LOMBARDIA CHALLENGE Bergamo ITA 9/10-12 2021

LOMBARDIA CHALLENGE Bergamo ITA 9/10-12 2021

Postby chuckiem » Thu Sep 09, 2021 9:00 pm

START ORDER WOMEN SHORT PROGRAM Fri 9/10 11 am local time / 5 am EDT :roll:

1 Maia MAZZARA FRA
2 Nargiz SUELEYMANOVA GER
3 Alexia PAGANINI SUI
4 Julia SAUTER ROU
5 Ginevra Lavinia NEGRELLO ITA

6 Dasa GRM SLO
7 Yae-Mia NEIRA CHI
8 Ekaterina KURAKOVA POL
9 Victoria VELARDE PER
10 Stefanie PESENDORFER AUT

^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^

11 Alysa LIU USA
12 Anete LACE LAT
13 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST
14 Lara Naki GUTMANN ITA
15 Kristen SPOURS GBR

16 Yasmine Kimiko YAMADA SUI
17 Audrey SHIN USA
18 Eva-Lotta KIIBUS EST
19 Ivett TOTH HUN
20 Ivelina BAYCHEVA BUL

^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^

21 Olusa GAJDOSOVA CZE
22 Antonina DUBININA SRB
23 Bernadett ZIGETI HUN
24 Lindsay VAN ZUNDERT NED
25 Romana KAISER LIE
26 Lea SERNA FRA

27 Nataly LANGERBAUR EST
28 Nina POVEY GBR
29 Nayra Rosalia JUNCO METZGER PER
30 Regina SCHERMANN HUN
31 Sophia SCHALLER AUT
32 Shaline RUEGGER SUI

Tech Team:

Ref Buttarelli-ITA
TC Yordanova-BUL
TS Vandecaveye-BEL
ATS Fernandez-ESP

Judges: AUT FRA GER HUN ITA NED USA

--------------------------------------------------------------------------

START ORDER MEN SHORT PROGRAM Fri 9/10 3:30 pm local time / 9:30 am EDT

1 Leon AUSPURG SUI
2 Mate BOROCZ HUN
3 Adam SIAO HIM FA FRA
4 Tomas Llorenc GUARINO SABATE ESP
5 Daniel GRASSL ITA
6 Davide LEWTON BRAIN MON

7 Morisi KVITELASHVILI GEO
8 Arlet LEVANDI EST
9 Tomoki HIWATASHI USA
10 Matthew SAMUELS RSA
11 Larry LOUPOLOVER BUL
12 Maurizio ZANDRON AUT

^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^

13 Matyas BELOHRADSKY CZE
14 Yaroslav PANIOT USA
15 Vladimir LITVINTSEV AZE
16 Luc MAIERHOFER AUT
17 Aleksandr SELEVKO EST
18 Adrien TESSON FRA

19 Nikita STAROSTIN GER
20 Radoslav MARINOV BUL
21 Andras CSERNOCH HUN
22 Graham NEWBERRY GBR
23 Romain PONSART FRA
24 Konstantin MILYUKOV BLR

Tech Team:

Ref Orlandini-ITA
TC Ottemann-NED
TS Briggs-GBR
ATS Fernandez-ESP

Judges: AUT AZE CZE FRA GER ITA USA

======================================================================

START ORDER RHYTHM DANCE Sat 9/11 11:15 am local time / 5:15 am EDT :shock:

1 Molly CESANEK / Yehor YEHOROV USA
2 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN
3 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA
4 Carolina MOSCHENI / Francesco FIORETTI ITA
5 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN CAN

6 Mariia IGNATEVA / Danyil SEMKO HUN
7 Evgeniia LOPAREVA / Geoffrey BRISSAUD FRA
8 Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN
9 Carolina PORESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA
10 Sara HURTADO / Kirill KHALIAVIN ESP

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

11 Ekaterina KUZNETSOVA / Oleksandr KOLOSOVSKYI AZE
12 Loicia DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA
13 Alicia FABBRI / Paul AYER CAN
14 MarIa Sofia PUCHEROVA / Nikita LYSAK SVK
15 Jennifer JANSE VAN RENSBURG / Benjamin STEFFAN GER

16 Charlene GUINARD / Marco FABBRI ITA
17 Emese CSISZER / Axel LAMASSE HUN
18 Yuko ORIHARA / Juho PIRINEN FIN
19 Julia WAGRET / Pierre SOUQUET-BASIEGE FRA
20 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE

Tech Team:

Ref Cesaro-ITA
TC Hurth-FRA
TS Fermi-ITA
ATS Gijtenbeek-NED

Judges: ITA AZE CZE FRA GER HUN LTU

-------------------------------------------------------------------------

START ORDER PAIRS SP Sat 9/11 7:50 pm local time / 1:50 pm EDT (follows WOMEN FS)

1 Sara CONTI / Niccolo MACII ITA
2 Daria DANILOVA / Michel TSIBA NED
3 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA

4 Laura BARQUERO / Marco ZANDRON ESP
5 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA
6 Irma CALDARE / RICARDO MAGLIO ITA

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

7 Camille KOVALEV / Pavel KOVALEV FRA
8 Coline KERIVEN / Noel-Antoine PIERRE FRA
9 Cleo HAMON / Denya STREKALIN FRA
10 Dorota BRODA / Pedro BETEGON MARTIN ESP

Tech Team:

Ref Buttarelli-ITA
TC Bianchetti-ITA
TS Briggs-GBR
ATS Wende-GER

Judges: GER ITA USA HUN NED

==========================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: LOMBARDIA CHALLENGE Bergamo ITA 9/10-12 2021

Postby chuckiem » Fri Sep 10, 2021 1:14 pm

RESULTS WOMEN SHORT PROGRAM

I Alysa LIU USA 74.31 41.15 33.16 8.20 8.05 8.45 8.30 8.45 0.00 11 2a, 3f, 3z+3t
2 Alexia PAGANINI SUI 62.14 33.98 28.16 7.10 6.65 7.20 7.05 7.20 0.00 3 3z+3tq, 3lo, 2a
3 Ekaterina KURAKOVA POL 61.51 33.67 27.84 6.75 6.80 7.10 7.00 7.15 0.00 8 3f+3t<, 3zq, 2a
4 Yasmine Kimiko YAMADA SUI 58.89 32.13 26.76 6.75 6.45 6.75 6.75 6.75 0.00 16 3t+3tq, 2a,
5 Audrey SHIN USA 58.80 29.88 29.92 7.40 7.25 7.55 7.55 7.65 1.00 17 3z+3tq↓, 2a, 3lo<
6 Lindsay VAN ZUNDERT NED 57.90 33.06 25.84 6.45 6.20 6.55 6.55 6.55 1.00 24 3z+3t<, 2a, 3lo
7 Regina SCHERMANN HUN 54.04 30.16 23.88 6.15 5.75 5.95 6.10 5.90 0.00 30 2a, 3zq+2t, 3lo
8 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 53.58 29.38 24.20 6.05 5.85 6.05 6.15 6.15 0.00 13 3t+3t<, 3z, 2a
9 Sophia SCHALLER AUT 52.45 27.77 24.68 6.20 5.95 6.25 6.20 6.25 0.00 31 3tq, 3lo+2t, 2a
10 Maia MAZZARA FRA 52.39 28.91 24.48 6.30 5.90 6.10 6.10 6.20 1.00 1 3z, 2a, 3t+3t<q↓
11 Julia SAUTER ROU 52.08 27.76 24.32 5.95 5.85 6.25 6.00 6.35 0.00 4 3lo, 3t+2t, 2a
12 Ginevra Lavinia NEGRELLO ITA 51.89 27.97 23.92 5.95 5.80 6.05 6.15 5.95 0.00 5 3t+3t<, 3zeq, 2a
13 Dasa GRM SLO 51.80 26.08 25.72 6.45 6.10 6.60 6.45 6.55 0.00 6 3f, 3t+2t, 1a*
14 Lea SERNA FRA 51.36 27.32 25.04 6.50 5.95 6.25 6.35 6.25 1.00 26 3z+3t<<↓, 2a, 3fq
15 Nina POVEY GBR 51.35 26.51 24.84 6.25 6.05 6.35 6.15 6.25 0.00 28 3f+2t, 3lo, 2a
16 Eva-Lotta KIIBUS EST 50.78 26.02 25.76 6.45 6.15 6.35 6.60 6.65 1.00 18 3t+2t, 2a, 3z↓
17 Ivelina BAYCHEVA BUL 49.22 26.86 22.36 5.75 5.35 5.65 5.60 5.60 0.00 20 3zq, 3f+2t, 2a
18 Lara Naki GUTMANN ITA 48.65 23.17 25.48 6.40 6.35 6.15 6.50 6.45 0.00 14 2z!+2t*, 3f, 2a
19 Anete LACE LAT 48.16 25.40 22.76 5.85 5.50 5.70 5.80 5.60 0.00 12 3z+2t, 2lo*, 2a
20 Bernadett SZIGETI HUN 47.95 25.95 23.00 5.75 5.50 5.65 6.00 5.85 1.00 23 2a, 3t+3t<↓, 3fq
21 Nargiz SUELEYMANOVA GER 47.19 25.83 21.36 5.45 5.10 5.40 5.40 5.35 0.00 2 3z+3t<<, 2a, 3f
22 Stefanie PESENDORFER AUT 46.85 23.61 23.24 5.85 5.55 5.85 5.95 5.85 0.00 10 3t+1t*, 2a, 3f
23 Kristen SPOURS GBR 46.28 22.56 23.72 6.00 5.75 5.95 6.05 5.90 0.00 15 3f+2t, 1lo*, 2a
24 Nataly LANGERBAUR EST 45.52 22.16 23.36 6.00 5.70 5.85 5.85 5.80 0.00 27 3zeq, 2a<, 3f+2t<
25 Antonina DUBININA SRB 43.47 21.15 22.32 5.60 5.35 5.55 5.70 5.70 0.00 22 3t+2t, 3f<<, 2a<
26 Shaline RUEGGER SUI 42.67 21.67 21.00 5.35 5.15 5.35 5.20 5.20 0.00 32 3t+2t, 3s<, 2a
27 Olusa GAJDOSOVA CZE 40.61 20.73 19.88 5.05 4.70 5.10 5.00 5.00 0.00 21 3s+2t, 3t<, 2a
28 Ivett TOTH HUN 40.53 18.33 22.20 5.75 5.35 5.60 5.55 5.50 0.00 19 2t+2t*, 3lo<<↓, 2a
29 Yae-Mia NEIRA CHI 31.92 15.04 18.88 4.80 4.45 4.60 4.85 4.90 2.00 7 3lo<<, 3s+combo+2t*, 2a<
30 Victoria VELARDE PER 28.16 11.32 16.84 4.15 4.00 4.30 4.25 4.35 0.00 9 2a, 2s-nc, 2t*
31 Romana KAISER LIE 27.37 11.41 16.96 4.40 4.05 4.30 4.20 4.25 1.00 25 3t<<, 3s<<↓-nc, 2a<
32 Nayra Rosalia JUNCO METZGER PER 15.99 4.23 12.76 3.15 3.05 3.25 3.20 3.30 1.00 29 1a*, 2t+1t*, 3s<<↓


WOMEN FREE SKATE Sat 9/11 2:15 pm local time / 8:15 am EDT

START ORDER is reverse of SP finish
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: LOMBARDIA CHALLENGE Bergamo ITA 9/10-12 2021

Postby chuckiem » Fri Sep 10, 2021 4:55 pm

RESULTS MEN SP

1 Vladimir LITVINTSEV AZE 81.83 45.68 36.15 7.30 6.95 7.40 7.20 7.30 0.00 15 4t, 3a, 3f+3t
2 Adam SIAO HIM FA FRA 80.54 42.54 38.00 7.70 7.40 7.50 7.75 7.65 0.00 3 4t-so, 3a, 4s+2t
3 Romain PONSART FRA 78.23 41.38 37.85 7.65 7.35 7.60 7.55 7.70 1.00 23 4t+3t, 3aq↓, 3z
4 Morisi KVITELASHVILI GEO 76.52 39.32 37.20 7.65 7.35 7.40 7.35 7.45 0.00 7 4s, 3a, 2t+3t,
5 Daniel GRASSL ITA 74.26 38.06 37.20 7.45 7.30 7.35 7.50 7.60 1.00 5 4z↓, 3f+3t, 3a
6 Nikita STAROSTIN GER 69.02 36.87 32.15 6.50 6.30 6.50 6.40 6.45 0.00 19 4f<↓, 3z+2t, 3a
7 Aleksandr SELEVKO EST 68.78 33.38 35.40 7.10 6.95 7.20 7.05 7.10 0.00 17 4z<<↓, 3a, 3f!q+3t
8 Davide LEWTON BRAIN MON 67.36 33.26 34.10 6.80 6.60 6.95 6.75 7.00 0.00 6 2a, 3z+3t, 3lo
9 Tomoki HIWATASHI USA 66.69 32.49 36.20 7.30 7.00 7.15 7.35 7.40 2.00 9 4s<↓, 3aq, 4tq↓-nc
10 Konstantin MILYUKOV BLR 65.08 33.08 33.00 6.55 6.40 6.60 6.70 6.75 1.00 24 3s, 3a, 3z+3t
11 Arlet LEVANDI EST 63.67 31.97 31.70 6.35 6.15 6.35 6.45 6.40 0.00 8 3z+3t, 2a, 3f!-so
12 Maurizio ZANDRON AUT 63.47 32.57 31.90 6.45 6.15 6.30 6.35 6.65 1.00 12 3a↓, 3lo, 3z+3t
13 Tomas Llorenc GUARINO SABATE ESP 63.22 33.02 30.20 6.25 5.75 6.05 6.00 6.15 0.00 4 3a-so, 3f+3t, 3z
14 Adrien TESSON FRA 63.07 29.77 33.30 6.70 6.40 6.80 6.55 6.85 0.00 18 3a<<, 3f, 3z+3t
15 Luc MAIERHOFER AUT 62.90 31.80 31.10 6.35 6.00 6.25 6.20 6.30 0.00 16 2a, 3f!, 3z+3t
16 Graham NEWBERRY GBR 60.60 32.10 29.50 6.10 5.65 5.95 5.95 5.85 1.00 22 3a↓, 3lo-to+3t, 3z
17 Larry LOUPOLOVER BUL 59.91 30.51 30.40 6.30 5.95 6.05 6.10 6.00 1.00 11 4z<<↓, 2a, 3z+3t
18 Matyas BELOHRADSKY CZE 57.59 28.34 30.25 6.35 5.80 6.05 6.00 6.05 1.00 13 3a↓, 3z+3t, 2f*
19 Radoslav MARINOV BUL 54.93 30.03 25.90 5.50 4.95 5.25 5.20 5.00 1.00 20 3z+3t, 3f, 2a, ↓steps
20 Andras CSERNOCH HUN 50.38 23.83 27.55 5.75 5.30 5.45 5.60 5.45 1.00 21 3a, 3z+3t<, 3f!<<↓
21 Mate BOROCZ HUN 47.37 23.72 23.65 4.95 4.55 4.80 4.70 4.65 0.00 2 3lo, 3f+2t, 3a-so
22 Matthew SAMUELS RSA 41.91 15.86 26.05 5.40 4.95 5.25 5.30 5.15 0.00 10 3f+3t<<, 3a<, 1z*
23 Leon AUSPURG SUI 34.80 14.30 21.50 4.50 4.15 4.25 4.40 4.20 1.00 1 3f<↓, 3lo-so-nc, 0 cusp, 2a
WD Yaroslav PANIOT USA torn boot :cry:


MEN FREE SKATE Sun 9/12 12 noon local time / 6 am EDT

Start Order is reverse of SP finish.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: LOMBARDIA CHALLENGE Bergamo ITA 9/10-12 2021

Postby chuckiem » Sat Sep 11, 2021 12:03 pm

RESULTS RHYTHM DANCE

1 Charlene GUINARD / Marco FABBRI ITA 82.05 45.41 36.64 9.10 9.00 9.25 9.20 9.25 0.00 16
2 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN CAN 76.64 41.80 34.84 8.75 8.50 8.70 8.75 8.85 0.00 5
3 Sara HURTADO / Kirill KHALIAVIN ESP 72.65 39.49 33.16 8.25 8.15 8.30 8.35 8.40 0.00 10
4 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 69.08 38.96 31.12 7.80 7.65 7.85 7.75 7.85 1.00 3 ext lift
5 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 68.45 39.33 29.12 7.35 7.10 7.35 7.25 7.35 0.00 20
6 Evgeniia LOPAREVA / Geoffrey BRISSAUD FRA 67.43 39.83 27.60 6.85 6.70 6.95 7.05 6.95 0.00 7
7 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN 67.26 37.38 29.88 7.55 7.25 7.50 7.55 7.50 0.00 2
8 Jennifer JANSE VAN RENSBURG / Benjamin STEFFAN GER 65.97 37.69 28.28 6.95 6.95 7.15 7.15 7.15 0.00 15
9 Alicia FABBRI / Paul AYER CAN 64.77 37.65 27.12 6.90 6.50 6.85 6.70 6.95 0.00 13
10 Loicia DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 62.61 36.73 26.88 6.65 6.50 6.85 6.80 6.80 1.00 12 cost/prop violation
11 Julia WAGRET / Pierre SOUQUET-BASIEGE FRA 61.74 35.82 25.92 6.45 6.25 6.60 6.55 6.55 0.00 19
12 Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA 60.94 35.46 25.48 6.35 6.20 6.50 6.45 6.35 0.00 9
13 Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN 60.81 35.05 26.76 6.55 6.60 6.70 6.85 6.75 1.00 8 ↓-not on element
14 Molly CESANEK / Yehor YEHOROV USA 58.75 34.07 24.68 6.15 6.05 6.10 6.30 6.25 0.00 1
15 Yuko ORIHARA / Juho PIRINEN FIN 57.98 33.26 24.72 6.25 6.05 6.20 6.20 6.20 0.00 18
16 Carolina MOSCHENI / Francesco FIORETTI ITA 53.64 28.48 25.16 6.25 6.10 6.25 6.40 6.45 0.00 4
17 Emese CSISZER / Axel LAMASSE HUN 52.43 30.27 22.16 5.55 5.35 5.50 5.65 5.65 0.00 17
18 Mariia IGNATEVA / Danyil SEMKO HUN 51.96 28.60 23.36 5.85 5.70 5.85 5.95 5.85 0.00 6
19 MarIa Sofia PUCHEROVA / Nikita LYSAK SVK 49.54 27.74 21.80 5.45 5.35 5.45 5.55 5.45 0.00 14
20 Ekaterina KUZNETSOVA / Oleksandr KOLOSOVSKYI AZE 48.43 28.39 20.04 5.10 4.85 5.00 5.10 5.00 0.00 11


FREE DANCE Sun 9/12 4 pm local time / 10 am EDT (following MEN FS)

Starting Order: reverse of RD finish

----------------------------------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: LOMBARDIA CHALLENGE Bergamo ITA 9/10-12 2021

Postby chuckiem » Sat Sep 11, 2021 6:09 pm

RESULTS WOMEN FS

1 Alysa LIU USA 144.93 75.73 69.20 8.55 8.40 8.80 8.70 8.80 0.00 32 3a<, 3z, 3lo, 2a+eu+3s, 3z+3t<, 3f+2t, 3f
2 Ekaterina KURAKOVA POL 126.14 65.82 60.32 7.40 7.20 7.70 7.70 7.70 0.00 30 3z+eu+3f!q, 3z, 3t, 2a, 3s^2a, 3lo+2t, 3lo
3 Lara Naki GUTMANN ITA 118.33 60.97 57.36 7.05 6.90 7.25 7.40 7.25 0.00 15 3ze+eu+3s, 3lo, 3f, 2a+2t, 3ze, 3s+2t, 3t
4 Audrey SHIN USA 113.66 52.38 61.28 7.65 7.40 7.85 7.70 7.70 0.00 28 3z+2t, 3t+3t<, 3s, 2a, 3z<<, 3f<<, 3lo<<+2t+2lo,
5 Alexia PAGANINI SUI 109.34 52.66 57.68 7.35 6.90 7.30 7.20 7.30 1.00 31 3zq↓, 3s, 3loq, 2a, 3lo<+2t+2lo, 3s+2t, 2a
6 Sophia SCHALLER AUT 106.63 55.03 51.60 6.45 6.30 6.55 6.50 6.45 0.00 24 2a+eu+3s<, 2z, 3lo+2t, 3t+2t, 3s, 3lo, 2a
7 Yasmine Kimiko YAMADA SUI 106.50 51.98 55.52 7.00 6.70 6.95 7.05 7.00 1.00 29 3z, 2a+3t<, 1f, 3lo, 3t, 2a+eu+3s<↓, 3s+2t
8 Lindsay VAN ZUNDERT NED 105.46 52.90 54.56 6.85 6.65 6.75 7.00 6.85 2.00 27 3z+3t<, 3f<↓, 3lo, 2a, 3z<<↓, 3lo^2a, 3s+2t+2lo<
9 Lea SERNA FRA 105.30 52.90 52.40 6.70 6.40 6.50 6.60 6.55 0.00 19 3f+2t, 1a, 3f, 2a, 3zq+2t+1lo, 3z, 3s<
10 Eva-Lotta KIIBUS EST 104.74 51.74 54.00 6.80 6.50 6.75 6.70 7.00 1.00 17 1f+eu+3s, 3z, 3lo-so, 2a, 3z↓+rep, 3f+2t, 2a
11 Regina SCHERMANN HUN 103.62 53.74 50.88 6.50 6.25 6.35 6.45 6.25 1.00 26 2a, 3z+2t, 3t+eu+2s, 3z, 3t+2t, 3s<<↓, 2a
12 Julia SAUTER ROU 94.76 46.92 47.84 6.20 5.70 6.00 6.05 5.95 0.00 22 3t, 3lo, 2a+2lo, 3s+2lo, 1s, 3t+2t+2t. 2a
13 Stefanie PESENDORFER AUT 94.12 48.28 45.84 5.85 5.45 5.80 5.75 5.80 0.00 11 1z, 3f+2t, 3z, 3f, 3s, 2a+eu+2s, 2a+2t
14 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 93.55 42.51 51.04 6.50 6.20 6.35 6.45 6.40 0.00 25 2a+3t<, 3z!+2t+2lo<, 3f!<+2t, 2z!, 2fe, 3sq, 1a
15 Maia MAZZARA FRA 90.18 45.86 48.32 6.20 5.90 5.80 6.15 6.15 4.00 23 3fq↓, 2a+eu+3s, 3z!+2t, 3lo, 3z!<, 2a+3t<<↓, 3f<↓+rep
16 Dasa GRM SLO 89.41 41.77 48.64 6.30 5.80 6.00 6.10 6.20 1.00 20 3z, 3f<↓, 1f+2t, 1a+2t, 3t+eu+2s, 2a<, 3t<
17 Ginevra Lavinia NEGRELLO ITA 89.04 41.60 49.44 6.35 5.95 6.05 6.35 6.20 2.00 21 2a+3t, 3ze<<, 3f<↓, 3lo<↓, 3t+eu<<+2s, 1lo, 2a
18 Nina POVEY GBR 89.00 42.08 47.92 6.20 5.80 5.95 6.05 5.95 1.00 18 3ze, 3f, 3t+2t, 3lo+1t, 3lo, 2a+eu+2s, 2a, ↓spin
19 Kristen SPOURS GBR 87.97 46.69 43.28 5.70 5.05 5.40 5.50 5.40 2.00 10 3z, 3lo+2t, 3fq-so↓, 2a, 3f<+2t, 3lo<↓, 2a+eu+2f
20 Nataly LANGERBAUR EST 83.03 36.87 46.16 5.90 5.75 5.70 5.90 5.60 0.00 9 3ze, 2a<<, 2a<<+2t, 3ze<+eu+3s<<, 3f, 3f<+2t<<, 3lo<<
21 Bernadett SZIGETI HUN 79.59 39.51 44.08 5.60 5.35 5.35 5.70 5.55 4.00 13 3f↓, 3lo<<↓, 3f<↓+rep, 3s+2t, 2a, 3t-to+2t-so, 2aq+eu+2s
22 Antonina DUBININA SRB 77.55 37.27 41.28 5.35 5.05 5.05 5.25 5.10 1.00 8 3f<+2t, 3tq+eu+3s<, 3lo<<, 3t<↓, 3sq, 3t+2t, stbl steps, 2a
23 Ivelina BAYCHEVA BUL 77.23 34.47 43.76 5.75 5.15 5.45 5.55 5.45 1.00 16 3z, 3f, 1a<<, 2lo, 3zq↓+rep, 2a+2t, 1f
24 Anete LACE LAT 75.94 33.42 43.52 5.65 5.20 5.30 5.65 5.40 1.00 14 3zq, 2a+eu+2s, 3fe<, 2lo+2t, 2t, 3loq↓, 1a+2t*
25 Olusa GAJDOSOVA CZE 73.52 33.40 41.12 5.30 4.80 5.25 5.10 5.25 1.00 6 2a, 3t↓, 2a-so, 3t+rep, 3s, 2z+2t, 2f+eu<<+2s
26 Shaline RUEGGER SUI 72.88 36.16 38.72 5.25 4.60 4.95 4.70 4.70 2.00 7 3lo<↓, 1s, 3t+2t, 3sq↓, 2a+2t, 3t+eu+2f, 2s
27 Yae-Mia NEIRA CHI 67.60 31.40 37.20 4.70 4.40 4.70 4.65 4.80 1.00 4 3s<+2t, 3lo<<, 2a<<↓, 3s<, 2a<<+2t, 2z+2lo, 2z
28 Ivett TOTH HUN 65.44 29.28 40.16 5.30 4.70 4.90 5.15 5.05 4.00 5 2a+eu+2s, 3lo<<↓, 2z, 1s, 3t<↓, 3t↓+rep, 2a
29 Victoria VELARDE PER 57.11 25.27 33.84 4.25 4.00 4.35 4.10 4.45 2.00 3 2a, 2s, 2a↓, 2lo, 2z, 2f<↓, 2f<
30 Romana KAISER LIE 51.64 23.56 30.08 3.95 3.50 3.85 3.75 3.75 2.00 2 3t<<↓, 2a<↓, 2a<, 1z, 2lo, 2f+2t, 2z
31 Nayra Rosalia JUNCO METZGER PER 34.12 10.68 25.44 3.25 3.15 3.10 3.25 3.15 2.00 1 2a<<↓, 2t, 2lo<<, 2s, 2t<↓, 2f<<, 1a



FINAL STANDINGS WOMEN


1 - Alysa LIU USA 219.24 1 1
2 - Ekaterina KURAKOVA POL 187.65 3 2
3 - Audrey SHIN USA 172.46 5 4
4 - Alexia PAGANINI SUI 171.48 2 5
5 - Lara Naki GUTMANN ITA 166.98 18 3
6 - Yasmine Kimiko YAMADA SUI 165.39 4 7
7 - Lindsay VAN ZUNDERT NED 163.36 6 8
8 - Sophia SCHALLER AUT 159.08 9 6
9 - Regina SCHERMANN HUN 157.66 7 11
10 - Lea SERNA FRA 156.66 14 9
11 - Eva-Lotta KIIBUS EST 155.52 16 10
12 - Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 147.13 8 14
13 - Julia SAUTER ROU 146.84 11 12
14 - Maia MAZZARA FRA 142.57 10 15
15 - Dasa GRM SLO 141.21 13 16
16 - Stefanie PESENDORFER AUT 140.97 22 13
17 - Ginevra Lavinia NEGRELLO ITA 140.93 12 17
18 - Nina POVEY GBR 140.35 15 18
19 - Kristen SPOURS GBR 134.25 23 19
20 - Nataly LANGERBAUR EST 128.55 24 20
21 - Bernadett ZIGETI HUN 127.54 20 21
22 - Ivelina BAYCHEVA BUL 126.45 17 23
23 - Anete LACE LAT 124.10 19 24
24 - Antonina DUBININA SRB 121.02 25 22
25 - Shaline RUEGGER SUI 115.55 26 26
26 - Olusa GAJDOSOVA CZE 114.13 27 25
27 - Ivett TOTH HUN 104.97 28 28
28 - Yae-Mia NEIRA CHI 99.52 29 27
29 - Victoria VELARDE PER 85.27 30 29
30 - Romana KAISER LIE 79.01 31 30
31 - Nayra Rosalia JUNCO METZGER PER 50.11 32 31
R Nargiz SUELEYMANOVA GER
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: LOMBARDIA CHALLENGE Bergamo ITA 9/10-12 2021

Postby chuckiem » Sat Sep 11, 2021 7:37 pm

RESULTS PAIRS SHORT PROGRAM

1 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 72.35 40.69 31.66 8.00 7.58 8.00 7.92 8.08 0.00 3
2 Laura BARQUERO / Marco ZANDRON ESP 65.12 37.18 27.94 6.92 6.83 7.25 6.92 7.00 0.00 4
3 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA 61.91 33.31 28.60 7.00 6.83 7.42 7.17 7.33 0.00 5
4 Sara CONTI / Niccolo MACII ITA 57.54 31.66 25.88 6.50 6.25 6.67 6.50 6.42 0.00 1
5 Cleo HAMON / Denya STREKALIN FRA 51.42 28.50 23.92 6.00 5.83 6.08 6.08 5.92 1.00 9 ↓sbs3t<<
6 Coline KERIVEN / Noel-Antoine PIERRE FRA 48.09 26.03 23.06 5.83 5.58 5.75 5.75 5.92 1.00 8 ↓sbs 3t<
7 Daria DANILOVA / Michel TSIBA NED 45.14 24.60 22.54 5.75 5.42 5.75 5.67 5.58 2.00 2 ↓sbs 3s, ↓3LoTh
8 Camille KOVALEV / Pavel KOVALEV FRA 43.72 23.78 21.94 5.67 5.42 5.33 5.58 5.42 2.00 7 ↓sbs 3t, ↓3FTh
9 Irma CALDARE / RICARDO MAGLIO ITA 43.24 23.02 20.22 5.17 4.92 4.92 5.17 5.08 0.00 6
10 Dorota BRODA / Pedro BETEGON MARTIN ESP 41.97 23.57 19.40 4.67 4.67 4.83 5.08 5.00 1.00 10 ↓sbs 2a


PAIRS FREE SKATE Sun 9/12 7:50 pm local time / 1:50 pm EDT following FREE DANCE

Start Order is reverse of SP finish.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: LOMBARDIA CHALLENGE Bergamo ITA 9/10-12 2021

Postby chuckiem » Sun Sep 12, 2021 5:52 pm

RESULTS MEN FREE SKATE

1 Daniel GRASSL ITA 173.54 96.04 77.50 7.85 7.45 8.00 7.65 7.80 0.00 19 4z, 4fq, 4loq, 3a+eu+3s, 3z+3t, 3f+3t, 3z
2 Morisi KVITELASHVILI GEO 159.66 82.86 76.80 7.85 7.55 7.60 7.70 7.70 0.00 20 4s, 3a, 4t+3t, 3lo, 4t, 3f+eu+3s, 3f+2t
3 Adam SIAO HIM FA FRA 156.85 79.55 77.30 7.90 7.30 7.90 7.70 7.85 0.00 22 3z, 3a, 4s, 4t+2t, 4t, 3z+eu+2s, 3f
4 Tomoki HIWATASHI USA 146.42 72.82 74.60 7.50 7.30 7.50 7.55 7.45 1.00 15 4s<, 4tq+3t-hd, 3a+2t, 4tq↓, 3a, 3z+eu+3f<, 2lo
5 Vladimir LITVINTSEV AZE 137.97 66.27 72.70 7.50 7.00 7.25 7.25 7.35 1.00 23 4t+3t, 4t, 1a+2t, 1lo, 3a, 3f<+eu+2s<, 3z, time
6 Arlet LEVANDI EST 135.00 67.60 67.40 6.75 6.45 6.85 6.75 6.90 0.00 13 3z+3t, 2a, 3f!, 2a, 3z+eu+3s, 3lo, 3f+2t
7 Aleksandr SELEVKO EST 128.93 60.03 69.90 7.10 6.80 6.95 7.05 7.05 1.00 17 3z+1t, 3z, 3lo, 3a↓, 3f!+3tq, 2a+eu+2f, 3s
8 Konstantin MILYUKOV BLR 127.33 62.53 64.80 6.65 6.15 6.55 6.45 6.60 0.00 14 2s, 3z, 3a, 3f, 2a+2t, 3z+eu+3s, 3lo
9 Adrien TESSON FRA 127.05 59.65 67.40 6.65 6.55 6.80 6.80 6.90 0.00 10 3a, 3t, 3lo+2t, 3z+2t, 3f, 3z, 3lo+eu+2s
10 Romain PONSART FRA 126.16 54.46 73.70 7.50 7.05 7.45 7.45 7.40 2.00 21 4t↓, 4t+2t, 1a, 3lo, 3z, 3z<+2t, 3s, time
11 Davide LEWTON BRAIN MON 125.66 58.76 67.90 6.90 6.50 6.85 6.85 6.85 1.00 16 3f, 3lo, 3z, 3z+2t, 3t+3t↓, 3s+2t+1lo, 2a
12 Graham NEWBERRY GBR 121.73 61.73 61.00 6.15 5.90 6.15 6.15 6.15 1.00 8 3a+2t, 3aq↓, 3z+2t. 3lo+2lo+2lo, 3f, 3z, 3sq
13 Maurizio ZANDRON AUT 121.26 56.66 64.60 6.45 6.30 6.45 6.60 6.50 0.00 12 3a, 3a+eu+1s, 3f, 2a, 3z+3t, 3lo, 3z
14 Nikita STAROSTIN GER 118.72 54.52 66.20 6.70 6.50 6.55 6.60 6.75 2.00 18 3a, 3a↓+rep, 3lo, 3z+3t, 3z+2t+2lo, 3f, 3s<↓
15 Tomas Llorenc GUARINO SABATE ESP 115.24 53.14 63.10 6.40 5.90 6.45 6.30 6.50 1.00 11 3a<↓, 2lo, 3f^2a, 2a, 3ze+3t, 3f+eu+2s, 3z
16 Luc MAIERHOFER AUT 104.56 46.56 59.00 6.10 5.65 5.80 6.05 5.90 1.00 9 3a<<↓, 3fe+3t, 3z+eu+3s<<, 2a, 3z^2a, 2lo, 3f!
17 Matyas BELOHRADSKY CZE 98.57 43.87 56.70 5.85 5.25 5.60 5.75 5.90 2.00 6 3a↓, 3z+3t, 3a<↓+rep, 3z, 3lo, 2a, 1f!
18 Matthew SAMUELS RSA 98.16 48.36 49.80 5.15 4.70 4.95 5.00 5.10 0.00 2 3a+2t, 3aq, 3lo, 3f+2t, 1z, 3f, 1a^2a*
19 Mate BOROCZ HUN 86.37 43.67 43.70 4.80 4.10 4.35 4.40 4.20 1.00 3 3t, 3a+2t, 3a, 2a, 3f<↓, 3loq, 1f, 0 fcsp
20 Radoslav MARINOV BUL 86.30 43.10 44.20 4.75 4.15 4.40 4.45 4.35 1.00 5 3z+2t, 2a+3t, 2f!, 3lo, 3lo+2t, 2a, 3s, ↓chor seq
21 Andras CSERNOCH HUN 85.65 38.05 48.60 5.10 4.65 4.80 4.95 4.80 1.00 4 2a, 3z+3tq, 3lo<↓, 1z, 3loq+eu<+2s, 3f+2t, 1a<<
22 Leon AUSPURG SUI 82.78 42.48 41.30 4.45 3.90 4.15 4.15 4.00 1.00 1 2a, 3f+2t, 3lo+2t, 3s, 2lo, 2a↓, 3t+eu+2s
23 Larry LOUPOLOVER BUL 82.72 36.52 47.20 5.15 4.25 4.60 4.80 4.80 1.00 7 4z<↓, 2a, 1z, 3lo, 3z+3tq, 3f+2t, 1f, 0 cssp



FINAL STANDINGS MEN

1 - Daniel GRASSL ITA 247.80 5 1
2 - Adam SIAO HIM FA FRA 237.39 2 3
3 - Morisi KVITELASHVILI GEO 236.18 4 2
4 - Vladimir LITVINTSEV AZE 219.80 1 5
5 - Tomoki HIWATASHI USA 213.11 9 4
6 - Romain PONSART FRA 204.39 3 11
7 - Arlet LEVANDI EST 198.67 11 6
8 - Aleksandr SELEVKO EST 197.71 7 7
9 - Davide LEWTON BRAIN MON 194.02 8 10
10 - Konstantin MILYUKOV BLR 192.41 10 8
11 - Adrien TESSON FRA 190.12 14 9
12 - Nikita STAROSTIN GER 187.74 6 14
13 - Maurizio ZANDRON AUT 184.73 12 13
14 - Graham NEWBERRY GBR 182.33 16 12
15 - Tomas Llorenc GUARINO SABATE ESP 178.46 13 15
16 - Luc MAIERHOFER AUT 167.46 15 16
17 - Matyas BELOHRADSKY CZE 156.16 18 17
18 - Larry LOUPOLOVER BUL 142.63 17 23
19 - Radoslav MARINOV BUL 141.23 19 21
20 - Matthew SAMUELS RSA 140.07 22 18
21 - Andras CSERNOCH HUN 136.03 20 20
22 - Mate BOROCZ HUN 133.74 21 19
23 - Leon AUSPURG SUI 117.58 23 22
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: LOMBARDIA CHALLENGE Bergamo ITA 9/10-12 2021

Postby chuckiem » Sun Sep 12, 2021 6:00 pm

RESULTS FREE DANCE

1 Charlene GUINARD / Marco FABBRI ITA 123.31 67.33 55.98 9.25 9.15 9.40 9.40 9.45 0.00 20
2 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN CAN 108.62 57.02 51.60 8.70 8.50 8.55 8.60 8.65 0.00 19
3 Sara HURTADO / Kirill KHALIAVIN ESP 108.33 59.59 49.74 8.30 8.10 8.30 8.40 8.35 1.00 18 ext lift
4 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 104.29 58.99 45.30 7.65 7.35 7.60 7.55 7.60 0.00 16
5 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN 103.97 58.43 45.54 7.50 7.35 7.75 7.70 7.65 0.00 14
6 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 103.70 57.84 46.86 7.80 7.65 7.80 7.95 7.85 1.00 17 ext lift
7 Jennifer JANSE VAN RENSBURG / Benjamin STEFFAN GER 99.38 55.88 43.50 7.20 7.20 7.25 7.30 7.30 0.00 13
8 Molly CESANEK / Yehor YEHOROV USA 93.01 53.93 40.08 6.60 6.40 6.80 6.75 6.85 1.00 7 ext lift
9 Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN 92.36 51.56 40.80 6.80 6.70 6.70 6.85 6.95 0.00 8
10 Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA 92.13 51.81 40.32 6.70 6.50 6.75 6.85 6.80 0.00 9
11 Loicia DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 90.82 52.56 40.26 6.75 6.45 6.75 6.70 6.90 2.00 11 ext lift, cost failure
12 Evgeniia LOPAREVA / Geoffrey BRISSAUD FRA 90.00 49.52 42.48 7.10 7.05 6.85 7.25 7.15 2.00 15 ext lift, ↓twiz
13 Julia WAGRET / Pierre SOUQUET-BASIEGE FRA 88.56 50.44 39.12 6.50 6.40 6.65 6.50 6.55 1.00 10 ext lift
14 Alicia FABBRI / Paul AYER CAN 87.72 48.72 42.00 7.00 6.70 7.05 7.10 7.15 3.00 12 ext lift, illegal elemt
15 Carolina MOSCHENI / Francesco FIORETTI ITA 86.92 49.66 37.26 6.25 6.00 6.20 6.30 6.30 0.00 5
16 Yuko ORIHARA / Juho PIRINEN FIN 86.82 50.92 36.90 6.20 5.95 6.10 6.25 6.25 1.00 6 ext lift
17 Mariia IGNATEVA / Danyil SEMKO HUN 77.95 45.43 32.52 5.50 5.30 5.35 5.60 5.35 0.00 3
18 Emese CSISZER / Axel LAMASSE HUN 74.70 42.78 31.92 5.45 5.15 5.30 5.35 5.35 0.00 4
19 Ekaterina KUZNETSOVA / Oleksandr KOLOSOVSKYI AZE 73.02 44.16 28.86 4.90 4.65 4.85 4.90 4.75 0.00 1
20 MarIa Sofia PUCHEROVA / Nikita LYSAK SVK 71.13 41.89 30.24 5.25 4.90 5.05 5.00 5.00 1.00 2 ext lift



FINAL STANDINGS ICE DANCE

1 - Charlene GUINARD / Marco FABBRI ITA 205.36 1 1
2 - Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN CAN 185.26 2 2
3 - Sara HURTADO / Kirill KHALIAVIN ESP 180.98 3 3
4 - Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 172.78 4 6
5 - Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 172.74 5 4
6 - Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN 171.23 7 5
7 - Jennifer JANSE VAN RENSBURG / Benjamin STEFFAN GER 165.35 8 7
8 - Evgeniia LOPAREVA / Geoffrey BRISSAUD FRA 157.43 6 12
9 - Loicia DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 153.43 10 11
10 - Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN 153.17 13 9
11 - Carolina PORESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA 153.07 12 10
12 - Alicia FABBRI / Paul AYER CAN 152.49 9 14
13 - Molly CESANEK / Yehor YEHOROV USA 151.76 14 8
14 - Julia WAGRET / Pierre SOUQUET-BASIEGE FRA 150.30 11 13
15 - Yuko ORIHARA / Juho PIRINEN FIN 144.80 15 16
16 - Carolina MOSCHENI / Francesco FIORETTI ITA 140.56 16 15
17 - Mariia IGNATEVA / Danyil SEMKO HUN 129.91 18 17
18 - Emese CSISZER / Axel LAMASSE HUN 127.13 17 18
19 - Ekaterina KUZNETSOVA / Oleksandr KOLOSOVSKYI AZE 121.45 20 19
20 - MarIa Sofia PUCHEROVA / Nikita LYSAK SVK 120.67 19 20
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: LOMBARDIA CHALLENGE Bergamo ITA 9/10-12 2021

Postby chuckiem » Sun Sep 12, 2021 7:35 pm

RESULTS PAIRS FREE SKATE

1 Laura BARQUERO / Marco ZANDRON ESP 119.82 62.02 58.80 7.25 7.08 7.50 7.42 7.50 1.00 9
2 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 116.75 54.09 62.66 7.83 7.83 7.75 7.92 7.83 0.00 10
3 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA 110.77 55.30 55.47 6.92 6.58 7.08 6.92 7.17 0.00 8
4 Cleo HAMON / Denya STREKALIN FRA 100.78 50.78 52.00 6.67 6.33 6.50 6.50 6.50 2.00 6
5 Camille KOVALEV / Pavel KOVALEV FRA 95.75 49.68 47.07 6.17 5.67 6.00 5.83 5.75 1.00 3
6 Sara CONTI / Niccolo MACII ITA 92.68 44.81 47.87 6.25 5.75 5.92 6.17 5.83 0.00 7
7 Coline KERIVEN / Noel-Antoine PIERRE FRA 91.90 42.57 49.33 6.25 5.83 6.25 6.25 6.25 0.00 5
8 Daria DANILOVA / Michel TSIBA NED 88.73 45.99 43.74 5.83 5.25 5.42 5.42 5.42 1.00 4
9 Dorota BRODA / Pedro BETEGON MARTIN ESP 84.39 44.25 40.14 5.08 4.75 5.17 5.17 4.92 0.00 1
10 Irma CALDARE / RICARDO MAGLIO ITA 73.87 35.34 38.53 4.75 4.75 4.75 5.08 4.75 0.00 2


FINAL STANDINGS PAIRS

1 - Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 188.10 1 2
2 - Laura BARQUERO / Marco ZANDRON ESP 184.94 2 1
3 - Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA 172.68 3 3
4 - Cleo HAMON / Denya STREKALIN FRA 152.20 5 4
5 - Sara CONTI / Niccolo MACII ITA 150.22 4 6
6 - Coline KERIVEN / Noel-Antoine PIERRE FRA 139.99 6 7
7 - Camille KOVALEV / Pavel KOVALEV FRA 139.47 8 5
8 - Daria DANILOVA / Michel TSIBA NED 133.87 7 8
9 - Dorota BRODA / Pedro BETEGON MARTIN ESP 126.36 9 9
10 - Irma CALDARE / RICARDO MAGLIO ITA 117.11 10 10

NOTE: The PAIRS event is not part of the Lombardia Challenge, but a separate event classified as a SENIOR B and therefore gets only Senior B ranking points (250-164) for the top 5.

Challenge points are awarded for the MEN, WOMEN (top 8, 300-144) and DANCE events (top 6, 300-178)
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron