2019 SKATE AMERICA 10/18-20 Las Vegas NV
Posted: Fri Oct 18, 2019 4:36 pm
START ORDER PAIRS SHORT PROGRAM Fri 10/18 1 pm local time / 4 pm EDT
1 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR
2 Jessica CALALANG / Brian JOHNSON USA
3 Camille RUEST / Andrew WOLFE CAN
4 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA
5 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS
6 Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS
7 Ashley CAIN-GRIBBLE / Timothy LEDUC USA
8 Cheng PENG / Yang JIN CHN
Tech Team
Ref Okabe-JPN
TC Kimminus-GER
TS Briggs-GBR
ATS Goldstein-USA
Judges (both SP and FS): CHN RUS CAN AUS KAZ ESP KOR USA JPN
---------------------------------------------------------------------------------------
START ORDER MEN SHORT PROGRAM Fri 10/18 2:26 pm local time / 5:26 pm EDT
1 Koshiro SHIMADA JPN
2 Roman SAVOSIN RUS
3 Alexei KRASNOZHON USA
4 Michal BREZINA CZE
5 Kazuki TOMONO JPN
6 Alexei BYCHENKO ISR
7 Junhwan CHA KOR
8 Boyang JIN CHN
9 Dmitri ALIEV RUS
10 Jason BROWN USA
11 Nathan CHEN USA
12 Keegan MESSING CAN
Tech Team
Ref Okabe-JPN
TC Crane-CAN
TS Loriol-Oberwiler-SUI
ATS Viadana-ITA
Judges (both SP and FS): CZE CHN RUS USA JPN ISR KOR CAN FRA
-------------------------------------------------------------------------------------------
START ORDER RHYTHM DANCE Fri 10/18 7:05 pm local time / 10:05 pm EDT
1 Caroline GREEN / Michael PARSONS USA
2 Hong CHEN / Zuoming SUN CHN
3 Tiffani ZAGORSKI / Jonathan GUERREIRO RUS
4 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN CAN
5 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS
6 Marie-Jade LAURIAULT / Romain LE GAC FRA
7 Olivia SMART / Adrian DIAZ ESP
8 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA
9 Christina CARRERA / Anthony PONOMARENKIO USA
10 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS
Tech Team
Ref Labunskaiya-RUS
TC Hurth-FRA
TS Rey-USA
ATS Higashino-JPN
Judges (both SP and FS): FRA ESP RUS USA CAN AUS CHN GEO ISR
-------------------------------------------------------------------------------------------
START ORDER LADIES SHORT PROGRAM Fri 10/18 9 pm local time / Sat 10/19 midnight EDT
1 Yi Christy LEUNG HKG
2 Amber GLENN USA
3 Veronik MALLET CAN
4 Karen CHEN USA
5 Mako YAMASHITA JPN
6 Anna SHCHERBAKOVA RUS
7 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS
8 Eunsoo LIM KOR
9 Wakaba HIGUCHI JPN
10 Bradie TENNELL USA
11 Kaori SAKAMOTO JPN
12 Stanislava KONSTANTINOVA RUS
Tech Team
Ref Krauziene-LTU
TC Kimminus-GER
TS Viadana-ITA
ATS Loriol-Oberwiler-SUI
Judges (both SP and FS): CHN RUS CAN AUS KAZ ESP KOR USA JPN
===================================================================================
1 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR
2 Jessica CALALANG / Brian JOHNSON USA
3 Camille RUEST / Andrew WOLFE CAN
4 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA
5 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS
6 Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS
7 Ashley CAIN-GRIBBLE / Timothy LEDUC USA
8 Cheng PENG / Yang JIN CHN
Tech Team
Ref Okabe-JPN
TC Kimminus-GER
TS Briggs-GBR
ATS Goldstein-USA
Judges (both SP and FS): CHN RUS CAN AUS KAZ ESP KOR USA JPN
---------------------------------------------------------------------------------------
START ORDER MEN SHORT PROGRAM Fri 10/18 2:26 pm local time / 5:26 pm EDT
1 Koshiro SHIMADA JPN
2 Roman SAVOSIN RUS
3 Alexei KRASNOZHON USA
4 Michal BREZINA CZE
5 Kazuki TOMONO JPN
6 Alexei BYCHENKO ISR
7 Junhwan CHA KOR
8 Boyang JIN CHN
9 Dmitri ALIEV RUS
10 Jason BROWN USA
11 Nathan CHEN USA
12 Keegan MESSING CAN
Tech Team
Ref Okabe-JPN
TC Crane-CAN
TS Loriol-Oberwiler-SUI
ATS Viadana-ITA
Judges (both SP and FS): CZE CHN RUS USA JPN ISR KOR CAN FRA
-------------------------------------------------------------------------------------------
START ORDER RHYTHM DANCE Fri 10/18 7:05 pm local time / 10:05 pm EDT
1 Caroline GREEN / Michael PARSONS USA
2 Hong CHEN / Zuoming SUN CHN
3 Tiffani ZAGORSKI / Jonathan GUERREIRO RUS
4 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN CAN
5 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS
6 Marie-Jade LAURIAULT / Romain LE GAC FRA
7 Olivia SMART / Adrian DIAZ ESP
8 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA
9 Christina CARRERA / Anthony PONOMARENKIO USA
10 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS
Tech Team
Ref Labunskaiya-RUS
TC Hurth-FRA
TS Rey-USA
ATS Higashino-JPN
Judges (both SP and FS): FRA ESP RUS USA CAN AUS CHN GEO ISR
-------------------------------------------------------------------------------------------
START ORDER LADIES SHORT PROGRAM Fri 10/18 9 pm local time / Sat 10/19 midnight EDT
1 Yi Christy LEUNG HKG
2 Amber GLENN USA
3 Veronik MALLET CAN
4 Karen CHEN USA
5 Mako YAMASHITA JPN
6 Anna SHCHERBAKOVA RUS
7 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS
8 Eunsoo LIM KOR
9 Wakaba HIGUCHI JPN
10 Bradie TENNELL USA
11 Kaori SAKAMOTO JPN
12 Stanislava KONSTANTINOVA RUS
Tech Team
Ref Krauziene-LTU
TC Kimminus-GER
TS Viadana-ITA
ATS Loriol-Oberwiler-SUI
Judges (both SP and FS): CHN RUS CAN AUS KAZ ESP KOR USA JPN
===================================================================================