2018 JGP # 4 RICHMOND BC CAN 9/12-15

2018 JGP # 4 RICHMOND BC CAN 9/12-15

Postby chuckiem » Wed Sep 12, 2018 11:12 pm

START ORDER LADIES SHORT PROGRAM Thu Sept 13 11 am local time / 2 pm EDT

1 Yuna AOKI JPN
2 Jihun TO KOR
3 Nicola KORCK NZL
4 Kim CHEREMSKY AZE
5 Rion SUMIYOSHI JPN

6 Kelly Elizabeth SUPANGAT INA
7 Eugenia GARZA MEX
8 Sarah-Maude BLANCHARD CAN
9 Hui Jeen TAN MAS
10 Alizee CROZET FRA
11 Hiu Ching KWONG HKG

^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^

12 Guzide Irmak BAYIR TUR
13 Young YOU KOR
14 Xin Yi LOKE SGP
15 Yu-Hsun LIN TPE
16 Anastasia TARAKANOVA RUS
17 Lucy Sori YUN AUS

18 Alison SCHUMACHER CAN
19 Diane Gabrielle PANLILIO PHI
20 Alexandra FEIGIN BUL
21 Marina PIREDDA ITA
22 Ishita KAPOOR IND
23 Cristina Mikaela VLASSOV RODIGUINA ARG

^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^

24 Gabriella IZZO USA
25 Thita LAMSAM THA
26 Anasstasiya KHVAN KAZ
27 Siyang ZHANG CHN
28 Anna SHCHERBAKOVA RUS
29 Hannah DAWSON CAN

Tech Team

Ref: Villefrance-DEN
TC: Olsen-NOR
TS: Kulcsar-HUN
ATS: Kanzaki-JPN

Judges: AUS BUL KOR RUS TPE CHN JPN ITA CAN

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER RHYTHM DANCE Thu Sept 13 3:30 pm local time / 6:30 pm EDT

1 Miku MAKITA / Tyler GUNARA CAN
2 Matilda FRIEND / William BADAOUI AUS
3 Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE USA

4 Loicia DEMOUGEOT / Theo MERCIER FRA
5 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA
6 Zizi CHEN / Jianing XING CHN
7 Ksenia KONKINA / Alexander VAKHNOV RUS

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^^^

8 Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN
9 Polina IVANENKO / Daniil KARPOV RUS
10 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN
11 Chloe Dan TSOI / Long You Zimou WANG TPE

Tech Team

Ref: Engel-USA
TC: Gordeon-Poltorak-POL
TS: Yang-KOR
ATS: Gijtenbeek-NED

Judges: BUL RUS CHN FRA AUS USA CAN

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER MEN SHORT PROGRAM Thu Sept 13 5:45 pm local time / 8:45 pm EDT

1 Basar OKTAR TUR
2 Micah Kai LYNETTE THA
3 Che Yu YEH TPE
4 Beresford Louise CLEMENTS CAN
5 James MIN AUS

6 Nikolaj MAJOROV SWE
7 Stephen GOGOLEV CAN
8 Adam SIAO HIM FA FRA
9 Matvei VETLUGIN RUS
10 Yuma KAGIYAMA JPN

^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^

11 Ilya KOVLER CAN
12 Peter LIU USA
13 Harrison BAIN NZL
14 Sena MIYAKE JPN
15 Chadwick WANG SGP

16 Kai Xiang CHEW MAS
17 Tomoki HIWATASHI USA
18 Rakhat BRALIN KAZ
19 Heung Lai ZHAO HKG
20 Petr GUMENNIK RUS
21 Muhammad Dwi Rizqy APOLIANTO INA

Tech Team

Ref: Leroy-FRA
TC: Maeda-JPN
TS: Cruickshank-CAN
ATS: Byun-KOR

Judges: AUS NZL SWE JPN FRA CAN TUR RUS USA

==================================================================================

START ORDER PAIRS SHORT PROGRAM Fri Sept 14 noon local time / 3 pm EDT

1 Hilary Elizabeth ASHER / Luthra NISHCHAY IND
2 Sarah FENG / TJ NYMAN USA
3 Camille PERREAULT / Bryan PIERRO CAN

4 Chloe PANETTA / Benjamin MIMAR CAN
5 Feiyao TANG / Yongchao YANG CHN
6 Anastasia MISHINA / Aleksandr GALIAMOV RUS
7 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^^^

8 Daria KVARTALOVA / Alexei SVIATCHENKO RUS
9 Patricia ANDREW / Paxton FLETCHER CAN
10 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN
11 Yuchen WANG / Yihang HUANG CHN

Tech Team

Ref: Obraztsov-RUS
TC: Vuylsteker-FRA
TS: Cain-AUS
ATS: Knyazev-UZB

Judges: CHN JPN RUS TPE NZL SWE CAN AUS USA

--------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 JGP # 4 RICHMOND BC CAN 9/12-15

Postby chuckiem » Fri Sep 14, 2018 5:13 am

RESULTS LADIES SHORT PROGRAM

1 Anna SHCHERBAKOVA RUS 65.07 36.26 29.81 7.36 7.39 7.32 7.57 7.61 1.00 28 2a, 3f, 3z+3lo<↓
2 Anastasia TARAKANOVA RUS 64.56 36.30 28.26 7.14 6.96 7.00 7.11 7.11 0.00 16 3f, 2a, 3z+2t
3 Jihun TO KOR 60.74 34.68 26.06 6.46 6.29 6.61 6.57 6.64 0.00 2 3z+3t<, 3f, 2a
4 Young YOU KOR 60.66 33.22 27.44 6.79 6.57 6.86 7.00 7.07 0.00 13 2a, 3z+3t<-so, 3f!
5 Gabriella IZZO USA 58.14 33.80 25.34 6.43 6.04 6.43 6.43 6.36 1.00 24 3z+2t, 3f, 2a, time
6 Alexandra FEIGIN BUL 56.83 34.31 22.52 5.75 5.36 5.75 5.68 5.61 0.00 20 3t+3t, 3f, 2a
7 Rion SUMIYOSHI JPN 55.07 32.12 24.95 6.36 6.18 6.07 6.21 6.36 2.00 5 2a, 3t+3t<↓
8 Yuna AOKI JPN 54.81 28.58 26.23 6.68 6.46 6.43 6.61 6.61 0.00 1 3z+1lo*, 2a, 3f
9 Hannah DAWSON CAN 54.02 31.13 22.89 5.75 5.39 5.79 5.82 5.86 0.00 29 3t+3t, 3f, 2a-to
10 Alizee CROZET FRA 50.70 28.41 23.29 5.96 5.57 5.93 5.86 5.79 1.00 10 3t+3t, 3fe<↓, 2a
11 Sarah-Maude BLANCHARD CAN 50.67 27.75 22.92 5.75 5.50 5.71 5.86 5.82 0.00 8 3f, 3z+2t, 2a
12 Siyang ZHANG CHN 45.67 25.23 20.44 5.39 4.68 5.18 5.18 5.14 0.00 27 3t+2t, 2a, 2f
13 Guzide Irmak BAYIR TUR 42.49 24.64 17.85 4.50 4.14 4.64 4.50 4.54 0.00 12 3f, 3lo+2lo, 2a<
14 Alison SCHUMACHER CAN 41.98 21.41 21.57 5.64 5.21 5.29 5.54 5.29 1.00 18 3s<+2t, 2f, 2a↓
15 Marina PIREDDA ITA 40.11 21.71 19.40 4.96 4.71 4.79 4.93 4.86 1.00 21 3f!-so, 3t<↓-nc, 2a
16 Eugenia GARZA MEX 38.35 21.19 17.16 4.36 4.07 4.36 4.32 4.32 0.00 7 2a, 2z+2t, 2f
17 Hiu Ching KWONG HKG 37.04 19.39 18.65 4.96 4.46 4.46 4.75 4.68 1.00 11 3t+3t<<, 3f<, 2a<<↓
18 Yu-Hsun LIN TPE 36.77 20.23 16.54 4.14 3.79 4.29 4.21 4.25 0.00 15 2a<, 2z+2lo, 2f
19 Anasstasiya KHVAN KAZ 36.55 19.10 17.45 4.54 4.14 4.32 4.43 4.39 0.00 26 2lo+2lo, 2f, 1a*
20 Thita LAMSAM THA 35.80 19.94 16.86 4.32 3.93 4.29 4.29 4.25 1.00 25 3t+2t, 2a<↓, 2f
21 Kim CHEREMSKY AZE 35.40 17.49 17.91 4.43 4.21 4.54 4.54 4.68 0.00 4 3t<-nc, 2a<, 2f
22 Lucy Sori YUN AUS 31.02 16.84 14.18 3.64 3.36 3.57 3.61 3.54 0.00 17 2a<, 2z+2lo, 2f
23 Diane Gabrielle PANLILIO PHI 29.19 15.21 14.98 3.75 3.61 3.79 3.79 3.79 1.00 19 2f, 2a<↓, 2z+2t
24 Nicola KORCK NZL 27.50 14.28 14.22 3.64 3.39 3.57 3.68 3.50 1.00 3 2z!+2t, 2a<↓, 2f
25 Kelly Elizabeth SUPANGAT INA 26.90 12.98 13.92 3.61 3.25 3.54 3.54 3.46 0.00 6 2a, 0 cosp, 2z!+2t, 2f
26 Xin Yi LOKE SGP 25.08 10.60 14.48 3.93 3.43 3.57 3.64 3.54 0.00 14 2a, 1s*-nc, 2f
27 Hui Jeen TAN MAS 23.03 11.17 12.86 3.32 3.14 3.11 3.32 3.18 1.00 9 2a<<↓, 2lo+2t, 1f*
28 Cristina Mikaela VLASSOV RODIGUINA ARG 20.67 9.72 10.95 2.82 2.54 2.68 2.82 2.82 0.00 23 2f, 2a<<, 2ze<+2lo<
WD Ishita KAPOOR IND


START ORDER LADIES FREESKATE Fri Sat 14 2:15 pm local time / 5:15 EDT

1 Hui Jeen TAN MAS
2 Kelly Elizabeth SUPANGAT INA
3 Xin Yi LOKE SGP
4 Cristina Mikaela VLASSOV RODIGUINA ARG
5 Nicola KORCK NZL

6 Lucy Sori YUN AUS
7 Anasstasiya KHVAN KAZ
8 Kim CHEREMSKY AZE
9 Thita LAMSAM THA
10 Diane Gabrielle PANLILIO PHI

^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^

11 Eugenia GARZA MEX
12 Hiu Ching KWONG HKG
13 Yu-Hsun LIN TPE
14 Marina PIREDDA ITA
15 Guzide Irmak BAYIR TUR
16 Alison SCHUMACHER CAN

17 Alizee CROZET FRA
18 Siyang ZHANG CHN
19 Sarah-Maude BLANCHARD CAN
20 Yuna AOKI JPN
21 Rion SUMIYOSHI JPN
22 Hannah DAWSON CAN

^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^

23 Young YOU KOR
24 Gabriella IZZO USA
25 Alexandra FEIGIN BUL
26 Jihun TO KOR
27 Anna SHCHERBAKOVA RUS
28 Anastasia TARAKANOVA RUS

---------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS RHYTHM DANCE

1 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 65.57 35.37 30.20 7.35 7.50 7.55 7.65 7.70 0.00 10
2 Ksenia KONKINA / Alexander VAKHNOV RUS 60.34 31.58 28.76 7.15 7.10 7.10 7.30 7.30 0.00 7
3 Polina IVANENKO / Daniil KARPOV RUS 59.02 31.34 27.68 6.90 6.75 7.05 7.05 6.85 0.00 9
4 Loicia DEMOUGEOT / Theo MERCIER FRA 58.36 31.92 26.44 6.45 6.45 6.65 6.75 6.75 0.00 4
5 Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE USA 57.30 31.30 26.00 6.60 6.40 6.40 6.65 6.45 0.00 3
6 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA 56.12 30.68 25.44 6.40 6.20 6.40 6.50 6.30 0.00 5
7 Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN 52.94 27.98 24.96 6.25 6.20 6.25 6.30 6.20 0.00 8
8 Miku MAKITA / Tyler GUNARA CAN 46.49 23.69 22.80 5.50 5.65 5.80 5.95 5.60 0.00 1
9 Zizi CHEN / Jianing XING CHN 40.36 21.36 19.00 4.60 4.65 4.80 4.95 4.75 0.00 6
10 Matilda FRIEND / William BADAOUI AUS 38.47 20.27 19.20 4.90 4.70 4.65 5.05 4.70 1.00 2
11 Chloe Dan TSOI / Long You Zimou WANG TPE 35.24 19.36 16.88 4.20 4.20 4.30 4.35 4.05 1.00 11


START ORDER FREE DANCE Fri Sept 14 7:15 pm local time / 10:15 pm EDT

1 Matilda FRIEND / William BADAOUI AUS
2 Zizi CHEN / Jianing XING CHN
3 Chloe Dan TSOI / Long You Zimou WANG TPE

4 Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN
5 Miku MAKITA / Tyler GUNARA CAN
6 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA
7 Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE USA

^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

8 Loicia DEMOUGEOT / Theo MERCIER FRA
9 Polina IVANENKO / Daniil KARPOV RUS
10 Ksenia KONKINA / Alexander VAKHNOV RUS
11 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN

============================================================================

RESULTS MEN SHORT PROGRAM

1 Tomoki HIWATASHI USA 76.81 42.02 34.79 7.00 6.89 7.04 6.86 7.00 0.00 17 3f, 3a, 3z+3t
2 Yuma KAGIYAMA JPN 75.60 42.86 32.74 6.71 6.39 6.68 6.46 6.50 0.00 10 3a, 3f, 3z!+3t
3 Ilya KOVLER CAN 72.16 39.85 32.31 6.54 6.21 6.64 6.46 6.46 0.00 11 3a, 3z+3t, 3f!
4 Petr GUMENNIK RUS 69.69 37.47 33.22 6.68 6.54 6.50 6.71 6.79 1.00 20 3a↓, 3f, 3z+3t
5 Adam SIAO HIM FA FRA 65.85 35.75 30.10 6.25 5.71 6.00 6.00 6.14 0.00 8 3a, 3z+3t, 3f
6 Peter LIU USA 63.71 32.83 30.88 6.25 6.00 6.21 6.21 6.21 0.00 12 3a-to, 3t+3t, 3f
7 Stephen GOGOLEV CAN 63.63 33.10 31.53 6.39 6.29 6.21 6.39 6.25 1.00 7 3z+3t<<↓, 3a-hd, 3f
8 Sena MIYAKE JPN 63.43 33.46 30.97 6.43 5.93 6.29 6.14 6.18 1.00 14 3f, 3a<↓, 3z+3t
9 Beresford Louise CLEMENTS CAN 60.78 32.29 28.49 5.82 5.46 5.82 5.64 5.75 0.00 4 2a, 3z+3t<, 3f
10 Nikolaj MAJOROV SWE 60.41 31.08 29.33 5.93 5.61 5.86 5.89 6.04 0.00 6 3z-hd+2t, 3a-to, 3f
11 Matvei VETLUGIN RUS 59.77 28.71 31.06 6.18 6.14 6.21 6.21 6.32 0.00 9 2a, 3f, 3z<+3lo<<
12 Micah Kai LYNETTE THA 58.27 30.84 27.43 5.57 5.29 5.50 5.57 5.50 0.00 2 3z+2t, 2a, 3f
13 Kai Xiang CHEW MAS 58.21 31.32 26.89 5.46 5.18 5.46 5.36 5.43 0.00 16 3z+3lo, 2a, 3fe-to
14 Basar OKTAR TUR 57.93 32.65 26.28 5.50 5.07 5.32 5.21 5.18 1.00 1 3a, 3z+3t↓, 3f
15 Harrison BAIN NZL 51.01 25.08 25.93 5.04 5.00 5.25 5.21 5.43 0.00 13 2f, 3s-to+2t, 2a
16 James MIN AUS 48.18 24.65 24.53 5.14 4.71 4.79 4.96 4.93 1.00 5 3a, 3z+2t↓, 3f
17 Rakhat BRALIN KAZ 47.27 22.48 24.79 5.18 4.86 4.96 4.86 4.93 0.00 18 3t+2t, 2a, 3f
18 Heung Lai ZHAO HKG 40.86 20.86 20.00 4.11 3.82 4.11 4.07 3.89 0.00 19 3f, 2a, 3s+2t
19 Chadwick WANG SGP 35.00 15.07 20.93 4.29 4.18 4.14 4.21 4.11 1.00 15 2a, 3f, 3f<↓-nc
20 Muhammad Dwi Rizqy APOLIANTO INA 33.52 14.99 18.53 3.75 3.39 3.75 3.75 3.89 0.00 21 2a, 3lo+2t, 2f, 0 ccosp
21 Che Yu YEH TPE 32.62 13.24 19.38 4.00 3.71 3.75 3.96 3.96 0.00 3 2a, 3t+2t<<, 2f


START ORDER MEN FREESKATE Sat Sept 15 12:30 pm local time / 3:30 pm EDT

1 Rakhat BRALIN KAZ
2 Muhammad Dwi Rizqy APOLIANTO INA
3 Heung Lai ZHAO HKG
4 Che Yu YEH TPE
5 Chadwick WANG SGP

6 Basar OKTAR TUR
7 Harrison BAIN NZL
8 Kai Xiang CHEW MAS
9 James MIN AUS
10 Micah Kai LYNETTE THA

^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^

11 Nikolaj MAJOROV SWE
12 Matvei VETLUGIN RUS
13 Stephen GOGOLEV CAN
14 Sena MIYAKE JPN
15 Beresford Louise CLEMENTS CAN

16 Adam SIAO HIM FA FRA
17 Petr GUMENNIK RUS
18 Peter LIU USA
19 Yuma KAGIYAMA JPN
20 Ilya KOVLER CAN
21 Tomoki HIWATASHI USA

=====================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 JGP # 4 RICHMOND BC CAN 9/12-15

Postby chuckiem » Fri Sep 14, 2018 8:52 pm

RESULTS PAIRS SHORT PROGRAM

1 Anastasia MISHINA / Aleksandr GALIAMOV RUS 65.22 37.68 27.54 6.96 6.71 7.00 6.86 6.89 0.00 5
2 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 63.92 36.81 27.11 6.96 6.64 6.75 6.75 6.79 0.00 6
3 Daria KVARTALOVA / Alexei SVIATCHENKO RUS 54.78 30.69 25.09 6.43 6.07 6.36 6.32 6.18 1.00 7
4 Sarah FENG / TJ NYMAN USA 52.17 29.37 22.80 5.75 5.54 5.71 5.79 5.71 0.00 1
5 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN 51.55 27.80 23.75 6.11 5.79 6.00 5.93 5.86 0.00 9
6 Feiyao TANG / Yongchao YANG CHN 47.42 25.39 22.03 5.57 5.29 5.54 5.64 5.50 0.00 4
7 Patricia ANDREW / Paxton FLETCHER CAN 44.83 23.94 20.89 5.29 4.96 5.25 5.25 5.36 0.00 8
8 Chloe PANETTA / Benjamin MIMAR CAN 41.05 22.96 19.09 4.89 4.57 4.68 4.86 4.86 1.00 3
9 Yuchen WANG / Yihang HUANG CHN 39.62 20.30 19.32 4.96 4.68 4.86 4.82 4.82 0.00 10
10 Camille PERREAULT / Bryan PIERRO CAN 38.74 20.88 17.86 4.50 4.32 4.46 4.57 4.46 0.00 2
WD Hilary Elizabeth ASHER / Luthra NISHCHAY IND

STARTING ORDER PAIRS FREESKATE Sat Sept 15 4:10 pm local time / 7:10 pm EDT

1 Yuchen WANG / Yihang HUANG CHN
2 Chloe PANETTA / Benjamin MIMAR CAN
3 Camille PERREAULT / Bryan PIERRO CAN

4 Patricia ANDREW / Paxton FLETCHER CAN
5 Feiyao TANG / Yongchao YANG CHN
6 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN

^^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

7 Sarah FENG / TJ NYMAN USA
8 Daria KVARTALOVA / Alexei SVIATCHENKO RUS
9 Anastasia MISHINA / Aleksandr GALIAMOV RUS
10 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS

---------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS LADIES FREESKATE

1 Anna SHCHERBAKOVA RUS 130.49 71.87 59.62 7.29 7.36 7.43 7.61 7.57 1.00 27 4z<↓, 3f!+3lo, 2a, 3s, 3z+3t, 3f!+2t+2lo, 3z
2 Anastasia TARAKANOVA RUS 126.13 68.01 58.12 7.29 7.04 7.36 7.39 7.25 0.00 28 3z+3t, 3lo, 2a+1eu+3s, 2a, 3f+2t, 3z, 3f
3 Rion SUMIYOSHI JPN 119.89 64.97 54.92 6.71 6.71 7.04 6.93 6.93 0.00 21 3f+3lo, 3z, 2a, 3lo 3f+3t<, 3s+2t+2lo, 2a
4 Young YOU KOR 111.19 57.73 54.46 6.86 6.64 6.79 6.96 6.79 1.00 23 2a, 3z↓, 3s, 2a+3t, 3z+3t<, 3f+2t+2lo, 3lo
5 Jihun TO KOR 104.22 50.24 54.98 6.86 6.68 6.82 7.00 7.00 1.00 26 3z↓, 3lo<<, 3f, 2a+3t<, 3z+2t+2lo, 2s, 2a+2t
6 Gabriella IZZO USA 101.72 49.65 52.07 6.50 6.25 6.61 6.57 6.60 0.00 24 3z+2t, 3f+1eu+2t, 3z, 2a, 3lo, 2f, 2a
7 Yuna AOKI JPN 99.43 47.78 51.65 6.68 6.29 6.39 6.54 6.39 0.00 20 3z+3lo, 2t, 2a+1eu+3f<, 2s, 3f, 2lo, 2a
8 Sarah-Maude BLANCHARD CAN 95.41 49.29 46.12 5.93 5.39 5.93 5.79 5.79 0.00 19 3f+2t, 3z+2t, 3f, 3t+1eu+2s, 3t, a, 3s
9 Alexandra FEIGIN BUL 90.70 45.83 46.87 5.93 5.68 5.79 5.96 5.93 2.00 25 3t+3t, 2z, 3f<, 3lo+2t+2lo, 3lo<↓, 3s<↓, 2a<^2a
10 Alison SCHUMACHER CAN 88.16 44.42 44.74 5.96 5.46 5.46 5.71 5.36 1.00 16 3z, 3s+2t, 2a+3t<, 1lo, 3f↓, 3s, 2a<
11 Hannah DAWSON CAN 84.29 38.89 46.40 5.86 5.57 5.75 5.89 5.93 1.00 22 3z+2t, 2a+3t, 3lo-so, 3f↓, 2t, 2s, 2a
12 Marina PIREDDA ITA 81.66 41.43 40.23 5.21 4.86 4.89 5.18 5.00 0.00 14 1a+1eu+2s, 1f, 3t+2t, 3s, 3t, 2z+2t
13 Alizee CROZET FRA 80.79 36.32 44.47 5.68 5.18 5.57 5.61 5.75 0.00 17 3lo, 3t+2t+2lo, 1z, 3lo<+rep, 3s, 2a, 1a
14 Siyang ZHANG CHN 74.18 35.22 38.96 5.36 4.32 5.14 4.71 4.82 0.00 18 3t<, 2a<+2t, 3s<+2t, 2a, 3s<<, 2f+1eu+2s, 2z
15 Guzide Irmak BAYIR TUR 73.42 35.62 37.80 4.71 4.39 4.82 4.82 4.89 0.00 15 3f, 3t+1eu+2f, 1lo, 3lo+2t, 2a+2t, 2a<, 2f
16 Hiu Ching KWONG HKG 72.81 35.39 38.42 4.86 4.54 4.89 4.86 4.86 1.00 12
17 Eugenia GARZA MEX 66.20 33.15 34.05 4.46 4.00 4.32 4.29 4.21 1.00 11
18 Yu-Hsun LIN TPE 65.56 30.91 35.65 4.32 4.36 4.46 4.57 4.57 1.00 13
19 Diane Gabrielle PANLILIO PHI 60.32 29.69 32.63 4.25 3.89 4.11 4.18 3.96 2.00 10
20 Anasstasiya KHVAN KAZ 58.34 26.20 33.14 4.25 3.96 4.18 4.14 4.18 1.00 7
21 Lucy Sori YUN AUS 56.77 26.83 29.94 4.11 3.39 3.79 3.79 3.64 0.00 6
22 Thita LAMSAM THA 56.36 26.93 31.43 4.07 3.57 4.11 3.96 3.93 2.00 9
23 Kelly Elizabeth SUPANGAT INA 56.01 28.59 28.42 3.71 3.11 3.71 3.61 3.61 1.00 2
24 Kim CHEREMSKY AZE 54.04 20.65 33.39 4.43 3.86 4.11 4.25 4.21 0.00 8
25 Hui Jeen TAN MAS 47.21 21.33 25.88 3.39 3.11 3.29 3.32 3.07 0.00 1
26 Nicola KORCK NZL 46.09 21.04 26.05 3.50 2.96 3.18 3.39 3.25 1.00 5
27 Xin Yi LOKE SGP 38.12 15.08 26.04 3.82 3.07 3.14 3.21 3.04 3.00 3
28 Cristina Mikaela VLASSOV RODIGUINA ARG 31.82 13.28 19.54 2.54 2.25 2.39 2.50 2.54 1.00 4



FINAL STANDINGS LADIES

1 - Anna SHCHERBAKOVA RUS 195.56 1 1
2 - Anastasia TARAKANOVA RUS 190.69 2 2
3 - Rion SUMIYOSHI JPN 174.96 7 3
4 - Young YOU KOR 171.85 4 4
5 - Jihun TO KOR 164.96 3 5
6 - Gabriella IZZO USA 159.86 5 6
7 - Yuna AOKI JPN 154.24 8 7
8 - Alexandra FEIGIN BUL 147.53 6 9
9 - Sarah-Maude BLANCHARD CAN 146.08 11 8
10 - Hannah DAWSON CAN 138.31 9 11
11 - Alizee CROZET FRA 131.49 10 13
12 - Alison SCHUMACHER CAN 130.14 14 10
13 - Marina PIREDDA ITA 121.77 15 12
14 - Siyang ZHANG CHN 119.85 12 14
15 - Guzide Irmak BAYIR TUR 115.91 13 15
16 - Hiu Ching KWONG HKG 109.85 17 16
17 - Eugenia GARZA MEX 104.55 16 17
18 - Yu-Hsun LIN TPE 102.33 18 18
19 - Anasstasiya KHVAN KAZ 94.89 19 20
20 - Thita LAMSAM THA 92.16 20 22
21 - Diane Gabrielle PANLILIO PHI 89.51 23 19
22 - Kim CHEREMSKY AZE 89.44 21 24
23 - Lucy Sori YUN AUS 87.79 22 21
24 - Kelly Elizabeth SUPANGAT INA 82.91 25 23
25 - Nicola KORCK NZL 73.59 24 26
26 - Hui Jeen TAN MAS 70.24 27 25
27 - Xin Yi LOKE SGP 63.20 26 27
28 - Cristina Mikaela VLASSOV RODIGUINA ARG 52.49 28 28

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS FREE DANCE

1 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 100.95 53.79 47.16 7.75 7.65 8.00 7.90 8.00 0.00 11
2 Polina IVANENKO / Daniil KARPOV RUS 90.37 47.41 42.96 7.10 7.10 7.30 7.20 7.10 0.00 9
3 Ksenia KONKINA / Alexander VAKHNOV RUS 87.58 43.36 44.22 7.45 7.15 7.25 7.55 7.45 0.00 10
4 Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN 85.19 46.01 39.18 6.40 6.25 6.60 6.65 6.75 0.00 4
5 Loicia DEMOUGEOT / Theo MERCIER FRA 84.60 44.52 40.08 6.60 6.50 6.80 6.70 6.80 0.00 8
6 Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE USA 84.25 43.51 40.74 6.85 6.60 6.70 7.00 6.80 0.00 7
7 Miku MAKITA / Tyler GUNARA CAN 81.31 44.29 37.02 6.10 6.05 6.25 6.25 6.20 0.00 5
8 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA 79.66 41.80 37.86 6.35 6.20 6.40 6.25 6.35 0.00 6
9 Matilda FRIEND / William BADAOUI AUS 66.02 38.38 29.64 4.95 4.80 5.15 5.05 4.75 2.00 1
10 Chloe Dan TSOI / Long You Zimou WANG TPE 62.75 35.69 27.06 4.40 4.35 4.60 4.70 4.50 0.00 3
11 Zizi CHEN / Jianing XING CHN 58.27 30.89 28.38 4.80 4.60 4.80 4.95 4.50 1.00 2


FINAL STANDINGS ICE DANCE

1 - Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 166.52 1 1
2 - Polina IVANENKO / Daniil KARPOV RUS 149.39 3 2
3 - Ksenia KONKINA / Alexander VAKHNOV RUS 147.92 2 3
4 - Loicia DEMOUGEOT / Theo MERCIER FRA 142.96 4 5
5 - Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE USA 141.55 5 6
6 - Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN 138.11 7 4
7 - Emma GUNTER / Caleb WEIN USA 135.78 6 8
8 - Miku MAKITA / Tyler GUNARA CAN 127.80 8 7
9 - Matilda FRIEND / William BADAOUI AUS 104.49 10 9
10 - Zizi CHEN / Jianing XING CHN 98.63 9 11
11 - Chloe Dan TSOI / Long You Zimou WANG TPE 97.99 11 10

==================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 JGP # 4 RICHMOND BC CAN 9/12-15

Postby chuckiem » Sun Sep 16, 2018 2:09 am

RESULTS MEN FREE SKATE

1 Petr GUMMENNIK RUS 150.35 79.21 71.14 6.96 6.93 7.25 7.11 7.32 0.00 17 3a+3lo, 3a, 3s, 2a, 3z+3t, 3f+2lo+2lo, 3z
2 Tomoki HIWATASHI USA 136.43 65.87 70.56 7.14 6.96 7.18 7.00 7.00 0.00 21 4t<+3t, 3a, 3a+rep, 3s, 3lo, 3z+1eu+2f, 3z
3 Adam SIAO HIM FA FRA 133.29 70.07 64.22 6.79 6.04 6.57 6.39 6.32 1.00 16 4t+3t, 3a+2t, 3a, 4t<↓, 3+1eu+3s, 3lo, 3f
4 Matvei VETLUGIN RUS 125.01 58.37 66.64 6.57 6.54 6.75 6.71 6.75 0.00 12 3z+1eu+3s, 2a, 3f+2t, 2a, 3z<+3lo<<, 3f, 3t
5 Stephen GOGOLEV CAN 124.04 62.98 64.06 6.71 6.21 6.14 6.54 6.43 3.00 13 4z↓, 4t, 4s<↓, 3a-fo, 3a+3t, 3z↓, 3lo
6 Yuma KAGIYAMA JPN 119.13 52.71 66.42 6.96 6.43 6.61 6.64 6.57 0.00 19 2a<<, 3f, 3z, 3lo, 3f+3t, 3z+seq+2t*, 2a+seq+2s*
7 Beresford Louise CLEMENTS CAN 111.98 52.36 60.62 6.21 5.89 6.11 6.14 5.96 1.00 15 2a+3t, 3z+3t, 3lo<, 3z↓, 3f+2t+2lo, 3s, 2a
8 Nikolaj MAJOROV SWE 108.92 49.34 60.58 6.11 5.86 6.00 6.14 6.18 1.00 11 3z↓, 3z, 3lo+2t, 3f+1eu+2s, 2a+2t, 3z+rep, 3s
9 Micah Kai LYNETTE THA 106.86 53.86 55.00 5.86 5.32 5.54 5.39 5.39 2.00 10 3f+2t, 2a+1eu<+3s, 3z+2t, 2a, 3lo, 3z, 3f↓, time
10 Rakhat BRALIN KAZ 103.68 54.96 48.72 5.11 4.57 5.00 4.93 4.75 0.00 1 3f, 3z, 2a+3t, 3z+2t, 3f+2t+2lo<, 3s, 3lo
11 Ilya KOVLER CAN 102.44 40.32 63.12 6.39 6.25 6.14 6.46 6.32 1.00 20 1a+3t, 3f+2t, 1a, 3z↓, 2lo+1eu+2s, 3f<, 2a
12 Sena MIYAKE JPN 101.76 43.14 60.62 6.36 5.96 5.89 6.14 5.96 2.00 14 "4s<↓, 3a, 3z, 1a, 3z+rep, 3f, 3lo↓
13 James MIN AUS 100.43 46.73 54.70 5.68 5.21 5.46 5.39 5.61 1.00 9 3z+3t, 1a, 3f+2t, 2a, 3z+1eu<<+3s<↓, 3lo, 1f
14 Basar OKTAR TUR 99.44 49.08 52.36 5.39 5.07 5.14 5.29 5.29 2.00 6 3a+2t, 3a↓, 3lo, 3z+2t+2lo, 3f+3t<<↓, 3z, 3s<
15 Peter LIU USA 95.12 40.06 59.06 6.21 5.86 5.57 6.07 5.82 4.00 18 3a↓, 3a<<↓+rep, 3z↓, 3lo, 3f↓, 3f+2t, 3t+2t
16 Kai Xiang CHEW MAS 95.07 45.77 50.30 5.29 4.82 5.11 4.93 5.00 1.00 8 2a, 3z+2lo↓, 3lo, 3fe, 3s, 3z, 2a+2t
17 Harrison BAIN NZL 93.76 41.38 52.38 5.29 4.93 5.29 5.25 5.43 0.00 7
18 Chadwick WANG SGP 82.94 38.14 44.80 4.61 4.36 4.43 4.57 4.43 0.00 5
19 Heung Lai ZHAO HKG 80.80 39.60 41.20 4.43 3.89 4.21 4.00 4.07 0.00 3
20 Muhammad Dwi Rizqy APOLIANTO INA 63.36 24.98 38.38 3.79 3.54 3.93 3.82 4.11 0.00 2
21 Che Yu YEH TPE 49.01 16.93 35.08 3.75 3.43 3.36 3.50 3.50 3.00 4


FINAL STANDINGS MEN

1 - Petr GUMENNIK RUS 220.04 4 1
2 - Tomoki HIWATASHI USA 213.24 1 2
3 - Adam SIAO HIM FA FRA 199.14 5 3
4 - Yuma KAGIYAMA JPN 194.73 2 6
5 - Stephen GOGOLEV CAN 187.67 7 5
6 - Matvei VETLUGIN RUS 184.78 11 4
7 - Ilya KOVLER CAN 174.60 3 11
8 - Beresford Louise CLEMENTS CAN 172.76 9 7
9 - Nikolaj MAJOROV SWE 169.33 10 8
10 - Sena MIYAKE JPN 165.19 8 12
11 - Micah Kai LYNETTE THA 165.13 12 9
12 - Peter LIU USA 158.83 6 15
13 - Basar OKTAR TUR 157.37 14 14
14 - Kai Xiang CHEW MAS 153.28 13 16
15 - Rakhat BRALIN KAZ 150.95 17 10
16 - James MIN AUS 148.61 16 13
17 - Harrison BAIN NZL 144.77 15 17
18 - Heung Lai ZHAO HKG 121.66 18 19
19 - Chadwick WANG SGP 117.94 19 18
20 - Muhammad Dwi Rizqy APOLIANTO INA 96.88 20 20
21 - Che Yu YEH TPE 81.63 21 21

==========================================================================

RESULTS PAIRS FREE SKATE

1 Anastasia MISHINA / Aleksandr GALIAMOV RUS 122.49 64.69 58.80 7.43 7.14 7.43 7.36 7.39 1.00 9
2 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 114.26 58.18 57.08 7.14 6.93 7.21 7.21 7.18 1.00 10
3 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN 89.85 42.23 47.62 6.04 5.86 6.04 5.96 5.86 0.00 6
4 Daria KVARTALOVA / Alexei SVIATCHENKO RUS 89.54 42.97 48.57 6.25 6.00 5.96 6.18 5.96 2.00 8
5 Feiyao TANG / Yongchao YANG CHN 88.01 43.59 45.42 5.75 5.39 5.75 5.75 5.75 1.00 5
6 Patricia ANDREW / Paxton FLETCHER CAN 82.21 38.90 43.31 5.43 5.21 5.46 5.46 5.50 0.00 4
7 Sarah FENG / TJ NYMAN USA 81.88 34.06 49.82 6.21 6.14 6.11 6.39 6.29 2.00 7
8 Yuchen WANG / Yihang HUANG CHN 72.59 35.29 37.30 4.82 4.46 4.75 4.71 4.57 0.00 1
9 Chloe PANETTA / Benjamin MIMAR CAN 71.07 35.31 37.76 4.79 4.57 4.71 4.82 4.71 2.00 2
10 Camille PERREAULT / Bryan PIERRO CAN 69.11 34.70 34.41 4.36 4.21 4.29 4.43 4.21 0.00 3


FINAL STANDINGS PAIRS

1 - Anastasia MISHINA / Aleksandr GALIAMOV RUS 187.71 1 1
2 - Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 178.18 2 2
3 - Daria KVARTALOVA / Alexei SVIATCHENKO RUS 144.32 3 4
4 - Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN 141.40 5 3
5 - Feiyao TANG / Yongchao YANG CHN 135.43 6 5
6 - Sarah FENG / TJ NYMAN USA 134.05 4 7
7 - Patricia ANDREW / Paxton FLETCHER CAN 127.04 7 6
8 - Yuchen WANG / Yihang HUANG CHN 112.21 9 8
9 - Chloe PANETTA / Benjamin MIMAR CAN 112.12 8 9
10 - Camille PERREAULT / Bryan PIERRO CAN 107.85 10 10

==============================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests