon JUDGE IRL 34.52 16.56 18.96 4.00 3.61 3.57 3.89 3.89 1.00 10 3s+2t, 2a, ↓sp, 2f
23 Seldin SALIU MKD 30.87 13.94 16.93 3.50 3.29 3.32 3.50 3.32 0.00 13 2a, 3s+2t, 3f<<, 0 ccsp


MEN FREE SKATE Fri 9/3 2:35 pm local time / 8:35 am EDT

Start order for the FS is the reverse order of SP finish.

Judges for the FS: USA SWE GER SVK CAN IRL KOR SUI + RUS (replacing CZE)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: Event #3 - 2021 Junior Grand Prix - Sept. 1 - 4

Postby chuckiem » Thu Sep 02, 2021 3:00 pm

RESULTS PAIRS SHORT PROGRAM

1 Anastasia MUKHORTOVA / Dmitry EVGENYEV RUS 60.64 32.95 28.69 7.11 6.96 7.29 7.21 7.29 1.00 2 time
2 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 58.20 31.53 27.67 7.07 6.79 6.82 7.04 6.86 1.00 11 ↓steps
3 Karina SAFINA / Luka BERULAVA GEO 57.64 30.84 26.80 6.64 6.54 6.75 6.71 6.86 0.00 6
4 Polina KOSTIUKOVICH / Aleksei BRIUKHANOV RUS 56.37 31.30 27.07 6.89 6.64 6.64 6.89 6.79 2.00 7 ↓↓ lift dismount
5 Megan FREDETTE / William ST-LOUIS CAN 47.22 26.06 22.16 5.64 5.39 5.46 5.68 5.54 1.00 4 ↓sbs 2a
6 Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA UKR 45.14 22.44 22.70 5.82 5.57 5.61 5.75 5.61 0.00 9 aborted lift
7 Barbora KUCIANOVA / Lukas VOCHOZKA CZE 41.02 21.13 19.89 5.11 5.00 4.82 5.04 4.89 0.00 5
8 Alyssa MONTAN / Filippo CLERICI ITA 38.06 18.78 19.28 4.89 4.64 4.79 4.96 4.82 0.00 10
9 Oxana VOUILLAMOZ / Flavien GINIAUX FRA 34.88 17.99 16.89 4.36 4.14 4.07 4.36 4.18 0.00 1
10 Margareta MUSKOVA / Oliver KUBACAK SVK 30.84 14.53 16.31 4.18 3.89 4.00 4.25 4.07 0.00 8
11 Federica SIMIOLI / Alessandro ZARBO ITA 30.70 13.16 18.54 4.82 4.46 4.54 4.71 4.64 1.00 3 ↓2s th

PAIRS FREE SKATE Fri 9/3 6:35 pm local time / 12:35 pm EDT

Start order is reverse of SP finish.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: Event #3 - 2021 Junior Grand Prix - Sept. 1 - 4

Postby chuckiem » Thu Sep 02, 2021 7:23 pm

RESULTS WOMEN SHORT PROGRAM

1 Sofia MURAVIEVA RUS 72.52 41.44 31.08 7.82 7.64 7.82 7.64 7.93 0.00 3 2a, 3f, 3z+3t
2 Veronika ZHILINA RUS 71.57 40.51 31.06 7.82 7.61 7.79 7.71 7.89 0.00 7 2a, 3f, 3z+3t
3 Adeliia PETROSIAN RUS 69.30 39.30 30.00 7.64 7.29 7.57 7.39 7.61 0.00 23 2a, 3f, 3z+3t
4 Maria ZAKHAROVA RUS 69.04 39.10 29.94 7.61 7.25 7.43 7.43 7.71 0.00 12 2a, 3f, 3z+3t
5 Chaeyeon KIM KOR 65.17 37.54 27.63 7.07 6.86 6.89 6.82 6.89 0.00 15 3z+3t, 2a, 3f!
6 Ava Marie ZIEGLER USA 60.03 32.77 27.26 6.71 6.54 6.93 6.82 7.07 0.00 27 3z+3t<, 3f, 2a
7 Vivien PAPP HUN 54.69 30.40 24.29 6.07 5.89 6.29 6.00 6.11 0.00 13 2a, 3z+2t, 3f
8 Kimmy REPOND SUI 51.97 28.99 22.98 5.86 5.46 5.86 5.68 5.86 0.00 9 3fq, 2a, 3zq+3t<
9 Anastasiia SHABOTOVA UKR 51.21 28.13 24.08 6.14 5.75 6.04 6.00 6.18 1.00 20 3z<+3tq, 2a, 3f!<↓
10 Mia KALIN USA 49.10 25.48 23.62 5.93 5.64 5.96 5.89 6.11 0.00 6 3z<+3t, 2a, 3f!<
11 Vanesa SELMEKOVA SVK 48.59 27.53 21.06 5.46 5.11 5.21 5.29 5.25 0.00 25 3f, 3lo+2t, 2a
12 Nargiz SULEYMANOVA GER 45.84 27.22 19.62 5.18 4.71 4.71 4.93 5.00 1.00 5 3z-to+3t<, 2a, 3f, ↓steps
13 Lorine SCHILD FRA 45.64 25.90 20.74 5.39 5.07 5.14 5.11 5.21 1.00 24 2a, 3z+2t, 3f!↓
14 Justine MICLETTE CAN 45.45 25.53 21.92 5.61 5.32 5.50 5.50 5.46 2.00 11 3f, 3t+3q↓, 2a↓
15 Julia VAN DIJK NED 45.16 25.24 19.92 5.11 4.75 5.07 4.96 5.00 0.00 2 3lo<+2t, 3f!-hd, 2a
16 Ellen SLAVICKOVA CZE 43.61 25.37 19.24 5.07 4.57 4.86 4.79 4.75 1.00 4 3zq+2t, 3f, 2a↓
17 Olivia LISKO FIN 43.21 23.41 20.80 5.36 5.00 5.29 5.14 5.21 1.00 18 3t+3t<↓, 2f, 2a
18 Mia Caroline RISA GOMEZ NOR 39.48 22.09 18.39 4.71 4.39 4.46 4.71 4.71 1.00 1 3t+2t, 3f<<↓, 2a
19 Anna-Flora Colmor JEPSEN DEN 38.93 18.95 19.98 5.04 4.79 4.96 5.07 5.11 0.00 14 3t+2t, 2f, a*
20 Bagdana RAKHISHOVA KAZ 37.06 20.23 16.83 4.25 4.00 4.32 4.21 4.25 0.00 16 3s+2t, 3f<<, 2a
21 Laura SZCZESNA POL 36.84 19.95 16.89 4.36 4.11 4.18 4.18 4.29 0.00 8 3s+2t, 2f!, 2a
22 Ema DOBOSZOVA SVK 35.03 18.06 17.97 4.71 4.32 4.43 4.50 4.50 1.00 10 3z-so-nc, 2f, 2a-so↓
23 Josefin BROVALL SWE 34.01 16.98 19.03 5.00 4.54 4.68 4.79 4.79 2.00 22 3s↓-nc, 2f, 2a↓
24 Alexandra Michaela FILCOVA SVK 33.56 17.22 17.34 4.46 4.21 4.25 4.39 4.36 1.00 17 3t+3t<<, 2f, 2a, ↓steps
25 Sophia TKACHEVA IRL 32.00 16.14 15.86 3.93 3.75 4.04 4.00 4.11 0.00 21 2a<<, 2z+2t, 2f
26 Danica DJORDEJEVIC SRB 29.00 14.20 15.80 4.04 3.82 3.89 3.96 4.04 1.00 26 2a, 3s<<↓-nc, 2f
27 Elen GHAZARYAN ARM 16.84 6.52 11.32 2.89 2.71 2.86 2.82 2.86 1.00 19 2a<<↓, 2f<<, 2s<<+2lo<<



WOMEN FREE SKATE Sat 9/4 1:20 pm local time / 7:20 am EDT (following FD final)

Start order is the reverse of SP placement.

Judges for FS: CAN (replacing UKR) FRA DEN HUN SVK POL NED NOR SRB

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: Event #3 - 2021 Junior Grand Prix - Sept. 1 - 4

Postby chuckiem » Fri Sep 03, 2021 12:38 pm

RESULTS RHYTHM DANCE

1 Vasilisa KAGANOVSKAIA / Valeriy ANGELOPOL RUS 64.84 35.92 28.92 7.25 7.04 7.25 7.32 7.29 0.00 9
2 Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN 64.48 34.92 29.56 7.39 7.21 7.39 7.46 7.50 0.00 8
3 Sofya TYUTUNINA / Alexander SHUSTITSKIY RUS 63.10 34.92 28.18 7.18 6.79 7.04 7.11 7.11 0.00 10
4 Angelina KUDRYAVTSEVA / Ilia KARANKEVICH CYP 60.54 33.54 27.00 6.50 6.50 6.79 7.00 6.96 0.00 5
5 Katerina MRAZKOVA / Daniel MRAZEK CZE 59.18 32.44 26.74 6.75 6.46 6.79 6.71 6.71 0.00 12
6 Margarita SVISTUNOVA / Dmitrii STUDENKIN RUS 58.71 33.00 25.71 6.57 6.21 6.39 6.43 6.54 0.00 7
7 Ekaterina RYABAKOVA / Ivan MAKHNONOSOV RUS 57.67 31.51 27.16 6.68 6.68 6.71 6.93 6.96 1.00 15 ↓
8 Nicole CALDERARI / Marco CILLI ITA 54.25 29.20 25.05 6.18 6.00 6.32 6.39 6.43 0.00 14
9 Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV UKR 52.54 29.14 23.40 5.93 5.61 5.93 5.93 5.86 0.00 13
10 Karla Maria KARL / Kai HOFERICHTER GER 51.15 29.41 21.74 5.46 5.25 5.50 5.50 5.46 0.00 3
11 Lila-Maya SECLET MONCHOT / Martin CHARDAIN FRA 44.16 22.59 21.57 5.50 5.21 5.29 5.50 5.46 0.00 11
12 Chloe NGUYEN / Alec ROUECHE CAN 44.10 24.02 20.08 5.11 4.89 4.96 5.21 4.93 0.00 4
13 Yulia LEBEDEVA-BITADZE / Dmitri PARKHOMENKO GEO 43.36 21.76 21.60 5.50 5.29 5.43 5.46 5.32 0.00 6
14 Sophia BUSHELL / Alex LAPSKY GBR 42.73 23.76 18.97 4.75 4.46 4.82 4.93 4.75 0.00 1
15 Daniela IVANITSKIY / David GOLDSHTEYN FIN 32.99 19.45 13.54 3.46 3.29 3.39 3.57 3.21 0.00 2


FREE DANCE Sat 9/4 10:30 am local time / 4:30 am EDT :shock:

Start order is the reverse of RD finish.
--------------------------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: Event #3 - 2021 Junior Grand Prix - Sept. 1 - 4

Postby chuckiem » Fri Sep 03, 2021 4:37 pm

RESULTS MEN FREE SKATE

1 Kirill SARNOVSKIY RUS 144.48 74.90 69.58 7.21 6.54 7.18 7.00 6.86 0.00 21 3a+2t, 3a, 3lo, 2a, 3z+3t, 3f!, 3zq+eu+3s
2 Ilya YABLOKOV RUS 134.14 70.08 64.06 6.82 5.89 6.43 6.50 6.39 0.00 22 2lo, 3lo, 4tq+3t, 3a+3t<, 3z!+eu+3s, 3a, 3f
3 Corey CIRCELLI CAN 128.53 61.81 66.72 6.75 6.36 6.64 6.75 6.86 0.00 16 3a-so-2hd, 3t, 3z, 3loq, 3f!q+eu+3s, 2a+3t, 3s+2t
4 Will ANNIS USA 128.39 61.59 66.80 6.93 6.43 6.61 6.75 6.68 0.00 23 4lo, 3a-so, 3a+2t, 1f, 3z+3t, 3z+eu+3s, 3loq
5 Younghyun CHA KOR 123.45 59.95 63.50 6.57 6.11 6.36 6.39 6.32 0.00 15 2a, 3z+3t, 3f!, 2a+eu+3s, 3f!+2t, 3z, 3lo
6 Jaekeun LEE KOR 119.50 53.72 66.78 6.89 6.43 6.64 6.82 6.61 1.00 19 3z+3t, 3fe, 3lo, 2a+3t, 3z, 1a-so, 3s
7 Andrei ANISIMOV RUS 116.52 57.10 60.42 6.61 5.68 5.96 6.07 5.89 1.00 20 4s, 4t↓, 3a, 3lo, 3z!q-so, 3f+eu+3s, 3z!+seq+2t*+rep
8 Georgii RESHTENKO CZE 114.71 61.71 54.00 5.68 4.93 5.54 5.46 5.39 1.00 8 4t↓, 3a, 2t, 3z+3t, 3z+eu+2s, 3f!, 3lo
9 Dias JIRENBAYEV KAZ 113.50 53.42 60.08 6.25 5.86 6.00 5.93 6.00 0.00 12 2a+3t, 3lo, 3z+eu+3s, 3s, 3f, 2z+2t, 2a
10 Louis WEISSERT GER 108.81 49.77 59.04 5.89 5.71 5.89 5.96 6.07 0.00 11 3z, 3lo, 3t+eu+3s, 2a, 3lo+1t, 3t, 2a
11 Adam HAGARA SVK 106.25 53.45 52.80 5.54 5.00 5.32 5.29 5.25 0.00 13 3a, 3z!+3t, 3f+eu+3sq, 3fq, 3z!, 3loq, 2a-to+2t
12 Naoki ROSSI SUI 105.60 48.82 58.78 5.96 5.64 5.79 6.04 5.96 2.00 17 3a<↓, 3z!<↓, 3f+eu+3s, 3lo, 1z+2t, 2a, 3f+2t
13 Makar SUNTSEV FIN 102.79 44.71 60.08 6.04 6.04 5.71 6.18 6.07 2.00 14 3f+eu+3s-so, 2a, 3lo, 3z!↓, 3z!↓+rep, 3s-to+2t, 2a
14 Aleksandr GOLUBEV RUS 100.98 43.66 59.32 6.43 5.54 5.86 6.04 5.79 2.00 18 4s<<↓, 3a<<↓, 3f, 3z!, 3aq+rep, 3f+2t, 3lo+2t
15 Kyrylo LISHENKO UKR 96.43 45.21 51.22 5.57 4.79 5.07 5.11 5.07 0.00 10 3z!+eu+2s, 2a, 3f, 3loq, 3f+2t, 3z!, 1a
16 Marko PILIAR SVK 92.85 44.33 48.52 5.18 4.54 4.86 4.93 4.75 0.00 7 3lo-to+2t, 2a, 3t, 1a, 3s+eu+2s, 3lo+2t, 3s
17 Oliver PRAETORIUS SWE 91.61 42.51 51.10 5.39 4.79 5.04 5.29 5.04 2.00 5 3a↓, 3s+eu+3s, 3z!↓, 3lo+2t, 2lo, 2a, 2a
18 Lukas VACLAVIK SVK 90.59 42.37 49.22 5.07 4.61 5.07 4.93 4.93 1.00 6 3z+2t, 2a, 3z, 3t+eu+2s, 3lo<<↓, 3t, 1a,
19 Aleksandr VLASENKO HUN 89.52 44.80 45.72 4.79 4.43 4.43 4.64 4.57 1.00 9 2z-to+2t, 3f+3tq, 3loq+eu+3sq, 2a, 3lo<, 2a↓, 3s
20 Jegor MARTSENKO EST 75.82 35.66 41.16 4.36 3.79 4.11 4.21 4.11 1.00 3 3lo, 3z-hd, 2a+eu+3s<<, 3t, 2a, 3lo<↓+rep, 3s
21 Dillon JUDGE IRL 62.99 30.57 34.42 3.75 3.25 3.39 3.50 3.32 2.00 2 3s+2t, 2a, 3s↓, 2z+2t, 2a↓, 2f!+eu+2s, 2lo
22 Seldin SALIU MKD 52.46 22.74 29.72 3.21 2.79 2.89 3.11 2.86 0.00 1 3s+2t, 1a<<, 2a, 2ze+2t+2t*, 2f+2lo, 2f, 2ze
23 Filip KAIMAKCHIEV BUL 49.45 25.09 30.36 3.39 3.04 2.68 3.21 2.86 6.00 4 2a+eu<<+3sq↓, 3z↓, 3z↓+rep, 3f↓, 3lo<<, 2a, time, time



FINAL STANDINGS JUNIOR MEN

1 - Kirill SARNOVSKIY RUS 215.96 3 1
2 - Ilya YABLOKOV RUS 207.39 2 2
3 - Will ANNIS USA 204.60 1 4
4 - Corey CIRCELLI CAN 191.13 8 3
5 - Jaekeun LEE KOR 188.20 5 6
6 - Andrei ANISIMOV RUS 187.64 4 7
7 - Younghyun CHA KOR 182.29 9 5
8 - Naoki ROSSI SUI 171.11 7 12
9 - Dias JIRENBAYEV KAZ 168.97 12 9
10 - Aleksandr GOLUBEV RUS 168.82 6 14
11 - Georgii RESHTENKO CZE 167.84 16 8
12 - Louis WEISSERT GER 164.26 13 10
13 - Adam HAGARA SVK 162.63 11 11
14 - Makar SUNTSEV FIN 160.96 10 13
15 - Kyrylo LISHENKO UKR 151.58 14 15
16 - Aleksandr VLASENKO HUN 143.82 15 19
17 - Marko PILIAR SVK 142.10 17 16
18 - Oliver PRAETORIUS SWE 139.21 19 17
19 - Lukas VACLAVIK SVK 138.67 18 18
20 - Jegor MARTSENKO EST 112.90 21 20
21 - Dillon JUDGE IRL 97.51 22 21
22 - Filip KAIMAKCHIEV BUL 88.63 20 23
23 - Seldin SALIU MKD 83.33 23 22
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: Event #3 - 2021 Junior Grand Prix - Sept. 1 - 4

Postby chuckiem » Fri Sep 03, 2021 6:55 pm

RESULTS PAIRS FREE SKATE

1 Anastasia MUKHORTOVA / Dmitry EVGENYEV RUS 111.35 50.34 61.01 7.64 7.46 7.68 7.64 7.71 0.00 11
2 Karina SAFINA / Luka BERULAVA GEO 103.45 49.41 54.04 6.89 6.75 6.64 6.86 6.64 0.00 9
3 Polina KOSTIUKOVICH / Aleksei BRIUKHANOV RUS 102.45 49.41 54.04 6.89 6.75 6.64 6.86 6.64 1.00 8 ↓sbs 3sq+combo
4 Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA UKR 98.08 48.25 49.83 6.29 6.04 6.36 6.32 6.14 0.00 6
5 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 93.15 44.14 52.01 6.75 6.50 6.21 6.61 6.43 3.00 10 ↓sbs 3s<+combo, ↓sbs 3t<, ↓3loTh
6 Megan FREDETTE / William ST-LOUIS CAN 84.14 37.02 48.12 6.04 5.93 5.89 6.18 6.04 1.00 7 ↓sbs 2a
7 Barbora KUCIANOVA / Lukas VOCHOZKA CZE 75.11 33.48 42.63 5.36 5.21 5.14 5.57 5.36 1.00 5 ↓sbs 3t
8 Alyssa MONTAN / Filippo CLERICI ITA 72.78 33.50 39.28 4.96 4.75 4.86 5.11 4.86 0.00 4
9 Margareta MUSKOVA / Oliver KUBACAK SVK 62.75 28.06 34.69 4.43 4.25 4.25 4.43 4.32 0.00 2
10 Oxana VOUILLAMOZ / Flavien GINIAUX FRA 58.50 27.98 32.52 4.29 4.07 3.79 4.25 3.93 2.00 3 ↓sbs3tq
11 Federica SIMIOLI / Alessandro ZARBO ITA 57.38 24.99 33.39 4.25 4.11 4.04 4.29 4.18 1.00 1 ↓sbs 2fe+2t



FINAL STANDINGS JUNIOR PAIRS

1 - Anastasia MUKHORTOVA / Dmitry EVGENYEV RUS 171.99 1 1
2 - Karina SAFINA / Luka BERULAVA GEO 168.26 3 2
3 - Polina KOSTIUKOVICH / Aleksei BRIUKHANOV RUS 158.82 4 3
4 - Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 151.35 2 5
5 - Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA UKR 143.22 6 4
6 - Megan FREDETTE / William ST-LOUIS CAN 131.36 5 6
7 - Barbora KUCIANOVA / Lukas VOCHOZKA CZE 116.13 7 7
8 - Alyssa MONTAN / Filippo CLERICI ITA 110.84 8 8
9 - Margareta MUSKOVA / Oliver KUBACAK SVK 93.59 10 9
10 - Oxana VOUILLAMOZ / Flavien GINIAUX FRA 93.38 9 10
11 - Federica SIMIOLI / Alessandro ZARBO ITA 88.08 11 11

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: Event #3 - 2021 Junior Grand Prix - Sept. 1 - 4

Postby chuckiem » Sat Sep 04, 2021 11:16 am

RESULTS FREE DANCE

1 Vasilisa KAGANOVSKAIA / Valeriy ANGELOPOL RUS 64.84 35.92 28.92 7.25 7.04 7.25 7.32 7.29 0.00 9 ↓↓ chst
2 Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN 64.48 34.92 29.56 7.39 7.21 7.39 7.46 7.50 0.00 8
3 Sofya TYUTUNINA / Alexander SHUSTITSKIY RUS 63.10 34.92 28.18 7.18 6.79 7.04 7.11 7.11 0.00 10
4 Angelina KUDRYAVTSEVA / Ilia KARANKEVICH CYP 60.54 33.54 27.00 6.50 6.50 6.79 7.00 6.96 0.00 5
5 Katerina MRAZKOVA / Daniel MRAZEK CZE 59.18 32.44 26.74 6.75 6.46 6.79 6.71 6.71 0.00 12 ↓
6 Margarita SVISTUNOVA / Dmitrii STUDENKIN RUS 58.71 33.00 25.71 6.57 6.21 6.39 6.43 6.54 0.00 7
7 Ekaterina RYABAKOVA / Ivan MAKHNONOSOV RUS 57.67 31.51 27.16 6.68 6.68 6.71 6.93 6.96 1.00 15
8 Nicole CALDERARI / Marco CILLI ITA 54.25 29.20 25.05 6.18 6.00 6.32 6.39 6.43 0.00 14
9 Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV UKR 52.54 29.14 23.40 5.93 5.61 5.93 5.93 5.86 0.00 13
10 Karla Maria KARL / Kai HOFERICHTER GER 51.15 29.41 21.74 5.46 5.25 5.50 5.50 5.46 0.00 3 ↓chst
11 Lila-Maya SECLET MONCHOT / Martin CHARDAIN FRA 44.16 22.59 21.57 5.50 5.21 5.29 5.50 5.46 0.00 11
12 Chloe NGUYEN / Alec ROUECHE CAN 44.10 24.02 20.08 5.11 4.89 4.96 5.21 4.93 0.00 4
13 Yulia LEBEDEVA-BITADZE / Dmitri PARKHOMENKO GEO 43.36 21.76 21.60 5.50 5.29 5.43 5.46 5.32 0.00 6
14 Sophia BUSHELL / Alex LAPSKY GBR 42.73 23.76 18.97 4.75 4.46 4.82 4.93 4.75 0.00 1
15 Daniela IVANITSKIY / David GOLDSHTEYN FIN 32.99 19.45 13.54 3.46 3.29 3.39 3.57 3.21 0.00 2


FINAL STANDINGS JUNIOR DANCE

1 - Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN 163.04 2 1
2 - Vasilisa KAGANOVSKAIA / Valeriy ANGELOPOL RUS 160.72 1 2
3 - Sofya TYUTUNINA / Alexander SHUSTITSKIY RUS 155.98 3 3
4 - Katerina MRAZKOVA / Daniel MRAZEK CZE 150.56 5 4
5 - Ekaterina RYABAKOVA / Ivan MAKHNONOSOV RUS 148.98 7 5
6 - Margarita SVISTUNOVA / Dmitrii STUDENKIN RUS 147.10 6 6
7 - Angelina KUDRYAVTSEVA / Ilia KARANKEVICH CYP 146.13 4 7
8 - Nicole CALDERARI / Marco CILLI ITA 139.24 8 8
9 - Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV UKR 128.79 9 9
10 - Karla Maria KARL / Kai HOFERICHTER GER 121.37 10 13
11 - Chloe NGUYEN / Alec ROUECHE CAN 117.02 12 10
12 - Lila-Maya SECLET MONCHOT / Martin CHARDAIN FRA 115.19 11 11
13 - Yulia LEBEDEVA-BITADZE / Dmitri PARKHOMENKO GEO 114.05 13 12
14 - Sophia BUSHELL / Alex LAPSKY GBR 104.94 14 14
15 - Daniela IVANITSKIY / David GOLDSHTEYN FIN 83.33 15 15
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: Event #3 - 2021 Junior Grand Prix - Sept. 1 - 4

Postby chuckiem » Sat Sep 04, 2021 4:31 pm

RESULTS WOMEN FREE SKATE

1 Veronika ZHILINA RUS 145.35 83.43 62.92 7.93 7.71 7.93 7.82 7.93 1.00 26 2a, 4sq, 4t+3t, 3f, 3z, 4t+2t, 3z+eu+3s, time
2 Sofia MURAVIEVA RUS 135.73 70.59 65.14 8.14 7.96 8.18 8.07 8.36 0.00 27 2a, 3s, 3lo, 3f+2t+2lo, 3z+3t, 3f, 3z+2t
3 Adeliia PETROSIAN RUS 131.91 71.58 60.33 7.57 7.43 7.64 7.50 7.57 0.00 25 4tq, 3z, 2a, 2a, 3z+eu+3s, 3f+3t, 3f+2t
4 Chaeyeon KIM KOR 123.29 65.66 57.63 7.43 7.11 7.25 7.11 7.11 0.00 23 3z+3t, 3f, 3s, 3lo, 3z, 2a+3t, 2a+SEQ+2t*+2lo*
5 Maria ZAKHAROVA RUS 121.29 65.19 57.10 7.29 7.00 7.25 7.11 7.04 1.00 24 4t<↓, 2a, 3f!+2t, 3lo, 3z+3t, 3f!+eu+3s, 3z
6 Ava Marie ZIEGLER USA 116.26 59.62 56.64 7.04 6.96 7.11 7.04 7.25 0.00 22 2a+eu+3sq, 3lo, 3z+3t<, 3f+2t, 3f!q, 3z, 2a
7 Mia KALIN USA 107.13 60.18 46.95 6.14 5.71 5.89 5.82 5.79 0.00 18 4t+2t, 4t<<, 3z, 2a, 3z+3t, 3fq+eu+3sq, 3lo<
8 Kimmy REPOND SUI 103.09 55.65 48.44 6.14 5.79 6.21 6.00 6.14 1.00 20 3z!+2t, 2a, 2a, 3lo, 3z!+eu+3s<, 3fq+3t<, 3f
9 Vivien PAPP HUN 99.14 48.51 50.63 6.21 6.11 6.50 6.32 6.50 0.00 21 3z+2t, 3zq, 2a+eu+2f, 3loq+2t, 3f<, 2a, 2z
10 Anastasiia SHABOTOVA UKR 94.48 47.77 47.71 6.18 5.75 6.00 5.89 6.00 1.00 19 3zq+3t, 2a, 3lo-hd, 3f<+2t, 3zq, 2a+eu+3s<↓, 1f
11 Olivia LISKO FIN 88.67 46.07 43.60 5.46 5.46 5.36 5.50 5.46 1.00 11 3t+3t-so, 3f<+eu+3s<↓, 3lo, 1a, 3s, 2a+2t
12 Julia VAN DIJK NED 86.60 44.99 41.61 5.36 5.11 5.18 5.21 5.14 0.00 13 3z+2t, 2a+eu+3s, 3z, 3s, 3lo+2tq, 3loq*-so, 2a
13 Lorine SCHILD FRA 86.21 45.27 41.94 5.46 5.04 5.18 5.32 5.21 1.00 15 3z+2t, 3f, 3z<-2hd, 3lo+2t+2lo, 3lo<↓, 3s, 2a
14 Justine MICLETTE CAN 81.26 40.62 43.64 5.64 5.39 5.25 5.46 5.54 3.00 14 3t+3t↓, 3f+eu+2s, 3z↓, 2lo, 3fq↓, 3s+2t, a
15 Vanesa SELMEKOVA SVK 80.48 38.42 42.06 5.43 5.07 5.29 5.25 5.25 0.00 17 3lo+2t, 2t, 2a+2lo+2lo<, 3lo, 2z+2t*, 2s, 2a
16 Mia Caroline RISA GOMEZ NOR 76.72 40.04 37.68 4.86 4.61 4.71 4.68 4.68 1.00 10 3t+2t, 3f<↓, 3t, 2a, 2a+2t, 2f+eu+2s, 2f
17 Anna-Flora Colmor JEPSEN DEN 76.37 36.48 39.89 4.93 4.79 5.00 5.00 5.21 0.00 9 2f, 3t, 3s<-to, 3t+2t, 2f+2t+2lo, 2a<-hd, 2z+lo
18 Nargiz SULEYMANOVA GER 75.78 39.23 38.55 5.32 4.75 4.64 4.82 4.57 2.00 16 3s, 3z-so, 2a, 3z+3t<↓, 2a+2t+2loq, 3f<↓, 1lo
19 Ellen SLAVICKOVA CZE 71.16 35.04 38.12 5.18 4.68 4.71 4.61 4.64 2.00 12 3z<+eu+2s, 3fq+2t, 3lo, 3z↓, 3f<↓, 3s<-so, 2a
20 Josefin BROVALL SWE 70.78 35.21 36.57 4.75 4.43 4.64 4.54 4.50 1.00 5 3s+2t, 3f<↓, 3tq, 2a+2t, 2z+eu+2f, 2a, 1s
21 Alexandra Michaela FILCOVA SVK 69.14 37.30 31.84 4.36 3.71 3.93 3.96 3.93 0.00 4 3lo, 3s+2t, 2a-hd, 3t+eu+2f, 3t, 3s, 2a
22 Bagdana RAKHISHOVA KAZ 65.52 32.15 33.37 4.29 4.07 4.25 4.11 4.14 0.00 8 3f<+eu+3s<<, 2a, 3lo<+2t, 3f<<, 2a+2t, 3s<<, 2lo
23 Ema DOBOSZOVA SVK 64.77 33.06 33.71 4.57 4.11 4.07 4.14 4.18 2.00 6 3z<↓, 3t↓, 3t+2t, 2s, 2s^2f*, 2a, 2a+2t
24 Laura SZCZESNA POL 50.57 21.79 31.78 4.32 3.93 3.75 4.00 3.86 3.00 7 2a, 3s<↓, 2t, 2s, 2z+2t<, 2a<, 2f+2t<*
25 Sophia TKACHEVA IRL 49.07 20.40 29.67 3.89 3.61 3.50 3.68 3.86 1.00 3 3s<<+2t, 2lo+eu<<+2s, 2a<<↓, 2f, 1z^1t, 2f+2t<<*+rep, 2z
26 Danica DJORDEJEVIC SRB 48.37 23.92 27.45 3.64 3.36 3.36 3.43 3.36 3.00 2 3s<↓, 2a, 2z↓, 2lo, 2a<↓, 2f+eu+2s, 2f+2t
27 Elen GHAZARYAN ARM 31.53 11.45 21.08 2.71 2.50 2.57 2.71 2.68 1.00 1 2f<<, 2s<+2t<<, 2s<+2lo<<+1lo, 2f<<, 2lo<<↓, 1a+1lo, 1a



FINAL STANDINGS JUNIOR WOMEN

1 - Veronika ZHILINA RUS 216.92 2 1
2 - Sofia MURAVIEVA RUS 208.25 1 2
3 - Adeliia PETROSIAN RUS 201.21 3 3
4 - Maria ZAKHAROVA RUS 190.33 4 5
5 - Chaeyeon KIM KOR 188.46 5 4
6 - Ava Marie ZIEGLER USA 176.29 6 6
7 - Mia KALIN USA 156.23 10 7
8 - Kimmy REPOND SUI 155.06 8 8
9 - Vivien PAPP HUN 153.83 7 9
10 - Anastasiia SHABOTOVA UKR 145.69 9 10
11 - Olivia LISKO FIN 131.88 17 11
12 - Lorine SCHILD FRA 131.85 13 13
13 - Julia VAN DIJK NED 131.76 15 12
14 - Vanesa SELMEKOVA SVK 129.07 11 15
15 - Justine MICLETTE CAN 126.71 14 14
16 - Nargiz SULEYMANOVA GER 121.62 12 18
17 - Mia Caroline RISA GOMEZ NOR 116.20 18 16
18 - Anna-Flora Colmor JEPSEN DEN 115.30 19 17
19 - Ellen SLAVICKOVA CZE 114.77 16 19
20 - Josefin BROVALL SWE 104.79 23 20
21 - Alexandra Michaela FILCOVA SVK 102.70 24 21
22 - Bagdana RAKHISHOVA KAZ 102.58 20 22
23 - Ema DOBOSZOVA SVK 99.80 22 23
24 - Laura SZCZESNA POL 87.41 21 24
25 - Sophia TKACHEVA IRL 81.07 25 25
26 - Danica DJORDEJEVIC SRB 77.37 26 26
27 - Elen GHAZARYAN ARM 48.37 27 27
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests