2018 BOSPHORUS CUP 11/28-12/1 Istanbul TUR

2018 BOSPHORUS CUP 11/28-12/1 Istanbul TUR

Postby chuckiem » Fri Nov 30, 2018 3:22 pm

RESULTS SR LADIES SHORT PROGRAM

1 Lara Naki GUTMANN ITA 53.98 29.38 24.60 6.00 5.83 6.17 6.25 6.50 0.00 17 3t+2t, 3s, 2a
2 Roberta RODEGHIERO ITA 50.78 27.78 23.00 5.67 5.50 5.83 5.75 6.00 0.00 12 3f, 3t+2t, 2a
3 Niki WORIES NED 50.26 26.52 24.74 6.17 5.92 6.25 6.25 6.33 1.00 14 3f+2t, 3z↓, 2a
4 Alisson Krystle PERTICHETO PHI 49.88 26.86 24.02 6.00 5.50 6.17 6.17 6.17 1.00 1 3f↓, 3t+2t, 2a
5 Oliwia RZEPIEL POL 46.61 24.61 23.00 5.83 5.42 5.75 5.83 5.92 1.00 11 3s+2t, 3lo↓, 2a
6 Varvara RAMADINOVA UKR 42.89 21.29 21.60 5.58 5.25 5.42 5.33 5.42 0.00 4 3s+2t<<, 2lo<<*, 2a
7 Bronislava DOBIASOVA SVK 41.43 19.77 22.66 5.83 5.33 5.67 5.67 5.83 1.00 18 3s+2t<, 2a, 3t<<↓
8 Sinem KUYUCU TUR 40.20 20.40 20.80 5.33 4.92 5.17 5.25 5.33 1.00 15 3s+2t, 3t<↓, 1a*
9 Veronika SHEVELEVA KAZ 39.72 19.86 19.86 5.17 4.83 5.00 5.00 4.83 0.00 9 2a, 3s<+1t*, 3lo<<
10 Güzide Irmak BAYIR TUR 38.93 19.11 21.82 5.50 5.17 5.42 5.50 5.67 2.00 5 3f<↓, 3lo<↓-nc, 2a
11 Sila SAYGI TUR 37.18 17.72 19.46 4.83 4.50 4.75 5.00 5.25 0.00 7 3t, 2s<<-nc, 2a
12 Ildi ADOK SWE 37.06 16.88 20.18 5.08 4.83 5.17 5.08 5.08 0.00 2
13 Anna IVANCHENKO UKR 34.73 16.33 18.40 4.75 4.42 4.50 4.75 4.58 0.00 10
14 Mariya FILIPPOVA UZB 31.59 13.55 18.04 4.58 4.33 4.50 4.58 4.58 0.00 3
15 Shoksanam TOKHIROVA UZB 29.95 13.55 16.40 4.17 3.83 4.08 4.25 4.17 0.00 13
16 Zeynep YIGIT TUR 28.28 11.88 16.40 4.08 3.92 4.08 4.17 4.25 0.00 6
17 Selin HAFIZOGLU TUR 27.59 11.61 16.98 4.50 4.08 4.08 4.33 4.25 1.00 16

Tech Team

Ref: Ahiskal-TUR
TC: Soos-HUN
TS: De Preter-BEL
ATS: Salur-TUR

Judges: RUS ROU TUR AZE POL

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS SR MEN SHORT PROGRAM

1 Morisi KVITELASHVILI GEO 78.66 41.91 37.75 7.58 7.33 7.50 7.67 7.67 1.00 6 4s+3t, 3a, 4t↓
2 Ivan SHMURATKO UKR 73.18 38.02 35.16 7.00 6.83 7.08 7.08 7.17 0.00 5 3a, 3z+3t, 3f
3 Irakli MAYSURADZE GEO 65.41 31.83 34.58 7.00 6.75 6.83 7.00 7.00 1.00 4 4t↓, 3a, 3f+3t, 0 Cssp
4 Burak DEMIRBOGA TUR 61.80 29.22 32.58 6.67 6.33 6.42 6.58 6.58 0.00 3 3a, 3z, 3f+2t
5 Basar OKTAR TUR 60.98 31.48 30.50 6.17 5.83 6.08 6.17 6.25 1.00 2 3a↓, 3z+3t, 3f
6 Daniel ENGELSON SWE 33.05 12.64 21.41 4.50 4.08 4.25 4.25 4.33 1.00 1

Tech Team

Ref: Ahiskal-TUR
TC: Soos-HUN
TS: Ulu-TUR
ATS: De Preter-BEL

Judges: GEO UKR TUR AZE POL

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS JR RHYTHM DANCE

1 Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA 57.68 32.02 25.66 6.50 6.25 6.50 6.50 6.33 0.00 11
2 Carolina Portesi PERONI / Michael CHRASTECKY ITA 56.03 32.17 23.86 5.83 5.67 6.08 6.17 6.08 0.00 5
3 Sofiia LYZOHUB / Danylo YEFREMENKO UKR 51.72 28.26 23.46 5.83 5.75 6.00 5.83 5.92 0.00 7
4 Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER GER 49.67 27.41 22.26 5.58 5.25 5.58 5.75 5.67 0.00 1
5 Alexandra SAMERSOVA / Evgeny KURKIN RUS 45.24 25.12 20.12 5.08 4.92 5.08 5.00 5.08 0.00 10
6 Marina PHILIPPOVA / Vadym KRAVTSOV AUT 44.41 25.27 19.14 4.92 4.67 4.75 4.83 4.75 0.00 3
7 Anna DAVIDENKO / Ivan GALAEV RUS 41.91 23.17 18.74 4.75 4.50 4.75 4.75 4.67 0.00 9
8 Iklim SENTUNALI / Agahan Berk DÖRTKOL TUR 32.36 17.76 14.60 3.83 3.42 3.67 3.75 3.58 0.00 4
9 Natallia PAZHYVILKA / Ilya DRANTUSAU BLR 29.21 12.81 18.40 4.75 4.42 4.42 4.83 4.58 2.00 12 falls
10 Arina PAVLISHCHUK / Aleksandr KUROPATKA UZB 26.92 13.00 14.92 3.83 3.42 3.83 3.83 3.75 1.00 6 ext lift
11 Rumeysa ODABAS / Nasip BASTÜRK TUR 25.92 13.72 12.20 3.17 2.83 3.08 3.17 3.00 0.00 2
12 Amira MIRALIMOVA / Konastantin LI UZB 19.08 8.34 11.74 3.08 3.00 3.00 2.92 2.67 1.00 8 violation choreo

Tech Team

Ref: Labunskaya-RUS
TC: Kozubek-POL
TS: Towler-Green-GBR
ATS: Durnev-RUS

Judges: UKR GEO BLR ITA RUS

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS SR RHYTHM DANCE

1 Shari KOCH / Christian NUECHTERN GER 67.87 38.47 29.40 7.42 7.08 7.50 7.42 7.33 0.00 3
2 Sofia EVDOKIMOVA / Egor BAZIN RUS 67.82 36.68 31.14 7.83 7.67 7.75 7.75 7.92 0.00 1
3 Adeline GALAYAVIEVA / Louis THAURON FRA 63.95 35.17 28.78 7.00 7.00 7.33 7.33 7.33 0.00 6
4 Carolina MOSCHENI / Andrea FABBRI ITA 62.70 36.16 26.54 6.75 6.42 6.67 6.58 6.75 0.00 5
5 Nicole KELLY / Berk AKALIN TUR 59.71 34.53 25.18 6.50 6.08 6.33 6.33 6.25 0.00 7
6 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALHKHOUSKI BLR 56.11 30.91 25.20 6.42 6.00 6.25 6.50 6.33 0.00 2
7 Victoria MANNI / Carlo ROETHLISBERGER SUI 50.74 27.96 24.78 6.33 6.08 5.92 6.33 6.33 2.00 4 falls
8 Anastasia SHAKUN / Daniil RAGIMOV RUS 50.10 27.68 23.42 5.92 5.67 5.92 5.92 5.83 1.00 8 ext lift

Tech Team

Ref: Labunskaya-RUS
TC: Kozubek-POL
TS: Durnev-RUS
ATS: Towler-Green-GBR

Judges: ITA UKR BLR RUS TUR

====================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 BOSPHORUS CUP 11/28-12/1 Istanbul TUR

Postby chuckiem » Sat Dec 01, 2018 4:10 pm

RESULTS SR LADIES FREESKATE

1 Alisson Krystle PERTICHETO PHI 103.37 51.64 51.73 6.50 6.08 6.58 6.50 6.67 0.00 13 3f, 3t, 2a, 3lo+2t, 2a+eu+2s, 3s, 3t+rep
2 Lara Naki GUTMANN ITA 96.39 44.12 52.27 6.50 6.25 6.50 6.67 6.75 0.00 15 3lo, 2z+2lo+2lo, 3s+2t, 3s<, 3t<+2t, 2a, 2t*
3 Oliwia RZEPIEL POL 87.76 43.15 45.61 5.75 5.42 5.67 5.75 5.92 1.00 14 3lo<<+2t, 3lo<↓, 3s+2t, 3s, 2a, 2z+2lo+2lo, 2a
4 Niki WORIES NED 86.25 37.11 50.14 6.25 6.08 5.92 6.42 6.67 1.00 16 3f, 2z+2t, 2f, 3lo<<, 3z, 2a+eu+2s, 2a↓
5 Sinem KUYUCU TUR 80.98 38.92 43.06 5.50 5.08 5.42 5.33 5.58 1.00 9 2a, 3s+2t, 2s, 3t<↓, 2a, 2f+2lo, 2z+2t
6 Ildi ADOK SWE 80.39 36.52 43.87 5.42 5.08 5.75 5.42 5.75 0.00 11 2s, 1a, 2a, 2f+2t+2lo, 2z+2t, 2f+2lo, 2s
7 Bronislava DOBIASOVA SVK 79.12 38.38 43.74 5.50 5.17 5.50 5.50 5.67 3.00 7 3s↓, 2t+2t, 2a, 2a, 2f+2lo, 2f+eu+3s, 2lo, time -2
8 Sila SAYGI TUR 78.01 33.87 44.14 5.42 5.17 5.58 5.50 5.92 0.00 10
9 Güzide Irmak BAYIR TUR 76.76 34.63 44.13 5.58 5.25 5.50 5.67 5.58 2.00 8
10 Veronika SHEVELEVA KAZ 74.78 34.65 40.13 5.25 4.67 5.08 5.00 5.08 0.00 6
11 Varvara RAMADINOVA UKR 68.44 30.18 42.26 5.58 5.25 5.08 5.25 5.25 4.00 12
12 Anna IVANCHENKO UKR 67.26 30.00 38.26 4.83 4.58 4.75 4.83 4.92 1.00 4
13 Selin HAFIZOGLU TUR 62.01 27.95 35.06 4.58 4.25 4.33 4.33 4.42 1.00 2
14 Zeynep YIGIT TUR 60.85 27.24 33.61 4.42 3.92 4.17 4.25 4.25 0.00 5
15 Mariya FILIPPOVA UZB 60.19 25.07 36.12 4.58 4.33 4.50 4.58 4.58 1.00 3
16 Shoksanam TOKHIROVA UZB 59.66 26.98 32.68 4.17 3.92 4.17 4.17 4.00 0.00 1
WD Roberta RODEGHIERO ITA



FINAL STANDINGS SR LADIES

1 - Alisson Krystle PERTICHETO PHI 153.25 4 1
2 - Lara Naki GUTMANN ITA 150.37 1 2
3 - Niki WORIES NED 136.51 3 4
4 - Oliwia RZEPIEL POL 134.37 5 3
5 - Sinem KUYUCU TUR 121.18 8 5
6 - Bronislava DOBIASOVA SVK 120.55 7 7
7 - Ildi ADOK SWE 117.45 12 6
8 - Güzide Irmak BAYIR TUR 115.69 10 9
9 - Sila SAYGI TUR 115.19 11 8
10 - Veronika SHEVELEVA KAZ 114.50 9 10
11 - Varvara RAMADINOVA UKR 111.33 6 11
12 - Anna IVANCHENKO UKR 101.99 13 12
13 - Mariya FILIPPOVA UZB 91.78 14 15
14 - Shoksanam TOKHIROVA UZB 89.61 15 16
15 - Selin HAFIZOGLU TUR 89.60 17 13
16 - Zeynep YIGIT TUR 89.13 16 14
R Roberta RODEGHIERO ITA 2

---------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS SR MEN FREESKATE

1 Morisi KVITELASHVILI GEO 142.07 65.73 77.34 7.92 7.67 7.50 7.75 7.83 1.00 6 4s+2t, 3a, 3f+eu<<+2s, 3lo, 2t, 2s+3t↓, 3f
2 Basar OKTAR TUR 138.48 71.00 67.48 6.75 6.50 6.83 6.83 6.83 0.00 2 2a, 3f+3t, 3lo, 3z+2t, 3s, 3f+2t+2lo, 3z
3 Ivan SHMURATKO UKR 135.47 65.81 70.66 7.08 6.83 7.00 7.17 7.25 1.00 5 3a, 3f+3t↓, 3a+2t, 3f, 3lo, 3a+eu+2s, 2a
4 Irakli MAYSURADZE GEO 114.09 49.75 68.34 7.08 6.67 6.50 7.00 6.92 4.00 4 4t<↓, 3a+2t, 3f, 3lo, 3a<↓, 1z+1t, 3lo+eu+3s<↓
5 Burak DEMIRBOGA TUR 108.63 47.47 63.16 6.50 6.08 6.25 6.42 6.33 2.00 3 3a+2t, 3a↓, 3z+3t, 3lo, 2f, 3s↓, 2z
6 Daniel ENGELSON SWE 64.34 25.84 40.50 4.08 3.92 4.00 4.08 4.17 2.00 1


1 - Morisi KVITELASHVILI GEO 220.73 1 1
2 - Ivan SHMURATKO UKR 208.65 2 3
3 - Basar OKTAR TUR 199.46 5 2
4 - Irakli MAYSURADZE GEO 179.50 3 4
5 - Burak DEMIRBOGA TUR 170.43 4 5
6 - Daniel ENGELSON SWE 97.39 6 6

----------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS JUNIOR FREEDANCE

1 Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA 87.19 47.19 40.00 6.67 6.42 6.75 6.75 6.75 0.00 11
2 Carolina Portesi PERONI / Michael CHRASTECKY ITA 77.27 41.57 36.70 6.17 5.92 6.08 6.25 6.17 1.00 12 fall
3 Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER GER 76.77 41.87 34.90 5.83 5.50 5.92 6.00 5.83 0.00 9
4 Sofiia LYZOHUB / Danylo YEFREMENKO UKR 73.96 38.16 35.80 6.00 5.83 6.00 6.08 5.92 0.00 10
5 Alexandra SAMERSOVA / Evgeny KURKIN RUS 66.21 35.51 32.70 5.33 5.25 5.50 5.50 5.67 2.00 7 ext lift, xtra elem
6 Marina PHILIPPOVA / Vadym KRAVTSOV AUT 64.75 35.85 28.90 4.92 4.58 4.83 4.92 4.83 0.00 8
7 Anna DAVIDENKO / Ivan GALAEV RUS 63.31 34.51 28.80 4.92 4.67 4.83 4.92 4.67 0.00 6
8 Natallia PAZHYVILKA / Ilya DRANTUSAU BLR 56.62 29.12 28.50 4.75 4.50 4.75 4.92 4.83 1.00 4 ext lift
9 Iklim SENTUNALI / Agahan Berk DÖRTKOL TUR 46.89 22.09 24.80 4.08 3.75 4.25 4.33 4.25 0.00 5
10 Arina PAVLISHCHUK / Aleksandr KUROPATKA UZB 37.12 18.82 20.30 3.58 3.42 3.42 3.25 3.25 2.00 1 music req viol
11 Rumeysa ODABAS / Nasip BASTÜRK TUR 32.75 18.05 15.70 2.75 2.42 2.42 2.92 2.58 1.00 2 fall
12 Amira MIRALIMOVA / Konastantin LI UZB 31.14 14.24 17.90 3.42 2.83 2.83 2.83 3.00 1.00 3 extra element


FINAL STANDINGS JUNIOR ICE DANCE

1 - Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA 144.87 1 1
2 - Carolina Portesi PERONI / Michael CHRASTECKY ITA 133.30 2 2
3 - Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER GER 126.44 4 3
4 - Sofiia LYZOHUB / Danylo YEFREMENKO UKR 125.68 3 4
5 - Alexandra SAMERSOVA / Evgeny KURKIN RUS 111.45 5 5
6 - Marina PHILIPPOVA / Vadym KRAVTSOV AUT 109.16 6 6
7 - Anna DAVIDENKO / Ivan GALAEV RUS 105.22 7 7
8 - Natallia PAZHYVILKA / Ilya DRANTUSAU BLR 85.83 9 8
9 - Iklim SENTUNALI / Agahan Berk DÖRTKOL TUR 79.25 8 9
10 - Arina PAVLISHCHUK / Aleksandr KUROPATKA UZB 64.04 10 10
11 - Rumeysa ODABAS / Nasip BASTÜRK TUR 58.67 11 11
12 - Amira MIRALIMOVA / Konastantin LI UZB 50.22 12 12

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS SENIOR FREE DANCE

1 Sofia EVDOKIMOVA / Egor BAZIN RUS 109.89 62.09 47.80 7.83 7.67 8.25 7.92 8.17 0.00 8
2 Shari KOCH / Christian NUECHTERN GER 106.99 60.09 46.90 7.75 7.58 8.00 7.83 7.92 0.00 7
3 Adeline GALAYAVIEVA / Louis THAURON FRA 102.99 58.59 44.40 7.42 7.25 7.50 7.42 7.42 0.00 6
4 Carolina MOSCHENI / Andrea FABBRI ITA 103.59 59.59 44.00 7.25 7.00 7.42 7.50 7.50 0.00 5
5 Victoria MANNI / Carlo ROETHLISBERGER SUI 94.11 54.91 39.20 6.50 6.33 6.58 6.58 6.67 0.00 3
6 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALHKHOUSKI BLR 92.34 53.44 38.90 6.42 6.33 6.50 6.75 6.42 0.00 1
7 Nicole KELLY / Berk AKALIN TUR 80.65 44.75 37.90 6.42 6.25 5.92 6.58 6.42 2.00 2 falls
8 Anastasia SHAKUN / Daniil RAGIMOV RUS 80.00 46.60 35.40 5.92 5.75 5.75 6.08 6.00 2.00 4 falls


FINAL STANDINGS SENIOR ICE DANCE

1 - Sofia EVDOKIMOVA / Egor BAZIN RUS 177.71 2 1
2 - Shari KOCH / Christian NUECHTERN GER 174.86 1 2
3 - Adeline GALAYAVIEVA / Louis THAURON FRA 166.94 3 4
4 - Carolina MOSCHENI / Andrea FABBRI ITA 166.29 4 3
5 - Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALHKHOUSKI BLR 148.45 6 6
6 - Victoria MANNI / Carlo ROETHLISBERGER SUI 144.85 7 5
7 - Nicole KELLY / Berk AKALIN TUR 140.36 5 7
8 - Anastasia SHAKUN / Daniil RAGIMOV RUS 130.10 8 8

===========================================================================================



FINAL STANDINGS SR MEN
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests