2019 CUP OF TYROL 2/28-3/2 Innsbruck AUT

2019 CUP OF TYROL 2/28-3/2 Innsbruck AUT

Postby chuckiem » Thu Feb 28, 2019 11:24 pm

RESULTS JUNIOR MEN SHORT PROGRAM

1 Ilya YABLOKOV RUS 78.04 45.21 32.83 7.08 5.92 6.58 6.67 6.58 0.00 4 3a, 3f, 3z+3t
2 Gabriele FRANGIPANI ITA 64.70 34.38 30.32 6.08 6.08 5.75 6.08 6.33 0.00 3 3z+3t, 3a, 3f!
3 Nikolaj MEMOLA ITA 51.93 27.52 24.41 5.00 4.83 4.83 4.92 4.83 0.00 1 3z!+2t, 3f, 2a
4 Filippo CLERICI ITA 50.30 25.13 25.17 5.33 4.75 5.17 5.00 4.92 0.00 9 3lo+2t, 3f, 2a
5 David GOUVEIA SUI 50.17 25.18 24.99 5.33 4.58 4.92 5.08 5.08 0.00 12 2f, 3t+3t<, 2a
6 Anton SKOFICZ AUT 41.63 19.05 22.58 4.58 4.17 4.58 4.67 4.58 0.00 8 3s-nc, 2f, 2a
7 Sinali SANGO RSA 40.54 19.13 21.41 4.58 4.08 4.25 4.33 4.17 0.00 7 3t+2t, 2f, 2a
8 Tim ENGLAND GER 38.45 19.52 20.93 4.92 3.92 4.00 4.17 3.92 2.00 5 2a, 3f↓, 3t↓-nc
9 Filippo DONGHI ITA 37.80 16.72 22.08 4.33 4.17 4.50 4.50 4.58 1.00 2 2a, 3t<↓-nc, 2f
10 Patrizio Romano ROSSI LOPEZ ESP 32.58 14.41 19.17 4.17 3.58 3.67 3.92 3.83 1.00 11 2a, 3s<↓-nc, 2f
11 Valentin EISENBAUER AUT 32.57 12.32 20.25 4.17 3.83 4.08 4.00 4.17 0.00 10 3f<<, 2a<, 1z*+2t
12 Patrik HUBER AUT 29.88 11.63 18.25 3.83 3.33 3.67 3.75 3.67 0.00 6 2a<<, 2s<<*+2lo<, 2f<


Tech Team

Ref Mörth-AUT
TC Soos-HUN
TS Savostova-BLR
ATS Vandecaveye-BEL

Judges: AUT AUT FIN GER NED

JUNIOR MEN FREESKATE Fri Mar 1st 12 noon local time / 6 am EST. Start Order: Reverse order of SP finish

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS JUNIOR LADIES SHORT PROGRAM

1 Alessia TORNAGHI ITA 51.21 28.81 23.40 5.92 5.50 5.83 6.00 6.00 1.00 16 2a, 3s+3t, 3fe<<↓
2 Ester SCHWARZ ITA 43.79 23.11 20.68 5.25 4.92 5.17 5.25 5.25 0.00 15 2a, 3s<+2t<, 2f
3 Anastasia STEBLYANKA GER 43.77 24.25 19.52 5.00 4.58 4.83 5.00 5.00 0.00 7 2a, 3s+2t, 2f<
4 Alice ORRU ITA 41.86 23.06 18.80 4.83 4.50 4.75 4.67 4.75 0.00 6 2a, 3s+2t, 2f!
5 Michelle KONOV GER 40.46 21.18 20.28 5.08 4.92 4.92 5.17 5.25 1.00 19 3s+2t, 2f, 2a
6 Anna MEMOLA ITA 38.49 21.07 19.42 4.92 4.50 4.75 4.92 5.17 2.00 18 3z<↓-nc, 3f!<, 2a<↓
7 Anete LACE LAT 38.13 19.53 19.60 5.08 4.67 4.75 5.00 5.00 1.00 11 1z*+2t, 3fe<↓
8 Dora NAGY HUN 38.06 19.78 19.28 5.00 4.58 4.67 4.92 4.92 1.00 8 3f!<, 3s<↓-nc, 2a
9 Enja RUOKONEN FIN 37.55 19.09 19.46 4.83 4.58 4.92 5.00 5.00 1.00 1 2z-nc, 3f<↓, 2a
10 Essi KORPI FIN 36.03 18.03 18.00 4.50 4.25 4.58 4.50 4.67 0.00 4 3t<<+combo+1t*, 2a, 2f
11 Lucrezia MAPELLI ITA 35.92 18.04 17.88 4.50 4.17 4.42 4.58 4.67 0.00 12 2a, 2lo+2t, 2f
12 Lisa SCHNEIDER AUT 35.52 17.90 17.62 4.42 4.17 4.50 4.50 4.42 0.00 20 2a, 2z+2t, 2f!
13 Corinna HUBER AUT 34.38 17.16 17.22 4.42 3.92 4.33 4.42 4.42 0.00 13 2a<<, 2z+2t, 2f
14 Emese CSISZER HUN 34.06 15.86 19.20 4.75 4.58 4.75 5.00 4.92 1.00 5 3s<↓-nc, 1a<<*, 2f!↓
15 Giuditta SARTORI ITA 34.01 17.07 18.94 4.75 4.58 4.42 4.92 5.00 2.00 10 3s<↓-nc, 1a*, 2f↓
16 Lea MEISSNER FRA 32.15 15.61 17.54 4.58 4.17 4.17 4.58 4.42 1.00 17 2a<, 3s<<↓-nc, 2f
17 Alice GERAGHTY ITA 31.62 14.74 16.88 4.42 3.92 4.25 4.25 4.25 0.00 3 1a*, 2z+2t, 2f
18 Arielle JENNINGS AUS 28.56 13.08 15.48 4.00 3.67 3.83 3.92 3.92 0.00 21 2f!, 2z+2lo, 2a<<
19 Sarlote JEKABSONE LAT 23.91 10.89 14.02 3.67 3.25 3.42 3.67 3.50 1.00 2 2ze+2t, 2f, 2a<<↓
20 Giorgia Isabella SECHI CYP 14.27 4.07 11.20 3.00 2.67 2.58 3.00 2.75 1.00 9 2a<<↓, 2f<<, 2lo<<↓-nc

Tech Team

Ref Hebel-Szmak-POL
TC Prins-NED
TS Savostova-BLR
ATS Rossoukhi-Schneider-AUT

Judges: POL AUT FIN GER HUN

JUNIOR LADIES FREESKATE Fri Mar 1st 1:40 pm local time / 7:40 am EST. Start Order: Reverse order of SP finish

=================================================================================================================

START ORDER SENIOR LADIES SHORT PROGRAM Fri Mar 1st 5 pm local time / 11 am EST

1 Lara ROTH AUT
2 Matilda ALGOTSSON SWE
3 Hanna KIVINIEMI FIN
4 Chenny PAOLUCCI ITA
5 Fruzsina MEDGYESI HUN

6 Victoria KAFOL AUT
7 Kristina ISAEV GER
8 Lara Naki GUTMANN ITA
9 Laurine LECAVELIER FRA
10 Roberta RODEGHIERO ITA

^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^

11 Lucrezia GENNARO ITA
12 Natasha McKAY GBR
13 Nicole SCHOTT GER
14 Marina PIREDDA ITA
15 Larkyn AUSTMAN CAN

16 Romana KAISER LIE
17 Nicole RAJICOVA SVK
18 Josephine TALJEGARD SWE
19 Elisabetta LECCARDI ITA
20 Sara CONTI ITA

Tech Team

Ref Prins-NED
TC Ganner-AUT
TS Savostova-BLR
ATS Vandecaveye-BEL

Judges: NED AUT FIN GER ITA POL

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER SENIOR MEN SHORT PROGRAM Fri Mar 1st 7:40 pm local time / 1:40 pm EST

1 Maurizio ZANDRON AUT
2 Alexander MASZLJANKO HUN
3 Valtter VIRTANEN FIN
4 Alberto VANZ ITA

5 Catalin DIMITRESCU GER
6 Remington Deion BURGHART AUT
7 Deniss VASILJEVS LAT
8 Egor MURASHOV RUS

Tech Team

Ref Hebel-Szmak-POL
TC Soos-HUN
TS Rossoukhi-Schneider-AUT
ATS Vandecaveye-BEL

Judges: POL AUT FIN GER ITA NED

======================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 CUP OF TYROL 2/28-3/2 Innsbruck AUT

Postby chuckiem » Fri Mar 01, 2019 11:10 pm

RESULTS JUNIOR MEN FREESKATE

1 Ilya YABLOKOV RUS 138.60 74.58 64.02 6.75 6.00 6.42 6.42 6.42 0.00 12 4t<, 3a+3t, 3f+2t, 3lo, 3a, 3z+eu+3s, 3z
2 Gabriele FRANGIPANI ITA 95.32 41.32 57.00 6.08 5.50 5.17 6.08 5.67 3.00 11 4t↓, 3a, 3z, 3lo, 2a↓, 3z+3t<, 3t, time
3 Nikolaj MEMOLA ITA 93.75 45.25 48.50 5.17 4.50 4.83 4.75 5.00 0.00 10 3f, 3z+2t, 3f+2t, 3z!, 3s, 2a+3eu<+2f, 2a
4 Filippo CLERICI ITA 87.42 37.24 50.18 5.25 4.50 4.92 5.25 5.17 0.00 9 3f, 3f+2t, 1lo, 2a+eu+2s, 3lo, 3s, 2a
5 Tim ENGLAND GER 84.07 41.73 43.34 5.00 3.92 4.25 4.50 4.00 1.00 5 2a, 3f, 3z, 2t, 3t+2t, 2a+eu+3s<↓
6 Anton SKOFICZ AUT 78.71 33.85 46.86 4.75 4.42 4.67 4.92 4.67 2.00 7 2f, 2a↓, 3t↓, 2z+2t, 2a, 3s+eu<<+2s, 2z+2lo
7 Sinali SANGO RSA 76.85 33.51 46.34 4.75 4.50 4.42 4.83 4.67 3.00 6 3t+2t, 3s↓, 2a, 2z!, 2a+2t, 3t, 3s<↓+rep, time
8 David GOUVEIA SUI 74.17 31.01 45.16 5.08 3.92 4.58 4.50 4.50 2.00 8 3z<↓, 3lo, 2a↓, 3s<, 2a, 2lo+eu+2s, 3t
9 Patrizio Romano ROSSI LOPEZ ESP 62.18 29.36 34.82 3.83 3.33 3.25 3.75 3.25 2.00 3 3z!<↓, 3t, 3lo, 2a<↓, 3s+eu<<+2s, 2a, 3s^1a
10 Filippo DONGHI ITA 56.43 17.59 38.84 4.33 3.75 3.25 4.17 3.92 0.00 4 a, 3t<+2t, 1t, 2f, 2a, 2z+2t+2lo<, 2f
11 Valentin EISENBAUER AUT 55.92 26.90 32.02 3.75 2.67 3.25 3.17 3.17 3.00 2 3f<↓, 2a<, 3lo<, 3z<↓, 3lo<+2t, 2f!+2t, 2z+eu<<+2f, time
12 Patrik HUBER AUT 42.92 14.92 31.00 3.33 3.00 3.00 3.25 2.92 3.00 1 2a<<, 2z<↓, 2lo+eu+2s, 2s<↓, 1f^2lo<<*, 2z<<↓



FINAL STANDINGS JUNIOR MEN

1 - Ilya YABLOKOV RUS 216.64 1 1
2 - Gabriele FRANGIPANI ITA 160.02 2 2
3 - Nikolaj MEMOLA ITA 145.68 3 3
4 - Filippo CLERICI ITA 137.72 4 4
5 - David GOUVEIA SUI 124.34 5 8
6 - Tim ENGLAND GER 122.52 8 5
7 - Anton SKOFICZ AUT 120.34 6 6
8 - Sinali SANGO RSA 117.39 7 7
9 - Patrizio Romano ROSSI LOPEZ ESP 94.76 10 9
10 - Filippo DONGHI ITA 94.23 9 10
11 - Valentin EISENBAUER AUT 88.49 11 11
12 - Patrik HUBER AUT 72.80 12 12

------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS JUNIOR LADIES FREESKATE

1 Alessia TORNAGHI ITA 98.84 51.51 47.33 6.00 5.58 6.00 6.00 6.00 0.00 20 2a+eu+3s, 3z<<, 3f!<, 3lo+2t, 2a+3t<, 3lo, 3s
2 Anna MEMOLA ITA 86.65 42.65 44.00 5.67 5.25 5.50 5.58 5.50 0.00 15 2a, 3z, 3s<, 3f<+2t, 2a, 3f<+2t, 2lo+eu+2s
3 Anastasia STEBLYANKA GER 81.50 39.90 41.60 5.50 5.00 5.08 5.25 5.17 0.00 18 2a, 3s+2t, 1z, 3t+2t, 2a+eu+2s, 3s<, 3t<
4 Anete LACE LAT 80.94 40.40 40.54 5.42 4.92 4.92 5.00 5.08 0.00 14 2a, 3z+2t, 3lo, 3t+2t, 3t<, 1s, 2a+3u<+1s
5 Alice ORRU ITA 79.37 39.10 40.27 5.25 4.67 5.17 5.00 5.08 0.00 17 2a+2t, 3lo<, 3s+2t, 3s, 2z+eu+2f, 2z, 1a
6 Ester SCHWARZ ITA 75.23 36.30 40.93 5.42 5.08 4.83 5.17 5.08 2.00 19 3lo<, 3t<↓, 2a+2t, 3s<↓, 2a<, 2z+2lo+2t, 2z+2lo
7 Dora NAGY HUN 74.94 36.81 38.13 4.92 4.58 4.75 4.75 4.83 0.00 13 3lo<+2t, 3t, 3s<+eu<+2f, 2a, 3lo<, 2z+2lo, 2z
8 Essi KORPI FIN 69.21 32.13 37.08 4.67 4.42 4.75 4.67 4.67 0.00 11 3t<, 2a+2t, 2a, 2lo+2t, 2f+eu+2s, 2z!, 2f
9 Giuditta SARTORI ITA 68.87 33.67 37.20 4.75 4.42 4.58 4.67 4.83 2.00 6 3t<↓, 3lo<<↓, 3s<+2t, 1a, 2a, 2z+2t+2lo, 2z+2lo
10 Emese CSISZER HUN 67.42 28.49 38.93 4.83 4.67 4.83 5.00 5.00 0.00 7 3s<+2t, 2a, 3t<<, 2a, 2f+2t+2lo, 2ze+2lo, 2f
11 Enja RUOKONEN FIN 65.57 28.36 39.21 5.17 4.67 4.75 4.92 5.00 2.00 12 3z↓, 3t↓, 2lo, 2z, 2s, 2t, 2a
12 Corinna HUBER AUT 63.96 27.83 36.13 4.67 4.33 4.50 4.58 4.50 0.00 8 2z+2t, 2a<<, 2z, 2f, 2f+2t+2lo<<, 2s+2lo<, 2s
13 Lucrezia MAPELLI ITA 63.23 27.77 35.46 4.58 4.25 4.25 4.50 4.58 0.00 10 2s+2t, 2a<<, 2z+2t, 2a<, 2lo+eu+2s, 2f, 2lo
14 Michelle KONOV GER 62.31 24.83 39.48 5.17 4.92 4.67 5.00 4.92 2.00 16 3t, 3s<↓, 2f, 1a, 2a, 1z, 2z+2lo<, costume failure
15 Lea MEISSNER FRA 61.66 28.79 33.87 4.50 4.08 4.17 4.17 4.25 1.00 5 2a↓, 2a, 2f+2lo, 2z+2lo+2t, 2f, 2z+2t, 2s
16 Lisa SCHNEIDER AUT 59.71 26.05 34.66 4.33 4.25 4.33 4.42 4.33 1.00 9 2f+2t+2lo<, 2a<↓, 2z+2t, 2lo, 1a, 2f, 2z
17 Alice GERAGHTY ITA 55.18 24.17 32.01 4.17 3.92 3.92 4.08 3.92 1.00 4 2a<<↓, 2a<<, 2f+eu+2f, 1z, 2lo+2t, 2ze, 2lo
18 Arielle JENNINGS AUS 46.46 18.47 29.99 3.83 3.58 3.75 3.83 3.75 2.00 3 2z+2lo, 2fe↓, 1a, 2s, 2z, 2f!↓, 2lo<
19 Sarlote JEKABSONE LAT 42.70 18.02 26.68 3.50 3.17 3.17 3.42 3.42 2.00 2 1a, 2ze+2t, 2f, 2s, 2f+2t<<, 2ze↓, 2lo↓
20 Giorgia Isabella SECHI CYP 28.33 10.33 20.00 2.75 2.25 2.33 2.67 2.50 2.00 1 1a, 2lo<↓ 2s<<+2t<<↓, 1f, 2f!<<+1t, 1lo, 1a


FINAL STANDINGS JUNIOR LADIES

1 - Alessia TORNAGHI ITA 150.05 1 1
2 - Anastasia STEBLYANKA GER 125.27 3 3
3 - Anna MEMOLA ITA 125.14 6 2
4 - Alice ORRU ITA 121.23 4 5
5 - Anete LACE LAT 119.07 7 4
6 - Ester SCHWARZ ITA 119.02 2 6
7 - Dora NAGY HUN 113.00 8 7
8 - Essi KORPI FIN 105.24 10 8
9 - Enja RUOKONEN FIN 103.12 9 11
10 - Giuditta SARTORI ITA 102.88 15 9
11 - Michelle KONOV GER 102.77 5 14
12 - Emese CSISZER HUN 101.48 14 10
13 - Lucrezia MAPELLI ITA 99.15 11 13
14 - Corinna HUBER AUT 98.34 13 12
15 - Lisa SCHNEIDER AUT 95.23 12 16
16 - Lea MEISSNER FRA 93.81 16 15
17 - Alice GERAGHTY ITA 86.80 17 17
18 - Arielle JENNINGS AUS 75.02 18 18
19 - Sarlote JEKABSONE LAT 66.61 19 19
20 - Giorgia Isabella SECHI CYP 42.60 20 20

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS SENIOR LADIES SHORT PROGRAM

1 Nicole RAJICOVA SVK 63.18 33.88 29.30 7.31 6.94 7.44 7.38 7.56 0.00 17 3z+2lo, 3lo, 2a
2 Marina PIREDDA ITA 56.43 31.58 24.85 6.38 6.06 6.19 6.31 6.13 0.00 14 3z+2t, 3f!, 2a
3 Larkyn AUSTMAN CAN 55.19 27.24 27.95 7.06 6.81 6.94 7.00 7.13 0.00 15 3lo+2t, 3s, 1a*
4 Nicole SCHOTT GER 54.25 27.10 28.15 7.00 6.63 7.13 7.06 7.38 1.00 13 3lo, 3t↓-nc, 2a
5 Laurine LECAVELIER FRA 52.09 26.34 26.75 6.94 6.50 6.56 6.75 6.69 1.00 9 3t+3t<↓, 3z, 2a
6 Lara Naki GUTMANN ITA 49.27 25.82 24.45 6.13 5.94 6.06 6.13 6.31 1.00 8 3t+2t, 3lo<↓, 2a
7 Roberta RODEGHIERO ITA 49.07 24.97 25.10 6.31 6.00 6.31 6.31 6.44 1.00 10 3f↓, 3t+2t, 2a
8 Hanna KIVINIEMI FIN 49.02 27.17 21.85 5.56 5.25 5.56 5.44 5.50 0.00 3 3f+2t, 3lo, 2a
9 Lucrezia GENNARO ITA 48.89 25.04 23.85 6.00 5.69 6.00 6.13 6.00 0.00 11 3f!<+2t, 3lo<, 2a
10 Natasha McKAY GBR 47.54 22.99 25.55 6.25 6.13 6.31 6.38 6.88 1.00 12 3z<↓, 3s+2t, 1a*
11 Josephine TALJEGARD SWE 47.37 24.27 23.10 5.81 5.38 5.94 5.75 6.00 0.00 18 3f<, 3s<+2t, 2a
12 Sara CONTI ITA 47.12 26.32 21.80 5.56 5.13 5.50 5.44 5.63 1.00 20 3lo, 3t+2t, 2a↓
13 Matilda ALGOTSSON SWE 45.96 25.46 21.50 5.56 5.13 5.25 5.50 5.44 1.00 2 3z↓, 3lo+2t, 2a
14 Kristina ISAEV GER 42.62 22.42 21.20 5.38 5.06 5.31 5.31 5.44 1.00 7 3f<↓, 3t<+2t, 2a
15 Chenny PAOLUCCI ITA 41.46 21.61 19.85 5.19 4.94 4.88 4.94 4.88 0.00 4 2t*, 3s+2lo, 2a
16 Fruzsina MEDGYESI HUN 36.15 16.95 19.20 5.19 4.63 4.63 4.94 4.63 0.00 5 3s+3t<, 1lo*, 1a*
17 Romana KAISER LIE 35.29 17.19 18.10 4.50 4.25 4.69 4.56 4.63 0.00 16 2a, 3t<, 2z+2t*
18 Victoria KAFOL AUT 25.92 10.67 15.25 3.94 3.56 3.75 4.00 3.81 0.00 6 2a<<, 3s<<, 2lo+1t*


SENIOR LADIES FREESKATE Sat March 2nd 12 noon local time / 6 am EST Start Order is reverse of SP finish

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS SENIOR MEN SHORT PROGRAM

1 Deniss VASILJEVS LAT 81.23 40.17 41.06 7.81 8.06 8.31 8.38 8.50 0.00 7 3a, 3f!+3t, 3z
2 Maurizio ZANDRON AUT 68.44 34.63 33.81 6.75 6.56 6.69 6.81 7.00 0.00 1 3a, 3lo, 3z+3t
3 Catalin DIMITRESCU GER 64.04 32.66 31.38 6.44 6.00 6.13 6.31 6.50 0.00 5 3t+3t, 3a, 3z
4 Egor MURASHOV RUS 64.02 30.32 34.70 7.38 6.50 6.88 7.13 6.81 1.00 8 4t<↓, 3z+1t*, 3a
5 Valtter VIRTANEN FIN 62.08 29.32 32.76 6.56 6.50 6.38 6.63 6.69 0.00 3 3z, 3lo+3t<, 2a
6 Alexander MASZLJANKO HUN 52.24 26.73 26.51 5.75 5.13 5.19 5.25 5.19 1.00 2 3z, 3a↓, 3lo+2t
7 Alberto VANZ ITA 51.04 24.65 26.39 5.25 5.13 5.19 5.38 5.44 0.00 4 3z<, 3lo+3t<, 2a
8 Remington Deion BURGHART AUT 47.09 22.90 25.19 5.06 4.69 5.19 5.00 5.25 1.00 6 3s+2t, 3f<↓, 2a


SENIOR MEN FREESKATE Sat March 2nd 3 pm local time / 9 am EST Start Order is reverse of SP finish

============================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 CUP OF TYROL 2/28-3/2 Innsbruck AUT

Postby chuckiem » Sat Mar 02, 2019 5:39 pm

RESULTS SENIOR LADIES FREESKATE

1 Laurine LECAVELIER FRA 109.37 56.77 52.60 6.69 6.19 6.75 6.50 6.75 0.00 18 3z+3t<, 2a+3t, 3f, 3s, 2a+eu<+2s, 3z, 3lo
2 Roberta RODEGHIERO ITA 105.81 54.50 51.31 6.38 6.00 6.44 6.75 6.50 0.00 17 3z!, 3f, 3f+2t, 2a, 3t^2a, 3s, 3t+2t
3 Nicole SCHOTT GER 105.48 48.78 56.70 6.94 7.00 7.06 7.19 7.25 0.00 16 3f+2t, 3t+2t, 2a, 3s+1t+2lo, 3s, 1lo, 2a
4 Marina PIREDDA ITA 102.90 51.69 51.21 6.69 6.25 6.38 6.50 6.19 0.00 15 2a+eu+3s, 3z+2t, 3fe, 3s, 2z, 2a+1t, 3t
5 Larkyn AUSTMAN CAN 98.03 44.62 54.41 6.94 6.50 6.75 6.88 6.94 1.00 14 3lo+2t, 3f<↓, 2a^1a, 1lo, 3s+2t+2lo, 3t, 1s
6 Lucrezia GENNARO ITA 97.76 54.96 42.80 5.75 4.81 5.31 5.44 5.44 0.00 13 3f, 3lo+2t, 3lo, 2a+2lo+2lo, 3s+2t, 3s, 2a
7 Lara Naki GUTMANN ITA 94.63 46.72 47.91 6.06 5.94 6.00 6.13 5.81 0.00 12 3lo, 3z<, 3s+2t, 3s, 3t+eu+2s, 2a<, 3t<
8 Nicole RAJICOVA SVK 93.69 37.37 56.32 7.13 6.81 6.81 7.13 7.31 0.00 11 3z+2t, 3z<<, 2lo, 3lo<, 3t<+2t<, 1a, 2a<
9 Josephine TALJEGARD SWE 88.10 44.88 43.22 5.44 5.06 5.50 5.38 5.63 0.00 10 3f, 3t, 3s<+2t, 2a, 2s<<, 2a, 2f+2lo+2lo
10 Natasha McKAY GBR 85.40 38.80 46.60 5.69 5.44 6.06 5.94 6.00 0.00 9 3z<, 3lo+2t, 1a, 3lo, 2s, 2s, 2z
11 Hanna KIVINIEMI FIN 81.05 39.42 41.63 5.38 5.06 5.31 5.13 5.13 0.00 8 3f<, 3f+rep, 3lo, 3lo+rep, 3t+eu+2s, 3s<, 2a
12 Kristina ISAEV GER 74.00 37.80 36.20 4.75 4.31 4.56 4.50 4.50 0.00 7 1f, 3t+2t, 3t, 2a+2t+2lo, 2a, 2f+2lo, 2f
13 Chenny PAOLUCCI ITA 73.43 39.93 34.50 4.56 4.06 4.25 4.25 4.44 1.00 6 3s+2t, 3f<<↓, 3lo<+2t<, 3t, 3s<, 2a+eu+2s, 2a<
14 Sara CONTI ITA 73.00 39.28 37.72 5.25 4.50 4.38 4.81 4.63 4.00 5 3lo↓, 3t↓, 3s<↓, 2a, 3s+2t, 2a+eu<+2s, 3t+2t
15 Fruzsina MEDGYESI HUN 72.66 38.86 33.80 4.75 3.81 4.31 4.19 4.06 0.00 4 3t, 2lo+2t, 3lo, 2a, 3s+eu<+2f, 3s+2t, 2f
16 Romana KAISER LIE 68.10 35.38 33.72 4.38 3.81 4.38 4.25 4.25 1.00 3 2z+2t, 2a, 2a+2t, 2lo, 2f+eu<+2s, 2f, 2z, time
17 Matilda ALGOTSSON SWE 66.90 30.39 36.51 5.13 4.25 4.19 4.75 4.50 0.00 2 2z, 2lo, 1f, 3lo+2t, 3s<, 3s<<+rep, 1a
18 Victoria KAFOL AUT 54.45 26.34 28.11 3.69 3.38 3.50 3.50 3.50 0.00 1 2s+2t, 2a<<, 2f+2lo+2lo, 2ze, 1a, 2f+1t, 2s



FINAL STANDINGS SENIOR LADIES

1 - Laurine LECAVELIER FRA 161.46 5 1
2 - Nicole SCHOTT GER 159.73 4 3
3 - Marina PIREDDA ITA 159.33 2 4
4 - Nicole RAJICOVA SVK 156.87 1 8
5 - Roberta RODEGHIERO ITA 154.88 7 2
6 - Larkyn AUSTMAN CAN 153.22 3 5
7 - Lucrezia GENNARO ITA 146.65 8 6
8 - Lara Naki GUTMANN ITA 143.90 5 7
9 - Josephine TALJEGARD SWE 135.47 11 9
10 - Natasha McKAY GBR 132.94 10 10
11 - Hanna KIVINIEMI FIN 130.07 7 11
12 - Sara CONTI ITA 120.12 12 14
13 - Kristina ISAEV GER 116.62 14 12
14 - Chenny PAOLUCCI ITA 114.89 15 13
15 - Matilda ALGOTSSON SWE 112.86 13 17
16 - Fruzsina MEDGYESI HUN 108.81 16 15
17 - Romana KAISER LIE 103.39 17 16
18 - Victoria KAFOL AUT 80.37 18 18


------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS SENIOR MEN FREESKATE

1 Deniss VASILJEVS LAT 156.85 76.95 81.90 8.19 8.00 8.00 8.38 8.38 2.00 8 4t<↓, 3a+3t, 3a↓, 3lo+2t, 3z+eu+3s, 3z, 3f
2 Egor MURASHOV RUS 145.57 78.05 68.52 7.31 6.13 7.00 6.88 6.94 1.00 5 4t↓, 3a+2t, 3lo, 3z, 3a+eu+3s, 3z+3t, 3f!
3 Maurizio ZANDRON AUT 144.39 70.13 74.26 7.44 7.06 7.50 7.50 7.63 0.00 7 3a+2t, 1a, 3z+3t, 3lo, 3lo+eu+3s, 3f, 3z
4 Catalin DIMITRESCU GER 111.33 47.07 65.26 6.69 6.31 6.38 6.69 6.56 1.00 6 3z+eu<+2s, 3a<↓, 3f, 2lo, 2a, 3z, 2a+2t
5 Valtter VIRTANEN FIN 108.34 44.08 64.26 6.38 6.25 6.31 6.56 6.63 0.00 4 3t, 3lo, 3lo<<+rep, 3z, 3s, 3t+rep, 2a
6 Alberto VANZ ITA 99.77 48.77 51.00 5.06 4.81 5.00 5.38 5.25 0.00 2 2a, 2z, 3lo+2t, 3z+2t, 3f<, 3t, 3s+eu<+2s
7 Alexander MASZLJANKO HUN 91.14 44.90 48.24 5.25 4.44 4.81 5.06 4.56 2.00 3 3z+2t, 3a<↓, 3z<↓, 3s+2t, 3lo, 2a+eu<<+2s, 2a
8 Remington Deion BURGHART AUT 73.95 32.43 41.52 4.19 4.00 4.19 4.13 4.25 0.00 1 3s+2t, 2a, 2z, 3t<, 3f<<, 3t<<+1t, 3s<



FINAL STANDINGS SENIOR MEN

1 - Deniss VASILJEVS LAT 238.08 1 1
2 - Maurizio ZANDRON AUT 212.83 2 3
3 - Egor MURASHOV RUS 209.59 4 2
4 - Catalin DIMITRESCU GER 175.37 3 4
5 - Valtter VIRTANEN FIN 170.42 5 5
6 - Alberto VANZ ITA 150.81 7 6
7 - Alexander MASZLJANKO HUN 143.38 6 7
8 - Remington Deion BURGHART AUT 121.04 8 8

=================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron