2018 SUMMER COMPETITIONS

2018 SUMMER COMPETITIONS

Postby chuckiem » Sat May 19, 2018 6:26 pm

We're in a lull right now, but starting in June, there will be some notable summer competitions coming up.
Here's a preliminary list through July:

06/19-23 Broadmoor Open
06/20-23 Chesapeake Open - Singles and Dance
06/22-24 Grand Rapids Open
06/28-7/01 Lake Placid Championships (singles)
07/06-08 Los Angeles Open
07/11-15 Skate Milwaukee
07/12-15 Cactus Classic
07/13-15 Cannon Texas Open
07/17-21 Skate Detroit - Singles and Pairs
07/18-22 Skate Wilmington
07/24-27 Lake Placid Ice Dance Competition
07/26-29 Chigago Open
07/26-29 Glacier Falls Summer Classic
07/26-29 Skate Ontario Summer Skate #1 in Gloucester formerly Minto Summer Skate (Canadian)
07/30-08/05 Philadelphia Summer Championships

Also:

From Skate Ontario website: http://www.skateontario.org/2018/05/...erican-series/

Skate Canada and U.S. Figure Skating will hold the 2018 North American Series for Novice level athletes, in conjunction with:
Skate Milwaukee in Milwaukee, Wisconsin, July 11-15, 2018;
Lake Placid Ice Dance Competition in Lake Placid, New York, July 24-27, 2018; and
Sectional Series GTSA Summer Skate in Toronto (North York), Ontario, August 16-19, 2018.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 SUMMER COMPETITIONS

Postby Dragonlady » Tue May 22, 2018 10:31 pm

I am incredibly saddened that there is no Thornhill Summer Skate. It has been a family tradition for 20 years now and it had been around for many years before I first went there. It’s where I first saw and met so many talented young skaters over the years, and had the first glimpses of programs from the elites. It’s where I first saw V&M Skate their Umbrellas of Cherbourg and Mahler. Where I saw Evan Lysachek win a North American Challenge Skate as a Junior. Where Dube & Davison skated their first competition, and so many other great memories. Every year we had plane loads of kids from Japan come for summer schools at Mariposa, the Cricket and the Granite Club, giving us the opportunity to see some rising stars from other countries.

I am so going to miss that event.
Dragonlady
 
Posts: 5343
Joined: Wed Nov 02, 2005 9:17 pm
Location: Niagara Escarpment

Re: 2018 SUMMER COMPETITIONS

Postby Winnipeg » Wed May 23, 2018 3:50 pm

Dragonlady wrote:I am incredibly saddened that there is no Thornhill Summer Skate. It has been a family tradition for 20 years now and it had been around for many years before I first went there. It’s where I first saw and met so many talented young skaters over the years, and had the first glimpses of programs from the elites. It’s where I first saw V&M Skate their Umbrellas of Cherbourg and Mahler. Where I saw Evan Lysachek win a North American Challenge Skate as a Junior. Where Dube & Davison skated their first competition, and so many other great memories. Every year we had plane loads of kids from Japan come for summer schools at Mariposa, the Cricket and the Granite Club, giving us the opportunity to see some rising stars from other countries.

I am so going to miss that event.




Why was it cancelled?
Winnipeg
 
Posts: 2024
Joined: Sat Sep 01, 2007 9:05 pm

Re: 2018 SUMMER COMPETITIONS

Postby chuckiem » Wed May 23, 2018 3:59 pm

Thornhill wasn't cancelled but it was replaced by Sectional Series GTSA Summer Skate in Toronto (North York), Ontario, August 16-19, 2018.

Minto was replaced by 07/26-29 Skate Ontario Summer Skate #1 in Gloucester
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 SUMMER COMPETITIONS

Postby chuckiem » Sat Jun 23, 2018 12:58 am

Some results from the CHESAPEAKE OPEN:

JUNIOR DANCE

Short Dance

1 - 56.40 Caroline GREEN / Gordon GREEN
2 - 52.08 Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE
3 - 47.86 Oona BROWN / Gage BROWN
4 - 47.24 Sophia ELDER / Christopher ELDER
5 - 46.42 Emma GUNTER / Caleb WEIN
6 - 45.04 Katarina WOLFKOSTIN / Howard ZHAO
7 - 42.56 Jocelyn HAINES / James KOSZUTA
8 - 41.68 Alina EFIMOVA / Alexander PETROV
9 - 41.20 Maxine WEATHERBY / Dmitriy BOGOMOL
10 - 39.58 Sara ZHAO / Caleb NIVA (SD only)
11 - 38.06 Allie ROSE / JT Michel
12 - 36.08 Claire PURNELL / Luke PURNELL (SD only)
13 - 35.84 Bailey MELTON / Ryan O'DONNELL (SD only)
14 - 35.76 Cherri CHEN / Yuanshi JIN (SD only)
15 - 32.38 Leah KRAUSKOPF / Evan WALTER (SD only)

Free Dance

1 - 73.64 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK (FD only)
2 - 72.19 Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE
3 - 72.04 Caroline GREEN / Gordon GREEN
4 - 62.51 Katarina DelCAMP / Maxwell GART (FD only)
5 - 60.71 Sophia ELDER / Christopher ELDER
6 - 59.23 Jocelyn HAINES / James KOSZUTA
7 - 58.71 Emma GUNTER / Caleb WEIN
8 - 57.83 Katarina WOLFKOSTIN / Howard ZHAO
9 - 57.16 Alina EFIMOVA / Alexander PETROV
10 - 56.38 Oona BROWN / Gage BROWN
11 - 55.92 Allie ROSE / JT Michel
12 - 54.40 Anna PETTERSON / TJ CAREY (SWE) (FD only)
13 - 53.49 Paulina BRYKALOVA / Daniel BRYKALOV (FD only)
14 - 51.12 Maxine WEATHERBY / Dmitriy BOGOMOL

Combined SD+FD Scores for those who skated both Segments

1 - 128.44 Caroline GREEN / Gordon GREEN 1 3
2 - 124.27 Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE 2 2
3 - 107.95 Sophia ELDER / Christopher ELDER 4 5
4 - 105.13 Emma GUNTER / Caleb WEIN 5 7
5 - 104.24 Oona BROWN / Gage BROWN 3 10
6 - 102.87 Katarina WOLFKOSTIN / Howard ZHAO 6 8
7 - 101.79 Jocelyn HAINES / James KOSZUTA 7 6
8 - 98.84 Alina EFIMOVA / Alexander PETROV 8 9
9 - 93.98 Allie ROSE / JT Michel 11 11
10 - 92.32 Maxine WEATHERBY / Dmitriy BOGOMOL 9 14
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 SUMMER COMPETITIONS

Postby chuckiem » Wed Jul 04, 2018 9:56 pm

RESULTS - LAKE PLACID CHAMPIONSHIPS (SINGLES and PAIRS)


JUNIOR MEN SP only
1 68.24 Mark GORODNITSKY ISR
2 59.98 Ilya KOVLER CAN
3 44.99 Alexandre SIMARD CAN
4 38.80 Mauro CALCAGNO ARG
5 37.47 Alec GUINZBORG CAN

SENIOR MEN SP only
1 71.51 Bennet TOMAN CAN
2 63.53 Nicolas NADEAU CAN
3 57.37 Laurent GUAY CAN


SENIOR LADIES SP *SP only
1 59.67 Megan WESSENBERG USA
2 58.29 Emy DECELLES* CAN
3 56.49 Alexia PAGANINI* SUI
4 48.38 Heidi MUNGER USA
5 47.14 Valerie GIROUX CAN
6 45.68 Helene CARLE CAN
7 45.57 Imogen SCHWARZ USA
8 42.93 Amanda STAN ROU
9 42.88 Michelle LONG CAN
10 42.74 Netta SCHREIBER* ISR
11 39.11 Beatrice LAVOIE-LEONARD* CAN
12 38.67 Maya LAPPIN CAN
13 38.25 Kathryn D'ANGELO USA
14 37.83 Jaclyn BOZZETTI USA
15 36.85 Eve AGLER USA


SENIOR LADIES FS
1 105.73 Megan WESSENBERG USA
2 99.92 Michelle LONG CAN
3 93.77 Valerie GIROUX CAN
4 88.28 Heidi MUNGER USA
5 82.06 Imogen SCHWARZ USA
6 81.15 Helene CARLE CAN
7 80.99 Gabriela GODIN USA
8 75.32 Jaclyn BOZZETTI USA
9 71.84 Marietta ATKINS USA
10 71.57 Nicole FAROLAN USA
11 70.42 Kathryn D'ANGELO USA
12 64.84 Amanda STAN ROU
13 64.77 Sabrina ZAYAS USA
14 64.60 Eve AGLER USA
15 62.98 Maya LAPPIN CAN



SENIOR LADIES FS+SP COMBINED
1 165.40 Megan WESSENBERG USA
2 142.80 Michelle LONG CAN
3 140.91 Valerie GIROUX CAN
4 136.66 Heidi MUNGER USA
5 127.63 Imogen SCHWARZ USA
6 126.83 Helene CARLE CAN
7 117.30 Gabriela GODIN USA
8 113.15 Jaclyn BOZZETTI USA
9 108.67 Kathryn D'ANGELO USA
10 107.77 Amanda STAN ROU
11 106.79 Marietta ATKINS USA
12 105.81 Nicole FAROLAN USA
13 101.65 Maya LAPPIN CAN
14 101.45 Eve AGLER USA
15 101.39 Sabrina ZAYAS USA


JUNIOR LADIES SP *SP only
1 61.54 Gabriella IZZO USA
2 54.68 Emilia MURDOCK USA
3 52.60 Iris ZHAO USA
4 46.43 Ejun DEAN USA
5 42.96 Irene KIM USA
6 42.11 Nour-Houda FOURA CAN
7 41.70 Ashley LE USA
8 40.46 Megane TARDIF* CAN
9 40.31 Anya STEVENS USA
10 39.81 Lily RAUH USA
11 38.87 Jennyfer RICHER-LABELLE* CAN
12 38.84 Maya GORODNITSKY ISR
13 38.20 Angel GREEN CAN
14 37.81 Ashley HO USA
15 36.01 Mauryn TYACK USA
16 35.90 Anastassiya KHVAN KAZ
17 35.54 Maya O'LEARY USA
18 35.00 Melissa BOISSONEAULT CAN
26 32.73 Olivia FARROW CAN
28 32.24 Giulia DiRAIMO USA


JUNIOR LADIES FS
1 107.61 Gabriella IZZO USA
2 93.85 Emilia MURDOCK USA
3 84.33 Ejun DEAN USA
4 82.50 Irene KIM USA
5 80.02 Giulia DiRAIMO USA
6 78.90 Ashley HO USA
7 72.65 Iris ZHAO USA
8 72.36 Lily RAUH USA
9 72.34 Maya GORODNITSKY ISR
10 67.24 Nour-Houda FOURA CAN
11 66.82 Mauryn TYACK USA
12 66.45 Anya STEVENS USA
13 65.49 Olivia FARROW CAN
14 65.10 Anastassiya KHVAN KAZ
15 64.39 Maya O'LEARY USA
16 64.19 Ashley LE USA
17 63.78 Maria WOJCIECHOWSKI USA
18 63.44 Jenna GORDON USA
23 55.60 Melissa BOISSONEAULT CAN
29 45.50 Angel GREEN CAN



JUNIOR LADIES FS+SP COMBINED

1 169.15 Gabriella IZZO USA
2 148.53 Emilia MURDOCK USA
3 130.76 Ejun DEAN USA
4 125.46 Irene KIM USA
5 125.25 Iris ZHAO USA
6 116.71 Ashley HO USA
7 112.26 Giulia DiRAIMO USA
8 112.17 Lily RAUH USA
9 111.18 Maya GORODNITSKY ISR
10 109.35 Nour-Houda FOURA CAN
11 106.76 Anya STEVENS USA
12 105.89 Ashley LE USA
13 102.83 Mauryn TYACK USA
14 101.00 Anastassiya KHVAN KAZ
15 99.93 Maya O'LEARY USA
16 98.22 Olivia FARROW CAN
17 90.60 Melissa BOISSONEAULT CAN
18 84.04 Angel GREEN CAN
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 SUMMER COMPETITIONS

Postby chuckiem » Thu Jul 12, 2018 3:29 am

SKATE MILWAUKEE NORTH AMERICAN SERIES for US and CANADIAN NOVICE SKATERS

SHORT PROGRAM RESULTS - NOVICE MEN

1 - 54.98 Ilia MALININ USA
2 - 45.49 Joseph KLEIN USA
3 - 44.64 Daniel ARGUETA USA
4 - 43.72 Wesley CHIU CAN
5 - 40.14 Shuma MUGII CAN
6 - 35.73 Liam KAPEIKIS USA
7 - 35.54 Jake ELLIS CAN
8 - 35.19 Daniel TIOUMENTSEV USA
9 - 32.43 Rio MORITA CAN
10 - 31.96 Zachary YANINEK USA
11 - 27.65 Tim POMARES CAN


SHORT PROGRAM RESULTS - NOVICE LADIES

1 - 42.12 Ava RAITER USA
2 - 41.84 Lia PEREIRA CAN
3 - 41.57 Alyssa CHAN USA
4 - 40.06 Alena BUDKO USA
5 - 38.61 Melaurie BOIVIN CAN
6 - 36.18 Haley SCOTT USA
7 - 35.96 Alexa MATVEEV CAN
8 - 34.91 Emma SZETO CAN
9 - 34.56 Melody ZHU CAN
10 - 34.44 Ava STEPHENS USA
11 - 34.33 Vienna HARWOOD CAN
12 - 30.74 Indi CHA USA


NOVICE LADIES FS RESULTS

1 - 74.89 Lia PEREIRA CAN
2 - 74.78 Alena BUDKO USA
3 - 69.27 Ava RAITER USA
4 - 68.34 Indi CHA USA
5 - 66.18 Melaurie BOIVIN CAN
6 - 66.00 Haley SCOTT USA
7 - 65.10 Alyssa CHAN USA
8 - 63.90 Ava STEPHENS USA
9 - 63.15 Vienna HARWOOD CAN
10 - 60.35 Emma SZETO CAN
11 - 57.45 Melody ZHU CAN
12 - wd Alexa MATVEEV CAN

FINAL STANDINGS - NOVICE LADIES

1 - 116.73 Lia PEREIRA CAN 2 1
2 - 114.84 Alena BUDKO USA 4 2
3 - 111.39 Ava RAITER USA 1 3
4 - 106.67 Alyssa CHAN USA 3 7
5 - 104.79 Melaurie BOIVIN CAN 5 5
6 - 102.18 Haley SCOTT USA 6 6
7 - 99.08 Indi CHA USA 12 4
8 - 98.34 Ava STEPHENS USA 10 8
9 - 97.48 Vienna HARWOOD CAN 11 9
10 - 95.26 Emma SZETO CAN 8 10
11 - 92.01 Melody ZHU CAN 9 11
12 - Alexa MATVEEV CAN 7


NOVICE MEN FS RESULTS

1 - 89.86 Daniel ARGUETA USA
2 - 87.96 Ilia MALININ USA
3 - 86.37 Wesley CHIU CAN
4 - 80.86 Joseph KLEIN USA
5 - 77.15 Jake ELLIS CAN
6 - 74.66 Liam KAPEIKIS USA
7 - 69.74 Daniel TIOUMENTSEV USA
8 - 69.25 Shuma MUGII CAN
9 - 68.23 Rio MORITA CAN
10 - 64.06 Zachary YANINEK USA
11 - 56.92 Tim POMARES CAN


NOVICE MEN FINAL RESULTS

1 - 142.94 Ilia MALININ USA 1 2
2 - 134.50 Daniel ARGUETA USA 3 1
3 - 130.09 Wesley CHIU CAN 4 3
4 - 126.35 Joseph KLEIN USA 2 4
5 - 112.69 Jake ELLIS CAN 7 5
6 - 110.39 Liam KAPEIKIS USA 6 6
7 - 109.39 Shuma MUGII CAN 5 8
8 - 104.93 Daniel TIOUMENTSEV USA 8 7
9 - 100.66 Rio MORITA CAN 9 9
10 - 96.02 Zachary YANINEK USA 10 10
11 - 84.57 Tim POMARES CAN 11 11
Last edited by chuckiem on Fri Jul 13, 2018 3:51 am, edited 2 times in total.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 SUMMER COMPETITIONS

Postby Andy » Thu Jul 12, 2018 7:16 am

No idea the son of Tatiana Malinina and Roman Skorniakov was a skater!
Andy
Andy
 
Posts: 391
Joined: Mon Nov 07, 2005 7:27 am
Location: Flowerland

Re: 2018 SUMMER COMPETITIONS

Postby chuckiem » Sat Jul 21, 2018 3:34 am

2018 SKATE DETROIT - July 17-21

SENIOR LADIES PRELIMINARY RESULTS

Group A * = qualified for FS Final

1 - 184.41 * Hanna HARRELL 61.66+122.75
2 - 162.58 * Katie McBEATH 53.98+108.60
3 - 144.66 * Ariana GRYMSKI
4 - 143.86 * Irina GONZALEZ-SINGER
5 - 133.25 * Ani KAHAIAN
6 - 127.34 * Jacqueline BUDNICK
7 - 123.61 * Megan HOVEY
8 - 123.08 * Stefanie PAGE
9 - 95.71 Andrea MENDEZ
R 21.84 Jocelyn JONES

Group B * = qualified for FS Final

1 - 171.29 * Amber GLENN 59.07+112.22
2 - 142.66 * Jenna SHI
3 - 113.23 * Sophie LEMIEUX
4 - 112.59 * Sofia DEL RIO (MEX)
5 - 110.29 Tori BENNETT
6 - 100.29 Emily SOTO
7 - 99.07 Lyndsay REAM
8 - 95.61 Sydney ROSS
9 - 85.48 Alexandra POLEGA

The SENIOR LADIES FS Final will take place Saturday evening July 21st.

SENIOR MEN SP

72.72 Timothy DOLENSKY
60.42 Mitchell FREISS


SENIOR PAIRS SHORT PROGRAM

1 - 64.87 Ashley CAIN / Timothy LEDUC
2 - 55.91 Nica DIGERNESS / Danny NEUDECKER
3 - 55.54 Jessica PFUND / Joshua SANTILLAN
4 - 55.01 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD (CAN)
5 - 50.32 Allison TIMLEN / Justin HIGHGATE / BRUTMAN
6 - 46.82 Audrey LU / Misha MITROFANOV
7 - 44.11 Winter DEARDORFF / Max SETTLAGE
8 - 43.88 Eliana SECUNDA / Jacob SIMON
9 - 39.58 Nadine WANG / Spencer HOWE


SENIOR FREE DANCE

1 - 105.48 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO
2 - 96.02 Robynne TWEEDALE / Joseph BUCKLAND


JUNIOR MEN SHORT PROGRAM

1 - 69.21 Mark GORODNITSKY (ISR)
2 - 64.70 Alec GUINZBOURG (CAN)
3 - 49.78 Jonathan YANG
4 - 49.56 Nathan CHAPPLE
5 - 49.30 Luke FERRANTE
6 - 49.13 Chase FINSTER
7 - 44.46 Iliya KOVLER (CAN)
8 - 36.37 Jacob DeWOLFE

JUNIOR LADIES PRELIMINARY RESULTS

Group A * = qualified for FS Final

1 - 134.47 * Maryn PIERCE 49.82+84.65
2 - 121.66 * Noelle ROSA 40.44+81.22
3 - 118.67 * Madeline SCHIZAS (CAN)
4 - 108.15 * Olivia CLARKE
5 - 101.86 Milly SCHELOSKY
6 - 93.02 Alison NEUMANN
7 - 85.68 Alexis MARTYN
8 - 83.05 Linzy FITZPATRICK
9 - 81.97 Angel GREEN (CAN)
10 - 81.38 Mirella STRIELEMAN

Group B * = qualified for FS Final

1 - 129.59 * Evelyn WALSH (CAN) 42.64+86.95
2 - 129.42 * Natalie WALKER (CAN) 38.51+90.91
3 - 126.70 * Amie MIYAGI 45.34+81.36
4 - 121.99 * Beverly WOODEN 43.69+78.30
5 - 121.45 * Wren WARNE-JACOBSEN 43.26+78.19
6 - 113.21 * Emilea ZINGAS
7 - 109.71 * Vanessa JASIEWICZ
8 - 108.18 * Maya GORODNITSKY (ISR)
9 - 102.94 Kaya CHAKRABORTTY
10 - 98.88 Alyssa RICH
11 - 88.76 Madelyn JORDAN
12 - 87.22 Anastassiya KHVAN (KAZ)
13 - 87.22 Laura DAWSON (CAN)
14 - 85.21 Sophie PARADI
15 - 63.33 Jessica LUKASZEWSKI

The JUNIOR LADIES FREE SKATE FINAL will take place Saturday morning, July 21st.


JUNIOR PAIRS SHORT PROGRAM

1 - 58.36 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW
2 - 48.58 Patricia ANDREW / Paxton FLETCHER (CAN)
3 - 45.52 Maria MOKHOVA / Ivan MOKHOV
4 - 45.31 Ainsley PETERSON / Matthew ROUNIS
5 - 42.34 Kate FINSTER / Balazs NAGY
6 - 41.43 Isabelle GOLDSTEIN / Keyton BEARINGER
7 - 38.37 Isabelle MARTINS / Ryan BEDARD
8 - 33.16 Cora DeWYRE / Jacob NUSSLE
9 - 29.49 Jade HOM / Franz-Peter JEROSCH

JUNIOR RHYTHM DANCE

1 - 51.13 Sophia ELDER / Christopher ELDER
2 - 41.10 Sara ZHAO / Caleb NIVA
3 - 40.72 Chloe TSOI / Jim WANG
4 - 40.70 Ayumi TAKANAMI / Ikeda YOSHIMISTU (JPN)
5 - 36.14 Katarina WOLFKOSTIN / Howard ZHAO both fell


JUNIOR FREE DANCE

1 - 86.29 Avonly NGUYEN / Vadym KOLESNIK
2 - 71.81 Sophia ELDER / Christopher ELDER
3 - 70.38 Katarina WOLFKOSTIN / Howard ZHAO
4 - 56.66 Ayumi TAKANAMI / Ikeda YOSHIMISTU (JPN)
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest