by chuckiem » Fri Jan 10, 2020 1:08 pm
RESULTS JUNIOR RHYTHM DANCE
1 Arina USHAKOVA / Maksim NEKRASOV RUS 67.06 34.66 32.40 8.17 7.92 8.33 8.00 8.08 0.00 10
2 Loica DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 61.82 32.76 29.06 7.25 7.17 7.33 7.25 7.33 0.00 14
3 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR 61.56 32.76 28.80 7.25 7.00 7.17 7.33 7.25 0.00 12
4 Ekaterina KATASHINSKAIA / Aleksandr VASKOVICH RUS 61.55 32.49 29.06 7.33 7.17 7.25 7.33 7.25 0.00 24
5 Lou TERREAUX / Noe PERRON FRA 59.61 33.15 26.46 6.58 6.50 6.50 6.83 6.67 0.00 28
6 Iuliia ALIEVA / Artur BIKTIMIROV AZE 58.33 29.81 28.52 7.08 7.00 7.33 7.08 7.17 0.00 25
7 Villo MARTON / Danijil SZEMKO HUN 55.99 29.65 26.34 6.58 6.42 6.67 6.58 6.67 0.00 19
8 Margarita SVISTUNOVA / Dimitry STUDENIKIN RUS 55.28 28.04 27.24 6.83 6.75 6.83 6.83 6.83 0.00 23
9 Marie DUPAYAGE / Thomas NABAIS FRA 54.62 29.48 25.14 6.17 6.08 6.50 6.17 6.50 0.00 3
10 Tatjana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST 52.43 29.85 22.58 5.58 5.58 5.92 5.58 5.58 0.00 8
11 Oliwia BOROWSKA / Filip BOJANOWSKI POL 50.03 26.11 23.92 5.92 5.83 6.08 6.00 6.08 0.00 7
12 Anastasiia SAMMEL / Mykyta POGORIELOV UKR 49.53 25.59 23.94 5.92 5.92 6.08 5.92 6.08 0.00 2
13 Lea ENDERLEIN / Malte BRANDT GER 49.47 27.39 22.08 5.67 5.33 5.67 5.42 5.50 0.00 20
14 Darja NETJAGA / Marko Evgeni GAIDAJENKO EST 48.84 26.36 22.48 5.67 5.58 5.42 5.75 5.67 0.00 13
15 Anne Marie WOLF / Max LIEBERS GER 48.77 26.71 22.06 5.58 5.33 5.67 5.42 5.58 0.00 6
16 Arina KLIMOVA / Andrei PYLIN RUS 46.34 23.68 22.66 5.58 5.50 5.75 5.75 5.75 0.00 15
17 Katica KEDVES / Fedor SHARONOV HUN 46.19 24.99 22.20 5.50 5.42 5.67 5.58 5.58 1.00 22
18 Elizaveta NOVIK / Oleksandr KUKHAREVSKYI BLR 45.16 23.50 21.66 5.33 5.25 5.50 5.50 5.50 0.00 21
19 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 44.93 21.79 24.14 6.17 6.00 5.75 6.17 6.08 1.00 18
20 Solene MAZINGUE / Maxime DOS REIS FRA 44.80 24.34 20.46 5.25 4.92 5.00 5.33 5.08 0.00 4
21 Lilia SCHUBERT / Kiren WAGNER GER 44.64 24.96 19.68 4.92 4.75 4.92 4.92 5.08 0.00 30
22 Natallia PAZHYVILKA / Ilia DRANTUSOV BLR 43.61 22.81 21.80 5.50 5.25 5.58 5.42 5.50 1.00 16
23 Eva BERNARD / Tom JOCHUM FRA 41.78 21.72 20.06 5.08 4.83 5.00 5.17 5.00 0.00 9
24 Alexandria LOUGHLIN / Danila IUDIN AZE 41.76 21.42 20.34 5.00 4.92 5.17 5.08 5.25 0.00 11
25 Noemi Maria TALI / Stefano FRASCA ITA 41.02 23.30 17.72 4.58 4.33 4.50 4.42 4.33 0.00 1
26 Natalie NICOLL / Peter NICOLL GBR 36.46 20.34 16.12 4.08 3.83 4.25 3.92 4.08 0.00 29
27 Alina DZERKACH / Artiom STUPENIOV BLR 36.44 18.72 17.72 4.50 4.25 4.58 4.33 4.50 0.00 26
28 Maria PINTO / Raul BERMEJO ESP 33.13 16.13 17.00 4.17 4.00 4.50 4.33 4.25 0.00 31
29 Marcelina KNURR / Ilja MARQUARDT GER 31.90 15.18 18.72 4.83 4.58 4.50 4.83 4.67 2.00 17
WD Gina ZEHNDER / Beda-Leon SIEBER SUI
WD Sofia LITVINOVA / Nikita VETRYANUK RUS
WD Sofiia LYZOHUB / Danylo YEFREMENKO UKR
JUNIOR FREE DANCE Sat 1/11 6:45 am local time / 12:45 am EST START ORDER is reverse of RD finish
---------------------------------------------------------------------------------------------
RESULTS SENIOR RHYTHM DANCE
1 Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN 73.43 40.89 32.54 8.00 7.92 8.25 8.25 8.25 0.00 11
2 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 72.30 39.18 33.12 8.25 8.08 8.33 8.42 8.33 0.00 9
3 Tina GARABEDIAN / Simon PROULX SENECAL ARM 66.11 38.65 27.46 6.75 6.58 6.92 7.00 7.08 0.00 17
4 Robynne TWEEDALE / Joseph BUCKLAND GBR 64.13 35.81 28.32 7.00 6.83 7.08 7.25 7.25 0.00 7
5 Hong CHEN / Zhuoming SUN CHN 63.71 37.69 26.02 6.42 6.25 6.42 6.67 6.75 0.00 16
6 Daria POPOVA / Vlodymyr BYELIKOV UKR 62.63 34.57 28.06 7.00 6.83 7.17 7.08 7.00 0.00 6
7 Lila SECLET MONCHOT / Renan MANCEAUX FRA 61.40 36.54 24.86 6.08 6.00 6.17 6.33 6.50 0.00 15
8 Arianna WROBLEWSKA / Stephane WALKER SUI 60.16 36.14 24.02 5.92 5.83 6.17 5.92 6.17 0.00 13
9 Victoria MANNI / Carlo ROTHLISBERGER SUI 58.16 34.08 24.08 5.92 5.67 6.08 6.25 6.17 0.00 2
10 Rikako FUKASE / Eichu CHO (Oliver ZHANG) JPN 56.68 31.94 24.74 6.25 5.83 6.17 6.25 6.42 0.00 4
11 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 56.51 30.31 26.20 6.58 6.33 6.67 6.67 6.50 0.00 8
12 Amanda PETERSON / Maximilian PFISTERER GER 56.17 32.63 23.54 5.75 5.50 5.92 6.08 6.17 0.00 5
13 Holly HARRIS / Jason CHAN AUS 50.84 29.84 23.00 5.83 5.67 5.42 6.00 5.83 2.00 10
14 Chantelle KERRY / Andrew DODDS AUS 50.32 27.20 24.12 6.00 5.83 5.75 6.25 6.33 1.00 12
15 Mina ZDRAVKOVA / Christopher Martin DAVIS BUL 49.53 27.99 21.54 5.25 5.08 5.50 5.42 5.67 0.00 3
16 Rebecca CLARKE / Frank ROSELLI GBR 48.63 28.15 20.48 5.08 4.92 5.25 5.17 5.17 0.00 1
17 Chelsea VERHAEGH / Sherim VAN GEFFEN NED 42.84 24.90 18.94 4.75 4.50 4.75 4.75 4.92 1.00 14
SENIOR FREE DANCE Sat 1/11 1:45 pm local time / 7:45 am EST START ORDER: reverse of RD finish
-------------------------------------------------------------------------------------------
RESULTS SENIOR LADIES FREE SKATE
1 Ekaterina KURAKOVA POL 119.31 67.11 53.20 6.50 6.42 6.58 6.75 7.00 1.00 16 3z+eu+3f, 2a+3t, 3s<↓, 2a, 3z, 3lo+2t, 3lo
2 Emily ZHANG USA 105.39 56.32 49.07 6.17 5.75 6.25 6.25 6.25 0.00 10 3s+2lo, 3z, 3f+2t, 2a, 2f, 3lo, 2a+2t+2lo
3 Alina IUSHCHENKOVA ISR 90.90 51.09 40.81 5.42 4.67 5.17 5.08 5.17 1.00 12 3z+2t, 3z^2a, 3s+2t, 3lo<<↓, 3t, 3s, 2a
4 Laura KARHUNEN FIN 83.68 41.08 43.60 5.67 5.25 5.25 5.58 5.50 1.00 13 3t+2t, 3ze-so, 3f+seq+2t*, 3lo, 3s, 2a-fo, 2a↓
5 Yi (Beverly) ZHU CHN 79.93 38.39 42.54 5.67 5.17 5.17 5.25 5.33 1.00 7 3lo+eu+2f, 3s↓, 2s+2t, 2lo, 1a, 1a, 2a
6 Isadora Marie WILLIAMS BRA 79.17 38.71 41.46 5.25 5.08 5.00 5.33 5.25 1.00 9 3z+2t, 2a+eu+3s<, 1f, 1lo, 3z<↓, 2a+2t, 1s
7 Anete LACE LAT 78.79 40.66 38.13 5.08 4.58 4.67 4.67 4.83 0.00 5 2a+eu+3s<, 1z, 3t, 1s, 2lo, 3t+2t, 2a+2t
8 Taylor MORRIS ISR 78.70 40.50 39.20 5.17 4.58 4.83 5.00 4.92 1.00 6 3z, 3t+2t, 2a+eu+3s-so, 3lo↓, 1lo, 2a+2t, 2t*
9 Nelli IOFFE ISR 77.38 38.17 41.21 5.17 5.00 5.17 5.17 5.25 2.00 14 2a+eu+2s, 3z!<↓, 3lo, 3f<<-so, 3s, 2a, 3lo↓+rep
10 Aleksandra GOLOVKINA LTU 73.29 33.29 44.00 5.58 5.42 5.17 5.75 5.58 4.00 15 2a+2t, 3s↓, 3t<↓, 2a<↓, 2s+2t, 2t*+eu+2f, 2f
11 Aiza MAMBEKOVA KAZ 72.81 35.21 39.60 5.25 4.58 5.00 5.00 4.92 2.00 8 2s, 3s↓, 2z+2t, 2a+eu+2f, 2a↓, 2z, 2lo
12 Cassandra JOHANSSON SWE 67.57 28.83 39.74 5.33 4.75 4.67 5.17 4.92 1.00 11 3z↓, 1lo, 1z, 2a, 2s<<, 3t+eu+2s, 1a<
13 Antonina DUBININA SRB 67.11 29.98 38.13 4.92 4.58 4.75 4.83 4.75 1.00 4 2a+eu+2s, 3f<<+2t, 3f<<, 3s<, 2a↓, a, 1a
14 Agnieszka REJMENT POL 64.39 32.99 32.40 4.25 4.00 4.08 4.00 3.92 1.00 3 2a, 3t+2t, 3t<<↓, 1a, 1z, 2f+2lo<+2lo<, 2z+2t
15 Evelina ALEKSANDROVA UKR 55.77 23.36 32.41 4.17 3.67 4.25 4.00 4.17 0.00 2 2f!<+2lo<, 2lo, 2s, 1a, 2f, 2z!<+eu+2s<, 2z!,
WD Tara PRASAD IND
FINAL STANDINGS SENIOR LADIES
1 Ekaterina KURAKOVA POL 181.97 1 1
2 - Emily ZHANG USA 153.00 7 2
3 - Alina IUSHCHENKOVA ISR 139.81 5 3
4 - Laura KARHUNEN FIN 133.27 4 4
5 - Nelli IOFFE ISR 128.08 3 9
6 - Isadora Marie WILLIAMS BRA 125.28 8 6
7 - Aleksandra GOLOVKINA LTU 124.50 2 10
8 - Yi (Beverly) ZHU CHN 121.03 10 5
9 - Taylor MORRIS ISR 118.86 11 8
10 - Anete LACE LAT 116.84 12 7
11 - Cassandra JOHANSSON SWE 116.19 6 12
12 - Aiza MAMBEKOVA KAZ 114.53 9 11
13 - Antonina DUBININA SRB 104.87 13 13
14 - Agnieszka REJMENT POL 101.30 14 14
15 - Evelina ALEKSANDROVA UKR 84.06 15 15
R Tara PRASAD IND 16
======================================================================================================