This Challenge event for SENIOR skaters only, kicks off tomorrow in Bergamo, Italy.
It can be viewed live at https://www.youtube.com/watch?v=AXXlBz8Ntcw
START ORDER LADIES SHORT PROGRAM Thu 9/14 10:40 local time / 4:40 am EDT
1 Romana KAISER LIE
2 Julie FROETSCHER FRA
3 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST
4 Greta MORKYTE LTU
5 Fruzsina MEDGYESI HUN
6 Elizaveta UKOLOVA CZE
7 Yasmine Kimiko YAMADA SUI
8 Nahyun KIM KOR
9 Yura MATSUDA JPN
10 Kristen SPOURS GBR
11 Annely VAHI EST
12 Alisson Krystle PERTICHETO PHI
** ** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** ** **
13 Lea Johanna DASTICH GER
14 Michaela-Lucie HANZLIKOVA CZE
15 Carolina KOSTNER ITA
16 Amber GLENN USA
17 Joshi HELGESSON SWE
18 Matilda ALGOTSSON SWE
19 Aleksandra GOLOVKINA LTU
20 Sandra RAMOND FRA
21 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS
22 Micol CRISTINI ITA
23 Bradie TENNELL USA
24 Lara ROTH AUT
** ** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** ** **
25 Anastasia GALUSTYAN ARM
26 Wakaba HIGUCHI JPN
27 Laurine LECAVELIER FRA
28 Gerli LIINAMÄE EST
29 Nina POVEY GBR
30 Emmi PELTONEN FIN
31 Anne Line GJERSEM NOR
32 Antonina DUBININA SRB
33 Gyo Hee JEON KOR
34 Yoonmi LEHMANN SUI
35 Alina ZAGITOVA RUS
36 Tanja ODERMATT SUI
Tech Team
Ref: Barbacci Levy-SUI
TC: Locatelli-ITA
TS: Galambos-SUI
ATS: Vandecaveye-BEL
Judges: HUN CZE JPN KOR ITA LTU RUS
------------------------------------------------------------------------------------------
START ORDER PAIRS SHORT PROGRAM Thu Sept 14 4pm local time / 10 am EDT
1 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA
2 Valentina MARCHEI / Ondrej HOTAREK ITA
3 Daria BEKLEMISHEVA / Mark MAGYAR HUN
4 Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA
5 Natalia ZABIJAKO Alexander ENBERT RUS
6 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT
** ** ** ** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** ** ** ** **
7 Laura BARQUERO / Artiz MAESTU ESP
8 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA
9 Alisa EFIMOVA / Alexander KOROVIN RUS
Tech Team
Ref: Pizzocari-ITA
TC: Locatelli-ITA
TS: Knyazev-UZB
ATS: Kokoev-RUS
Judges: RUS HUN USA ITA CZE FIN ESP
------------------------------------------------------------------------------------------
MEN SHORT PROGRAM Thu Sept 14 17:50 pm local time / 11:50 am EDT
1 Alexander MAJOROV SWE
2 Daniil ZURAV EST
3 Samuel KOPPEL EST
4 Maurizio ZANDRON ITA
5 Stephane WALKER SUI
6 Aleksandr SELEVKO EST
7 Alexander PETROV RUS
8 Brendan KERRY AUS
9 Ivan RIGHINI ITA
10 Andrei LAZUKIN RUS
11 Valtter VIRTANEN FIN
12 Hiroaki SATO JPN
** ** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** ** **
13 Deniss VASILJEVS LAT
14 Shoma UNO JPN
15 Graham NEWBERRY GBR
16 Sondre ODDVOLL BOE NOR
17 Jordan MOELLER USA
18 Jason BROWN USA
19 Adrien TESSON FRA
20 Tim HUBER SUI
21 Matthew SAMUELS RSA
22 Matteo RIZZO ITA
23 James MIN AUS
24 Landry LE MAY FRA
Tech Team
Ref: Pizzocari-ITA
TC: Barbacci Levy-SUI
TS: Vandecaveye-BEL
ATS: Knyazev-UZB
Judges: GBR JPN NOR RUS SWE SUI USA
==================================================================================
START ORDER SHORT DANCE Fri Sept 15 10:30 am local time / 4:30 am EDT
1 Adelina GALAYAVIEVA / Laurent ABECASSIS FRA
2 Alla LOBODA / Pavel DROZD RUS
3 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST
4 Jasmine TESSARI / Francesco FIORETTI ITA
5 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN
6 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN
7 Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN UKR
8 Misato KOMATSUBARA / Timothy KOLETO JPN
** ** ** ** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** ** ** ** **
9 Lucie MYSLEIVECKOVA / Lukas CSOLLEY SVK
10 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA
11 Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR
12 Elliana POGREBINSKY / Alex BENOIT USA
13 Rikako FUKASE / Aru TATENO JPN
Tech Team
Ref: Zuccaro-ITA
TC: Gordon Poltorak-POL
TS: Fermi-ITA
ATS: Lyapina-RUS
Judges: ITA ESP UKR RUS USA JPN SUI
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------