by chuckiem » Sat Nov 16, 2019 12:41 pm
RESULTS MEN FREE SKATE
1 Alexander SAMARIN RUS 171.64 84.86 86.78 8.79 8.43 8.71 8.75 8.71 0.00 12 4z+3t, 3f!, 3t, 3a, 3a+2t, 3z+2t, 3lo
2 Dmitri ALIEV RUS 169.24 82.88 86.36 8.79 8.46 8.68 8.68 8.57 0.00 10 3z, 3t, 4t+3t, 4t, 3a, 3z+eu+3s, 3lo+2t
3 Makar IGNATOV RUS 165.33 85.31 80.02 8.11 7.79 8.11 8.07 7.93 0.00 11 4s, 4t, 3a, 3f+3t, 3z+3t, 3z+eu+1s, 3lo
4 Shoma UNO JPN 164.95 80.17 86.78 8.96 8.68 8.43 8.71 8.61 2.00 7 4s↓, 3a, 3lo, 4t, 3s+3t, 3a+eu+3f<, 4t<↓+rep
5 Morisi KVITELASHVILI GEO 161.72 81.80 79.92 8.00 7.71 8.04 8.14 8.07 0.00 4 4s+3t, 3a, 4t+1t, 3lo, 2t, 3f+eu+3s, 3f
6 Nam NGUYEN CAN 159.19 77.91 81.28 8.07 7.86 8.25 8.14 8.32 0.00 8 4s+3t, 2s, 3z, 3a+2t, 3a+eu<<+3s, 3lo, 3f
7 Kazuki TOMONO JPN 156.56 74.92 81.64 8.18 7.86 8.21 8.21 8.36 0.00 6 4t+2t, 2s, 3a+3t, 3lo, 3a, 3z!+eu+2s, 2f
8 Michal BREZINA CZE 156.20 73.00 83.20 8.36 8.07 8.39 8.32 8.46 0.00 5 4s, 3a+2t, 3f+2t, 3z, 3a, 3f, 2lo
9 Vladimir LITVINTSEV AZE 154.65 83.81 71.84 7.36 6.89 7.39 7.14 7.14 1.00 1 4t+3t, 4t, 3a+2t, 3a, 3f+eu+3s<-hd, 2a, 3lo, time
10 Deniss VASILJEVS LAT 154.01 71.79 83.22 8.25 8.04 8.39 8.36 8.57 1.00 9 3a<↓, 3t+2t, 3lo, 3a<+2t, 3z+eu+3s, 3f, 3z
11 Alexei KRASNOZHON USA 140.82 70.46 71.36 7.21 6.86 7.29 7.14 7.18 1.00 3 4f<, 3a+2t, 3a↓, 3s, 3f+3lo, 3z+2t, 3z
WD Daniel SAMOHIN ISR
FINAL STANDINGS MEN
1 - Alexander SAMARIN RUS 264.45 1 1 Qualified GPF
2 - Dmitri ALIEV RUS 259.88 2 2
3 - Makar IGNATOV RUS 252.87 3 3
4 - Shoma UNO JPN 252.24 4 4
5 - Nam NGUYEN CAN 246.20 6 6
6 - Deniss VASILJEVS LAT 241.09 5 10
7 - Morisi KVITELASHVILI GEO 237.59 9 5
8 - Kazuki TOMONO JPN 237.54 7 7
9 - Michal BREZINA CZE 236.47 8 8
10 - Alexei KRASNOZHON USA 216.28 10 11
11 - Vladimir LITVINTSEV AZE 209.07 12 9
R Daniel SAMOHIN ISR 11
--------------------------------------------------------------------------------------------
RESULTS FREE DANCE
1 Viktoria SINITSINA / Nitika KATSALAPOV RUS 126.06 69.17 56.89 9.43 9.25 9.54 9.54 9.64 0.00 8
2 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN 125.08 69.08 56.00 9.11 9.14 9.46 9.50 9.46 0.00 9
3 Sara HURTADO / Kirill KHALIAVIN ESP 113.00 62.74 50.26 8.21 8.11 8.50 8.50 8.57 0.00 10
4 Natalia KALISZEK / Maksim SPODYRIEV POL 108.73 59.40 49.33 8.07 8.04 8.39 8.25 8.36 0.00 7
5 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS 105.89 59.93 45.96 7.54 7.29 7.82 7.79 7.86 0.00 5
6 Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU 105.64 59.01 46.63 7.75 7.50 7.89 7.86 7.86 0.00 6
7 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 105.20 59.27 45.93 7.61 7.46 7.71 7.75 7.75 0.00 3
8 Adelina GALYAVIEVA / Louis THAURON FRA 101.57 56.94 44.63 7.29 7.18 7.54 7.61 7.57 0.00 2
9 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS 98.12 53.60 44.52 7.39 7.21 7.50 7.54 7.46 0.00 4
10 Jasmine TESSARI / Francesco FIORETTI ITA 91.76 50.31 41.45 6.75 6.68 7.00 7.11 7.00 0.00 1
FINAL STANDINGS ICE DANCE
1 - Viktoria SINITSINA / Nitika KATSALAPOV RUS 212.15 1 1 QUALIFIED GPF
2 - Piper GILLES / Paul POIRIER CAN 207.64 2 2 QUALIFIED GPF
3 - Sara HURTADO / Kirill KHALIAVIN ESP 185.01 3 3
4 - Natalia KALISZEK / Maksim SPODYRIEV POL 178.70 4 4
5 - Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU 175.43 5 6
6 - Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS 172.93 6 5
7 - Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 169.90 8 7
8 - Adelina GALYAVIEVA / Louis THAURON FRA 164.79 9 8
9 - Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS 164.64 7 9
10 - Jasmine TESSARI / Francesco FIORETTI ITA 154.44 10 10
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RESULTS LADIES FREE SKATE
1 Alexandra TRUSOVA RUS 160.26 95.34 66.92 8.29 8.25 8.39 8.54 8.36 2.00 12 4s<↓, 4z, 4t+3t, 2a, 4t+eu+3s, 3z+3lo↓,
2 Evgenia MEDVEDEVA RUS 148.83 74.77 74.06 9.18 9.04 9.39 9.32 9.36 0.00 10 3ze, 3s+3lo, 3f, 2a, 2a+3t+2t, 3f+2t, 3lo
3 Mariah BELL USA 138.56 68.80 69.76 8.64 8.54 8.79 8.82 8.82 0.00 11 3f+3t, 3lo, 3s, 2a, 3f+2t, 3z!+2t, 3z!
4 Satoko MIYAHARA JPN 129.33 59.88 70.45 8.86 8.68 8.71 8.89 8.89 1.00 7 2a, 3z+3t<, 3lo<, 3s, 3f<↓, 3z<, 2a+3t<+2t
5 Yuhana YOKOI JPN 126.17 67.40 59.77 7.57 7.21 7.54 7.50 7.54 1.00 1 2a, 3z, 3lo↓, 3f!, 3s+3t, 3z+2t, 2a+3t+2t
6 Ekaterina RYABOVA AZE 123.76 64.64 59.12 7.46 7.14 7.46 7.50 7.39 0.00 9 3ze+3t, 3lo, 3f, 3s, 2a, 2a+3t, 3z!+2t+2t
7 Hongyi CHEN CHN 118.60 60.83 57.77 7.25 6.93 7.25 7.39 7.29 0.00 4 3t+3t<, 2a+eu+3s, 3lo, 3z!+2t, 3z!<, 3f<, 2a
8 Nicole SCHOTT GER 114.79 56.84 57.95 7.25 7.11 7.29 7.32 7.25 0.00 5 3f+2t, 2a, 3f<, 3lo, 3lo+1lo, 3s+2t+2lo, 2a
9 Alexa PAGANINI SUI 114.57 55.03 59.54 7.61 7.21 7.46 7.46 7.46 0.00 8 3z+3t, 3z, 3s-so, 2a, 3lo+2t+2lo<, 3t+2t, a
10 Yuna SHIRAIWA JPN 109.46 51.18 58.28 58.28 7.54 7.14 7.04 7.50 7.21 0.00 6 3z, 3s+3t<-so, 3f!<-so, 2a<+3t<, 3s<+eu+2s, 3lo
11 Stanislava KONSTANTINOVA RUS 102.58 44.74 57.84 7.29 7.00 7.18 7.36 7.32 0.00 2 3lo, 3f!<+3t<, 3z<, 2a+eu+2s, 2z, 3f<, 2a
12 Emmi PELTONEN FIN 100.04 43.30 56.74 7.25 6.89 6.93 7.18 7.21 0.00 3 3t+2t, 1z, 2a+eu+3s, 1lo, 3lo+2t, 3t, 1a
FINAL STANDINGS LADIES
1 - Alexandra TRUSOVA RUS 234.47 2 1 QUALIFIES GPF
2 - Evgenia MEDVEDEVA RUS 225.76 1 2
3 - Mariah BELL USA 205.67 3 3
4 - Satoko MIYAHARA JPN 192.42 6 4
5 - Ekaterina RYABOVA AZE 187.77 5 5
6 - Yuhana YOKOI JPN 182.68 10 6
7 - Alexa PAGANINI SUI 179.69 4 9
8 - Hongyi CHEN CHN 175.77 9 7
9 - Nicole SCHOTT GER 172.08 8 8
10 - Yuna SHIRAIWA JPN 170.03 7 10
11 - Stanislava KONSTANTINOVA RUS 156.94 11 11
12 - Emmi PELTONEN FIN 152.50 12 12
As a result of the ROSTELECOM outcome, it appears that BRADIE TENNELL will make the GPF.
TRUSOVA and SCHERBAKOVA have already made the final, and next week it's anticipated that KOSTORNAIA, KIHIRA and ZAGITOVA will qualify as well. Bradie becomes the last qualifier, winning the tiebreak among those with 22 points:
22 (13+09) 427.45 TENNELL
22 (13+09) 403.60 MIYAHARA
22 (11+11) 418.56 BELL
22 (11+11) 415.07 TUKTAMYSHEVA
---------------------------------------------------------------------------------------------------
RESULTS PAIRS FREE SKATE
1 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 149.34 76.48 72.86 9.00 9.00 9.29 9.18 9.07 0.00 8
2 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 139.96 68.64 71.32 9.07 8.86 8.79 9.04 8.82 0.00 7
3 Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER 118.42 57.19 62.23 7.79 7.61 7.79 7.89 7.82 1.00 6
4 Ksenia STOLBOVA / Andrey NOVOSELOV RUS 108.77 46.24 63.53 8.07 8.00 7.64 8.14 7.86 1.00 5
5 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT 120.18 59.93 60.25 7.50 7.36 7.57 7.61 7.61 0.00 4
6 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 106.20 52.26 55.94 7.11 6.89 6.82 7.18 6.96 2.00 3
7 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA 107.68 53.04 54.64 6.79 6.64 6.86 7.00 6.86 0.00 2
8 Audrey LU / Misha MITROFANOV USA 99.58 50.11 50.47 6.43 6.25 6.11 6.54 6.21 1.00 1
FINAL STANDINGS PAIRS
1 - Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 229.48 1 1 QUALIFIED GPF
2 - Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 216.77 2 2
3 - Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER 186.16 4 3
4 - Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT 182.02 6 4
5 - Ksenia STOLBOVA / Andrey NOVOSELOV RUS 177.51 3 5
6 - Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 168.96 5 7
7 - Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA 162.76 7 6
8 - Audrey LU / Misha MITROFANOV USA 153.61 8 8
TARASOVA / MOROZOV have 24 points and must wait for the NHK results to see if they qualify.
At NHK there are two pairs with 15 points each, and one pair with 13 points.
If the two with 15 points finish 1st and 2nd and the pair with 13 points does not finish 3rd, Tarasova / Morozov qualify automatically.
However, if the two with 15 points finish 1st and 2nd and the pair with 13 points (Moore-Towers/Marinaro) does finish third, then there would be a tie-break situation:
If MT/M score 210.58 points or more, they qualify for the GPF and T/M become first alternates.
If M/TM finish 1st or 2nd and one of the 15-pointers finish 3rd, then all three teams will have 26 points or more, and Tarasova / Morozov cannot qualify for the GPF
===========================================================================================