2018 JGP #5 OSTRAVA CZE 9/26-29

2018 JGP #5 OSTRAVA CZE 9/26-29

Postby chuckiem » Wed Sep 26, 2018 7:35 pm

START ORDER RHYTHM DANCE Thurs 9/27 11:30 am local time / 5:30 am EDT :roll:

1 Yuzhu GUO / Pengkun ZHAO CHN
2 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE
3 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR
4 Oliwia BOROWSKA / Filip BOJANOWSKI POL

5 Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS
6 Sophia ELDER / Christopher ELDER USA
7 Sasha FEAR / George WADDELL GBR
8 Sara CAMPANINI / Francisco RIVA ITA

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

9 Katarina WOLFKOSTIN / Howard ZHAO USA
10 Olivia McISAAC / Corey CIRCELLI CAN
11 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST
12 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR
13 Emmy BRONSARD / Aissa BOUARAGUIA CAN

14 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS
15 Anne-Marie WOLF / Max LIEBERS GER
16 Mira Isabel POLISHOOK / Deividas KIZALA LTU
17 Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO
18 Mariia NOSOVITSKAYA / Mikhail NOSOVITSKIY ISR

Tech Team

Ref: Caron-CAN
TC: Marron-USA
TS: Webster-GER
ATS: Budner-POL

Judges: UKR GER POL LTU GBR ITA RUS GEO CHN

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER LADIES SHORT PROGRAM Thurs Sept 27 2:30 pm local time / 8:30 am EDT

1 Ivelina BAYCHEVA BUL
2 Frida Turiddotter BERGE NOR
3 Marion PAPKA RSA
4 Selma IHR SWE
5 Hongyi CHEN CHN
6 Maia SORENSEN DEN

7 Kristin SPOURS GBR
8 Silvia HUGEC SVK
9 Regina SCHERMANN HUN
10 Nina PETROKINA EST
11 Morgane CRAUSAZ MAR
12 Nana ARAKI JPN

^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^

13 Alina SOUPIAN ISR
14 Selina KANEDA LTU
15 Angela CAMP TORRES AND
16 Hiu Lok CHOW HKG
17 Anete LACE LAT
18 Ann-Christin MAROLD GER

19 Klara STEPANOVA CZE
20 Giorgia Isabella SECHI CYP
21 Seoyeong WI KOR
22 Milania VAANANEN FIN
23 Yelim KIM KOR
24 Hana KOSIC CRO

^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^

25 Shiika YOSHIOKA JPN
26 Noemie BODENSTEIN SUI
27 Maryia SALDAKAYEVA BLR
28 Alena KOSTORNAIA RUS
29 Viktoria VASILIEVA RUS
30 Caya SHEEPENS NED

31 Michaela Lucie HANZLIKOVA CZE
32 Ting CUI USA
33 Magdalena ZAWADZKA POL
34 Maryna ZHDANOVYCH UKR
35 Olga MIKUTINA AUT
36 Aneta JANICZKOVA CZE

Tech Team

Ref: Kutinou-Novakovic-SRB
TC: Louesdon-FRA
TS: Mascarello-ITA
ATS: Huttunen-FIN

Judges: CZE ISR NED LAT FIN KOR HUN GBR GER
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER PAIRS SHORT PROGRAM Thurs Sept 27 7:50 pm local time / 1:50 pm EDT


1 Hyang Mi RO / Kum Chol HAN PRK
2 Sarah FENG / TJ NYMAN USA
3 Sarah Jane DANA / Livio MAYR AUT

4 Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT RUS
5 Darya RABKOVA / Vladyslav GRESKO BLR
6 Laiden LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

7 Brooke McINTOSH / Brandon TOSTE CAN
8 Feiyao TANG / Yongchao YANG CHN
9 Yuchen WANG / Yihang HUANG CHN

10 Sofia NESTEROVA / Artem DARENSKYI UKR
11 Kate FINSTER / Balazs NAGY USA
12 Gabrielle LEVESQUE / Pier-Alexandre HUDON CAN
13 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

14 Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN RUS
15 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER
16 Tereza ZENDULKOVA / Simon FUKAS SVK
17 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS

Tech Team

Ref: Butcher-CAN
TC: Tauchmanova-CZE
TS: Fedoseeva-RUS
ATS: Magri-ITA

Judges: USA CAN PRK FRA SVK AUT NOR CHN RUS

========================================================================================

START ORDER MEN SHORT PROGRAM Fri Sept 28 11 am local time / 5 am EDT :(

1 Jonathan HESS GER
2 Elvis CAUBET AND
3 David Igot BIRINBERG ISR
4 Radoslav MARINOV BUL
5 Andrei MOZALEV RUS
6 Camden PULKINEN USA

7 Mihhail SELEVKO EST
8 Mitsuki SUMOTO JPN
9 Andreas NORDEBÄCK SWE
10 Mikalai KAZLOU BLR
11 Aleix GABARA ESP
12 Kyrylo LISHENKO UKR

^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^

13 Kirill IAKOVLEV RUS
14 Evan WRENSCH RSA
15 Aleksa RAKIC CAN
16 Matyas BELOHRADSKY CZE
17 Michal WOZNIAK POL
18 Noah BODENSTEIN SUI

19 Radek JAKUBKA CZE
20 Jonathan YANG USA
21 Joseph PHAN CAN
22 Irakli MAYSURADZE GEO
23 Daniel MRAZEK CZE
24 Lukas STRZELEC DEN


Tech Team

Ref: Prins-NED
TC: Adolfsen-NOR
TS: Kubicka-USA
ATS: Chernousov-RUS

Judges: CZE CAN US RUS JPN SUI DEN POL SWE

========================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 JGP #5 OSTRAVA CZE 9/26-29

Postby chuckiem » Thu Sep 27, 2018 5:35 pm

RESULTS RHYTHM DANCE

1 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS 65.29 35.54 30.75 7.57 7.46 7.79 7.75 7.86 1.00 14 costume failure
2 Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO 59.77 31.00 28.77 7.11 6.93 7.21 7.39 7.32 0.00 17
3 Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS 56.55 31.16 27.39 6.79 6.71 6.89 6.96 6.89 2.00 5 time, extended lift
4 Emmy BRONSARD / Aissa BOUARAGUIA CAN 56.04 30.16 25.88 6.18 6.25 6.64 6.57 6.71 0.00 13
5 Sophia ELDER / Christopher ELDER USA 55.97 30.39 25.58 6.36 6.29 6.50 6.46 6.36 0.00 6
6 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR 54.70 29.67 25.03 6.25 6.00 6.25 6.36 6.43 0.00 3
7 Olivia McISAAC / Corey CIRCELLI CAN 52.86 29.69 23.17 5.71 5.75 5.79 5.89 5.82 0.00 10
8 Sara CAMPANINI / Francisco RIVA ITA 51.63 29.65 22.98 5.75 5.54 5.75 5.86 5.82 1.00 8 extended lift
9 Sasha FEAR / George WADDELL GBR 51.33 28.58 22.75 5.54 5.50 5.82 5.82 5.75 0.00 7
10 Katarina WOLFKOSTIN / Howard ZHAO USA 50.80 29.34 22.46 5.61 5.54 5.57 5.71 5.64 1.00 9 extended lift
11 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST 49.78 27.27 22.51 5.64 5.46 5.75 5.68 5.61 0.00 11
12 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 49.18 27.41 21.77 5.46 5.29 5.68 5.36 5.43 0.00 2
13 Mira Isabel POLISHOOK / Deividas KIZALA LTU 47.46 26.66 20.80 5.18 4.96 5.36 5.32 5.18 0.00 16
14 Anne-Marie WOLF / Max LIEBERS GER 44.98 24.38 20.60 5.11 4.96 5.29 5.25 5.14 0.00 15
15 Mariia NOSOVITSKAYA / Mikhail NOSOVITSKIY ISR 44.43 24.72 19.71 4.96 4.75 5.00 5.00 4.93 0.00 18
16 Yuzhu GUO / Pengkun ZHAO CHN 43.70 23.41 20.29 5.11 4.82 5.21 5.21 5.00 0.00 1
17 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 40.00 21.66 18.34 4.64 4.46 4.57 4.75 4.50 0.00 12
18 Oliwia BOROWSKA / Filip BOJANOWSKI POL 35.72 20.38 15.34 3.93 3.71 3.82 4.04 3.68 0.00 4


START ORDER FREEDANCE Fri Sept 28 2:40 pm local time / 8:40 am EDT

1 Mariia NOSOVITSKAYA / Mikhail NOSOVITSKIY ISR
2 Yuzhu GUO / Pengkun ZHAO CHN
3 Oliwia BOROWSKA / Filip BOJANOWSKI POL
4 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR

5 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE
6 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST
7 Mira Isabel POLISHOOK / Deividas KIZALA LTU
8 Anne-Marie WOLF / Max LIEBERS GER

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

9 Sasha FEAR / George WADDELL GBR
10 Katarina WOLFKOSTIN / Howard ZHAO USA
11 Olivia McISAAC / Corey CIRCELLI CAN
12 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR
13 Sara CAMPANINI / Francisco RIVA ITA

14 Emmy BRONSARD / Aissa BOUARAGUIA CAN
15 Sophia ELDER / Christopher ELDER USA
16 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS
17 Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS
18 Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO

---------------------------------------------------------------------

RESULTS LADIES SHORT PROGRAM

1 Alena KOSTORNAIA RUS 70.24 39.47 30.77 7.79 7.68 7.50 7.79 7.71 0.00 28 1a<<*, 3f, 3z+3t
2 Ting CUI USA 70.20 40.43 29.77 7.32 7.18 7.64 7.46 7.61 0.00 32 2a, 3z+3t, 3f
3 Yelim KIM KOR 69.45 40.68 28.77 7.29 7.04 7.18 7.14 7.32 0.00 23 3z+3t, 3f, 2a
4 Seoyeong WI KOR 66.48 40.17 26.31 6.64 6.39 6.61 6.64 6.61 0.00 21 3z+3t, 3f, 2a
5 Viktoria VASILIEVA RUS 64.53 37.76 26.77 6.75 6.61 6.64 6.75 6.71 0.00 29 2a, 3z+3t, 3f!
6 Nana ARAKI JPN 60.93 36.19 24.74 6.43 6.00 6.21 6.18 6.11 0.00 12 3z+3t, 2a, 3f!
7 Shiika YOSHIOKA JPN 59.95 34.24 25.71 6.50 6.21 6.57 6.39 6.46 0.00 25 3z+3t, 2a, 3fe
8 Olga MIKUTINA AUT 52.37 30.19 22.18 5.61 5.43 5.54 5.54 5.61 0.00 35 3f, 3s+3t, 1a*
9 Alina SOUPIAN ISR 51.32 29.75 21.57 5.54 5.07 5.39 5.54 5.43 0.00 13 3z+3t<, 2a, 3f!
10 Selma IHR SWE 49.40 28.46 21.94 5.64 5.29 5.39 5.54 5.57 1.00 4 3s+3t, 3f<<↓, 2a
11 Silvia HUGEC SVK 49.28 27.73 21.55 5.25 5.18 5.57 5.36 5.57 0.00 8 3lo+2lo, 2f, 2a
12 Nina PETROKINA EST 48.91 27.59 21.32 5.32 5.29 5.32 5.29 5.43 0.00 10 2a, 3f, 3z+2t
13 Hongyi CHEN CHN 48.19 27.24 20.95 5.32 4.96 5.29 5.25 5.36 0.00 5 3t+3t<, 3f, 2a<
14 Milania VAANANEN FIN 47.31 25.33 21.98 5.54 5.36 5.54 5.54 5.50 0.00 22 3t+2t, 2f, 2a
15 Noemie BODENSTEIN SUI 45.15 24.46 20.69 5.25 5.04 5.07 5.21 5.29 0.00 26 3z↓-nc, 2a, 3f
16 Maia SORENSEN DEN 44.98 25.87 19.11 4.71 4.54 5.04 4.71 4.89 0.00 6 3t+2t, 3f, 2a
17 Caya SHEEPENS NED 44.20 24.11 20.09 5.00 4.71 5.11 5.11 5.18 0.00 30 3s+2t, 2f, 2a
18 Michaela Lucie HANZLIKOVA CZE 42.12 22.72 19.40 4.93 4.61 4.89 4.86 4.96 0.00 31 3t+2t, 2a, 2f
19 Regina SCHERMANN HUN 41.76 23.42 18.34 4.57 4.50 4.54 4.64 4.68 0.00 9 3f, 3lo+combo+2t*, 2a
20 Maryna ZHDANOVYCH UKR 41.43 22.00 19.43 5.11 4.75 4.71 4.82 4.89 0.00 34 3s-nc, 3f<, 2a
21 Ivelina BAYCHEVA BUL 41.15 22.26 18.89 4.64 4.57 4.86 4.82 4.71 0.00 1 3f, 2a<, 2z+2lo
22 Anete LACE LAT 40.08 22.81 18.27 4.75 4.39 4.43 4.64 4.64 1.00 17 3t+2t, 3f!, 2a
23 Ann-Christin MAROLD GER 39.97 21.75 19.22 4.71 4.68 4.71 5.00 4.93 1.00 18
24 Frida Turiddotter BERGE NOR 39.82 22.67 17.15 4.21 4.21 4.32 4.32 4.36 0.00 2
25 Maryia SALDAKAYEVA BLR 38.90 19.59 19.31 5.11 4.64 4.71 4.75 4.93 0.00 27
26 Selina KANEDA LTU 37.20 17.55 19.65 4.86 4.64 4.93 5.00 5.14 0.00 14
27 Aneta JANICZKOVA CZE 36.64 18.70 18.94 4.86 4.43 4.79 4.71 4.89 1.00 36
28 Kristin SPOURS GBR 36.41 18.13 19.28 4.96 4.57 4.46 4.96 5.14 1.00 7
29 Marion PAPKA RSA 36.25 18.19 19.06 4.71 4.64 4.82 4.86 4.79 1.00 3
30 Klara STEPANOVA CZE 34.36 16.59 18.77 4.79 4.43 4.46 4.82 4.96 1.00 19
31 Hiu Lok CHOW HKG 34.02 17.70 16.32 4.25 3.93 4.00 4.11 4.11 0.00 16
32 Magdalena ZAWADZKA POL 33.97 15.71 18.26 4.50 4.50 4.50 4.54 4.79 0.00 33
33 Hana KOSIC CRO 33.07 16.90 18.17 4.64 4.43 4.36 4.57 4.71 2.00 24
34 Morgane CRAUSAZ MAR 28.21 14.04 15.17 3.89 3.68 3.79 3.86 3.75 1.00 11
35 Angela CAMP TORRES AND 24.61 12.58 14.03 3.79 3.46 3.29 3.54 3.46 2.00 15
36 Giorgia Isabella SECHI CYP 18.55 8.10 10.45 2.89 2.54 2.50 2.71 2.43 0.00 20


START ORDER LADIES FREESKATE Sat Sept 29 11 am local time / 5 am EDT :(

1 Morgane CRAUSAZ MAR
2 Angela CAMP TORRES AND
3 Giorgia Isabella SECHI CYP
4 Magdalena ZAWADZKA POL
5 Hana KOSIC CRO
6 Hiu Lok CHOW HKG

7 Kristin SPOURS GBR
8 Klara STEPANOVA CZE
9 Aneta JANICZKOVA CZE
10 Marion PAPKA RSA
11 Maryia SALDAKAYEVA BLR
12 Selina KANEDA LTU

^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^

13 Regina SCHERMANN HUN
14 Frida Turiddotter BERGE NOR
15 Anete LACE LAT
16 Ann-Christin MAROLD GER
17 Ivelina BAYCHEVA BUL
18 Maryna ZHDANOVYCH UKR

19 Maia SORENSEN DEN
20 Caya SHEEPENS NED
21 Michaela Lucie HANZLIKOVA CZE
22 Milania VAANANEN FIN
23 Hongyi CHEN CHN
24 Noemie BODENSTEIN SUI

^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^

25 Nina PETROKINA EST
26 Silvia HUGEC SVK
27 Selma IHR SWE
28 Alina SOUPIAN ISR
29 Olga MIKUTINA AUT
30 Shiika YOSHIOKA JPN

31 Viktoria VASILIEVA RUS
32 Seoyeong WI KOR
33 Nana ARAKI JPN
34 Ting CUI USA
35 Yelim KIM KOR
36 Alena KOSTORNAIA RUS

-----------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS PAIRS SHORT PROGRAM

1 Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN RUS 66.30 37.79 28.51 7.11 6.96 7.21 7.18 7.18 0.00 14
2 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 66.01 38.64 27.37 7.00 6.68 6.79 6.96 6.79 0.00 17
3 Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT RUS 59.80 34.25 25.55 6.50 6.25 6.32 6.54 6.32 0.00 4
4 Sarah FENG / TJ NYMAN USA 58.90 34.79 24.11 5.93 5.79 6.04 6.14 6.25 0.00 2
5 Laiden LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA 54.93 31.59 23.34 5.96 5.75 5.71 5.89 5.86 0.00 6
6 Feiyao TANG / Yongchao YANG CHN 52.24 28.33 23.91 6.14 5.68 5.86 6.18 6.04 0.00 8
7 Kate FINSTER / Balazs NAGY USA 50.29 28.32 21.97 5.50 5.50 5.46 5.50 5.50 0.00 11
8 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 49.60 27.95 21.65 5.43 5.36 5.43 5.43 5.43 0.00 13
9 Sofia NESTEROVA / Artem DARENSKYI UKR 49.58 27.81 21.77 5.68 5.07 5.50 5.46 5.50 0.00 10
10 Brooke McINTOSH / Brandon TOSTE CAN 46.78 27.72 19.06 4.79 4.61 4.82 4.89 4.71 0.00 7
11 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 46.00 26.14 20.86 5.25 5.14 5.11 5.32 5.25 1.00 15
12 Hyang Mi RO / Kum Chol HAN PRK 42.35 23.04 19.31 4.93 4.64 4.82 4.82 4.93 0.00 1
13 Gabrielle LEVESQUE / Pier-Alexandre HUDON CAN 39.71 21.93 19.78 5.07 5.07 4.57 5.14 4.86 2.00 12
14 Sarah Jane DANA / Livio MAYR AUT 38.59 21.24 17.35 4.29 4.18 4.29 4.57 4.36 0.00 3
15 Yuchen WANG / Yihang HUANG CHN 35.95 18.87 19.08 5.07 4.68 4.46 5.00 4.64 2.00 9
16 Tereza ZENDULKOVA / Simon FUKAS SVK 34.23 16.89 17.34 4.39 4.29 4.18 4.54 4.29 0.00 16
17 Darya RABKOVA / Vladyslav GRESKO BLR 31.40 15.43 16.97 4.32 4.14 4.04 4.50 4.21 1.00 5


START ORDER PAIRS FREESKATE Fri Sept 28 5:50 pm local time / 11:50 am EDT

1 Yuchen WANG / Yihang HUANG CHN
2 Tereza ZENDULKOVA / Simon FUKAS SVK
3 Darya RABKOVA / Vladyslav GRESKO BLR

4 Hyang Mi RO / Kum Chol HAN PRK
5 Sarah Jane DANA / Livio MAYR AUT
6 Gabrielle LEVESQUE / Pier-Alexandre HUDON CAN

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

7 Brooke McINTOSH / Brandon TOSTE CAN
8 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER
9 Sofia NESTEROVA / Artem DARENSKYI UKR

10 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA
11 Kate FINSTER / Balazs NAGY USA
12 Laiden LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA
13 Feiyao TANG / Yongchao YANG CHN

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

14 Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT RUS
15 Sarah FENG / TJ NYMAN USA
16 Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN RUS
17 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS

================================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 JGP #5 OSTRAVA CZE 9/26-29

Postby chuckiem » Fri Sep 28, 2018 7:47 pm

RESULTS MEN SHORT PROGRAM

1 Camden PULKINEN USA 81.01 44.98 36.03 7.14 6.96 7.32 7.18 7.43 0.00 6 3z+3t, 3a, 3f!
2 Andrei MOZALEV RUS 78.83 45.44 33.39 6.75 6.61 6.68 6.71 6.64 0.00 5 3a, 3f, 3z+3t
3 Joseph PHAN CAN 73.74 40.35 33.39 6.93 6.50 6.64 6.64 6.68 0.00 21 3z+3t, 3a-fwd, 3f!
4 Kirill IAKOVLEV RUS 72.23 39.40 32.83 6.54 6.36 6.57 6.61 6.75 0.00 13 3f, 2a, 3z+3t
5 Mitsuki SUMOTO JPN 67.85 35.35 32.50 6.86 6.54 6.18 6.46 6.46 0.00 8 3a<-so, 3z-to+3t, 3f
6 Aleksa RAKIC CAN 66.01 37.30 28.71 5.96 5.57 5.75 5.79 5.64 0.00 15 3z+3t, 2a, 3f
7 Andreas NORDEBÄCK SWE 63.04 34.74 28.30 5.79 5.36 5.75 5.61 5.79 0.00 9 3z+3t, 2a, 3f!
8 Irakli MAYSURADZE GEO 60.88 31.45 29.43 6.04 5.68 5.82 6.00 5.89 0.00 22 3z+3t, 3a, 3f!, 0 Cssp
9 Radek JAKUBKA CZE 60.44 32.90 27.54 5.54 5.43 5.46 5.61 5.50 0.00 19 3z<+3t, 2a, 3f
10 Mihhail SELEVKO EST 55.65 29.75 25.90 5.25 5.18 5.11 5.18 5.18 0.00 7 2a, 3f, 3t+3t<
11 Noah BODENSTEIN SUI 51.98 26.38 25.60 4.89 4.96 5.18 5.21 5.36 0.00 18 3t+3t<, 2f, 2a
12 Jonathan YANG USA 49.28 20.92 28.36 5.61 5.36 5.57 5.86 5.96 0.00 20 1z+3t<<, 3f-fo, 2a
13 Daniel MRAZEK CZE 49.25 26.46 23.79 5.11 4.61 4.71 4.79 4.57 1.00 23 3z+2t, ↓steps, 3f, 2a
14 Matyas BELOHRADSKY CZE 48.51 21.76 28.75 6.00 5.68 5.36 5.82 5.89 2.00 16 3z↓-nc, 2a, 3f!<↓
15 Jonathan HESS GER 47.93 24.08 24.85 5.25 4.89 4.71 5.07 4.93 1.00 1 3z+3t<, 2f!, 3a↓
16 Aleix GABARA ESP 43.93 20.08 23.85 4.75 4.46 4.71 4.86 5.07 0.00 11 3s+3t<<, 2f, 2a<
17 David Igot BIRINBERG ISR 42.10 21.25 21.85 4.68 4.21 4.14 4.43 4.39 1.00 3 3f, 3z↓-nc, 2a
18 Evan WRENSCH RSA 39.20 20.70 19.50 4.11 3.82 3.68 4.07 3.82 1.00 14 3z↓-nc, 3f, 2a
19 Michal WOZNIAK POL 36.94 15.69 21.25 4.36 3.79 4.46 4.21 4.43 0.00 17 3z+2t<, 3f!<<, 1a*
20 Lukas STRZELEC DEN 36.54 15.68 20.86 4.32 4.07 4.04 4.25 4.18 0.00 24 3t-nc, 2f, 2a
21 Radoslav MARINOV BUL 36.03 17.36 21.67 4.50 4.14 4.14 4.46 4.43 3.00 4 3t↓-nc, 3f!<, 2a<↓, time
22 Kyrylo LISHENKO UKR 32.85 14.93 17.92 3.86 3.39 3.46 3.71 3.50 0.00 12 3t-nc, 2f, 1a*,
23 Mikalai KAZLOU BLR 32.06 13.50 18.56 3.96 3.64 3.43 3.89 3.64 0.00 10 3lo<+2t<, 1a<<*, 2f
24 Elvis CAUBET AND 21.69 7.40 16.29 3.54 3.07 2.89 3.50 3.29 2.00 2 2a↓, 3s↓-nc, 2f, 0 all spins

START ORDER MEN FREESKATE Sat Sept 29 4:50 pm local time / 10:50 am EDT

1 Lukas STRZELEC DEN
2 Mikalai KAZLOU BLR
3 Michal WOZNIAK POL
4 Radoslav MARINOV BUL
5 Elvis CAUBET AND
6 Kyrylo LISHENKO UKR

7 David Igot BIRINBERG ISR
8 Aleix GABARA ESP
9 Jonathan HESS GER
10 Matyas BELOHRADSKY CZE
11 Daniel MRAZEK CZE
12 Evan WRENSCH RSA

^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^

13 Mihhail SELEVKO EST
14 Noah BODENSTEIN SUI
15 Jonathan YANG USA
16 Irakli MAYSURADZE GEO
17 Andreas NORDEBÄCK SWE
18 Radek JAKUBKA CZE

19 Mitsuki SUMOTO JPN
20 Aleksa RAKIC CAN
21 Kirill IAKOVLEV RUS
22 Andrei MOZALEV RUS
23 Camden PULKINEN USA
24 Joseph PHAN CAN

------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS FREE DANCE


1 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS 95.71 48.89 46.82 7.61 7.64 7.93 7.79 8.04 0.00 16
2 Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO 94.40 50.08 44.32 7.29 7.18 7.57 7.39 7.50 0.00 18
3 Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS 92.07 49.12 42.95 6.96 6.93 7.25 7.29 7.36 0.00 17
4 Emmy BRONSARD / Aissa BOUARAGUIA CAN 84.63 46.08 39.55 6.50 6.46 6.61 6.68 6.71 1.00 14
5 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR 83.80 45.36 38.44 6.39 6.25 6.39 6.50 6.50 0.00 12
6 Sophia ELDER / Christopher ELDER USA 81.45 43.72 37.73 6.29 6.04 6.36 6.36 6.39 0.00 15
7 Olivia McISAAC / Corey CIRCELLI CAN 81.33 44.25 37.08 6.11 6.00 6.29 6.21 6.29 0.00 11
8 Sara CAMPANINI / Francisco RIVA ITA 77.95 41.43 36.52 6.00 5.79 6.21 6.14 6.29 0.00 13
9 Sasha FEAR / George WADDELL GBR 77.19 42.73 34.46 5.61 5.57 5.82 5.79 5.93 0.00 9
10 Katarina WOLFKOSTIN / Howard ZHAO USA 76.78 42.27 34.51 5.64 5.54 5.86 5.86 5.86 0.00 10
11 Mira Isabel POLISHOOK / Deividas KIZALA LTU 76.45 42.94 33.51 5.46 5.36 5.75 5.61 5.75 0.00 7
12 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 76.30 42.58 33.72 5.50 5.39 5.71 5.71 5.79 0.00 5
13 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST 73.02 38.07 34.95 5.79 5.71 5.71 5.96 5.96 0.00 6
14 Anne-Marie WOLF / Max LIEBERS GER 71.62 39.49 32.13 5.36 5.11 5.46 5.39 5.46 0.00 8
15 Yuzhu GUO / Pengkun ZHAO CHN 70.71 39.61 31.10 5.21 4.89 5.32 5.21 5.29 0.00 2
16 Mariia NOSOVITSKAYA / Mikhail NOSOVITSKIY ISR 65.34 36.67 29.67 4.93 4.79 4.93 5.11 4.96 1.00 1
17 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 62.30 34.30 28.00 4.71 4.50 4.71 4.71 4.71 0.00 4
18 Oliwia BOROWSKA / Filip BOJANOWSKI POL 45.85 23.65 22.20 3.75 3.50 3.71 3.86 3.68 0.00 3


FINAL STANDINGS - ICE DANCE

1 - Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS 161.00 1 1
2 - Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO 154.17 2 2
3 - Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS 148.62 3 3
4 - Emmy BRONSARD / Aissa BOUARAGUIA CAN 140.67 4 4
5 - Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR 138.50 6 5
6 - Sophia ELDER / Christopher ELDER USA 137.42 5 6
7 - Olivia McISAAC / Corey CIRCELLI CAN 134.19 7 7
8 - Sara CAMPANINI / Francisco RIVA ITA 129.58 8 8
9 - Sasha FEAR / George WADDELL GBR 128.52 9 9
10 - Katarina WOLFKOSTIN / Howard ZHAO USA 127.58 10 10
11 - Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 125.48 12 12
12 - Mira Isabel POLISHOOK / Deividas KIZALA LTU 123.91 13 11
13 - Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST 122.80 11 13
14 - Anne-Marie WOLF / Max LIEBERS GER 116.60 14 14
15 - Yuzhu GUO / Pengkun ZHAO CHN 114.41 16 15
16 - Mariia NOSOVITSKAYA / Mikhail NOSOVITSKIY ISR 109.77 15 16
17 - Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 102.30 17 17
18 - Oliwia BOROWSKA / Filip BOJANOWSKI POL 81.57 18 18

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS PAIRS FREESKATE

1 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 118.72 62.32 56.40 7.14 6.86 7.11 7.07 7.07 0.00 17
2 Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN RUS 114.58 58.03 57.55 7.21 7.00 7.18 7.36 7.21 1.00 16
3 Sarah FENG / TJ NYMAN USA 104.54 53.47 52.07 6.43 6.36 6.43 6.64 6.68 1.00 15
4 Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT RUS 95.81 47.60 49.21 6.29 6.04 6.07 6.25 6.11 1.00 14
5 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 92.17 48.32 44.85 5.50 5.54 5.57 5.89 5.54 1.00 10
6 Feiyao TANG / Yongchao YANG CHN 88.35 44.31 45.04 5.79 5.50 5.54 5.79 5.54 1.00 13
7 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA 85.70 44.40 43.30 5.50 5.39 5.14 5.54 5.50 2.00 12
8 Sofia NESTEROVA / Artem DARENSKYI UKR 82.14 42.20 39.94 5.29 4.89 4.86 5.04 4.89 0.00 9
9 Kate FINSTER / Balazs NAGY USA 78.02 37.66 42.36 5.36 5.25 5.04 5.54 5.29 2.00 11
10 Brooke McINTOSH / Brandon TOSTE CAN 77.62 40.40 38.22 4.82 4.68 4.75 5.00 4.64 1.00 7
11 Gabrielle LEVESQUE / Pier-Alexandre HUDON CAN 77.02 40.08 39.94 5.11 5.07 4.64 5.21 4.93 3.00 6
12 Yuchen WANG / Yihang HUANG CHN 74.86 37.40 37.46 4.89 4.64 4.68 4.64 4.57 0.00 1
13 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 70.24 33.78 37.46 4.89 4.64 4.39 4.89 4.61 1.00 8
14 Sarah Jane DANA / Livio MAYR AUT 63.55 29.13 34.42 4.36 4.14 4.11 4.61 4.29 0.00 5
15 Tereza ZENDULKOVA / Simon FUKAS SVK 62.70 28.80 34.90 4.39 4.43 4.21 4.46 4.32 1.00 2
16 Hyang Mi RO / Kum Chol HAN PRK 61.47 27.75 35.72 4.71 4.50 4.29 4.54 4.29 2.00 4
17 Darya RABKOVA / Vladyslav GRESKO BLR 61.43 31.19 32.24 4.21 3.93 3.86 4.21 3.93 2.00 3


FINAL STANDINGS PAIRS

1 - Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 184.73 2 1
2 - Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN RUS 180.88 1 2
3 - Sarah FENG / TJ NYMAN USA 163.44 4 3
4 - Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT RUS 155.61 3 4
5 - Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 141.77 8 5
6 - Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA 140.63 5 7
7 - Feiyao TANG / Yongchao YANG CHN 140.59 6 6
8 - Sofia NESTEROVA / Artem DARENSKYI UKR 131.72 9 8
9 - Kate FINSTER / Balazs NAGY USA 128.31 7 9
10 - Brooke McINTOSH / Brandon TOSTE CAN 124.40 10 10
11 - Gabrielle LEVESQUE / Pier-Alexandre HUDON CAN 116.73 13 11
12 - Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 116.24 11 13
13 - Yuchen WANG / Yihang HUANG CHN 110.81 15 12
14 - Hyang Mi RO / Kum Chol HAN PRK 103.82 12 16
15 - Sarah Jane DANA / Livio MAYR AUT 102.14 14 14
16 - Tereza ZENDULKOVA / Simon FUKAS SVK 96.93 16 15
17 - Darya RABKOVA / Vladyslav GRESKO BLR 92.83 17 17


Since this is the last PAIRS event, we now have the full slate of JGP Finalists:

30 (15,15) 372.51 MISHINA / GALLIAMOV RUS
28 (15,13) 361.47 KOSTIUKOVICH / IALIN RUS
26 (11,15) 357.97 AKHANTEVA / KOLESOV RUS
26 (13,13) 351.55 PANFILOVA / RYLOV RUS
22 (13,09) 321.72 POLUIANOVA / SOPOT RUS
16 (05,11) 297.49 FENG / NYMAN USA
Alternates:
14 (09,05) 279.74 LOCKLEY / PROCHNOW USA
13 (04,09) 273.07 MIURA / ICHIHASHI JPN
13 (09,04) 260.45 ANDREW / FLETCHER CAN

---------------------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 JGP #5 OSTRAVA CZE 9/26-29

Postby chuckiem » Mon Oct 01, 2018 4:43 am

RESULTS MEN FREESKATE

1 Andrei MOZALEV RUS 138.29 70.51 67.78 6.93 6.71 6.71 6.75 6.79 0.00 22 4t, 3a+2t, 3f, 1a, 3lo+2t+2lo, 3z+3t, 3z
2 Joseph PHAN CAN 134.06 65.42 68.64 7.18 6.75 6.71 6.75 6.93 0.00 24 4t+2t, 3z+3t, 3a<<, 3f, 1z+1eu+3s, 2a, 3lo
3 Mitsuki SUMOTO JPN 133.70 66.90 67.80 7.00 6.68 6.61 6.79 6.82 1.00 19 3a, 2a+1eu+3s, 3z+3t, 3lo, 2a+3t, 3f, 3z<↓
4 Kirill IAKOVLEV RUS 133.69 66.77 66.92 6.75 6.43 6.75 6.71 6.82 0.00 21 2a, 3s, 3z, 3lo, 3z+3t, 3f, 3f+2t+2lo
5 Camden PULKINEN USA 131.44 62.02 70.42 7.18 6.96 6.79 7.14 7.14 1.00 23 3z+1eu+3s↓, 3a, 3lo, 3a+rep, 3f!+3t, 2a, 3z+2t
6 Irakli MAYSURADZE GEO 122.58 64.36 60.22 6.25 5.71 6.04 6.07 6.04 2.00 16 3z, 3a+2t, 3a, 3lo, 2a+1eu+3s, 2z+3t, 3f!↓, time
7 Aleksa RAKIC CAN 119.07 60.79 58.28 5.89 5.75 5.82 5.93 5.75 0.00 20 3z+3t, 2a+3t, 3lo, 3z, 3f, 3s+2t+2lo, 2a
8 Matyas BELOHRADSKY CZE 117.43 59.29 59.14 6.14 5.68 5.93 5.82 6.00 1.00 10 4t<↓, 2a, 3f, 3lo, 2a+3t, 3z+1eu+3s, 3s
9 Radek JAKUBKA CZE 113.04 56.84 56.20 5.89 5.50 5.57 5.64 5.50 0.00 18 3z+3t, 3f+2t, 2a, 3z<, 3f, 3lo^2a, 3s
10 Andreas NORDEBÄCK SWE 110.40 52.32 58.08 5.75 5.64 5.86 5.86 5.93 0.00 17 3z+3t<<, 3lo, 2a, 3fe, 3z+1eu+3s, 3t, 2a+2t
11 Jonathan YANG USA 95.99 44.07 53.92 5.39 5.18 5.14 5.54 5.71 2.00 15 3z+3t, 3f, 2a, 3lo<↓, 3lo+2t, 3s<↓, 3t+2t+2lo<
12 Noah BODENSTEIN SUI 93.06 42.70 50.36 4.89 4.86 5.14 5.18 5.11 0.00 14 3t+3t<, 2f, 2a, 2z, 3s+2t+2lo<, 2a+2t, 3s
13 Mihhail SELEVKO EST 90.04 39.62 51.42 5.25 4.96 5.00 5.32 5.18 1.00 13 2a↓, 3ze, 2f<<+seq+3t*, 3f<, 2a+1eu+3s, 3lo, 2t+3t<
14 Aleix GABARA ESP 85.71 39.29 47.42 4.82 4.71 4.61 4.75 4.82 1.00 8 3lo, 2a+2t, 3z+2t, 3f!<, 3z↓, 2s, 2a<+1eu<+3s<
15 David Igot BIRINBERG ISR 80.73 40.01 42.72 4.43 4.29 4.00 4.43 4.21 2.00 7 2a, 3z, 3f, 3s<↓, 3t+2t+2lo, 3lo<<↓, 3f+1t
16 Daniel MRAZEK CZE 77.64 35.62 46.02 5.11 4.54 4.29 4.64 4.43 4.00 11
17 Jonathan HESS GER 76.81 32.25 46.56 5.21 4.61 4.29 4.71 4.46 2.00 9
18 Mikalai KAZLOU BLR 71.23 36.37 36.86 3.93 3.46 3.61 3.82 3.61 2.00 2
19 Evan WRENSCH RSA 71.03 34.01 39.02 4.18 3.86 3.61 4.00 3.86 2.00 12
20 Kyrylo LISHENKO UKR 68.65 29.85 40.80 4.36 3.79 4.07 4.14 4.04 2.00 6
21 Michal WOZNIAK POL 68.44 29.60 39.84 4.21 3.79 3.96 3.96 4.00 1.00 3
22 Radoslav MARINOV BUL 67.49 32.49 38.00 4.18 3.68 3.54 3.89 3.71 3.00 4
23 Lukas STRZELEC DEN 53.34 21.28 35.06 3.93 3.43 3.21 3.57 3.39 3.00 1
24 Elvis CAUBET AND 49.72 21.08 30.64 3.39 3.00 2.79 3.21 2.93 2.00 5


FINAL STANDINGS MEN

1 - Andrei MOZALEV RUS 217.12 2 1
2 - Camden PULKINEN USA 212.45 1 5
3 - Joseph PHAN CAN 207.80 3 2
4 - Kirill IAKOVLEV RUS 205.92 4 4
5 - Mitsuki SUMOTO JPN 201.55 5 3
6 - Aleksa RAKIC CAN 185.08 6 7
7 - Irakli MAYSURADZE GEO 183.46 8 6
8 - Radek JAKUBKA CZE 173.48 9 9
9 - Andreas NORDEBÄCK SWE 173.44 7 10
10 - Matyas BELOHRADSKY CZE 165.94 14 8
11 - Mihhail SELEVKO EST 145.69 10 13
12 - Jonathan YANG USA 145.27 12 11
13 - Noah BODENSTEIN SUI 145.04 11 12
14 - Aleix GABARA ESP 129.64 16 14
15 - Daniel MRAZEK CZE 126.89 13 16
16 - Jonathan HESS GER 124.74 15 17
17 - David Igot BIRINBERG ISR 122.83 17 15
18 - Evan WRENSCH RSA 110.23 18 19
19 - Michal WOZNIAK POL 105.38 19 21
20 - Radoslav MARINOV BUL 103.52 21 22
21 - Mikalai KAZLOU BLR 103.29 23 18
22 - Kyrylo LISHENKO UKR 101.50 22 20
23 - Lukas STRZELEC DEN 89.88 20 23
24 - Elvis CAUBET AND 71.41 24 24

And CAMDEN PULKINEN officially makes the JGPF.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS LADIES FREESKATE

1 Alena KOSTORNAIA RUS 128.14 68.22 60.92 7.86 7.54 7.50 7.64 7.54 1.00 36 2a, 3lo, 3z+2t+2t, 2a, 3f+3t, 3s+3t, 3f<↓
2 Yelim KIM KOR 126.89 70.40 57.49 7.29 6.82 7.21 7.36 7.25 1.00 35 3z+3t, 2a+3t, 3lo, 3s, 3z+2t+2lo, 3f, 2a, time
3 Viktoria VASILIEVA RUS 118.34 65.69 52.65 6.75 6.43 6.68 6.68 6.36 0.00 31 2a, 3z+3t, 2a+1eu+3f!, 3s, 3z, 3f!, 3lo+2t
4 Shiika YOSHIOKA JPN 115.24 64.96 50.28 6.57 6.00 6.46 6.21 6.18 0.00 30 3z+3t, 3s, 3lo, 3z, 3f!+2t, 2a+3t+2t, 2a
5 Nana ARAKI JPN 115.21 62.75 52.46 6.79 6.36 6.64 6.57 6.43 0.00 33 3z+3t, 2s, 3lo, 2a, 2a+3t+2t, 3f+2t, 3z
6 Seoyeong WI KOR 110.02 61.70 49.32 6.46 6.11 5.96 6.29 6.00 1.00 32 3z+3t, 3f+2t, 3lo, 2a+1eu+3s, 3z↓, 3f, 2a
7 Ting CUI USA 102.54 51.84 53.70 6.89 6.68 6.29 7.07 6.64 3.00 34 2a, 3z+3t, 3f↓, 2a+2t, 3z<↓, 3lo, 3f<↓+rep
8 Selma IHR SWE 96.12 49.11 48.01 5.93 5.86 6.07 6.18 5.96 1.00 27 3t+3t, 3lo<<↓, 2z, 2a, 3s+2t+2lo, 2a, 3s+2t
9 Nina PETROKINA EST 92.80 48.16 44.64 5.57 5.43 5.75 5.61 5.54 0.00 25 2a+1eu+3s<, 3z, 3t+2t, 3f<+2t<, 3f<, 2a, 3s
10 Maia SORENSEN DEN 92.53 51.72 40.81 5.29 4.79 5.43 5.07 4.93 0.00 19 3s^2a, 3f, 3lo, 3s, 3t+2t+2lo, 3t, 2a+2t
11 Hongyi CHEN CHN 91.84 50.69 41.15 5.46 5.11 5.21 5.11 4.82 0.00 23 2a+3t<+2t, 2a+3t<, 3f, 3lo, 3z<+2t, 3z<, 3s
12 Alina SOUPIAN ISR 91.11 48.62 42.49 5.39 4.96 5.50 5.39 5.32 0.00 28 3z<, 3f!+1eu+2s, 3s, 3z+3t<<, 3lo+2t, 3f!, 2a
13 Olga MIKUTINA AUT 90.73 45.75 45.98 5.89 5.64 5.71 5.82 5.68 1.00 29 3z+3t<, 3f<, 3s+3t<, 3z<, 2a+2t+2lo, 3lo<↓, 1a
14 Silvia HUGEC SVK 87.02 41.66 45.36 5.71 5.36 5.82 5.64 5.82 0.00 26 3lo+2lo, 3lo<, 2f, 2a, 3s<, 3s<<+2t, 2a+2t+2lo
15 Milania VAANANEN FIN 86.23 44.44 41.79 5.43 4.86 5.36 5.25 5.21 0.00 22 3t, 2a+1eu+2s, 2f+2t, 3s, 3lo+2t, 3lo<, 2a
16 Caya SHEEPENS NED 82.32 40.71 41.61 5.14 5.11 5.21 5.36 5.18 0.00 20 3s+2t, 3s, 3t, 2a, 2a, 2f+1eu<+2s, 2z+2t
17 Regina SCHERMANN HUN 77.33 42.66 36.67 4.50 4.46 4.39 4.89 4.68 2.00 13 3lo+2t, 3z<↓, 3lo,2a, 3s+2t, 3s↓, 2a+1eu+2s
18 Maryna ZHDANOVYCH UKR 77.23 39.62 38.61 5.07 4.50 4.79 4.89 4.89 1.00 18 3s+2lo, 3t+2t, 3lo<, 2a, 3t↓, 3s<, 2a+2t
19 Klara STEPANOVA CZE 76.45 40.24 36.21 4.64 4.21 4.71 4.50 4.57 0.00 8 3lo, 3s+2t, 3lo<+1t, 2a, 2z+2lo+2lo, 3s<<, 2a
20 Noemie BODENSTEIN SUI 73.72 36.85 38.87 4.93 4.93 4.50 5.18 4.75 2.00 24 3z, 3f↓, 3lo↓, 2z, 3f+rep, 3s+1eu+2f, 2a+2t<
21 Ivelina BAYCHEVA BUL 69.11 32.51 37.60 4.57 4.39 4.82 4.86 4.86 1.00 17
22 Anete LACE LAT 68.46 33.34 36.12 4.86 4.36 4.46 4.57 4.32 1.00 15
23 Michaela Lucie HANZLIKOVA CZE 68.26 30.88 38.38 4.96 4.64 4.64 5.00 4.75 1.00 21
24 Frida Turiddotter BERGE NOR 67.24 34.00 34.24 4.29 4.25 4.18 4.43 4.25 1.00 14
25 Marion PAPKA RSA 64.43 30.23 35.20 4.29 4.43 4.21 4.57 4.50 1.00 10
26 Aneta JANICZKOVA CZE 63.56 29.09 35.47 4.82 3.86 4.64 4.39 4.46 1.00 9
27 Selina KANEDA LTU 62.16 28.15 36.01 4.46 4.43 4.50 4.50 4.61 2.00 12
28 Magdalena ZAWADZKA POL 61.72 31.01 31.71 4.25 3.64 3.96 3.93 4.04 1.00 4
29 Hiu Lok CHOW HKG 60.12 27.10 34.02 4.29 4.07 4.11 4.43 4.36 1.00 6
30 Ann-Christin MAROLD GER 58.54 25.41 36.13 4.61 4.54 4.18 4.79 4.46 3.00 16
31 Hana KOSIC CRO 56.07 23.38 34.69 4.68 4.00 4.18 4.32 4.50 2.00 5
32 Maryia SALDAKAYEVA BLR 53.54 22.37 32.17 4.46 3.79 3.71 4.18 3.96 1.00 11
33 Morgane CRAUSAZ MAR 50.04 24.19 26.85 3.54 3.07 3.54 3.39 3.25 1.00 1
34 Angela CAMP TORRES AND 40.92 19.05 23.87 3.14 2.82 2.79 3.14 3.04 2.00 2
35 Giorgia Isabella SECHI CYP 31.39 14.17 17.22 2.36 1.93 2.11 2.32 2.04 0.00 3
WD Kristin SPOURS GBR



FINAL STANDINGS LADIES

1 - Alena KOSTORNAIA RUS 198.38 1 1
2 - Yelim KIM KOR 196.34 3 2
3 - Viktoria VASILIEVA RUS 182.87 5 3
4 - Seoyeong WI KOR 176.50 4 6
5 - Nana ARAKI JPN 176.14 6 5
6 - Shiika YOSHIOKA JPN 175.19 7 4
7 - Ting CUI USA 172.74 2 7
8 - Selma IHR SWE 145.52 10 8
9 - Olga MIKUTINA AUT 143.10 8 13
10 - Alina SOUPIAN ISR 142.43 9 12
11 - Nina PETROKINA EST 141.71 12 9
12 - Hongyi CHEN CHN 140.03 13 11
13 - Maia SORENSEN DEN 137.51 16 10
14 - Silvia HUGEC SVK 136.30 11 14
15 - Milania VAANANEN FIN 133.54 14 15
16 - Caya SHEEPENS NED 126.52 17 16
17 - Regina SCHERMANN HUN 119.09 19 17
18 - Noemie BODENSTEIN SUI 118.87 15 18
19 - Maryna ZHDANOVYCH UKR 118.66 20 17
20 - Klara STEPANOVA CZE 110.81 30 19
21 - Michaela Lucie HANZLIKOVA CZE 110.38 18 19
22 - Ivelina BAYCHEVA BUL 110.26 21 21
23 - Anete LACE LAT 108.54 22 22
24 - Frida Turiddotter BERGE NOR 107.06 24 24
25 - Marion PAPKA RSA 100.68 29 25
26 - Aneta JANICZKOVA CZE 100.20 27 26
27 - Selina KANEDA LTU 99.36 26 27
28 - Ann-Christin MAROLD GER 98.51 23 30
29 - Magdalena ZAWADZKA POL 95.69 32 28
30 - Hiu Lok CHOW HKG 94.14 31 29
31 - Maryia SALDAKAYEVA BLR 92.44 25 32
32 - Hana KOSIC CRO 89.14 33 31
33 - Morgane CRAUSAZ MAR 78.25 34 33
34 - Angela CAMP TORRES AND 65.53 35 34
35 - Giorgia Isabella SECHI CYP 49.94 36 35
R Kristin SPOURS GBR 36.41 28 -


ALENA KOSTORNAIA makes the JGPF; YELIM KIM is on the bubble and we won't know if she has made the Final until the final event in Armenia.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests