2019 EGNA SPRING TROPHY 3/28-31 Egna ITA

2019 EGNA SPRING TROPHY 3/28-31 Egna ITA

Postby chuckiem » Sat Mar 30, 2019 1:08 am

RESULTS ADVANCED NOVICE LADIES Group I SHORT PROGRAM

1 Ginevra Lavinia NEGRELLO ITA 41.98 25.78 16.20 5.08 5.00 5.17 5.00 0.00 3 3t+2t, 3lo, 2a
2 Dorotea PARTONJIC AUT 36.88 23.02 13.86 4.42 4.08 4.50 4.33 0.00 13 2a, 3t+2t, 3s
3 Isabelle INTHISONE USA 36.61 21.19 15.42 4.92 4.50 4.92 4.92 0.00 9 3f, 3lo+2t, 2a
4 Sabella GOWRIÉ SUI 34.02 20.16 13.86 4.50 4.25 4.25 4.33 0.00 15 3t, 3s+2t, 2a
5 Lavinia CASTELLER ITA 32.30 18.60 14.20 4.42 4.33 4.42 4.58 0.50 7 2a, 2z+2lo, 2f↓
6 Margherita Jole BUSCAROLI ITA 32.00 19.14 12.86 4.25 3.75 4.25 3.83 0.00 5 2a, 3t, 2z+2t
7 Clara ZADRA ITA 31.90 17.88 14.02 4.42 4.25 4.42 4.42 0.00 1 2a, 2f+2t, 2z
8 Flaminia MALTESE ITA 31.12 17.94 13.18 4.08 4.00 4.33 4.08 0.00 8 2a, 2z+2t, 2f
9 Anastassiya LOBANOVA KAZ 29.30 16.68 12.62 4.17 3.92 4.00 3.67 0.00 6 2a, 2f, 2z+2t
10 Micol Vittoria TONDO ITA 29.30 16.10 13.20 4.08 4.00 4.17 4.25 0.00 18 2f, 2z+2lo, 1a
11 Giorgia GHEDINI ITA 27.80 15.20 12.60 4.17 3.83 3.83 3.92 0.00 16
12 Giorgia DE NADAI ITA 27.66 15.48 12.68 4.08 3.92 3.92 3.92 0.50 2
13 Anastasia SILVANI ITA 25.91 14.69 11.72 3.92 3.58 3.58 3.58 0.50 12
14 Beatrice GALLEE AUT 25.59 13.83 12.26 4.08 3.83 3.67 3.75 0.50 17
15 Louise EHRHARD FRA 25.04 13.90 11.14 3.67 3.33 3.50 3.42 0.00 14
16 Maja Sorensen QVORTRUP NOR 21.92 11.38 11.54 3.67 3.50 3.58 3.67 1.00 11


RESULTS ADVANCED NOVICE LADIES Group 1 FREESKATE

1 Isabelle INTHISONE USA 73.25 39.13 34.12 5.33 5.08 5.58 5.33 0.00 14 3f+2t, 3lo<, 2a, 3t+2t, 3t, 3s
2 Ginevra Lavinia NEGRELLO ITA 62.67 29.70 33.47 5.17 5.42 4.83 5.50 0.50 16 2a, 3t+2t, 3lo↓, 2lo, 2f+2t, 2a
3 Sabella GOWRIÉ SUI 59.09 30.65 28.94 4.75 4.42 4.50 4.42 0.50 13 2s, 3t+2t, 3s, 2a+2t, 3t, 2a<↓
4 Clara ZADRA ITA 54.85 25.52 29.33 4.50 4.58 4.58 4.67 0.00 10 2a+2t, 1s, 2a, 2f, 2z+2t, 2z
5 Lavinia CASTELLER ITA 53.29 25.38 28.41 4.67 4.42 4.25 4.42 0.50 12 2a+2t, 2z+2lo<<, 2f↓, 2a, 2z, 2f
6 Margherita Jole BUSCAROLI ITA 52.12 25.46 26.66 4.33 3.83 4.33 4.17 0.00 11 2a, 3t, 2z+2t, 2z+2t, 2f, 2f
7 Flaminia MALTESE ITA 52.12 26.25 25.87 4.17 3.83 4.25 3.92 0.00 9 2a+2t, 2a+2t, 2z, 2s, 2f, 2z
8 Anastasia SILVANI ITA 49.83 23.56 26.27 4.00 4.00 4.25 4.17 0.00 4 2a, 2lo, 2a, 2z+2t, 2f, 2f+2t
9 Dorotea PARTONJIC AUT 48.14 22.00 26.14 4.50 3.92 4.00 3.92 0.00 15 1a, 2t+2t, 3s+2t*, 3s, 2lo, 2f
10 Giorgia DE NADAI ITA 47.78 23.58 25.20 4.17 3.92 3.83 3.83 1.00 5 2a, 3t<↓, 2a, 3t↓+rep, 2f+2t, 2f+2t
11 Micol Vittoria TONDO ITA 47.25 20.44 26.81 4.17 3.92 4.25 4.42 0.00 7
12 Beatrice GALLEE AUT 45.10 20.54 25.06 4.08 3.75 4.00 3.83 0.50 3
13 Giorgia GHEDINI ITA 45.06 20.50 25.06 4.00 3.83 3.83 4.00 0.50 6
14 Anastassiya LOBANOVA KAZ 43.65 21.52 22.13 4.00 3.25 3.33 3.25 0.00 8
15 Maja Sorensen QVORTRUP NOR 39.75 16.16 23.59 3.83 3.58 3.75 3.58 0.00 1
16 Louise EHRHARD FRA 38.80 18.19 21.61 3.50 3.42 3.42 3.17 1.00 2

Tech Team

Ref: Toigo-ITA
TC: Andreeva-RUS
TS: Pavicic-CRO
ATS: Kamberska-CZE

Judges: ITA ITA NOR AUT SWE


FINAL STANDINGS ADVANCED NOVICE LADIES Group I

1 - Isabelle INTHISONE USA 109.86 3 1 Isabelle is the 2019 US Novice bronze medalist
2 - Ginevra Lavinia NEGRELLO ITA 104.65 1 2
3 - Sabella GOWRIE SUI 93.11 4 3
4 - Clara ZADRA ITA 86.75 7 4
5 - Lavinia CASTELLER ITA 85.59 5 5
6 - Dorotea PARTONJIC AUT 85.02 2 9
7 - Margherita Jole BUSCAROLI ITA 84.12 6 6
8 - Flaminia MALTESE ITA 83.24 8 7
9 - Micol Victoria TONDO ITA 76.55 10 11
10 - Anastasia SILVANI ITA 75.74 13 8
11 - Giorgia DE NADAI ITA 75.44 12 10
12 - Anastassiya LOBANOVA KAZ 72.95 9 14
13 - Giorgia GHEDINI ITA 72.86 11 13
14 - Beatrice GALLEE AUT 70.69 14 12
15 - Louise EHRHARD FRA 63.84 15 16
16 - Maja SORENSEN QVORTRUP NOR 61.67 16 15

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS ADVANCED NOVICE LADIES Group II SHORT PROGRAM

1 Kimmy REPOND SUI 37.81 21.89 15.92 5.25 4.75 5.08 4.83 0.00 14 3f+2t, 3lo<, 2a
2 Zasmina JEFREMENKO LET 36.43 20.85 15.58 4.83 5.08 5.00 4.58 0.00 3 2a, 3s, 2z+2t
3 Carmen WOLF GER 34.87 19.45 15.42 4.92 4.67 4.92 4.75 0.00 11 2f+2lo, 2a, 2z
4 Francesca Carla PRATO ITA 34.86 20.24 14.62 4.67 4.42 4.50 4.67 0.00 18 3t, 2a<, 2z+2lo
5 Mia Caroline RISA GOMEZ NOR 34.24 20.78 13.46 4.17 4.08 4.33 4.25 0.00 19 3s+2t, 3lo, 2a
6 Matilda MALGARISE ITA 32.34 18.66 13.68 4.25 4.17 4.42 4.25 0.00 4 3s<, 2a, 2f+2lo
7 Caterina PEZZAROSSI ITA 30.06 16.60 13.46 4.42 4.00 4.33 4.08 0.00 7 2z+2t, 2a<, 2f
8 Sara FRANZI SUI 29.87 15.81 14.06 4.25 4.08 4.58 4.67 0.00 5 1z*, 2a, 2f+2t
9 Aurora MANFREDI ITA 29.10 17.02 12.08 3.75 3.50 3.92 3.92 0.00 9 2f+2lo, 2a, 2z!
10 Alessia PIASENTINI ITA 29.04 15.58 13.46 4.08 4.17 4.25 4.33 0.00 16 3s<<, 2a<, 2f+3lo
11 Camilla Paola GARDINI ITA 28.38 16.06 12.32 4.08 3.75 3.83 3.75 0.00 10
12 Elena Maria STOLA ITA 28.38 14.98 13.40 4.17 4.00 4.25 4.33 0.00 15
13 Maria GROTT GRIBINIC ITA 27.49 14.73 13.26 4.25 4.00 4.00 4.33 0.50 13
14 Havgar Oda TONNESEN NOR 27.24 16.24 12.00 3.92 3.67 3.58 3.83 1.00 12
15 Sophia GIENGER GER 26.57 14.11 13.46 4.25 4.33 4.00 4.25 1.00 1
16 Janka OCHRANKOA SVK 25.66 14.48 12.18 4.08 3.75 3.58 3.83 1.00 6
17 Milla Ruud REITAN NOR 25.26 13.98 12.28 4.00 3.67 3.75 3.92 1.00 8

RESULTS ADVANCED NOVICE LADIES Group II FREESKATE

1 Kimmy REPOND SUI 63.63 32.83 30.80 5.25 4.50 4.83 4.67 0.00 17 3f<, 2a+3t, 3t<, 3s+2t, 3s<, 2a
2 Matilda MALGARISE ITA 57.32 29.19 28.13 4.42 4.33 4.50 4.33 0.00 12 2a, 3s, 2a, 2f+1t, 2z+2lo, 2f
3 Francesca Carla PRATO ITA 55.51 26.68 29.33 4.83 4.25 4.50 4.75 0.50 14 2f, 3t+2t, 3s<<, 2a<↓, 3t, 2z+2t
4 Mia Caroline RISA GOMEZ NOR 53.84 27.91 26.93 4.33 4.00 4.17 4.33 1.00 13 2a, 3lo↓, 3lo<↓+rep, 3s+2t, 3s, 2a
5 Carmen WOLF GER 53.56 24.99 29.07 4.92 4.33 4.50 4.42 0.50 15 2f+2lo, 2f+2lo, 2a, 2a<, 2z, 2z, ↓spin
6 Sophia GIENGER GER 51.39 25.65 25.74 4.25 3.92 3.92 4.00 0.00 3 2z, 2a, 2f+2lo, 2a, 2z+2lo, 2f
7 Caterina PEZZAROSSI ITA 50.90 21.80 29.60 4.75 4.42 4.58 4.75 0.50 11 2a<<↓, 2lo+2t, 2f+2t, 2z, 2lo, 2z
8 Janka OCHRANKOA SVK 50.19 25.22 25.47 4.25 3.83 3.92 3.92 0.50 2 3s<<↓, 2a+2t, 2f, 2a, 2z, 2z+2lo
9 Maria GROTT GRIBINIC ITA 48.16 21.86 26.80 4.33 4.00 4.25 4.17 0.50 5 1a, 3t<<↓, 2z+2lo, 2z, 2f+2t, 2f
10 Camilla Paola GARDINI ITA 47.99 22.77 25.72 4.08 3.83 4.08 4.08 0.50 7 2z, 2a↓, 2f+2lo, 2f+2lo, 2z, 2s
11 Zasmina JEFREMENKO LET 47.42 21.93 25.99 4.58 4.08 3.75 3.83 0.50 16
12 Elena Maria STOLA ITA 47.17 21.03 26.14 3.92 4.00 4.25 4.17 0.00 6
13 Alessia PIASENTINI ITA 46.74 20.21 26.53 4.25 4.25 4.00 4.08 0.00 8
14 Havgar Oda TONNESEN NOR 46.54 22.64 24.40 3.83 3.67 3.67 4.08 0.50 4
15 Aurora MANFREDI ITA 45.89 23.19 23.20 3.83 3.50 3.67 3.50 0.50 9
16 Milla Ruud REITAN NOR 45.22 21.58 24.14 3.92 3.50 4.00 3.67 0.50 1

Tech Team

Ref: Toigo-ITA
TC: Locatelli-ITA
TS: Pavicic-CRO
ATS: Kamberska-CZE

Judges: ITA ITA NOR AUT SWE


FINAL STANDINGS ADVANCED NOVICE LADIES Group II

1 - Kimmy REPOND SUI 101.44 1 1
2 - Francesca Carla PRATO ITA 90.37 4 3
3 - Matilda MALGARISE ITA 89.66 6 2
4 - Carmen WOLF GER 88.43 3 5
5 - Mia Caroline RISA GOMEZ NOR 88.08 5 4
6 - Žasmina JEFREMENKO LAT 83.85 2 11
7 - Caterina PEZZAROSSI ITA 80.96 7 7
8 - Sophia GIENGER GER 77.96 15 6
9 - Camilla Paolo GARDINI ITA 76.37 11 10
10 - Jana OCHRANKOVA SVK 75.85 16 8
11 - Alessia PIASENTINI ITA 75.78 10 13
12 - Maria GROTT GRIBINIC ITA 75.65 13 9
13 - Elena Maria STOLA ITA 75.55 12 12
14 - Aurora MANFREDI ITA 74.99 9 15
15 - Havgar Oda TØNNESEN NOR 73.78 14 14
16 - Milla Ruud REITAN NOR 70.48 17 16
WD Sara FRANZI SUI 8

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS ADVANCED NOVICE MEN SHORT PROGRAM

1 Robert YAMPOLSKY USA 42.25 23.94 18.31 5.25 4.92 5.17 5.00 0.00 10 3z+2t, 3f, 2a
2 Raffaele Francesco ZICH ITA 38.64 22.13 16.51 4.75 4.42 4.67 4.50 0.00 5 3lo, 2a, 2z+2lo
3 Michel DELLIO ITA 37.94 20.60 17.34 4.75 4.92 4.83 4.75 0.00 8 2a, 3s+2t, 2f
4 Ahmed AXEL FRA 33.86 19.08 14.78 4.17 3.92 4.25 4.08 0.00 3 2f+2lo, 2a, 2z
5 Dimitrii BAKHOTSKII RUS 33.72 18.72 15.00 4.33 4.00 4.25 4.08 0.00 4 3s<+2t, 3t, 2a
6 Gabriel RENOLDI ITA 33.18 18.71 14.47 4.17 3.83 4.08 4.00 0.00 9 3lo<, 2a, 2z+2lo
7 Adam HAGARA SVK 29.25 15.36 13.89 3.83 3.75 3.92 3.92 0.00 11 2a, 2ze+2lo, 2f
8 Dennis ANDREOLETTI ITA 27.48 14.57 12.91 3.92 3.42 3.50 3.50 0.00 6 2a, 3t, 2z+2t
9 Edoardo COMI ITA 26.36 13.06 13.80 4.33 3.67 3.50 3.83 0.50 1 3s↓-nc, 2a, 2lo
10 Simone LONGO ITA 22.18 11.15 11.03 3.17 2.83 3.25 3.00 0.00 7 2z+2t, 1a, 2fe
11 Gabriele PARROCCHETTI ITA 18.34 8.33 10.51 3.00 2.92 2.83 2.92 0.50 2 2a<↓, 2fe<<, 1z*-nc

Tech Team

Ref: Andreeva-RUS
TC: Krusec-SLO
TS: Martinek-AUT
ATS: Jakupcevic Marinkovic-CRO

Judges: RUS USA NOR BIH SWE

ADVANCED NOVICE MEN FREESKATE Sat 03/30 8:30 am local time / 2:30 am EDT START ORDER is reverse of SP finish

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS JUNIOR LADIES SHORT PROGRAM

1 Audrey SHIN USA 54.10 30.44 23.66 6.08 5.50 6.00 6.08 5.92 0.00 34 3z<+3t, 2a, 3f<
2 Olga MIKUTINA AUT 53.52 31.18 22.34 5.75 5.33 5.67 5.67 5.50 0.00 8 3f, 3z+3t<, 2a
3 Calista CHOI USA 52.04 29.58 23.46 6.08 5.58 5.92 6.00 5.75 1.00 17 3z+2t, 3f<↓, 2a
4 Maria LEVUSHKINA BUL 51.46 30.52 20.94 5.58 4.92 5.42 5.08 5.17 0.00 32 3lo+2t, 3f, 2a
5 Alessia TORNAGHI ITA 48.93 26.99 22.94 5.75 5.50 5.58 5.92 5.92 1.00 35 2a, 3z<↓-nc, 3f!
6 Giuditta SARTORI ITA 47.12 26.56 20.56 5.00 4.92 5.17 5.17 5.42 0.00 18 3s+2t, 2a, 2f
7 Elena RAINER ITA 46.37 25.45 20.92 5.08 4.92 5.33 5.33 5.50 0.00 12 3s+2t, 2a, 2f
8 Mai HELSKE FIN 45.41 26.09 20.32 5.33 4.75 5.08 5.08 5.17 1.00 10 3t+2t, 2a, 3f!↓
9 Federica GRANDESSO ITA 44.90 26.50 18.40 4.83 4.42 4.50 4.67 4.58 0.00 7 3t+3t, 3f, 2a
10 Ester SCHWARZ ITA 44.57 24.57 20.00 5.08 4.75 5.17 5.00 5.00 0.00 28 3lo<+2t, 2a, 2f
11 Hana KOSIC CRO 44.32 24.18 20.14 5.17 4.67 5.00 5.08 5.25 0.00 20 3s+2t, 2a, 2f
12 Pauline IRMAN SUI 43.32 23.40 19.92 5.00 4.83 5.08 5.00 5.00 0.00 19 2a, 3t+2t, 2f
13 Lea SCHWAMBERGER GER 43.14 23.68 19.46 5.08 4.58 5.00 4.92 4.75 0.00 22 3t+2t, 2a, 2f
14 Emelie NORDQVIST SWE 42.70 22.52 20.18 5.08 4.83 5.25 5.00 5.08 0.00 23 2a, 3lo+1t*, 2f
15 Vivien TESZARI SWE 40.82 20.62 20.20 5.17 4.83 5.00 5.08 5.17 0.00 31 3z<+2t<<, 2f, 2a<
16 Linn JOERGENSEN GER 40.23 21.05 20.18 5.33 4.83 5.08 5.17 4.83 1.00 37 3t+2t, 2a<<↓, 2f
17 Nicole NAYDA UKR 40.15 22.49 17.66 4.50 4.25 4.58 4.33 4.42 0.00 16 2a, 2z!+2lo, 2f
18 Francesca POLETTI ITA 40.05 21.19 18.86 4.92 4.50 4.58 4.83 4.75 0.00 15 2a, 3t+2t, 1f*
19 Marina DELLA ROVERE GER 39.53 21.35 18.18 4.75 4.33 4.58 4.58 4.50 0.00 13 2a, 2z+2lo, 2f
20 Silja Anna Skulstad URANG NOR 39.47 21.35 18.12 4.50 4.17 4.58 4.58 4.83 0.00 21 3s<+2t, 2f, 2a
21 Anna VALESI ITA 39.16 20.50 19.66 5.00 4.67 4.75 5.08 5.08 1.00 36
22 Belen ALVAREZ ESP 38.54 20.32 18.22 4.58 4.17 4.67 4.67 4.67 0.00 24
23 Greta LUPATTELLI ITA 37.76 19.32 18.44 4.58 4.33 4.58 4.75 4.83 0.00 3
24 Caterina Idealibera LA PORTA ITA 36.91 19.29 17.62 4.50 4.17 4.50 4.42 4.42 0.00 14
25 Sara BORDIGA ITA 36.05 18.71 17.34 4.50 4.17 4.25 4.33 4.42 0.00 11
26 Madicken ASTORSDOTTER SWE 34.93 17.45 17.48 4.50 4.17 4.25 4.50 4.42 0.00 33
27 Amanda SABEL SWE 33.98 15.92 18.06 4.58 4.42 4.33 4.58 4.67 0.00 29
28 Kari Sofie Slordahl TELLEFSEN NOR 33.69 17.49 16.20 4.17 3.75 4.08 4.17 4.08 0.00 26
29 Inka MELENDER FIN 33.34 16.62 17.72 4.50 4.25 4.25 4.58 4.58 1.00 4
30 Klaudia TOULOVA SVK 30.91 15.59 16.32 4.25 3.83 4.08 4.25 4.00 1.00 1
31 Lucrezia MAPELLI ITA 29.81 14.15 15.66 4.00 3.67 3.83 4.00 4.08 0.00 2
32 Ruslana MOSKALENKO UKR 23.52 10.24 14.28 3.67 3.50 3.25 3.75 3.67 1.00 27

Tech Team

Ref: Andreeva-RUS
TC: Krusec-SLO
TS: Pavicic-CRO
ATS: Bombardieri-ITA

Judges: RUS ITA BIH AUT ITA

JUNIOR LADIES FREESKATE Sat 03/30 10:10 am local time / 4:10 am EDT START ORDER is reverse of SP finish

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS JUNIOR MEN SHORT PROGRAM

1 Nikolaj MEMOLA 738 ITA 54.30 29.31 24.99 5.08 4.67 5.08 5.08 5.08 0.00 1 3z+3t<, 3f, 2a
2 Patrizio ROMANO ROSSI ESP 46.69 24.35 22.34 4.42 4.17 4.58 4.50 4.67 0.00 2 2a, 3s+2t, 2f
3 Michail SAVITSKIY GER 46.32 22.15 24.17 4.92 4.58 4.83 4.92 4.92 0.00 7 3t+2t, 2f, 2a
4 Oliver PRAETORIUS SWE 45.86 22.11 23.75 4.75 4.50 4.75 4.83 4.92 0.00 6 1a*, 3z+3t, 2f
5 Filippo DONGHI 725 ITA 44.92 21.09 23.83 4.83 4.50 5.00 4.83 4.67 0.00 3 2a, 3t+2t, 2f
6 Emanuele INDELICATO 416 ITA 44.09 21.76 23.33 4.83 4.58 4.67 4.67 4.58 1.00 4 3s+2t, 3f<↓, 2a
7 Valentin EISENBAUER AUT 43.09 19.25 23.84 4.75 4.58 4.67 4.92 4.92 0.00 8 3f<, 2a<, 3z<<+2t
8 Guido Adalberto OFFSAS 725 ITA 42.54 20.87 22.67 4.67 4.33 4.67 4.58 4.42 1.00 5 3s+2t↓, 2a, 2f

Tech Team

Ref: Andreeva-RUS
TC: Krusec-SLO
TS: Jacupcevic Marinkovic-CRO
ATS: DeBernardis-ITA

Judges: RUS ITA BIH SWE USA

JUNIOR MEN FREESKATE Sun 03/31 3:30 pm local time / 9:30 am EDT START ORDER is reverse of SP finish

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


START ORDER SENIOR LADIES SHORT PROGRAM Sat 5:30 pm local time / 11:30 am EDT

1 Roberta RODEGHIERO ITA
2 Iildi ADOK SWE
3 Veronika SHEVELEVA KAZ
4 Vera STOLT FIN

5 Pernille SORENSEN DEN
6 Lara Naki GUTMANN ITA
7 Marina PIREDDA ITA
8 Anna IVANCHENKO UKR
9 Victorila HÜBLER AUT

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

10 Josefin TALJEGARD SWE
11 Gabriella IZZO USA
12 Nathalie WEINZIERL GER
13 Kristina ISAEV GER
14 Tifani TESZARE SWE

15 Starr ANDREWS USA
16 Tanja ODERMATT SUI
17 Chenny PAOLUCCI ITA
18 Elettra OLIVOTTO ITA
19 Sara CONTI ITA

Tech Team

Ref: Orlandini-ITA
TC: Andreeva-RUS
TS: Bombardieri-ITA
ATS: Martinek-AUT

Judges: ITA ITA AUT NOR USA

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER SENIOR MEN SHORT PROGRAM Sat 3/30 8:15 pm local time / 2:15 pm EDT

1 Maurizio ZANDRON AUT
2 Mattia DALLA TORRE ITA
3 Akeksandr ZLATKOV BUL
4 Catalin DIMITRESCU GER
5 Andrew TORGASHEV USA
6 Tom BOUVART FRA

7 Davide LEWTON BRAIN MON
8 Tomas Lorenç GUARINO SABATÉ SUI
9 Michael NEUMAN SVK
10 Serhii SOKOLOV UKR
11 Manuel DRESCHLER AUT
12 Daniel ENGELSON SWE

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

13 Alexei KRASNOZHON USA
14 Nicola TODESCHINI SUI
15 Alexander LEBEDEV BIH
16 Jari KESSLER ITA
17 Philip WARREN FRA
18 Radoslav MARINOV BUL

Tech Team

Ref: Orlandini-ITA
TC: Andreeva-RUS
TS: DeBernardis-ITA
ATS: Jakupcevic Marinkovic-CRO

Judges: ITA ITA NOR USA SWE

=======================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 EGNA SPRING TROPHY 3/28-31 Egna ITA

Postby chuckiem » Sat Mar 30, 2019 4:36 pm

RESULTS ADVANCED NOVICE MEN FREESKATE

1 Robert YAMPOLSKY USA 73.06 35.98 38.08 5.58 5.00 5.25 5.33 1.00 11 3lo+2t, 1z, 3lo, 3z+2t, 3f, 2a, time
2 Raffaele Francesco ZICH ITA 59.00 26.23 33.27 4.83 4.25 4.58 4.83 0.50 10 3lo<↓, 2z+2lo, 2a, 2a, 2f, 2z+2lo
3 Dimitrii BAKHOTSKII RUS 58.70 27.06 31.64 4.58 4.25 4.42 4.33 0.00 7 2z, 2a, 3s<, 3t+2t, 3s<<+2t, 2a
4 Ahmed AXEL FRA 57.77 26.13 31.64 4.33 4.17 4.50 4.58 0.00 8 2f+2lo, 2z, 2a+2t, 2f, 2z, 2a
5 Michel DELLIO ITA 57.42 25.71 32.71 4.58 4.67 4.42 4.50 1.00 9 2a, 3s↓, 3s↓+rep, 2a, 2f+2t, 2z+2t
6 Edoardo COMI ITA 54.22 26.46 27.76 4.17 3.67 3.83 3.75 0.00 3 2a, 3t, 3s+2t, 2a, 2lo+2t, 2lo
7 Adam HAGARA SVK 50.26 23.88 26.38 3.58 3.83 3.75 3.50 0.00 5 3s<, 2ze+2lo, 2a, 2z!, 2a, 2f+2lo
8 Dennis ANDREOLETTI ITA 49.92 24.10 25.82 3.92 3.50 3.50 3.42 0.00 4 2a+2t, 3t, 3t+rep, 2a, 2z, 2z
9 Gabriel RENOLDI ITA 46.62 21.74 26.38 4.00 3.75 3.33 3.58 1.50 6 2a, 3lo<↓, 2z+2lo, 3lo↓+rep, 2a<↓, 2z
10 Simone LONGO ITA 40.96 19.36 21.60 3.25 2.83 3.00 2.92 0.00 2 2lo+2t, 2f, 1a, 2z, 2f+2t, 2z
11 Gabriele PARROCCHETTI ITA 36.24 14.64 21.60 3.08 3.00 3.00 2.92 0.00 1 2z, 2z+2t, 2fe, 2lo, 2f!^1a, 1a



FINAL STANDINGS ADVANCED NOVICE MEN

1 - Robert YAMPOLSKY USA 115.31 1 1 Robert is the 2019 US Intermediate (Pre-Novice) Champion
2 - Francesco RAFFAELE ZICH ITA 97.64 2 2
3 - Michel DELLIO ITA 95.36 3 5
4 - Dimitri BAKHOTSKII RUS 92.42 5 3
5 - Axel AHMED FRA 91.63 4 4
6 - Edoardo COMI ITA 80.58 9 6
7 - Gabriel RENOLDI ITA 79.80 6 9
8 - Adam HAGARA SVK 79.51 7 7
9 - Dennis ANDREOLETTI ITA 77.40 8 8
10 - Simone LONGO ITA 63.14 10 10
11 - Gabriele PARROCCHETTI ITA 54.58 11 11

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS JUNIOR LADIES FREESKATE

1 Calista CHOI USA 107.64 57.91 49.73 6.33 5.92 6.42 6.08 6.33 0.00 30 2a, 3z+2t, 3lo, 3z, 3t+eu+2f, 3s+2t, 3t<
2 Alessia TORNAGHI ITA 104.75 57.82 46.93 6.00 5.50 6.00 6.00 5.83 0.00 28 2a+eu+3s, 3z, 3f!<, 3lo<+2t, 2a+3t, 3lo, 3s
3 Olga MIKUTINA AUT 93.72 48.25 45.47 5.75 5.42 5.75 5.75 5.75 0.00 31 3z+seq+2t*, 2f, 3s<+3t<, 3z, 3lo, 2+2t+2lo, 2a
4 Audrey SHIN USA 90.84 43.25 47.59 6.00 5.83 5.83 6.08 6.00 0.00 32 2a, 3z+3t<, 3s, 2a<<, 3f!, 1z, 3lo<+2t+2lo<
5 Mai HELSKE FIN 86.95 45.22 41.73 5.33 4.92 5.33 5.17 5.33 0.00 25 3lo<, 3t+3u+2s, 3s+2t, 2a+2t, 3s, 3t, 2a
6 Federica GRANDESSO ITA 85.69 46.42 40.27 5.25 4.67 5.33 4.92 5.00 1.00 24 3z, 3f+2t, 3s+eu+2f, 3lo, 2a, 3t+2t, 1a, ↓steps
7 Maria LEVUSHKINA BUL 79.13 40.52 41.61 5.67 5.17 4.83 5.17 5.17 3.00 29 3z<↓, 3f, 3lo+2t, 2a, 3f<↓+rep, 3lo↓, 2a+eu+2s
8 Linn JOERGENSEN GER 74.46 36.52 38.94 5.17 4.50 5.08 4.92 4.67 1.00 17 3s, 3t+2t, 2a, 2a↓, 3t, 2s, 2f+eu+2s
9 Emelie NORDQVIST SWE 74.45 35.19 40.26 5.25 4.75 5.08 5.00 5.08 1.00 19 3s+2t, 1lo, 3lo+2t, 1a, 3s<↓, 2a+eu<<+2s, 2f
10 Anna VALESI ITA 73.78 37.10 36.68 4.67 4.42 4.67 4.67 4.50 0.00 12 3s+2t, 3s+2t, 2z, 2a, 2f+eu+2s, 2f, 2a
11 Hana KOSIC CRO 73.44 33.50 40.94 5.42 4.75 5.00 5.17 5.25 1.00 22 3s+2t, 2a, 3s↓, 1a, 2z+eu+2s, 2f+2t, 2f
12 Giuditta SARTORI ITA 73.38 34.17 39.21 5.00 4.92 4.67 5.00 4.92 0.00 27 2t, 2lo, 3s+2t, 2a, 2a, 2z+2t*+1lo, 2z
13 Silja Anna Skulstad URANG NOR 72.91 35.18 37.73 4.92 4.33 4.83 4.75 4.75 0.00 13 3s+2t+2lo, 3t<<, 3s<, 2a+2t, 2z, 2f, 2f+2lo
14 Elena RAINER ITA 71.55 34.75 38.80 5.08 4.83 4.42 5.00 4.92 2.00 26 3s↓, 3lo<↓, 3s+2t, 2f+eu+2s, 2a, 2a, 2lo+2t
15 Vivien TESZARI SWE 70.52 32.51 38.01 5.00 4.42 4.92 4.67 4.75 0.00 18 2z+2t+2lo, 3z<, 2a, 1z, 2fe, 2a+2t, 2fe
16 Ester SCHWARZ ITA 70.36 34.50 37.86 5.00 4.75 4.58 4.75 4.58 2.00 23 3lo, 2t, 3t↓, 3s<+2t, 2a, 2z↓, 2z+2lo+2lo
17 Caterina Idealibera LA PORTA ITA 68.15 33.75 34.40 4.42 4.08 4.33 4.42 4.25 0.00 9
18 Marina DELLA ROVERE GER 68.00 31.87 36.13 4.58 4.42 4.67 4.58 4.33 0.00 14
19 Lea SCHWAMBERGER GER 66.62 29.09 38.53 5.08 4.58 4.67 4.92 4.83 1.00 20
20 Nicole NAYDA UKR 66.39 29.72 36.67 4.67 4.50 4.58 4.67 4.50 0.00 16
21 Belen ALVAREZ ESP 64.83 31.89 34.94 4.67 4.17 4.17 4.50 4.33 2.00 11
22 Kari Sofie Slordahl TELLEFSEN NOR 64.05 32.91 32.14 4.17 3.75 3.92 4.25 4.00 1.00 5
23 Madicken ASTORSDOTTER SWE 63.75 29.75 34.00 4.33 4.00 4.17 4.42 4.33 0.00 7
24 Greta LUPATTELLI ITA 58.98 26.65 33.33 4.42 3.75 4.08 4.33 4.25 1.00 10
25 Francesca POLETTI ITA 57.80 25.40 34.40 4.58 4.25 4.00 4.50 4.17 2.00 15
26 Pauline IRMAN SUI 56.89 25.35 34.54 4.75 4.17 3.92 4.50 4.25 3.00 21
27 Amanda SABEL SWE 55.72 24.59 32.13 4.00 3.83 4.00 4.08 4.17 1.00 6
28 Inka MELENDER FIN 54.27 25.59 30.68 4.17 3.67 3.75 3.92 3.67 2.00 4
29 Sara BORDIGA ITA 52.60 22.33 32.27 4.08 4.00 3.75 4.17 4.17 2.00 8
30 Lucrezia MAPELLI ITA 46.56 20.97 27.59 3.58 3.25 3.33 3.58 3.50 2.00 2
31 Klaudia TOULOVA SVK 43.84 19.64 27.20 3.75 3.33 3.17 3.50 3.25 3.00 3
32 Ruslana MOSKALENKO UKR 43.48 18.89 25.59 3.33 3.00 3.25 3.33 3.08 1.00 1


FINAL STANDINGS JUNIOR LADIES

1 - Calista CHOI USA 159.68 3 1 Calista is the 2019 US Novice Champion
2 - Alessia TORNAGHI ITA 153.68 5 2
3 - Olga MIKUTINA AUT 147.24 2 3
4 - Audrey SHIN USA 144.94 1 4
5 - Mai HELSKE FIN 132.36 8 5
6 - Federica GRANDESSO ITA 130.59 9 6
7 - Maria LEVUSHKINA BUL 130.59 4 7
8 - Giuditta SARTORI ITA 120.50 6 12
9 - Elena RAINER ITA 117.92 7 14
10 - Hana KOSIC CRO 117.76 11 11
11 - Emelie NORDQVIST SWE 117.15 14 9
12 - Esther SCHWARZ ITA 114.93 10 16
13 - Linn JOERGENSEN GER 114.69 16 8
14 - Anna VALESI ITA 112.94 21 10
15 - Silja Anna SKULSTAD URANG NOR 112.38 20 13
16 - Vivien TESZARI SWE 111.34 15 15
17 - Lea SCHWAMBERGER GER 109.76 13 19
18 - Marina DELLA ROVERE GER 107.53 19 18
19 - Nikole NAYDA UKR 106.54 17 20
20 - Caterina LA PORTA ITA 105.06 24 17
21 - Belen ALVAREZ ESP 103.37 22 21
22 - Pauline TOMAS IRMAN SUI 100.21 12 26
23 - Madicken ASTORSDOTTER SWE 98.68 26 23
24 - Francesca POLETTI ITA 97.85 18 25
25 - Kari Sofie SLØRDAHL TELLEFSEN NOR 97.74 28 22
26 - Greta LUPATTELLI ITA 96.74 23 24
27 - Amanda SABEL SWE 89.70 27 27
28 - Sara BORDIGA ITA 88.65 25 29
29 - Inka MELENDER FIN 87.61 29 28
30 - Lucrezia MAPELLI ITA 76.37 31 30
31 - Klaudia TOULOVA SVK 74.75 30 31
32 - Ruslana MOSKALENKO UKR 67.00 32 32

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS SENIOR LADIES SHORT PROGRAM

1 Starr ANDREWS USA 64.83 35.49 29.34 7.25 7.08 7.50 7.42 7.42 0.00 15 3t+3t, 3lo, 2a
2 Gabriella IZZO USA 61.45 33.67 27.78 7.00 6.83 7.08 6.75 7.08 0.00 11 3f+3lo<, 3z, 2a
3 Marina PIREDDA ITA 56.45 30.91 25.54 6.50 6.42 6.33 6.42 6.25 0.00 7 3t+3t, 3z, 1a*
4 Sara CONTI ITA 55.22 31.28 23.94 5.92 5.58 6.17 6.17 6.08 0.00 19 3t+3t, 3lo, 2a
5 Nathalie WEINZIERL GER 53.74 29.14 25.60 6.58 6.17 6.33 6.50 6.42 1.00 12 3z↓, 2a, 3lo+2t
6 Vera STOLT FIN 52.99 31.25 21.74 5.50 5.17 5.58 5.50 5.42 0.00 4 3z+3t, 3f, 2a
7 Elettra OLIVOTTO ITA 49.27 27.15 23.12 5.75 5.42 5.83 5.83 6.08 1.00 18 3z↓, 2a, 3t+2t
8 Josefin TALJEGARD SWE 49.24 24.56 24.68 6.00 5.75 6.17 6.42 6.50 0.00 10 3f<, 3s+2t, 2a
9 Lara Naki GUTMANN ITA 48.81 25.83 23.98 5.83 5.92 5.83 6.33 6.08 1.00 6 3t+3t<↓, 3lo<, 2a
10 Chenny PAOLUCCI ITA 47.47 26.19 22.28 5.50 5.42 5.67 5.50 5.75 1.00 17 3z<↓, 3lo+2t, 2a
11 Tanja ODERMATT SUI 45.05 24.39 20.66 5.33 4.75 5.25 5.25 5.25 0.00 16 3lo, 3t+2t, 2a
12 Victorila HÜBLER AUT 42.85 22.19 20.66 5.17 4.83 5.17 5.33 5.33 0.00 9 3t, 3s+2t, 2a
13 Veronika SHEVELEVA KAZ 39.30 18.70 20.60 5.08 4.92 5.17 5.25 5.33 0.00 3 2a, 3s<<, 3lo<<+combo+2t*
14 Anna IVANCHENKO UKR 38.85 19.11 20.74 5.33 5.17 5.17 5.25 5.00 1.00 8 late start, 3lo+2t, 2a, 2f!*
15 Tifani TESZARE SWE 37.60 18.06 19.54 4.92 4.50 4.83 5.17 5.00 0.00 14 2a, 3s<<-nc, 3f<<
16 Iildi ADOK SWE 37.55 17.37 20.18 5.08 4.75 5.08 5.25 5.08 0.00 2 2a, 3s<<+2t, 3lo<<
17 Kristina ISAEV GER 37.45 19.85 19.60 5.17 4.67 4.58 5.08 5.00 2.00 13 3f<↓-nc, 3t↓, 2a
WD Pernille SORENSEN DEN
WD Roberta RODEGHIERO ITA


SENIOR LADIES FREESKATE Sun 3/31 9am local time / 3 am EDT START ORDER is reverse of SP finish

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS SENIOR MEN SHORT PROGRAM

1 Alexei KRASNOZHON USA 74.17 39.34 34.83 7.08 6.67 7.08 7.00 7.00 0.00 13 3fe+3lo<, 3a, 3z
2 Nicola TODESCHINI SUI 68.92 38.75 30.17 6.25 5.75 6.08 6.17 5.92 0.00 14 3a, 3z, 3t+3t
3 Catalin DIMITRESCU GER 67.80 37.30 30.50 6.33 5.92 6.25 6.08 5.92 0.00 4 3t+3t, 3a, 3z
4 Andrew TORGASHEV USA 66.97 31.47 36.50 7.58 7.00 7.08 7.42 7.42 1.00 5 2t*, 3a<↓, 3z+3t
5 Jari KESSLER ITA 64.33 30.01 34.32 6.83 6.83 6.83 7.00 6.83 0.00 16 3t+2t, 3lo, 2a
6 Davide LEWTON BRAIN MON 62.45 32.44 30.01 5.92 5.67 6.08 6.17 6.17 0.00 7 3t+3t, 3z, 2a
7 Maurizio ZANDRON AUT 61.75 29.25 32.50 6.50 6.33 6.42 6.67 6.58 0.00 1 3a, 3lo, 3z+1t*
8 Radoslav MARINOV BUL 60.80 32.47 28.33 5.75 5.67 5.58 5.75 5.58 0.00 18 3z+3t, 3f!, 2a
9 Mattia DALLA TORRE ITA 59.45 29.04 30.41 6.00 5.92 6.08 6.33 6.08 0.00 2 1a*, 3f+3t, 3lo
10 Tom BOUVART FRA 58.50 29.34 30.16 6.00 5.83 6.00 6.25 6.08 1.00 6 3z, 3t+3t↓, 2a
11 Philip WARREN FRA 58.04 29.96 28.08 5.67 5.50 5.58 5.75 5.58 0.00 17 3fe+3t, 3a, 3z
12 Michael NEUMAN SVK 56.74 29.00 27.74 5.50 5.58 5.50 5.58 5.58 0.00 9 2a, 3z+3t, 3f
13 Alexander LEBEDEV BLR 53.76 26.50 27.26 5.67 5.42 5.42 5.50 5.25 0.00 15 2a, 3z+3t, 3f!
14 Manuel DRESCHLER AUT 46.82 25.99 20.83 4.00 4.33 4.00 4.33 4.17 0.00 11 3t+3lo, 3s, 2a
15 Daniel ENGELSON SWE 38.86 19.03 19.83 4.08 3.83 3.92 4.08 3.92 0.00 12 3t+2t, 3s, 2a<<
16 Serhii SOKOLOV UKR 37.07 16.31 21.76 4.67 4.17 4.42 4.25 4.25 1.00 10 3f↓, 3z!-nc, 2a
WD Tomas Lorenç GUARINO SABATÉ SUI
WD Akeksandr ZLATKOV BUL


SENIOR MEN FREESKATE Sun 3/31 12:30 pm local time / 6:30 am EDT START ORDER: reverse of SP finish

============================================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2019 EGNA SPRING TROPHY 3/28-31 Egna ITA

Postby chuckiem » Sun Mar 31, 2019 12:35 pm

RESULTS SENIOR LADIES FREESKATE

1 Gabriella IZZO USA 120.55 64.01 56.54 7.00 6.75 7.17 7.25 7.17 0.00 16 3z+2t, 2a+eu+3s<, 3z, 3f, 3lo, 3f+2t, 2a
2 Starr ANDREWS USA 105.96 52.03 54.93 7.17 6.67 6.58 7.08 6.83 1.00 17 3ze↓, 3t+3t<, 3f, 2a, 3lo+2t+2lo<, 2lo, 3s^2a
3 Vera STOLT FIN 103.30 56.76 46.54 5.92 5.58 5.92 6.00 5.67 0.00 12 3z, 3lo, 3z+3t, 3f, 3s, 2a+2t+2lo, 2a
4 Marina PIREDDA ITA 101.76 52.88 49.88 6.42 6.17 6.17 6.42 6.00 1.00 15 1a+eu+3s, 3z↓, 3f, 3s, 3z+2t, 2a, 2z+2t
5 Josefin TALJEGARD SWE 101.09 50.16 50.93 6.17 6.08 6.50 6.50 6.58 0.00 10 3f, 3t, 3s+2t, 2a, 3s, 2a, 2f+2lo+2lo<
6 Nathalie WEINZIERL GER 96.05 46.98 49.07 6.42 5.50 6.33 6.25 6.17 0.00 13 2a, 3z, 3z+2t, 3lo, 3s, 1a+2t, 2lo
7 Lara Naki GUTMANN ITA 91.63 45.69 46.94 5.50 6.00 5.67 6.17 6.00 1.00 9 3lo, 3z<, 3s+2t, 3s, 3t<+eu+2s, 2a+2t, 3t<↓
8 Tanja ODERMATT SUI 89.41 46.87 42.54 5.42 4.92 5.42 5.50 5.33 0.00 7 3lo+eu+2s, 3t+2t, 3s, 3s+2t, 3t, 2a, 2a
9 Chenny PAOLUCCI ITA 82.38 39.05 43.33 5.42 5.00 5.50 5.58 5.58 0.00 8 3z<, 2f, 3lo, 3t+2t, 2s+2t, 2a<+eu<+2s
10 Victorila HÜBLER AUT 74.71 35.64 39.07 4.75 4.92 5.00 4.92 4.83 0.00 6 3t+2t, 3s<+2t, 3t<, 2a, 3s<, 2f+eu+2s, 2f
11 Kristina ISAEV GER 73.06 38.19 35.87 4.92 4.17 4.50 4.50 4.33 1.00 1 3f<<↓, 3t+2t, 3t, 1a, 2a+2t+2lo, 2f+2lo, 2f
12 Sara CONTI ITA 72.99 34.06 42.93 5.67 5.08 5.08 5.58 5.42 4.00 14 3lo↓, 3lo<↓+rep, 3s, 2a+2t, 3t, 2a, 3t↓+rep
13 Iildi ADOK SWE 68.33 32.47 35.86 4.58 4.25 4.58 4.50 4.50 0.00 2 2s, 2a+2t+2lo, 2a, 1f, 2z+2t, 2f+2lo<<, 2s
14 Elettra OLIVOTTO ITA 66.08 29.55 38.53 5.25 4.92 4.33 5.00 4.58 2.00 11 3t, 3lo, 2s, 3s, 3t↓+rep, 2a↓, 1a
15 Tifani TESZARE SWE 65.02 30.02 36.00 4.58 4.17 4.50 4.67 4.58 1.00 3 3s↓, 2a, 2z+2lo<+2t<<, 2f!, 2a, 2z
16 Anna IVANCHENKO UKR 62.81 26.95 35.86 4.58 4.50 4.33 4.67 4.33 0.00 4 2f, 2lo, 2f, 2s, 2z, 1lo, 2a+eu<+2f*
17 Veronika SHEVELEVA KAZ 49.00 22.73 32.27 4.25 4.00 3.67 4.33 3.92 6.00 5 2a+eu+2f, 3s<↓, 3lo<<↓, 2a<<↓, 3s<<+rep, 2f, 2z↓



FINAL STANDINGS SENIOR LADIES

1 - Gabriella IZZO USA 182.00 2 1 Gabriella is the 2019 US Junior Champion
2 - Starr ANDREWS USA 170.79 1 2
3 - Marina PIREDDA ITA 158.21 3 4
4 - Vera STOLT FIN 156.29 6 3
5 - Josefin TALJEGARD SWE 150.33 8 5
6 - Nathalie WEINZIERL GER 149.79 5 6
7 - Lara Naki GUTMANN ITA 140.44 9 7
8 - Tanja ODERMATT SUI 134.46 11 8
9 - Chenny PAOLUCCI ITA 129.85 10 9
10 - Sara CONTI ITA 128.21 4 12
11 - Victorila HÜBLER AUT 117.56 12 10
12 - Elettra OLIVOTTO ITA 115.35 7 14
13 - Kristina ISAEV GER 110.51 17 11
14 - Iildi ADOK SWE 105.88 16 13
15 - Tifani TESZARE SWE 102.62 15 15
16 - Anna IVANCHENKO UKR 101.66 14 16
17 - Veronika SHEVELEVA KAZ 88.30 13 17

----------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS SENIOR MEN FREESKATE

1 Andrew TORGASHEV USA 151.46 74.28 77.18 7.92 7.33 7.67 7.75 7.92 0.00 13 4t+3t, 2a, 4t, 3z!+seq+3s*, 3f, 3z!+2t, 3lo
2 Alexei KRASNOZHON USA 145.95 74.13 71.82 7.33 6.83 7.25 7.33 7.17 0.00 16 3f!+3t, 3a+2t+2lo, 3a, 2a, 3f!+3lo, 3z, 3s
3 Nicola TODESCHINI SUI 122.85 59.85 63.00 6.67 5.83 6.42 6.33 6.25 0.00 15 3a, 3z+2t, 3t+eu+2s, 2a+2t, 3s, 3z, 3lo
4 Maurizio ZANDRON AUT 121.87 56.39 66.48 6.58 6.50 6.50 6.83 6.83 1.00 10 3a+2t, 3a↓, 3z+3t, 2a, 3lo+eu<+3s, 3fe, 3z
5 Jari KESSLER ITA 117.21 49.37 67.84 6.75 6.67 6.67 7.00 6.83 0.00 12 2a+3t, 1z, 1f, 3t+eu+3s, 2a+2t, 1lo, 3s
6 Mattia DALLA TORRE ITA 116.89 54.05 64.84 6.42 6.50 6.25 6.75 6.50 2.00 8 3a↓, 4t<<↓, 2a, 2lo, 3t+eu+3s, 3lo+2t, 3t+1t
7 Alexander LEBEDEV BLR 113.84 58.68 55.16 5.42 5.83 5.50 5.50 5.33 0.00 4 2a, 3z+3t, 3f!, 3f!+eu+3s, 3lo, 3z, 2a
8 Tom BOUVART FRA 112.08 52.76 59.32 5.83 5.83 6.00 6.00 6.00 0.00 7 3z, 3lo, 3z+2t, 3t, 3s+2t, 3t+eu+2s, 2a
9 Davide LEWTON BRAIN MON 110.72 49.38 61.34 6.25 5.75 6.08 6.42 6.17 0.00 11 3t+3t, 3z, 1lo, 3s+2t, 2a+2t, 3s, 2a
10 Philip WARREN FRA 104.30 49.44 55.86 5.92 5.42 5.42 5.67 5.50 1.00 6 2f!, 3a, 3s, 3a+2t, 3lo, 1z, 3z↓
11 Radoslav MARINOV BUL 98.46 45.46 54.00 5.58 5.42 5.33 5.50 5.17 1.00 9 1z, 2a+3t, 3z<↓, 3lo+2t+2lo, 3f!+3t<, 3s<, 2a
12 Catalin DIMITRESCU GER 96.52 38.36 59.16 6.25 5.75 5.83 5.92 5.83 1.00 14 3z, 1a, 2f, 3lo, 2a, 3z↓+rep, 2t
13 Michael NEUMAN SVK 85.90 38.42 50.48 5.08 5.08 4.83 5.33 4.92 3.00 5 3z+3t<, 2a, 3lo↓, 3z↓, 3f!, 3f+rep, 3s<, time
14 Manuel DRESCHLER AUT 79.10 41.12 37.98 3.83 3.75 3.83 3.83 3.75 0.00 3 3lo, 3s, 3t, 2a, 2a+2t<, 3s+2t, 2f+2lo
15 Serhii SOKOLOV UKR 75.88 40.38 36.50 4.00 3.50 3.58 3.67 3.50 1.00 1 3f, 3z+2t, 3s, 3f+2t, 3z!, 3t+eu<+3s<<*↓, 2a
16 Daniel ENGELSON SWE 69.64 32.64 37.00 3.58 3.67 3.58 4.00 3.67 0.00 2 3t+2t, 3s+2t, 2f!+2lo+2lo, 3s<, 2t*, 2z



FINAL STANDINGS SENIOR MEN

1 - Alexei KRASNOZHON USA 220.12 1 2
2 - Andrew TORGASHEV USA 218.43 4 1
3 - Nicola TODESCHINI SUI 191.77 2 3
4 - Maurizio ZANDRON AUT 183.62 7 4
5 - Jari KESSLER ITA 181.54 5 5
6 - Mattia DALLA TORRE ITA 176.34 9 6
7 - Davide LEWTON BRAIN MON 173.17 6 9
8 - Tom BOUVART FRA 170.58 10 8
9 - Alexander LEBEDEV BLR 167.60 13 7
10 - Catalin DIMITRESCU GER 164.32 3 12
11 - Philip WARREN FRA 162.34 11 10
12 - Radoslav MARINOV BUL 159.26 8 11
13 - Michael NEUMAN SVK 142.64 12 13
14 - Manuel DRESCHLER AUT 125.92 14 14
15 - Serhii SOKOLOV UKR 112.95 16 15
16 - Daniel ENGELSON SWE 108.50 15 16

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS JUNIOR MEN FREESKATE


1 Oliver PRAETORIUS SWE 97.65 47.97 49.68 5.17 4.67 5.00 5.17 4.83 0.00 5 3z+2t, 3lo, 2a+eu+3s, 3f, 3lo+2t, 2a, 3s
2 Nikolaj MEMOLA ITA 96.70 44.38 54.32 5.50 5.17 5.33 5.58 5.58 2.00 8 3lo<, 3z+3t<<↓, 3f!<+2t, 3z, 3f!<↓, 2a+eu+2f, 2a
3 Emanuele INDELICATO ITA 79.77 36.93 43.84 4.50 4.25 4.42 4.50 4.25 1.00 3 3f, 3s+2t, 2a, 3t+2t, 3t↓, 3s, 1a+eu+2f
4 Patrizio ROMANO ROSSI ESP 77.67 35.99 42.68 4.25 4.17 4.17 4.42 4.33 1.00 7 3z, 3t, 3lo↓, 2a+eu<+2s, 3s+2t, 2a+seq+1a*, 3s
5 Filippo DONGHI ITA 71.61 27.79 43.82 4.25 4.08 4.50 4.50 4.58 0.00 4 2a, 3t, 2s, 2a, 2z+2t+2lo, 2f!, 2f!+2t<
6 Michail SAVITSKIY GER 71.60 24.96 48.64 5.00 4.58 4.83 5.08 4.83 2.00 6 3t↓, 2s, 2a, 3t↓+rep, 2s+eu+2s*, 2f, 2a
7 Valentin EISENBAUER AUT 67.15 29.99 38.16 3.92 3.58 3.83 3.92 3.83 1.00 2 3f<↓, 2a<, 3lo<+2t, 3z<+2t, 2z+eu<+2f, 3lo<
8 Guido Adalberto OFFSAS ITA 65.12 25.96 41.16 4.33 3.83 4.08 4.17 4.17 2.00 1 3t↓, 2s, 3lo, 2z, 2a, 2a↓, 1f



FINAL STANDINGS JUNIOR MEN

1 - Nikolaj MEMOLA ITA 151.00 1 2
2 - Oliver PRAETORIUS SWE 143.51 4 1
3 - Patrizio ROMANO ROSSI ESP 124.36 2 4
4 - Emanuele INDELICATO ITA 123.86 6 3
5 - Michail SAVITSKIY GER 117.92 3 6
6 - Filippo DONGHI ITA 116.53 5 5
7 - Valentin EISENBAUER AUT 110.24 7 7
8 - Guido Adalberto OFFSAS ITA 107.66 8 8


===================================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests