NOTE: (*) denotes 2nd event
MEN
1 Edvard TER-GAZARIAN ARM
2 Andy YAO AUS
3 Alexander LEBEDEV BLR
4 Alec GUINZBOURG CAN SB 162.90; '18 JGP 11th
5 *Iliya KOVLER CAN SB 201.20; 10th at Courchevel - 169.62
6 Luanfeng LI CHN
7 Daniel MRAZEK CZE
8 Yong Myong RO PRK
9 Mihhail SELEVKO EST
10 Adam SIAO HIM FA FRA SB 219.91; '18 JGP 3rd, 1st; 4th JGPF; 6th '19 WJC; 12th Euros
11 Nikita STAROSTIN GER
12 Mozes Jozsef BEREI HUN
13 *Lev VINOKUR ISR
14 Gabriele FRANGIPANI ITA SB 170.89; '18 JGP 8th, 10th
15 Dias JIRENBAYEV KAZ
16 Lilian BINZARI MDA
17 Younghyun CHA KOR SB 183.99; '18 JGP 8th, 7th
18 Arthur DANIELIAN RUS SB 220.68; '18 JGP 5th, 4th; 4th, '19 WJC
19 Petr GUMENNIK RUS SB 220.04; '18 JGP 1st, 1st; 2nd JGPF; 10th ;19 WJC
20 Ilya YABLOKOV RUS No SB info; Won '19 Youth Olympics, '19 Cup of Tyrol
21 Casper JOHANSSON SWE
22 Alp Eren OZKAN TUR
23 William ANNIS USA '19 US Novice Champion replacing Maxim NAUMOV
24 *Matthew NIELSEN USA - 6th place at Courchevel - 186.71
25 *Azizmurod SHABAZOV UZB
LADIES
1 Valeriia SIDOROVA ARM
2 Amelie TABOR AUS
3 *Stefanie PESENDORFER AUT - 11th Courchevel 149.00
4 Milana RAMASHOVA BLR
5 *Maria LEVUSHKINA BUL
6 Olivia GRAN CAN No SB (did not compete intl '18-19) 9th '19 CAN SR Championships 147.65
7 Marissa WU CHTPE
8 Hana KOSIC CRO
9 Tal Mi SIN PRK
10 Eva Lotta KIBUS EST
11 Linnea CEDER FIN
12 Maia MAZZARA FRA SB 139.59; '18 JGP 10th
13 Elena KOMOVA GBR
14 *Julia LANG HUN
15 Ishita KAPOOR IND
16 Nelli IOFFE ISR
17 Ginevra NEGRELLO ITA
18 Yuna AOKI JPN SB 154.24; '18 JGP 5th, 7th
19 *Nana ARAKI JPN SB 176.14; 4th Courchevel 175.13
20 Azhar ZHUMAKHANOVA KAZ
21 Aleks NAM KGZ
22 *Jihun TO KOR SB 164.96; '18 9th Courchevel 151.77
23 Andreea VOICI ROU
24 Anna TARUSINA RUS SB 198.76; '18 JGP 2nd, 2nd; 1st alternate JGPF
25 *Kamila VALIEVA RUS 1st Courchevel 200.71
26 Viktoria VASILIEVA RUS SB 182.87; '18 JGP 3rd
27 Anna LAPORTA SUI
28 Yasemin ZEKI TUR
29 Audrey SHIN USA SB 134.19; '18 JGP 11th; 2nd '19 Phila Summer Intl
30 Kate WANG USA 1st JGP event
31 Laziza SALIEVA UZB
32 Linh Khanh TRAN VIE
PAIRS
1 Patricia ANDREW / Zachary DALEMAN CAN new team-no SB; won Jr Pairs Minto '19 137.58
2 *Brooke McINTOSH / Brandon TOSTE CAN SB 132.43; '18 JGP 5th, 10th; 10th '19 WJC; 3rd Jr Pairs Minto '19 128.27
3 Motong LIU / Tianze WANG CHN SB 103.81; '18 JGP 10th
4 Hyang Mi RO / Kum Chol HAN PRK SB 103.82; '18 JGP 14th
5 Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN RUS SB 189.53; '18 JGP 1st, 2nd; 2nd JGPF; 3rd '19 WJC
6 Diana MUKHAMETZIANOVA / Ilya MIRONOV RUS - new to JGP
7 Anastasia MUKHORTOVA / Dmitry EVGENYEV RUS - new to JGP
8 Stanislava VISLOBOKOVA / Aleksei BRIUKHANOV RUS - new to JGP
9 Anastasiia SMIRNOVA / Danylo SIIANYTSIA USA - new to JGP; 3rd '19 US Novice Champs; scored 138.34 at '19 Cranberry Open.
ICE DANCE
1 Viktoriia AZROYAN / Aleksandr SIROSHTAN ARM
2 Alexandria LOUGHLIN / Daniil PETRENKO AZE
3 *Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR
4 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN SB 124.57; '18 JGP 9th; 2nd '19 Minto 145.03; 1st '19 Lake Placid 140.33
5 *Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN SB 132.58; '18 JGP 7th; 5th '19 Minto 138.70; 5th '19 Lake Placid 132.01
SB
6 Denisa CIMLOVA / Vilem HLAVSA CZE new team-no info
7 Katerina BUNINA / Artur GRUZDEV EST new team-no info
8 Eva BERNARD / Tom JOCHUM FRA - no info
9 Lou TERREAU / Noe PERRON FRA SB 116.94; '18 JGP 8th
10 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR SB 126.13; '18 JGP 5th, 7th
11 Giulia TUBA / Andrea TUBA ITA
12 Anna SHNAIDER / Fedor VARLAMOV KAZ
13 *Ekaterina ANDREEVA / Ivan DESYATOV RUS SB 137; '18 JGP 5th
14 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Andrey FILATOV RUS new team; she, w previous partner: '18 JGP 1st, 1st, 3rd JGPF; 2nd '19 WJC
15 *Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZYNYY RUS SB 152.42; '19 JGP 2nd
16 Oona BROWN / Gage BROWN USA SB 133.83; '18 JGP 8th, 9th; 4th Lake Placid '19 132.96
17 *Katarina WOLFKOSTIN / Jeffrey CHEN USA 2nd Lake Placid ID Jr Champ 145.41
18 *Arina PAVLISHCHUK / Alexandr KUROPATKA UZB