by chuckiem » Fri Dec 27, 2019 1:56 pm
RESULTS FREE DANCE
1 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN MOS 132.59 74.66 57.93 9.57 9.50 9.75 9.71 9.75 0.00 13
2 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV MOS 132.31 74.19 58.12 9.71 9.50 9.64 9.79 9.79 0.00 14
3 Tiffani ZAGORSKI / Jonathan GUERREIRO MOS 120.35 67.45 52.90 8.79 8.61 8.93 8.86 8.89 0.00 12
4 Annabelle MOROZOV / Andrei BAGIN MOS 115.43 64.44 50.99 8.46 8.29 8.57 8.61 8.57 0.00 10
5 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN MOS 112.83 63.04 49.79 8.36 8.11 8.32 8.32 8.39 0.00 11
6 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO MOS 111.19 61.76 49.43 8.04 8.04 8.36 8.32 8.43 0.00 8
7 Sofia EVDOKIMOVA / Egor BAZIN SAM 109.26 60.33 48.93 8.25 8.00 8.21 8.21 8.11 0.00 7
8 Ksenia KONKINA / Pavel DROZD MOS 107.17 58.87 48.30 7.93 7.82 8.04 8.21 8.25 0.00 5
9 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV MOS 105.33 56.51 48.82 8.00 7.93 8.18 8.32 8.25 0.00 9
10 Olga BIBIKHINA / Daniil ZVORYKIN SPB 96.75 54.62 42.13 6.86 6.75 7.14 7.25 7.11 0.00 6
11 Maria IGNATIEVA / Mikhail BRAGIN SVE 86.45 48.97 38.48 6.29 6.32 6.36 6.64 6.46 1.00 2 ext lift
12 Julia TULTSEVA / Anatoly BELOVODCHENKO MOS 85.91 48.56 38.35 6.54 6.21 6.46 6.36 6.39 1.00 3 ext lift
13 Ekaterina MIRONOVA / Evgenii USTENKO SPB 84.70 48.15 37.55 6.29 6.07 6.29 6.39 6.25 1.00 1 ext lift
14 Elizaveta PASECHNIK / Egor KOLOSOVSKY NNR 75.66 41.36 34.30 5.68 5.50 5.79 5.86 5.75 0.00 4
FINAL STANDINGS ICE DANCE
1 - Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV MOS 220.74 1 2
2 - Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN MOS 219.72 2 1
3 - Tiffani ZAGORSKI / Jonathan GUERREIRO MOS 197.73 3 3
4 - Annabelle MOROZOV / Andrei BAGIN MOS 189.10 5 4
5 - Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN MOS 186.81 4 5
6 - Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO MOS 181.67 7 6
7 - Sofia EVDOKIMOVA / Egor BAZIN SAM 180.68 6 7
8 - Ksenia KONKINA / Pavel DROZD MOS 176.21 9 8
9 - Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV MOS 175.67 8 9
10 - Olga BIBIKHINA / Daniil ZVORYKIN SPB 154.28 10 10
11 - Julia TULTSEVA / Anatoly BELOVODCHENKO MOS 141.17 12 12
12 - Ekaterina MIRONOVA / Evgenii USTENKO SPB 140.58 11 13
13 - Maria IGNATIEVA / Mikhail BRAGIN SVE 138.69 13 11
14 - Elizaveta PASECHNIK / Egor KOLOSOVSKY NNR 115.73 14 14
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RESULTS MEN FREE SKATE
1 Artur DANIELIAN MOS 177.70 93.58 84.12 8.39 8.21 8.50 8.50 8.46 0.00 5 4s+eu+3s, 4s, 3a, 3z, 3a+3t, 3f+2t, 3lo
2 Dmitri ALIEV S/K 173.63 85.91 89.72 9.18 9.00 8.75 9.18 8.75 2.00 12 4z, 4t↓, 4t+2t, 3f, 3a<, 3z+3t, 3lo+eu+3s, ↓steps
3 Alexander SAMARIN MOS 172.06 85.30 88.76 9.14 8.71 8.71 9.07 8.75 2.00 10 4z+eu+3s, 4f↓, 4t, 3a, 3a↓+rep, 3z+3t, 3lo
4 Makar IGNATOV SPB 160.58 76.80 83.78 8.50 8.18 8.32 8.46 8.43 0.00 16 4s-so, 4t, 3a-so, 3f+3t, 3z+3t, 3z+eu+2s, 3lo
5 Daniil SAMSONOV MOS 159.33 80.21 81.12 8.21 8.07 7.89 8.18 8.21 2.00 9 3a+eu+3s, 4z!<↓, 4f<↓, 1a, 3z+3lo, 3f+3t
6 Vladimir SAMOILOV MOS 159.30 78.80 80.50 8.25 7.71 8.11 8.04 8.14 0.00 3 4z!, 3a, 4s, 3lo, 2s, 3z!+3t, 3f+eu+2s
7 Anton SHULEPOV SPB 156.59 73.03 83.56 8.39 8.14 8.36 8.43 8.46 0.00 13 3f, 3z+3t<, 3a+2t, 2a, 3a, 3z+eu+3s, 3lo<
8 Sergey VORONOV MOS 154.21 68.63 85.58 8.61 8.32 8.61 8.64 8.61 0.00 8 3t, 3a, 3a+3t, 3lo, 3z-fwd, 3z*<+2t+2lo, 3s+2t
9 Andrei MOZALEV SPB 152.21 71.77 81.44 8.07 8.07 8.04 8.29 8.25 1.00 14 4t-to, 4t-hd+2t, 3lo, 3a+3t, 2a↓, 3z+eu+3s, 2f
10 Peter GUMENNIK SPB 150.02 68.44 82.58 8.29 8.07 8.18 8.43 8.32 1.00 15 4s<-fo, 3a, 4s<↓+rep, 3s+2t+2lo, 3z+3t, 3z+3lo<<, 3f
11 Ilya YABLOKOV MOS 147.95 75.11 72.84 7.43 7.00 7.21 7.39 7.39 0.00 1 4t<, 3lo, 3a+eu+3s, 3f, 4t<+2t, 3z!+3t, 3a
12 Andrei ZUBER SPB 147.74 69.66 79.08 7.93 7.64 7.93 7.93 8.11 1.00 7 4t+2t, 4s, 3a, 4s+2t, 2z, 3lo↓, 3s
13 Egor MURASHOV MOS 146.80 70.30 76.50 7.79 7.39 7.61 7.71 7.75 0.00 2 4t-so, 3lo, 2t, 3a<, 3f+3t, 3a+eu+3s, 3z+2t
14 Leonid SVIRIDENKO SPB 144.18 68.04 78.14 8.00 7.68 7.61 7.89 7.89 2.00 6 4lo, 4s, 3a↓, 3f, 3z+3t<, 3f+eu+3s↓, 2lo
15 Andrei LAZUKIN S/S 137.53 56.75 81.78 8.39 8.07 7.86 8.36 8.21 1.00 11 3z!, 4t+2t, 2a, 4t<<↓, 3f+eu+3s, 2z, 3f<
16 Vladislav KATICHEV RMO 112.08 46.72 67.36 6.86 6.64 6.50 6.89 6.79 2.00 4 3a<↓, 2a, 3f↓, 3lo, 2z+3t, 3t+eu+2s, 2a
WD Gleb LUTFULLIN SPB
FINAL STANDINGS MEN
1 - Dmitri ALIEV S/K 260.98 4 2
2 - Artur DANIELIAN MOS 253.42 13 1
3 - Alexander SAMARIN MOS 252.74 8 3
4 - Makar IGNATOV SPB 249.46 1 4
5 - Andrei MOZALEV SPB 240.55 2 9
6 - Daniil SAMSONOV MOS 240.21 7 5
7 - Peter GUMENNIK SPB 238.08 3 10
8 - Anton SHULEPOV SPB 237.76 6 7
9 - Sergey VORONOV MOS 233.82 9 8
10 - Andrei ZUBER SPB 225.77 11 12
11 - Ilya YABLOKOV MOS 223.81 12 11
12 - Andrei LAZUKIN S/S 223.09 5 15
13 - Leonid SVIRIDENKO SPB 222.79 10 14
14 - Egor MURASHOV MOS 221.80 14 13
15 - Vladimir SAMOILOV MOS 220.73 17 6
16 - Vladislav KATICHEV RMO 181.39 15 16
R - Gleb LUTFULLIN
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RESULTS LADIES SHORT PROGRAM
1 Alyona KOSTORNAIA MOS 89.86 51.55 38.31 9.54 9.46 9.68 9.64 9.57 0.00 6 3a, 3z, 3f+3t
2 Anna SHCHERBAKOVA MOS 79.93 43.86 36.07 8.86 8.86 9.11 9.11 9.14 0.00 3 2a, 3f, 3z+3lo
3 Alexandra TRUSOVA MOS 76.46 41.63 34.83 8.64 8.61 8.82 8.79 8.68 0.00 1 2a, 3f, 3z+3t
4 Elizaveta TUKTAMYSHEVA SPB 75.74 41.09 34.65 8.64 8.46 8.79 8.68 8.75 0.00 4 3a-to, 3f+3t, 3z
5 Evgenia MEDVEDEVA MOS 71.08 34.28 36.80 9.21 9.07 9.18 9.29 9.25 0.00 17 3f+3t<, 2a, 3lo
6 Anastasia GULIAKOVA SPB 66.85 34.43 32.42 8.14 7.86 8.21 8.18 8.14 0.00 5 3f+3t, 3ze, 2a
7 Anna FROLOVA MOS 66.45 36.22 30.23 7.50 7.39 7.61 7.71 7.57 0.00 15 3lo, 2a, 3z+3t
8 Valeria SHULSKAIA ORB 66.17 37.54 28.63 7.21 6.96 7.21 7.29 7.11 0.00 7 3z+3t, 2a, 3f
9 Stanislava KONSTANTINOVA SPB 66.00 32.46 33.54 8.43 8.18 8.32 8.54 8.46 0.00 16 3lo, 3f!+3t<, 2a
10 Serafima SAKHANOVICH SPB 65.42 33.31 32.11 8.14 7.82 7.93 8.14 8.11 0.00 2 3f+3t, 2a, 3ze-hd
11 Sofia SAMODUROVA SPB 64.38 31.30 33.08 8.29 8.04 8.25 8.39 8.39 0.00 9 3z!+3t<, 3f<, 2a
12 Anastasia GUBANOVA SPB 60.87 28.56 32.31 8.21 7.93 7.86 8.14 8.25 0.00 10 3f<, 2a, 3z<+2t
13 Elizaveta NUGUMANOVA SPB 60.01 28.49 31.52 7.82 7.64 7.82 8.07 8.04 0.00 11 3z<, 3lo+3lo<<, 2a
14 Ksenia SINITSYNA MOS 59.72 28.70 32.02 8.14 7.96 7.71 8.18 8.04 1.00 13 3f, 2a, 3z<<↓-nc
15 Ksenia TSIBINOVA MOS 58.94 29.83 30.11 7.61 7.43 7.39 7.71 7.50 1.00 14 3lo, 2a, 3z↓-nc
16 Anastasia GRACHEVA MOS 56.47 29.63 27.84 7.07 6.79 6.86 7.07 7.00 1.00 12 3f+3lo<<↓, 2a, 3z
17 Maria TALALAIKINA SPB 50.91 24.30 28.61 7.36 7.07 6.93 7.32 7.07 2.00 8 2a, 3z+2t, 3lo↓, ↓steps
START ORDER LADIES FREE SKATE Sat 12/28 7 pm local time / 7 am EST
1 Ksenia SINITSYNA MOS
2 Ksenia TSIBINOVA MOS
3 Anastasia GRACHEVA MOS
4 Maria TALALAIKINA SPB
5 Elizaveta NUGUMANOVA SPB
6 Anastasia GUBANOVA SPB
7 Sofia SAMODUROVA SPB
8 Serafima SAKHANOVICH SPB
9 Valeria SHULSKAIA ORB
10 Stanislava KONSTANTINOVA SPB
11 Anna FROLOVA MOS
12 Evgenia MEDVEDEVA MOS
13 Elizaveta TUKTAMYSHEVA SPB
14 Anastasia GULIAKOVA SPB
15 Anna SHCHERBAKOVA MOS
16 Alyona KOSTORNAIA MOS
17 Alexandra TRUSOVA MOS
==================================================================================================================