2019 JGP #4 CHELYABINSK RUS 9/11-14

2019 JGP #4 CHELYABINSK RUS 9/11-14

Postby chuckiem » Wed Aug 14, 2019 2:07 pm

NOTE: (*) denotes 2nd event

MEN

1 Edvard TER-GAZARIAN ARM
2 Andy YAO AUS
3 Alexander LEBEDEV BLR
4 Alec GUINZBOURG CAN SB 162.90; '18 JGP 11th
5 *Iliya KOVLER CAN SB 201.20; 10th at Courchevel - 169.62
6 Luanfeng LI CHN
7 Daniel MRAZEK CZE
8 Yong Myong RO PRK
9 Mihhail SELEVKO EST
10 Adam SIAO HIM FA FRA SB 219.91; '18 JGP 3rd, 1st; 4th JGPF; 6th '19 WJC; 12th Euros
11 Nikita STAROSTIN GER
12 Mozes Jozsef BEREI HUN
13 *Lev VINOKUR ISR
14 Gabriele FRANGIPANI ITA SB 170.89; '18 JGP 8th, 10th
15 Dias JIRENBAYEV KAZ
16 Lilian BINZARI MDA
17 Younghyun CHA KOR SB 183.99; '18 JGP 8th, 7th
18 Arthur DANIELIAN RUS SB 220.68; '18 JGP 5th, 4th; 4th, '19 WJC
19 Petr GUMENNIK RUS SB 220.04; '18 JGP 1st, 1st; 2nd JGPF; 10th ;19 WJC
20 Ilya YABLOKOV RUS No SB info; Won '19 Youth Olympics, '19 Cup of Tyrol
21 Casper JOHANSSON SWE
22 Alp Eren OZKAN TUR
23 William ANNIS USA '19 US Novice Champion replacing Maxim NAUMOV
24 *Matthew NIELSEN USA - 6th place at Courchevel - 186.71
25 *Azizmurod SHABAZOV UZB


LADIES

1 Valeriia SIDOROVA ARM
2 Amelie TABOR AUS
3 *Stefanie PESENDORFER AUT - 11th Courchevel 149.00
4 Milana RAMASHOVA BLR
5 *Maria LEVUSHKINA BUL
6 Olivia GRAN CAN No SB (did not compete intl '18-19) 9th '19 CAN SR Championships 147.65
7 Marissa WU CHTPE
8 Hana KOSIC CRO
9 Tal Mi SIN PRK
10 Eva Lotta KIBUS EST
11 Linnea CEDER FIN
12 Maia MAZZARA FRA SB 139.59; '18 JGP 10th
13 Elena KOMOVA GBR
14 *Julia LANG HUN
15 Ishita KAPOOR IND
16 Nelli IOFFE ISR
17 Ginevra NEGRELLO ITA
18 Yuna AOKI JPN SB 154.24; '18 JGP 5th, 7th
19 *Nana ARAKI JPN SB 176.14; 4th Courchevel 175.13
20 Azhar ZHUMAKHANOVA KAZ
21 Aleks NAM KGZ
22 *Jihun TO KOR SB 164.96; '18 9th Courchevel 151.77
23 Andreea VOICI ROU
24 Anna TARUSINA RUS SB 198.76; '18 JGP 2nd, 2nd; 1st alternate JGPF
25 *Kamila VALIEVA RUS 1st Courchevel 200.71
26 Viktoria VASILIEVA RUS SB 182.87; '18 JGP 3rd
27 Anna LAPORTA SUI
28 Yasemin ZEKI TUR
29 Audrey SHIN USA SB 134.19; '18 JGP 11th; 2nd '19 Phila Summer Intl
30 Kate WANG USA 1st JGP event
31 Laziza SALIEVA UZB
32 Linh Khanh TRAN VIE

PAIRS

1 Patricia ANDREW / Zachary DALEMAN CAN new team-no SB; won Jr Pairs Minto '19 137.58
2 *Brooke McINTOSH / Brandon TOSTE CAN SB 132.43; '18 JGP 5th, 10th; 10th '19 WJC; 3rd Jr Pairs Minto '19 128.27
3 Motong LIU / Tianze WANG CHN SB 103.81; '18 JGP 10th
4 Hyang Mi RO / Kum Chol HAN PRK SB 103.82; '18 JGP 14th
5 Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN RUS SB 189.53; '18 JGP 1st, 2nd; 2nd JGPF; 3rd '19 WJC
6 Diana MUKHAMETZIANOVA / Ilya MIRONOV RUS - new to JGP
7 Anastasia MUKHORTOVA / Dmitry EVGENYEV RUS - new to JGP
8 Stanislava VISLOBOKOVA / Aleksei BRIUKHANOV RUS - new to JGP
9 Anastasiia SMIRNOVA / Danylo SIIANYTSIA USA - new to JGP; 3rd '19 US Novice Champs; scored 138.34 at '19 Cranberry Open.


ICE DANCE

1 Viktoriia AZROYAN / Aleksandr SIROSHTAN ARM
2 Alexandria LOUGHLIN / Daniil PETRENKO AZE
3 *Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR
4 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN SB 124.57; '18 JGP 9th; 2nd '19 Minto 145.03; 1st '19 Lake Placid 140.33
5 *Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN SB 132.58; '18 JGP 7th; 5th '19 Minto 138.70; 5th '19 Lake Placid 132.01
SB
6 Denisa CIMLOVA / Vilem HLAVSA CZE new team-no info
7 Katerina BUNINA / Artur GRUZDEV EST new team-no info
8 Eva BERNARD / Tom JOCHUM FRA - no info
9 Lou TERREAU / Noe PERRON FRA SB 116.94; '18 JGP 8th
10 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR SB 126.13; '18 JGP 5th, 7th
11 Giulia TUBA / Andrea TUBA ITA
12 Anna SHNAIDER / Fedor VARLAMOV KAZ
13 *Ekaterina ANDREEVA / Ivan DESYATOV RUS SB 137; '18 JGP 5th
14 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Andrey FILATOV RUS new team; she, w previous partner: '18 JGP 1st, 1st, 3rd JGPF; 2nd '19 WJC
15 *Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZYNYY RUS SB 152.42; '19 JGP 2nd
16 Oona BROWN / Gage BROWN USA SB 133.83; '18 JGP 8th, 9th; 4th Lake Placid '19 132.96
17 *Katarina WOLFKOSTIN / Jeffrey CHEN USA 2nd Lake Placid ID Jr Champ 145.41
18 *Arina PAVLISHCHUK / Alexandr KUROPATKA UZB
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 JGP #4 CHELYABINSK RUS 9/11-14

Postby chuckiem » Mon Sep 02, 2019 2:38 pm

Changes 8/29 update (I'm sure there will be more before the start date) :roll:

MEN

OUT, NO REPLACEMENT:

Edvard TER-GAZARIAN ARM
Daniel MRAZEK CZE
Adam SIAO HIM FA FRA

LADIES

Kseniia SINITSYNA RUS replacing ANNA TARUSINA

PAIRS

Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV and Stanislava VISLOBOKOVA / Aleksei BRIUKHANOV RUS
replacing
Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN and Anastasia MUKHORTOVA / Dmitry EVGENYEV RUS

ICE DANCE

Ekaterina KUZNETSOVA / Daniel BRYKALOV AZE replacing Alexandria LOUGHLIN / Daniil PETRENKO
Tatjana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST replacing Katerina BUNINA / Artur GRUZDEV
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 JGP #4 CHELYABINSK RUS 9/11-14

Postby chuckiem » Wed Sep 11, 2019 4:16 pm

START ORDER RHYTHM DANCE Thu 9/12 1:15 pm local time / 4:15 am EDT :(

1 Giulia TUBA / Andrea TUBA ITA
2 Arina PAVLISHCHUK / Alexandr KUROPATKA UZB
3 Anna SCHNAIDER / Fedor VARLAMOV KAZ
4 Tamara ZHUKOVA / Daniil KARPOV RUS

5 Eva BERNARD / Tom JOCHUM FRA
6 Viktoriia AZROIAN / Aleksandr SIROSHTAN ARM
7 Lou TERREAU / Noe PERRON FRA
8 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

9 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR
10 Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS
11 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN
12 Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN
13 Tatyana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST

14 Katarina WOLFKOSTIN / Jeffrey CHEN USA
15 Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS
16 Ekaterina KUZNETSOVA / Daniel BRYKALOV AZE
17 Denisa CIMLOVA / Vilem HLAVSA CZE
18 Oona BROWN / Gage BROWN USA

Tech Team

Ref Fomina-RUS
TC Wolter-GER
TS Pedrazzini-ITA
ATS Krytskaya-BLR

Judges: JPN AZE ITA BLR KAZ RUS CZE USA CAN

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER PAIRS SHORT PROGRAM Thu 9/12 4:15 pm local time / 7:15 am EDT

1 Moton LIU / Tianze WANG CHN
2 Patricia ANDREW / Zachary DALEMAN CAN
3 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS

4 Anastasiia SMIRNOVA / Danylo SIIANYTSIA USA
5 Diana MUKHAMETZIANOVA / Ilya MIRONOV RUS
6 Stanislava VISLOBOKOVA / Aleksei BRIUKHANOV RUS

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

7 Brooke McINTOSH / Brandon TOSTE CAN
8 Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV RUS
9 Hyang Mi RO / Kum Chol HAN PRK

Tech Team

Ref Pfister-SUI
TC Prokop-SVK
TS Bich-RUS
ATS Ding-CHN

Judges: GBR AUS FIN CHN CAN USA TUR RUS PRK

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER MEN SHORT PROGRAM Thu 9/12 7 pm local time / 10 am EDT

1 Eric SJOBERG USA
2 Ilya YABLOKOV RUS
3 Yong Myong RO PRK
4 Casper JOHANSSON SWE
5 Mihhail SELEVKO EST

6 Younghyun CHA KOR
7 Alexander LEBEDEV BLR
8 Dias JIRENBAYEV KAZ
9 Gabriele FRANGIPANI ITA
10 Andy YAO AUS

^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

11 Luanfeng LI CHN
12 Georgii RESHTENKO CZE
13 Azizmurod SHABAZOV UZB
14 Alec GUINZBOURG CAN
15 Artur DANIELIAN RUS
16 Petr GUMENNIK RUS

17 William ANNIS USA
18 Ilya KOVLER CAN
19 Lilian BINZARI MDA
20 Nikita STAROSTIN GER
21 Alp Eren OZKAN TUR
22 Mozes Jozsef BEREI HUN

Tech Team

Ref Sirvan-TUR
TC Faig-GER
TS Bich-RUS
ATS Fedchenko-UKR

Judges: USA CAN ITA AUS CZE KAZ PRK GER RUS

============================================================================================

START ORDER LADIES SHORT PROGRAM Fri 9/13 10:15 am local time / 1:15 am EDT :cry:

1 Azhar KHUMAKHANOVA KAZ
2 Eva Lotta KIIBUS EST
3 Elena KOMOVA GBR
4 Valeriia SIDOROVA ARM
5 Jihun TO KOR
6 Maria LEVUSHKINA BUL

7 Olivia GRAN CAN
8 Milana RAMASHOVA BLR
9 Kamila VALIEVA RUS
10 Kate WANG USA
11 Ginevra NEGRELLO ITA
12 Linnea CEDER FIN

^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

13 Marissa WU TPE
14 Linh Khanh TRAN VIE
15 Niginabonu JAMOLIDDINOVA UZB
16 Tal Mi SIN PRK
17 Yasemin ZEKI TUR
18 Viktoria VASILIEVA RUS

19 Kseniia SINITSYNA RUS
20 Amelie TABOR AUS
21 Nana ARAKI JPN
22 Stefanie PESENDORFER AUT
23 Nelli IOFFE ISR
24 Ishita KAPOOR IND

^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

25 Anna LA PORTA SUI
26 Julia LANG HUN
27 Audrey SHIN USA
28 Chisato URAMATSU JPN
29 Maia MAZZARA FRA
30 Aleks NAM KGZ

Tech Team

Ref Grubisic-CRO
TC Zaydman-ISR
TS Mascarello-ITA
ATS Paluchowski-POL

Judges for SHORT PROGRAM: FIN AUT HUN BLR EST TUR GBR SUI JPN

============================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 JGP #4 CHELYABINSK RUS 9/11-14

Postby chuckiem » Thu Sep 12, 2019 12:07 pm

RESULTS SHORT DANCE

1 Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS 67.70 36.36 31.34 7.75 7.68 8.04 7.89 7.82 0.00 15
2 Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS 64.79 35.07 29.72 7.36 7.29 7.46 7.57 7.46 0.00 10
3 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN 59.83 32.88 26.95 6.71 6.61 6.71 6.86 6.79 0.00 11
4 Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN 57.86 31.69 26.17 6.46 6.39 6.54 6.71 6.61 0.00 12
5 Tamara ZHUKOVA / Daniil KARPOV RUS 55.71 29.08 26.63 6.61 6.46 6.71 6.86 6.64 0.00 4
6 Katarina WOLFKOSTIN / Jeffrey CHEN USA 54.91 28.62 27.29 6.75 6.68 6.79 7.04 6.86 1.00 14 she fell twiz
7 Lou TERREAU / Noe PERRON FRA 54.68 28.23 26.45 6.57 6.39 6.71 6.71 6.68 0.00 7
8 Oona BROWN / Gage BROWN USA 52.45 27.86 24.59 6.14 5.89 6.14 6.29 6.29 0.00 18
9 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR 52.12 28.99 24.13 6.11 5.82 6.07 6.11 6.04 1.00 8 extended lift
10 Anna SCHNAIDER / Fedor VARLAMOV KAZ 47.38 25.09 22.29 5.54 5.32 5.64 5.75 5.61 0.00 3
11 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 46.92 25.40 21.52 5.36 5.21 5.46 5.50 5.36 0.00 9
12 Giulia TUBA / Andrea TUBA ITA 45.89 25.47 20.42 5.25 4.89 5.14 5.25 5.00 0.00 1
13 Tatyana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST 45.33 25.62 19.71 4.93 4.71 4.96 5.07 4.96 0.00 13
14 Viktoriia AZROIAN / Aleksandr SIROSHTAN ARM 44.92 24.58 20.34 5.18 4.96 5.04 5.25 5.00 0.00 6
15 Denisa CIMLOVA / Vilem HLAVSA CZE 41.05 21.82 19.23 4.89 4.61 4.79 4.96 4.79 0.00 17
16 Eva BERNARD / Tom JOCHUM FRA 35.61 17.76 17.85 4.50 4.29 4.43 4.64 4.46 0.00 5
17 Ekaterina KUZNETSOVA / Daniel BRYKALOV AZE 33.29 17.44 16.85 4.25 4.14 4.18 4.39 4.11 1.00 16 extended lift
18 Arina PAVLISHCHUK / Alexandr KUROPATKA UZB 31.84 16.26 16.58 4.25 4.04 4.07 4.32 4.04 1.00 2 extended lift


START ORDER FREE DANCE Sat 9/14 10:45 am local time / 1:45 am EDT :shock:

1 Ekaterina KUZNETSOVA / Daniel BRYKALOV AZE
2 Eva BERNARD / Tom JOCHUM FRA
3 Arina PAVLISHCHUK / Alexandr KUROPATKA UZB
4 Denisa CIMLOVA / Vilem HLAVSA CZE

5 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR
6 Viktoriia AZROIAN / Aleksandr SIROSHTAN ARM
7 Tatyana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST
8 Giulia TUBA / Andrea TUBA ITA

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

9 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR
10 Anna SCHNAIDER / Fedor VARLAMOV KAZ
11 Katarina WOLFKOSTIN / Jeffrey CHEN USA
12 Oona BROWN / Gage BROWN USA
13 Lou TERREAU / Noe PERRON FRA

14 Tamara ZHUKOVA / Daniil KARPOV RUS
15 Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN
16 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN
17 Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS
18 Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS PAIRS SHORT PROGRAM

1 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 67.62 40.36 27.26 6.93 6.61 7.00 6.79 6.75 0.00 3
2 Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV RUS 67.12 38.89 28.23 7.00 6.79 7.18 7.11 7.21 0.00 8
3 Diana MUKHAMETZIANOVA / Ilya MIRONOV RUS 63.04 36.44 26.60 6.64 6.36 6.79 6.71 6.75 0.00 5
4 Stanislava VISLOBOKOVA / Aleksei BRIUKHANOV RUS 60.26 36.20 26.06 6.57 6.25 6.50 6.71 6.54 2.00 6
5 Hyang Mi RO / Kum Chol HAN PRK 55.36 30.33 25.03 6.25 6.04 6.29 6.32 6.39 0.00 9
6 Brooke McINTOSH / Brandon TOSTE CAN 48.40 27.91 20.49 5.25 4.86 5.18 5.29 5.04 0.00 7
7 Anastasiia SMIRNOVA / Danylo SIIANYTSIA USA 45.69 24.52 21.17 5.36 5.18 5.21 5.46 5.25 0.00 4
8 Patricia ANDREW / Zachary DALEMAN CAN 43.45 24.88 20.57 5.25 4.93 5.11 5.25 5.18 2.00 2
9 Moton LIU / Tianze WANG CHN 39.12 22.10 18.02 4.68 4.25 4.46 4.68 4.46 1.00 1


START ORDER PAIRS FREESKATE Fri 9/13 2:50 pm local time / 5:50 am EDT :(

1 Anastasiia SMIRNOVA / Danylo SIIANYTSIA USA
2 Patricia ANDREW / Zachary DALEMAN CAN
3 Moton LIU / Tianze WANG CHN

4 Brooke McINTOSH / Brandon TOSTE CAN
5 Hyang Mi RO / Kum Chol HAN PRK
6 Stanislava VISLOBOKOVA / Aleksei BRIUKHANOV RUS

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

7 Diana MUKHAMETZIANOVA / Ilya MIRONOV RUS
8 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS
9 Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV RUS

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS MEN SHORT PROGRAM

1 Artur DANIELIAN RUS 83.31 46.10 37.21 7.50 7.18 7.61 7.46 7.46 0.00 15 3a, 3lo, 3z+3t
2 Petr GUMENNIK RUS 74.15 38.69 35.46 7.18 6.89 7.14 7.25 7.00 0.00 16 3a, 3lo, 3z+2t,
3 Ilya YABLOKOV RUS 73.73 40.41 33.32 6.79 6.43 6.71 6.75 6.64 0.00 2 3lo, 3a, 3z+3t
4 Alec GUINZBOURG CAN 66.64 34.97 31.67 6.14 6.14 6.54 6.46 6.39 0.00 14 3lo, 3z+3t, 2a
5 Luanfeng LI CHN 64.73 33.41 31.32 6.25 6.14 6.36 6.36 6.21 0.00 11 3f+3t, 3lo, 2a
6 Alexander LEBEDEV BLR 62.76 32.51 30.25 5.93 5.86 6.25 6.14 6.07 0.00 7 2a, 3lo, 3z+3t
7 William ANNIS USA 62.09 32.41 29.68 6.04 5.71 5.96 6.11 5.86 0.00 17 3z+3t, 3a, 1lo*
8 Younghyun CHA KOR 61.05 30.69 31.36 6.32 6.04 6.25 6.39 6.36 1.00 6 3z+3t, 3a<<↓, 3lo
9 Yong Myong RO PRK 59.99 31.35 28.64 5.93 5.46 5.86 5.68 5.71 0.00 3 3z+2t, 3a-so, 3lo
10 Iliya KOVLER CAN 58.90 29.01 30.89 6.36 5.89 6.14 6.29 6.21 1.00 18 1a*↓, 3f!+3t, 3lo
11 Dias JIRENBAYEV KAZ 58.16 28.27 29.89 5.96 5.86 6.07 6.04 5.96 0.00 8 3lo, 2a, 3f+2t
12 Gabriele FRANGIPANI ITA 57.84 27.61 31.23 6.43 6.04 6.04 6.43 6.29 1.00 9 3a↓, 3z+2t<<-so, 3lo
13 Nikita STAROSTIN GER 54.86 26.44 29.42 6.04 5.82 5.71 5.96 5.89 1.00 20 3a-so, 3z↓-nc, 3lo-to
14 Casper JOHANSSON SWE 54.09 27.52 26.57 5.25 4.96 5.54 5.32 5.50 0.00 4 3z!+2t, 3lo, 2a
15 Mihhail SELEVKO EST 53.72 26.79 28.93 5.86 5.82 5.57 5.86 5.82 2.00 5 3lo, 3a↓, 3z↓-nc
16 Georgii RESHTENKO CZE 53.47 25.97 29.50 5.96 5.71 5.86 6.04 5.93 2.00 12 3z↓-nc, 3lo, 2a, time
17 Alp Eren OZKAN TUR 49.40 24.05 25.35 5.18 4.82 5.14 5.21 5.00 0.00 21 3a<<-so-hd, 3z+2t, 3lo
18 Eric SJOBERG USA 48.57 20.93 28.64 6.00 5.75 5.50 5.82 5.57 1.00 1 3f↓-nc, 3lo-so, 2a
19 Mozes Jozsef BEREI HUN 45.27 21.49 24.78 5.07 4.75 4.96 5.11 4.89 1.00 22 3z↓-nc, 3lo, 2a
20 Lilian BINZARI MDA 44.03 18.39 25.64 5.21 4.71 5.32 5.29 5.11 0.00 19 3z!-so-nc, 3lo, 2a
21 Azizmurod SHABAZOV UZB 34.97 14.61 20.36 4.25 3.86 4.00 4.25 4.00 0.00 13 2a, 3s<<+1t*, 2lo
22 Andy YAO AUS 34.55 14.16 23.39 4.75 4.57 4.50 4.93 4.64 3.00 10 3lo↓, 3s<↓-nc, 2a<↓


START ORDER MEN FREESKATE Fri 9/13 5 pm local time / 8 am EDT

1 Mozes Jozsef BEREI HUN
2 Andy YAO AUS
3 Lilian BINZARI MDA
4 Eric SJOBERG USA
5 Azizmurod SHABAZOV UZB

6 Mihhail SELEVKO EST
7 Alp Eren OZKAN TUR
8 Nikita STAROSTIN GER
9 Georgii RESHTENKO CZE
10 Casper JOHANSSON SWE

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

11 Ilya KOVLER CAN
12 Dias JIRENBAYEV KAZ
13 Gabriele FRANGIPANI ITA
14 Younghyun CHA KOR
15 Yong Myong RO PRK
16 William ANNIS USA

17 Alexander LEBEDEV BLR
18 Luanfeng LI CHN
19 Alec GUINZBOURG CAN
20 Ilya YABLOKOV RUS
21 Petr GUMENNIK RUS
22 Artur DANIELIAN RUS

==================================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 JGP #4 CHELYABINSK RUS 9/11-14

Postby chuckiem » Fri Sep 13, 2019 4:26 pm

RESULTS LADIES SHORT PROGRAM

1 Kamila VALIEVA RUS 73.56 41.78 31.78 8.00 7.61 8.00 8.11 8.00 0.00 9 3lo, 2a, 3z+3t
2 Kseniia SINITSYNA RUS 73.04 41.58 31.46 7.79 7.57 8.04 7.89 8.04 0.00 19 3lo, 2a, 3z+3t
3 Viktoria VASILIEVA RUS 67.04 38.65 28.39 7.21 6.96 7.18 7.14 7.00 0.00 18 2a, 3z+3t, 3lo
4 Chisato URAMATSU JPN 63.59 36.70 26.89 6.75 6.46 6.86 6.75 6.79 0.00 28 3z+3t, 2a, 3lo
5 Nana ARAKI JPN 59.05 31.65 27.40 7.07 6.61 6.71 6.89 6.96 0.00 21 3z+3t, 2a, 2lo
6 Kate WANG USA 55.25 33.68 21.57 5.36 5.25 5.46 5.50 5.39 0.00 10 3z+3t, 3lo, 2a
7 Ginevra NEGRELLO ITA 54.24 31.01 23.23 5.61 5.57 5.89 6.04 5.93 0.00 11 3f+2t, 3lo, 2a
8 Eva Lotta KIIBUS EST 54.01 30.87 24.14 6.04 5.79 5.96 6.18 6.21 1.00 2 3t+3t, 3lo↓, 2a
9 Maria LEVUSHKINA BUL 53.94 30.19 23.75 5.89 5.61 6.07 6.04 6.07 0.00 6 3f!+2t, 2a, 3lo
10 Jihun TO KOR 53.04 27.49 26.55 6.61 6.46 6.50 6.79 6.82 1.00 5 3z!<+3t<<↓, 3lo<, 2a
11 Nelli IOFFE ISR 51.71 29.68 22.03 5.43 5.21 5.57 5.71 5.61 0.00 23 3f+2t, 2a, 3lo
12 Linnea CEDER FIN 49.91 27.74 22.17 5.50 5.25 5.57 5.68 5.71 0.00 12 3z+2t, 3lo, 2a
13 Olivia GRAN CAN 48.79 27.51 21.28 5.21 4.89 5.46 5.50 5.54 0.00 7 3z+2t, 3lo, 2a
14 Stefanie PESENDORFER AUT 48.72 27.09 21.63 5.46 5.07 5.46 5.57 5.46 0.00 22 3f+3t, 1lo*, 2a
15 Julia LANG HUN 46.19 22.69 24.50 5.93 6.14 5.96 6.39 6.21 1.00 26 3f-nc, 3lo<↓, 2a
16 Milana RAMASHOVA BLR 46.06 24.25 21.81 5.36 5.21 5.57 5.61 5.50 0.00 8 3t+2t, 2a, 3lo<<
17 Tal Mi SIN PRK 45.05 25.18 19.87 5.14 4.68 5.18 4.93 4.93 0.00 16 3t+2t, 3lo<, 2a
18 Anna LA PORTA SUI 44.39 24.56 19.83 4.79 4.71 5.04 5.18 5.07 0.00 25 3lo, 2a, 3z-nc
19 Audrey SHIN USA 44.36 25.73 24.63 6.25 5.96 5.96 6.29 6.32 6.00 27 3z<+3t<<↓, 2a, 3lo<, interruption
20 Maia MAZZARA FRA 42.90 22.48 21.42 5.54 5.18 5.18 5.50 5.39 1.00 29 2a, 3lo↓, 3t+2t
21 Amelie TABOR AUS 39.57 22.45 17.12 4.46 4.11 4.25 4.36 4.21 0.00 20 3s<+2t, 2a, 3lo<
22 Valeriia SIDOROVA ARM 39.42 20.10 19.32 4.82 4.54 4.82 5.04 4.93 0.00 4 3z!<, 2a, 2lo
23 Elena KOMOVA GBR 38.93 21.96 16.97 4.46 3.96 4.07 4.50 4.21 0.00 3 2a, 3lo<<, 3s+2t
24 Yasemin ZEKI TUR 34.19 20.53 15.66 4.14 3.71 3.86 4.04 3.82 2.00 17 3z<↓-nc, 3lo, 2a↓
25 Azhar KHUMAKHANOVA KAZ 32.24 16.31 16.93 4.43 4.00 4.14 4.39 4.21 1.00 1
26 Niginabonu JAMOLIDDINOVA UZB 27.93 14.60 14.33 3.71 3.39 3.64 3.79 3.39 1.00 15
27 Marissa WU TPE 25.57 8.86 16.71 4.11 3.93 4.21 4.39 4.25 0.00 13
28 Ishita KAPOOR IND 24.94 12.23 12.71 3.29 2.93 3.21 3.39 3.07 0.00 24
29 Aleks NAM KGZ 20.16 7.93 13.23 3.21 3.07 3.32 3.50 3.43 1.00 30
30 Linh Khanh TRAN VIE 18.96 10.57 11.39 2.89 2.64 2.89 3.04 2.79 3.00 14


START ORDER LADIES FREESKATE Sat 9/14 2 pm local time / 5 am EDT

1 Azhar KHUMAKHANOVA KAZ
2 Ishita KAPOOR IND
3 Niginabonu JAMOLIDDINOVA UZB
4 Marissa WU TPE
5 Aleks NAM KGZ
6 Linh Khanh TRAN VIE

7 Yasemin ZEKI TUR
8 Amelie TABOR AUS
9 Audrey SHIN USA
10 Elena KOMOVA GBR
11 Maia MAZZARA FRA
12 Valeriia SIDOROVA ARM

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

13 Olivia GRAN CAN
14 Tal Mi SIN PRK
15 Julia LANG HUN
16 Stefanie PESENDORFER AUT
17 Anna LA PORTA SUI
18 Milana RAMASHOVA BLR

19 Jihun TO KOR
20 Nelli IOFFE ISR
21 Linnea CEDER FIN
22 Eva Lotta KIIBUS EST
23 Ginevra NEGRELLO ITA
24 Maria LEVUSHKINA BUL

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

25 Nana ARAKI JPN
26 Chisato URAMATSU JPN
27 Kate WANG USA
28 Kseniia SINITSYNA RUS
29 Viktoria VASILIEVA RUS
30 Kamila VALIEVA RUS

-----------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS PAIRS FREESKATE

1 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 117.43 60.05 57.38 7.25 7.00 7.25 7.18 7.18 0.00 8
2 Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV RUS 111.19 56.51 56.68 7.11 6.89 7.00 7.29 7.14 2.00 9
3 Diana MUKHAMETZIANOVA / Ilya MIRONOV RUS 108.84 54.17 54.67 6.96 6.64 6.75 6.93 6.89 0.00 7
4 Stanislava VISLOBOKOVA / Aleksei BRIUKHANOV RUS 105.92 50.10 55.82 6.96 6.75 7.07 7.07 7.04 0.00 6
5 Hyang Mi RO / Kum Chol HAN PRK 105.77 52.34 53.43 6.64 6.46 6.86 6.68 6.75 0.00 5
6 Brooke McINTOSH / Brandon TOSTE CAN 88.84 46.59 42.25 5.43 5.00 5.43 5.36 5.18 0.00 4
7 Anastasiia SMIRNOVA / Danylo SIIANYTSIA USA 81.20 39.18 43.02 5.46 5.18 5.39 5.54 5.32 1.00 1
8 Patricia ANDREW / Zachary DALEMAN CAN 68.03 34.37 35.66 4.71 4.29 4.29 4.68 4.32 2.00 2
9 Moton LIU / Tianze WANG CHN 67.21 32.00 35.21 4.71 4.11 4.43 4.50 4.25 0.00 3


FINAL STANDINGS PAIRS

1 - Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 185.05 1 1 Qualified for JGPF
2 - Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV RUS 178.31 2 2
3 - Diana MUKHAMETZIANOVA / Ilya MIRONOV RUS 171.88 3 3
4 - Stanislava VISLOBOKOVA / Aleksei BRIUKHANOV RUS 166.18 4 4
5 - Hyang Mi RO / Kum Chol HAN PRK 161.13 5 5
6 - Brooke McINTOSH / Brandon TOSTE CAN 137.24 6 6
7 - Anastasiia SMIRNOVA / Danylo SIIANYTSIA USA 126.89 7 7
8 - Patricia ANDREW / Zachary DALEMAN CAN 111.48 8 8
9 - Moton LIU / Tianze WANG CHN 106.33 9 9

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS MEN FREESKATE

1 Petr GUMENNIK RUS 147.99 75.55 72.44 7.36 7.00 7.18 7.39 7.29 0.00 21 4z-so-hd, 3a+2t+2lo, 3a<-so, 3s, 3z+3t, 3z+3lo, 3f
2 Artur DANIELIAN RUS 138.62 65.74 72.88 7.54 7.00 7.29 7.36 7.25 0.00 22 3s, 3a+2t, 3z, 2a, 3a, 3f+eu+2s, 3lo+3t
3 Ilya YABLOKOV RUS 133.95 66.65 67.30 6.86 6.43 6.86 6.79 6.71 0.00 20 3a, 3lo, 3z+3t-to, 3f, 3a<+eu+3s, 3z!+2t, 2a
4 Younghyun CHA KOR 122.56 60.90 62.66 6.36 6.00 6.29 6.36 6.32 1.00 14 3z+3t, 3a<↓, 3f, 2a+eu+3s, 3lo+3lo<, 3z, 2a
5 Gabriele FRANGIPANI ITA 121.66 58.02 64.64 6.57 6.18 6.46 6.57 6.54 1.00 13 3a, 3z, 3a+2t, 3lo, 3f+eu+3s, 2z↓, 2a
6 Ilya KOVLER CAN 120.84 61.14 59.70 6.21 5.64 6.11 5.89 6.00 0.00 11 3a+eu+3s, 3f!+3t, 3z+2t, 3z, 3f!, 3lo, 1a
7 Alec GUINZBOURG CAN 119.16 56.88 62.28 6.11 6.00 6.32 6.39 6.32 0.00 19 3f, 3z, 3lo, 3f+3t, 2a+eu+3s, 3z+2t, 2a
8 Mihhail SELEVKO EST 116.23 59.89 57.34 5.96 5.46 5.71 5.86 5.68 1.00 6 3a+2t, 3z+3t, 3a, 3lo, 1f+eu+3s, 3f<↓, 2a
9 Alexander LEBEDEV BLR 110.32 50.30 61.02 6.07 6.04 6.11 6.25 6.04 1.00 17 2a, 3lo, 3z+2t, 2a, 3z+3t, 3f!+1t, 3f!<↓
10 Yong Myong RO PRK 109.26 48.84 61.42 6.18 5.79 6.21 6.21 6.32 1.00 15 3a<↓, 3z+3t, 3fe, 3z-fwd, 3s^2a, 3lo, 2lo
11 Luanfeng LI CHN 107.03 47.95 60.08 6.36 5.75 6.00 6.00 5.93 1.00 18 2a+3t↓, 1f, 3lo, 3ze, 3f+2t, 2a+eu+3s, 3s
12 William ANNIS USA 105.45 48.59 57.86 5.89 5.71 5.68 5.86 5.79 1.00 16 ↓ 3z+3t, 3a+1t, 3z, 1a, 3lo↓, 2a+eu+3s<-so, 2a
13 Eric SJOBERG USA 104.69 50.19 55.50 5.75 5.36 5.43 5.64 5.57 1.00 4 2a, 3f+3t<, 3lo, 3z, 3z↓+rep, 3s<+2t+2lo<
14 Georgii RESHTENKO CZE 101.50 46.36 56.14 5.61 5.32 5.64 5.79 5.71 1.00 9 2a, 2z+3t, 3lo, 3z, 3f-so-2hd↓, 2a+1t, 3s+2t
15 Casper JOHANSSON SWE 89.32 42.18 50.14 5.14 4.82 4.93 5.14 5.04 3.00 10 2a+2t, 3z, 3lo<, 3f+eu+2s, ↓steps, 3z↓+rep, 3f↓, 2a+2t
16 Nikita STAROSTIN GER 88.97 37.81 54.16 5.75 5.29 5.11 5.61 5.32 3.00 8 3a↓, 3z↓, 2f, 3lo+2t, 3lo, 3z<-hd+rep, 3s↓
17 Dias JIRENBAYEV KAZ 88.77 30.11 58.66 5.75 5.54 5.86 6.07 6.11 0.00 12 3s-so, 3f+2t, 1a, 3f, 3z-so, 2a+2lo-fo, 2lo
18 Alp Eren OZKAN TUR 86.54 39.56 47.98 4.96 4.46 4.82 4.86 4.89 1.00 7 2a, 3z, 2a+eu+3s<<, 3z<↓+rep, 3lo, 3f+1t, 3f
19 Lilian BINZARI MDA 85.22 38.16 47.06 5.00 4.14 4.82 4.75 4.82 0.00 3
20 Andy YAO AUS 75.03 33.25 41.78 4.39 3.89 4.25 4.29 4.07 0.00 2
21 Mozes Jozsef BEREI HUN 73.89 34.31 40.58 4.36 3.82 4.11 4.14 3.86 1.00 1
22 Azizmurod SHABAZOV UZB 60.60 23.72 38.88 4.07 3.68 3.79 4.04 3.86 2.00 5



FINAL STANDINGS MEN

1 - Petr GUMENNIK RUS 222.13 2 1
2 - Artur DANIELIAN RUS 221.93 1 2
3 - Ilya YABLOKOV RUS 207.68 3 3
4 - Alec GUINZBOURG CAN 185.80 4 7
5 - Younghyun CHA KOR 183.61 8 4
6 - Iliya KOVLER CAN 179.74 10 6
7 - Gabriele FRANGIPANI ITA 179.50 12 5
8 - Alexander LEBEDEV BLR 173.08 6 9
9 - Luanfeng LI CHN 171.76 5 11
10 - Mihhail SELEVKO EST 169.95 15 8
11 - Yong Myong RO PRK 169.25 9 10
12 - William ANNIS USA 167.54 7 12
13 - Georgii RESHTENKO CZE 154.97 16 14
14 - Eric SJOBERG USA 153.26 18 13
15 - Dias JIRENBAYEV KAZ 146.93 11 17
16 - Nikita STAROSTIN GER 143.83 13 16
17 - Casper JOHANSSON SWE 143.41 14 15
18 - Alp Eren OZKAN TUR 135.94 17 18
19 - Lilian BINZARI MDA 129.25 20 19
20 - Mozes Jozsef BEREI HUN 119.16 19 21
21 - Andy YAO AUS 109.58 22 20
22 - Azizmurod SHABAZOV UZB 95.57 21 22

=========================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 JGP #4 CHELYABINSK RUS 9/11-14

Postby chuckiem » Sat Sep 14, 2019 12:40 pm

RESULTS FREEDANCE

1 Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS 103.37 55.32 48.05 7.96 7.89 8.11 8.04 8.04 0.00 18
2 Katarina WOLFKOSTIN / Jeffrey CHEN USA 93.90 50.80 43.10 7.18 6.89 7.32 7.32 7.21 0.00 11
3 Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS 93.45 47.99 45.46 7.50 7.36 7.61 7.71 7.71 0.00 17
4 Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN 89.48 50.23 40.25 6.64 6.54 6.82 6.75 6.79 1.00 15 ext lift
5 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN 89.22 48.25 40.97 6.82 6.61 6.89 6.93 6.89 0.00 16
6 Oona BROWN / Gage BROWN USA 88.88 49.10 39.78 6.64 6.43 6.75 6.64 6.68 0.00 12
7 Tamara ZHUKOVA / Daniil KARPOV RUS 86.01 47.26 40.75 6.82 6.68 6.71 6.93 6.82 2.00 14 falls
8 Lou TERREAU / Noe PERRON FRA 83.95 44.85 39.10 6.50 6.29 6.61 6.64 6.54 0.00 13
9 Anna SCHNAIDER / Fedor VARLAMOV KAZ 78.19 41.59 36.60 6.00 6.00 6.14 6.25 6.11 0.00 10
10 Viktoriia AZROIAN / Aleksandr SIROSHTAN ARM 75.58 43.19 33.39 5.54 5.36 5.61 5.75 5.57 1.00 6 ext lifr
11 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR 72.57 37.49 36.08 6.11 5.82 5.96 6.14 6.04 1.00 9 fall
12 Giulia TUBA / Andrea TUBA ITA 72.20 40.31 31.89 5.39 5.14 5.29 5.39 5.36 0.00 8
13 Tatyana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST 70.68 39.40 31.28 5.14 4.89 5.39 5.39 5.25 0.00 7
14 Denisa CIMLOVA / Vilem HLAVSA CZE 70.17 39.48 30.69 5.14 4.86 5.21 5.18 5.18 0.00 4
15 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 66.15 34.52 31.63 5.29 5.07 5.25 5.50 5.25 0.00 5
16 Arina PAVLISHCHUK / Alexandr KUROPATKA UZB 65.73 37.44 28.29 4.75 4.46 4.68 4.89 4.79 0.00 3
17 Eva BERNARD / Tom JOCHUM FRA 54.96 27.91 27.05 4.61 4.36 4.54 4.64 4.39 0.00 2
18 Ekaterina KUZNETSOVA / Daniel BRYKALOV AZE 52.33 29.27 25.06 4.07 4.00 4.25 4.36 4.21 2.00 1


FINAL STANDINGS ICE DANCE

1 - Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS 171.07 1 1 Makes JGPF with 30 points
2 - Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS 158.24 2 3 Makes JGPF with 26 points
3 - Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN 149.05 3 5
4 - Katarina WOLFKOSTIN / Jeffrey CHEN USA 148.81 6 2
5 - Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN 147.34 4 4
6 - Tamara ZHUKOVA / Daniil KARPOV RUS 141.72 5 7
7 - Oona BROWN / Gage BROWN USA 141.33 8 6
8 - Lou TERREAU / Noe PERRON FRA 138.63 7 8
9 - Anna SCHNAIDER / Fedor VARLAMOV KAZ 125.57 10 9
10 - Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR 124.69 9 11
11 - Viktoriia AZROIAN / Aleksandr SIROSHTAN ARM 120.50 14 10
12 - Giulia TUBA / Andrea TUBA ITA 118.09 12 12
13 - Tatyana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST 116.01 13 13
14 - Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 113.07 11 15
15 - Denisa CIMLOVA / Vilem HLAVSA CZE 111.22 15 14
16 - Arina PAVLISHCHUK / Alexandr KUROPATKA UZB 97.57 18 16
17 - Eva BERNARD / Tom JOCHUM FRA 90.57 16 17
18 - Ekaterina KUZNETSOVA / Daniel BRYKALOV AZE 85.62 17 18
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 JGP #4 CHELYABINSK RUS 9/11-14

Postby chuckiem » Sat Sep 14, 2019 6:21 pm

RESULTS LADIES FREESKATE

1 Kamila VALIEVA RUS 148.39 83.96 65.43 8.36 7.89 8.21 8.25 8.18 1.00 30 4t+2t, 4t↓, 3lo, 2a, 3z+3t, 3f+eu+3s, 3z
2 Viktoria VASILIEVA RUS 131.75 71.02 60.73 7.57 7.25 7.57 7.75 7.82 0.00 29 2a, 3z+3t, 2a+eu+3f, 3s, 3z, 3f, 3lo+2t
3 Kseniia SINITSYNA RUS 131.21 69.38 62.83 7.89 7.64 7.82 7.89 8.04 1.00 28 3f, 3s, 2a, 3z+3lo<↓, 3z+3t+2t, 3f+2t
4 Nana ARAKI JPN 122.75 65.72 57.03 7.18 6.71 7.32 7.25 7.18 0.00 25 3z+3t, 3lo, 2a, 3s, 2a+3t, 3z+2t+2lo<, 3f
5 Kate WANG USA 109.34 61.07 48.27 5.96 5.82 6.18 6.14 6.07 0.00 27 3z, 3f, 2a, 3z+3lo, 3f+eu<<+3s, 3t, 2a+2t
6 Chisato URAMATSU JPN 107.73 53.71 55.02 6.79 6.71 6.96 6.96 6.96 1.00 26 3f!, 3z+3t, 2a+3t<, 2a+2t+2t, 2s, 3lo, 3z<↓
7 Eva Lotta KIIBUS EST 100.33 52.04 48.29 6.07 5.61 6.07 6.25 6.18 0.00 22 2a+3t, 3t+eu+3s, 3f, 3lo, 3f+2t, 2z, 2a
8 Audrey SHIN USA 98.93 50.94 48.99 6.11 5.79 6.18 6.25 6.29 1.00 9 3z<+3t, 2a+3t, 3s<↓, 3fe<, 3z<, 3lo<+2t+2lo, 2a
9 Julia LANG HUN 97.25 48.18 49.07 6.07 5.96 6.07 6.25 6.32 0.00 15 3z, 3f+2t+2lo, 3z<+2t, 2a, 3f<, 3s, 2a+3t<
10 Linnea CEDER FIN 95.75 47.67 48.08 5.93 5.79 6.04 6.11 6.18 0.00 20 3s+2t, 3z!, 1f, 3lo, 3z+2t, 2a+eu+2f, 2a
11 Nelli IOFFE ISR 90.72 48.19 42.53 5.32 4.93 5.54 5.36 5.43 0.00 21 2a+eu+2f, 3f+2t, 3lo, 3s, 2f, 2a, 3lo+2t
12 Milana RAMASHOVA BLR 90.56 44.33 46.23 5.57 5.43 5.93 6.00 5.96 0.00 18 3t, 2a, 3lo+2t, 3s, 3lo<, 3t+2t+2lo, 2a<
13 Maria LEVUSHKINA BUL 90.34 44.88 46.46 6.00 5.57 5.79 5.86 5.82 1.00 24 3f!, 2a, 3lo+2t, 2a, 3lo+eu+2f, 3s<, 3f!<↓+rep
14 Olivia GRAN CAN 90.13 50.17 39.96 5.11 4.68 5.00 5.18 5.00 0.00 13 2a+3t, 3z+2t+2lo, 3lo+2t, 3lo, 2a, 3z<, 3s
15 Ginevra NEGRELLO ITA 89.75 42.40 48.35 5.79 5.93 6.00 6.25 6.25 1.00 23 2a+2t, 3z, 3f↓, 3lo<+2t, 3lo-so, 3t-so, 2a+eu+2s
16 Jihun TO KOR 88.67 41.64 49.03 6.43 5.89 5.96 6.25 6.11 2.00 19 3z↓, 3lo<<↓, 3s, 3f, 2a+3t, 1z, 2a+2t+2lo,
17 Anna LA PORTA SUI 88.60 46.52 43.08 5.25 5.14 5.50 5.54 5.50 1.00 17
18 Stefanie PESENDORFER AUT 86.22 42.58 44.64 5.61 5.29 5.64 5.61 5.75 1.00 16
19 Tal Mi SIN PRK 80.34 42.55 39.79 5.25 4.79 5.04 4.86 4.93 2.00 14
20 Amelie TABOR AUS 74.89 40.66 34.23 4.46 4.07 4.32 4.36 4.18 0.00 8
21 Maia MAZZARA FRA 74.63 34.46 40.17 5.32 4.79 4.82 5.11 5.07 0.00 11
22 Valeriia SIDOROVA ARM 71.52 32.64 38.88 4.86 4.54 5.00 4.86 5.04 0.00 12
23 Elena KOMOVA GBR 63.06 31.25 32.81 4.29 3.82 4.11 4.29 4.00 1.00 10
24 Azhar KHUMAKHANOVA KAZ 62.19 30.52 31.67 4.14 3.50 3.93 4.11 4.11 0.00 1
25 Aleks NAM KGZ 51.05 22.25 28.80 3.50 3.29 3.75 3.75 3.71 0.00 5
26 Marissa WU TPE 50.79 24.10 30.69 4.00 3.57 3.61 4.04 3.96 4.00 4
27 Ishita KAPOOR IND 48.86 23.08 25.78 3.36 2.89 3.18 3.43 3.25 0.00 2
28 Yasemin ZEKI TUR 45.84 26.32 24.52 3.68 2.96 2.71 3.18 2.79 5.00 7
29 Linh Khanh TRAN VIE 41.51 19.86 21.65 2.71 2.57 2.75 2.82 2.68 0.00 6
30 Niginabonu JAMOLIDDINOVA UZB 40.40 19.19 24.21 3.46 2.82 2.82 3.07 2.96 3.00 3



FINAL STANDINGS LADIES

1 - Kamila VALIEVA RUS 221.95 1 1 Qualified for JGPF
2 - Kseniia SINITSYNA RUS 204.25 2 3
3 - Viktoria VASILIEVA RUS 198.79 3 2
4 - Nana ARAKI JPN 181.80 5 4
5 - Chisato URAMATSU JPN 171.32 4 6
6 - Kate WANG USA 164.59 6 5
7 - Eva Lotta KIIBUS EST 154.34 8 7
8 - Linnea CEDER FIN 145.66 12 10
9 - Maria LEVUSHKINA BUL 144.28 9 13
10 - Ginevra NEGRELLO ITA 143.99 7 15
11 - Julia LANG HUN 143.44 15 9
12 - Audrey SHIN USA 143.29 19 8
13 - Nelli IOFFE ISR 142.43 11 11
14 - Jihun TO KOR 141.71 10 16
15 - Olivia GRAN CAN 138.92 13 14
16 - Milana RAMASHOVA BLR 136.62 16 12
17 - Stefanie PESENDORFER AUT 134.94 14 18
18 - Anna LA PORTA SUI 132.99 18 17
19 - Tal Mi SIN PRK 125.39 17 19
20 - Maia MAZZARA FRA 117.53 20 21
21 - Amelie TABOR AUS 114.46 21 20
22 - Valeriia SIDOROVA ARM 110.94 22 22
23 - Elena KOMOVA GBR 101.99 23 23
24 - Azhar KHUMAKHANOVA KAZ 94.43 25 24
25 - Yasemin ZEKI TUR 80.03 24 28
26 - Marissa WU TPE 76.36 27 26
27 - Ishita KAPOOR IND 73.80 28 27
28 - Aleks NAM KGZ 71.21 29 25
29 - Niginabonu JAMOLIDDINOVA UZB 68.33 26 30
30 - Linh Khanh TRAN VIE 60.47 30 29
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 JGP #4 CHELYABINSK RUS 9/11-14

Postby Jonas » Mon Sep 16, 2019 2:38 pm

Kamila Valieva -- Hmmm, dare I say that she's Lipnitskaya resurrected, but armed with a quad?? Don't know if that's a good or bad thing. 4toes are impressive, but the annoying uberflexy spirals in just about every transition, I dunno. Valieva may skate w/more speed, maybe, but from what I remember of Lipnitskaya through Sochi, I don't think Valieva is as charismatic. Could also be because RUS is just so chocked full of talent?? But good for her for qualifying for the JGP Final.

I didn't even know who Kate Wang, but she definitely caught my attention. The USFSA would be foolish NOT to assign her to a second Jr. Grand Prix -- especially since some of the (more veteran) ladies already assigned a 2nd didn't skate anywhere near as well in their 1st event as Wang did in her very first one. Yes, Wang skates small, but I see potential there. More importantly, she came into her event well prepared and DELIVERED in competition, as in 7 fully rotated triples -- something that comes few and far between among US ladies.

Among the men -- Danielian was a Salchow -- either the tripled quad attempt in the opener or the doubled part of his 3 jump combo -- away from the win. The quality of his overall skating was rightfully rewarded here.

Your thoughts...
Jonas
 
Posts: 1401
Joined: Wed Nov 02, 2005 9:27 pm
Location: The Jersey Shore


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron