2018 TALLINN TROPHY CHALLENGE 11/26-29 Tallinn EST

2018 TALLINN TROPHY CHALLENGE 11/26-29 Tallinn EST

Postby chuckiem » Mon Nov 26, 2018 7:29 pm

RESULTS SENIOR RHYTHM DANCE

1 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS 71.17 39.09 32.08 7.85 7.75 8.15 8.25 8.10 0.00 8
2 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 69.58 37.62 31.96 7.95 7.75 8.05 8.10 8.10 0.00 4
3 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 69.42 37.34 32.08 7.80 7.95 8.10 8.15 8.10 0.00 6
4 Sofia EVDOKIMOVA / Egor BAZIN RUS 62.28 32.80 29.48 7.30 7.25 7.45 7.45 7.40 0.00 5
5 Jennifer URBAN / Benjamin STEFFAN GER 60.56 32.44 28.12 6.95 6.85 7.25 7.25 6.85 0.00 3
6 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 59.01 31.41 27.60 6.95 6.70 6.90 7.05 6.90 0.00 1
7 Annabelle MOROZOV / Andrei BAGIN RUS 56.47 29.55 26.92 6.65 6.50 6.85 6.90 6.75 0.00 2
8 Victoria MANNI / Carlo ROETHLISBERGER SUI 53.24 28.52 24.72 6.15 5.90 6.30 6.25 6.30 0.00 7
9 Katerina BUNINA / German FROLOV EST 51.45 26.69 24.76 6.05 6.00 6.20 6.45 6.25 0.00 9

Tech Team

Ref: Sobkow-POL
TC: Cesaro-ITA
TS: Webster-GER
ATS: Akimova-UKR

Judges: KAZ EST USA UKR RUS POL GER

START ORDER SR FREE DANCE Tue Nov 27 3pm local time / 8 am EST

1 Victoria MANNI / Carlo ROETHLISBERGER SUI
2 Katerina BUNINA / German FROLOV EST
3 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR
4 Annabelle MOROZOV / Andrei BAGIN RUS

5 Jennifer URBAN / Benjamin STEFFAN GER
6 Sofia EVDOKIMOVA / Egor BAZIN RUS
7 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL
8 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS
9 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA
------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS JUNIOR RHYTHM DANCE

1 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS 66.04 34.50 31.54 7.67 7.75 8.08 8.00 7.92 0.00 1
2 Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS 62.16 33.38 28.78 7.00 7.08 7.25 7.33 7.33 0.00 2
3 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST 53.19 28.31 24.88 6.17 6.08 6.42 6.25 6.17 0.00 5
4 Ekaterina KATASHINSKAIA / Aleksandr VASKOVICH RUS 52.12 25.98 26.14 6.33 6.42 6.50 6.67 6.75 0.00 4
5 Mira POLISHOOK / Deividas KIZALA LTU 51.63 29.55 22.08 5.50 5.25 5.67 5.67 5.50 0.00 7
6 Darja NETJAGA / Marko Jevgeni GAIDAJENKO EST 51.03 26.61 24.42 5.92 5.92 6.33 6.17 6.17 0.00 6
7 Chloe Dan TSOI / Long You Zimou WANG TPE 45.07 25.53 19.54 4.92 4.67 4.92 5.08 4.83 0.00 3

Note: KHUDAIBERDIEVA / NAZAROV are the #2 qualifiers in the JUNIOR GRAND PRIX FINAL next week.

Tech Team: Same as for Senior Ice Dance

Judges: EST POL GER RUS USA

START ORDER JR FREE DANCE: Tue 11/27 1:40 pm local time / 6:40 am EST

1 Chloe Dan TSOI / Long You Zimou WANG TPE
2 Mira POLISHOOK / Deividas KIZALA LTU
3 Darja NETJAGA / Marko Jevgeni GAIDAJENKO EST

4 Ekaterina KATASHINSKAIA / Aleksandr VASKOVICH RUS
5 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST
6 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS
7 Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS

=================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 TALLINN TROPHY CHALLENGE 11/26-29 Tallinn EST

Postby chuckiem » Tue Nov 27, 2018 4:06 pm

SENIOR FREE DANCE RESULTS

1 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 110.64 61.44 49.20 8.25 8.00 8.35 8.15 8.25 0.00 9
2 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 109.01 59.57 49.44 8.10 8.15 8.30 8.30 8.35 0.00 7
3 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS 108.61 60.65 48.96 8.05 7.95 8.30 8.25 8.25 1.00 8
4 Sofia EVDOKIMOVA / Egor BAZIN RUS 106.03 59.23 46.80 7.70 7.60 7.90 7.85 7.95 0.00 6
5 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 95.41 53.39 43.02 7.25 6.90 7.20 7.30 7.20 1.00 3
6 Jennifer URBAN / Benjamin STEFFAN GER 93.71 52.93 42.78 7.05 6.85 7.05 7.40 7.30 2.00 5
7 Annabelle MOROZOV / Andrei BAGIN RUS 91.53 50.35 42.18 6.95 6.85 7.15 7.15 7.05 1.00 4
8 Victoria MANNI / Carlo ROETHLISBERGER SUI 85.57 48.91 36.66 6.05 5.95 6.25 6.20 6.10 0.00 1
9 Katerina BUNINA / German FROLOV EST 81.07 44.35 36.72 6.05 5.85 6.20 6.20 6.30 0.00 2


FINAL STANDINGS SENIOR ICE DANCE

1 - Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 180.22 2 1
2 - Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS 179.78 1 3
3 - Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 178.43 3 2
4 - Sofia EVDOKIMOVA / Egor BAZIN RUS 168.31 4 4
5 - Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 154.42 6 5
6 - Jennifer URBAN / Benjamin STEFFAN GER 154.27 5 6
7 - Annabelle MOROZOV / Andrei BAGIN RUS 148.00 7 7
8 - Victoria MANNI / Carlo ROETHLISBERGER SUI 138.81 8 8
9 - Katerina BUNINA / German FROLOV EST 132.52 9 9

These Challenge results go on the Seasons Best list and for some of the competitors, they are wildly inflated over very recent efforts.

For example:
Skoptcova / Aleshin scored 163.05 at SA and 161.62 at CoR. Amazingly, they have improved by 18+ points in just two weeks time, while Evdokimova / Bazin improved in the same two weeks by a measly 3.7 points.
Carreira / Ponomarenko improved by 6 points over their CoR effort, but then they scored 177.49 at Nebelhorn, so 180.22 isn't that much of a gain over 2 months' time.
Morozov / Bagin debuted at CoR with 133.58 and improved in two weeks by a whopping 14.42 points.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

JUNIOR FREE DANCE RESULTS

1 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS 97.79 50.89 46.90 7.67 7.67 8.00 7.92 7.83 0.00 6
2 Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS 89.00 46.10 42.90 7.08 6.83 7.33 7.33 7.17 0.00 7
3 Ekaterina KATASHINSKAIA / Aleksandr VASKOVICH RUS 84.56 45.06 39.50 6.50 6.33 6.83 6.67 6.58 0.00 4
4 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST 77.43 39.23 38.20 6.33 6.08 6.42 6.42 6.58 0.00 5
5 Darja NETJAGA / Marko Jevgeni GAIDAJENKO EST 76.70 42.30 35.40 5.83 5.33 6.25 6.00 6.08 1.00 3
6 Mira POLISHOOK / Deividas KIZALA LTU 75.40 40.80 34.60 5.67 5.42 6.08 5.75 5.92 0.00 2
7 Chloe Dan TSOI / Long You Zimou WANG TPE 70.15 40.55 29.60 4.83 4.75 5.00 5.08 5.00 0.00 1


FINAL STANDINGS JUNIOR ICE DANCE

1 - Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS 163.83 1 1
2 - Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS 151.16 2 2
3 - Ekaterina KATASHINSKAIA / Aleksandr VASKOVICH RUS 136.68 4 3
4 - Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST 130.62 3 4
5 - Darja NETJAGA / Marko Jevgeni GAIDAJENKO EST 127.73 6 5
6 - Mira POLISHOOK / Deividas KIZALA LTU 127.03 5 6
7 - Chloe Dan TSOI / Long You Zimou WANG TPE 115.22 7 7

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 TALLINN TROPHY CHALLENGE 11/26-29 Tallinn EST

Postby chuckiem » Tue Nov 27, 2018 8:26 pm

START ORDER SENIOR PAIRS SP Wed Nov 28 12:10 local time / 5:10 EST

1 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA
2 Tarah KAYNE / Danny O'SHEA USA
3 Giulia FORESTI / Edoardo CAPUTO ITA

4 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT
5 Zhansaya ADYKHANOVA / Abish BAYTKANOV KAZ
6 Jessica CALALANG / Brian JOHNSON USA

Tech Team

Ref: Locatelli-ITA
TC: Prins-NED
TS: Tewanian-POL
ATS: Fedoseeva-RUS

Judges: FIN LAT RUS SVK KAZ USA EST

-----------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER SENIOR MEN SP Wed 11/28 1:30 pm local time / 6:30 am EST

1 Artur PANIKHIN KAZ
2 Slavik HAYRAPETYAN ARM
3 Jiri BELOHRADSKY CZE
4 Aleksandr SELEVKO EST
5 Lukasz KEDZIERSKI POL

6 Anton SHULEPOV RUS
7 Thomas STOLL GER
8 Maxim KOVTUN RUS
9 Alexander LEBEDEV BLR
10 Luc ECONOMIDES FRA

^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^

11 Mattia DALLA TORRE ITA
12 Vladimir LITVINTSEV AZE
13 Matyas BELOHRADSKY CZE
14 Erik MATYSIAK POL
15 Daniel Albert NAURITS EST
16 Petr KOTLARIK CZE

17 Vincent ZHOU USA
18 Catalin DIMITRESCU GER
19 Nikita MANKO KAZ
20 Alessandro FADINI ITA
21 Roman GALAY FIN
22 Roman SAVOSIN RUS

Tech Team

Ref: Locatelli-ITA
TC: Prins-NED
TS: Fedoseeva-RUS
ATS: Tewanian-POL

Judges: KAZ USA GER FIN SUI CZE RUS

-----------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER SENIOR LADIES SP Wed 11/28 4:50 pm local time / 9:50 am EST

1 Angelina KUCHVALSKA LAT
2 Aliaksandra CHEPELEVA BLR
3 Aiza MAMBEKOVA KAZ
4 Yi Christy LEUNG HKG
5 Ekaterina RYABOVA AZE

6 Alina SUPONENKO BLR
7 Serafima SAKHANOVICH RUS
8 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST
9 Elizaveta UKOLOVA CZE
10 Viveca LINDFORS FIN
11 Maryia SALDAKAYEVA BLR

^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^

12 Nicole SCHOTT GER
13 Elizabete JUBKANE LAT
14 Anastasia GALUSTYAN ARM
15 Elena RIVKINA ISR
16 Eva Lotta KIIBUS EST
17 Amy LIN TPE

18 Anastasia GUBANOVA RUS
19 Ting CUI USA
20 Lara ROTH AUT
21 Sofia DEL RIO MEX
22 Yoonmi LEHMANN SUI
23 Klara STEPANOVA CZE

^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^

24 Pernille SORENSEN DEN
25 Daria PANENKOVA RUS
26 Karen CHEN USA
27 Silvia HUGEC SVK
28 Zahra LARI UAE
29 Gerli LIINAMÄE EST

Tech Team

Ref: Serova-BLR
TC: Kulik-EST
TS: Baranova-FIN
ATS: Brovenko-LAT

Judges: SUI CZE SVK RUS TPE DEN KAZ

=================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 TALLINN TROPHY CHALLENGE 11/26-29 Tallinn EST

Postby chuckiem » Wed Nov 28, 2018 2:57 am

START ORDER SENIOR PAIRS SP Wed Nov 28 12:10 local time / 5:10 EST

1 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA
2 Tarah KAYNE / Danny O'SHEA USA
3 Giulia FORESTI / Edoardo CAPUTO ITA

4 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT
5 Zhansaya ADYKHANOVA / Abish BAYTKANOV KAZ
6 Jessica CALALANG / Brian JOHNSON USA

Tech Team

Ref: Locatelli-ITA
TC: Prins-NED
TS: Tewanian-POL
ATS: Fedoseeva-RUS

Judges: FIN LAT RUS SVK KAZ USA EST

-----------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER SENIOR MEN SP Wed 11/28 1:30 pm local time / 6:30 am EST

1 Artur PANIKHIN KAZ
2 Slavik HAYRAPETYAN ARM
3 Jiri BELOHRADSKY CZE
4 Aleksandr SELEVKO EST
5 Lukasz KEDZIERSKI POL

6 Anton SHULEPOV RUS
7 Thomas STOLL GER
8 Maxim KOVTUN RUS
9 Alexander LEBEDEV BLR
10 Luc ECONOMIDES FRA

^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^

11 Mattia DALLA TORRE ITA
12 Vladimir LITVINTSEV AZE
13 Matyas BELOHRADSKY CZE
14 Erik MATYSIAK POL
15 Daniel Albert NAURITS EST
16 Petr KOTLARIK CZE

17 Vincent ZHOU USA
18 Catalin DIMITRESCU GER
19 Nikita MANKO KAZ
20 Alessandro FADINI ITA
21 Roman GALAY FIN
22 Roman SAVOSIN RUS

Tech Team

Ref: Locatelli-ITA
TC: Prins-NED
TS: Fedoseeva-RUS
ATS: Tewanian-POL

Judges: KAZ USA GER FIN SUI CZE RUS

-----------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER SENIOR LADIES SP Wed 11/28 4:50 pm local time / 9:50 am EST

1 Angelina KUCHVALSKA LAT
2 Aliaksandra CHEPELEVA BLR
3 Aiza MAMBEKOVA KAZ
4 Yi Christy LEUNG HKG
5 Ekaterina RYABOVA AZE

6 Alina SUPONENKO BLR
7 Serafima SAKHANOVICH RUS
8 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST
9 Elizaveta UKOLOVA CZE
10 Viveca LINDFORS FIN
11 Maryia SALDAKAYEVA BLR

^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^

12 Nicole SCHOTT GER
13 Elizabete JUBKANE LAT
14 Anastasia GALUSTYAN ARM
15 Elena RIVKINA ISR
16 Eva Lotta KIIBUS EST
17 Amy LIN TPE

18 Anastasia GUBANOVA RUS
19 Ting CUI USA
20 Lara ROTH AUT
21 Sofia DEL RIO MEX
22 Yoonmi LEHMANN SUI
23 Klara STEPANOVA CZE

^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^

24 Pernille SORENSEN DEN
25 Daria PANENKOVA RUS
26 Karen CHEN USA
27 Silvia HUGEC SVK
28 Zahra LARI UAE
29 Gerli LIINAMÄE EST

Tech Team

Ref: Serova-BLR
TC: Kulik-EST
TS: Baranova-FIN
ATS: Brovenko-LAT

Judges: SUI CZE SVK RUS TPE DEN KAZ

=================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 TALLINN TROPHY CHALLENGE 11/26-29 Tallinn EST

Postby chuckiem » Wed Nov 28, 2018 7:36 pm

RESULTS SR PAIRS SP

1 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT 66.08 36.72 29.36 7.35 7.20 7.45 7.30 7.40 0.00 4
2 Jessica CALALANG / Brian JOHNSON USA 60.37 32.85 27.52 6.85 6.70 7.10 6.90 6.85 0.00 6
3 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA 57.38 30.62 26.76 6.70 6.50 6.70 6.90 6.65 0.00 1
4 Tarah KAYNE / Danny O'SHEA USA 57.28 30.16 28.12 7.10 6.90 7.00 7.10 7.05 1.00 2
5 Giulia FORESTI / Edoardo CAPUTO ITA 42.48 19.84 23.64 6.10 5.90 5.90 5.85 5.80 1.00 3
6 Zhansaya ADYKHANOVA / Abish BAYTKANOV KAZ 34.18 14.74 19.44 5.05 4.85 4.70 5.00 4.70 0.00 5

START ORDER PAIRS FREESKATE Thu Nov 29 11:20 am local time / 4:20 am EST

Start order is the reverse order of finish in the Short Program.

RESULTS SR MEN SP

1 Maxim KOVTUN RUS 80.91 41.81 40.10 8.15 7.90 7.90 8.10 8.05 1.00 8 4s+3t, 2t*, 3a, ↓steps
2 Anton SHULEPOV RUS 80.86 44.06 36.80 7.40 7.15 7.45 7.35 7.45 0.00 6 3f, 3a, 3z+3t
3 Vincent ZHOU USA 77.46 37.86 39.60 8.05 7.70 7.90 7.85 8.10 0.00 17 4z<, 4s<+3t, 3a<
4 Roman SAVOSIN RUS 71.50 35.40 36.10 7.40 6.95 7.30 7.20 7.25 0.00 22 4s, 3a, 4t<+2t
5 Matyas BELOHRADSKY CZE 69.39 35.59 33.80 6.75 6.55 6.85 6.70 6.95 0.00 13 3z+3t, 2a, 3f!
6 Vladimir LITVINTSEV AZE 66.41 35.86 31.55 6.70 5.95 6.35 6.35 6.20 1.00 12 4t<↓, 3a, 3f+3t
7 Roman GALAY FIN 65.63 33.98 31.65 6.50 6.10 6.45 6.30 6.30 0.00 21 3a, 3f!+2t, 3lo
8 Mattia DALLA TORRE ITA 65.11 31.66 33.45 6.70 6.50 6.75 6.65 6.85 0.00 11 2a, 3t+3t, 3lo
9 Luc ECONOMIDES FRA 62.73 30.38 32.35 6.45 6.15 6.50 6.55 6.70 0.00 10 3a, 3z, 3f!+3t<
10 Petr KOTLARIK CZE 61.86 29.41 32.45 6.60 6.25 6.55 6.35 6.70 0.00 16 2a, 3f, 3z!+2t
11 Slavik HAYRAPETYAN ARM 61.08 28.48 32.60 6.60 6.30 6.50 6.55 6.65 0.00 2
12 Aleksandr SELEVKO EST 60.88 29.43 32.45 6.60 6.25 6.55 6.45 6.60 1.00 4
13 Catalin DIMITRESCU GER 58.12 26.77 32.35 6.65 6.30 6.40 6.60 6.40 1.00 18
14 Jiri BELOHRADSKY CZE 57.61 27.51 31.10 6.40 5.90 6.20 6.30 6.30 1.00 3
15 Alexander LEBEDEV BLR 57.34 30.09 27.25 5.70 5.35 5.55 5.45 5.20 0.00 9
16 Alessandro FADINI ITA 56.32 26.47 30.85 6.30 5.90 6.10 6.25 6.30 1.00 20
17 Thomas STOLL GER 54.99 24.89 31.10 6.45 6.15 6.00 6.30 6.20 1.00 7
18 Nikita MANKO KAZ 54.83 27.08 28.75 6.05 5.60 5.75 5.75 5.60 1.00 19
19 Daniel Albert NAURITS EST 53.71 22.36 31.35 6.50 6.10 6.10 6.35 6.30 0.00 15
20 Artur PANIKHIN KAZ 49.95 22.85 28.10 5.75 5.40 5.50 5.80 5.65 1.00 1
21 Lukasz KEDZIERSKI POL 49.51 23.21 28.30 5.85 5.50 5.50 5.85 5.60 2.00 5
22 Erik MATYSIAK POL 47.12 18.02 29.10 6.00 5.60 5.85 5.85 5.80 0.00 14

START ORDER SR MEN FREESKATE Thu Nov 29 6:45 pm local time / 11:45 am EST

1 Nikita MANKO KAZ
2 Lukasz KEDZIERSKI POL
3 Erik MATYSIAK POL
4 Daniel Albert NAURITS EST
5 Artur PANIKHIN KAZ

6 Alessandro FADINI ITA
7 Catalin DIMITRESCU GER
8 Jiri BELOHRADSKY CZE
9 Thomas STOLL GER
10 Alexander LEBEDEV BLR

^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^

11 Slavik HAYRAPETYAN ARM
12 Petr KOTLARIK CZE
13 Aleksandr SELEVKO EST
14 Mattia DALLA TORRE ITA
15 Roman GALAY FIN
16 Luc ECONOMIDES FRA

17 Vladimir LITVINTSEV AZE
18 Matyas BELOHRADSKY CZE
19 Roman SAVOSIN RUS
20 Anton SHULEPOV RUS
21 Vincent ZHOU USA
22 Maxim KOVTUN RUS

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS SR LADIES SP

1 Serafima SAKHANOVICH RUS 70.33 39.49 30.84 7.75 7.45 7.85 7.70 7.80 0.00 7 3f+3t, 2a, 3z!
2 Ting CUI USA 67.56 37.60 30.96 7.85 7.55 7.65 7.80 7.85 1.00 19 2a, 3z+3t, 3f↓
3 Viveca LINDFORS FIN 63.56 36.60 26.96 6.85 6.50 6.75 6.70 6.90 0.00 10 3z+3t, 3f, 2a
4 Anastasia GUBANOVA RUS 60.29 30.77 30.52 7.70 7.50 7.65 7.60 7.70 1.00 18 3f, 2a, 3z+1t*, time
5 Yi Christy LEUNG HKG 56.70 30.94 26.76 6.80 6.50 6.65 6.60 6.90 1.00 4 3z+3t<, 2a, 3f<↓
6 Daria PANENKOVA RUS 55.83 31.59 27.24 7.05 6.80 6.70 6.80 6.70 3.00 25 3z+3t, 3f<<↓, 2a, time (-2.00)
7 Pernille SORENSEN DEN 55.71 30.91 24.80 6.40 5.90 6.35 6.20 6.15 0.00 24 3t+3t, 3lo, 2a
8 Gerli LIINAMÄE EST 53.54 29.26 24.28 6.25 5.85 6.20 6.00 6.05 0.00 29 3t+2t, 3f, 2a, 0 final spin
9 Karen CHEN USA 52.93 24.25 29.68 7.60 7.30 7.25 7.45 7.50 1.00 26 3z+1t*, 2a, 3lo↓
10 Amy LIN TPE 52.86 27.78 25.08 6.50 6.05 6.20 6.25 6.35 0.00 17 3z+2t, 3f<<, 2a
11 Anastasia GALUSTYAN ARM 52.39 29.03 24.36 6.25 5.80 6.05 6.10 6.25 1.00 14 3t+3t, 3f<↓, 2a
12 Yoonmi LEHMANN SUI 52.16 29.00 23.16 5.80 5.50 5.75 5.95 5.95 0.00 22 3s+2t, 3lo, 2a
13 Nicole SCHOTT GER 50.42 25.74 25.68 6.55 6.30 6.15 6.55 6.55 1.00 12 3lo, 3f+2t, 2a↓
14 Silvia HUGEC SVK 49.90 26.78 23.12 5.90 5.55 5.80 5.80 5.85 0.00 27 3lo+2lo, 3s, 2a
15 Eva Lotta KIIBUS EST 46.58 23.50 23.08 5.80 5.55 5.80 5.85 5.85 0.00 16
16 Aliaksandra CHEPELEVA BLR 46.28 24.40 21.88 5.55 5.15 5.50 5.60 5.55 0.00 2
17 Ekaterina RYABOVA AZE 45.95 22.23 23.72 6.15 5.80 5.75 6.05 5.90 0.00 5
18 Elizaveta UKOLOVA CZE 45.54 23.62 21.92 5.45 5.35 5.40 5.50 5.70 0.00 9
19 Elizabete JUBKANE LAT 45.41 24.57 21.84 5.45 5.30 5.55 5.60 5.40 1.00 13
20 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 44.44 22.84 22.60 5.80 5.40 5.60 5.65 5.80 1.00 8
21 Sofia DEL RIO MEX 43.37 22.29 22.08 5.45 5.30 5.70 5.50 5.65 1.00 21
22 Angelina KUCHVALSKA LAT 40.45 20.77 21.68 5.60 5.25 5.30 5.50 5.45 2.00 1
23 Klara STEPANOVA CZE 40.18 19.46 20.72 5.20 4.95 5.25 5.20 5.30 0.00 23
24 Elena RIVKINA ISR 39.93 17.57 22.36 5.70 5.40 5.60 5.55 5.70 0.00 15
25 Aiza MAMBEKOVA KAZ 38.40 19.04 21.36 5.45 5.20 5.30 5.45 5.30 2.00 3
26 Lara ROTH AUT 36.81 16.25 21.56 5.40 5.15 5.35 5.50 5.55 1.00 20
27 Maryia SALDAKAYEVA BLR 34.80 16.60 20.20 5.15 4.90 5.05 5.00 5.15 2.00 11
28 Alina SUPONENKO BLR 30.99 13.11 18.88 4.95 4.45 4.65 4.85 4.70 1.00 6
29 Zahra LARI UAE 27.98 12.90 16.08 4.15 3.75 3.95 4.15 4.10 1.00 28


START ORDER SR LADIES FREESKATE Thu Nov 29 1:15 pm local time / 6:15 am EST

1 Lara ROTH AUT
2 Aiza MAMBEKOVA KAZ
3 Zahra LARI UAE
4 Maryia SALDAKAYEVA BLR
5 Alina SUPONENKO BLR

6 Angelina KUCHVALSKA LAT
7 Elena RIVKINA ISR
8 Sofia DEL RIO MEX
9 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST
10 Klara STEPANOVA CZE
11 Elizabete JUBKANE LAT

^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^

12 Aliaksandra CHEPELEVA BLR
13 Ekaterina RYABOVA AZE
14 Elizaveta UKOLOVA CZE
15 Nicole SCHOTT GER
16 Eva Lotta KIIBUS EST
17 Silvia HUGEC SVK

18 Amy LIN TPE
19 Anastasia GALUSTYAN ARM
20 Yoonmi LEHMANN SUI
21 Pernille SORENSEN DEN
22 Karen CHEN USA
23 Gerli LIINAMÄE EST

^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^

24 Daria PANENKOVA RUS
25 Anastasia GUBANOVA RUS
26 Yi Christy LEUNG HKG
27 Ting CUI USA
28 Serafima SAKHANOVICH RUS
29 Viveca LINDFORS FIN

==========================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 TALLINN TROPHY CHALLENGE 11/26-29 Tallinn EST

Postby chuckiem » Thu Nov 29, 2018 5:07 pm

RESULTS SR PAIRS FREESKATE

1 Tarah KAYNE / Danny O'SHEA USA 120.41 62.21 59.20 7.35 7.20 7.50 7.45 7.50 1.00 3
2 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT 118.52 59.44 60.08 7.60 7.35 7.60 7.55 7.45 1.00 6
3 Jessica CALALANG / Brian JOHNSON USA 111.94 54.70 58.24 7.25 7.25 7.25 7.35 7.30 1.00 5
4 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA 99.46 46.30 54.16 6.90 6.65 6.75 6.90 6.65 1.00 4
5 Giulia FORESTI / Edoardo CAPUTO ITA 82.49 34.57 47.92 6.15 5.90 5.85 6.00 6.05 0.00 2
6 Zhansaya ADYKHANOVA / Abish BAYTKANOV KAZ 56.66 23.90 35.76 4.85 4.45 4.30 4.55 4.20 3.00 1

FINAL STANDINGS SR PAIRS

1 - Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT 184.60 1 2
2 - Tarah KAYNE / Danny O'SHEA USA 177.69 4 1
3 - Jessica CALALANG / Brian JOHNSON USA 172.31 2 3
4 - Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA 156.84 3 4
5 - Giulia FORESTI / Edoardo CAPUTO ITA 124.97 5 5
6 - Zhansaya ADYKHANOVA / Abish BAYTKANOV KAZ 90.84 6 6

====================================================================================================

RESULTS SR LADIES FREESKATE

1 Serafima SAKHANOVICH RUS 132.29 69.09 63.20 8.05 7.60 8.00 7.95 7.90 0.00 28 3f+3t, 3z!, 2a, 2a, 3s+3t<, 3f+2t+2t, 3lo
2 Ting CUI USA 132.23 72.11 61.12 7.70 7.50 7.75 7.65 7.60 1.00 27 2a, 3z+3t↓, 3f+eu+3s, 2a+2t, 3z, 3lo, 3f
3 Viveca LINDFORS FIN 121.86 62.18 59.68 7.50 7.25 7.50 7.50 7.55 0.00 29 3z+3t, 3lo, 2f, 3z+2t, 2a, 3s, 2a+2t+2lo
4 Anastasia GUBANOVA RUS 120.44 61.20 60.24 7.55 7.25 7.70 7.55 7.60 1.00 25 3z+3lo<, 2a, 3s, 2a, 3z+3t<<↓, 3f+1t, 3f
5 Daria PANENKOVA RUS 117.78 61.22 56.56 7.20 6.90 7.05 7.10 7.10 0.00 24 2a, 3z+3t<, 3f, 3s, 3z+2t, 3lo+eu<+2s, 2a
6 Yi Christy LEUNG HKG 115.25 59.69 56.56 7.05 6.80 7.25 7.10 7.15 1.00 26 3z+3t<, 3f↓, 3lo, 1a, 2a+eu+3s, 3z, 3f!+2t
7 Ekaterina RYABOVA AZE 111.25 61.73 49.52 6.30 5.90 6.30 6.25 6.20 0.00 13 3z+3t, 3lo, 3s, 2a+2t, 2a, 3z, 3f
8 Pernille SORENSEN DEN 105.87 54.03 51.84 6.65 6.15 6.60 6.55 6.45 0.00 21 3z+2t, 3lo, 3s, 2a+eu<+3s<, 3t+2t, 3t, 2a
9 Nicole SCHOTT GER 104.41 52.61 52.80 6.55 6.40 6.65 6.70 6.70 1.00 15 3lo, 3f<, 3s+2t, 3t+2t, 3s+1t+2lo, 2a, 1a, time
10 Anastasia GALUSTYAN ARM 103.31 56.91 46.40 5.95 5.60 5.75 5.90 5.80 0.00 19 3z+3t, 3f, 3s<, 3z, 3f+2t+1lo, 2a+2t, 2a
11 Yoonmi LEHMANN SUI 100.45 50.45 50.00 6.25 6.00 6.40 6.30 6.30 0.00 20
12 Gerli LIINAMÄE EST 96.64 47.80 49.84 6.25 6.10 6.35 6.25 6.20 1.00 23
13 Klara STEPANOVA CZE 95.02 49.90 45.12 5.80 5.35 5.80 5.55 5.70 0.00 10
14 Eva Lotta KIIBUS EST 90.67 44.51 46.16 6.00 5.60 5.85 5.80 5.60 0.00 16
15 Amy LIN TPE 87.17 39.17 48.00 6.15 5.80 5.95 6.00 6.10 0.00 18
16 Elizaveta UKOLOVA CZE 85.94 38.50 47.44 6.00 5.60 6.00 6.05 6.00 0.00 14
17 Silvia HUGEC SVK 85.54 41.58 44.96 5.70 5.35 5.80 5.65 5.60 1.00 17
18 Angelina KUCHVALSKA LAT 85.20 44.00 41.20 5.40 4.95 5.30 5.10 5.00 0.00 6
19 Aiza MAMBEKOVA KAZ 84.72 42.76 42.96 5.55 5.20 5.50 5.25 5.35 1.00 2
20 Aliaksandra CHEPELEVA BLR 83.59 39.47 45.12 5.80 5.45 5.70 5.65 5.60 1.00 12
21 Sofia DEL RIO MEX 79.36 38.00 41.36 5.25 4.95 5.25 5.15 5.25 0.00 8
22 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 77.87 34.19 43.68 5.50 5.30 5.50 5.45 5.55 0.00 9
23 Maryia SALDAKAYEVA BLR 73.25 32.85 40.40 5.15 4.85 5.05 5.15 5.05 0.00 4
24 Lara ROTH AUT 73.21 34.09 41.12 5.20 5.00 5.15 5.15 5.20 2.00 1
25 Elizabete JUBKANE LAT 69.31 32.83 40.48 5.25 4.95 5.00 5.20 4.90 4.00 11
26 Elena RIVKINA ISR 69.23 29.07 40.16 5.30 4.70 5.10 5.00 5.00 0.00 7
27 Alina SUPONENKO BLR 67.51 30.23 37.28 4.90 4.40 4.75 4.65 4.60 0.00 5
28 Zahra LARI UAE 53.60 21.20 32.40 4.25 3.85 4.10 4.10 3.95 0.00 3
WD Karen CHEN USA


JUDGES for SR LADIES FREESKATE: SVK GER FIN USA KAZ TPE DEN


FINAL STANDINGS SR LADIES

1 - Serafima SAKHANOVICH RUS 202.62 1 1
2 - Ting CUI USA 199.79 2 2
3 - Viveca LINDFORS FIN 185.42 3 3
4 - Anastasia GUBANOVA RUS 180.73 4 4
5 - Daria PANENKOVA RUS 173.61 6 5
6 - Yi Christy LEUNG HKG 171.95 5 6
7 - Pernille SORENSEN DEN 161.58 17 8
8 - Ekaterina RYABOVA AZE 157.20 7 7
9 - Anastasia GALUSTYAN ARM 155.70 13 10
10 - Nicole SCHOTT GER 154.83 11 9
11 - Yoonmi LEHMANN SUI 152.61 12 11
12 - Gerli LIINAMÄE EST 150.18 8 12
13 - Amy LIN TPE 140.03 23 15
14 - Eva Lotta KIIBUS EST 137.25 15 14
15 - Silvia HUGEC SVK 135.44 10 17
16 - Klara STEPANOVA CZE 135.20 18 13
17 - Elizaveta UKOLOVA CZE 131.48 14 16
18 - Aliaksandra CHEPELEVA BLR 129.87 22 20
19 - Angelina KUCHVALSKA LAT 125.65 25 18
20 - Aiza MAMBEKOVA KAZ 123.12 16 19
21 - Sofia DEL RIO MEX 122.73 21 21
22 - Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 122.31 20 22
23 - Elizabete JUBKANE LAT 114.72 26 25
24 - Maryia SALDAKAYEVA BLR 111.65 27 23
25 - Lara ROTH AUT 110.02 19 24
26 - Elena RIVKINA ISR 109.16 24 26
27 - Alina SUPONENKO BLR 98.50 28 27
28 - Zahra LARI UAE 81.58 29 28
R Karen CHEN USA 9
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 TALLINN TROPHY CHALLENGE 11/26-29 Tallinn EST

Postby chuckiem » Thu Nov 29, 2018 8:36 pm

RESULTS SR MEN FREESKATE

1 Maxim KOVTUN RUS 166.64 84.04 83.60 8.45 8.10 8.45 8.40 8.40 0.00 22 4t+2t, 4s, 4t<↓, 3a+3t, 3a, 3lo<, 3z+eu+3s
2 Vincent ZHOU USA 156.79 77.59 79.20 8.00 7.75 7.95 8.00 7.90 0.00 21 4z<, 4s<+2t, 3a<+3t, 3a, 3z, 3f, 3z+3u+3s<
3 Anton SHULEPOV RUS 149.44 72.14 77.30 7.75 7.45 7.80 7.80 7.85 0.00 20 3z, 3a+3t, 3lo, 3z+eu<+2f, 3a, 3f<, 2a+2t
4 Slavik HAYRAPETYAN ARM 148.50 75.90 72.60 7.45 6.75 7.50 7.25 7.35 0.00 11 3a+2t, 2a, 3f, 3z, 3a, 3s+3u<+3s, 3t^2a
5 Roman SAVOSIN RUS 133.74 64.94 69.80 7.25 6.80 7.05 6.95 6.85 1.00 19 4s<, 3a+2t, 4t+3t, 3a, 4t<↓, 2z, 3lo<^2a
6 Alessandro FADINI ITA 127.67 59.67 68.00 6.80 6.50 6.90 6.80 7.00 0.00 6 2a, 3t, 3lo, 3z+2t, 3s+eu<+3s, 3f<, 3t^2a
7 Luc ECONOMIDES FRA 127.45 59.35 69.10 7.10 6.55 6.95 6.85 7.10 1.00 16 3a, 3s, 3z!, 3a<+2t, 3f+3t, 3z!+eu+2s, 3lo↓
8 Petr KOTLARIK CZE 126.52 58.12 68.40 7.00 6.65 6.95 6.90 6.70 0.00 12 2a, 3z, 3fl 3z!+2t, 3f+eu+3s, 3lo, 2a+2t
9 Matyas BELOHRADSKY CZE 123.33 55.23 69.10 6.90 6.85 6.80 6.95 7.05 1.00 18
10 Vladimir LITVINTSEV AZE 121.80 58.40 67.40 7.15 6.65 6.45 6.80 6.65 4.00 17
11 Daniel Albert NAURITS EST 121.65 58.95 63.70 6.45 6.20 6.40 6.30 6.50 1.00 4
12 Mattia DALLA TORRE ITA 119.76 50.26 69.50 6.95 6.75 6.90 7.10 7.05 0.00 14
13 Aleksandr SELEVKO EST 117.69 49.09 68.60 6.95 6.65 6.80 6.80 7.10 0.00 13
14 Alexander LEBEDEV BLR 116.08 52.68 63.40 6.35 6.00 6.55 6.55 6.25 0.00 10
15 Jiri BELOHRADSKY CZE 115.44 50.44 66.00 6.75 6.25 6.65 6.60 6.75 1.00 8
16 Thomas STOLL GER 106.27 41.37 64.90 6.80 6.35 6.25 6.60 6.45 0.00 9
17 Lukasz KEDZIERSKI POL 103.34 47.34 57.00 5.90 5.50 5.75 5.55 5.80 1.00 2
18 Roman GALAY FIN 101.60 37.00 65.60 6.75 6.50 6.35 6.60 6.60 1.00 15
19 Catalin DIMITRESCU GER 97.26 37.56 60.70 6.50 5.95 5.85 6.05 6.00 1.00 7
20 Nikita MANKO KAZ 92.63 43.83 50.80 5.40 4.80 5.15 5.20 4.85 2.00 1
21 Artur PANIKHIN KAZ 87.98 37.28 52.70 5.40 5.05 5.15 5.40 5.35 2.00 5
22 Erik MATYSIAK POL 80.55 29.95 51.60 5.30 5.05 5.15 5.25 5.05 1.00 3



FINAL STANDINGS SENIOR MEN

1 - Maxim KOVTUN RUS 247.55 1 1
2 - Vincent ZHOU USA 234.25 3 2
3 - Anton SHULEPOV RUS 230.30 2 3
4 - Slavik HAYRAPETYAN ARM 209.58 11 4
5 - Roman SAVOSIN RUS 205.24 4 5
6 - Matyas BELOHRADSKY CZE 192.72 5 9
7 - Luc ECONOMIDES FRA 190.18 9 7
8 - Petr KOTLARIK CZE 188.38 10 8
9 - Vladimir LITVINTSEV AZE 188.21 6 10
10 - Mattia DALLA TORRE ITA 184.87 8 12
11 - Alessandro FADINI ITA 183.99 16 6
12 - Aleksandr SELEVKO EST 178.57 12 13
13 - Daniel Albert NAURITS EST 175.36 19 11
14 - Alexander LEBEDEV BLR 173.42 15 14
15 - Jiri BELOHRADSKY CZE 173.05 14 15
16 - Roman GALAY FIN 167.23 7 18
17 - Thomas STOLL GER 161.26 17 16
18 - Catalin DIMITRESCU GER 155.12 13 19
19 - Lukasz KEDZIERSKI POL 152.85 21 17
20 - Nikita MANKO KAZ 147.46 18 20
21 - Artur PANIKHIN KAZ 137.93 20 21
22 - Erik MATYSIAK POL 127.67 22 22

==============================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 TALLINN TROPHY CHALLENGE 11/26-29 Tallinn EST

Postby Jonas » Mon Dec 03, 2018 3:02 pm

Maxim Kovtun doesn't look terrible given his reported time away from training after last year's Russian Nationals and failure to make it to PyeongChang. I'd say Kovtun has a decent shot of knocking Kolyada off the Russian Team if he can land his quads and Kolyada continues to brain fart his programs.

Ting Cui had a fall in each program, yet still came within less than 4 points of beating Sakhanovich, who, for the most part stood up all of her jumps. I'm surprised as to why Ting couldn't produce results like this earlier this Fall on the Jr. Grand Prix. Nonetheless, Ting Cui WILL be on my radar at US Nationals.

Your thoughts...
Jonas
 
Posts: 1401
Joined: Wed Nov 02, 2005 9:27 pm
Location: The Jersey Shore

Re: 2018 TALLINN TROPHY CHALLENGE 11/26-29 Tallinn EST

Postby chuckiem » Mon Dec 03, 2018 5:47 pm

Kovtun isn't any more consistent than Kolyada, though. One competition doesn't tell the tale.
At Tallinn, Kovtun had a few BFs himself: in the SP, he landed his first quad combo then doubled his planned 2nd quad (he's often done that throughout his career), then fell on the step sequence. In the FS, he landed his first two quads, then URd and fell on the third.

Kovtun's only real competition at Tallinn was Zhou, who racked up the URs again but had no falls. Shulepov doesn't have a quad, and he had some URs, too. Savosin did his usual sloppy FS with URs on the quads, a fall and a popped lutz.

Ting Cui is an exquisite skater, while Sakhanovich is very workmanlike, landing jumps technically but not particularly artistically. No surprise that Ting came so close in score, despite the falls. In the JGP, it's all about landing all those jumps, and if you don't, you can't beat those who do; PCS scores are more stingy in the junior ranks, and won't make up for lower TES.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests