2019 JGP #5 POLAND 9/18-21 Gdansk POL

2019 JGP #5 POLAND 9/18-21 Gdansk POL

Postby chuckiem » Wed Sep 18, 2019 7:08 pm

START ORDER LADIES SHORT PROGRAM Thu 9/19 10:15 am local time / 4:15 am EDT :cry:

1 Alana TOKTAROVA KAZ
2 Amelia RAMS POL
3 Ana Camila GONZALEZ MEX
4 Tomoe KAWABATA JPN
5 Michaela VRASTAKOVA CZE

6 Linnea Sophie Kolstad KILSAND NOR
7 Yeva SHULGA UKR
8 Seoyeon JI KOR
9 Viktoria VASILIEVA RUS
10 Anais CORADUCCI SUI

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

11 Moa IWANO JPN
12 Qijing CAO CHN
13 Alysa LIU USA
14 Sofia Isabel Victoria GUIDOTE PHI
15 Lindsay THORNGREN USA

16 Seoyeong WI KOR
17 Amelia ORZEL CAN
18 Lucrezia BECCARI ITA
19 Dani LOONSTRA NED
20 Anastasia TARAKANOVA RUS

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

21 Oliwia RZEPIEL POL
22 Nina PETROKINA EST
23 Cheuk Ka Kahlen CHEUNG HKG
24 Anna LITVINENKO GBR
25 Emelie LING SWE

26 Alexandra Michaela FILCOVA SVK
27 Milana RAMASHOVA BLR
28 Ekaterina KURAKOVA POL
29 Gian-Quen ISAACS RSA
30 Aya HATAKAWA GER
31 Mariia BOLSHEVA LAT

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

32 Merilyn OTGONBAYAR MGL
33 Tzu-Han TING TPE
34 Sofia SULA FIN
35 Marta Maria JOHANNSDOTTIR ISL
36 Morgane CRAUSAZ MAR
37 Paulina RAMANAUSKAITE LTU

Tech Team

Ref Nordback-SWE
TC Barbacci Levy-SUI
TS Dorofejev-HUN
ATS Hestenes-NOR

Judges for SP: ISL NOR POL SVK KOR LAT EST TPE FIN
Judges for FS: EST FIN SVK POL NOR TPE KOR ISL MEX

-----------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER PAIRS SHORT PROGRAM Thu 9/19 3:55 pm local time / 9:55 am EDT

1 Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER
2 Kateryna DZITSIUK / Ivan PAVLOV UKR
3 Liudmila MOLCHANOVA / Remi BELMONTE FRA

4 Alina PEPELEVA / Roman PLESHKOV RUS
5 Anna SHCHEGLOVA / Ilia KALASHNIKOV RUS
6 Federica ZAMPONI / Marco ZANDRON ITA
7 Annike HOCKE / Robert KUNKEL GER

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

8 Motong LIU / Tianze WANG CHN
9 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS
10 Alina BUTAEVA / Luka BERULAVA GEO
11 Kelly Ann LAURIN / Loucas ETHIER CAN

12 Sofia NESTEROVA Artem DARENSKYI UKR
13 Kate FINSTER / Balazs NAGY USA
14 Camille PERREAULT / William ST-LOUIS CAN
15 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE

Tech Team

Ref Pizzocari-ITA
TC Derby-CAN
TS Fedoseeva-RUS
ATS Graham-USA

Judges for SP and FS: CAN UKR ITA RUS SWE GEO FRA CHN GER

---------------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER MEN SHORT PROGRAM Thu 9/19 6:40 pm local time / 12:40 pm EDT

1 Noah BODENSTEIN SUI
2 Corey CIRCELLI CAN
3 Daniil SAMSONOV RUS
4 Yann FRECHON FRA
5 Luanfeng LI CHN

6 Makar SUNTSEV FIN
7 Daniel GRASSL ITA
8 Rakhat BRALIN KAZ
9 Sinali SANGO RSA
10 Louis WEISSERT GER

^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^

11 Aleksandr SELEVKO EST
12 Ryan DUNK USA
13 Alexander LEBEDEV BLR
14 Yuma KAGIYAMA JPN
15 Didier DIJKSTRA NED

16 Alp Eren OZKAN TUR
17 Komel WITKOWSKI POL
18 Egor KHLOPKOV POL
19 Gleb LUTFULLIN RUS
20 Joseph Alexander ZAKIPOUR GBR

21 Ivan SHMURATKO UKR
22 Dinh TRAN USA
23 Andreas NORDEBÄCK SWE
24 Jakub LOFEK POL
25 Filip SCERBA CZE
26 Joseph PHAN CAN

Tech Team

Ref de Rappard-BEL
TC Betsch-FRA
TS Brovenko-LAT
ATS Chernousov-RUS

Judges for SP: ITA SUI POL JPN USA NED RSA BLR GBR
Judges for FS: JPN USA GBR POL TUR BLR ITA SUI NED

====================================================================

START ORDER RHYTHM DANCE Fri 9/20 10 am local time / 4 am EDT :shock:

1 Alexandra / Christopher FLADUN-DORLING AUS
2 Kateria BUNINA / Artur GRUZDEV EST
3 Loicia DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA
4 Elisabeta KORINKOVA / Tomas MORAVEC CZE

5 Miku MAKITA / Tyler GUNARA CAN
6 Ekaterina KATASHINSKAIA / Aleksandr VASKOVICH RUS
7 Gaukhar NAURYZOVA / Boyisangur DATIEV KAZ
8 Anna CHERNIAVSKA / Oleg MURATOV UKR
9 Yufei LIN / Zijian GAO CHN

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

10 Oliwia BOROWSKA / Filip BOJANOWSKI POL
11 Daniela IVANITSKIY / Samu KYYHKYNEN FIN
12 Anne-Marie WOLF / Max LIEBERS GER
13 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA
14 Ayumi TAKANAMI / Yoshimitsu IKEDA JPN

15 Olivia OLIVER / Joshua ANDARI POL
16 Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA
17 Sasha FEAR / George WADDELL GBR
18 Ella ALLES / Daniel TSARIK USA
19 Jessica LI / Jacob RICHMOND CAN

Tech Team

Ref Leblanc-Richard-CAN
TC Rettstatt-USA
TS Budner-POL
ATS Akimova-UKR

Judges for SP: ITA CZE RUS POL FRA CAN UKR FIN EST
Judges for FS: EST POL GER CZE FRA RUS UKR USA ITA

------------------------------------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 JGP #5 POLAND 9/18-21 Gdansk POL

Postby chuckiem » Thu Sep 19, 2019 2:00 pm

RESULTS LADIES SHORT PROGRAM

1 Anastasia TARAKANOVA RUS 68.14 40.06 28.08 28.08 7.21 6.93 6.89 7.04 7.04 0.00 20 2a, 3lo, 3z+3t
2 Tomoe KAWABATA JPN 67.70 39.02 28.68 7.25 6.93 7.14 7.29 7.25 0.00 4 2a, 3z+3t, 3lo
3 Viktoria VASILIEVA RUS 67.51 39.39 28.12 7.04 6.82 7.11 7.07 7.11 0.00 9 2a, 3z+3t, 3lo
4 Alysa LIU USA 64.11 36.25 27.86 6.96 6.82 7.00 7.07 6.96 0.00 13 3a+3t, 2a, 2lo
5 Seoyeong WI KOR 63.81 37.41 26.00 26.40 6.71 6.57 6.64 6.54 6.54 0.00 16 2a, 3lo, 3z+3t
6 Seoyeon JI KOR 61.92 34.89 27.03 6.89 6.57 6.82 6.79 6.71 0.00 8 3lo, 2a, 3z!+3t<
7 Ekaterina KURAKOVA POL 60.54 34.00 26.54 6.61 6.46 6.68 6.68 6.75 0.00 28 3z+3t<, 2a, 3lo
8 Lindsay THORNGREN USA 57.44 32.31 25.13 25.13 6.50 6.18 6.21 6.39 6.14 0.00 15 3z+3t<, 2a, 3lo
9 Nina PETROKINA EST 56.60 32.39 24.21 5.14 5.07 5.36 5.25 5.29 0.00 22 2a, 3z+3t<, 3lo
10 Tzu-Han TING TPE 56.27 33.01 23.26 5.82 5.57 5.93 5.93 5.82 0.00 33 3ze+3t, 3lo, 2a
11 Moa IWANO JPN 54.32 26.43 27.89 5.39 5.25 5.11 5.43 5.46 0.00 11 3z<-so-nc, 2a, 3lo<
12 Milana RAMASHOVA BLR 52.27 29.20 23.07 5.86 5.57 5.82 5.75 5.82 0.00 27 3t+2t, 2a, 3lo
13 Oliwia RZEPIEL POL 49.82 28.93 20.89 5.14 5.07 5.36 5.25 5.29 0.00 21 3s+2t, 3lo, 2a
14 Sofia SULA FIN 49.24 28.43 21.81 5.54 5.29 5.36 5.61 5.46 1.00 34 3f+3t<, 2a, 3lo↓
15 Amelia ORZEL CAN 46.87 25.69 21.18 21.18 5.36 5.11 5.29 5.39 5.32 0.00 17 3t+3t<, 3lo, 2a-so
16 Cheuk Ka Kahlen CHEUNG HKG 43.39 24.45 19.94 19.94 5.25 4.75 5.04 4.93 4.96 1.00 23 2a, 3f<↓-nc, 3lo
17 Aya HATAKAWA GER 43.34 23.37 20.97 5.46 5.11 5.21 5.25 5.18 1.00 30 3z<↓-nc, 3lo<, 2a
18 Gian-Quen ISAACS RSA 43.29 23.12 20.17 5.29 4.93 5.04 4.96 5.00 0.00 29 3t+2t, 2a, 1lo*
19 Linnea Sophie Kolstad KILSAND NOR 43.21 24.64 18.57 5.00 4.50 4.46 4.68 4.57 0.00 6 3t+3t, 3lo, 2a
20 Lucrezia BECCARI ITA 43.18 21.16 23.02 5.89 5.64 5.61 5.89 5.75 1.00 18 3z-to+2t, 3lo<↓, 2a<
21 Anais CORADUCCI SUI 41.74 21.43 21.31 5.39 5.25 5.11 5.43 5.46 1.00 10 3f+1t*, 3lo, 1a*
22 Alexandra Michaela FILCOVA SVK 40.90 23.41 17.49 4.57 4.32 4.32 4.39 4.25 0.00 26 3t+3t, 3lo<, 2a
23 Qijing CAO CHN 40.90 19.81 21.09 5.46 5.14 5.11 5.29 5.36 0.00 12 3t<+3t<<, 2a, 3lo<<
24 Mariia BOLSHEVA LAT 40.75 20.87 20.88 5.25 5.14 4.96 5.43 5.32 1.00 31 3s-so-nc, 3lo↓, 2a
25 Emelie LING SWE 40.38 20.58 19.80 5.18 5.00 4.71 5.04 4.82 0.00 25 2t+3t<<, 3lo<-so, 2a
26 Paulina RAMANAUSKAITE LTU 40.18 20.32 21.86 5.54 5.43 5.32 5.61 5.43 2.00 37 3t<+2t, 3lo<↓, 2a, time
27 Dani LOONSTRA NED 39.30 21.98 18.32 4.75 4.43 4.54 4.61 4.57 1.00 19 3t+2t, 3lo↓, 2a
28 Amelia RAMS POL 37.30 19.79 18.51 4.75 4.46 4.50 4.71 4.71 1.00 2 3lo<↓, 3s<-nc, 2a
29 Marta Maria JOHANNSDOTTIR ISL 36.71 17.83 18.88 4.68 4.71 4.75 4.75 4.71 0.00 35 2lo, 2a<, 3s<<+2t
30 Alana TOKTAROVA KAZ 35.37 17.09 19.28 4.96 4.68 4.68 5.00 4.79 1.00 1 2a, 1ze*-nc, 3lo<↓
31 Yeva SHULGA UKR 35.20 16.83 18.37 4.71 4.39 4.61 4.64 4.61 0.00 7 3s-nc, 1lo*, 2a
32 Ana Camila GONZALEZ MEX 33.08 17.20 15.88 4.14 3.79 3.96 4.00 3.96 0.00 3 2a<, 3lo<<, 2z+2t
33 Anna LITVINENKO GBR 32.52 16.92 16.60 4.32 4.00 4.14 4.18 4.11 1.00 24 3t<+2t, 3lo<<↓, 2a<-so
34 Merilyn OTGONBAYAR MGL 32.32 17.32 16.00 4.14 3.75 4.04 4.07 4.00 1.00 32 2a, 2lo, 2z+2t, ↓steps
35 Sofia Isabel Victoria GUIDOTE PHI 31.72 14.97 1.00 16.75 4.25 4.04 4.11 4.18 4.36 0.00 14 2a<<, 2z<+2t, 2lo<
36 Michaela VRASTAKOVA CZE 30.37 16.28 15.09 4.11 3.61 3.68 3.71 3.75 1.00 5 3s↓-nc, 2lo, 2a
WD Morgane CRAUSAZ MAR


START ORDER LADIES FREESKATE Fri 9/20 4:10 pm local time / 10:10 am EDT

1 Michaela VRASTAKOVA CZE
2 Sofia Isabel Victoria GUIDOTE PHI
3 Anna LITVINENKO GBR
4 Yeva SHULGA UKR
5 Merilyn OTGONBAYAR MGL
6 Ana Camila GONZALEZ MEX

7 Paulina RAMANAUSKAITE LTU
8 Amelia RAMS POL
9 Dani LOONSTRA NED
10 Marta Maria JOHANNSDOTTIR ISL
11 Alana TOKTAROVA KAZ
12 Emelie LING SWE

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

13 Anais CORADUCCI SUI
14 Qijing CAO CHN
15 Linnea Sophie Kolstad KILSAND NOR
16 Lucrezia BECCARI ITA
17 Alexandra Michaela FILCOVA SVK
18 Mariia BOLSHEVA LAT

19 Amelia ORZEL CAN
20 Aya HATAKAWA GER
21 Sofia SULA FIN
22 Cheuk Ka Kahlen CHEUNG HKG
23 Gian-Quen ISAACS RSA
24 Oliwia RZEPIEL POL

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

25 Moa IWANO JPN
26 Tzu-Han TING TPE
27 Milana RAMASHOVA BLR
28 Nina PETROKINA EST
29 Ekaterina KURAKOVA POL
30 Lindsay THORNGREN USA

31 Seoyeong WI KOR
32 Alysa LIU USA
33 Seoyeon JI KOR
34 Anastasia TARAKANOVA RUS
35 Viktoria VASILIEVA RUS
36 Tomoe KAWABATA JPN

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS PAIRS SHORT PROGRAM

1 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 70.97 41.83 29.14 7.39 7.00 7.36 7.39 7.29 0.00 9
2 Kate FINSTER / Balazs NAGY USA 60.91 35.00 25.91 6.43 6.21 6.57 6.64 6.54 0.00 13
3 Annike HOCKE / Robert KUNKEL GER 58.04 33.42 24.62 6.14 5.96 6.21 6.21 6.25 0.00 7
4 Anna SHCHEGLOVA / Ilia KALASHNIKOV RUS 50.53 29.45 22.08 5.68 5.32 5.54 5.68 5.39 1.00 5
5 Alina PEPELEVA / Roman PLESHKOV RUS 50.22 27.03 24.19 6.39 5.89 5.75 6.29 5.93 1.00 4
6 Kateryna DZITSIUK / Ivan PAVLOV UKR 48.30 27.70 20.60 5.29 4.96 5.14 5.25 5.11 0.00 2
7 Kelly Ann LAURIN / Loucas ETHIER CAN 45.84 26.35 20.49 5.18 4.86 5.18 5.29 5.11 1.00 11
8 Alina BUTAEVA / Luka BERULAVA GEO 45.29 24.87 21.42 5.46 5.07 5.46 5.39 5.39 1.00 10
9 Camille PERREAULT / William ST-LOUIS CAN 43.31 24.74 18.57 4.86 4.43 4.68 4.75 4.50 0.00 14
10 Sofia NESTEROVA Artem DARENSKYI UKR 42.25 21.58 20.67 5.32 5.04 5.11 5.36 5.00 0.00 12
11 Liudmila MOLCHANOVA / Remi BELMONTE FRA 39.49 22.42 18.07 4.61 4.36 4.43 4.61 4.57 1.00 3
12 Federica ZAMPONI / Marco ZANDRON ITA 39.33 18.05 21.28 5.21 5.18 5.21 5.54 5.46 0.00 6
13 Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER 38.84 20.89 17.95 4.61 4.43 4.46 4.57 4.36 0.00 1
14 Motong LIU / Tianze WANG CHN 36.79 20.32 18.47 4.82 4.36 4.57 4.79 4.54 2.00 8
15 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE 33.82 17.04 18.78 4.79 4.54 4.54 4.86 4.75 2.00 15


START ORDER PAIRS FREESKATE Fri 9/20 1:10 pm local time / 7:10 am EDT

1 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE
2 Motong LIU / Tianze WANG CHN
3 Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER

4 Federica ZAMPONI / Marco ZANDRON ITA
5 Camille PERREAULT / William ST-LOUIS CAN
6 Liudmila MOLCHANOVA / Remi BELMONTE FRA
7 Sofia NESTEROVA Artem DARENSKYI UKR

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

8 Alina BUTAEVA / Luka BERULAVA GEO
9 Kelly Ann LAURIN / Loucas ETHIER CAN
10 Alina PEPELEVA / Roman PLESHKOV RUS
11 Kateryna DZITSIUK / Ivan PAVLOV UKR

12 Annike HOCKE / Robert KUNKEL GER
13 Anna SHCHEGLOVA / Ilia KALASHNIKOV RUS
14 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS
15 Kate FINSTER / Balazs NAGY USA

-------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS MEN SHORT PROGRAM

1 Daniil SAMSONOV RUS 87.33 49.55 37.78 7.64 7.50 7.64 7.50 7.50 0.00 3 3a, 3lo, 3z+3t
2 Yuma KAGIYAMA JPN 84.72 46.82 37.90 7.79 7.32 7.68 7.54 7.57 0.00 14 3a, 3lo, 3z!+3t
3 Daniel GRASSL ITA 81.01 44.94 36.07 6.89 7.11 7.39 7.32 7.36 0.00 7 3a, 3lo, 3z+3t
4 Gleb LUTFULLIN RUS 76.35 42.05 34.30 6.75 6.61 7.04 6.86 7.04 0.00 19 3a, 3z+3t, 3lo
5 Ryan DUNK USA 72.90 39.19 33.71 6.75 6.57 6.89 6.68 6.82 0.00 12 3a, 3f+3t, 3lo
6 Joseph PHAN CAN 71.88 38.21 35.67 7.14 7.07 7.07 7.14 7.25 2.00 26 3a<↓, 3lo, 3z+3t, time
7 Ivan SHMURATKO UKR 70.13 37.41 32.72 6.43 6.18 6.71 6.61 6.79 0.00 21 3a, 3z!+3t, 3lo
8 Aleksandr SELEVKO EST 66.63 34.41 33.22 6.54 6.46 6.54 6.82 6.86 1.00 11 3lo, 3a<↓, 3z+3t<
9 Corey CIRCELLI CAN 65.24 34.55 30.69 6.18 5.79 6.29 6.07 6.36 0.00 2 3z+3t, 2a, 3lo
10 Alexander LEBEDEV BLR 61.94 32.19 29.75 5.96 5.79 6.07 6.04 5.89 0.00 13 2a, 3lo-hd, 3z+3t
11 Rakhat BRALIN KAZ 59.54 30.43 29.11 6.04 5.64 5.93 5.75 5.75 0.00 8 2a, 3z+3t, 3lo
12 Dinh TRAN USA 56.88 25.41 31.47 6.43 6.07 6.18 6.36 6.43 0.00 22 3a, 3z+3t<<, 3lo
13 Luanfeng LI CHN 55.34 26.31 29.03 5.93 5.71 5.82 5.75 5.82 0.00 5 3f+3t<, 3lo<, 2a
14 Komel WITKOWSKI POL 54.88 27.70 27.18 5.57 5.11 5.57 5.50 5.43 0.00 17 2a, 3lo, 3z+2t
15 Andreas NORDEBÄCK SWE 53.92 26.28 27.64 5.54 5.39 5.50 5.50 5.71 0.00 23 2a, 3z+3t, 3lo
16 Noah BODENSTEIN SUI 52.47 27.33 25.14 5.00 4.89 5.04 5.07 5.14 0.00 1 3t+3t<, 3lo, 2a
17 Louis WEISSERT GER 50.61 23.53 28.08 5.61 5.36 5.68 5.68 5.75 1.00 10 3t+2t, 3lo<, 2a
18 Filip SCERBA CZE 49.29 22.33 26.96 5.46 5.21 5.18 5.57 5.54 0.00 25 3a<, 3z+3t<<, 3lo<
19 Egor KHLOPKOV POL 48.31 23.70 25.61 5.14 4.93 5.04 5.18 5.32 1.00 18 3z↓-nc, 2a, 3lo
20 Alp Eren OZKAN TUR 45.08 21.54 23.54 4.96 4.50 4.61 4.79 4.68 0.00 16 3a<<, 3z+2t, 3lo
21 Jakub LOFEK POL 43.13 20.10 23.03 4.71 4.32 4.61 4.68 4.71 0.00 24 3z+2t, 3lo<, 1a*
22 Yann FRECHON FRA 41.83 20.79 23.04 4.86 4.50 4.43 4.71 4.54 2.00 4 3f<↓-nc, 3lo, 2a
23 Joseph Alexander ZAKIPOUR GBR 41.71 20.81 20.90 4.32 4.04 4.07 4.29 4.18 0.00 20 3t+2t, 3lo, 2a
24 Makar SUNTSEV FIN 41.26 17.91 24.35 4.86 4.71 4.71 5.11 4.96 1.00 6 3t-so-nc, 3lo<↓, 2a
25 Didier DIJKSTRA NED 35.72 14.65 21.07 4.32 3.96 4.18 4.29 4.32 0.00 15 3s-so-nc, 3lo<<-fo, 2a
26 Sinali SANGO RSA 35.15 14.44 21.71 4.50 4.14 4.43 4.32 4.32 1.00 9 3t+3t<<↓, 2lo, 2a



START ORDER MEN FREESKATE Sat 9/21 11 am local time / 5 am EDT

1 Yann FRECHON FRA
2 Makar SUNTSEV FIN
3 Sinali SANGO RSA
4 Didier DIJKSTRA NED
5 Joseph Alexander ZAKIPOUR GBR

6 Louis WEISSERT GER
7 Alp Eren OZKAN TUR
8 Filip SCERBA CZE
9 Egor KHLOPKOV POL
10 Jakub LOFEK POL

^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^

11 Luanfeng LI CHN
12 Dinh TRAN USA
13 Andreas NORDEBÄCK SWE
14 Komel WITKOWSKI POL
15 Noah BODENSTEIN SUI

16 Alexander LEBEDEV BLR
17 Rakhat BRALIN KAZ
18 Ivan SHMURATKO UKR
19 Aleksandr SELEVKO EST
20 Corey CIRCELLI CAN

^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^

21 Joseph PHAN CAN
22 Ryan DUNK USA
23 Gleb LUTFULLIN RUS
24 Yuma KAGIYAMA JPN
25 Daniel GRASSL ITA
26 Daniil SAMSONOV RUS

===========================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 JGP #5 POLAND 9/18-21 Gdansk POL

Postby chuckiem » Fri Sep 20, 2019 12:05 pm

RESULTS RHYTHM DANCE

1 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA 69.20 37.71 31.49 7.75 7.57 8.04 8.00 8.00 0.00 13
2 Loicia DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 65.82 36.28 29.54 7.36 7.21 7.43 7.46 7.46 0.00 3
3 Ekaterina KATASHINSKAIA / Aleksandr VASKOVICH RUS 64.23 34.45 29.78 7.32 7.29 7.57 7.50 7.54 0.00 6
4 Miku MAKITA / Tyler GUNARA CAN 62.25 34.22 28.03 6.93 6.75 7.07 7.11 7.18 0.00 5
5 Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA 57.64 31.78 25.86 6.46 6.36 6.46 6.57 6.46 0.00 16
6 Kateria BUNINA / Artur GRUZDEV EST 57.49 31.75 25.74 6.57 6.25 6.46 6.39 6.50 0.00 2
7 Jessica LI / Jacob RICHMOND CAN 56.48 31.05 25.43 6.32 6.11 6.43 6.54 6.39 0.00 19
8 Ella ALES / Daniel TSARIK USA 55.05 28.55 26.50 6.64 6.43 6.68 6.75 6.64 0.00 18
9 Sasha FEAR / George WADDELL GBR 54.66 29.66 25.00 6.21 6.00 6.29 6.39 6.36 0.00 17
10 Anne-Marie WOLF / Max LIEBERS GER 49.05 26.59 23.46 5.82 5.64 5.82 6.11 5.93 1.00 12 fall TW
11 Anna CHERNIAVSKA / Oleg MURATOV UKR 48.68 26.02 23.66 5.93 5.82 5.86 5.96 6.00 1.00 8 fall pattern
12 Oliwia BOROWSKA / Filip BOJANOWSKI POL 46.23 25.55 20.68 5.18 5.00 5.18 5.29 5.21 0.00 10
13 Elisabeta KORINKOVA / Tomas MORAVEC CZE 46.08 25.25 20.83 5.25 5.11 5.21 5.29 5.18 0.00 4
14 Ayumi TAKANAMI / Yoshimitsu IKEDA JPN 46.07 25.07 22.00 5.50 5.39 5.36 5.68 5.57 1.00 14 fall pattern
15 Yufei LIN / Zijian GAO CHN 42.22 24.37 18.85 4.89 4.57 4.71 4.75 4.64 1.00 9 music req
16 Olivia OLIVER / Joshua ANDARI POL 41.39 23.22 18.17 4.54 4.54 4.50 4.64 4.50 0.00 15
17 Gaukhar NAURYZOVA / Boyisangur DATIEV KAZ 40.47 21.90 18.57 4.75 4.46 4.68 4.75 4.57 0.00 7
18 Daniela IVANITSKIY / Samu KYYHKYNEN FIN 34.23 18.11 16.12 4.00 3.89 4.11 4.07 4.07 0.00 11
19 Alexandra / Christopher FLADUN-DORLING AUS 25.25 13.33 12.92 3.29 3.04 3.32 3.39 3.11 1.00 1 ext lift


START ORDER FREEDANCE Sat 9/21 3:35 pm local time / 9:35 am EDT

1 Alexandra / Christopher FLADUN-DORLING AUS
2 Olivia OLIVER / Joshua ANDARI POL
3 Daniela IVANITSKIY / Samu KYYHKYNEN FIN
4 Gaukhar NAURYZOVA / Boyisangur DATIEV KAZ

5 Oliwia BOROWSKA / Filip BOJANOWSKI POL
6 Yufei LIN / Zijian GAO CHN
7 Anna CHERNIAVSKA / Oleg MURATOV UKR
8 Elisabeta KORINKOVA / Tomas MORAVEC CZE
9 Ayumi TAKANAMI / Yoshimitsu IKEDA JPN

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^^

10 Sasha FEAR / George WADDELL GBR
11 Anne-Marie WOLF / Max LIEBERS GER
12 Jessica LI / Jacob RICHMOND CAN
13 Kateria BUNINA / Artur GRUZDEV EST
14 Ella ALES / Daniel TSARIK USA

15 Miku MAKITA / Tyler GUNARA CAN
16 Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA
17 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA
18 Loicia DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA
19 Ekaterina KATASHINSKAIA / Aleksandr VASKOVICH RUS


--------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS PAIRS FREESKATE

1 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 121.76 61.08 60.68 7.68 7.46 7.68 7.64 7.46 0.00 14
2 Kate FINSTER / Balazs NAGY USA 105.31 51.18 54.13 6.68 6.61 6.82 6.93 6.79 0.00 15
3 Alina PEPELEVA / Roman PLESHKOV RUS 100.34 49.15 52.19 6.64 6.39 6.39 6.64 6.57 1.00 10
4 Anna SHCHEGLOVA / Ilia KALASHNIKOV RUS 99.83 51.66 48.17 6.07 5.86 6.04 6.14 6.00 0.00 13
5 Annike HOCKE / Robert KUNKEL GER 98.16 47.79 50.37 6.29 6.11 6.29 6.36 6.43 0.00 12
6 Kelly Ann LAURIN / Loucas ETHIER CAN 84.64 41.20 44.44 5.57 5.36 5.64 5.64 5.57 1.00 9
7 Sofia NESTEROVA Artem DARENSKYI UKR 83.23 41.60 42.63 5.46 5.21 5.29 5.43 5.25 1.00 7
8 Camille PERREAULT / William ST-LOUIS CAN 82.18 42.11 40.07 5.18 4.75 5.07 5.18 4.86 0.00 5
9 Alina BUTAEVA / Luka BERULAVA GEO 80.73 37.39 44.34 5.61 5.39 5.39 5.71 5.61 1.00 8
10 Kateryna DZITSIUK / Ivan PAVLOV UKR 79.73 36.81 44.92 5.82 5.43 5.50 5.71 5.61 2.00 11
11 Motong LIU / Tianze WANG CHN 70.56 34.71 35.85 4.61 4.29 4.54 4.54 4.43 0.00 2
12 Federica ZAMPONI / Marco ZANDRON ITA 69.42 32.11 39.31 5.04 4.82 4.71 5.11 4.89 2.00 4
13 Liudmila MOLCHANOVA / Remi BELMONTE FRA 66.42 30.22 37.20 4.79 4.46 4.57 4.86 4.57 1.00 6
14 Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER 64.58 30.14 35.44 4.54 4.32 4.36 4.50 4.43 1.00 3
WD Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE


FINAL STANDINGS PAIRS


1 - Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 192.73 1 1
2 - Kate FINSTER / Balazs NAGY USA 166.22 2 2 :shock:
3 - Annike HOCKE / Robert KUNKEL GER 156.20 3 5
4 - Alina PEPELEVA / Roman PLESHKOV RUS 150.56 5 3
5 - Anna SHCHEGLOVA / Ilia KALASHNIKOV RUS 150.36 4 4
6 - Kelly Ann LAURIN / Loucas ETHIER CAN 130.48 7 6
7 - Kateryna DZITSIUK / Ivan PAVLOV UKR 128.03 6 10
8 - Alina BUTAEVA / Luka BERULAVA GEO 125.66 8 9
9 - Camille PERREAULT / William ST-LOUIS CAN 125.49 9 8
10 - Sofia NESTEROVA Artem DARENSKYI UKR 125.48 10 7
11 - Federica ZAMPONI / Marco ZANDRON ITA 108.75 12 12
12 - Motong LIU / Tianze WANG CHN 107.35 14 11
13 - Liudmila MOLCHANOVA / Remi BELMONTE FRA 105.91 11 13
14 - Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER 103.42 13 14
R Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE 15
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 JGP #5 POLAND 9/18-21 Gdansk POL

Postby chuckiem » Fri Sep 20, 2019 8:20 pm

RESULTS LADIES FREESKATE

1 Alysa LIU USA 138.99 83.94 55.05 6.93 6.71 7.04 6.86 6.86 0.00 32 3a+2t, 4z, 3a, 3lo, 3z+3t, 3z+eu+3s, 3f
2 Viktoria VASILIEVA RUS 128.95 70.82 58.13 7.18 7.18 7.36 7.29 7.32 0.00 35 2a, 3z+3t, 2a+eu+3f, 3s, 3z, 3f, 3lo+2t,
3 Anastasia TARAKANOVA RUS 126.60 70.08 56.52 7.18 6.96 7.07 7.11 7.00 0.00 34 3z+3t, 3f, 2a, 2a, 3lo, 3f+2t, 3z+eu+3s
4 Seoyeong WI KOR 116.87 65.24 52.63 6.75 6.50 6.50 6.71 6.43 1.00 31 3z+3t<, 3f+2t, 2a, 3f, 2a+eu+3s, 3z, 3lo, time
5 Seoyeon JI KOR 115.53 62.40 53.13 6.82 6.46 6.79 6.64 6.50 0.00 33 3z, 3lo+2t, 3f, 2a, 3z<+3t<, 2a+eu+3s<, 3lo
6 Ekaterina KURAKOVA POL 112.05 59.40 52.65 6.61 6.32 6.68 6.61 6.68 0.00 29 3z+eu+3f!<, 2a<+3t, 3s, 2a, 3z<, 3lo+2t, 3lo
7 Tomoe KAWABATA JPN 110.16 54.93 56.23 7.21 6.96 6.93 7.04 7.00 1.00 36 3z+1t, 3lo, 2a+3t<, 3fe<, 2a+2t+2lo, 3z, 3s
8 Moa IWANO JPN 103.19 49.73 54.46 6.71 6.54 6.79 6.93 7.07 1.00 25 3z<+3t<<, 3lo, 3s, 3f↓, 2a+3t<+2t, 3s<+2t, 2a<
9 Lindsay THORNGREN USA 100.65 51.23 49.42 6.39 6.14 6.00 6.25 6.11 0.00 30 3z+3t<, 2a+3t<, 1s, 3f!, 3lo<+2t<+2lo, 3z<, 2a
10 Nina PETROKINA EST 100.30 56.00 47.30 6.07 6.00 5.82 5.96 5.71 3.00 28 2a+3t, 3z↓, 3z+eu+3s, 3f+2t, 3lo, 3f<, 2a, ↓steps
11 Anais CORADUCCI SUI 91.78 51.98 40.80 5.18 4.93 5.14 5.11 5.14 1.00 13 3z+2t, 3s<↓, 3f, 3lo+2t, 3t+eu+3s, 3t, 2a<
12 Milana RAMASHOVA BLR 90.40 45.23 46.17 5.82 5.61 5.82 5.79 5.82 1.00 27 3t, 2a+2lo, 3lo↓, 3s, 3lo+2t, 3t<-to+rep, 2a<+2t+2lo
13 Tzu-Han TING TPE 90.08 44.82 45.26 5.86 5.54 5.50 5.64 5.75 0.00 26 2a+3t+2t, 3f+3t<<, 3f<-so+2t, 3ze<, 3s, 3lo<, 2a
14 Aya HATAKAWA GER 87.31 42.44 45.87 5.82 5.57 5.64 5.71 5.93 1.00 20 3z<↓, 3lo, 3s+2t, 2a, 3t<, 3s<+2t+2lo, 2a+2t*
15 Lucrezia BECCARI ITA 85.61 43.45 42.16 5.46 5.18 5.25 5.32 5.14 0.00 16 3z+2t, 3f!, 3lo<<, 3f!+eu+2s, 3z, 2a<+2t, 2a
16 Amelia ORZEL CAN 85.03 45.50 39.53 5.21 4.71 4.96 4.93 4.89 0.00 19 3z<+2t, 2a+3t<, 1fE, 3lo+2t+1lo, 3lo, 2a, 3t
17 Mariia BOLSHEVA LAT 82.05 43.28 39.77 5.00 4.79 4.89 5.18 5.00 1.00 18 3s+2t, 3t+2t, 2a, 3t, 3s, 2f!+2lo+2lo, 2a
18 Sofia SULA FIN 78.13 36.06 44.07 5.50 5.36 5.43 5.71 5.54 2.00 21 3f+2t, 3s, 3t, 1lo, 3s<↓+rep, 2a+eu+2s, 3t<<↓+rep
19 Alexandra Michaela FILCOVA SVK 75.84 40.77 36.07 4.61 4.39 4.50 4.61 4.43 1.00 17 3t+2t, 3f+2t, 3lo<↓, 3s, 1f, 2a+eu+2f, 3t
20 Alana TOKTAROVA KAZ 73.82 39.26 35.56 4.75 4.25 4.36 4.50 4.36 1.00 11
21 Oliwia RZEPIEL POL 73.81 33.96 41.85 5.18 5.18 5.07 5.36 5.36 2.00 24 3lo-so, 3s+2t, 3lo↓+rep, 2a, 2z+2lo+2lo<, 2a↓, 2z
22 Linnea Sophie Kolstad KILSAND NOR 71.68 35.64 36.04 4.89 4.46 4.29 4.50 4.39 0.00 15 3t+3t, 3s-so, 2z+eu+2s, 1lo, 1s, 2a+2t, 2a
23 Qijing CAO CHN 70.46 31.44 40.02 5.25 5.00 4.86 5.04 4.86 1.00 14 2a, 2f, 3lo<, 3s+2t, 3t<, 2a↓, 3s
24 Cheuk Ka Kahlen CHEUNG HKG 69.26 36.22 37.04 4.93 4.61 4.39 4.68 4.54 4.00 22 3f↓, 3z-fo, 3lo+2t, 3lo<↓, 2z+3u+3s↓, 3s↓, 2a,
25 Dani LOONSTRA NED 67.91 35.10 34.81 4.57 4.25 4.36 4.29 4.29 2.00 9
26 Gian-Quen ISAACS RSA 67.22 31.00 39.22 5.07 4.86 4.68 5.04 4.86 3.00 23
27 Emelie LING SWE 66.53 30.71 37.82 5.07 4.68 4.50 4.75 4.64 2.00 12
28 Paulina RAMANAUSKAITE LTU 64.62 30.09 37.53 5.00 4.68 4.32 4.89 4.57 3.00 7
29 Amelia RAMS POL 63.64 31.42 34.22 4.57 4.21 4.18 4.29 4.14 2.00 8
30 Yeva SHULGA UKR 61.99 33.57 31.42 4.39 3.68 3.89 3.82 3.86 3.00 4
31 Marta Maria JOHANNSDOTTIR ISL 61.55 28.22 34.33 4.25 4.21 4.21 4.46 4.32 1.00 10
32 Michaela VRASTAKOVA CZE 58.17 30.61 28.56 3.82 3.43 3.50 3.64 3.46 1.00 1
33 Merilyn OTGONBAYAR MGL 57.34 28.21 29.13 3.96 3.50 3.57 3.64 3.54 0.00 5
34 Anna LITVINENKO GBR 56.57 25.38 31.19 3.89 3.82 3.79 3.96 4.04 0.00 3
35 Ana Camila GONZALEZ MEX 51.97 23.48 29.49 4.07 3.43 3.54 3.68 3.71 1.00 6
36 Sofia Isabel Victoria GUIDOTE PHI 48.79 19.56 30.23 4.04 3.71 3.68 3.71 3.75 1.00 2



FINAL STANDINGS LADIES

1 - Alysa LIU
2 - Viktoria VASILIEVA
3 - Anastasia TARAKANOVA
4 - Seoyeong WI
5 - Tomoe KAWABATA
6 - Seoyeon JI
7 - Ekaterina KURAKOVA
8 - Lindsay THORNGREN
9 - Moa IWANO
10 - Nina PETROKINA
11 - Tzu-Han TING
12 - Milana RAMASHOVA
13 - Anais CORADUCCI
14 - Amelia ORZEL
15 - Aya HATAKAWA
16 - Lucrezia BECCARI
17 - Sofia SULA
18 - Oliwia RZEPIEL
19 - Mariia BOLSHEVA
20 - Alexandra Michaela FILCOVA
21 - Linnea Sophie Kolstad KILSAND
22 - Cheuk Ka Kahlen CHEUNG
23 - Qijing CAO
24 - Gian-Quen ISAACS
25 - Alana TOKTAROVA
26 - Dani LOONSTRA
27 - Emelie LING
28 - Paulina RAMANAUSKAITE
29 - Amelia RAMS
30 - Marta Maria JOHANNSDOTTIR
31 - Yeva SHULGA
32 - Merilyn OTGONBAYAR
33 - Anna LITVINENKO
34 - Michaela VRASTAKOVA
35 - Ana Camila GONZALEZ
36 - Sofia Isabel Victoria GUIDOTE
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 JGP #5 POLAND 9/18-21 Gdansk POL

Postby chuckiem » Sat Sep 21, 2019 1:53 pm

RESULTS MEN FREESKATE

1 Daniil SAMSONOV RUS 163.18 87.84 76.34 7.75 7.46 7.71 7.71 7.54 1.00 26 3z+3t, 4z<↓, 3a, 2a, 3z+3lo, 3f+eu+3s, 3z
2 Yuma KAGIYAMA JPN 160.63 83.79 76.84 7.89 7.39 7.82 7.68 7.64 0.00 24 4t+2t, 3f, 4t, 3a<-so, 3f+3t, 3z, 3lo+eu+2s
3 Daniel GRASSL ITA 147.63 76.93 70.70 6.96 6.86 7.21 7.14 7.18 0.00 25 4z, 4lo<, 3a<, 3lo+eu+3s, 3z+3t, 3f!+3t, 3z
4 Joseph PHAN CAN 135.82 69.02 67.80 7.04 6.54 6.75 6.89 6.68 1.00 21 4t+3t, 3a, 3fe, 3lo, 2z+3t, 2a+eu+3s, 3z<↓
5 Gleb LUTFULLIN RUS 135.66 71.58 65.08 6.68 6.39 6.57 6.54 6.36 1.00 23 4s↓, 3a+3t, 3a, 3f, 3z+eu+3s, 3f+2t, 3lo
6 Ryan DUNK USA 133.00 65.32 67.68 6.79 6.54 6.93 6.79 6.79 0.00 22 3a-so, 3lo, 3f!+3t, 3f!+eu+3s, 3z, 3lo+2t, 2a
7 Ivan SHMURATKO UKR 131.77 66.99 64.78 6.29 6.14 6.57 6.71 6.68 0.00 18 3a+2t, 3z!+3t, 3a, 3f, 3z!+eu+3s<, 3lo, 2a
8 Aleksandr SELEVKO EST 119.23 57.23 64.00 6.43 6.21 6.25 6.57 6.54 2.00 19 3z, 3a-2hd, 3lo, 3a-to+2t, 2z+eu+2s, 3fe↓, time
9 Dinh TRAN USA 118.35 56.75 61.60 6.25 5.79 6.36 6.11 6.29 0.00 12 3a, 3z+2t, 3f!, 3z, 3lo, 3f!+2t, 3s+eu+2s
10 Rakhat BRALIN KAZ 110.74 54.08 57.66 6.04 5.50 5.75 5.79 5.75 1.00 17 2a, 3z↓, 3lo, 3f+eu+3s, 3z+2t, 3lo+2t, 2a
11 Corey CIRCELLI CAN 107.48 48.90 59.58 6.11 5.79 5.93 6.07 5.89 1.00 20 2a<<, 3z, 3lo, 3lo+2t+2lo, 2a+3t, 2a*+3t, 3s<, ↓steps
12 Andreas NORDEBÄCK SWE 99.97 49.05 51.92 5.46 5.00 5.11 5.25 5.14 1.00 13 3a<↓, 3z+3t, 3lo, 3s, 3z+eu+3s, 2f!, 2a+2t
13 Alexander LEBEDEV BLR 99.77 44.61 57.16 5.93 5.50 5.61 5.86 5.68 2.00 16 3a<↓, 3lo, 3z+2t, 2a, 3z+2t, 1f!, 3f!<↓
14 Luanfeng LI CHN 99.34 44.12 55.22 5.75 5.25 5.61 5.50 5.50 0.00 11 2a+3t, 3f+2t, 1lo, 3ze, 3f, 1a+eu+2s, 3s<
15 Komel WITKOWSKI POL 96.21 42.51 54.70 5.57 5.25 5.32 5.57 5.64 1.00 14
16 Yann FRECHON FRA 95.29 52.73 43.56 4.68 4.14 4.39 4.39 4.18 1.00 1
17 Filip SCERBA CZE 95.11 47.17 49.94 5.25 4.93 4.75 5.04 5.00 2.00 8
18 Alp Eren OZKAN TUR 91.06 42.78 48.28 5.07 4.68 4.96 4.79 4.64 0.00 7
19 Noah BODENSTEIN SUI 90.92 42.44 49.48 5.07 4.89 5.00 4.89 4.89 1.00 15
20 Louis WEISSERT GER 84.02 37.00 48.02 5.04 4.57 4.75 4.86 4.79 1.00 6
21 Jakub LOFEK POL 75.24 30.74 44.50 4.50 4.25 4.46 4.54 4.50 0.00 10
22 Makar SUNTSEV FIN 72.90 31.12 42.78 4.46 4.18 4.25 4.36 4.14 1.00 2
23 Joseph Alexander ZAKIPOUR GBR 72.69 35.21 38.48 4.07 3.64 3.96 3.89 3.68 1.00 5
24 Egor KHLOPKOV POL 71.70 29.90 44.80 4.57 4.43 4.29 4.54 4.57 3.00 9
25 Sinali SANGO RSA 67.57 31.35 39.22 4.21 3.75 3.86 3.93 3.86 3.00 3
26 Didier DIJKSTRA NED 63.61 26.19 38.42 4.04 3.71 3.82 3.93 3.71 1.00 4



FINAL STANDINGS MEN ** TOP TWO QUALIFY FOR JGPF **

1 - Daniil SAMSONOV RUS 250.51 1 1 11+15=26 points
2 - Yuma KAGIYAMA JPN 245.35 2 2 15+13=28 points
3 - Daniel GRASSL ITA 228.64 3 3
4 - Gleb LUTFULLIN RUS 212.01 4 5
5 - Joseph PHAN CAN 207.70 6 4
6 - Ryan DUNK USA 205.90 5 6
7 - Ivan SHMURATKO UKR 201.90 7 7
8 - Aleksandr SELEVKO EST 185.86 8 8
9 - Dinh TRAN USA 175.23 12 9
10 - Corey CIRCELLI CAN 172.72 9 11
11 - Rakhat BRALIN KAZ 170.28 11 10
12 - Alexander LEBEDEV BLR 161.71 10 13
13 - Luanfeng LI CHN 154.68 13 14
14 - Andreas NORDEBÄCK SWE 153.89 15 12
15 - Komel WITKOWSKI POL 151.09 14 15
16 - Filip SCERBA CZE 144.40 18 17
17 - Noah BODENSTEIN SUI 143.39 16 19
18 - Yann FRECHON FRA 137.12 22 16
19 - Alp Eren OZKAN TUR 136.14 20 18
20 - Louis WEISSERT GER 134.63 17 20
21 - Egor KHLOPKOV POL 120.01 19 24
22 - Jakub LOFEK POL 118.37 21 21
23 - Joseph Alexander ZAKIPOUR GBR 114.40 23 23
24 - Makar SUNTSEV FIN 114.16 24 22
25 - Sinali SANGO RSA 102.72 26 25
26 - Didier DIJKSTRA NED 99.33 25 26
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 JGP #5 POLAND 9/18-21 Gdansk POL

Postby chuckiem » Sat Sep 21, 2019 5:55 pm

RESULTS FREE DANCE

1 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA 105.48 56.34 49.14 8.07 8.00 8.21 8.32 8.36 0.00 18
2 Ekaterina KATASHINSKAIA / Aleksandr VASKOVICH RUS 97.96 52.75 45.21 7.36 7.36 7.61 7.64 7.71 0.00 19
3 Loicia DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 96.88 51.33 45.55 7.50 7.43 7.57 7.71 7.75 0.00 17
4 Miku MAKITA / Tyler GUNARA CAN 91.86 49.52 42.34 7.04 6.71 7.14 7.21 7.18 0.00 16
5 Kateria BUNINA / Artur GRUZDEV EST 86.60 46.75 39.85 6.61 6.50 6.64 6.75 6.71 0.00 13
6 Ella ALES / Daniel TSARIK USA 86.46 46.46 40.00 6.61 6.50 6.79 6.75 6.68 0.00 15
7 Sasha FEAR / George WADDELL GBR 83.85 46.78 38.07 6.25 6.14 6.29 6.54 6.50 1.00 10 ext lift
8 Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA 83.56 43.57 39.99 6.64 6.43 6.75 6.75 6.75 0.00 14
9 Anne-Marie WOLF / Max LIEBERS GER 80.23 43.51 36.72 6.21 5.79 6.14 6.21 6.25 0.00 11
10 Anna CHERNIAVSKA / Oleg MURATOV UKR 76.60 41.52 36.08 5.89 5.93 5.96 6.14 6.14 1.00 7 ext lift
11 Jessica LI / Jacob RICHMOND CAN 73.39 35.93 37.46 6.21 6.00 6.18 6.43 6.39 0.00 12
12 Ayumi TAKANAMI / Yoshimitsu IKEDA JPN 68.91 36.67 33.24 5.46 5.39 5.39 5.71 5.75 1.00 9 fall tw
13 Elisabeta KORINKOVA / Tomas MORAVEC CZE 68.39 36.50 31.89 5.29 5.14 5.29 5.39 5.46 0.00 8
14 Yufei LIN / Zijian GAO CHN 68.04 39.06 30.98 5.29 4.96 5.11 5.25 5.21 2.00 6 fall slide, time
15 Gaukhar NAURYZOVA / Boyisangur DATIEV KAZ 64.84 35.74 29.10 4.89 4.64 4.86 5.00 4.86 0.00 4
16 Olivia OLIVER / Joshua ANDARI POL 64.05 36.62 27.43 4.61 4.39 4.57 4.75 4.54 0.00 2
17 Oliwia BOROWSKA / Filip BOJANOWSKI POL 57.23 28.52 29.71 4.93 4.93 4.75 5.18 4.96 1.00 5 fall spin
18 Daniela IVANITSKIY / Samu KYYHKYNEN FIN 46.61 23.17 23.44 4.00 3.82 3.86 4.07 3.79 0.00 3
19 Alexandra / Christopher FLADUN-DORLING AUS 38.35 20.93 19.42 3.36 3.14 3.18 3.32 3.18 2.00 1 fall slide, ext lift




FINAL STANDINGS ICE DANCE

1 - Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA 174.68
2 - Loicia DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 162.70
3 - Ekaterina KATASHINSKAIA / Aleksandr VASKOVICH RUS 162.19
4 - Miku MAKITA / Tyler GUNARA CAN 154.11
5 - Kateria BUNINA / Artur GRUZDEV EST 144.09
6 - Ella ALES / Daniel TSARIK USA 141.51
7 - Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA 141.20
8 - Sasha FEAR / George WADDELL GBR 138.51
9 - Jessica LI / Jacob RICHMOND CAN 129.87
10 - Anne-Marie WOLF / Max LIEBERS GER 129.28
11 - Anna CHERNIAVSKA / Oleg MURATOV UKR 125.28
12 - Ayumi TAKANAMI / Yoshimitsu IKEDA JPN 114.98
13 - Elisabeta KORINKOVA / Tomas MORAVEC CZE 114.47
14 - Yufei LIN / Zijian GAO CHN 110.26
15 - Olivia OLIVER / Joshua ANDARI POL 105.44
16 - Gaukhar NAURYZOVA / Boyisangur DATIEV KAZ 105.31
17 - Oliwia BOROWSKA / Filip BOJANOWSKI POL 103.46
18 - Daniela IVANITSKIY / Samu KYYHKYNEN FIN 80.84
19 - Alexandra / Christopher FLADUN-DORLING AUS 63.60


JGPF ICE DANCE FINALISTS SO FAR

30 (15,15) 345.48 NGUYEN /KOLESNIK USA
30 (15,15) 334.97 SHANAEVA / NARYZHNYY RUS
28 (15,13) 323.71 DEMOUGEOT / LE MERCIER FRA
26 (13,13) 313.84 DAVIS / SMOLKIN RUS

Likely additions:
JGP CRO: KAZAKOVA / REVIYA GEO 13 points
JGP ITA: KHUDAIBERDIEVA / FILATOV RUS 15 points
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron