by chuckiem » Fri Sep 27, 2019 3:16 pm
RESULTS RHYTHM DANCE
1 Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO 65.97 34.29 31.68 7.89 7.75 8.07 8.00 7.89 0.00 7
2 Sofia TYUTYUNINA / Alexander SHUSTITSKIY RUS 64.34 35.15 29.19 7.32 7.11 7.36 7.32 7.36 0.00 1
3 Emmy BRONSARD / Aissa BOUARAGUIA CAN 59.63 31.23 28.40 7.04 6.86 7.21 7.25 7.14 0.00 3
4 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR 58.55 31.22 27.33 6.75 6.64 6.96 6.93 6.89 0.00 9
5 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN 58.41 31.30 27.11 6.79 6.71 6.75 6.93 6.71 0.00 11
6 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 57.94 29.60 28.34 7.04 6.89 7.21 7.18 7.11 0.00 6
7 Svetlana LIZUNOVA / Alexander VAKHNOV RUS 57.05 29.64 27.41 6.86 6.79 6.86 7.00 6.75 0.00 16
8 Molly CESANEK / Yehor YEHOROV USA 55.46 27.66 27.80 6.96 6.79 6.96 7.07 6.96 0.00 10
9 Katarina DEL CAMP / Ian SOMERVILLE USA 53.01 27.13 25.88 6.54 6.36 6.39 6.64 6.43 0.00 12
10 Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA 52.87 27.67 26.20 6.54 6.43 6.39 6.79 6.61 1.00 14
11 Katerina BUNINA / Artur GRUZDEV EST 51.76 27.02 24.74 6.29 5.96 6.25 6.25 6.18 0.00 8
12 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR 51.52 28.12 23.40 5.75 5.71 5.96 6.00 5.82 0.00 2
13 Sofia VAL / Colmor JEPSEN ESP 49.36 26.60 22.76 5.64 5.43 5.79 5.89 5.71 0.00 13
14 Emily BRATTI / Mathieu COUYRAS FRA 48.67 25.83 22.84 5.79 5.57 5.75 5.82 5.61 0.00 4
15 Villo MARTON / Danyil SEMKO HUN 43.36 21.35 24.01 6.00 5.82 5.82 6.29 6.07 2.00 5
16 Jeongeun JEON / Sungmin CHOI KOR 39.59 21.88 17.71 4.46 4.25 4.50 4.54 4.39 0.00 17
17 Ekaterina KUZNETSOVA / Daniel BRYKALOV AZE 37.06 20.61 17.45 4.46 4.21 4.43 4.46 4.25 1.00 15
START ORDER FREE DANCE Sat 9/28 12:15 pm local time / 6:15 am EDT
1 Emily BRATTI / Mathieu COUYRAS FRA
2 Ekaterina KUZNETSOVA / Daniel BRYKALOV AZE
3 Jeongeun JEON / Sungmin CHOI KOR
4 Villo MARTON / Danyil SEMKO HUN
5 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR
6 Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA
7 Katerina BUNINA / Artur GRUZDEV EST
8 Sofia VAL / Colmor JEPSEN ESP
^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^
9 Katarina DEL CAMP / Ian SOMERVILLE USA
10 Molly CESANEK / Yehor YEHOROV USA
11 Svetlana LIZUNOVA / Alexander VAKHNOV RUS
12 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE
13 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR
14 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN
15 Sofia TYUTYUNINA / Alexander SHUSTITSKIY RUS
16 Emmy BRONSARD / Aissa BOUARAGUIA CAN
17 Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO
----------------------------------------------------------------------------------------------------
RESULTS PAIRS FREESKATE
1 Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV RUS 117.39 59.45 57.94 7.21 6.96 7.29 7.32 7.43 0.00 15
2 Diana MUKHAMETZIANOVA / Ilya MIRONOV RUS 113.88 57.99 55.89 7.11 6.82 6.89 7.11 7.00 0.00 14
3 Annika HOCKE / Robert KUNKEL GER 95.57 45.71 50.86 6.43 6.18 6.21 6.46 6.50 1.00 13
4 Huidi WANG / Ziqi JIA CHN 86.79 40.95 46.84 6.07 5.82 5.64 6.00 5.75 1.00 12
5 Anna SHCHEGLOVA / Ilia KALASHNIKOV RUS 93.04 46.19 46.85 6.00 5.68 5.75 5.96 5.89 0.00 11
6 Alina BUTAEVA / Luka BERULAVA GEO 90.78 44.47 46.31 5.82 5.61 5.79 5.86 5.86 0.00 10
7 Kateryna DZITSIUK / Ivan PAVLOV UKR 84.90 41.04 44.86 5.68 5.46 5.46 5.75 5.68 1.00 9
8 Yuchen WANG / Yihang HUANG CHN 85.56 44.76 43.80 5.61 5.36 5.29 5.61 5.50 3.00 6
9 Chloe PANETTA / Benjamin MIMAR CAN 84.93 41.87 44.06 5.64 5.36 5.46 5.61 5.46 1.00 8
10 Isabel MARTINS / Ryan BEDARD USA 83.13 43.75 39.38 5.04 4.71 4.96 5.04 4.86 0.00 1
11 Patricia ANDREW / Zachary DALEMAN CAN 77.97 38.76 41.21 5.29 5.04 4.96 5.29 5.18 2.00 7
12 Sofiia NESTEROVA / Artem DARENSKYI UKR 77.85 37.82 41.03 5.29 4.96 5.04 5.32 5.04 1.00 4
13 Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER 75.48 37.30 39.18 5.00 4.71 4.82 5.07 4.89 1.00 5
14 Federica ZAMPONI / Marco ZANDRON ITA 73.79 33.83 40.96 5.18 4.96 5.00 5.32 5.14 1.00 3
15 Teresa ZENDULKOVA / Simon FUKAS SVK 63.71 27.89 36.82 4.68 4.43 4.50 4.79 4.61 1.00 2
FINAL STANDINGS PAIRS
1 - Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV RUS 179.83 2 1
2 - Diana MUKHAMETZIANOVA / Ilya MIRONOV RUS 177.58 1 2
3 - Annika HOCKE / Robert KUNKEL GER 156.31 3 3
4 - Anna SHCHEGLOVA / Ilia KALASHNIKOV RUS 149.67 5 4
5 - Huidi WANG / Ziqi JIA CHN 146.98 4 6
6 - Alina BUTAEVA / Luka BERULAVA GEO 142.05 6 5
7 - Kateryna DZITSIUK / Ivan PAVLOV UKR 133.96 7 9
8 - Chloe PANETTA / Benjamin MIMAR CAN 133.60 8 8
9 - Yuchen WANG / Yihang HUANG CHN 132.76 10 7
10 - Patricia ANDREW / Zachary DALEMAN CAN 125.04 9 12
11 - Isabel MARTINS / Ryan BEDARD USA 121.07 14 10
12 - Sofiia NESTEROVA / Artem DARENSKYI UKR 119.65 11 11
13 - Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER 116.56 12 13
14 - Federica ZAMPONI / Marco ZANDRON ITA 114.20 13 14
15 - Teresa ZENDULKOVA / Simon FUKAS SVK 100.82 15 15
JUNIOR GRAND PRIX FINALISTS and ALTERNATES
1. 30 (15,15) 379.65 PANFILOVA / RYLOV RUS
2. 28 (13,15) 358.14 ARTEMEVA / NAZARYCHEV RUS
3. 28 (13,15) 356.24 AKHANTEVA / KOLESOV RUS
4. 24 (11,13) 349.46 MUKHAMETZIANOVA / MIRONOV RUS
5. 22 (11,11) 312.51 HOCKE / KUNKEL GER
6. 20 (11,09) 309.85 PEPELEVA / PLESHKOV RUS
ALTERNATES
1. 18 (05,13) 299.31 FINSTER / NAGY USA
2. 16 (07,09) 300.03 SHCHEGLOVA / KALASHNIKOV RUS
3. 16 (09,07) 295.68 WANG / JIA CHN
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RESULTS MEN FREESKATE
1 Andrei MOZALEV RUS 157.59 82.59 75.00 7.46 7.43 7.61 7.57 7.43 0.00 24 4t-so, 4t+3t, 3lo, 3a+2t, 3a, 3z+eu+3s, 3f
2 Sihyeong LEE KOR 144.82 74.90 69.92 6.96 6.82 7.11 7.00 7.07 0.00 18 3z+3t, 3a, 3f, 3lo, 2a+3t, 3z, 2a+eu+3s, 3a+3t
3 Artur DANIELIAN RUS 141.71 68.57 73.14 7.43 7.07 7.21 7.43 7.43 0.00 22 1s, 3a+3t, 3z-hd, 2a, 3a, 3f+eu+3s, 3lo+3t,
4 Shun SATO JPN 141.28 70.78 70.50 7.18 6.89 6.96 7.11 7.11 0.00 20 4t, 4t+2t, 3a, 3a+3t, 3f!, 3lo+eu<<+2s, 3z
5 Stephen GOGOLEV CAN 140.34 71.34 69.00 7.04 6.71 6.93 6.96 6.86 0.00 21 3a, 4s, 3f+3t, 1lo, 1z, 3a+2t, 3z+eu+3s
6 Andrew TORGASHEV USA 132.33 58.61 74.72 7.50 7.29 7.39 7.54 7.64 1.00 23 3a, 4t<, 1f+3t, 3f, 3z!↓, 3lo, 3z!+2t
7 Adam SIAO HIM FA FRA 131.99 65.85 66.14 6.71 6.18 6.75 6.68 6.75 0.00 15 4t+2t, 3a, 4s, 4t+2t, 3z, 3a+seq+2a*, 3s, 0 Stsq
8 Mark GORODNITSKY ISR 126.45 63.53 63.92 6.46 6.14 6.50 6.50 6.36 1.00 16 3a+eu+3s, 3f, 3a, 3z+3t, 3lo, 3f↓+rep, 2a
9 Gabriele FRANGIPANI ITA 117.19 52.69 65.50 6.54 6.36 6.46 6.71 6.68 1.00 19 4t<<↓, 3f+3t, 3a+eu+2s, 3lo, 3a-so, 2z-so, 3s
10 Aleksa RAKIC CAN 111.96 57.32 56.64 5.71 5.50 5.61 5.82 5.68 2.00 8 3z+3t↓, 2a, 3lo<↓, 3z, 3f+2t+2lo, 3s+3t, 2a
11 Basar OKTAR TUR 103.71 46.49 59.22 6.04 5.71 5.89 6.04 5.93 2.00 17 3a↓, 3f+3t, 3lo<↓, 3z+seq+2t*, 3s, 3f+2t+2lo, 3z, 0 final spin
12 Matyas BELOHRADSKY CZE 102.98 41.70 62.28 6.32 6.00 6.14 6.32 6.36 1.00 14 1z+eu+3s, 2a, 2f!, 3lo<↓, 2a+3t, 1z, 3s
13 Luc MAIERHOFER AUT 99.18 40.32 59.86 6.07 5.82 5.86 6.07 6.11 1.00 13 2a, 3f, 3z+3t<-to, 2a, 3f↓+rep, 1z, 3lo<
14 Andrey KOKURA UKR 97.00 43.92 53.08 5.25 5.00 5.32 5.43 5.54 0.00 9 3a, 3s-so, 3z, 2lo+2t, 2z+3t<, 3s+eu+2s, 2a
15 Daniel MARTYNOV USA 95.29 49.93 48.36 5.25 4.64 4.61 4.89 4.79 3.00 3 2a, 3f↓, 3z+3t, 3lo↓, 2a+eu+3s-hd, 3z↓, 3t+2t,
16 Edward APPLEBY GBR 92.09 43.65 50.44 5.11 4.79 5.04 5.14 5.14 2.00 10 3lo+3t, 3a<↓, 3z, 3fe<↓, 3s+2t+2lo, 3lo<, 2a+1t<<
17 Arnau JOLY ESP 87.48 43.48 46.00 4.75 4.43 4.54 4.71 4.57 2.00 4 3z!+2t, 3s+eu+2s, 3f↓, 3lo<↓, 3z!, 2a, 3t+2t
18 Vassil DIMITROV BUL 84.17 39.43 48.74 4.86 4.61 4.82 5.04 5.04 4.00 11 3z, 3f-so, 1z+2t, 3lo^2a, 3lo↓, 3s↓, 2a+2t+2lo, time, time
19 Charles Henry KATANOVIC CRO 75.44 30.42 47.02 4.82 4.54 4.54 4.82 4.79 2.00 7 3f, 1z, 2t+3t<<↓, 2s+eu+3s<<↓, 2a^2a, 3s<, 2t
20 Matteo NALBONE ITA 71.72 30.30 45.42 4.75 4.39 4.36 4.71 4.50 4.00 12 3z↓, 3lo<↓, 3t↓ 3s+eu+2s, 3z<↓+rep, 3s<+2t, 2a+2t, 0 final sp
21 Mozes Jozsef BEREI HUN 67.57 32.49 41.08 4.39 4.04 3.82 4.29 4.00 6.00 1 3z<<↓, 3lo+2t, 3s, 3t↓, 2a+eu+2s<↓, 3t<↓+rep, 2a, time, time
22 Lilian BINZARI MDA 66.06 21.22 45.84 4.71 4.25 4.61 4.71 4.64 1.00 6 3z!↓, 2a, 1f, 3z<+rep, 2f+2t, 2t
23 David SEDEJ SLO 66.02 29.76 39.26 3.96 3.71 3.86 4.14 3.96 3.00 2 3z<↓, 3z<<↓+rep, 2lo+2t, 2a↓, 2a+eu+2s, 2z, 2z+2lo
24 Marko PILIAR SVK 55.30 20.30 39.00 4.00 3.71 3.75 4.11 3.93 4.00 5 2a+2t, 3t↓, 3lo<<↓, 2s, 3s<<↓, 2f!<↓, 2z+1t
FINAL STANDINGS MEN
1 - Andrei MOZALEV RUS 236.44 3 1
2 - Artur DANIELIAN RUS 223.82 1 3
3 - Shun SATO JPN 219.69 4 4
4 - Andrew TORGASHEV USA 212.86 2 6
5 - Stephen GOGOLEV CAN 212.46 6 5
6 - Sihyeong LEE KOR 211.58 7 2
7 - Mark GORODNITSKY ISR 192.56 9 8
8 - Adam SIAO HIM FA FRA 192.16 11 7
9 - Gabriele FRANGIPANI ITA 190.51 5 9
10 - Basar OKTAR TUR 170.45 8 11
11 - Matyas BELOHRADSKY CZE 165.95 10 12
12 - Aleksa RAKIC CAN 164.53 14 10
13 - Luc MAIERHOFER AUT 152.73 12 13
14 - Andrey KOKURA UKR 149.73 13 14
15 - Daniel MARTYNOV USA 145.02 19 15
16 - Edward APPLEBY GBR 144.33 15 16
17 - Vassil DIMITROV BUL 134.79 18 18
18 - Arnau JOLY ESP 131.86 20 17
19 - Charles Henry KATANOVIC CRO 126.25 17 19
20 - Matteo NALBONE ITA 123.14 16 20
21 - Lilian BINZARI MDA 109.66 21 22
22 - Mozes Jozsef BEREI HUN 108.66 22 21
23 - David SEDEJ SLO 99.79 24 23
24 - Marko PILIAR SVK 94.78 23 24
These men have made the JGPF for sure:
30 (15+15) 460.16 A. MOZALEV RUS
28 (15+13) 480.22 Y. KAGIYAMA JPN
26 (11+15) 452.13 D. SAMSONOV RUS
26 (15+11) 436.81 S. SATO JPN
on the bubble pending ITA outcome:
26 (13+13) 445.75 A. DANIELIAN RUS
If GRASSL wins and GUMMENIK is 2nd or 3rd, DANIELIAN becomes 1st alternate.