2022 WORLD JR CHAMPIONSHIPD 4/13-17 Tallinn EST

2022 WORLD JR CHAMPIONSHIPD 4/13-17 Tallinn EST

Postby chuckiem » Wed Apr 13, 2022 1:27 pm

START ORDER MEN SHORT PROGRAM Thu Apr 14 1:06 pm local time / 6:06 AM EDT

1 Euken ALBERDI ESP
2 Ali Efe GUNES TUR
3 Kyrylo MARSAK UKR
4 Semen DANILIANTS ARM
5 Filip KAYMAKCHIEV BUL

6 David SEDEJ SLO
7 Aleksandr VLASENKO HUN
8 Raffaele Francesco ZICH ITA
9 Konstantin SUPATASHVILI GEO
10 Makar SUNTSEV FIN

------------ ZAMBONI ------------

11 Kai KOVAR USA
12 Liam KAPEIKIS USA
13 Corentin SPINAR FRA
14 Louis WEISSERT GER
15 Jakub LOFEK POL

16 Lev VINOKUR ISR
17 Lucas Tsuyoshi HONDA JPN
18 Andreas NORDEBACK SWE
19 Tatsuya TSUBOI JPN
20 Naoki ROSSI SUI
21 Georgii RESHTENKO CZE

------------ ZAMBONI ------------

22 Adam HAGARA SVK
23 Francois PITOT FRA
24 Edward APPLEBY GBR
25 Stephen GOGOLEV CAN
26 Wesley CHIU CAN
27 Younghyun CHA KOR

28 Mihhail SELEVKO EST
29 Nikolaj MEMOLA ITA
30 Ilia MALININ USA
31 Arlet LEVANDI EST
32 Mikhail SHAIDOROV KAZ
33 Kao MIURA JPN

Tech Team

Ref Ristanen-FIN
TC Rosenbluth-USA
TS Gusmeroli-FRA
ATS Larasser-GER

Judges for SP: EST JPN CZE GBR FIN SUI AUS EST CAN


------------------------------------------------------------------

START ORDER PAIRS SHORT PROGRAM Thu Apr 14 7:05 pm local time / 12:05 pm EDT

1 Brooke McINTOSH / Benjamin MIMAR CAN
2 Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER
3 Oxana VOUILLAMOZ / Flavien GINIAUX FRA

4 Chloe PANETTA / Kieran THRASHER CAN
5 Alyssa MONTAN / Filippo CLERICI ITA
6 Barbora KUCIANOVA / Likas VOCHOZKA CZE

--------------------- ZAMBONI ---------------------

7 Anastasiia SMIRNOVA / Danylo SIIANYTSIA USA
8 Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA UKR
9 Karina SAFINA / Luka BERULAVA GEO
10 Anastasia GOLUBEVA / Hektor GIOTOPOULOS MOORE AUS

Tech Team

Ref Hebel-Szmak-POL
TC Prokop-SVK
TS Graham-USA
ATS Collin-Knoblauch-CAN

Judges for SP: NED LAT GER USA CAN FIN ISR UKR

============================================================================
Last edited by chuckiem on Thu Apr 14, 2022 3:43 pm, edited 1 time in total.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 WORLD JR CHAMPIONSHIPD 4/13-17 Tallinn EST

Postby chuckiem » Thu Apr 14, 2022 3:32 pm

RESULTS MEN SHORT PROGRAM

1 Ilia MALININ USA 88.99 48.06 40.93 8.18 8.00 8.43 8.18 8.14 0.00 30 3z+3t, 3f, 3a
2 Wesley CHIU CAN 81.59 43.84 37.75 7.57 7.32 7.57 7.61 7.68 0.00 26 3f!, 3a, 3z+3t
3 Mihhail SELEVKO EST 81.26 43.25 38.01 7.61 7.43 7.68 7.61 7.68 0.00 28 3f, 3a, 3z+3t-so
4 Liam KAPEIKIS USA 79.83 43.55 36.28 7.21 7.00 7.39 7.36 7.32 0.00 12 3a, 3z+3t, 3f
5 Tatsuya TSUBOI JPN 79.15 43.40 35.75 7.32 7.00 7.25 7.11 7.07 0.00 19 3a, 3f, 3z!+3t
6 Stephen GOGOLEV CAN 78.75 41.89 36.86 7.39 7.04 7.46 7.43 7.54 0.00 25 3z+3t, 3a, 3f
7 Andreas NORDEBACK SWE 76.20 41.23 34.97 6.89 6.79 7.07 7.11 7.11 0.00 18 3z+3t, 3a, 3f!
8 Mikhail SHAIDOROV KAZ 75.14 40.42 34.72 6.86 6.79 7.07 7.07 6.93 0.00 32 3a, 3f!, 3z+3t
9 Lucas Tsuyoshi HONDA JPN 73.01 37.12 35.89 7.18 7.00 7.25 7.21 7.25 0.00 17 3a<, 3fe, 3z+3t
10 Nikolaj MEMOLA ITA 71.42 38.38 34.04 6.79 6.64 6.79 6.89 6.93 1.00 29 3a, 3f, 3z+3t↓
11 Georgii RESHTENKO CZE 69.67 37.72 31.95 6.46 6.14 6.39 6.46 6.50 0.00 21 3z+3t, 3a-fwd, 3f!
12 Naoki ROSSI SUI 67.61 34.68 33.93 6.75 6.64 6.68 7.00 6.86 1.00 20 3a, 3z↓-nc, 3f!
13 Lev VINOKUR ISR 67.20 35.30 31.90 6.36 6.11 6.43 6.50 6.50 0.00 16 2a, 3z+3t, 3f
14 Arlet LEVANDI EST 65.31 29.49 35.82 7.07 6.96 7.11 7.39 7.29 0.00 31 3z+1t*, 2a, 3f!
15 Raffaele Francesco ZICH ITA 65.19 34.65 30.54 6.25 5.86 6.21 6.11 6.11 0.00 8 3z+3t, 2a, 3f!
16 Adam HAGARA SVK 64.72 34.25 30.47 6.29 5.93 6.11 6.07 6.07 0.00 22 3a-so, 3z+3t, 3f
17 Corentin SPINAR FRA 64.10 32.89 31.21 6.32 6.14 6.29 6.25 6.21 0.00 13 3z+2t, 3f!, 2a
18 Edward APPLEBY GBR 64.05 32.75 31.30 6.36 6.04 6.25 6.29 6.36 0.00 24 3a, 3z+3t, 1f*
19 Younghyun CHA KOR 60.32 27.28 33.04 6.64 6.43 6.50 6.68 6.79 0.00 27 3a<<-so-hd, 3zq+3t<, 3f !
20 Kao MIURA JPN 60.03 27.35 33.68 6.96 6.79 6.46 6.86 6.61 1.00 33 3z+3t-so, 3f, 3a<↓
21 Konstantin SUPATASHVILI GEO 59.38 32.63 26.75 5.46 5.18 5.32 5.43 5.36 0.00 9 3z+3t, 2a, 3f!
22 Kai KOVAR USA 57.69 28.09 30.60 6.21 6.11 6.00 6.14 6.14 1.00 11 3a-so, 3f!, 3z↓-nc
23 Louis WEISSERT GER 56.75 26.22 30.53 6.07 5.96 6.04 6.25 6.21 0.00 14 3fe<-so, 3t+3t, 2a
24 Jakub LOFEK POL 56.54 27.08 29.46 5.89 5.75 5.93 5.96 5.93 0.00 15 3z+2t, 3f!-so, 2a
FINAL NOT REACHED:
25 Semen DANILIANTS ARM 56.34 30.46 25.88 5.21 4.96 5.21 5.14 5.36 0.00 4 3z+3t, 3f, 2a
26 Makar SUNTSEV FIN 56.26 28.15 29.11 5.79 5.79 5.68 5.96 5.89 1.00 10 2a, 3z+3t, 3f-fwd, ↓ final spin
27 Aleksandr VLASENKO HUN 53.54 28.90 25.64 5.36 4.93 5.14 5.14 5.07 1.00 7 3a, 3z!q+3t, 3f↓
28 Ali Efe GUNES TUR 52.24 27.67 24.57 5.11 4.75 4.93 4.96 4.82 0.00 2 2a, 3z!+3t, 3f
29 Euken ALBERDI ESP 51.21 26.79 24.42 5.14 4.64 4.96 4.89 4.79 0.00 1 3f, 3z+3t, 2a
30 Francois PITOT FRA 48.98 19.66 29.32 6.18 5.75 5.57 5.96 5.86 0.00 23 1a*, 3z+2t, 1f!*
31 Filip KAYMAKCHIEV BUL 47.08 24.43 23.65 4.75 4.61 4.75 4.75 4.79 1.00 5 2a, 3f, 3lo+2t, time
32 David SEDEJ SLO 45.48 21.04 24.44 5.04 4.68 4.79 5.00 4.93 0.00 6 1z*-nc, 3f, 2a
33 Kyrylo MARSAK UKR 44.71 22.17 23.54 5.07 4.57 4.61 4.68 4.61 1.00 3 2a, 3z+3t, 2f!, ↓final spin

JUDGES for SP: EST JPN CZE GBR FIN SUI AUS EST CAN

MEN FREE SKATE Sat Apr 16 6:15 pm local time / 11:15 am EDT

Start Order: reverse of SP finish
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 WORLD JR CHAMPIONSHIPD 4/13-17 Tallinn EST

Postby chuckiem » Thu Apr 14, 2022 6:05 pm

RESULTS PAIRS SHORT PROGRAM

1 Karina SAFINA / Luka BERULAVA GEO 67.77 37.06 30.71 7.71 7.54 7.71 7.71 7.71 0.00 9
2 Anastasia GOLUBEVA / Hektor GIOTOPOULOS MOORE AUS 61.72 34.39 27.33 6.96 6.75 6.83 6.88 6.75 0.00 10
3 Anastasiia SMIRNOVA / Danylo SIIANYTSIA USA 60.38 32.52 27.86 6.96 6.83 6.96 7.08 7.00 0.00 7
4 Brooke McINTOSH / Benjamin MIMAR CAN 58.00 33.77 24.23 6.21 5.75 6.08 6.25 6.00 0.00 1
5 Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER 54.01 30.07 23.94 6.17 5.79 6.13 5.96 5.88 0.00 2
6 Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA UKR 49.57 26.67 22.90 5.83 5.63 5.67 5.92 5.58 0.00 8
7 Chloe PANETTA / Kieran THRASHER CAN 47.90 25.12 22.78 5.67 5.54 5.71 5.88 5.67 0.00 4
8 Alyssa MONTAN / Filippo CLERICI ITA 47.44 27.11 20.33 5.21 4.88 5.08 5.17 5.08 0.00 5
9 Barbora KUCIANOVA / Likas VOCHOZKA CZE 42.50 23.07 21.43 5.54 5.25 5.25 5.50 5.25 2.00 6
10 Oxana VOUILLAMOZ / Flavien GINIAUX FRA 38.04 18.47 19.57 4.92 4.88 4.88 5.00 4.79 0.00 3


JUDGES for SP: NED LAT GER USA CAN FIN ISR UKR

PAIRS FREE SKATE Fri Apr 15 7 pm local time / 12 noon EDT
Start Order: reverse of SP finish.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 WORLD JR CHAMPIONSHIPD 4/13-17 Tallinn EST

Postby chuckiem » Thu Apr 14, 2022 6:12 pm

START ORDER RHYTHM DANCE Fri Apr 15 2:15 pm local time / 7:15 am EDT

1 Yulia LEBEDEVA-BITADZE / Dmitri PARKHOMENKO GEO
2 Anna SIMOVA / Kirill AKSENOV SVK
3 Nao KIDA / Masaya MORITA JPN
4 Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV ISR

----------------------- ZAMBONI -----------------------

5 Jillian Autumn PREVER / Agahan Berk DORTKOL TUR
6 Reka LEVELES / Balazs LEVELES HUN
7 Anita STRAUB / Andreas STRAUB AUT
8 Denisa CIMLOVA / Vilem HLAVSA CZE
9 Giorgia GALIMBERTI / Matteo Libasse MANDELLI ITA

10 Kaleigh MAKSYMEC / Maximilian RAHIER SUI
11 Phebe BEKKER / James HERNANDEZ GBR
12 Olivia OLIVER / Joshua ANDARI POL
13 Tatjana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST
14 Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV UKR

----------------------- ZAMBONI -----------------------

15 Eva BERNARD / Tom JOCHUM FRA
16 Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX FRA
17 Hannah LIM / Ye QUAN KOR
18 Angela LING / Caleb WEIN USA
19 Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY GER

20 Angelina KUDRYAVTSEVA / Ilia KARANKEVICH CYP
21 Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN
22 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN
23 Oona BROWN / Gage BROWN USA
24 Katarina WOLFKOSTIN / Jeffrey CHEN USA

Tech Team

Ref Wolter-GER
TC Leaver-USA
TS Petetin-FRA
ATS Gustafson-FIN

Judges for RD: CAN POL ITA EST CZE USA FRA UKR GER
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 WORLD JR CHAMPIONSHIPD 4/13-17 Tallinn EST

Postby chuckiem » Fri Apr 15, 2022 3:29 pm

RESULTS RHYTHM DANCE

1 Oona BROWN / Gage BROWN USA 66.98 35.97 31.01 7.57 7.54 7.79 7.86 8.00 0.00 23
2 Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN 64.00 33.95 30.05 7.50 7.39 7.64 7.50 7.54 0.00 21
3 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN 63.45 34.25 29.20 7.11 7.11 7.39 7.46 7.43 0.00 22
4 Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY GER 62.47 34.93 27.54 6.75 6.68 6.89 7.07 7.04 0.00 19
5 Angelina KUDRYAVTSEVA / Ilia KARANKEVICH CYP 62.15 34.24 27.91 6.89 6.82 6.93 7.14 7.11 0.00 20
6 Angela LING / Caleb WEIN USA 61.43 33.23 28.20 6.96 6.86 7.11 7.14 7.18 0.00 18
7 Hannah LIM / Ye QUAN KOR 58.82 31.30 27.52 6.61 6.57 6.96 7.07 7.18 0.00 17
8 Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX FRA 57.36 32.25 25.11 6.18 6.14 6.32 6.36 6.39 0.00 16
9 Katarina WOLFKOSTIN / Jeffrey CHEN USA 57.05 28.63 29.42 7.39 7.32 7.14 7.54 7.39 1.00 24 ↓tw lost 6 pts
10 Phebe BEKKER / James HERNANDEZ GBR 56.63 32.10 25.53 6.39 6.18 6.46 6.50 6.39 1.00 11 ↓-not on element
11 Eva BERNARD / Tom JOCHUM FRA 53.43 28.63 24.80 6.14 5.96 6.25 6.32 6.32 0.00 15
12 Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV UKR 52.39 27.33 25.06 6.25 6.07 6.29 6.39 6.32 0.00 14
13 Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV ISR 52.36 28.98 23.38 5.86 5.61 5.82 5.93 6.00 0.00 4
14 Nao KIDA / Masaya MORITA JPN 52.02 29.16 22.86 5.75 5.46 5.79 5.75 5.82 0.00 3
15 Giorgia GALIMBERTI / Matteo Libasse MANDELLI ITA 51.50 28.44 23.06 5.71 5.54 5.82 5.89 5.86 0.00 9
16 Olivia OLIVER / Joshua ANDARI POL 50.70 27.44 23.26 5.71 5.61 5.86 5.89 6.00 0.00 12
17 Anna SIMOVA / Kirill AKSENOV SVK 50.36 28.19 22.17 5.46 5.29 5.68 5.57 5.71 0.00 2
18 Tatjana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST 50.26 25.69 24.57 6.04 5.96 6.21 6.29 6.21 0.00 13
19 Kaleigh MAKSYMEC / Maximilian RAHIER SUI 49.24 27.29 21.95 5.43 5.32 5.61 5.61 5.46 0.00 10
20 Yulia LEBEDEVA-BITADZE / Dmitri PARKHOMENKO GEO 45.09 24.37 20.72 5.25 4.96 5.21 5.36 5.11 0.00 1

FINAL NOT REACHED:
21 Denisa CIMLOVA / Vilem HLAVSA CZE 43.01 20.61 23.40 5.86 5.71 5.68 6.11 5.89 1.00 8 ↓tw
22 Jillian Autumn PREVER / Agahan Berk DORTKOL TUR 41.02 21.88 19.14 4.82 4.68 4.75 5.00 4.68 0.00 5
23 Anita STRAUB / Andreas STRAUB AUT 33.73 17.90 16.83 4.25 4.18 4.07 4.36 4.18 1.00 7 ↓-not on element
24 Reka LEVELES / Balazs LEVELES HUN 31.73 17.18 16.55 4.18 4.07 4.04 4.29 4.11 2.00 6 ↓↓ di steps

Judges for RD: CAN POL ITA EST CZE USA FRA UKR GER


FREE DANCE: Sun Apr 17 11:45 am local time / 4:45 am EDT :shock:

Start Order: reverse of RD finish
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 WORLD JR CHAMPIONSHIPD 4/13-17 Tallinn EST

Postby chuckiem » Fri Apr 15, 2022 3:57 pm

START ORDER WOMEN SHORT PROGRAM Sat April 16 11:02 am local time / 4:02 am EDT :shock:

1 Julija LOVRENCIC SLO
2 Barbora VRANKOVA CZE
3 Dorotea LEITGEB AUT
4 Olesya RAY GER
5 Mia Caroline RISA GOMEZ NOR

6 Mariia SENIUK ISR
7 Andrea ASTRAIN MAYNEZ MEX
8 Catharina Victoria PETERSEN DEN
9 Stefania YAKOVLEVA CYP
10 Hana CVIJANOVIC CRO

------------ ZAMBONI ------------

11 Wiktoria MALYNIAK POL
12 Julia VAN DIJK NED
13 Chiara HRISTOVA BUL
14 Anastasiia FOMCHENKOVA UKR
15 Anna LEVKOVETS KAZ

16 Elena KOMOVA GBR
17 Justine MICLETTE CAN
18 Vanesa SELMEKOVA SVK
19 Anna Deniz OZDEMIR TUR
20 Anna PEZZETTA ITA

------------ ZAMBONI ------------

21 Cheuk Ka Kahlen CHEUNG HKG
22 Emelie LING SWE
23 Noelle STREULI POL
24 Lia PEREIRA CAN
25 Lorine SCHILD FRA

26 Victoria ALCANTARA AUS
27 Vivien PAPP HUN
28 Nikola FOMCHENKOVA LAT
29 Rinka WATANABE JPN
30 Ana Sofia BESCHEA ROU
31 Kimmy REPOND SUI

------------ ZAMBONI ------------

32 Ahsun YUN KOR
33 Rion SUMIYOSHI JPN
34 Jogaile AGLINSKYTE LTU
35 Sofia Lexi Jacqueline FRANK PHI
36 Jia SHIN KOR
37 Nina PINZARRONE BEL

38 Seoyeong WI KOR
39 Linnea CEDER FIN
40 Lindsay THORNGREN USA
41 Niina PETROKINA EST
42 Clare SEO USA
43 Isabeau LEVITO USA

Tech Team

Ref Rhee-KOR
TC Jensen-NOR
TS Bianconi-ITA
ATS Potzsch-GER

Judges for SP: HUN SWE ITA GER CAN SUI JPN TUR KOR
Last edited by chuckiem on Sat Apr 16, 2022 11:17 am, edited 1 time in total.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 WORLD JR CHAMPIONSHIPD 4/13-17 Tallinn EST

Postby chuckiem » Fri Apr 15, 2022 6:05 pm

RESULTS PAIRS FREE SKATE

1 Karina SAFINA / Luka BERULAVA GEO 120.35 59.40 60.95 7.71 7.46 7.67 7.75 7.50 0.00 10
2 Anastasia GOLUBEVA / Hektor GIOTOPOULOS MOORE AUS 108.19 52.73 55.46 7.04 6.67 7.04 7.04 6.88 0.00 9
3 Brooke McINTOSH / Benjamin MIMAR CAN 98.80 49.67 50.13 6.38 6.08 6.33 6.29 6.25 1.00 7 ↓sbs 3s
4 Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER 92.42 44.29 48.13 6.17 5.75 6.00 6.08 6.08 0.00 6
5 Anastasiia SMIRNOVA / Danylo SIIANYTSIA USA 88.15 39.19 51.96 6.83 6.38 6.13 6.71 6.42 3.00 8 ↓sbs 3s, ↓sbs 3t<<, ↓3loTh, aborted lift
6 Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA UKR 84.89 39.42 45.47 5.88 5.50 5.67 5.83 5.54 0.00 5
7 Chloe PANETTA / Kieran THRASHER CAN 81.80 37.73 44.07 5.54 5.21 5.63 5.58 5.58 0.00 4
8 Alyssa MONTAN / Filippo CLERICI ITA 75.91 36.84 40.07 5.13 4.83 5.04 5.08 4.96 1.00 3 ↓3sTh
9 Barbora KUCIANOVA / Likas VOCHOZKA CZE 74.41 33.86 40.55 5.21 4.75 5.13 5.17 5.08 0.00 2
10 Oxana VOUILLAMOZ / Flavien GINIAUX FRA 65.88 30.19 37.69 4.83 4.63 4.63 4.83 4.63 2.00 1 ↓Th4s, late start



Judges for FS: UKR GER LAT ISR FIN CAN NED USA (same as for SP, different order)


PAIRS FINAL STANDINGS

1 Karina SAFINA / Luka BERULAVA GEO 120.35 59.40 60.95 7.71 7.46 7.67 7.75 7.50 0.00 10
2 Anastasia GOLUBEVA / Hektor GIOTOPOULOS MOORE AUS 108.19 52.73 55.46 7.04 6.67 7.04 7.04 6.88 0.00 9
3 Brooke McINTOSH / Benjamin MIMAR CAN 98.80 49.67 50.13 6.38 6.08 6.33 6.29 6.25 1.00 7 ↓sbs 3s
4 Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER 92.42 44.29 48.13 6.17 5.75 6.00 6.08 6.08 0.00 6
5 Anastasiia SMIRNOVA / Danylo SIIANYTSIA USA 88.15 39.19 51.96 6.83 6.38 6.13 6.71 6.42 3.00 8 ↓sbs 3s, ↓sbs 3t<<, ↓3loTh, aborted lift
6 Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA UKR 84.89 39.42 45.47 5.88 5.50 5.67 5.83 5.54 0.00 5
7 Chloe PANETTA / Kieran THRASHER CAN 81.80 37.73 44.07 5.54 5.21 5.63 5.58 5.58 0.00 4
8 Alyssa MONTAN / Filippo CLERICI ITA 75.91 36.84 40.07 5.13 4.83 5.04 5.08 4.96 1.00 3 ↓3sTh
9 Barbora KUCIANOVA / Likas VOCHOZKA CZE 74.41 33.86 40.55 5.21 4.75 5.13 5.17 5.08 0.00 2
10 Oxana VOUILLAMOZ / Flavien GINIAUX FRA 65.88 30.19 37.69 4.83 4.63 4.63 4.83 4.63 2.00 1 ↓Th4s, late start
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 WORLD JR CHAMPIONSHIPD 4/13-17 Tallinn EST

Postby chuckiem » Sat Apr 16, 2022 2:42 pm

RESULTS WOMEN SHORT PROGRAM

1 Isabeau LEVITO USA 72.50 41.33 32.17 7.86 7.82 8.18 8.14 8.21 1.00 43 2a, 3f, 3z+3lo, timr
2 Jia SHIN KOR 69.38 39.60 29.78 7.54 7.32 7.61 7.39 7.36 0.00 36 3z+3t, 2a, 3f
3 Ahsun YUN KOR 66.28 38.13 28.15 7.11 6.75 7.21 7.04 7.07 0.00 32 3z+3t, 2a, 3f
4 Lindsay THORNGREN USA 66.14 37.02 29.12 7.36 7.14 7.32 7.32 7.25 0.00 40 3f!, 2a, 3z+3tq
5 Seoyeong WI KOR 66.09 37.60 28.49 7.21 6.96 7.29 7.11 7.04 0.00 38 2a, 3z+3t, 3f
6 Niina PETROKINA EST 65.90 37.19 28.71 7.29 6.96 7.36 7.14 7.14 0.00 41 2a, 3z+3t, 3f
7 Nina PINZARRONE BEL 63.67 36.68 26.99 6.89 6.46 6.96 6.75 6.68 0.00 37 3f, 2a, 3zq+3t
8 Kimmy REPOND SUI 60.82 34.28 26.54 6.68 6.54 6.71 6.61 6.64 0.00 31 3z+3t, 2a, 3f!
9 Rion SUMIYOSHI JPN 60.62 31.00 29.62 7.46 7.25 7.39 7.46 7.46 0.00 33 2a, 3z-so-nc, 3f
10 Clare SEO USA 60.61 32.49 28.12 7.14 6.86 7.04 7.04 7.07 0.00 42 3z+3t<, 2a, 3f!
11 Rinka WATANABE JPN 59.96 32.04 27.92 7.07 6.82 6.93 7.04 7.04 0.00 29 2a, 3z+3t, 1f*!
12 Lia PEREIRA CAN 58.69 32.72 25.97 6.61 6.21 6.64 6.46 6.54 0.00 24 3f, 3t+3t, 2a
13 Linnea CEDER FIN 56.34 29.60 26.74 6.71 6.50 6.75 6.68 6.79 0.00 39 3z+2t, 3f, 2a
14 Justine MICLETTE CAN 55.41 30.52 24.89 6.36 6.21 6.04 6.25 6.25 0.00 17 3f-so, 3t+3t, 2a-2hd
15 Noelle STREULI POL 55.10 31.50 23.60 5.96 5.71 6.00 5.96 5.86 0.00 23 3f, 2a, 3z+2t
16 Julia VAN DIJK NED 54.61 31.52 23.09 5.89 5.50 5.86 5.75 5.86 0.00 12 3z+2t, 3f, 2a
17 Lorine SCHILD FRA 54.58 30.75 23.83 6.11 5.86 5.93 6.00 5.89 0.00 25 2a, 3z+2t, 3f!
18 Emelie LING SWE 54.56 30.14 24.42 6.14 5.79 6.25 6.14 6.21 0.00 22 3t+3t, 2a, 3f<
19 Sofia Lexi Jacqueline FRANK PHI 53.86 29.18 24.68 6.14 5.93 6.25 6.25 6.29 0.00 35 3z+2t, 3f!, 2a
20 Barbora VRANKOVA CZE 52.89 29.61 23.28 5.86 5.68 5.93 5.71 5.93 0.00 2 3t+3t, 3f!, 2a
21 Mariia SENIUK ISR 52.20 30.32 21.88 5.64 5.21 5.61 5.39 5.50 0.00 6 3z!+2t, 2a, 3f!
22 Olesya RAY GER 52.02 29.44 22.58 5.82 5.36 5.82 5.64 5.57 0.00 4 3t+3t, 3f!<, 2a
23 Jogaile AGLINSKYTE LTU 51.76 25.70 26.06 6.57 6.36 6.64 6.54 6.46 0.00 34 3z!<+2t, 3f, 2a
24 Anna PEZZETTA ITA 51.75 29.00 24.75 6.46 6.04 6.07 6.29 6.07 2.00 20 3z+2t, 3f<↓, 2a, time

FINAL NOT REACHED:
25 Vivien PAPP HUN 50.82 26.80 24.02 5.79 5.75 6.14 6.14 6.21 0.00 27 2a, 3zq+2t, 3f!<
26 Nikola FOMCHENKOVA LAT 48.70 25.30 23.40 5.96 5.75 5.79 5.96 5.79 0.00 28 3zq-nc, 3f-fwd, 2a
27 Chiara HRISTOVA BUL 48.14 27.55 20.59 5.39 4.89 5.29 5.04 5.14 0.00 13 3z!+2t, 3f, 2a
28 Catharina Victoria PETERSEN DEN 48.12 25.64 22.48 5.57 5.39 5.71 5.68 5.75 0.00 8 3t+2t, 2a, 2f
29 Anna LEVKOVETS KAZ 48.07 28.67 20.40 5.32 4.86 5.14 5.14 5.04 1.00 15 3z+2t, 3f, 2a↓
30 Victoria ALCANTARA AUS 47.54 25.51 22.03 5.54 5.43 5.50 5.57 5.50 0.00 26 3f<, 3t+2t, 2a
31 Julija LOVRENCIC SLO 47.16 26.25 20.91 5.36 5.04 5.43 5.14 5.18 0.00 1 2a, 3f<, 3t+2t
32 Cheuk Ka Kahlen CHEUNG HKG 45.76 25.17 21.59 5.46 5.25 5.43 5.39 5.46 1.00 21 3f↓, 3s+2t, 2a
33 Wiktoria MALYNIAK POL 44.51 26.08 19.43 5.07 4.64 4.93 4.86 4.79 1.00 11 3lo+2t, 3f, 2a, time
34 Anna Deniz OZDEMIR TUR 41.93 22.07 19.86 4.89 4.75 5.07 5.04 5.07 0.00 19 2a, 3tq-to+2t, 2f
35 Vanesa SELMEKOVA SVK 41.10 20.96 21.14 5.43 5.21 5.29 5.32 5.18 1.00 18 3z<<↓-nc, 3f, 2a
36 Elena KOMOVA GBR 40.92 21.72 19.20 4.86 4.64 4.79 4.89 4.82 0.00 16 3s+2t-to, 2f, 2a
37 Mia Caroline RISA GOMEZ NOR 40.33 21.96 18.37 4.75 4.43 4.57 4.57 4.64 0.00 5 3t+3t<, 2f, 2a
38 Anastasiia FOMCHENKOVA UKR 38.74 20.33 19.41 5.04 4.71 4.86 4.82 4.82 1.00 14 3f<, 3loq+combo+2t*↓, 2a
39 Stefania YAKOVLEVA CYP 38.64 19.23 20.41 5.07 4.86 5.11 5.25 5.21 1.00 9 3f↓, 2a, 3lo+2t<<
40 Dorotea LEITGEB AUT 35.98 17.92 19.06 4.89 4.57 4.79 4.79 4.79 1.00 3 3s+1t<<, 2a, 2f, time
41 Hana CVIJANOVIC CRO 35.96 18.34 18.62 4.71 4.43 4.71 4.68 4.75 1.00 10 3f<, 3lo<↓-nc, 2a
42 Ana Sofia BESCHEA ROU 35.53 17.78 18.75 4.79 4.50 4.61 4.75 4.79 1.00 30 3s+2t, 3f<<, 2a↓
43 Andrea ASTRAIN MAYNEZ MEX 35.09 17.52 18.57 4.68 4.46 4.57 4.79 4.71 1.00 7 3f<, 2a, 2z!↓-nc



Judges for SP: HUN SWE ITA GER CAN SUI JPN TUR KOR


WOMEN FREE SKATE : Sun Apr 17 3:45 pm local time / 8:45 am EDT

Start Order is reverse of SP finish
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 WORLD JR CHAMPIONSHIPD 4/13-17 Tallinn EST

Postby chuckiem » Sat Apr 16, 2022 7:44 pm

RESULTS MEN FREE SKATE

1 Ilia MALININ USA 187.12 104.34 82.78 8.39 7.89 8.54 8.32 8.25 0.00 24 4z, 4t, 3a, 4s, 4t+eu+3s, 3f+3t, 3z+3t
2 Mikhail SHAIDOROV KAZ 159.17 86.97 72.20 7.32 7.00 7.39 7.21 7.18 0.00 17 4z<, 4t+3t, 3z, 3a, 4t, 3a+eu+3s, 3f!+2t
3 Tatsuya TSUBOI JPN 154.67 77.89 76.78 7.86 7.57 7.82 7.57 7.57 0.00 20 4sq, 3a+2t, 3a, 3lo, 3f+3t, 3z!+eu+2s, 3f
4 Wesley CHIU CAN 146.70 71.76 75.94 7.68 7.43 7.61 7.64 7.61 1.00 23 3f, 4t-hd+2t, 4tq↓, 3lo, 3a, 3z-to+3t, 3z+eu+3s
5 Stephen GOGOLEV CAN 145.74 71.38 75.36 7.68 7.36 7.61 7.57 7.46 1.00 19 4s+2t, 2s, 3z, 3a+eu+3s, 3a, 3f+2t, 3loq
6 Nikolaj MEMOLA ITA 141.52 71.58 69.94 6.93 6.75 7.04 7.07 7.18 0.00 15 3aq+2t, 3a, 3f!, 2a, 3z+3t, 3z+eu+3s, 3lo
7 Naoki ROSSI SUI 139.04 69.40 69.64 7.00 6.71 7.07 7.04 7.00 0.00 13 3a+3t, 3aq, 3z+2t, 3loq, 3z, 2a+eu+3s, 3f!
8 Kao MIURA JPN 137.56 64.20 73.36 7.50 7.04 7.32 7.43 7.39 0.00 5 3a, 4s<, 2t, 3a+2t, 4tq, 2a+eu+3sq, 3lo+1t
9 Mihhail SELEVKO EST 137.42 62.26 77.16 7.79 7.54 7.61 7.75 7.89 2.00 22 4s, 3f+3t, 3lo, 3a<<↓, 3a<↓+rep, 3z+2t, 3f<
10 Arlet LEVANDI EST 134.79 60.43 74.36 7.29 7.11 7.46 7.68 7.64 0.00 11 3z+3t, 2a, 3f!, 2a, 3z+eu+3s, 1lo, 3f+2t
11 Georgii RESHTENKO CZE 132.09 64.23 67.86 7.00 6.46 6.86 6.82 6.79 0.00 14 4t+2t, 3a-hd, 4t, 3z-to, 3z+eu+3s, 3f!+2t, 2lo
12 Liam KAPEIKIS USA 131.11 57.73 74.38 7.36 7.36 7.36 7.61 7.50 1.00 21 3a+eu+3s, 3lo, 1a, 3f+3t, 3z+2t, 3f-so, 2a<<↓
13 Raffaele Francesco ZICH ITA 130.15 62.65 67.50 6.79 6.46 6.86 6.89 6.75 0.00 10 3z+3t, 2a, 3z, 3f!, 3lo+2t, 3s+eu+2s, 3lo
14 Andreas NORDEBACK SWE 129.93 58.55 71.38 7.18 7.11 6.93 7.29 7.18 0.00 18 3z+3t, 3a, 3f+eu+3s, 3lo, 3z+2t, 3f, 2a
15 Lev VINOKUR ISR 124.91 60.61 65.30 6.68 6.29 6.64 6.61 6.43 1.00 12 4t+2t, 4t<↓, 3f!, 3lo, 3z+eu+3s, 3z, 1a+2t
16 Lucas Tsuyoshi HONDA JPN 123.82 51.90 71.92 7.43 7.04 6.96 7.32 7.21 0.00 16 3a<, 3a<+rep, 2lo, 1a+eu+3s, 3z+3tq, 2a+2t, 3z
17 Kai KOVAR USA 118.54 58.94 60.60 6.29 5.79 6.00 6.11 6.11 1.00 3 3a+3t, 3a, 2f, 3z<↓, 3z+2t, 2a+eu+3s, 2a
18 Younghyun CHA KOR 115.31 50.89 64.42 6.57 6.29 6.32 6.57 6.46 0.00 6 3a<<, 3zq, 3f+3loq, 2a+eu+2s, 3z+3t<, 3f!q, 3sq
19 Corentin SPINAR FRA 112.14 48.78 63.36 6.50 6.18 6.39 6.32 6.29 0.00 8 3z+2t, 2z, 3lo-so, 3t^2a, 3s+2t, 3s, 2a
20 Konstantin SUPATASHVILI GEO 110.28 57.20 54.08 5.54 5.29 5.46 5.43 5.32 1.00 4 3z+3t<↓, 3z, 3f, 3lo, 2a+3t, 3s+2t+2lo, 2a
21 Edward APPLEBY GBR 109.91 49.13 61.78 6.32 6.00 6.11 6.25 6.21 1.00 7 3a+2t, 3a, 3z↓, 3s, 3f+1t, 2f, 2a+2t,
22 Adam HAGARA SVK 108.04 47.60 60.44 6.18 5.79 6.14 6.07 6.04 0.00 9 3a-so, 3z+2t, 3a^2s*, 3f, 3z, 3lo, 2a^2a
23 Louis WEISSERT GER 98.00 41.84 57.16 5.86 5.64 5.54 5.68 5.86 1.00 2 3z, 3lo, 3f!, 2a+eu+2s, 3loq↓+rep, 3t, 1a+2t
24 Jakub LOFEK POL 94.94 39.18 56.76 5.89 5.36 5.71 5.71 5.71 1.00 1 3z+2t, 3z↓, 2a, 3s, 3fq, 2a+2t, 2t*


Judges for FS: AUS SUI EST FIN CAN TUR* EST GBR JPN *replacing CZE

FINAL STANDINGS MEN

1 - Ilia MALININ USA 276.11 1 1
2 - Mikhail SHAIDOROV KAZ 234.31 8 2
3 - Tatsuya TSUBOI JPN 233.82 5 3
4 - Wesley CHIU CAN 228.29 2 4
5 - Stephen GOGOLEV CAN 224.49 6 5
6 - Mihhail SELEVKO EST 218.68 3 6
7 - Nikolaj MEMOLA ITA 212.94 10 7
8 - Liam KAPEIKIS USA 210.94 4 8
9 - Naoki ROSSI SUI 206.65 12 9
10 - Andreas NORDEBACK SWE 206.13 7 10
11 - Georgii RESHTENKO CZE 201.76 11 11
12 - Arlet LEVANDI EST 200.10 14 12
13 - Kao MIURA JPN 197.59 20 13
14 - Lucas Tsuyoshi HONDA JPN 196.83 9 14
15 - Raffaele Francesco ZICH ITA 195.34 15 15
16 - Lev VINOKUR ISR 192.11 13 16
17 - Corentin SPINAR FRA 176.24 17 17
18 - Kai KOVAR USA 176.23 22 18
19 - Younghyun CHA KOR 175.63 19 19
20 - Edward APPLEBY GBR 173.96 18 20
21 - Adam HAGARA SVK 172.76 16 21
22 - Konstantin SUPATASHVILI GEO 169.66 21 22
23 - Louis WEISSERT GER 154.75 23 23
24 - Jakub LOFEK POL 151.48 24 24
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 WORLD JR CHAMPIONSHIPD 4/13-17 Tallinn EST

Postby chuckiem » Sun Apr 17, 2022 12:30 pm

RESULTS FREE DANCE

1 Oona BROWN / Gage BROWN USA 103.27 55.31 47.96 47.96 7.86 7.82 8.11 8.04 8.14 0.00 20
2 Katarina WOLFKOSTIN / Jeffrey CHEN USA 100.22 53.41 46.81 7.68 7.54 7.89 7.96 7.93 0.00 12
3 Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN 98.56 51.55 47.01 7.68 7.64 7.96 7.93 7.96 0.00 19
4 Hannah LIM / Ye QUAN KOR 95.62 52.20 43.42 7.07 6.93 7.39 7.43 7.36 0.00 14
5 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN 94.19 49.79 44.40 44.40 7.32 7.21 7.39 7.54 7.54 0.00 18
6 Angela LING / Caleb WEIN USA 92.55 50.01 42.54 7.07 6.96 7.11 7.11 7.21 0.00 15
7 Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY GER 92.01 49.21 42.80 7.00 7.00 7.21 7.21 7.25 0.00 17
8 Angelina KUDRYAVTSEVA / Ilia KARANKEVICH CYP 90.41 47.96 42.45 6.96 6.96 7.00 7.32 7.14 0.00 16
9 Eva BERNARD / Tom JOCHUM FRA 84.05 45.48 38.57 6.21 6.18 6.43 6.71 6.61 0.00 10
10 Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX FRA 83.00 44.78 38.22 6.25 6.14 6.46 6.50 6.50 0.00 13
11 Phebe BEKKER / James HERNANDEZ GBR 81.53 41.91 39.62 6.43 6.36 6.68 6.79 6.75 0.00 11
12 Nao KIDA / Masaya MORITA JPN 80.92 44.92 36.00 6.00 5.75 6.11 6.00 6.14 0.00 7
13 Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV ISR 79.84 42.64 37.20 6.14 6.00 6.25 6.32 6.29 0.00 8
14 Olivia OLIVER / Joshua ANDARI POL 78.48 42.99 35.49 5.93 5.75 6.00 6.00 5.89 0.00 5
15 Tatjana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST 77.06 41.01 36.05 6.00 5.86 6.00 6.14 6.04 0.00 3
16 Giorgia GALIMBERTI / Matteo Libasse MANDELLI ITA 75.71 41.28 34.43 5.68 5.54 5.79 5.86 5.82 0.00 6
17 Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV UKR 74.44 37.27 37.17 6.18 6.07 6.14 6.29 6.29 0.00 9
18 Yulia LEBEDEVA-BITADZE / Dmitri PARKHOMENKO GEO 72.80 39.82 32.98 5.43 5.29 5.54 5.61 5.61 0.00 1
19 Anna SIMOVA / Kirill AKSENOV SVK 72.28 38.38 33.90 5.64 5.54 5.61 5.71 5.75 0.00 4
20 Kaleigh MAKSYMEC / Maximilian RAHIER SUI 71.01 38.57 32.44 5.43 5.21 5.39 5.50 5.50 0.00 2

Judges for FD: EST CZE POL UKR GER ITA CAN FRA USA


FINAL STANDINGS ICE DANCE

1 - Oona BROWN / Gage BROWN USA 170.25 1 1
2 - Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN 162.56 2 3
3 - Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN 157.64 3 5
4 - Katarina WOLFKOSTIN / Jeffrey CHEN USA 157.27 9 2
5 - Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY CYP 154.48 4 7
6 - Hannah LIM / Ye QUAN KOR 154.44 7 4
7 - Angela LING / Caleb WEIN USA 153.98 6 6
8 - Angelina KUDRYAVTSEVA / Ilia KARANKEVICH GER 152.56 5 8
9 - Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX FRA 140.36 8 10
10 - Phebe BEKKER / James HERNANDEZ GBR 138.16 10 11
11 - Eva BERNARD / Tom JOCHUM FRA 137.48 11 9
12 - Nao KIDA / Masaya MORITA JPN 132.94 14 12
13 - Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV ISR 132.20 13 13
14 - Olivia OLIVER / Joshua ANDARI POL 129.18 16 14
15 - Tatjana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST 127.32 18 15
16 - Giorgia GALIMBERTI / Matteo Libasse MANDELLI ITA 127.21 15 16
17 - Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV UKR 126.83 12 17
18 - Anna SIMOVA / Kirill AKSENOV SVK 122.64 17 19
19 - Kaleigh MAKSYMEC / Maximilian RAHIER SUI 120.25 19 20
20 - Yulia LEBEDEVA-BITADZE / Dmitri PARKHOMENKO GEO 117.89 20 18
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 WORLD JR CHAMPIONSHIPD 4/13-17 Tallinn EST

Postby chuckiem » Sun Apr 17, 2022 5:36 pm

RESULTS WOMEN FREE SKATE

1 Jia SHIN KOR 136.63 74.52 62.11 7.79 7.57 7.96 7.75 7.75 0.00 23 3z+3t, 3lo, 3s, 2a, 2a+3t, 3f+2t+2lo, 3z
2 Isabeau LEVITO USA 134.05 70.84 63.21 7.75 7.79 8.07 7.86 8.04 0.00 24 2a, 3t, 3lo, 2a, 3f!+3lo, 3z+eu+3s, 3z+2t
3 Lindsay THORNGREN USA 133.28 72.40 60.88 7.61 7.54 7.75 7.61 7.54 0.00 21 3z+3lo, 3s, 2a, 2a, 3f!+3t, 3z+2t+2lo, 3f!
4 Ahsun YUN KOR 129.59 71.18 58.41 7.54 7.14 7.36 7.29 7.18 0.00 22 3z+3t, 3lo, 3s, 2a, 2a+3t, 3z+2t+2lo, 3f
5 Clare SEO USA 122.20 66.83 55.37 7.04 6.75 7.07 6.89 6.86 0.00 15 3z+3t, 3f, 2a, 3s, 2a+eu+3f!, 3z, 3lo+2t
6 Seoyeong WI KOR 120.63 65.15 57.48 7.32 7.04 7.29 7.21 7.07 2.00 20 3z+3t, 3f!+2t, 3lo, 3s, 2a+eu+3s, 3z, 2a↓, time
7 Kimmy REPOND SUI 116.28 61.55 55.73 7.04 6.86 7.14 6.86 6.93 1.00 17 3z+eu+3s, 2a+3t, 3lo, 2a, 3z!q↓, 3f+2t, 3f
8 Rion SUMIYOSHI JPN 113.96 58.45 56.51 7.36 7.04 6.82 7.14 6.96 1.00 16 4tq↓, 3z+3t, 3f, 2lo, 2a+3t, 3f+2t+2lo
9 Anna PEZZETTA ITA 109.13 58.61 50.52 6.68 6.21 6.43 6.29 5.96 0.00 1 3z+3t, 3f, 3z, 2a+eu+3s, 2s+2t, 3loq, 2a
10 Niina PETROKINA EST 107.59 52.81 55.78 7.11 6.89 6.79 7.04 7.04 1.00 19 2a+3t, 3z+eu+3s, 3z, 1f+2t, lo↓, 2f, 2a
11 Rinka WATANABE JPN 105.48 54.79 52.69 6.89 6.43 6.50 6.61 6.50 2.00 14 3a<↓, 3z+3t, 3lo+2t, 1lo, 2a+eu+s, 2z↓, 3f
12 Linnea CEDER FIN 104.92 54.36 50.56 6.36 6.14 6.46 6.32 6.32 0.00 12 3f+2t, 3z!+eu+2s, 2a+2t, 3f, 3z, 3lo, 2a
13 Lia PEREIRA CAN 100.17 49.13 51.04 6.46 6.18 6.36 6.46 6.43 0.00 13 3f, 1z, 3lo<, 3t+eu+3s, 1a+2t, 3t+2t, 3s
14 Lorine SCHILD FRA 99.99 53.61 47.38 6.11 5.68 6.00 5.93 5.89 1.00 8 3z+2t, 3f!, 3z<↓, 3lo+2t+2lo, 3lo, 3s, 2a+2lo
15 Noelle STREULI POL 99.68 53.51 46.17 6.04 5.57 5.89 5.75 5.61 0.00 10 3lo, 3z+2t, 2a+3t<, 3fq, 2a+eu+3s, 1z, 3s
16 Nina PINZARRONE BEL 98.25 49.21 51.04 6.61 6.18 6.39 6.43 6.29 2.00 18 3z↓, 2a+eu+3s, 3lo, 2a, 3z<↓+rep, 3f<+3t<, 3f<+2t
17 Barbora VRANKOVA CZE 92.86 47.19 46.67 6.04 5.64 5.82 5.79 5.89 1.00 5 2a+3t, 1f!, 3z<↓, 2a+eu+3s, 3lo, 3s+2t, 3t<
18 Mariia SENIUK ISR 92.30 48.24 44.06 5.79 5.25 5.61 5.50 5.39 0.00 4 3z!+eu+2s, 3f!, 3lo+2t, 2a, 3z!q, 3f!+2t, 2a
19 Emelie LING SWE 90.93 44.47 47.46 6.14 5.82 5.89 5.93 5.89 1.00 7 3t+3t<, 3lo+2t, 3lo<↓, 2a, 2a+eu+2f, 3s, 2z
20 Julia VAN DIJK NED 85.15 42.65 44.50 5.96 5.39 5.54 5.46 5.46 2.00 9 3z+2t, 3f, 2a+eu+2s, 3loq↓, 3z, 3lo↓+rep, 2a
21 Sofia Lexi Jacqueline FRANK PHI 83.14 39.22 44.92 5.82 5.54 5.57 5.61 5.54 1.00 6 3z+2t, 3f!, 3lo, 2a, 3t<↓, 3z, 2aq+2t+2lo
22 Justine MICLETTE CAN 81.93 37.06 47.87 6.18 6.00 5.71 6.14 5.89 3.00 11 3t+3t, 3f+eu+2s, 3ze↓, 2lo, 3f<↓, 3s<↓, a
23 Olesya RAY GER 80.30 37.97 44.33 5.79 5.39 5.50 5.57 5.46 2.00 3 2a+3t, 2a+eu+2s, 3lo<, 2z, 2s↓, 3t↓. 2z+2lo
24 Jogaile AGLINSKYTE LTU 77.89 35.41 45.48 6.07 5.50 5.64 5.68 5.54 3.00 2 3z!↓, 3f↓, 3s, 2a, 3z!<↓+rep, 2f+eu+2s, 2a



Judges for FS (same as for SP, different order) EST CZE POL UKR GER ITA CAN FRA USA
Note: UKR judge for SP was Olena Lisova; for FS, Yuri Kliushnikov

FINAL STANDINGS WOMEN

1 - Isabeau LEVITO USA 206.55 1 2
2 - Jia SHIN KOR 206.01 2 1
3 - Lindsay THORNGREN USA 199.42 4 3
4 - Ahsun YUN KOR 195.87 3 4
5 - Seoyeong WI KOR 186.72 5 6
6 - Clare SEO USA 182.81 10 5
7 - Kimmy REPOND SUI 177.10 8 7
8 - Rion SUMIYOSHI JPN 174.58 9 8
9 - Niina PETROKINA EST 173.49 6 10
10 - Rinka WATANABE JPN 165.44 11 11
11 - Nina PINZARRONE BEL 161.92 7 16
12 - Linnea CEDER FIN 161.26 13 12
13 - Anna PEZZETTA ITA 160.88 24 9
14 - Lia PEREIRA CAN 158.86 12 13
15 - Noelle STREULI POL 154.78 15 15
16 - Lorine SCHILD FRA 154.57 17 14
17 - Barbora VRANKOVA CZE 145.75 20 17
18 - Emelie LING SWE 145.49 18 19
19 - Mariia SENIUK ISR 144.50 21 18
20 - Julia VAN DIJK NED 139.76 16 20
21 - Justine MICLETTE CAN 137.34 14 22
22 - Sofia Lexi Jacqueline FRANK PHI 137.00 19 21
23 - Olesya RAY GER 132.32 22 23
24 - Jogaile AGLINSKYTE LTU 129.65 23 24
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: chuckiem and 3 guests