START ORDER PAIRS SHORT PROGRAM Thu Nov 2 3pm local time / 8 am EDT
1 Miu SUZAKI / Ryuichi KIHARA JPN
2 Laura BARQUERO / Aritz MAESTU ESP
3 Tae Ok RYOM / Ju Sik KIM PRK
4 Deanna STELLATO / Nathan BARTHOLOMAY USA
5 Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS
6 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT
7 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA
8 Natalia ZABIIAKO / Alexander ENBERT RUS
Tech Team
Ref: Okabe-JPN
TC: Zonneyken-BEL
TS: Briggs-GBR
ATS: Bich-RUS
Judges: AUT JPN ITA GER CHN RUS ESP FIN CAN
--------------------------------------------------------------------------------------
START ORDER LADIES SHORT PROGRAM Thu Nov 2 4:54 pm local time / 9:54 am EDT
1 Hanul KIM KOR
2 Daria PANENKOVA RUS
3 Emmi PELTONEN FIN
4 Angela WANG USA
5 Viveca LINDFORS FIN
6 Rika HONGO JPN
7 Yuna SHIRAIWA JPN
8 Loena HENDRICKX BEL
9 Alina ZAGITOVA RUS
10 Kaori SAKAMOTO JPN
11 Stanislava KONSTANTINOVA RUS
Tech Team
Ref: Rosenbluth-USA
TC: Zonneyken-BEL
TS: Ong-TPE
ATS: Tewanian-POL
Judges: BEL ITA USA SVK FIN RUS JPN AUT GER
--------------------------------------------------------------------------------------
START ORDER RHYTHM DANCE Thu Nov 2 6:47 pm local time / 11:57 am EDT
1 Shari KOCH / Christian NÜCHTERN GER
2 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN
3 Betina POPOVA / Sergey MOZGOV RUS
4 Katharina MÜLLER / Tim DIECK GER
5 Jasmine TESSARI / Francesco FIORETTI ITA
6 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA
7 Sara HURTADO / Kirill KHALIAVIN ESP
8 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS
9 Lorraine McNAMARA / Quinn CARPENTER USA
10 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA
Tech Team
Ref: Abbott-CAN
TC: Marron-USA
TS: Baranov-RUS
ATS: Towler-Green-GBR
Judges: GER USA CZE RUS JPN FIN ISR ESP ITA
==============================================================
START ORDER MEN SHORT PROGRAM Fri Nov 3 12:46 pm local time / 5:46 am EDT
1 Phillip HARRIS GBR
2 Andrei LAZUKIN RUS
3 Alexei KRASNOZHON USA
4 Junhwhan CHA KOR
5 Valtter VIRTANEN FIN
6 Michal BREZINA CZE
7 Boyang JIN CHN
8 Keiji TANAKA JPN
9 Yuzuru HANYU JPN
10 Alexei BYCHENKO ISR
11 Mikhail KOLYADA RUS
Tech Team
Ref: Okabe-JPN
TC: Rhee-KOR
TS: Tewanian-POL
ATS: Ong-TPE
Judges: ISR CHN RUS BEL FIN GBR CZE JPN USA
----------------------------------------------------------------------------