2019 JGP #6 Zagreb CRO 9/25-28

2019 JGP #6 Zagreb CRO 9/25-28

Postby chuckiem » Wed Sep 25, 2019 10:46 pm

START ORDER MEN SHORT PROGRAM Thu 9/26 10:30 am local time / 4:30 am EDT

:x most of the top skaters are in the first two groups

1 Marko PILIAR SVK
2 Luc MAIERHOFER AUT
3 Andrei MOZALEV RUS
4 Gabriele FRANGIPANI ITA
5 Aleksa RAKIC CAN
6 Basar OKTAR TUR

7 Shun SATO JPN
8 Artur DANIELIAN RUS
9 Andrew TORGASHEV USA
10 David SEDEJ SLO
11 Arnau JOLY ESP
12 Edward APPLEBY GBR

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

13 Daniel MARTYNOV USA
14 Vassil DIMITROV BUL
15 Andrey KOKURA UKR
16 Stephen GOGOLEV CAN
17 Matyas BELOHRADSKY CZE
18 Mark GORODNITSKY ISR

19 Matteo NALBONE ITA
20 Lilian BINZARI MDA
21 Adam SIAO HIM FA FRA
22 Mozes Jozsef BEREI HUN
23 Sihyeong LEE KOR
24 Charles Henry KATANOVIC CRO

Tech Team

Ref Cammett-USA
TC Adolfsen-NOR
TS Peace-CAN
ATS Shipov-ISR

Judges for both SP and FS: SLO KOR USA FRA AUT TUR CZE JPN CRO

-------------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER PAIRS SHORT PROGRAM Thu Sept 26 2:10 pm EDT / 8:10 am EDT

1 Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV RUS
2 Isabel MARTINS / Ryan BEDARD USA
3 Diana MUKHAMETZIANOVA / Ilya MIRONOV RUS

4 Yuchen WANG / Yihang HUANG CHN
5 Patricia ANDREW / Zachary DALEMAN CAN
6 Federica ZAMPONI / Marco ZANDRON ITA
7 Kateryna DZITSIUK / Ivan PAVLOV UKR

^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^

8 Teresa ZENDULKOVA / Simon FUKAS SVK
9 Alina BUTAEVA / Luka BERULAVA GEO
10 Sofiia NESTEROVA / Artem DARENSKYI UKR
11 Huidi WANG / Ziqi JIA CHN

12 Anna SHCHEGLOVA / Ilia KALASHNIKOV RUS
13 Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER
14 Chloe PANETTA / Benjamin MIMAR CAN
15 Annika HOCKE / Robert KUNKEL GER

Tech Team

Ref Locatelli-ITA
TC Tauchmanova-CZE
TS Kuznetsov-RUS
ATS Siudek-POL

Judges for both SP and FS: CAN RUS ITA CHN GER HUN KOR GEO SVK

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER LADIES SHORT PROGRAM Thu 9/26 4:50 pm local time / 10:50 am EDT

1 Zara HUSEDZINOVIC BIH
2 Lili KRIZSANOVSZKI HUN
3 Marian MILLARES ESP
4 Hengzin JIN CHN
5 Chisato URAMATSU JPN

6 Leona ROGIC SRB
7 Olga MIKUTINA AUT
8 Anastasiia ARKHIPOVA UKR
9 Gabriella IZZO USA
10 Alessia TORNAGHI ITA
11 Sarah JUNG USA

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

12 Gemma MARSHALL LUX
13 Hana CVIJANOVIC CRO
14 Merilyn OTGONBAYAR MGL
15 Teekhree SILPA-ARCHA THA
16 Ema DOBOSZOVA SVK
17 Sophia Natalie DAYAN ARG

18 Lorena CIZMEK CRO
19 Haein LEE KOR
20 Thea REICHMACHEROVA CZE
21 Valeriia SIDOROVA ARM
22 Nelli IOFFE ISR
23 Maria MANOVA BUL

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

24 Yasemin ZEKI TUR
25 Alison SCHUMACHER CAN
26 Angela PRILEPCHANSKA MKD
27 Anna FROLOVA RUS
28 Mana KAWABE JPN
29 Amy MORRIS GBR

30 Andreea VOICU ROU
31 Daria USACHEVA RUS
32 Josipa JAGODIC CRO
33 Ana CMER SLO
34 Eugenia GARZA MEX
35 Alina URUSHADZE GEO

Tech Team

Ref Binz-Moser-SUI
TC Rosenbluth-USA
TS Ishikawa-JPN
ATS Drnzikova-SVK

Judges for both SP and FS: SRB MEX CRO BUL HUN UKR ROU BIH SVK
===========================================================================

START ORDER RHYTHM DANCE Fri 9/27 11 am local time / 5 am EDT

1 Sofia TYUTYUNINA / Alexander SHUSTITSKIY RUS
2 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR
3 Emmy BRONSARD / Aissa BOUARAGUIA CAN
4 Emily BRATTI / Mathieu COUYRAS FRA

5 Villo MARTON / Danyil SEMKO HUN
6 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE
7 Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO
8 Katerina BUNINA / Artur GRUZDEV EST

^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^

9 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR
10 Molly CESANEK / Yehor YEHOROV USA
11 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN
12 Katarina DEL CAMP / Ian SOMERVILLE USA

13 Sofia VAL / Colmor JEPSEN ESP
14 Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA
15 Ekaterina KUZNETSOVA / Daniel BRYKALOV AZE
16 Svetlana LIZUNOVA / Alexander VAKHNOV RUS
17 Jeongeun JEON / Sungmin CHOI KOR


Tech Team

Ref Labunskaya-RUS
TC Caron-CAN
TS Fermi-ITA
ATS Fraser-Lukanin-AZE

Judges for SP: GEO CAN UKR ITA ESP CZE USA HUN

Judges for FS: UKR GEO KOR FRA GBR CAN RUS ITA USA
===========================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 JGP #6 Zagreb CRO 9/25-28

Postby chuckiem » Thu Sep 26, 2019 12:57 pm

RESULTS MEN SHORT PROGRAM

1 Artur DANIELIAN RUS 82.11 44.94 37.17 7.46 7.18 7.46 7.50 7.57 0.00 8 3a, 3lo, 3z+3t
2 Andrew TORGASHEV USA 80.53 43.96 36.57 7.25 7.07 7.46 7.29 7.50 0.00 9 3a, 3z+3t, 3lo
3 Andrei MOZALEV RUS 78.85 43.46 35.39 7.04 6.93 7.14 7.14 7.14 0.00 3 3lo, 3a, 3z+3t
4 Shun SATO JPN 78.41 42.19 36.22 7.32 7.04 7.29 7.32 7.25 0.00 7 3a, 3z+3t, 3lo
5 Gabriele FRANGIPANI ITA 73.32 41.22 32.10 6.43 6.14 6.50 6.39 6.64 0.00 4 3a, 3lo, 3z+3t
6 Stephen GOGOLEV CAN 72.12 38.33 34.79 6.93 6.75 6.96 7.04 7.11 1.00 16 3z+3t, 3a-fwd, 3lo, time
7 Sihyeong LEE KOR 66.76 33.43 34.33 6.86 6.68 6.79 6.96 7.04 1.00 23 3a<, 3lo, 3z!<+3t
8 Basar OKTAR TUR 66.74 36.52 30.22 6.07 5.79 6.14 6.04 6.18 0.00 6 3a, 3lo, 3z+3t
9 Mark GORODNITSKY ISR 66.11 34.93 31.18 6.29 5.89 6.32 6.32 6.36 0.00 18 3a, 3f+3t, 3lo
10 Matyas BELOHRADSKY CZE 62.97 30.32 32.65 6.43 6.21 6.61 6.61 6.79 0.00 17 3z+3t, 1a*, 3lo
11 Adam SIAO HIM FA FRA 60.17 28.71 31.46 6.50 6.04 6.21 6.32 6.39 0.00 21 3a, 3lo, 2z+3t
12 Luc MAIERHOFER AUT 53.55 25.94 29.61 5.89 5.79 5.71 6.11 6.11 2.00 2 2a, 3t+3t<<↓, 3lo↓
13 Andrey KOKURA UKR 52.73 27.41 25.32 5.11 4.71 5.07 5.11 5.32 0.00 15 3a, 3z+3t<-so, 3lo
14 Aleksa RAKIC CAN 52.57 24.25 28.32 5.82 5.57 5.50 5.75 5.68 0.00 5 1z*-nc, 2a, 3lo
15 Edward APPLEBY GBR 52.24 29.78 23.46 4.89 4.39 4.71 4.79 4.68 1.00 12 3a, 3z-hd+2t, 3lo, time
16 Matteo NALBONE ITA 51.42 27.11 24.31 5.07 4.64 4.82 4.96 4.82 0.00 19 3z+2t, 3lo, 2a-2hd
17 Charles Henry KATANOVIC CRO 50.81 26.14 24.67 4.96 4.71 5.00 4.93 5.07 0.00 24 3z+2t, 3lo<, 2a
18 Vassil DIMITROV BUL 50.62 25.95 24.67 5.07 4.71 5.04 4.96 4.89 0.00 14 3lo, 3f+2t, 2a
19 Daniel MARTYNOV USA 49.73 23.79 26.94 5.61 5.18 5.29 5.50 5.36 1.00 13 2a, 3z↓-nc, 3lo
20 Arnau JOLY ESP 44.38 22.48 22.90 4.64 4.36 4.54 4.68 4.68 1.00 11 3z-hd+2t, 3lo, 2a↓
21 Lilian BINZARI MDA 43.60 20.39 24.21 4.89 4.57 4.79 4.96 5.00 1.00 20 3ze+2t, 3lo↓, 2a
22 Mozes Jozsef BEREI HUN 41.09 20.80 22.29 4.57 4.32 4.29 4.61 4.50 2.00 22 3z↓-nc, 3lo<↓, 2a
23 Marko PILIAR SVK 39.48 18.46 21.02 4.39 3.96 4.14 4.32 4.21 0.00 1 2a, 3t-nc, 3lo<
24 David SEDEJ SLO 33.77 14.30 19.47 4.04 3.68 3.82 4.00 3.93 0.00 10 3z<-nc, 2lo, 2a-to



START ORDER MEN FREESKATE Fri 9/27 7 pm local time / 11 am EDT

1 Mozes Jozsef BEREI HUN
2 David SEDEJ SLO
3 Daniel MARTYNOV USA
4 Arnau JOLY ESP
5 Marko PILIAR SVK
6 Lilian BINZARI MDA

7 Charles Henry KATANOVIC CRO
8 Aleksa RAKIC CAN
9 Andrey KOKURA UKR
10 Edward APPLEBY GBR
11 Vassil DIMITROV BUL
12 Matteo NALBONE ITA

^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^

13 Luc MAIERHOFER AUT
14 Matyas BELOHRADSKY CZE
15 Adam SIAO HIM FA FRA
16 Mark GORODNITSKY ISR
17 Basar OKTAR TUR
18 Sihyeong LEE KOR

19 Gabriele FRANGIPANI ITA
20 Shun SATO JPN
21 Stephen GOGOLEV CAN
22 Artur DANIELIAN RUS
23 Andrew TORGASHEV USA
24 Andrei MOZALEV RUS

--------------------------------------------------------------------------------

RESULTS PAIRS SHORT PROGRAM

1 Diana MUKHAMETZIANOVA / Ilya MIRONOV RUS 63.70 35.87 27.83 7.04 6.68 6.96 7.04 7.07 0.00 3
2 Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV RUS 62.44 35.41 28.03 7.07 6.82 6.93 7.04 7.18 1.00 1
3 Annika HOCKE / Robert KUNKEL GER 60.74 34.82 25.92 6.46 6.36 6.50 6.61 6.46 0.00 15
4 Huidi WANG / Ziqi JIA CHN 60.19 34.62 25.57 6.54 6.18 6.46 6.46 6.32 0.00 11
5 Anna SHCHEGLOVA / Ilia KALASHNIKOV RUS 56.63 31.99 24.64 6.11 6.00 6.07 6.32 6.29 0.00 12
6 Alina BUTAEVA / Luka BERULAVA GEO 51.27 29.11 22.16 5.57 5.36 5.54 5.61 5.61 0.00 9
7 Kateryna DZITSIUK / Ivan PAVLOV UKR 49.06 27.44 21.62 5.46 5.21 5.46 5.43 5.46 0.00 7
8 Chloe PANETTA / Benjamin MIMAR CAN 48.67 27.93 21.74 5.50 5.29 5.46 5.46 5.46 1.00 14
9 Patricia ANDREW / Zachary DALEMAN CAN 48.04 26.44 21.60 5.50 5.11 5.43 5.43 5.54 0.00 5
10 Yuchen WANG / Yihang HUANG CHN 47.20 24.37 22.83 5.71 5.61 5.71 5.79 5.71 0.00 4
11 Sofiia NESTEROVA / Artem DARENSKYI UKR 41.80 20.89 20.91 5.32 5.14 5.14 5.29 5.25 0.00 10
12 Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER 41.08 22.10 18.98 4.82 4.61 4.68 4.82 4.79 0.00 13
13 Federica ZAMPONI / Marco ZANDRON ITA 40.41 19.30 21.11 5.25 5.07 5.25 5.39 5.43 0.00 6
14 Isabel MARTINS / Ryan BEDARD USA 37.94 20.05 19.89 5.00 4.82 4.79 5.14 5.11 2.00 2
15 Teresa ZENDULKOVA / Simon FUKAS SVK 37.11 18.97 19.14 4.89 4.57 4.75 4.89 4.82 1.00 8


START ORDER PAIRS FREESKATE Fri 9/27 2 pm local time / 8 am EDT

1 Isabel MARTINS / Ryan BEDARD USA
2 Teresa ZENDULKOVA / Simon FUKAS SVK
3 Federica ZAMPONI / Marco ZANDRON ITA

4 Sofiia NESTEROVA / Artem DARENSKYI UKR
5 Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER
6 Yuchen WANG / Yihang HUANG CHN
7 Patricia ANDREW / Zachary DALEMAN CAN

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

8 Chloe PANETTA / Benjamin MIMAR CAN
9 Kateryna DZITSIUK / Ivan PAVLOV UKR
10 Alina BUTAEVA / Luka BERULAVA GEO
11 Anna SHCHEGLOVA / Ilia KALASHNIKOV RUS

12 Huidi WANG / Ziqi JIA CHN
13 Annika HOCKE / Robert KUNKEL GER
14 Diana MUKHAMETZIANOVA / Ilya MIRONOV RUS
15 Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV RUS

------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS LADIES SHORT PROGRAM

1 Daria USACHEVA RUS 71.09 40.26 30.83 7.79 7.57 7.71 7.64 7.82 0.00 31 2a, 3lo, 3f+3t
2 Haein LEE KOR 69.29 39.83 29.46 29.46 7.43 7.18 7.32 7.32 7.57 0.00 19 3z+3t, 2a, 3lo
3 Anna FROLOVA RUS 67.93 38.96 28.97 7.29 7.14 7.36 7.18 7.25 0.00 27 3lo, 2a, 3z+3t
4 Chisato URAMATSU JPN 57.90 31.48 26.42 6.64 6.43 6.64 6.61 6.71 0.00 5 3z<+3t<, 2a, 3lo
5 Alina URUSHADZE GEO 55.98 28.95 27.03 6.61 6.64 6.68 6.79 7.07 0.00 35 3z!+3t<<, 2a, 3lo
6 Sarah JUNG USA 54.17 30.38 23.79 5.96 5.71 5.89 6.04 6.14 0.00 11 3z+2t, 2a, 3lo
7 Mana KAWABE JPN 53.12 26.72 26.40 6.82 6.46 6.46 6.54 6.71 0.00 28 3f!+2t, 3lo, a*
8 Alison SCHUMACHER CAN 52.65 27.80 24.85 6.21 6.11 6.14 6.18 6.43 0.00 25 3f+2t, 2a<, 3lo
9 Gabriella IZZO USA 51.61 27.23 25.38 6.36 6.11 6.25 6.46 6.54 1.00 9 3f!+3t<<↓, 2a, 3lo
10 Nelli IOFFE ISR 51.13 27.36 23.77 5.86 5.79 5.93 5.93 6.21 0.00 22 3f!+2t<<, 2a, 3lo
11 Anastasiia ARKHIPOVA UKR 48.11 25.50 23.61 5.96 5.79 5.82 5.82 6.11 1.00 8 3z<↓-nc, 3lo, 2a
12 Valeriia SIDOROVA ARM 46.46 25.20 21.26 5.43 5.07 5.32 5.36 5.39 0.00 21 3ze+2t, 3lo, 2a<
13 Olga MIKUTINA AUT 46.41 25.61 21.80 5.50 5.39 5.29 5.54 5.54 1.00 7 3z<+3t<, 2a, 3lo<↓
14 Alessia TORNAGHI ITA 45.42 23.25 22.17 5.54 5.32 5.50 5.64 5.71 0.00 10 3z+3t<<, 2a, 1lo*
15 Hengzin JIN CHN 44.45 24.11 21.34 5.46 5.07 5.29 5.46 5.39 1.00 4 3z<↓-nc, 3lo, 2a
16 Lili KRIZSANOVSZKI HUN 41.11 23.05 19.06 4.79 4.61 4.68 4.82 4.93 1.00 2 3z<↓-nc, 3lo, 2a
17 Hana CVIJANOVIC CRO 39.75 21.92 18.83 4.86 4.54 4.71 4.68 4.75 1.00 13 3f<+2t, 3lo<<↓, 2a
18 Amy MORRIS GBR 39.38 19.07 21.30 21.31 5.46 5.14 5.21 5.36 5.46 1.00 29 2lo, 3s<+2t<↓, 2a
19 Marian MILLARES ESP 37.81 19.07 18.00 18.74 4.75 4.43 4.75 4.68 4.82 0.00 3 3t<-hd-nc, 2lo, 2a
20 Andreea VOICU ROU 37.04 16.95 20.09 5.25 4.75 4.86 5.11 5.14 0.00 30 3lo<, 3s<<-nc, 2a
21 Ema DOBOSZOVA SVK 36.47 18.56 17.91 4.61 4.18 4.46 4.46 4.68 0.00 16 3s<+2t<<, 2lo, 2a
22 Yasemin ZEKI TUR 35.65 19.11 17.54 4.50 4.18 4.36 4.46 4.43 1.00 24 3s+2t, 1lo*, 2a↓
23 Merilyn OTGONBAYAR MGL 35.03 18.00 17.03 4.39 4.00 4.36 4.21 4.32 0.00 14 2a, 2lo, 2z+2t
24 Ana CMER SLO 34.50 17.59 17.91 4.64 4.36 4.46 4.46 4.46 1.00 33 3s↓-nc, 2a, 2lo
25 Eugenia GARZA MEX 34.23 14.88 19.35 5.00 4.61 4.71 4.82 5.04 0.00 34 3s<<-nc, 2lo, 2a
26 Maria MANOVA BUL 33.31 16.65 17.66 4.54 4.36 4.29 4.43 4.46 1.00 23 3s+3t<<, 3lo<↓, 2a
27 Leona ROGIC SRB 33.16 16.47 17.69 4.54 4.21 4.36 4.46 4.54 1.00 6 3lo<<↓, 2a, 2z+2t<
28 Thea REICHMACHEROVA CZE 33.06 16.29 17.77 17.77 4.61 4.29 4.46 4.39 4.46 1.00 20 3lo<↓, 2a, 3t-to+2t
29 Gemma MARSHALL LUX 32.28 16.37 16.91 4.39 4.11 4.21 4.29 4.14 1.00 12 3s<↓-nc, 2a-so, 2lo
30 Sophia Natalie DAYAN ARG 29.41 13.81 15.60 3.93 3.75 3.86 3.96 4.00 0.00 17 2a<<, 2lo, 2z+2t
31 Teekhree SILPA-ARCHA THA 28.20 12.05 16.15 3.93 3.75 4.07 4.11 4.32 0.00 15 2a<<, 2f<+2t<<, 2lo
32 Josipa JAGODIC CRO 24.76 12.17 13.59 3.57 3.21 3.39 3.43 3.39 1.00 32 2a<<, 2lo, 2z+2t<
33 Angela PRILEPCHANSKA MKD 22.84 9.80 13.04 3.25 3.04 3.36 3.29 3.36 0.00 26 2a<<, 2t+1t*, 2lo
34 Lorena CIZMEK CRO 20.90 8.53 13.37 13.37 3.46 3.25 3.21 3.50 3.29 1.00 18 1a<<*, 2fe<+2t, 2lo<↓
35 Zara HUSEDZINOVIC BIH 14.28 6.43 9.85 2.61 2.29 2.39 2.64 2.39 2.00 1 2s<<↓-nc, 2lo, 1a*↓


START ORDER LADIES FREESKATE Sat 9/28 3:25 pm local time / 9:25 am EDT

1 Teekhree SILPA-ARCHA THA
2 Zara HUSEDZINOVIC BIH
3 Josipa JAGODIC CRO
4 Angela PRILEPCHANSKA MKD
5 Lorena CIZMEK CRO

6 Sophia Natalie DAYAN ARG
7 Eugenia GARZA MEX
8 Thea REICHMACHEROVA CZE
9 Leona ROGIC SRB
10 Maria MANOVA BUL
11 Gemma MARSHALL LUX

^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^

12 Yasemin ZEKI TUR
13 Ana CMER SLO
14 Marian MILLARES ESP
15 Merilyn OTGONBAYAR MGL
16 Andreea VOICU ROU
17 Ema DOBOSZOVA SVK

18 Olga MIKUTINA AUT
19 Hengzin JIN CHN
20 Hana CVIJANOVIC CRO
21 Lili KRIZSANOVSZKI HUN
22 Alessia TORNAGHI ITA
23 Amy MORRIS GBR

^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^

24 Valeriia SIDOROVA ARM
25 Nelli IOFFE ISR
26 Anastasiia ARKHIPOVA UKR
27 Alison SCHUMACHER CAN
28 Mana KAWABE JPN
29 Gabriella IZZO USA

30 Sarah JUNG USA
31 Chisato URAMATSU JPN
32 Alina URUSHADZE GEO
33 Haein LEE KOR
34 Anna FROLOVA RUS
35 Daria USACHEVA RUS

===============================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 JGP #6 Zagreb CRO 9/25-28

Postby chuckiem » Fri Sep 27, 2019 3:16 pm

RESULTS RHYTHM DANCE

1 Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO 65.97 34.29 31.68 7.89 7.75 8.07 8.00 7.89 0.00 7
2 Sofia TYUTYUNINA / Alexander SHUSTITSKIY RUS 64.34 35.15 29.19 7.32 7.11 7.36 7.32 7.36 0.00 1
3 Emmy BRONSARD / Aissa BOUARAGUIA CAN 59.63 31.23 28.40 7.04 6.86 7.21 7.25 7.14 0.00 3
4 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR 58.55 31.22 27.33 6.75 6.64 6.96 6.93 6.89 0.00 9
5 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN 58.41 31.30 27.11 6.79 6.71 6.75 6.93 6.71 0.00 11
6 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 57.94 29.60 28.34 7.04 6.89 7.21 7.18 7.11 0.00 6
7 Svetlana LIZUNOVA / Alexander VAKHNOV RUS 57.05 29.64 27.41 6.86 6.79 6.86 7.00 6.75 0.00 16
8 Molly CESANEK / Yehor YEHOROV USA 55.46 27.66 27.80 6.96 6.79 6.96 7.07 6.96 0.00 10
9 Katarina DEL CAMP / Ian SOMERVILLE USA 53.01 27.13 25.88 6.54 6.36 6.39 6.64 6.43 0.00 12
10 Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA 52.87 27.67 26.20 6.54 6.43 6.39 6.79 6.61 1.00 14
11 Katerina BUNINA / Artur GRUZDEV EST 51.76 27.02 24.74 6.29 5.96 6.25 6.25 6.18 0.00 8
12 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR 51.52 28.12 23.40 5.75 5.71 5.96 6.00 5.82 0.00 2
13 Sofia VAL / Colmor JEPSEN ESP 49.36 26.60 22.76 5.64 5.43 5.79 5.89 5.71 0.00 13
14 Emily BRATTI / Mathieu COUYRAS FRA 48.67 25.83 22.84 5.79 5.57 5.75 5.82 5.61 0.00 4
15 Villo MARTON / Danyil SEMKO HUN 43.36 21.35 24.01 6.00 5.82 5.82 6.29 6.07 2.00 5
16 Jeongeun JEON / Sungmin CHOI KOR 39.59 21.88 17.71 4.46 4.25 4.50 4.54 4.39 0.00 17
17 Ekaterina KUZNETSOVA / Daniel BRYKALOV AZE 37.06 20.61 17.45 4.46 4.21 4.43 4.46 4.25 1.00 15


START ORDER FREE DANCE Sat 9/28 12:15 pm local time / 6:15 am EDT

1 Emily BRATTI / Mathieu COUYRAS FRA
2 Ekaterina KUZNETSOVA / Daniel BRYKALOV AZE
3 Jeongeun JEON / Sungmin CHOI KOR
4 Villo MARTON / Danyil SEMKO HUN

5 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR
6 Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA
7 Katerina BUNINA / Artur GRUZDEV EST
8 Sofia VAL / Colmor JEPSEN ESP

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

9 Katarina DEL CAMP / Ian SOMERVILLE USA
10 Molly CESANEK / Yehor YEHOROV USA
11 Svetlana LIZUNOVA / Alexander VAKHNOV RUS
12 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE

13 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR
14 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN
15 Sofia TYUTYUNINA / Alexander SHUSTITSKIY RUS
16 Emmy BRONSARD / Aissa BOUARAGUIA CAN
17 Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO

----------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS PAIRS FREESKATE

1 Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV RUS 117.39 59.45 57.94 7.21 6.96 7.29 7.32 7.43 0.00 15
2 Diana MUKHAMETZIANOVA / Ilya MIRONOV RUS 113.88 57.99 55.89 7.11 6.82 6.89 7.11 7.00 0.00 14
3 Annika HOCKE / Robert KUNKEL GER 95.57 45.71 50.86 6.43 6.18 6.21 6.46 6.50 1.00 13
4 Huidi WANG / Ziqi JIA CHN 86.79 40.95 46.84 6.07 5.82 5.64 6.00 5.75 1.00 12
5 Anna SHCHEGLOVA / Ilia KALASHNIKOV RUS 93.04 46.19 46.85 6.00 5.68 5.75 5.96 5.89 0.00 11
6 Alina BUTAEVA / Luka BERULAVA GEO 90.78 44.47 46.31 5.82 5.61 5.79 5.86 5.86 0.00 10
7 Kateryna DZITSIUK / Ivan PAVLOV UKR 84.90 41.04 44.86 5.68 5.46 5.46 5.75 5.68 1.00 9
8 Yuchen WANG / Yihang HUANG CHN 85.56 44.76 43.80 5.61 5.36 5.29 5.61 5.50 3.00 6
9 Chloe PANETTA / Benjamin MIMAR CAN 84.93 41.87 44.06 5.64 5.36 5.46 5.61 5.46 1.00 8
10 Isabel MARTINS / Ryan BEDARD USA 83.13 43.75 39.38 5.04 4.71 4.96 5.04 4.86 0.00 1
11 Patricia ANDREW / Zachary DALEMAN CAN 77.97 38.76 41.21 5.29 5.04 4.96 5.29 5.18 2.00 7
12 Sofiia NESTEROVA / Artem DARENSKYI UKR 77.85 37.82 41.03 5.29 4.96 5.04 5.32 5.04 1.00 4
13 Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER 75.48 37.30 39.18 5.00 4.71 4.82 5.07 4.89 1.00 5
14 Federica ZAMPONI / Marco ZANDRON ITA 73.79 33.83 40.96 5.18 4.96 5.00 5.32 5.14 1.00 3
15 Teresa ZENDULKOVA / Simon FUKAS SVK 63.71 27.89 36.82 4.68 4.43 4.50 4.79 4.61 1.00 2


FINAL STANDINGS PAIRS

1 - Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV RUS 179.83 2 1
2 - Diana MUKHAMETZIANOVA / Ilya MIRONOV RUS 177.58 1 2
3 - Annika HOCKE / Robert KUNKEL GER 156.31 3 3
4 - Anna SHCHEGLOVA / Ilia KALASHNIKOV RUS 149.67 5 4
5 - Huidi WANG / Ziqi JIA CHN 146.98 4 6
6 - Alina BUTAEVA / Luka BERULAVA GEO 142.05 6 5
7 - Kateryna DZITSIUK / Ivan PAVLOV UKR 133.96 7 9
8 - Chloe PANETTA / Benjamin MIMAR CAN 133.60 8 8
9 - Yuchen WANG / Yihang HUANG CHN 132.76 10 7
10 - Patricia ANDREW / Zachary DALEMAN CAN 125.04 9 12
11 - Isabel MARTINS / Ryan BEDARD USA 121.07 14 10
12 - Sofiia NESTEROVA / Artem DARENSKYI UKR 119.65 11 11
13 - Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER 116.56 12 13
14 - Federica ZAMPONI / Marco ZANDRON ITA 114.20 13 14
15 - Teresa ZENDULKOVA / Simon FUKAS SVK 100.82 15 15

JUNIOR GRAND PRIX FINALISTS and ALTERNATES

1. 30 (15,15) 379.65 PANFILOVA / RYLOV RUS
2. 28 (13,15) 358.14 ARTEMEVA / NAZARYCHEV RUS
3. 28 (13,15) 356.24 AKHANTEVA / KOLESOV RUS
4. 24 (11,13) 349.46 MUKHAMETZIANOVA / MIRONOV RUS
5. 22 (11,11) 312.51 HOCKE / KUNKEL GER
6. 20 (11,09) 309.85 PEPELEVA / PLESHKOV RUS

ALTERNATES
1. 18 (05,13) 299.31 FINSTER / NAGY USA
2. 16 (07,09) 300.03 SHCHEGLOVA / KALASHNIKOV RUS
3. 16 (09,07) 295.68 WANG / JIA CHN

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS MEN FREESKATE

1 Andrei MOZALEV RUS 157.59 82.59 75.00 7.46 7.43 7.61 7.57 7.43 0.00 24 4t-so, 4t+3t, 3lo, 3a+2t, 3a, 3z+eu+3s, 3f
2 Sihyeong LEE KOR 144.82 74.90 69.92 6.96 6.82 7.11 7.00 7.07 0.00 18 3z+3t, 3a, 3f, 3lo, 2a+3t, 3z, 2a+eu+3s, 3a+3t
3 Artur DANIELIAN RUS 141.71 68.57 73.14 7.43 7.07 7.21 7.43 7.43 0.00 22 1s, 3a+3t, 3z-hd, 2a, 3a, 3f+eu+3s, 3lo+3t,
4 Shun SATO JPN 141.28 70.78 70.50 7.18 6.89 6.96 7.11 7.11 0.00 20 4t, 4t+2t, 3a, 3a+3t, 3f!, 3lo+eu<<+2s, 3z
5 Stephen GOGOLEV CAN 140.34 71.34 69.00 7.04 6.71 6.93 6.96 6.86 0.00 21 3a, 4s, 3f+3t, 1lo, 1z, 3a+2t, 3z+eu+3s
6 Andrew TORGASHEV USA 132.33 58.61 74.72 7.50 7.29 7.39 7.54 7.64 1.00 23 3a, 4t<, 1f+3t, 3f, 3z!↓, 3lo, 3z!+2t
7 Adam SIAO HIM FA FRA 131.99 65.85 66.14 6.71 6.18 6.75 6.68 6.75 0.00 15 4t+2t, 3a, 4s, 4t+2t, 3z, 3a+seq+2a*, 3s, 0 Stsq
8 Mark GORODNITSKY ISR 126.45 63.53 63.92 6.46 6.14 6.50 6.50 6.36 1.00 16 3a+eu+3s, 3f, 3a, 3z+3t, 3lo, 3f↓+rep, 2a
9 Gabriele FRANGIPANI ITA 117.19 52.69 65.50 6.54 6.36 6.46 6.71 6.68 1.00 19 4t<<↓, 3f+3t, 3a+eu+2s, 3lo, 3a-so, 2z-so, 3s
10 Aleksa RAKIC CAN 111.96 57.32 56.64 5.71 5.50 5.61 5.82 5.68 2.00 8 3z+3t↓, 2a, 3lo<↓, 3z, 3f+2t+2lo, 3s+3t, 2a
11 Basar OKTAR TUR 103.71 46.49 59.22 6.04 5.71 5.89 6.04 5.93 2.00 17 3a↓, 3f+3t, 3lo<↓, 3z+seq+2t*, 3s, 3f+2t+2lo, 3z, 0 final spin
12 Matyas BELOHRADSKY CZE 102.98 41.70 62.28 6.32 6.00 6.14 6.32 6.36 1.00 14 1z+eu+3s, 2a, 2f!, 3lo<↓, 2a+3t, 1z, 3s
13 Luc MAIERHOFER AUT 99.18 40.32 59.86 6.07 5.82 5.86 6.07 6.11 1.00 13 2a, 3f, 3z+3t<-to, 2a, 3f↓+rep, 1z, 3lo<
14 Andrey KOKURA UKR 97.00 43.92 53.08 5.25 5.00 5.32 5.43 5.54 0.00 9 3a, 3s-so, 3z, 2lo+2t, 2z+3t<, 3s+eu+2s, 2a
15 Daniel MARTYNOV USA 95.29 49.93 48.36 5.25 4.64 4.61 4.89 4.79 3.00 3 2a, 3f↓, 3z+3t, 3lo↓, 2a+eu+3s-hd, 3z↓, 3t+2t,
16 Edward APPLEBY GBR 92.09 43.65 50.44 5.11 4.79 5.04 5.14 5.14 2.00 10 3lo+3t, 3a<↓, 3z, 3fe<↓, 3s+2t+2lo, 3lo<, 2a+1t<<
17 Arnau JOLY ESP 87.48 43.48 46.00 4.75 4.43 4.54 4.71 4.57 2.00 4 3z!+2t, 3s+eu+2s, 3f↓, 3lo<↓, 3z!, 2a, 3t+2t
18 Vassil DIMITROV BUL 84.17 39.43 48.74 4.86 4.61 4.82 5.04 5.04 4.00 11 3z, 3f-so, 1z+2t, 3lo^2a, 3lo↓, 3s↓, 2a+2t+2lo, time, time
19 Charles Henry KATANOVIC CRO 75.44 30.42 47.02 4.82 4.54 4.54 4.82 4.79 2.00 7 3f, 1z, 2t+3t<<↓, 2s+eu+3s<<↓, 2a^2a, 3s<, 2t
20 Matteo NALBONE ITA 71.72 30.30 45.42 4.75 4.39 4.36 4.71 4.50 4.00 12 3z↓, 3lo<↓, 3t↓ 3s+eu+2s, 3z<↓+rep, 3s<+2t, 2a+2t, 0 final sp
21 Mozes Jozsef BEREI HUN 67.57 32.49 41.08 4.39 4.04 3.82 4.29 4.00 6.00 1 3z<<↓, 3lo+2t, 3s, 3t↓, 2a+eu+2s<↓, 3t<↓+rep, 2a, time, time
22 Lilian BINZARI MDA 66.06 21.22 45.84 4.71 4.25 4.61 4.71 4.64 1.00 6 3z!↓, 2a, 1f, 3z<+rep, 2f+2t, 2t
23 David SEDEJ SLO 66.02 29.76 39.26 3.96 3.71 3.86 4.14 3.96 3.00 2 3z<↓, 3z<<↓+rep, 2lo+2t, 2a↓, 2a+eu+2s, 2z, 2z+2lo
24 Marko PILIAR SVK 55.30 20.30 39.00 4.00 3.71 3.75 4.11 3.93 4.00 5 2a+2t, 3t↓, 3lo<<↓, 2s, 3s<<↓, 2f!<↓, 2z+1t



FINAL STANDINGS MEN

1 - Andrei MOZALEV RUS 236.44 3 1
2 - Artur DANIELIAN RUS 223.82 1 3
3 - Shun SATO JPN 219.69 4 4
4 - Andrew TORGASHEV USA 212.86 2 6
5 - Stephen GOGOLEV CAN 212.46 6 5
6 - Sihyeong LEE KOR 211.58 7 2
7 - Mark GORODNITSKY ISR 192.56 9 8
8 - Adam SIAO HIM FA FRA 192.16 11 7
9 - Gabriele FRANGIPANI ITA 190.51 5 9
10 - Basar OKTAR TUR 170.45 8 11
11 - Matyas BELOHRADSKY CZE 165.95 10 12
12 - Aleksa RAKIC CAN 164.53 14 10
13 - Luc MAIERHOFER AUT 152.73 12 13
14 - Andrey KOKURA UKR 149.73 13 14
15 - Daniel MARTYNOV USA 145.02 19 15
16 - Edward APPLEBY GBR 144.33 15 16
17 - Vassil DIMITROV BUL 134.79 18 18
18 - Arnau JOLY ESP 131.86 20 17
19 - Charles Henry KATANOVIC CRO 126.25 17 19
20 - Matteo NALBONE ITA 123.14 16 20
21 - Lilian BINZARI MDA 109.66 21 22
22 - Mozes Jozsef BEREI HUN 108.66 22 21
23 - David SEDEJ SLO 99.79 24 23
24 - Marko PILIAR SVK 94.78 23 24


These men have made the JGPF for sure:

30 (15+15) 460.16 A. MOZALEV RUS
28 (15+13) 480.22 Y. KAGIYAMA JPN
26 (11+15) 452.13 D. SAMSONOV RUS
26 (15+11) 436.81 S. SATO JPN

on the bubble pending ITA outcome:
26 (13+13) 445.75 A. DANIELIAN RUS

If GRASSL wins and GUMMENIK is 2nd or 3rd, DANIELIAN becomes 1st alternate.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 JGP #6 Zagreb CRO 9/25-28

Postby chuckiem » Sat Sep 28, 2019 2:17 pm

RESULTS FREE DANCE

1 Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO 103.25 54.80 48.45 7.93 7.86 8.11 8.29 8.18 0.00 17
2 Emmy BRONSARD / Aissa BOUARAGUIA CAN 90.34 45.94 44.40 7.21 7.18 7.43 7.57 7.61 0.00 16
3 Sofia TYUTYUNINA / Alexander SHUSTITSKIY RUS 90.05 45.70 44.35 7.43 7.21 7.50 7.46 7.36 0.00 15
4 Molly CESANEK / Yehor YEHOROV USA 88.96 46.60 42.36 6.96 6.82 7.21 7.11 7.21 0.00 10
5 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN 88.66 45.85 42.81 7.07 6.89 7.11 7.29 7.32 0.00 14
6 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 88.36 45.67 42.69 7.00 6.93 7.25 7.14 7.25 0.00 12
7 Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA 85.77 45.88 39.89 6.46 6.36 6.79 6.82 6.82 0.00 6
8 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR 85.63 43.36 42.27 6.93 6.86 7.04 7.21 7.18 0.00 13
9 Katarina DEL CAMP / Ian SOMERVILLE USA 84.43 44.11 40.32 6.71 6.50 6.75 6.89 6.75 0.00 9
10 Svetlana LIZUNOVA / Alexander VAKHNOV RUS 84.34 43.66 40.68 6.75 6.54 6.82 6.93 6.86 0.00 11
11 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR 77.04 39.25 37.79 6.11 6.11 6.36 6.46 6.46 0.00 5
12 Katerina BUNINA / Artur GRUZDEV EST 76.62 39.61 38.01 6.25 6.14 6.43 6.39 6.46 1.00 7
13 Sofia VAL / Colmor JEPSEN ESP 73.53 38.97 35.56 5.82 5.64 6.00 6.07 6.11 1.00 8
14 Emily BRATTI / Mathieu COUYRAS FRA 73.41 40.05 34.36 5.75 5.46 5.79 5.82 5.82 1.00 1
15 Villo MARTON / Danyil SEMKO HUN 70.73 35.77 35.96 6.00 5.75 5.93 6.14 6.14 1.00 4
16 Ekaterina KUZNETSOVA / Daniel BRYKALOV AZE 56.04 29.25 26.79 4.50 4.25 4.43 4.68 4.46 0.00 2
17 Jeongeun JEON / Sungmin CHOI KOR 55.51 30.25 26.26 4.32 4.25 4.36 4.57 4.39 1.00 3


FINAL STANDINGS ICE DANCE

1 - Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO 169.22 1 1
2 - Sofia TYUTYUNINA / Alexander SHUSTITSKIY RUS 154.39 2 3
3 - Emmy BRONSARD / Aissa BOUARAGUIA CAN 149.97 3 2
4 - Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN 147.07 5 5
5 - Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 146.30 6 6
6 - Molly CESANEK / Yehor YEHOROV USA 144.42 8 4
7 - Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR 144.18 4 8
8 - Svetlana LIZUNOVA / Alexander VAKHNOV RUS 141.39 7 10
9 - Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA 138.64 10 7
10 - Katarina DEL CAMP / Ian SOMERVILLE USA 137.44 9 9
11 - Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR 128.56 12 11
12 - Katerina BUNINA / Artur GRUZDEV EST 128.38 11 12
13 - Sofia VAL / Colmor JEPSEN ESP 122.89 13 13
14 - Emily BRATTI / Mathieu COUYRAS FRA 122.08 14 14
15 - Villo MARTON / Danyil SEMKO HUN 114.09 15 15
16 - Jeongeun JEON / Sungmin CHOI KOR 95.10 16 17
17 - Ekaterina KUZNETSOVA / Daniel BRYKALOV AZE 93.10 17 16


JGPF FINALISTS so far:

30 (15,15) 345.48 NGUYEN / KOLESNIK USA
30 (15,15) 334.97 SHANAEVA / NARYZHNYY RUS
28 (13,15) 334.48 KAZAKOVA / REVIYA GEO
26 (13,13) 323.71 DEMOUGEOT / LE MERCIER FRA
26 (13,13) 318.41 DAVIS / SMOLKIN RUS

KHUDAIBERDIEVA / FILATOV with 15 points seem likely to be added after next week.
None of the other entries have enough points going in to make the final even with a surprise gold medal.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 JGP #6 Zagreb CRO 9/25-28

Postby chuckiem » Sat Sep 28, 2019 10:20 pm

RESULTS LADIES FREESKATE


1 Haein LEE KOR 134.11 71.95 62.16 7.79 7.64 7.82 7.79 7.82 0.00 33 3z+3t, 3lo, 3f, 2a, 2a+3t, 3z+2t+2lo, 3s
2 Daria USACHEVA RUS 126.10 65.13 61.97 7.89 7.64 7.50 7.82 7.89 1.00 34 2a, 3z+2t, 3lo, 2a, 3z+eu+3s, 3f+3t, 3f<↓
3 Anna FROLOVA RUS 114.03 55.27 59.76 7.57 7.32 7.39 7.54 7.54 1.00 35 3lo, 3f!+2t, 2a, 2a, 3z↓, 3z+eu+3s, 3f!+2t
4 Mana KAWABE JPN 110.61 54.77 55.84 7.07 6.79 6.86 7.11 7.07 0.00 28 3a<, 3z-so, 3lo, 2a+3t+2t, 3f!<, 3s+2t, 3f!+3t
5 Alessia TORNAGHI ITA 103.44 54.80 48.64 6.11 5.75 6.04 6.14 6.36 0.00 22 3z, 2a+3t, 3lo+2t, 3lo<, 2a+eu+3s, 2fe, 3s
6 Chisato URAMATSU JPN 103.17 48.85 55.32 7.00 6.79 6.75 7.00 7.04 1.00 31 3f!, 3z+3t<↓, 2a+3t<, 3z<, 3s<, 3lo<, 2a<+2t+2lo
7 Alison SCHUMACHER CAN 99.21 48.80 50.41 6.46 6.18 6.29 6.36 6.21 0.00 27 3z, 2a+2t, 3s+2t, 3lo<+2t*, 3f<, 3s, 2a
8 Gabriella IZZO USA 98.10 44.59 54.51 6.86 6.64 6.64 6.93 7.00 1.00 29 3z-so, 3f!, 3z+2t, 2a, 3t, 3f!<↓+rep, 2a
9 Alina URUSHADZE GEO 97.60 41.22 56.38 6.89 6.89 6.96 7.14 7.36 0.00 32 3z<-fo, 3z<<+rep, 3lo<+eu+2f, 3f!+2t, 2a+3t<<, 3s, 2a
10 Sarah JUNG USA 94.64 42.67 52.97 6.71 6.43 6.43 6.71 6.82 1.00 30 2a, 3z<↓, 3f, 3lo, 3f!<-so+rep, 3z<+2t, 2a+2t
11 Anastasiia ARKHIPOVA UKR 94.60 43.69 50.91 6.46 6.25 6.18 6.39 6.54 0.00 26 1z, 3z-so, 3lo, 1f!, 2a+eu+3s, 2a+3t<, 3s
12 Olga MIKUTINA AUT 93.70 48.77 44.93 5.75 5.54 5.61 5.61 5.57 0.00 18 3z+3t<, 3f, 3lo, 2a<, 3z<+2t+2lo<, 3s+2t, 3t<<
13 Nelli IOFFE ISR 93.00 44.87 48.13 6.04 5.79 6.11 5.96 6.18 0.00 25 2a+eu+2f, 3f+2t<<, 3lo, 2s, 3f, 2a, 3lo+rep
14 Hengzin JIN CHN 92.83 47.96 44.87 5.86 5.36 5.57 5.64 5.61 0.00 19 3t+3t, 3z-to+2t, 2a+eu+3s<, 3fe, 3z<, 3lo<, 2a
15 Valeriia SIDOROVA ARM 85.79 39.55 46.24 5.93 5.46 5.86 5.71 5.93 0.00 24 3z+2t, 3lo, 3s, 2f, 2a, 2a<<, 2lo+2lo
16 Yasemin ZEKI TUR 78.03 40.55 37.48 4.93 4.39 4.68 4.71 4.71 0.00 12 3s-to+2t, 1z, 3lo-to+2t, 3s, 3lo, 2a+eu+2s, 2a
17 Maria MANOVA BUL 75.11 37.62 37.49 4.93 4.50 4.68 4.75 4.57 0.00 10 3s+3t<<, 3lo<, 3t<+2t+2lo, 3s, 2a, 2a, 2z
18 Ema DOBOSZOVA SVK 72.07 33.19 39.88 5.11 4.79 4.89 5.07 5.07 1.00 17 3s+2lo, 3s<-hd, 2a, 3t<<-hd, 2a, 2z↓, 2z+2t+2t<
19 Marian MILLARES ESP 71.19 32.89 39.30 5.07 4.89 4.79 4.93 4.89 1.00 14 1a+eu+2s, 3f<, 3s<, 3t+2t, 3t<↓, 2ze+2t, 1a
20 Lili KRIZSANOVSZKI HUN 69.44 29.24 41.20 5.18 5.00 5.04 5.21 5.32 1.00 21 3z<<↓, 3lo+2t<<, 3s+eu<<+2s, 3lo<-so, 3s<<-so, 2a-so, 2a+2t
21 Amy MORRIS GBR 68.63 29.17 40.46 5.14 4.86 5.11 5.04 5.14 1.00 23 2a+2lo+2lo, 3s<↓, 2f, 2a+2t, 3s+seq+1t<<*, 2f, 2ze
22 Andreea VOICU ROU 68.23 28.41 39.82 5.14 4.79 4.79 4.96 5.21 0.00 16 2a<+eu+2s, 3lo<, 3s, 2s+2t<, 2a<, 2f!, 2z
23 Hana CVIJANOVIC CRO 66.71 26.85 40.86 5.25 4.96 5.00 5.21 5.11 1.00 20 3s<<, 3f<<, 3s<<↓+rep, 2a, 2a+2t, 2f+2t, 2ze
24 Merilyn OTGONBAYAR MGL 64.96 28.77 36.19 4.54 4.29 4.57 4.61 4.61 0.00 15 2a, 2s, 2a+1t, 2f, 2fe+2lo+2t<<, 2z+2lo, 2z
25 Ana CMER SLO 64.67 28.40 37.27 4.79 4.57 4.54 4.61 4.79 1.00 13 3s↓, 1a<<, 2a-2hd, 2lo+2t, 2f+eu+2s, 2f!+2t, 2lo
26 Eugenia GARZA MEX 63.63 28.80 35.83 4.64 4.25 4.43 4.46 4.61 1.00 7 3s<↓, 2lo, 3s<+rep, 2a, 2a, 2z+2t<<, 2f+eu+2s
27 Leona ROGIC SRB 62.53 26.24 36.29 4.68 4.25 4.43 4.57 4.75 0.00 9 2a<<, 2z, 2f, 2s, 1a+1o, 2z+2lo<, 2f+eu+2s<
28 Thea REICHMACHEROVA CZE 58.75 25.30 34.45 4.46 4.18 4.18 4.32 4.39 1.00 8 3z<<, 3s+2t, 2z+2lo, 2a+2t+2lo<, 3t<<, 1a<<, 3s<↓
29 Sophia Natalie DAYAN ARG 56.79 23.52 33.27 4.18 3.93 4.11 4.18 4.39 0.00 6 2z+2t, 2f+eu+2s, 2lo, 2s, 2z+2t, 2f, 1a
30 Gemma MARSHALL LUX 53.52 23.97 33.55 4.50 4.21 3.93 4.29 4.04 4.00 11 2a-so, 3s+2t, 3s<<, 2f+2lo<<↓, 2f+2t+2lo<<, 2z↓, 2z↓, time
31 Angela PRILEPCHANSKA MKD 45.11 18.30 26.81 3.54 3.07 3.25 3.36 3.54 0.00 4 2a<<, 2f<<, 2s+2lo<<, 2t+eu+2s, 1a+2t, 1a, 2lo
32 Teekhree SILPA-ARCHA THA 42.24 15.88 28.36 3.54 3.36 3.50 3.54 3.79 2.00 1 2a<<↓, 2s+2t<<, 2f<+2t<<, 1lo, 2f<<, 2lo^1a, 2s, time
33 Lorena CIZMEK CRO 41.06 13.18 27.88 3.71 3.39 3.36 3.46 3.50 0.00 5 2f!<, a, 2z<+2t<<, 2f!<+2lo<, 2s+2t<<, 2s, 1lo
34 Josipa JAGODIC CRO 39.18 15.24 25.94 3.46 3.11 3.07 3.32 3.25 2.00 3 1a, 2z, 2s+2t, 2f↓, 2f↓, 2z,1s
35 Zara HUSEDZINOVIC BIH 28.30 10.09 19.21 2.61 2.21 2.29 2.43 2.46 1.00 2 2f<<, 2lo+2t<<, 1a+eu+2s<<, 2s, 2lo<↓, 1f, 1a



----I think I wore out the < on my keyboard :roll:


FINAL STANDINGS LADIES

1 - Haein LEE KOR 203.40 2 1
2 - Daria USACHEVA RUS 197.19 1 2
3 - Anna FROLOVA RUS 181.96 3 3
4 - Mana KAWABE JPN 163.73 7 4
5 - Chisato URAMATSU JPN 161.07 4 6
6 - Alina URUSHADZE GEO 153.58 5 9
7 - Alison SCHUMACHER CAN 151.86 8 7
8 - Gabriella IZZO USA 149.71 9 8
9 - Alessia TORNAGHI ITA 148.86 14 5
10 - Sarah JUNG USA 148.81 6 10
11 - Nelli IOFFE ISR 144.13 10 13
12 - Anastasiia ARKHIPOVA UKR 142.71 11 11
13 - Olga MIKUTINA AUT 140.11 13 12
14 - Hengzin JIN CHN 137.28 15 14
15 - Valeriia SIDOROVA ARM 132.25 12 15
16 - Yasemin ZEKI TUR 113.68 22 16
17 - Lili KRIZSANOVSZKI HUN 110.55 16 20
18 - Marian MILLARES ESP 109.00 19 19
19 - Ema DOBOSZOVA SVK 108.54 21 18
20 - Maria MANOVA BUL 108.42 26 17
21 - Amy MORRIS GBR 108.01 18 21
22 - Hana CVIJANOVIC CRO 106.46 17 23
23 - Andreea VOICU ROU 105.27 20 22
24 - Merilyn OTGONBAYAR MGL 99.99 23 24
25 - Ana CMER SLO 99.17 24 25
26 - Eugenia GARZA MEX 97.86 25 26
27 - Leona ROGIC SRB 95.69 27 27
28 - Thea REICHMACHEROVA CZE 91.81 28 28
29 - Sophia Natalie DAYAN ARG 86.20 30 29
30 - Gemma MARSHALL LUX 85.80 29 30
31 - Teekhree SILPA-ARCHA THA 70.44 31 32
32 - Angela PRILEPCHANSKA MKD 67.95 33 31
33 - Josipa JAGODIC CRO 63.94 32 34
34 - Lorena CIZMEK CRO 61.96 34 33
35 - Zara HUSEDZINOVIC BIH 42.58 35 35

JGPF STATUS

Definitely In:

30 (15+15) 422.66 VALIEVA RUS
30 (15+15) 411.20 LIU USA
30 (15+15) 401.03 LEE KOR

Probably in:

26 (13+13) 391.59 USACHEVA RUS

On the bubble:

24 (11+13) VASILIEVA RUS

In ITA we have:
13 (204.25) SINITSYNA RUS
13 (186.58) PARK KOR
11 (193.03) MATSUIKE JPN
11 (181.96) FROLOVA

Stay tuned. Anything can happen.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron