RESULTS MEN SHORT PROGRAM
1 Mikhail KOLYADA SPB 102.48 54.62 47.86 9.54 9.39 9.68 9.61 9.64 0.00 15 4t+3t, 3a, 3z
2 Makar IGNATOV SPB 98.30 55.48 42.82 8.57 8.32 8.68 8.57 8.68 0.00 2 4lo, 4t+3t, 3a
3 Mark KONDRATYUK MOS 90.88 50.49 40.39 8.07 7.79 8.14 8.14 8.25 0.00 13 3a, 4s, 3z+3t
4 Andrei MOZALEV SPB 89.47 46.90 43.57 8.75 8.64 8.57 8.86 8.75 1.00 14 4f<<↓, 4t+3t, 3a
5 Alexander SAMARIN MOS 87.96 43.99 44.97 9.11 8.82 8.93 9.11 9.00 1.00 16 4z↓, 3z+3t, 3aq
6 Artem KOVALEV MOS 87.45 48.48 39.97 8.07 7.79 7.93 8.07 8.11 1.00 3 4s, 3a, 3z+3t, ↓steps
7 Egor MURASHOV MOS 86.13 46.13 40.00 8.00 7.82 8.00 8.07 8.11 0.00 5 4s, 3aq, 3f+3t
8 Peter GUMENNIK SPB 84.93 43.61 42.32 8.57 8.32 8.39 8.54 8.50 1.00 11 3a↓, 4s, 3z+3loq
9 Anton SHULEPOV SPB 83.19 42.84 40.35 8.07 7.82 8.14 8.07 8.25 0.00 6 3z+3t, 3a, 3f
10 Artem LEZHEEV S/K 82.36 41.44 40.92 8.25 7.96 8.21 8.21 8.29 0.00 7 3a, 3s, 3z+2t
11 Evgeny SEMENENKO SPB 79.86 39.47 41.39 8.46 8.14 8.04 8.46 8.29 1.00 9 4s, 3a, 3f-so+3t*, ↓spin
12 Egor RUKHIN MOS 78.99 41.96 38.03 7.71 7.43 7.57 7.75 7.57 1.00 10 4sq+3t, 4tq↓, 3a
13 Ilya YABLOKOV MOS 77.38 38.09 39.29 7.93 7.64 7.79 8.04 7.89 0.00 1 4t<, 3a, 3z!+3t
14 Artem ZOTOV MOS 74.39 38.95 36.44 7.54 7.11 7.14 7.36 7.29 1.00 4 4s, 3a, 3z+3tq↓
15 Vladislav KATICHEV RMO 66.86 32.12 34.74 6.96 6.71 6.93 7.07 7.07 0.00 17 3a, 3z+2t, 3loq
16 Maksim VARAKIN MOS 57.71 24.68 34.03 7.00 6.57 6.71 6.96 6.79 1.00 12 2a, 3lo, 3f↓-nc
17 Maxim PETROV TAT 52.86 21.62 33.24 6.89 6.43 6.46 6.71 6.75 2.00 8 3a↓, 3f<↓-nc, 3z!
RESULTS RHYTHM DANCE
1 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN MOS 87.28 49.91 38.37 9.57 9.46 9.61 9.68 9.64 1.00 1
2 Tiffani ZAGORSKI / Jonathan GUERREIRO MOS 84.02 47.13 36.89 9.25 9.04 9.32 9.25 9.25 0.00 12
3 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN MOS 80.19 45.10 35.09 8.82 8.57 8.79 8.89 8.79 0.00 10
4 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Egor BAZIN M/S 78.01 43.21 34.80 8.64 8.57 8.71 8.82 8.75 0.00 11
5 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO MOS 77.83 43.47 34.36 8.50 8.46 8.68 8.64 8.68 0.00 4
6 Svetlana LIZUNOVA / Alexander VAKHNOV MOS 64.50 35.38 29.12 7.29 7.14 7.32 7.32 7.32 0.00 14
7 Annabelle MOROZOV / Andrei BAGIN PER 62.17 31.09 33.08 8.39 8.32 7.93 8.46 8.25 2.00 7 both fell PST
8 Ekaterina MIRONOVA / Evgenii USTENKO SPB 62.08 33.88 28.20 6.96 6.86 7.04 7.25 7.14 0.00 3
9 Sofia KARTASHOVA / Ilya KARPOV SVE 60.31 34.99 25.32 6.36 6.11 6.43 6.43 6.32 0.00 6
10 Vlada PAVLENINA / Alexander ALEKSANIAN SVE 59.19 34.09 25.10 6.32 6.07 6.32 6.32 6.32 0.00 8
11 Julia TULTSEVA / Anatoliy BELOVODCHENKO MOS 58.34 32.18 27.16 6.82 6.57 6.86 6.82 6.86 1.00 9 ext lift
12 Elizaveta PASECHNIK / Egor KOLOSOVSKII NIZ 48.82 25.54 24.28 6.18 5.93 5.93 6.21 6.11 1.00 5 he fell Tw
13 Elizaveta KIRILLOVA / Mark CHEGODAEV NIZ 46.53 25.88 20.65 5.21 5.04 5.18 5.25 5.14 0.00 2
14 Vlada CHASHNIKOVA / Zakhar CHEREZOV KIR 41.09 21.20 20.89 5.39 5.11 5.07 5.36 5.18 1.00 13 she fell Tw