2019 TALLINN TROPHY 11/12-13 Tallinn EST
Posted: Tue Nov 12, 2019 9:19 pm
This is a SENIOR B Event.
---------------------------------------------------------------------------------------------
RESULTS SENIOR MEN SHORT PROGRAM
1 Mihhail SELEVKO EST 73.86 41.52 32.34 6.42 6.33 6.42 6.67 6.50 0.00 2 3lo, 3a, 3z+3t
2 Nicky-Leo OBREYKOV BUL 65.54 35.54 31.00 6.42 6.00 6.08 6.33 6.17 1.00 1 3f!+2t, 3a, 3z, late start
3 Aleksandr SELEVKO EST 65.17 32.25 33.92 6.67 6.58 6.92 6.92 6.83 1.00 5 3lo, 3a↓, 3z+3t<
4 Alessandro FADINI ITA 63.84 33.26 30.58 6.00 5.92 6.33 6.08 6.25 0.00 8 3a, 3t+3t, 3lo
5 Illya SOLOMIN SWE 57.86 30.61 27.25 5.50 5.25 5.50 5.50 5.50 0.00 6 3z+3t, 2a, 3lo
6 Thomas KENNES NED 57.13 26.54 30.59 6.17 5.92 6.08 6.17 6.25 0.00 12 3s+1lo*, 2a, 3z
7 Slavik HAYRAPETYAN ARM 55.80 26.29 30.51 6.08 5.92 6.17 6.17 6.17 1.00 10 3a, 3z<, 3s↓-nc
8 Natran TZAGAI SWE 55.04 28.86 26.18 5.42 5.17 5.25 5.17 5.17 0.00 4 3s+3t, 3lo, 2a
9 Geonwoo PARK KOR 52.50 25.49 27.01 5.75 5.25 5.42 5.42 5.17 0.00 13 3t+3t, 2a, 3z!
10 David GOUVEIA SUI 47.51 20.43 27.08 5.58 5.25 5.33 5.50 5.42 0.00 14 3t+3t<, 3lo, 1a*
11 Mikael NORDEBACK SWE 45.98 20.65 26.33 5.58 5.17 5.08 5.33 5.17 1.00 11 1a*, 3a+3t<↓, 3f
12 Landry LE MAY FRA 42.72 13.56 29.16 6.00 5.75 5.58 6.00 5.83 0.00 7 4s<<, 2a, 1z*-nc
13 Meng-Ju LEE TPE 42.15 17.73 25.42 5.50 4.75 5.00 5.17 5.00 1.00 3 3z<↓, 3t+2t, 1a*
14 Antonin HERREBOUDT FRA 41.67 16.84 25.83 5.58 5.33 4.92 5.17 4.83 1.00 9 3a, 3t+3t<<, 3f↓, 0 Cssp
Tech Team
Ref Kulik-EST
TC Serova-BLR
TS De Preter-BEL
ATS Fedosejeva-RUS
Judges: DEN NED SWE RUS UKR
START ORDER SENIOR MEN FREE SKATE Wed 11/13 11:35 am local time / 4:35 am EST
1 Mikael NORDEBACK SWE
2 Meng-Ju LEE TPE
3 Landry LE MAY FRA
4 Antonin HERREBOUDT FRA
5 Geonwoo PARK KOR
6 David GOUVEIA SUI
7 Natran TZAGAI SWE
8 Thomas KENNES NED
9 Slavik HAYRAPETYAN ARM
^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^
10 Alessandro FADINI ITA
11 Illya SOLOMIN SWE
12 Nicky-Leo OBREYKOV BUL
13 Aleksandr SELEVKO EST
14 Mihhail SELEVKO EST
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RESULTS SENIOR LADIES SHORT PROGRAM
1 Ksenia TSIBINOVA RUS 64.82 36.68 28.14 7.17 6.83 7.17 7.00 7.00 0.00 2 3lo, 2a, 3z+3t
2 Anastasiia GULIAKOVA RUS 59.53 31.01 28.52 7.17 6.83 7.08 7.33 7.25 0.00 4 3f+3t, 3ze<, 2a
3 Linnea CEDER FIN 54.85 29.59 25.26 6.42 6.08 6.50 6.25 6.33 0.00 16 3z+2t, 3f, 2a
4 Olga MIKUTINA AUT 53.40 27.72 26.68 6.50 6.58 6.67 6.67 6.92 1.00 5 3z↓-nc, 2a, 3lo
5 Angelina KUCHVALSKA LAT 52.67 26.99 25.68 6.42 6.25 6.42 6.42 6.58 0.00 13 3t+3t, 3z<<, 2a
6 Aleksandra GOLOVKINA LTU 52.17 28.91 23.26 5.75 5.58 6.00 5.92 5.83 0.00 7 3t+2t, 3lo, 2a
7 Josefin TALJEGARD SWE 50.87 26.27 24.60 6.00 5.75 6.25 6.25 6.50 0.00 18 3t+2t, 3s<, 2a
8 Maia MAZZARA FRA 49.52 28.50 22.02 5.67 5.42 5.67 5.42 5.33 1.00 14 2a, 3lo, 3ze+3t<↓
9 Sofia SULA FIN 47.10 24.96 23.14 6.17 5.58 5.67 5.83 5.67 1.00 17 3f↓, 2a, 3s+2t
10 Niki WORIES NED 45.13 21.53 23.60 5.75 5.67 6.08 5.83 6.17 0.00 12 3f+2t, 2z*, 2a
11 Lea SERNA FRA 43.99 21.43 22.56 5.92 5.42 5.42 5.75 5.67 0.00 10 2a, 3z!+2t, 2f*
12 Kyarha VAN TIEL NED 42.91 24.27 19.64 5.08 4.83 4.83 5.00 4.83 1.00 11 3z!, 3f+2t, 2a↓
13 Miseon PARK KOR 42.16 22.34 19.82 5.17 4.75 4.92 5.00 4.92 0.00 1 3lo<+2lo, 3s<, 2a<
14 Vera STOLT FIN 42.00 20.68 21.32 5.33 5.25 5.33 5.33 5.42 0.00 15 3z<, 3lo<+2t, 2a
15 Amy LIN TPE 40.97 20.23 21.74 5.58 5.25 5.42 5.42 5.50 1.00 21 3t<+3t<<↓, 3z<<, 2a
16 Tanja ODERMATT SUI 40.32 19.66 20.66 5.25 5.00 5.17 5.08 5.33 0.00 9 3lo, 2t+2t*, 2a
17 Elzbieta KROPA LTU 38.73 19.65 21.08 5.42 5.08 5.25 5.42 5.17 2.00 8 3f<↓, 3lo↓-nc, 2a
18 Sara HONG KOR 38.29 18.85 21.44 5.58 5.08 5.33 5.50 5.33 2.00 20 2z<<*, 3f<<↓-nc, 2a, time
19 Greta MORKYTE LTU 32.38 15.12 19.26 5.00 4.75 4.58 5.00 4.75 2.00 3 3f!↓, 3lo↓-nc, 2a, 0 CSp
20 Daniela KO CZE 28.67 12.29 17.38 4.58 4.33 4.25 4.33 4.25 1.00 19 3f!<<↓, 2a<<, 1z*-nc
Tech Team
Ref Serova-BLR
TC Jensen-NOR
TS Fedosejeva-RUS
ATS Ojasaar-EST
Judges: SWE RUS FIN EST GBR
START ORDER SENIOR LADIES FREE SKATE Wed 11/13 2:20 pm local time / 7:20 am EST
1 Greta MORKYTE LTU
2 Daniela KO CZE
3 Sara HONG KOR
4 Elzbieta KROPA LTU
5 Tanja ODERMATT SUI
6 Vera STOLT FIN
7 Kyarha VAN TIEL NED
8 Lea SERNA FRA
9 Amy LIN TPE
10 Miseon PARK KOR
^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^
11 Sofia SULA FIN
12 Niki WORIES NED
13 Aleksandra GOLOVKINA LTU
14 Maia MAZZARA FRA
15 Josefin TALJEGARD SWE
16 Angelina KUCHVALSKA LAT
17 Olga MIKUTINA AUT
18 Anastasiia GULIAKOVA RUS
19 Linnea CEDER FIN
20 Ksenia TSIBINOVA RUS
========================================================================================
---------------------------------------------------------------------------------------------
RESULTS SENIOR MEN SHORT PROGRAM
1 Mihhail SELEVKO EST 73.86 41.52 32.34 6.42 6.33 6.42 6.67 6.50 0.00 2 3lo, 3a, 3z+3t
2 Nicky-Leo OBREYKOV BUL 65.54 35.54 31.00 6.42 6.00 6.08 6.33 6.17 1.00 1 3f!+2t, 3a, 3z, late start
3 Aleksandr SELEVKO EST 65.17 32.25 33.92 6.67 6.58 6.92 6.92 6.83 1.00 5 3lo, 3a↓, 3z+3t<
4 Alessandro FADINI ITA 63.84 33.26 30.58 6.00 5.92 6.33 6.08 6.25 0.00 8 3a, 3t+3t, 3lo
5 Illya SOLOMIN SWE 57.86 30.61 27.25 5.50 5.25 5.50 5.50 5.50 0.00 6 3z+3t, 2a, 3lo
6 Thomas KENNES NED 57.13 26.54 30.59 6.17 5.92 6.08 6.17 6.25 0.00 12 3s+1lo*, 2a, 3z
7 Slavik HAYRAPETYAN ARM 55.80 26.29 30.51 6.08 5.92 6.17 6.17 6.17 1.00 10 3a, 3z<, 3s↓-nc
8 Natran TZAGAI SWE 55.04 28.86 26.18 5.42 5.17 5.25 5.17 5.17 0.00 4 3s+3t, 3lo, 2a
9 Geonwoo PARK KOR 52.50 25.49 27.01 5.75 5.25 5.42 5.42 5.17 0.00 13 3t+3t, 2a, 3z!
10 David GOUVEIA SUI 47.51 20.43 27.08 5.58 5.25 5.33 5.50 5.42 0.00 14 3t+3t<, 3lo, 1a*
11 Mikael NORDEBACK SWE 45.98 20.65 26.33 5.58 5.17 5.08 5.33 5.17 1.00 11 1a*, 3a+3t<↓, 3f
12 Landry LE MAY FRA 42.72 13.56 29.16 6.00 5.75 5.58 6.00 5.83 0.00 7 4s<<, 2a, 1z*-nc
13 Meng-Ju LEE TPE 42.15 17.73 25.42 5.50 4.75 5.00 5.17 5.00 1.00 3 3z<↓, 3t+2t, 1a*
14 Antonin HERREBOUDT FRA 41.67 16.84 25.83 5.58 5.33 4.92 5.17 4.83 1.00 9 3a, 3t+3t<<, 3f↓, 0 Cssp
Tech Team
Ref Kulik-EST
TC Serova-BLR
TS De Preter-BEL
ATS Fedosejeva-RUS
Judges: DEN NED SWE RUS UKR
START ORDER SENIOR MEN FREE SKATE Wed 11/13 11:35 am local time / 4:35 am EST
1 Mikael NORDEBACK SWE
2 Meng-Ju LEE TPE
3 Landry LE MAY FRA
4 Antonin HERREBOUDT FRA
5 Geonwoo PARK KOR
6 David GOUVEIA SUI
7 Natran TZAGAI SWE
8 Thomas KENNES NED
9 Slavik HAYRAPETYAN ARM
^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^
10 Alessandro FADINI ITA
11 Illya SOLOMIN SWE
12 Nicky-Leo OBREYKOV BUL
13 Aleksandr SELEVKO EST
14 Mihhail SELEVKO EST
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RESULTS SENIOR LADIES SHORT PROGRAM
1 Ksenia TSIBINOVA RUS 64.82 36.68 28.14 7.17 6.83 7.17 7.00 7.00 0.00 2 3lo, 2a, 3z+3t
2 Anastasiia GULIAKOVA RUS 59.53 31.01 28.52 7.17 6.83 7.08 7.33 7.25 0.00 4 3f+3t, 3ze<, 2a
3 Linnea CEDER FIN 54.85 29.59 25.26 6.42 6.08 6.50 6.25 6.33 0.00 16 3z+2t, 3f, 2a
4 Olga MIKUTINA AUT 53.40 27.72 26.68 6.50 6.58 6.67 6.67 6.92 1.00 5 3z↓-nc, 2a, 3lo
5 Angelina KUCHVALSKA LAT 52.67 26.99 25.68 6.42 6.25 6.42 6.42 6.58 0.00 13 3t+3t, 3z<<, 2a
6 Aleksandra GOLOVKINA LTU 52.17 28.91 23.26 5.75 5.58 6.00 5.92 5.83 0.00 7 3t+2t, 3lo, 2a
7 Josefin TALJEGARD SWE 50.87 26.27 24.60 6.00 5.75 6.25 6.25 6.50 0.00 18 3t+2t, 3s<, 2a
8 Maia MAZZARA FRA 49.52 28.50 22.02 5.67 5.42 5.67 5.42 5.33 1.00 14 2a, 3lo, 3ze+3t<↓
9 Sofia SULA FIN 47.10 24.96 23.14 6.17 5.58 5.67 5.83 5.67 1.00 17 3f↓, 2a, 3s+2t
10 Niki WORIES NED 45.13 21.53 23.60 5.75 5.67 6.08 5.83 6.17 0.00 12 3f+2t, 2z*, 2a
11 Lea SERNA FRA 43.99 21.43 22.56 5.92 5.42 5.42 5.75 5.67 0.00 10 2a, 3z!+2t, 2f*
12 Kyarha VAN TIEL NED 42.91 24.27 19.64 5.08 4.83 4.83 5.00 4.83 1.00 11 3z!, 3f+2t, 2a↓
13 Miseon PARK KOR 42.16 22.34 19.82 5.17 4.75 4.92 5.00 4.92 0.00 1 3lo<+2lo, 3s<, 2a<
14 Vera STOLT FIN 42.00 20.68 21.32 5.33 5.25 5.33 5.33 5.42 0.00 15 3z<, 3lo<+2t, 2a
15 Amy LIN TPE 40.97 20.23 21.74 5.58 5.25 5.42 5.42 5.50 1.00 21 3t<+3t<<↓, 3z<<, 2a
16 Tanja ODERMATT SUI 40.32 19.66 20.66 5.25 5.00 5.17 5.08 5.33 0.00 9 3lo, 2t+2t*, 2a
17 Elzbieta KROPA LTU 38.73 19.65 21.08 5.42 5.08 5.25 5.42 5.17 2.00 8 3f<↓, 3lo↓-nc, 2a
18 Sara HONG KOR 38.29 18.85 21.44 5.58 5.08 5.33 5.50 5.33 2.00 20 2z<<*, 3f<<↓-nc, 2a, time
19 Greta MORKYTE LTU 32.38 15.12 19.26 5.00 4.75 4.58 5.00 4.75 2.00 3 3f!↓, 3lo↓-nc, 2a, 0 CSp
20 Daniela KO CZE 28.67 12.29 17.38 4.58 4.33 4.25 4.33 4.25 1.00 19 3f!<<↓, 2a<<, 1z*-nc
Tech Team
Ref Serova-BLR
TC Jensen-NOR
TS Fedosejeva-RUS
ATS Ojasaar-EST
Judges: SWE RUS FIN EST GBR
START ORDER SENIOR LADIES FREE SKATE Wed 11/13 2:20 pm local time / 7:20 am EST
1 Greta MORKYTE LTU
2 Daniela KO CZE
3 Sara HONG KOR
4 Elzbieta KROPA LTU
5 Tanja ODERMATT SUI
6 Vera STOLT FIN
7 Kyarha VAN TIEL NED
8 Lea SERNA FRA
9 Amy LIN TPE
10 Miseon PARK KOR
^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^
11 Sofia SULA FIN
12 Niki WORIES NED
13 Aleksandra GOLOVKINA LTU
14 Maia MAZZARA FRA
15 Josefin TALJEGARD SWE
16 Angelina KUCHVALSKA LAT
17 Olga MIKUTINA AUT
18 Anastasiia GULIAKOVA RUS
19 Linnea CEDER FIN
20 Ksenia TSIBINOVA RUS
========================================================================================