RESULTS MEN SHORT PROGRAM
1 Adam HAGARA SVK 74.01 41.16 32.85 6.57 6.46 6.64 0.00 8 3f+3t, 3a, 3z
2 Hyungyeom KIM KOR 73.45 38.50 34.95 6.93 7.07 6.93 0.00 10 3a, 3f+3t<, 3zq
3 Beck STROMMER USA 69.98 35.56 34.42 6.79 6.93 6.89 0.00 12 2a, 3f+3t, 3z
4 Haru KAKIUCHI JPN 69.39 35.45 33.94 6.71 6.68 6.93 0.00 22 2a, 3z, 3a+3t
5 Edward APPLEBY GBR 66.16 36.87 30.29 6.14 6.14 5.86 1.00 4 3a, 3z, 3f!+3t,↓sp
6 Tonghe TIAN CHN 66.12 35.22 30.90 6.25 6.07 6.18 0.00 1 3lo+3t, 3z, 2a
7 David LI CAN 65.11 31.70 33.41 6.68 6.68 6.64 0.00 17 2a, 3f+3t<, 3z
8 Aleksandr VLASENKO HUN 64.73 33.95 30.78 6.07 6.18 6.18 0.00 20 3a, 3z!, 3f+3tq
9 Naoki ROSSI SUI 61.78 29.44 34.34 6.96 6.71 6.89 2.00 18 2a↓, 3f+3t↓, 3z
10 Arthur Wolfgang MAI GER 55.57 25.51 30.06 6.00 6.04 5.96 0.00 14 3z, 3f+2t. 2a
11 Matias LINDFORS FIN 55.16 24.57 30.59 6.32 6.04 5.96 0.00 15 3f+3t<, 2z, 2a
12 Nikita SHEIKO ISR 54.78 25.78 30.00 6.07 5.82 6.07 1.00 2 3z!↓, 3loq+2t, 2a
13 Daniel RUIS AUT 52.75 24.12 29.63 6.07 5.96 5.71 1.00 19 3z-to, 3s+2t, 2a, ↓sp
14 Hugo BOSTEDT SWE 51.57 25.03 26.54 5.43 5.25 5.21 0.00 9 3f+3tq, 3z, 2a
15 Denis KROUGLOV BEL 51.47 25.45 27.02 5.36 5.25 5.57 1.00 5 3z, 3t+3tq↓
16 Taiga NISHINO JPN 49.65 22.86 27.79 5.64 5.21 5.79 1.00 11 3a↓, 3f!3t, 1z!*
17 Axel AHMED FRA 48.92 20.99 29.93 5.89 6.14 5.89 2.00 16 3lo<↓-nc, ↓3z<, 2a
18 Vadym NOVIKOV UKR 47.60 23.92 27.68 5.50 5.36 5.71 4.00 6 2a, 3f+2t. 2z↓, time, late start
19 Raul GARCIA SHIBINSKAIA AND 46.61 21.66 24.95 5.04 5.11 4.79 0.00 21 3s+2t, 2z!, 2a
20 Adrian JIMENEZ DE BALDOMERO ESP 43.90 22.11 22.79 4.64 4.50 4.50 1.00 3 3z, 3fe+2t, 2a, ↓steps
21 Daniiil VALANOV NOR 43.45 20.05 24.40 4.79 4.75 5.07 1.00 13 3f-nc, 3z!↓, 2a
Tech Team
Ref Yordanova-BUL
TC Grainge-GBR
TS Aalders-NED
ATS Williamson-USA
Judges: SUI BEL UKR ISR SVK KOR USA GBR AUT
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MEN FREE SKATE Sat Sept 2 3:05 pm local time / 9:05 am EDT
START ORDER:
1 Vadym NOVIKOV UKR
2 Raul GARCIA SHIBINSKAIA AND
3 Adrian JIMENEZ DE BALDOMERO ESP
4 Axel AHMED FRA
5 Daniiil VALANOV NOR
6 Nikita SHEIKO ISR
7 Denis KROUGLOV BEL
8 Daniel RUIS AUT
9 Hugo BOSTEDT SWE
10 Taiga NISHINO JPN
^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^
11 Arthur Wolfgang MAI GER
12 Matias LINDFORS FIN
13 Naoki ROSSI SUI
14 Aleksandr VLASENKO HUN
15 David LI CAN
16 Haru KAKIUCHI JPN
17 Edward APPLEBY GBR
18 Tonghe TIAN CHN
19 Beck STROMMER USA
20 Hyungyeom KIM KOR
21 Adam HAGARA SVK