by chuckiem » Fri Sep 14, 2018 5:13 am
RESULTS LADIES SHORT PROGRAM
1 Anna SHCHERBAKOVA RUS 65.07 36.26 29.81 7.36 7.39 7.32 7.57 7.61 1.00 28 2a, 3f, 3z+3lo<↓
2 Anastasia TARAKANOVA RUS 64.56 36.30 28.26 7.14 6.96 7.00 7.11 7.11 0.00 16 3f, 2a, 3z+2t
3 Jihun TO KOR 60.74 34.68 26.06 6.46 6.29 6.61 6.57 6.64 0.00 2 3z+3t<, 3f, 2a
4 Young YOU KOR 60.66 33.22 27.44 6.79 6.57 6.86 7.00 7.07 0.00 13 2a, 3z+3t<-so, 3f!
5 Gabriella IZZO USA 58.14 33.80 25.34 6.43 6.04 6.43 6.43 6.36 1.00 24 3z+2t, 3f, 2a, time
6 Alexandra FEIGIN BUL 56.83 34.31 22.52 5.75 5.36 5.75 5.68 5.61 0.00 20 3t+3t, 3f, 2a
7 Rion SUMIYOSHI JPN 55.07 32.12 24.95 6.36 6.18 6.07 6.21 6.36 2.00 5 2a, 3t+3t<↓
8 Yuna AOKI JPN 54.81 28.58 26.23 6.68 6.46 6.43 6.61 6.61 0.00 1 3z+1lo*, 2a, 3f
9 Hannah DAWSON CAN 54.02 31.13 22.89 5.75 5.39 5.79 5.82 5.86 0.00 29 3t+3t, 3f, 2a-to
10 Alizee CROZET FRA 50.70 28.41 23.29 5.96 5.57 5.93 5.86 5.79 1.00 10 3t+3t, 3fe<↓, 2a
11 Sarah-Maude BLANCHARD CAN 50.67 27.75 22.92 5.75 5.50 5.71 5.86 5.82 0.00 8 3f, 3z+2t, 2a
12 Siyang ZHANG CHN 45.67 25.23 20.44 5.39 4.68 5.18 5.18 5.14 0.00 27 3t+2t, 2a, 2f
13 Guzide Irmak BAYIR TUR 42.49 24.64 17.85 4.50 4.14 4.64 4.50 4.54 0.00 12 3f, 3lo+2lo, 2a<
14 Alison SCHUMACHER CAN 41.98 21.41 21.57 5.64 5.21 5.29 5.54 5.29 1.00 18 3s<+2t, 2f, 2a↓
15 Marina PIREDDA ITA 40.11 21.71 19.40 4.96 4.71 4.79 4.93 4.86 1.00 21 3f!-so, 3t<↓-nc, 2a
16 Eugenia GARZA MEX 38.35 21.19 17.16 4.36 4.07 4.36 4.32 4.32 0.00 7 2a, 2z+2t, 2f
17 Hiu Ching KWONG HKG 37.04 19.39 18.65 4.96 4.46 4.46 4.75 4.68 1.00 11 3t+3t<<, 3f<, 2a<<↓
18 Yu-Hsun LIN TPE 36.77 20.23 16.54 4.14 3.79 4.29 4.21 4.25 0.00 15 2a<, 2z+2lo, 2f
19 Anasstasiya KHVAN KAZ 36.55 19.10 17.45 4.54 4.14 4.32 4.43 4.39 0.00 26 2lo+2lo, 2f, 1a*
20 Thita LAMSAM THA 35.80 19.94 16.86 4.32 3.93 4.29 4.29 4.25 1.00 25 3t+2t, 2a<↓, 2f
21 Kim CHEREMSKY AZE 35.40 17.49 17.91 4.43 4.21 4.54 4.54 4.68 0.00 4 3t<-nc, 2a<, 2f
22 Lucy Sori YUN AUS 31.02 16.84 14.18 3.64 3.36 3.57 3.61 3.54 0.00 17 2a<, 2z+2lo, 2f
23 Diane Gabrielle PANLILIO PHI 29.19 15.21 14.98 3.75 3.61 3.79 3.79 3.79 1.00 19 2f, 2a<↓, 2z+2t
24 Nicola KORCK NZL 27.50 14.28 14.22 3.64 3.39 3.57 3.68 3.50 1.00 3 2z!+2t, 2a<↓, 2f
25 Kelly Elizabeth SUPANGAT INA 26.90 12.98 13.92 3.61 3.25 3.54 3.54 3.46 0.00 6 2a, 0 cosp, 2z!+2t, 2f
26 Xin Yi LOKE SGP 25.08 10.60 14.48 3.93 3.43 3.57 3.64 3.54 0.00 14 2a, 1s*-nc, 2f
27 Hui Jeen TAN MAS 23.03 11.17 12.86 3.32 3.14 3.11 3.32 3.18 1.00 9 2a<<↓, 2lo+2t, 1f*
28 Cristina Mikaela VLASSOV RODIGUINA ARG 20.67 9.72 10.95 2.82 2.54 2.68 2.82 2.82 0.00 23 2f, 2a<<, 2ze<+2lo<
WD Ishita KAPOOR IND
START ORDER LADIES FREESKATE Fri Sat 14 2:15 pm local time / 5:15 EDT
1 Hui Jeen TAN MAS
2 Kelly Elizabeth SUPANGAT INA
3 Xin Yi LOKE SGP
4 Cristina Mikaela VLASSOV RODIGUINA ARG
5 Nicola KORCK NZL
6 Lucy Sori YUN AUS
7 Anasstasiya KHVAN KAZ
8 Kim CHEREMSKY AZE
9 Thita LAMSAM THA
10 Diane Gabrielle PANLILIO PHI
^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^
11 Eugenia GARZA MEX
12 Hiu Ching KWONG HKG
13 Yu-Hsun LIN TPE
14 Marina PIREDDA ITA
15 Guzide Irmak BAYIR TUR
16 Alison SCHUMACHER CAN
17 Alizee CROZET FRA
18 Siyang ZHANG CHN
19 Sarah-Maude BLANCHARD CAN
20 Yuna AOKI JPN
21 Rion SUMIYOSHI JPN
22 Hannah DAWSON CAN
^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^
23 Young YOU KOR
24 Gabriella IZZO USA
25 Alexandra FEIGIN BUL
26 Jihun TO KOR
27 Anna SHCHERBAKOVA RUS
28 Anastasia TARAKANOVA RUS
---------------------------------------------------------------------------------------------------
RESULTS RHYTHM DANCE
1 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 65.57 35.37 30.20 7.35 7.50 7.55 7.65 7.70 0.00 10
2 Ksenia KONKINA / Alexander VAKHNOV RUS 60.34 31.58 28.76 7.15 7.10 7.10 7.30 7.30 0.00 7
3 Polina IVANENKO / Daniil KARPOV RUS 59.02 31.34 27.68 6.90 6.75 7.05 7.05 6.85 0.00 9
4 Loicia DEMOUGEOT / Theo MERCIER FRA 58.36 31.92 26.44 6.45 6.45 6.65 6.75 6.75 0.00 4
5 Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE USA 57.30 31.30 26.00 6.60 6.40 6.40 6.65 6.45 0.00 3
6 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA 56.12 30.68 25.44 6.40 6.20 6.40 6.50 6.30 0.00 5
7 Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN 52.94 27.98 24.96 6.25 6.20 6.25 6.30 6.20 0.00 8
8 Miku MAKITA / Tyler GUNARA CAN 46.49 23.69 22.80 5.50 5.65 5.80 5.95 5.60 0.00 1
9 Zizi CHEN / Jianing XING CHN 40.36 21.36 19.00 4.60 4.65 4.80 4.95 4.75 0.00 6
10 Matilda FRIEND / William BADAOUI AUS 38.47 20.27 19.20 4.90 4.70 4.65 5.05 4.70 1.00 2
11 Chloe Dan TSOI / Long You Zimou WANG TPE 35.24 19.36 16.88 4.20 4.20 4.30 4.35 4.05 1.00 11
START ORDER FREE DANCE Fri Sept 14 7:15 pm local time / 10:15 pm EDT
1 Matilda FRIEND / William BADAOUI AUS
2 Zizi CHEN / Jianing XING CHN
3 Chloe Dan TSOI / Long You Zimou WANG TPE
4 Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN
5 Miku MAKITA / Tyler GUNARA CAN
6 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA
7 Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE USA
^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
8 Loicia DEMOUGEOT / Theo MERCIER FRA
9 Polina IVANENKO / Daniil KARPOV RUS
10 Ksenia KONKINA / Alexander VAKHNOV RUS
11 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN
============================================================================
RESULTS MEN SHORT PROGRAM
1 Tomoki HIWATASHI USA 76.81 42.02 34.79 7.00 6.89 7.04 6.86 7.00 0.00 17 3f, 3a, 3z+3t
2 Yuma KAGIYAMA JPN 75.60 42.86 32.74 6.71 6.39 6.68 6.46 6.50 0.00 10 3a, 3f, 3z!+3t
3 Ilya KOVLER CAN 72.16 39.85 32.31 6.54 6.21 6.64 6.46 6.46 0.00 11 3a, 3z+3t, 3f!
4 Petr GUMENNIK RUS 69.69 37.47 33.22 6.68 6.54 6.50 6.71 6.79 1.00 20 3a↓, 3f, 3z+3t
5 Adam SIAO HIM FA FRA 65.85 35.75 30.10 6.25 5.71 6.00 6.00 6.14 0.00 8 3a, 3z+3t, 3f
6 Peter LIU USA 63.71 32.83 30.88 6.25 6.00 6.21 6.21 6.21 0.00 12 3a-to, 3t+3t, 3f
7 Stephen GOGOLEV CAN 63.63 33.10 31.53 6.39 6.29 6.21 6.39 6.25 1.00 7 3z+3t<<↓, 3a-hd, 3f
8 Sena MIYAKE JPN 63.43 33.46 30.97 6.43 5.93 6.29 6.14 6.18 1.00 14 3f, 3a<↓, 3z+3t
9 Beresford Louise CLEMENTS CAN 60.78 32.29 28.49 5.82 5.46 5.82 5.64 5.75 0.00 4 2a, 3z+3t<, 3f
10 Nikolaj MAJOROV SWE 60.41 31.08 29.33 5.93 5.61 5.86 5.89 6.04 0.00 6 3z-hd+2t, 3a-to, 3f
11 Matvei VETLUGIN RUS 59.77 28.71 31.06 6.18 6.14 6.21 6.21 6.32 0.00 9 2a, 3f, 3z<+3lo<<
12 Micah Kai LYNETTE THA 58.27 30.84 27.43 5.57 5.29 5.50 5.57 5.50 0.00 2 3z+2t, 2a, 3f
13 Kai Xiang CHEW MAS 58.21 31.32 26.89 5.46 5.18 5.46 5.36 5.43 0.00 16 3z+3lo, 2a, 3fe-to
14 Basar OKTAR TUR 57.93 32.65 26.28 5.50 5.07 5.32 5.21 5.18 1.00 1 3a, 3z+3t↓, 3f
15 Harrison BAIN NZL 51.01 25.08 25.93 5.04 5.00 5.25 5.21 5.43 0.00 13 2f, 3s-to+2t, 2a
16 James MIN AUS 48.18 24.65 24.53 5.14 4.71 4.79 4.96 4.93 1.00 5 3a, 3z+2t↓, 3f
17 Rakhat BRALIN KAZ 47.27 22.48 24.79 5.18 4.86 4.96 4.86 4.93 0.00 18 3t+2t, 2a, 3f
18 Heung Lai ZHAO HKG 40.86 20.86 20.00 4.11 3.82 4.11 4.07 3.89 0.00 19 3f, 2a, 3s+2t
19 Chadwick WANG SGP 35.00 15.07 20.93 4.29 4.18 4.14 4.21 4.11 1.00 15 2a, 3f, 3f<↓-nc
20 Muhammad Dwi Rizqy APOLIANTO INA 33.52 14.99 18.53 3.75 3.39 3.75 3.75 3.89 0.00 21 2a, 3lo+2t, 2f, 0 ccosp
21 Che Yu YEH TPE 32.62 13.24 19.38 4.00 3.71 3.75 3.96 3.96 0.00 3 2a, 3t+2t<<, 2f
START ORDER MEN FREESKATE Sat Sept 15 12:30 pm local time / 3:30 pm EDT
1 Rakhat BRALIN KAZ
2 Muhammad Dwi Rizqy APOLIANTO INA
3 Heung Lai ZHAO HKG
4 Che Yu YEH TPE
5 Chadwick WANG SGP
6 Basar OKTAR TUR
7 Harrison BAIN NZL
8 Kai Xiang CHEW MAS
9 James MIN AUS
10 Micah Kai LYNETTE THA
^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^
11 Nikolaj MAJOROV SWE
12 Matvei VETLUGIN RUS
13 Stephen GOGOLEV CAN
14 Sena MIYAKE JPN
15 Beresford Louise CLEMENTS CAN
16 Adam SIAO HIM FA FRA
17 Petr GUMENNIK RUS
18 Peter LIU USA
19 Yuma KAGIYAMA JPN
20 Ilya KOVLER CAN
21 Tomoki HIWATASHI USA
=====================================================================================