RESULTS WOMEN SHORT PROGRAM
1 Anastasiia GUBANOVA GEO 65.68 35.60 30.08 7.45 7.30 7.55 7.55 7.75 0.00 7 3f+3t, 2a, 3z
2 Amber GLENN USA 64.45 33.45 31.00 7.90 7.60 7.75 7.70 7.80 0.00 22 3a<, 3f+2t, 3lo
3 Gabriela IZZO USA 62.91 34.79 28.12 6.95 6.75 7.20 7.10 7.15 0.00 3 3z+2t, 3f, 2a
4 Niina PETROKINA EST 61.35 33.75 27.60 7.15 6.75 6.70 7.00 6.90 0.00 11 2a, 3z+3t-so, 3f
5 Marilena KITROMILIS CYP 58.71 32.75 25.96 6.45 6.30 6.55 6.60 6.55 0.00 6 2a, 3z+3t, 3f
6 Hanna HARRELL USA 57.30 30.06 27.24 6.60 6.65 6.85 6.85 7.10 0.00 5 3z+2t, 3fq, 2a
7 Eliska BREZINOVA CZE 55.27 29.99 25.28 6.40 6.10 6.35 6.45 6.30 0.00 15 3z+2t, 3f, 2a
8 Gerli LIINAMAE EST 54.03 28.51 25.52 6.35 6.20 6.30 6.55 6.50 0.00 17 3f!q+2t, 3lo
9 Dasa GRM SLO 53.56 27.84 25.72 6.60 6.20 6.40 6.45 6.50 0.00 8 3f!, 3t+3tq, 2a
10 Kailani CRAINE AUS 53.22 27.34 25.88 6.45 6.20 6.60 6.45 6.65 0.00 14 3zq, 3loq+3lo<, 2a
11 Josefin TALJEGARD SWE 53.04 26.20 26.84 6.50 6.50 6.75 6.80 7.00 0.00 10 3z<-to, 3f<+2t, 2a
12 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 51.56 28.32 23.24 5.80 5.55 5.90 5.90 5.90 0.00 9 3t+3t<, 3z, 2a
13 Maia MAZZARA FRA 50.39 27.03 24.36 6.35 5.90 6.00 6.10 6.10 1.00 19 3ze, 2a, 3t+3t↓
14 Ellen SLAVICKOVA CZE 46.90 26.50 21.40 5.55 5.00 5.50 5.30 5.40 1.00 1 3z+2t, 3f, 2a↓
15 Taylor MORRIS ISR 45.14 23.26 21.88 5.55 5.30 5.50 5.45 5.55 0.00 4 1z*, 3lo+2t, 2a
16 Victoria ALCANTARA AUS 44.38 23.58 20.80 5.10 5.10 5.20 5.25 5.35 0.00 2 3s, 3t+2t, 2a
17 Maria LEVUSHKINA BUL 44.23 22.39 22.84 5.75 5.60 5.55 5.90 5.75 1.00 16 2a, 3lo<, 3f<↓-nc
18 Niki WORIES NED 42.85 18.29 25.56 6.55 6.40 6.05 6.55 6.40 1.00 21 3f<<, 3t<↓-nc, 2a
19 Andrea MONTESINOS CANTU MEX 42.78 22.98 20.80 5.30 4.85 5.30 5.30 5.25 1.00 12 3lo, 3s↓-nc, 2a
20 Elena KOMOVA GBR 42.58 24.18 19.40 5.00 4.80 4.75 4.95 4.75 1.00 18 3sq+2t, ↓, 2a, 3t
21 Ivelina BAYCHEVA BUL 42.52 21.76 20.76 5.30 5.10 5.15 5.25 5.15 0.00 20 3f, 1z*+2t, 2a
22 Kristina GRIGOROVA BUL 42.26 22.62 20.64 5.25 5.00 5.10 5.40 5.05 1.00 23 3tq↓-nc, 3zq-so, 2a
23 Antonina DUBININA SRB 42.19 20.51 21.68 5.55 5.25 5.40 5.45 5.45 0.00 13 3tq+2t, 3f<<, 2a<
Tech Team:
Ref Grubisic-CRO
TC Archer-GBR
TS Pavicic-CRO
ATS Martynov-UKR
Judges: CRO NED RUS ITA TUR USA SWE
WOMEN FREE SKATE Fri Dec 10 1:30 pm local time / 7:30 am EST
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------