RESULTS PAIRS SHORT PROGRAM1 Cheng PENG / Yang JIN CHN 72.73 39.23 33.50 8.39 8.21 8.39 8.46 8.43 0.00 8
2 Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS 71.25 40.77 30.48 7.68 7.43 7.64 7.79 7.57 0.00 6
3 Ashley CAIN-GRIBBLE / Timothy LEDUC USA 68.20 37.00 32.20 7.93 7.82 8.04 8.18 8.29 1.00 7
4 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA 65.18 36.17 29.01 7.29 7.04 7.32 7.29 7.32 0.00 4
5 Jessica CALALANG / Brian JOHNSON USA 61.27 34.30 27.97 7.14 6.86 6.71 7.25 7.00 1.00 2
6 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 55.06 29.92 26.14 6.75 6.46 6.39 6.61 6.46 1.00 5
7 Camille RUEST / Andrew WOLFE CAN 54.63 28.65 26.98 6.75 6.68 6.61 6.82 6.86 1.00 3
8 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 47.92 24.15 23.77 5.89 5.82 6.00 6.07 5.93 0.00 1
START ORDER PAIRS FREESKATE Sat 10/19 1:09 pm local time / 4:09 pm EDT
1 Camille RUEST / Andrew WOLFE CAN
2 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR
3 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS
4 Jessica CALALANG / Brian JOHNSON USA
5 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA
6 Ashley CAIN-GRIBBLE / Timothy LEDUC USA
7 Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS
8 Cheng PENG / Yang JIN CHN
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RESULTS MEN SHORT PROGRAM1 Nathan CHEN USA 102.71 56.21 46.50 9.29 9.07 9.39 9.32 9.43 0.00 11 4z, 3a, 4t+3t
2 Dmitri ALIEV RUS 96.57 54.54 42.03 8.43 8.14 8.57 8.46 8.43 0.00 9 4z+3t, 4t-so, 3a
3 Keegan MESSING CAN 96.34 51.66 44.68 8.89 8.75 9.18 8.86 9.00 0.00 12 4t+3t, 3a, 3z
4 Jason BROWN USA 83.45 39.23 44.22 8.82 8.68 8.79 8.93 9.00 0.00 10 3f, 1a*, 3z+3t
5 Michal BREZINA CZE 81.11 40.96 40.15 7.96 7.79 8.04 8.11 8.25 0.00 4 4s-so, 2f+3t, 3a
6 Alexei BYCHENKO ISR 79.76 41.62 38.14 7.71 7.25 7.75 7.64 7.79 0.00 6 3a, 4t, 2z+3t
7 Junhwan CHA KOR 78.98 39.20 39.78 7.96 7.86 8.00 7.96 8.00 0.00 7 2s*, 3z+3lo, 3a
8 Kazuki TOMONO JPN 75.01 37.83 37.18 7.46 7.11 7.43 7.54 7.64 0.00 5 4t-so+2t*, 4s, 3a
9 Boyang JIN CHN 74.56 36.32 39.24 8.14 7.64 7.57 7.96 7.93 1.00 8 2z*, 4t+3t, 3a<↓
10 Alexei KRASNOZHON USA 72.30 37.95 35.35 7.14 6.75 7.14 7.11 7.21 1.00 3 4f!<<↓, 3a, 3f+3lo
11 Koshiro SHIMADA JPN 72.12 35.83 36.29 7.29 7.04 7.18 7.39 7.39 0.00 1 3a, 2t*, 3z+3t
12 Roman SAVOSIN RUS 57.92 26.24 32.68 6.61 6.36 6.32 6.64 6.75 1.00 2 3a<↓, 3f, 3z!-so+1t*
START ORDER MEN FREESKATE Sat 10/19 3 pm local time / 6 pm EDT
1 Koshiro SHIMADA JPN
2 Roman SAVOSIN RUS
3 Alexei KRASNOZHON USA
4 Kazuki TOMONO JPN
5 Junhwan CHA KOR
6 Boyang JIN CHN
7 Jason BROWN USA
8 Alexei BYCHENKO ISR
9 Michal BREZINA CZE
10 Keegan MESSING CAN
11 Dmitri ALIEV RUS
12 Nathan CHEN USA
-----------------------------------------------------------------------------------
RESULTS RHYTHM DANCE1 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 83.45 46.26 37.19 9.29 9.14 9.39 9.25 9.43 0.00 8
2 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 80.46 44.23 36.23 9.07 8.89 9.14 9.07 9.11 0.00 10
3 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN CAN 77.85 43.03 34.82 8.64 8.68 8.68 8.79 8.75 0.00 4
4 Olivia SMART / Adrian DIAZ ESP 75.37 41.51 33.86 8.43 8.25 8.57 8.50 8.57 0.00 7
5 Tiffani ZAGORSKI / Jonathan GUERREIRO RUS 70.49 38.89 31.60 7.96 7.75 8.00 7.82 7.96 0.00 3
6 Christina CARRERA / Anthony PONOMARENKIO USA 69.44 37.30 32.14 8.07 7.89 7.96 8.11 8.14 0.00 9
7 Marie-Jade LAURIAULT / Romain LE GAC FRA 67.40 36.30 31.10 7.79 7.61 7.75 7.86 7.86 0.00 6
8 Caroline GREEN / Michael PARSONS USA 67.28 37.79 29.49 7.50 7.25 7.39 7.36 7.36 0.00 1
9 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 66.10 37.07 29.03 7.29 7.14 7.25 7.36 7.25 0.00 5
10 Hong CHEN / Zuoming SUN CHN 61.46 34.51 26.95 6.79 6.57 6.79 6.82 6.71 0.00 2
START ORDER FREE DANCE Sat Oct 19 6:52 pm local time / 9:52 pm EDT
1 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS
2 Hong CHEN / Zuoming SUN CHN
3 Caroline GREEN / Michael PARSONS USA
4 Marie-Jade LAURIAULT / Romain LE GAC FRA
5 Christina CARRERA / Anthony PONOMARENKIO USA
6 Olivia SMART / Adrian DIAZ ESP
7 Tiffani ZAGORSKI / Jonathan GUERREIRO RUS
8 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA
9 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN CAN
10 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
RESULTS LADIES SHORT PROGRAM 1 Bradie TENNELL USA 75.10 41.33 33.77 8.43 8.21 8.57 8.50 8.50 0.00 10 3z+3t, 2a, 3f
2 Kaori SAKAMOTO JPN 73.25 38.97 34.28 8.64 8.39 8.64 8.57 8.61 0.00 11 3f+3t, 3lo, 2a
3 Wakaba HIGUCHI JPN 71.76 38.67 33.09 8.21 8.00 8.54 8.32 8.29 0.00 9 2a, 3z+3t, 3f
4 Anna SHCHERBAKOVA RUS 67.60 36.91 31.69 7.79 8.04 7.82 8.07 7.89 1.00 6 2a, 3f, 3z+3lo<, ↓steps
5 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 67.28 36.42 30.86 7.71 7.57 7.82 7.71 7.75 0.00 7 3a, 3t+3t-so, 3z<
6 Karen CHEN USA 66.03 34.97 31.06 7.82 7.50 7.79 7.82 7.89 0.00 4 3z+2t, 2a, 3lo
7 Amber GLENN USA 64.71 34.80 29.91 7.29 7.29 7.64 7.54 7.64 0.00 2 3f+3t<, 2a, 3lo
8 Eunsoo LIM KOR 63.96 31.99 31.97 8.07 7.75 7.93 8.14 8.07 0.00 8 3z!, 2a, 3f+2t
9 Veronik MALLET CAN 56.69 29.86 26.83 6.71 6.54 6.86 6.71 6.71 0.00 3 3f+2t, 3t, 2a
10 Yi Christy LEUNG HKG 54.25 28.28 25.97 6.46 6.21 6.46 6.61 6.71 0.00 1 3z+3t<<, 2a<, 3f
11 Stanislava KONSTANTINOVA RUS 48.27 22.30 27.97 7.21 6.93 6.79 7.11 6.93 2.00 12 2a, 2z+3t<↓, 3f<<↓
12 Mako YAMASHITA JPN 46.21 20.01 26.20 6.82 6.64 6.25 6.68 6.36 0.00 5 3z, 1a*, 3lo+2t<
START ORDER LADIES FREESKATE 1 Yi Christy LEUNG HKG
2 Mako YAMASHITA JPN
3 Stanislava KONSTANTINOVA RUS
4 Amber GLENN USA
5 Veronik MALLET CAN
6 Eunsoo LIM KOR
7 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS
8 Karen CHEN USA
9 Anna SHCHERBAKOVA RUS
10 Wakaba HIGUCHI JPN
11 Kaori SAKAMOTO JPN
12 Bradie TENNELL USA