2019 JGP #7 - EGNA ITA 10/3-5

2019 JGP #7 - EGNA ITA 10/3-5

Postby chuckiem » Wed Oct 02, 2019 8:15 pm

START ORDER RHYTHM DANCE Thu Oct 3 3:15 pm local time / 9:15 am EDT :D

1 Nicole CALDERARI / Marco CILI ITA
2 Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN
3 Oona BROWN / Gage BROWN USA
4 Denisa CIMLOVA / Vilem HLAVSA CZE

5 Olivia McISAAC / Corey CIRCELLI CAN
6 Anastasiia SAMMEL / Mykyta POGORIELOV UKR
7 Utana YOSHIDA / Shingo NISHIYAMA JPN
8 Katarina DELCAMP / Ian SOMERVILLE USA

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

9 Marina PHILIPPOVA / Vadym KRAVTSOV AUT
10 Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA
11 Zizi CHEN / Jianing XING CHN
12 Lara LUFT / Stephano Valentino SCHUSTER GER
13 Sara CAMPANINI / Francesco RIVA ITA

14 Angelina LAZAREVA / Maksim PROKOFIEV RUS
15 Darja NETJAGA / Marko Jevgeni GAIDAJENKO EST
16 Martina ROSSI / Adriano ROSSI ESP
17 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Andrey FILATOV RUS
18 Marie DUPAYAGE / Thomas NABAIS FRA


Tech Team

Ref Baumann-GER
TC Cesaro-ITA
TS Rey-USA
ATS Gijtenbeek-NED

Judges for RD: RUS ESP JPN CAN ITA AUT USA GER FRA
Judges for FD: ITA USA FRA UKR GER JPN RUS CHN ESP

------------------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER MEN SHORT PROGRAM Thu Oct 3 6:15 pm local time / 12:15 pm EDT

1 Elvis CAUBET AND
2 Calvin PRATAMA INA
3 Noah BODENSTEIN SUI
4 Sena MIYAKE JPN
5 Luc MAIERHOFER AUT

6 Filip SCERBA CZE
7 Mihhail SELEVKO EST
8 Naoki MA HKG
9 Alexander ZLATKOV BUL
10 Daniel GRASSL ITA

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

11 Ivan SHMURATKO UKR
12 Yudong CHEN CHN
13 Raffaele Francesco ZICH ITA
14 Petr GUMENNIK RUS
15 Wesley CHIU CAN

16 Ilya YABLOKOV RUS
17 Ilya MALININ USA
18 Nikolai MEMOLA ITA
19 Matthew NIELSEN USA
20 Fang-Yi LIN TPE

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

21 Amau JOLY ESP
22 Younghyun CHA KOR
23 Ze Zeng FANG MAS
24 Andreas NORDEBÄCK SWE
25 Adam SIAO HIM FA FRA


Tech Team

Ref Henriksson-SWE
TC Olsen-NOR
TS Hakola-FIN
ATS Fernandez-ESP


Judges for SP: TPE JPN SUI ITA UKR MAS USA KOR EST
Judges for FS: CZE SUI UKR ITA KOR TPE BUL AUT EST

================================================================================

START ORDER LADIES SHORT PROGRAM Fri Oct 4 2:30 pm local time / 8:30 am EDT :)

1 Anna Sofia BESCHEA ROU
2 Katherine ONG PUI KUAN MAS
3 Isabelle INTHISONE USA
4 Angela CAMP TORRES AND
5 Elizavet VOULGARI GRE

6 Kate WANG USA
7 Kseniia SINITSYNA RUS
8 Ann-Christin MAROLD GER
9 Elizabeth GOLDING IRL
10 Bernadett SZIGETI HUN

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

11 Kaiya RUITER CAN
12 Kelly Elizabeth SUPANGAT INA
13 Lucrezia GENNARO ITA
14 Anna FROLOVA RUS
15 Yixuan ZHANG CHN

16 Dorotea PARTONJIC AUT
17 Kristina GRIGOROVA BUL
18 Anais CORADUCCI SUI
19 Ameera MUBARAK UAE
20 Maia MAZZARA FRA

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

21 Hiu Yau CHOW HKG
22 Eva Lotta KIIBUS EST
23 Yeonjeong PARK KOR
24 Lara Naki GUTMANN ITA
25 Alessia TORNAGHI ITA
26 Ching Ting SU SGP

27 Marian MILLARES ESP
28 Anna IVANCHENKO UKR
29 Julia BROVALL SWE
30 Lara HROVAT SLO
31 Darja MIJATOVIC SRB
32 Klimentina MALEEVSKA MKD


Tech Team

Ref Orlandini-ITA
TC Kozhemyakina-RUS
TS Aalders-NED
ATS Savostova-BLR


Judges for SP: HUN CAN FRA IRL RUS SWE SLO ROU SRB
Judges for FS: GRE ITA HUN RUS GER FRA ROU SLO IRL

================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 JGP #7 - EGNA ITA 10/3-5

Postby chuckiem » Thu Oct 03, 2019 8:23 pm

RESULTS RHYTHM DANCE

1 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Andrey FILATOV RUS 65.52 35.48 30.04 7.54 7.36 7.54 7.50 7.61 0.00 17
2 Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN 63.25 34.74 28.51 7.07 6.96 7.14 7.29 7.18 0.00 2
3 Angelina LAZAREVA / Maksim PROKOFIEV RUS 59.48 31.74 27.74 6.89 6.79 6.93 6.96 7.11 0.00 14
4 Lara LUFT / Stephano Valentino SCHUSTER GER 58.36 33.22 25.14 6.21 5.93 6.32 6.43 6.54 0.00 12
5 Katarina DELCAMP / Ian SOMERVILLE USA 58.06 32.86 25.20 6.39 6.25 6.29 6.29 6.29 0.00 8
6 Sara CAMPANINI / Francesco RIVA ITA 55.54 31.39 24.15 5.86 5.75 6.07 6.25 6.25 0.00 13
7 Utana YOSHIDA / Shingo NISHIYAMA JPN 54.92 30.89 25.03 6.18 6.11 6.00 6.54 6.46 1.00 7
8 Oona BROWN / Gage BROWN USA 54.81 30.06 25.75 6.54 6.32 6.25 6.57 6.50 1.00 3
9 Marie DUPAYAGE / Thomas NABAIS FRA 53.44 27.27 26.17 6.50 6.29 6.46 6.75 6.71 0.00 18
10 Olivia McISAAC / Corey CIRCELLI CAN 51.38 26.94 24.44 6.11 5.96 6.07 6.29 6.11 0.00 5
11 Zizi CHEN / Jianing XING CHN 47.45 25.42 22.03 5.57 5.36 5.43 5.71 5.46 0.00 11
12 Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA 47.07 24.04 24.03 6.04 5.96 5.71 6.32 6.00 1.00 10
13 Nicole CALDERARI / Marco CILI ITA 46.56 26.56 21.00 5.25 5.07 5.32 5.43 5.18 1.00 1
14 Darja NETJAGA / Marko Jevgeni GAIDAJENKO EST 46.53 24.53 22.00 5.64 5.29 5.50 5.61 5.46 0.00 15
15 Anastasiia SAMMEL / Mykyta POGORIELOV UKR 44.37 24.00 20.37 5.18 4.93 5.11 5.21 5.04 0.00 6
16 Marina PHILIPPOVA / Vadym KRAVTSOV AUT 42.03 22.65 19.38 4.75 4.68 4.82 5.11 4.86 0.00 9
17 Denisa CIMLOVA / Vilem HLAVSA CZE 37.63 18.34 19.29 4.86 4.64 4.79 5.00 4.82 0.00 4
18 Martina ROSSI / Adriano ROSSI ESP 33.03 15.29 17.74 4.50 4.29 4.46 4.68 4.25 0.00 16


START ORDER FREE DANCE Fri Oct 4 7:20 pm local time / 1:20 pm EDT

1 Anastasiia SAMMEL / Mykyta POGORIELOV UKR
2 Martina ROSSI / Adriano ROSSI ESP
3 Marina PHILIPPOVA / Vadym KRAVTSOV AUT
4 Denisa CIMLOVA / Vilem HLAVSA CZE

5 Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA
6 Nicole CALDERARI / Marco CILI ITA
7 Zizi CHEN / Jianing XING CHN
8 Darja NETJAGA / Marko Jevgeni GAIDAJENKO EST

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

9 Olivia McISAAC / Corey CIRCELLI CAN
10 Marie DUPAYAGE / Thomas NABAIS FRA
11 Oona BROWN / Gage BROWN USA
12 Utana YOSHIDA / Shingo NISHIYAMA JPN
13 Sara CAMPANINI / Francesco RIVA ITA

14 Katarina DELCAMP / Ian SOMERVILLE USA
15 Lara LUFT / Stephano Valentino SCHUSTER GER
16 Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN
17 Angelina LAZAREVA / Maksim PROKOFIEV RUS
18 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Andrey FILATOV RUS


=============================================================================================

RESULTS MEN SHORT PROGRAM

1 Daniel GRASSL ITA 82.77 46.10 36.67 7.14 7.18 7.50 7.39 7.46 0.00 10 3a, 3lo, 3z+3t
2 Petr GUMENNIK RUS 80.99 44.55 36.44 7.25 7.11 7.43 7.29 7.36 0.00 14 3a, 3lo, 3z+3t
3 Ivan SHMURATKO UKR 75.26 41.87 33.39 6.82 6.39 6.86 6.61 6.71 0.00 11 3a, 3z!+3t, 3lo
4 Ilya MALININ USA 72.19 39.65 32.54 6.64 6.36 6.46 6.54 6.54 0.00 17 3a, 3z+3t<, 3lo
5 Ilya YABLOKOV RUS 70.39 36.85 33.54 6.82 6.39 6.75 6.79 6.79 0.00 16 3lo, 3a-to, 3z+3t<
6 Sena MIYAKE JPN 68.08 35.64 32.44 6.61 6.29 6.50 6.43 6.61 0.00 4 3a-fwd, 3z!+3t, 3lo-so
7 Luc MAIERHOFER AUT 67.44 34.82 33.62 6.86 6.43 6.75 6.79 6.79 1.00 5 2a, 3z+3t, 3lo, ↓spin
8 Adam SIAO HIM FA FRA 66.20 34.30 31.90 6.54 6.14 6.43 6.36 6.43 0.00 25 3a<so-2hd, 3z+3t, 3lo
9 Yudong CHEN CHN 64.93 33.39 31.54 6.43 6.00 6.39 6.29 6.43 0.00 12 3z+3t<, 2a, 3lo
10 Matthew NIELSEN USA 61.98 30.59 32.39 6.57 6.32 6.39 6.54 6.57 1.00 19 3lo, 3z!+3t↓, 2a
11 Mihhail SELEVKO EST 61.55 33.54 29.01 5.93 5.68 5.86 5.75 5.79 1.00 7 3lo, 3a-fwd, 3z+3t<, time
12 Younghyun CHA KOR 60.85 29.96 31.89 6.50 6.18 6.32 6.50 6.39 1.00 22 3z+3t<, 3a<<↓, 3lo
13 Alexander ZLATKOV BUL 57.97 29.43 29.54 6.04 5.68 5.96 5.86 6.00 1.00 9 2a, 3lo-fwd, 3z+3t<↓
14 Wesley CHIU CAN 55.51 27.48 28.03 5.71 5.39 5.75 5.54 5.64 0.00 15 2a, 3z+3t<-so, 3lo
15 Nikolai MEMOLA ITA 55.39 27.86 27.53 5.64 5.32 5.61 5.50 5.46 0.00 18 3z+3t<, 3lo, 2a
16 Andreas NORDEBÄCK SWE 53.66 25.95 28.71 5.82 5.50 5.82 5.71 5.86 1.00 24 2a, 3z+3t↓, 2lo
17 Noah BODENSTEIN SUI 52.53 27.83 25.70 5.07 4.96 5.21 5.21 5.25 1.00 3 3t+3t, 3lo<↓, 2a
18 Filip SCERBA CZE 52.32 24.46 28.86 5.79 5.61 5.82 5.82 5.82 1.00 6 3a<, 3z<↓-nc, 3lo<
19 Amau JOLY ESP 51.29 26.15 25.14 5.32 4.82 5.00 5.04 4.96 0.00 21 3z+2t, 3lo, 2a, 0 final spin
20 Fang-Yi LIN TPE 49.59 22.80 26.79 5.57 5.11 5.43 5.36 5.32 0.00 20 3t+3t, 2lo, 2a
21 Raffaele Francesco ZICH ITA 45.56 21.42 24.14 4.96 4.68 4.89 4.82 4.79 0.00 13 3s+2t, 3lo<<, 2a
22 Naoki MA HKG 40.45 18.91 21.54 4.43 4.04 4.43 4.32 4.32 0.00 8 2a-so, 3s+2t, 2lo
23 Calvin PRATAMA INA 31.68 12.78 18.90 3.93 3.54 3.82 3.86 3.75 0.00 2 3s<<-nc, 2a, 2lo
24 Elvis CAUBET AND 31.38 13.27 19.11 4.04 3.61 3.75 3.96 3.75 1.00 1 3lo, 3s↓-nc, 2a
25 Ze Zeng FANG MAS 25.73 9.38 17.35 3.68 3.21 3.46 3.46 3.54 1.00 23 2a, 2s*-nc, 2lo, ↓sp


START ORDER MEN FREE SKATE Sat Oct 5 12:30 pm local time / 6:30 am EDT

1 Ze Zeng FANG MAS
2 Raffaele Francesco ZICH ITA
3 Elvis CAUBET AND
4 Calvin PRATAMA INA
5 Naoki MA HKG

6 Amau JOLY ESP
7 Filip SCERBA CZE
8 Andreas NORDEBÄCK SWE
9 Noah BODENSTEIN SUI
10 Fang-Yi LIN TPE

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

11 Wesley CHIU CAN
12 Alexander ZLATKOV BUL
13 Mihhail SELEVKO EST
14 Younghyun CHA KOR
15 Nikolai MEMOLA ITA

16 Matthew NIELSEN USA
17 Yudong CHEN CHN
18 Luc MAIERHOFER AUT
19 Sena MIYAKE JPN
20 Adam SIAO HIM FA FRA

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

21 Ilya YABLOKOV RUS
22 Ilya MALININ USA
23 Petr GUMENNIK RUS
24 Daniel GRASSL ITA
25 Ivan SHMURATKO UKR

==============================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 JGP #7 - EGNA ITA 10/3-5

Postby chuckiem » Sat Oct 05, 2019 12:55 am

RESULTS FREE DANCE

1 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Andrey FILATOV RUS 99.40 52.34 47.06 7.68 7.71 7.93 8.00 7.89 0.00 18
2 Oona BROWN / Gage BROWN USA 91.34 50.61 40.73 6.79 6.61 6.79 6.89 6.86 0.00 11
3 Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN 89.51 46.31 43.20 7.21 7.04 7.25 7.25 7.25 0.00 16
4 Angelina LAZAREVA / Maksim PROKOFIEV RUS 89.23 46.99 43.24 7.00 7.14 7.14 7.43 7.32 1.00 17 fall
5 Katarina DELCAMP / Ian SOMERVILLE USA 88.99 47.67 41.32 6.82 6.64 6.93 7.00 7.04 0.00 14
6 Utana YOSHIDA / Shingo NISHIYAMA JPN 85.48 46.91 39.57 6.43 6.50 6.32 6.93 6.79 1.00 12 fall
7 Marie DUPAYAGE / Thomas NABAIS FRA 81.15 41.30 39.85 6.57 6.43 6.64 6.86 6.71 0.00 10
8 Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA 80.47 44.08 36.39 6.11 5.89 6.04 6.14 6.14 0.00 5
9 Zizi CHEN / Jianing XING CHN 79.50 43.42 36.08 5.86 5.89 6.00 6.25 6.07 0.00 7
10 Sara CAMPANINI / Francesco RIVA ITA 75.39 37.80 37.59 6.18 6.14 6.32 6.39 6.29 0.00 13
11 Darja NETJAGA / Marko Jevgeni GAIDAJENKO EST 75.33 40.49 34.84 5.82 5.61 5.82 5.93 5.86 0.00 8
12 Lara LUFT / Stephano Valentino SCHUSTER GER 75.00 36.60 38.40 6.29 6.21 6.39 6.57 6.54 0.00 15
13 Olivia McISAAC / Corey CIRCELLI CAN 74.65 43.24 37.41 6.36 6.18 6.11 6.32 6.21 6.00 9 interruption-bootlace undone
14 Nicole CALDERARI / Marco CILI ITA 73.99 41.25 32.74 5.43 5.25 5.46 5.64 5.50 0.00 6
15 Anastasiia SAMMEL / Mykyta POGORIELOV UKR 68.40 38.09 31.31 5.32 5.07 5.14 5.36 5.21 1.00 1 ext lift
16 Denisa CIMLOVA / Vilem HLAVSA CZE 65.91 36.83 29.08 4.89 4.71 4.82 4.96 4.86 0.00 4
17 Martina ROSSI / Adriano ROSSI ESP 58.52 32.14 27.38 4.64 4.36 4.50 4.75 4.57 1.00 2 ext lift
18 Marina PHILIPPOVA / Vadym KRAVTSOV AUT 56.00 28.98 27.02 4.57 4.39 4.39 4.71 4.46 0.00 3


FINAL STANDINGS ICE DANCE

1 - Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Andrey FILATOV RUS 164.92 1 1
2 - Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN 152.76 2 3
3 - Angelina LAZAREVA / Maksim PROKOFIEV RUS 148.71 3 4
4 - Katarina DELCAMP / Ian SOMERVILLE USA 147.05 5 5
5 - Oona BROWN / Gage BROWN USA 146.15 8 2
6 - Utana YOSHIDA / Shingo NISHIYAMA JPN 140.40 7 6
7 - Marie DUPAYAGE / Thomas NABAIS FRA 134.59 9 7
8 - Lara LUFT / Stephano Valentino SCHUSTER GER 133.36 4 12
9 - Sara CAMPANINI / Francesco RIVA ITA 130.93 6 10
10 - Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA 127.54 12 8
11 - Zizi CHEN / Jianing XING CHN 126.95 11 9
12 - Olivia McISAAC / Corey CIRCELLI CAN 126.03 10 13
13 - Darja NETJAGA / Marko Jevgeni GAIDAJENKO EST 121.86 14 11
14 - Nicole CALDERARI / Marco CILI ITA 120.55 13 14
15 - Anastasiia SAMMEL / Mykyta POGORIELOV UKR 112.77 15 15
16 - Denisa CIMLOVA / Vilem HLAVSA CZE 103.54 17 16
17 - Marina PHILIPPOVA / Vadym KRAVTSOV AUT 98.03 16 18
18 - Martina ROSSI / Adriano ROSSI ESP 91.55 18 17


JGPF ICE DANCE FINALISTS and ALTERNATES

30 (15,15) 345.48 NGUYEN / KOLESNIK USA
30 (15,15) 334.97 SHANAEVA / NARYZHNYY RUS
30 (15,15) 330.51 KHUDAIBERDIEVA / FILATOV RUS
28 (13,15) 334.48 KAZAKOVA / REVIYA GEO
26 (13,13) 323.71 DEMOUGEOT / LE MERCIER FRA
26 (13,13) 318.41 DAVIS / SMOLKIN RUS

Alternates:
24 (11,13) 307.18 TYUTYUNINA / SHUSTITSKIY RUS
22 (09,13) 304.88 D'ALESSANDRO / WADDELL CAN
22 (11,11) 313.84 KATASHINSKAIA / VASKOVICH RUS

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS LADIES SHORT PROGRAM

1 Kseniia SINITSYNA RUS 74.65 42.33 32.32 8.07 7.89 8.11 8.07 8.25 0.00 7 3lo, 2a, 3z+3t
2 Anna FROLOVA RUS 61.43 33.48 27.95 7.04 7.00 6.79 7.11 7.00 0.00 14 3lo, 2a, 3z+2t
3 Eva Lotta KIIBUS EST 59.78 33.55 26.23 6.46 6.43 6.61 6.57 6.71 0.00 22 3t+3t, 3lo-to, 2a
4 Isabelle INTHISONE USA 58.50 32.90 25.60 6.46 6.07 6.57 6.43 6.46 0.00 3 3f+3t, 3lo<, 2a
5 Kaiya RUITER CAN 58.28 32.68 25.60 6.25 6.29 6.54 6.39 6.54 0.00 11 3t+3t, 3lo, 2a
6 Lara Naki GUTMANN ITA 57.32 31.84 26.48 6.46 6.57 6.64 6.71 6.71 1.00 24 3t+3t, 3lo, 2a↓
7 Alessia TORNAGHI ITA 56.67 31.44 25.23 6.29 5.96 6.36 6.43 6.50 0.00 25 3z+3t<, 2a, 3lo<
8 Maia MAZZARA FRA 53.81 31.24 23.57 6.11 5.64 5.96 5.89 5.86 1.00 20 2a, 3lo, 3t+3t↓
9 Lucrezia GENNARO ITA 50.88 27.08 23.80 5.89 5.75 6.11 5.89 6.11 0.00 13 3lo-fwd, 3s<+2t, 2a
10 Ann-Christin MAROLD GER 49.42 27.08 22.34 5.57 5.43 5.64 5.61 5.68 0.00 8 3lo<-hd, 3z<+2t, 2a
11 Kate WANG USA 48.88 28.11 21.77 5.54 5.36 5.39 5.54 5.39 1.00 6 3z<+3t↓, 3lo, 2a
12 Yeonjeong PARK KOR 48.27 25.16 24.11 6.21 6.04 5.79 6.21 5.89 1.00 23 3z!+3t<↓, 1lo*, 2a
13 Anais CORADUCCI SUI 47.04 25.64 22.40 5.57 5.57 5.54 5.68 5.64 1.00 18 3f+2t, 3lo<↓, 2a
14 Yixuan ZHANG CHN 44.23 22.91 23.32 6.11 5.50 5.64 5.82 6.07 2.00 15 3z↓-nc, 3lo<↓, 2a
15 Bernadett SZIGETI HUN 41.49 22.58 19.91 4.89 4.71 5.04 5.04 5.21 1.00 10 3z<↓-nc, 3lo<, 2a
16 Anna IVANCHENKO UKR 40.46 22.54 18.92 5.04 4.61 4.61 4.75 4.64 1.00 28 3f<↓-nc, 3lo, 2a
17 Hiu Yau CHOW HKG 40.33 21.59 18.74 4.86 4.43 4.71 4.79 4.64 0.00 21 3lo<, 3s-to+2t, 2a
18 Katherine ONG PUI KUAN MAS 39.49 21.12 18.37 4.64 4.46 4.75 4.54 4.57 0.00 2 3s+2t-hd, 2a, 3lo<<-2hd
19 Julia BROVALL SWE 37.12 19.58 18.54 4.89 4.46 4.61 4.68 4.54 1.00 29 2a, 3lo<<↓, 3t+2t
20 Dorotea PARTONJIC AUT 36.48 18.38 18.10 4.71 4.43 4.39 4.64 4.46 0.00 16 3s-so-nc, 2a, 2lo
21 Anna Sofia BESCHEA ROU 36.13 19.62 16.51 4.29 3.89 4.21 4.14 4.11 0.00 1 2a, 3t<<+2t, 2lo
22 Kristina GRIGOROVA BUL 35.67 18.27 17.40 4.54 4.11 4.29 4.39 4.43 0.00 17 3f-so-nc, 3lo<<, 2a
23 Marian MILLARES ESP 33.51 15.05 18.46 4.57 4.46 4.61 4.68 4.75 0.00 27 2t+1t*, 2lo, 2a<
24 Kelly Elizabeth SUPANGAT INA 32.08 18.83 13.25 3.39 3.07 3.46 3.25 3.39 0.00 12 2z!+2t, 2a, 2lo
25 Ching Ting SU SGP 31.99 16.47 15.52 3.75 3.57 4.00 4.04 4.04 0.00 26 2lo, 2a<<, 2f+2t
26 Elizabeth GOLDING IRL 31.06 15.72 16.34 4.14 3.86 4.11 4.18 4.14 1.00 9 2a<-df, 3s<+2t<<, 2lo<, time
27 Lara HROVAT SLO 30.15 16.10 15.05 3.93 3.71 3.61 3.93 3.64 1.00 30 2a, 3t<<↓-nc, 2lo<
28 Darja MIJATOVIC SRB 29.30 14.24 16.06 4.18 3.75 4.11 4.00 4.04 1.00 31 3t-nc, 2a, ↓ spin, 2lo
29 Elizavet VOULGARI GRE 25.37 10.71 14.66 3.61 3.68 3.79 3.68 3.57 0.00 5 3lo<<-so, 2a<<, 3s<<+2t<
30 Angela CAMP TORRES AND 24.97 10.99 13.98 3.54 3.29 3.54 3.61 3.50 0.00 4 1z*+2t, 1a*, 2lo
31 Ameera MUBARAK UAE 24.10 11.13 12.97 3.29 2.93 3.36 3.46 3.18 0.00 19 2lo, 1f*-so-nc, 2a<<
32 Klimentina MALEEVSKA MKD 11.34 4.03 8.31 2.25 1.93 2.00 2.21 2.00 1.00 32 2lo<<, 2s↓-nc, 1a*


START ORDER LADIES FREESKATE Sat Oct 5 4:45 pm local time / 10:45 am EDT

1 Angela CAMP TORRES AND
2 Klimentina MALEEVSKA MKD
3 Ameera MUBARAK UAE
4 Elizavet VOULGARI GRE
5 Darja MIJATOVIC SRB

6 Marian MILLARES ESP
7 Kelly Elizabeth SUPANGAT INA
8 Lara HROVAT SLO
9 Elizabeth GOLDING IRL
10 Ching Ting SU SGP

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

11 Julia BROVALL SWE
12 Katherine ONG PUI KUAN MAS
13 Dorotea PARTONJIC AUT
14 Anna Sofia BESCHEA ROU
15 Kristina GRIGOROVA BUL

16 Anais CORADUCCI SUI
17 Yixuan ZHANG CHN
18 Bernadett SZIGETI HUN
19 Anna IVANCHENKO UKR
20 Hiu Yau CHOW HKG

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

21 Yeonjeong PARK KOR
22 Ann-Christin MAROLD GER
23 Kate WANG USA
24 Lucrezia GENNARO ITA
25 Maia MAZZARA FRA
26 Alessia TORNAGHI ITA

27 Lara Naki GUTMANN ITA
28 Kaiya RUITER CAN
29 Isabelle INTHISONE USA
30 Eva Lotta KIIBUS EST
31 Anna FROLOVA RUS
32 Kseniia SINITSYNA RUS

===================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 JGP #7 - EGNA ITA 10/3-5

Postby chuckiem » Sat Oct 05, 2019 10:16 pm

RESULTS MEN FREE SKATE

1 Daniel GRASSL ITA 158.76 84.40 74.36 7.36 7.25 7.50 7.46 7.61 0.00 24 4z, 4lo-2hd, 3a, 3lo+eu+3s, 3z+3t, 3f!+3t, 3z
2 Petr GUMENNIK RUS 151.40 78.04 74.36 7.50 7.21 7.61 7.43 7.43 1.00 23 4z<, 4s<↓, 3a+2t+2lo, 2lo, 3z+3t, 3z+3lo<, 3f
3 Ivan SHMURATKO UKR 146.18 73.70 72.48 7.25 7.14 7.21 7.25 7.39 0.00 25 3a+3t, 3z, 3a, 3f, 3z!+3t, 3lo, 2a+eu+3s
4 Ilya YABLOKOV RUS 143.01 72.49 70.52 7.11 6.79 7.18 7.11 7.07 0.00 21 3a, 3lo, 3z+3t, 3f, 3a<+eu+3s, 3z+2t, 2a
5 Yudong CHEN CHN 140.23 69.37 70.86 7.18 6.79 7.25 7.07 7.14 0.00 17 3z+3t, 2a, 3f, 3z, 3f^2a, 3lo, 3s+2t+2lo
6 Adam SIAO HIM FA FRA 140.20 70.98 69.22 7.11 6.61 7.04 6.96 6.89 0.00 20 4t+3t, 3a, 4s, 2t, 3z^2a, 3z, 3s
7 Ilya MALININ USA 131.28 64.70 67.58 6.82 6.50 6.82 6.86 6.79 1.00 22 3a+2t, 3a, 3z↓, 3f!, 3z+3t<, 3lo, 2a+eu+3s
8 Mihhail SELEVKO EST 128.31 65.95 63.36 6.43 6.11 6.32 6.39 6.43 1.00 13 3a+2t, 3z+3t, 3a↓, 3lo, 3f+eu+3s<, 3f, 2a
9 Younghyun CHA KOR 125.16 60.38 65.78 6.68 6.43 6.46 6.68 6.64 1.00 14 3z+3t, 3a<<↓, 3f, 2a+eu+3s, 3lo+1lo, 3z, 2a
10 Luc MAIERHOFER AUT 124.99 56.99 68.00 6.96 6.50 6.82 6.86 6.86 0.00 18 2a, 3f!+eu+3s, 3z+3t, 2a, 3f, 3z+2t, 1lo
11 Matthew NIELSEN USA 122.91 57.47 65.44 6.68 6.29 6.54 6.64 6.57 0.00 16 3z+3t, 1z!, 3lo, 3f, 2a+3t, 2a+eu+2f, 3s
12 Sena MIYAKE JPN 121.16 52.16 70.00 7.14 6.82 6.93 7.04 7.07 1.00 19 3f, 4s<↓, 3z!, 1a, 3z!+eu+2s, 3f+2t, 3lo
13 Wesley CHIU CAN 111.78 52.12 61.66 6.25 5.93 6.11 6.29 6.25 2.00 11 3z+3t, 2a, 3f, 3z, 2a↓, 3lo<↓, 3s+eu+2s
14 Andreas NORDEBÄCK SWE 106.95 49.47 57.48 5.82 5.46 5.75 5.82 5.89 0.00 8 2a, 3z+2t, 3lo, 3z+eu+3s, 1fe, 2a+2t
15 Alexander ZLATKOV BUL 105.19 45.19 60.00 6.25 5.75 6.00 5.93 6.07 0.00 12 3z+3t, 3lo, 1f!, 1lo+2t+2lo, 3z, 3s-so, 1a+2t
16 Fang-Yi LIN TPE 103.14 45.84 58.30 6.04 5.61 5.86 5.82 5.82 1.00 10 3z, 3z+rep, 2a, 3s, 2a+eu+2s, 3t, 3t+2t
17 Nikolai MEMOLA ITA 103.12 46.64 56.48 5.82 5.46 5.68 5.64 5.64 0.00 15 3lo, 3z+3t<-so, 2a+eu+3s, 3f!+2t, 1f!, 3z-df, 2a<
18 Noah BODENSTEIN SUI 99.94 45.96 53.98 5.43 5.21 5.43 5.46 5.46 0.00 9 3t+3t, 2z, 2f!, 3lo, 3s+eu+3s<, 2a, 2a
19 Filip SCERBA CZE 89.32 35.20 55.12 5.71 5.32 5.43 5.64 5.46 1.00 7
20 Amau JOLY ESP 83.09 39.29 45.80 4.86 4.36 4.57 4.57 4.54 2.00 6
21 Raffaele Francesco ZICH ITA 82.99 38.23 44.76 4.71 4.14 4.57 4.46 4.50 0.00 2
22 Elvis CAUBET AND 67.49 29.85 37.64 4.07 3.61 3.71 3.82 3.61 0.00 3
23 Naoki MA HKG 65.76 26.28 40.48 4.43 3.89 3.96 4.07 3.89 1.00 5
24 Ze Zeng FANG MAS 47.86 18.00 31.86 3.39 3.04 3.07 3.29 3.14 2.00 1
25 Calvin PRATAMA INA 44.73 13.09 33.64 3.71 3.25 3.29 3.36 3.21 2.00 4



FINAL STANDINGS MEN

1 - Daniel GRASSL ITA 241.53 1 1
2 - Petr GUMENNIK RUS 232.39 2 2
3 - Ivan SHMURATKO UKR 221.44 3 3
4 - Ilya YABLOKOV RUS 213.40 5 4
5 - Adam SIAO HIM FA FRA 206.40 8 6
6 - Yudong CHEN CHN 205.16 9 5
7 - Ilya MALININ USA 203.47 4 7
8 - Luc MAIERHOFER AUT 192.43 7 10
9 - Mihhail SELEVKO EST 189.86 11 8
10 - Sena MIYAKE JPN 189.24 6 12
11 - Younghyun CHA KOR 186.01 12 9
12 - Matthew NIELSEN USA 184.89 10 11
13 - Wesley CHIU CAN 167.29 14 13
14 - Alexander ZLATKOV BUL 163.16 13 15
15 - Andreas NORDEBÄCK SWE 160.61 16 14
16 - Nikolai MEMOLA ITA 158.51 15 17
17 - Fang-Yi LIN TPE 152.73 20 16
18 - Noah BODENSTEIN SUI 152.47 17 18
19 - Filip SCERBA CZE 141.64 18 19
20 - Amau JOLY ESP 134.38 19 20
21 - Raffaele Francesco ZICH ITA 128.55 21 21
22 - Naoki MA HKG 106.21 22 23
23 - Elvis CAUBET AND 98.87 24 22
24 - Calvin PRATAMA INA 76.41 23 25
25 - Ze Zeng FANG MAS 73.59 25 24


JGPF FINALISTS and ALTERNATES

30 (15+15) 460.16 Andrei MOZALEV RUS
28 (15+13) 480.22 Yuma KAGIYAMA JPN
28 (15+13) 454.53 Petr GUMENNIK RUS
26 (11+15) 470.17 Daniel GRASSL ITA
26 (11+15) 462.13 Daniil SAMSONOV RUS
26 (15+11) 436.81 Shun SATO JPN

Alternates:

26 (13+13) 445.75 Artur DANIELIAN RUS
20 (13+07) 416.16 Stephen GOGOLEV CAN
20 (11+09) 421.08 Ilya YABLOKOV RUS

===========================================================================================

RESULTS LADIES FREE SKATE

1 Kseniia SINITSYNA RUS 140.93 75.44 65.49 8.18 8.04 8.32 8.18 8.21 0.00 32 2a, 3f, 3lo, 2a, 3z+eu+3s, 3z+3t, 3f+2t
2 Alessia TORNAGHI ITA 119.26 64.18 55.08 6.82 6.54 7.11 7.07 6.89 0.00 26 3z, 2a+3t, 3lo+2t, 3lo, 2a+eu+3s, 3fe, 3s
3 Yeonjeong PARK KOR 115.55 64.33 51.22 6.61 6.18 6.43 6.50 6.29 0.00 21 3z!+3t, 2a+3t, 3s, 3lo, 3f, 3z!+2t, 2a
4 Anna FROLOVA RUS 114.78 58.52 57.26 7.25 6.93 7.18 7.21 7.21 1.00 31 3lo, 3f+2t, 2a, 3z↓, 3z+eu+3s<, 3f
5 Isabelle INTHISONE USA 108.97 56.91 52.06 6.61 6.29 6.57 6.57 6.50 0.00 29 3z!, 3f<, 3lo, 2a+3t+2t, 3f+3t<, 2a, 3s
6 Kaiya RUITER CAN 100.79 51.50 50.29 6.21 6.04 6.43 6.36 6.39 1.00 28 3z!, 3t+3t<, 3lo+2t, 3f-so, 3s<↓, 2a, 3lo+2t+2lo
7 Lara Naki GUTMANN ITA 98.96 46.06 52.90 6.64 6.46 6.50 6.75 6.71 0.00 27 3ze, 3t+eu+2s, 3f<+2t, 3lo<, 2a+2t, 3t, 3s
8 Eva Lotta KIIBUS EST 96.44 47.35 51.09 6.54 6.21 6.21 6.54 6.43 2.00 30 2a+3t, 3t+eu+2s, 3z↓, 1f, 3lo, 3f↓, 2a
9 Maia MAZZARA FRA 96.28 48.02 49.26 6.29 6.00 6.14 6.18 6.18 1.00 25 2a+3t, 3z!, 3s-so, 1lo, 3f↓, 3t+2t, 2a+eu<<+3s<
10 Kate WANG USA 96.11 51.89 46.22 5.86 5.64 5.82 5.75 5.82 2.00 23 3z+3lo<, 3f↓, 2a, 3z, 3f+eu+3s<, 3t, 2a↓
11 Lucrezia GENNARO ITA 95.44 43.70 51.74 6.36 6.29 6.46 6.61 6.61 0.00 24 3lo+2t, 3f<-so, 3s+2t, 3lo<<, 2a+eu+2f!<, 3s<, 2a
12 Ann-Christin MAROLD GER 90.88 44.51 47.37 5.86 5.57 6.07 6.04 6.07 1.00 22 3z+2t, 3lo<, 3s, 3t, 2z,1a+2t, 2a+eu+3s<<
13 Yixuan ZHANG CHN 83.01 39.14 44.87 5.79 5.29 5.61 5.57 5.79 1.00 17 2a+eu+2s, 3lo<, 3z+2t, 3s<↓, 1z, 2t, 2a+2t*
14 Anais CORADUCCI SUI 80.93 42.10 39.83 5.25 4.86 4.71 5.14 4.93 1.00 16 3z+2t, 3f-so+seq+eu*+2s*, 1ze, 3lo-so, 3t+2t, 3t, 2a↓
15 Marian MILLARES ESP 75.74 41.10 35.64 4.57 4.25 4.57 4.50 4.39 1.00 6 2a+eu+2s, 3f<, 3s, 3t+2t, 3t-2hd↓, 2z+2t, 1a
16 Dorotea PARTONJIC AUT 74.98 38.08 36.90 4.96 4.21 4.64 4.61 4.64 0.00 13 2a, 3t+2t, 3s+eu<<+2s, 3s, 2a, 2f+2t, 2f
17 Bernadett SZIGETI HUN 67.21 26.60 41.61 5.11 5.04 5.21 5.21 5.43 1.00 18 3z-<+eu<<+seq+2t*, 3z<<, 3lo<<, 2a+eu+2s*, 3t<+2t, 2a<<↓, 2s
18 Kristina GRIGOROVA BUL 66.96 32.84 34.12 4.46 4.00 4.29 4.36 4.21 0.00 15 2a+eu<<+2s, 3f<, 3lo<, 2lo+2t, 2z+2t, 3s<-so, 2a
19 Julia BROVALL SWE 66.81 34.31 34.50 4.68 3.96 4.32 4.39 4.21 2.00 11 2z+2lo, 2lo↓, 3t+2t, 3t↓, 2a+2t, 2z+1lo+2lo, 2a
20 Katherine ONG PUI KUAN MAS 66.35 30.91 36.44 4.39 4.50 4.64 4.61 4.64 1.00 12 2f, 3lo<<↓, 3s<+eu+2f<, 2z+2lo, 2a<+2t, 3s<, 2a
21 Hiu Yau CHOW HKG 63.50 30.43 36.07 4.61 4.32 4.36 4.61 4.64 3.00 20 3lo<+2t<, 3t, 2a+eu+2s, 3lo<<↓, 3s<<+2t<↓, 3s<, 2a<<↓
22 Anna IVANCHENKO UKR 62.18 27.89 34.29 4.68 3.96 4.29 4.32 4.18 0.00 19 3f<<, 3lo<-so, 2f, 2a, 2a+eu+2s, 2f+2t, 2lo
23 Anna Sofia BESCHEA ROU 61.20 27.78 33.42 4.21 3.96 4.25 4.21 4.25 0.00 14 2a<, 3t<<, 1a, 2f+2lo, 2z+2lo+2t, 2z<+2t, 2f
24 Elizabeth GOLDING IRL 60.70 27.44 33.26 4.36 3.89 4.32 4.18 4.04 0.00 9 2a-so, 3s<, 2a, 2f!, 2f!+eu<<+2s<, 2lo, 2z
25 Kelly Elizabeth SUPANGAT INA 56.80 28.56 28.24 3.75 3.21 3.61 3.54 3.54 0.00 7 3s<<, 2a+2t, 2a, 2z<, 2f+1lo+2lo<, 2f+1t
26 Darja MIJATOVIC SRB 56.15 27.17 31.98 4.21 3.89 3.82 4.00 4.07 3.00 5 3t+2t, 3s<↓, 2a<-so, 3t<↓, 2lo+2t, 2z+eu+seq+2s<*, 2lo<
27 Lara HROVAT SLO 55.48 26.55 29.93 4.11 3.39 3.82 3.75 3.64 1.00 8 2a<, 2a+2t, 3t<<, 2f+2t, 2f, 2z<, 2z<<↓
28 Ching Ting SU SGP 53.21 20.87 32.34 4.11 3.93 4.07 4.14 3.96 0.00 10 3lo<<, 2ze, 1a, 2f, 2f+eu<<+2s, 2ze, 2lo+2t
29 Angela CAMP TORRES AND 44.90 21.27 24.63 3.25 2.75 3.25 3.18 2.96 1.00 1 1s, 2a↓, 2z+2t, 2a<-so, 2f+eu+2s, 2z<<, 2f+2t
30 Elizavet VOULGARI GRE 44.49 16.72 29.77 3.79 3.64 3.68 3.86 3.64 2.00 4 3lo<<↓, 2a<<↓, 2f, 2s, a, 2z<+2lo<, 2z<+1t
31 Ameera MUBARAK UAE 39.81 16.73 25.08 3.32 2.96 3.00 3.18 3.21 2.00 3 1a-so, 2z!↓, 2f+1t, 2z!<↓, 2f-so, 2lo<<+seq+eu*+2s<<*, 2s
32 Klimentina MALEEVSKA MKD 23.02 8.87 15.15 2.04 1.79 1.82 1.96 1.86 1.00 2 1a+eu+1s, 2s+1lo, 2lo<<, 2t<<, 2f<<, 2lo<<↓, 1a+1t



FINAL STANDINGS LADIES

1 - Kseniia SINITSYNA RUS 215.58 1 1
2 - Anna FROLOVA RUS 176.21 2 4
3 - Alessia TORNAGHI ITA 175.93 7 2
4 - Isabelle INTHISONE USA 167.47 4 5
5 - Yeonjeong PARK KOR 163.82 12 3
6 - Kaiya RUITER CAN 159.07 5 6
7 - Lara Naki GUTMANN ITA 156.28 6 7
8 - Eva Lotta KIIBUS EST 156.22 3 8
9 - Maia MAZZARA FRA 150.09 8 9
10 - Lucrezia GENNARO ITA 146.32 9 11
11 - Kate WANG USA 144.99 11 10
12 - Ann-Christin MAROLD GER 140.30 10 12
13 - Anais CORADUCCI SUI 127.97 13 14
14 - Yixuan ZHANG CHN 127.24 14 13
15 - Dorotea PARTONJIC AUT 111.46 20 16
16 - Marian MILLARES ESP 109.25 23 15
17 - Bernadett SZIGETI HUN 108.70 15 17
18 - Katherine ONG PUI KUAN MAS 105.84 18 20
19 - Julia BROVALL SWE 103.93 19 19
20 - Hiu Yau CHOW HKG 103.83 17 21
21 - Anna IVANCHENKO UKR 102.64 16 22
22 - Kristina GRIGOROVA BUL 102.63 22 18
23 - Anna Sofia BESCHEA ROU 97.33 21 23
24 - Elizabeth GOLDING IRL 91.76 26 24
25 - Kelly Elizabeth SUPANGAT INA 88.88 24 25
26 - Lara HROVAT SLO 85.63 27 27
27 - Darja MIJATOVIC SRB 85.45 28 26
28 - Ching Ting SU SGP 85.20 25 28
29 - Angela CAMP TORRES AND 69.87 30 29
30 - Elizavet VOULGARI GRE 69.86 29 30
31 - Ameera MUBARAK UAE 63.91 31 31
32 - Klimentina MALEEVSKA MKD 34.36 32 32


JGPF LADIES FINALISTS and ALTERNATES

30 (15+15) 422.66 Kamila VALIEVA RUS
30 (15+15) 411.20 Alysa LIU USA
30 (15+15) 401.03 Haein LEE KOR
28 (13+15) 419.83 Kseniia SINITSYNA RUS
26 (13+13) 391.59 Daria USACHEVA RUS
24 (11+13) 395.26 Viktoria VASILIEVA RUS

Alternates:

24 (11+13) 358.17 Anna FROLOVA RUS
22 (13+09) 371.75 Seoyeong WI KOR
22 (11+11) 374.03 Anastasia TARAKANOVA RUS

=========================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron