by chuckiem » Fri Aug 30, 2019 5:34 pm
RESULTS RHYTHM DANCE
1 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA 66.17 35.05 31.12 7.64 7.57 7.86 7.86 7.96 0.00 13
2 Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS 62.12 32.60 29.52 7.36 7.11 7.43 7.46 7.54 0.00 7
3 Miku MAKITA / Tyler GUNARA CAN 61.32 33.94 27.38 6.57 6.61 7.00 6.96 7.07 0.00 4
4 Natalie TASHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 60.69 32.41 28.28 6.93 6.79 7.21 7.18 7.25 0.00 11
5 Ella ALES / Daniel TSARIK USA 57.73 31.04 26.69 6.61 6.43 6.75 6.82 6.75 0.00 12
6 Utana YOSHIDA / Shingo NISHIYAMA JPN 56.43 31.83 24.60 5.93 5.89 6.32 6.29 6.32 0.00 6
7 Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN 48.79 24.50 24.29 6.04 5.93 6.07 6.21 6.11 0.00 8
8 Anna LAVROVA / Maxwell GART USA 47.31 25.32 23.99 5.82 5.89 5.89 6.21 6.18 2.00 5 falls
9 Emily BRATTI / Mathieu COUYRAS FRA 47.18 24.86 22.32 5.57 5.43 5.61 5.71 5.57 0.00 10
10 Mariia NOSOVITSKAYA Mikhail NOSOVITSKIY ISR 46.13 25.19 22.94 5.54 5.64 5.71 5.93 5.86 2.00 3 falls
11 Sara CAMPANINI / Francesco RIVA ITA 46.12 23.78 23.34 5.79 5.68 5.79 6.04 5.89 1.00 1 fall
12 Sasha FEAR / George WADDELL GBR 44.74 21.74 23.00 5.68 5.57 5.86 5.96 5.68 0.00 2
13 Katica KEDVES / Fedor SHARONOV HUN 40.31 21.45 18.86 4.71 4.57 4.75 4.86 4.68 0.00 9
14 Harshita RAWTANI / Vansh BHATIA IND 5.00 2.08 2.92 0.75 0.57 0.82 0.86 0.64 0.00 14
START ORDER FREEDANCE Sat 8/31 10 am EDT
1 Harshita RAWTANI / Vansh BHATIA IND
2 Katica KEDVES / Fedor SHARONOV HUN
3 Sasha FEAR / George WADDELL GBR
4 Sara CAMPANINI / Francesco RIVA ITA
5 Emily BRATTI / Mathieu COUYRAS FRA
6 Mariia NOSOVITSKAYA Mikhail NOSOVITSKIY ISR
7 Utana YOSHIDA / Shingo NISHIYAMA JPN
8 Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN
9 Anna LAVROVA / Maxwell GART USA
^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^
10 Natalie TASHLEROVA / Filip TASCHLER CZE
11 Ella ALES / Daniel TSARIK USA
12 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA
13 Miku MAKITA / Tyler GUNARA CAN
14 Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RESULTS LADIES SHORT PROGRAM
1 Alysa LIU USA 69.30 39.87 29.43 7.21 7.11 7.54 7.39 7.54 0.00 30 3lo, 2a, 3z+3t
2 Seoyeon JI KOR 67.23 39.11 28.12 7.07 6.71 7.11 7.14 7.11 0.00 14 3lo, 2a, 3z+3t
3 Yeonjeong PARK KOR 64.35 36.78 27.57 7.11 6.71 6.82 6.89 6.93 0.00 20 3z+3t, 3lo, 2a
4 Anastasia TARAKANOVA RUS 58.43 30.88 28.55 7.32 7.07 7.07 7.14 7.07 1.00 6 2a, 3lo, 3z↓-nc
5 Emily BAUSBACK CAN 55.71 31.76 23.95 6.04 5.71 6.04 6.04 6.11 0.00 26 3f-to+3t, 3lo, 2a
6 Mana KAWABE JPN 53.78 27.69 26.09 6.71 6.50 6.32 6.57 6.50 0.00 1 3f+3t-so, 3lo<<, 2a-so
7 Lucrezia GENNARO ITA 53.77 29.51 24.26 6.11 5.75 6.18 6.07 6.21 0.00 16 3lo, 3s+2t, 2a
8 Jessica LIN USA 52.80 28.71 25.09 6.36 6.14 6.18 6.36 6.32 1.00 10 3t+3t, 2a, 3lo↓
9 Mandy CHIANG TPE 52.14 29.05 23.09 5.68 5.57 5.79 5.82 6.00 0.00 27 3lo, 3f+2t, 2a
10 Azusa TANAKA JPN 51.37 24.68 27.69 7.04 6.82 6.79 7.00 6.96 1.00 22 3z<↓-nc, 2lo, 2a
11 Victoria ALCANTARA AUS 50.96 27.91 23.05 5.57 5.57 5.89 5.89 5.89 0.00 29 3lo, 3s+2t, 2a
12 Julia LANG HUN 50.95 27.69 24.26 5.93 6.04 6.00 6.11 6.25 1.00 28 3f+3t<, 3lo<↓, 2a
13 Emilia MURDOCK USA 50.67 25.73 25.94 6.57 6.39 6.46 6.43 6.57 1.00 24 3f↓-nc, 3lo, 2a-so
14 Andrea MONTESINOS CANTU MEX 50.59 27.30 23.29 5.82 5.57 5.96 5.89 5.86 0.00 2 3z+2t, 1lo*, 2a
15 Alexandra FEIGIN BUL 47.21 25.78 22.43 5.75 5.57 5.54 5.64 5.54 1.00 31 3z<↓-nc, 3lo, 2a
16 Maya GORODNITSKY ISR 47.01 27.04 19.97 5.04 4.89 5.07 4.93 5.04 0.00 19 3f+2t, 3lo, 2a
17 Beverly WOODEN AZE 44.45 23.86 20.59 5.21 4.89 5.21 5.21 5.21 0.00 12 3f<-nc, 3lo, 2a
18 Emelie LING SWE 41.48 21.50 20.98 5.32 5.00 5.21 5.32 5.36 1.00 25 3t<↓-nc, 3lo-so, 2a-so
19 Pantaree SUCHARIT THA 39.61 19.12 20.49 5.00 4.82 5.11 5.29 5.39 0.00 15 2a<<, 2lo, 2z+2t
20 Aldis Kara BERGSDOTTIR ISL 39.28 20.88 18.40 4.75 4.43 4.54 4.68 4.61 0.00 23 2a, 3s+2t, 2lo20.88
21 Nicole WIGGER SUI 39.11 19.17 19.94 5.21 4.86 4.96 4.96 4.93 0.00 7 3f+3t<<, 1lo*, 2a
22 Savika Refa ZAHIRA INA 37.22 20.33 16.89 4.21 4.00 4.29 4.29 4.32 0.00 21 2a, 2z+2t, 2lo
23 Hana CVIJANOVIC CRO 36.04 17.84 18.20 4.79 4.29 4.54 4.64 4.50 0.00 13 3s<+2t, 3lo<-to, a*
24 Danielle GERBER NZL 35.24 17.99 17.25 4.25 4.14 4.36 4.39 4.43 0.00 5 2z+2t, 2a<<-so, 2lo
25 Molly ROBOTHAM GBR 34.60 15.68 18.92 4.71 4.57 4.75 4.82 4.79 0.00 18 3s<-fo-nc, 2a, 2lo
26 Diane Gabrielle PANLILO PHI 33.38 18.44 15.94 4.21 3.79 3.96 4.00 3.96 1.00 3 2lo, 2a↓, 2z+2t
27 Hiu Lok CHOW HKG 33.08 17.44 15.64 3.86 3.71 3.86 4.04 4.07 0.00 4 2a-so, 2lo, 2f+2t
28 Chiara BALBO ARG 30.67 15.99 15.68 3.89 3.71 3.96 4.00 4.04 1.00 17 2a<↓, 2z!+2t, 2lo
29 Abigail LIEW MAS 28.03 13.84 15.19 3.89 3.79 3.71 3.89 3.71 1.00 8 2f!+2t, 2a<↓, 2lo
30 Yee Shin Charlotte LIM SGP 27.64 13.78 14.86 3.79 3.57 3.64 3.82 3.75 1.00 32 2f!+2t, 2a<<, 2lo↓
31 Andrea PEKAREK PER 27.57 12.71 15.86 4.04 3.82 3.93 3.96 4.07 1.00 9 2a<↓, 2lo, 2z-nc
32 Harshita RAWTANI IND 7.49 1.60 5.89 1.54 1.32 1.50 1.36 1.64 0.00 11 1a*, 1lo*, 1f*+1t*
START ORDER LADIES FREESKATE Sat 8/31 2:50 pm EDT
1 Yee Shin Charlotte LIM SGP
2 Andrea PEKAREK PER
3 Abigail LIEW MAS
4 Chiara BALBO ARG
5 Harshita RAWTANI IND
6 Hana CVIJANOVIC CRO
7 Diane Gabrielle PANLILO PHI
8 Molly ROBOTHAM GBR
9 Hiu Lok CHOW HKG
10 Danielle GERBER NZL
^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^
11 Nicole WIGGER SUI
12 Aldis Kara BERGSDOTTIR ISL
13 Savika Refa ZAHIRA INA
14 Emelie LING SWE
15 Pantaree SUCHARIT THA
16 Alexandra FEIGIN BUL
17 Beverly WOODEN AZE
18 Emilia MURDOCK USA
19 Andrea MONTESINOS CANTU MEX
20 Maya GORODNITSKY ISR
^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^
21 Julia LANG HUN
22 Mandy CHIANG TPE
23 Victoria ALCANTARA AUS
24 Lucrezia GENNARO ITA
25 Azusa TANAKA JPN
26 Jessica LIN USA
27 Mana KAWABE JPN
28 Anastasia TARAKANOVA RUS
29 Emily BAUSBACK CAN
30 Alysa LIU USA
31 Seoyeon JI KOR
32 Yeonjeong PARK KOR
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RESULTS MEN FREESKATE
1 Shun SATO JPN 137.93 68.91 70.02 7.25 6.86 6.93 7.04 6.93 1.00 19 4s, 4t+3t-2hd, 4t, 3a+2t, 3a-so, 3lo, 3z↓
2 Gleb LUTFILLIN RUS 137.23 71.45 65.78 6.71 6.39 6.68 6.57 6.54 0.00 16 4s, 3a+3t, 3a<, 3f, 3z+eu+3s<-hd, 3f+2t, 3lo
3 Ilia MALININ USA 130.38 65.60 65.78 6.68 6.32 6.71 6.64 6.54 1.00 18 3a+2t, 3a, 3z, 3f!, 3z+3t, 1lo, 2a+eu+3s, time
4 Matyas BELOHRADSKY CZE 128.52 61.86 66.66 6.61 6.43 6.75 6.68 6.86 0.00 11 3z, 2a, 3f!-so, 3lo, 2a+3t, 3z+eu+3s, 3s+2t
5 Stephen GOGOLEV CAN 124.85 57.77 69.08 7.07 6.79 6.71 7.11 6.86 2.00 20 3a<<↓, 4s<↓, 3f+3t, 3s, 3z+2t, 2a, 3z+eu+3s
6 Ryan DUNK USA 124.50 58.04 66.46 6.61 6.43 6.61 6.79 6.79 0.00 15 1a, 3lo, 3f+3t-hd, 3f+eu+3s<, 3z, 3lo+2t, 2a
7 Matvei VETLUGIN RUS 118.84 56.92 63.92 6.46 6.18 6.36 6.46 6.50 2.00 12 2a, 2a+3t, 3z+3lo<↓, 3s, 3f+2t+2lo, 3z, 3f<↓
8 Joseph KLEIN USA 116.36 52.12 64.24 6.36 6.29 6.36 6.54 6.57 0.00 17 2a+3t<, 3f+2t, 3lo+2t+2lo, 3f<-so, 3lo, 3s, 2a
9 Jaeseok KYEONG KOR 115.72 54.08 61.64 6.29 5.86 6.25 6.21 6.21 0.00 14 2a+3t, 3ze, 2a+1t+2t, 3lo, 3f+2t, 3f, 3s
10 Beres CLEMENTS CAN 113.39 52.75 62.64 6.46 6.04 6.25 6.39 6.18 2.00 13 3z+3t, 3a↓, 3lo, 3f!, 3z, 3s-to+2t+2lo, 2a<↓
11 Fang-Yi LIN CHN 95.68 41.02 55.66 5.75 5.43 5.43 5.61 5.61 1.00 10 1z, 3z+2t, 2a, 3s↓, 2a+eu+2s, 3t, 3t+2t
12 Darian KAPTICH AUS 90.52 39.88 51.64 5.25 4.93 5.14 5.25 5.25 1.00 6 2a, 3z+2t+2lo, 1z, 3t, 3s<+2t, 3t+rep, 2lo^2a
13 Nikita KOVALENKO ISR 90.03 35.79 55.24 5.61 5.29 5.54 5.61 5.57 1.00 8 3s+2t, 3f<↓, 2a+2t, 1s, 2a, 2z!, 2z!+eu+2f
14 Casper JOHANSSON SWE 86.38 37.68 50.70 5.25 4.89 4.89 5.18 5.14 2.00 7 1a+2t, 3z!↓, 2lo<<↓, 3f<+eu+3s<, 2z!, 3f<, 2a+2t
15 Mykhailo RUDKOVSKYI UKR 85.50 38.36 49.14 5.00 4.82 4.75 5.07 4.93 2.00 9 2a, 3f<+3t, 3z<, 2a+eu+3s, 3f<↓, 3lo, 3lo+2t, time
16 Harrison BAIN NZL 84.22 40.08 46.14 4.68 4.43 4.57 4.68 4.71 2.00 3
17 Pagiel Yie Ken SNG SGP 80.54 34.82 45.72 4.75 4.32 4.57 4.68 4.54 0.00 4
18 Heung Lai ZHAO HKG 78.62 36.90 41.72 4.46 3.93 4.25 4.18 4.04 0.00 5
19 Ze Zeng FANG MAS 60.87 25.23 36.64 3.71 3.46 3.61 3.79 3.75 1.00 2
20 Muhammad Dwi Rizqy APOLIANTO INA 58.54 25.12 34.42 3.75 3.25 3.39 3.46 3.36 1.00 1
FINAL STANDINGS MEN
1 - Shun SATO JPN 217.12 1 1
2 - Stephen GOGOLEV CAN 203.70 2 5
3 - Gleb LUTFILLIN RUS 203.50 5 2
4 - Ilia MALININ USA 201.72 3 3
5 - Ryan DUNK USA 188.39 6 6
6 - Matyas BELOHRADSKY CZE 184.01 10 4
7 - Joseph KLEIN USA 182.88 4 8
8 - Jaeseok KYEONG KOR 176.86 8 9
9 - Beres CLEMENTS CAN 176.77 7 10
10 - Matvei VETLUGIN RUS 176.09 9 7
11 - Fang-Yi LIN CHN 148.46 12 11
12 - Darian KAPTICH AUS 145.74 11 12
13 - Nikita KOVALENKO ISR 141.98 13 13
14 - Mykhailo RUDKOVSKYI UKR 131.89 14 15
15 - Casper JOHANSSON SWE 130.01 15 14
16 - Harrison BAIN NZL 124.45 17 16
17 - Heung Lai ZHAO HKG 121.93 16 18
18 - Pagiel Yie Ken SNG SGP 120.22 18 17
19 - Ze Zeng FANG MAS 92.04 19 19
20 - Muhammad Dwi Rizqy APOLIANTO INA 87.83 20 20
===================================================================================================