2018 NEPELA TROPHY - Bratislava SVK 9/20-22

2018 NEPELA TROPHY - Bratislava SVK 9/20-22

Postby chuckiem » Thu Sep 20, 2018 2:37 am

STARTING ORDER LADIES SHORT PROGRAM Thu Sept 20 1pm local time / 7 am EDT

1 Katie McBEATH USA
2 Danielle HARRISON GBR
3 Rin NITAYA JPN
4 Mary Sofia PUCHEROVA SVK
5 Hyunsoo KIM KOR

6 Yujin CHOI KOR
7 Elizaveta UKOLOVA CZE
8 Elizabet TURSYNBAEVA KAZ
9 Megan WESSENBERG USA
10 Elzbieta GABRYSZAK POL

^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^

11 Stanislava KONSTANTINOVA RUS
12 Silvia HUGEC SVK
13 Rika KIHIRA JPN
14 Polina TSURSKAYA RUS
15 Alisa TURCHINA BLR

TECH TEAM

Ref: Boehm-SVK
TC: Locatelli-ITA
TS: Kamberska-CZE
ATS: Drnzikova-SVK

JUDGES: RUS KAZ JPN SVK HUN GER POL

-----------------------------------------------------------------------------

START ORDER MEN SHORT PROGRAM Thu Sept 20 4 pm local time / 10 am EDT

1 Morisi KVITELASHVILI GEO
2 Mikhail KOLYADA RUS
3 Sean RABBITT USA
4 Keiji TANAKA JPN

5 Alexander SAMARIN RUS
6 Graham NEWBERRY GBR
7 Sergei VORONOV RUS
8 Albert MÜCK AUT
9 Alexander BOROVOJ HUN

^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^

10 Andras CSERNOCH HUN
11 Jiri BELOHRADSKY CZE
12 Krzysztof GALA POL
13 Burak DEMIRBOGA TUR
14 Nicky OBREYKOV BUL

15 Daniel SAMOHIN ISR
16 Marco KLEPOCH SVK
17 Anton KARPUK BLR
18 Michael NEUMAN SVK
19 Manuel DRECHSLER AUT

TECH TEAM

Ref: Prokop-SVK
TC: Tauchmanova-CZE
TS: Drnzikova-SVK
ATS: Briggs-GBR

JUDGES: JPN SVK TUR USA ISR CZE RUS

-----------------------------------------------------------------------------

START ORDER PAIRS SHORT PROGRAM Thu Sept 20 7 pm local time / 1 pm EDT

1 Deanna STELLATO / Nathan BARTHOLOMAY USA
2 Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA
3 Lina KUDRIAVTSEVA / Ilia SPIRIDONOV RUS
4 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA

TECH TEAM

Ref: Prokop-SVK
TC: Locatelli-ITA
TS: Briggs-GBR
ATS: Riskova-SVK

JUDGES: TUR CZE GER POL KAZ HUN USA

===============================================================

START ORDER RHYTHM DANCE Fri Sept 21 1pm local time / 7 am EDT

1 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS
2 Katharina MÜLLER / Tim DIECK GER
3 Robynne TWEEDALE / Joseph BUCKLAND GBR
4 Betina POPOVA / Sergey MOZGOV RUS
5 Anna KUBLIKOVA / Yuri HULITSKI BLR

6 Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR
7 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN
8 Adeline GALAYAVIEVA / Louis THAURON FRA
9 Lorraine McNAMARA / Quinn CARPENTER USA
10 Jasmine TESSARI / Francesco FIORETTI ITA

TECH TEAM

Ref: Balint-HUN
TC: Cesaro-ITA
TS: Kika-SVK
ATS: LYAPINA-RUS

JUDGES: ISR USA RUS GER GBR SVK BLR
===============================================================

The Pairs FS follows the RD on Friday, 9/21 at 2:45 local time / 8:45 EDT

Schedule for Saturday, 9/22:

1:15 pm local time (7:15 am EDT) LADIES FS
4:15 pm local time (10:15 am EDT) FREE DANCE
6:15 pm local time (12:15 pm EDT) MEN FS

================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 NEPELA TROPHY - Bratislava SVK 9/20-22

Postby chuckiem » Thu Sep 20, 2018 3:25 pm

RESULTS LADIES SHORT PROGRAM

Rika KIHIRA JPN 70.79 40.67 31.12 8.00 7.45 7.80 7.75 7.90 1.00 13 3a↓, 3f+3t, 3z
Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 69.99 39.47 30.52 7.50 7.50 7.60 7.75 7.80 0.00 8 3z, 2a, 3s+3t
Stanislava KONSTANTINOVA RUS 65.03 34.67 30.36 7.50 7.35 7.65 7.70 7.75 0.00 11 3z+3t, 2a, 3f!
Polina TSURSKAYA RUS 54.36 24.92 29.44 7.45 7.20 7.25 7.45 7.45 0.00 14 3f<, 2a, 3z<+3t<<
Silvia HUGEC SVK 54.24 30.08 24.16 5.95 5.75 6.25 6.05 6.20 0.00 12 3lo+2lo, 3s, 2a
Yujin CHOI KOR 54.20 30.36 23.84 5.90 5.75 5.95 6.10 6.10 0.00 6 3f+2t, 2a, 3lo
Katie McBEATH USA 52.85 28.37 24.48 6.15 5.70 6.35 6.05 6.35 0.00 1 3a<+2t, 3f, 2a
Megan WESSENBERG USA 52.01 26.85 26.16 6.75 6.20 6.55 6.50 6.70 1.00 9 3z, 3t<↓-nc, 2a
Elzbieta GABRYSZAK POL 46.91 26.03 21.88 5.45 5.25 5.50 5.50 5.65 1.00 10 3t+2t, 3lo, 2a↓
Rin NITAYA JPN 45.57 20.41 26.16 6.75 6.45 6.35 6.60 6.55 1.00 3 3z<↓, 2a, 2t+2t*
Danielle HARRISON GBR 43.26 22.02 21.24 5.30 5.05 5.40 5.40 5.40 0.00 2
Elizaveta UKOLOVA CZE 42.78 22.70 21.08 5.30 5.10 5.15 5.40 5.40 1.00 7
Mary Sofia PUCHEROVA SVK 37.77 17.33 21.44 5.40 5.15 5.20 5.50 5.55 1.00 4
Hyunsoo KIM KOR 35.60 16.08 20.52 5.25 4.95 5.05 5.30 5.10 1.00 5
Alisa TURCHINA BLR 31.31 12.63 18.68 4.80 4.55 4.60 4.75 4.65 0.00 15


START ORDER LADIES FREESKATE Sat Sept 22 1:15 pm local time / 7:15 am EDT

1 Danielle HARRISON GBR
2 Alisa TURCHINA BLR
3 Hyunsoo KIM KOR
4 Elizaveta UKOLOVA CZE
5 Mary Sofia PUCHEROVA SVK

6 Yujin CHOI KOR
7 Megan WESSENBERG USA
8 Katie McBEATH USA
9 Rin NITAYA JPN
10 Elzbieta GABRYSZAK POL

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

11 Stanislava KONSTANTINOVA RUS
12 Elizabet TURSYNBAEVA KAZ
13 Polina TSURSKAYA RUS
14 Silvia HUGEC SVK
15 Rika KIHIRA JPN

----------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS MEN SHORT PROGRAM

1 Mikhail KOLYADA RUS 96.82 52.52 44.30 9.05 8.65 8.90 8.85 8.85 0.00 2 4t+3t, 3z, 3a
2 Sergei VORONOV RUS 81.77 42.82 38.95 8.05 7.50 7.75 7.85 7.80 0.00 7 4t, 3z+3t, 3a
3 Keiji TANAKA JPN 77.53 37.83 39.70 8.20 7.70 7.90 7.90 8.00 0.00 4 2s*, 3z+3t, 3a
4 Morisi KVITELASHVILI GEO 76.49 41.94 35.55 7.35 6.90 7.00 7.20 7.10 1.00 1 4s+3t, 3a<↓, 4t
5 Alexander SAMARIN RUS 76.30 39.55 37.75 7.70 7.40 7.50 7.60 7.55 1.00 5 4t, 3a, 3z+2t, time
6 Sean RABBITT USA 70.98 36.28 34.70 6.95 6.80 7.05 6.85 7.05 0.00 3 3f+3t, 2a, 3z
7 Daniel SAMOHIN ISR 70.93 39.83 37.10 7.45 7.10 7.45 7.50 7.60 6.00 15 4t↓, 3a, 3z+3t, extended time violation
8 Jiri BELOHRADSKY CZE 64.86 33.51 31.35 6.40 6.00 6.15 6.40 6.40 0.00 11
9 Michael NEUMAN SVK 60.04 32.34 27.70 5.65 5.35 5.60 5.55 5.55 0.00 18
10 Graham NEWBERRY GBR 58.32 27.47 31.85 6.55 6.25 6.30 6.35 6.40 1.00 6
11 Burak DEMIRBOGA TUR 55.54 29.24 26.30 5.45 5.05 5.15 5.40 5.25 0.00 13
12 Marco KLEPOCH SVK 53.98 27.88 26.10 5.45 5.00 5.20 5.20 5.25 0.00 16
13 Krzysztof GALA POL 53.81 28.91 24.90 5.40 4.85 4.75 5.00 4.90 0.00 12
14 Nicky OBREYKOV BUL 49.24 23.89 26.35 5.40 5.05 5.20 5.35 5.35 1.00 14
15 Alexander BOROVOJ HUN 44.34 19.69 24.65 5.15 4.75 4.85 5.00 4.90 0.00 9
16 Albert MÜCK AUT 38.62 16.57 22.05 4.65 4.30 4.30 4.50 4.30 0.00 8
17 Manuel DRECHSLER AUT 38.33 19.88 19.45 4.15 3.75 3.80 3.95 3.80 1.00 19
18 Anton KARPUK BLR 37.28 16.33 21.95 4.65 4.20 4.40 4.35 4.35 1.00 17
19 Andras CSERNOCH HUN 36.70 15.15 23.55 5.05 4.60 4.65 4.65 4.60 2.00 10


START ORDER MEN FREESKATE Sat Sept 22 6:15 pm local time / 12:15 pm EDT

1 Albert MÜCK AUT
2 Anton KARPUK BLR
3 Andras CSERNOCH HUN
4 Manuel DRECHSLER AUT

5 Nicky OBREYKOV BUL
6 Burak DEMIRBOGA TUR
7 Marco KLEPOCH SVK
8 Alexander BOROVOJ HUN
9 Krzysztof GALA POL

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

10 Michael NEUMAN SVK
11 Graham NEWBERRY GBR
12 Sean RABBITT USA
13 Daniel SAMOHIN ISR
14 Jiri BELOHRADSKY CZE

15 Mikhail KOLYADA RUS
16 Morisi KVITELASHVILI GEO
17 Alexander SAMARIN RUS
18 Sergei VORONOV RUS
19 Keiji TANAKA JPN

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS PAIRS SHORT PROGRAM

1 Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA 65.68 35.60 30.08 7.55 7.30 7.65 7.40 7.70 0.00 2
2 Lina KUDRIAVTSEVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 62.69 34.69 28.00 7.25 6.90 7.00 6.85 7.00 0.00 3
3 Deanna STELLATO / Nathan BARTHOLOMAY USA 59.60 32.24 28.36 7.15 6.75 7.20 7.10 7.25 1.00 1
4 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA 53.09 26.45 26.64 6.60 6.45 6.75 6.65 6.85 0.00 4


START ORDER PAIRS FREESKATE Fri Sept 21 2:45 pm local time / 8:45 am EDT

1 Deanna STELLATO / Nathan BARTHOLOMAY USA
2 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA
3 Lina KUDRIAVTSEVA / Ilia SPIRIDONOV RUS
4 Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA

====================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 NEPELA TROPHY - Bratislava SVK 9/20-22

Postby chuckiem » Fri Sep 21, 2018 5:24 pm

RESULTS RHYTHM DANCE

1 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS 75.96 39.04 36.92 9.05 9.05 9.30 9.35 9.40 0.00 1
2 Lorraine McNAMARA / Quinn CARPENTER USA 70.37 38.61 31.76 7.85 7.70 8.05 8.00 8.10 0.00 9
3 Betina POPOVA / Sergey MOZGOV RUS 67.65 36.93 31.72 7.75 7.75 8.00 8.00 8.15 1.00 4
4 Adeline GALAYAVIEVA / Louis THAURON FRA 62.37 34.81 27.56 6.85 6.70 6.90 7.00 7.00 0.00 8
5 Jasmine TESSARI / Francesco FIORETTI ITA 61.05 34.09 26.96 6.70 6.55 6.70 6.95 6.80 0.00 10
6 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN 60.61 32.49 28.12 7.00 6.90 7.05 7.10 7.10 0.00 7
7 Robynne TWEEDALE / Joseph BUCKLAND GBR 59.61 31.53 28.08 6.95 6.85 7.05 7.15 7.10 0.00 3
8 Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR 59.34 33.06 26.28 6.60 6.30 6.70 6.50 6.75 0.00 6
9 Katharina MÜLLER / Tim DIECK GER 55.86 29.06 26.80 6.90 6.45 6.65 6.80 6.70 0.00 2
10 Anna KUBLIKOVA / Yuri HULITSKI BLR 48.61 26.33 22.28 5.65 5.45 5.55 5.70 5.50 0.00 5

START ORDER FREE DANCE Sat Sept 22 4:15 pm local time / 8:15 am EDT

1 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN
2 Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR
3 Anna KUBLIKOVA / Yuri HULITSKI BLR
4 Robynne TWEEDALE / Joseph BUCKLAND GBR
5 Katharina MÜLLER / Tim DIECK GER

6 Adeline GALAYAVIEVA / Louis THAURON FRA
7 Lorraine McNAMARA / Quinn CARPENTER USA
8 Betina POPOVA / Sergey MOZGOV RUS
9 Jasmine TESSARI / Francesco FIORETTI ITA
10 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS

RESULTS PAIRS FREE SKATE

1 Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA 115.88 55.96 59.92 7.55 7.35 7.50 7.50 7.55 0.00 4
2 Deanna STELLATO / Nathan BARTHOLOMAY USA 115.18 56.46 58.72 7.25 7.00 7.40 7.45 7.60 0.00 1
3 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA 101.93 50.57 51.36 6.45 6.25 6.45 6.45 6.50 0.00 2
4 Lina KUDRIAVTSEVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 94.43 43.27 52.16 6.70 6.35 6.35 6.60 6.60 1.00 3

FINAL STANDINGS PAIRS

1 - Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA 181.56 1 1
2 - Deanna STELLATO / Nathan BARTHOLOMAY USA 174.78 3 2
3 - Lina KUDRIAVTSEVA / Ilia SPIRIDONOV RUS 157.12 2 4
4 - Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA 155.02 4 3

Unfortunately, no ISU points will be awarded for Pairs since less than the required minimum 5 pairs from 3 countries competed here.

==============================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 NEPELA TROPHY - Bratislava SVK 9/20-22

Postby chuckiem » Sat Sep 22, 2018 4:44 pm

RESULTS LADIES FREE SKATE

1 Rika KIHIRA JPN 147.37 81.05 66.32 8.35 7.90 8.45 8.35 8.40 0.00 15 3a+3t, 3a, 3lo, 3z+2t, 3f, 3z+2t+2lo, 3s
2 Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 122.31 61.31 62.00 7.80 7.55 7.70 7.90 7.80 1.00 12 3z<, 3f, 2a+2t+2t, 3lo<, 3s+3t, 2a, 3s+3t<↓
3 Stanislava KONSTANTINOVA RUS 114.99 55.31 59.68 7.55 7.20 7.40 7.55 7.60 0.00 11 3z, 3lo, 2a+3t<, 2a, 2f, 3z+1eu+3s<, 3f<+2t
4 Katie McBEATH USA 101.71 50.11 51.60 6.50 6.20 6.50 6.50 6.55 0.00 8 3z+2t, 3z, 2a, 3lo, 3lo<+rep, 3f<<+2t+2lo, 2a
5 Polina TSURSKAYA RUS 100.25 41.09 60.16 7.60 7.20 7.45 7.65 7.70 1.00 13 3z<↓, 3f, 2a, 2a, 1z, 2lo, 3s+2t
6 Yujin CHOI KOR 95.94 48.26 47.68 6.10 5.55 5.95 6.05 6.15 0.00 6 3f!, 3z<, 2a+1eu+2s, 2a, 3f!+3t<<, 3s<, 3lo
7 Megan WESSENBERG USA 91.46 43.78 49.68 6.70 5.80 6.00 6.30 6.25 2.00 10 3z, 1f, 2a+3t<↓, 2s+2t, 3t+2t+2lo, 3s↓, 1a
8 Rin NITAYA JPN 88.29 39.05 50.24 6.60 6.05 6.10 6.40 6.25 1.00 9 2lo, 3z+2t, 2f, 3s↓, 3z, 1a, 1a<<
9 Elzbieta GABRYSZAK POL 85.55 40.19 45.36 5.80 5.45 5.60 5.65 5.85 0.00 7
10 Silvia HUGEC SVK 80.76 32.68 50.08 6.40 6.10 6.20 6.25 6.35 2.00 14
11 Elizaveta UKOLOVA CZE 78.99 37.35 42.64 5.55 5.10 5.20 5.40 5.40 1.00 4
12 Danielle HARRISON GBR 76.76 33.08 43.68 5.50 5.15 5.50 5.55 5.60 0.00 1
13 Hyunsoo KIM KOR 70.23 30.91 40.32 5.20 4.70 5.05 5.15 5.10 1.00 3
14 Mary Sofia PUCHEROVA SVK 68.74 28.42 42.32 5.35 4.95 5.30 5.35 5.50 2.00 5
15 Alisa TURCHINA BLR 57.73 20.85 36.88 4.80 4.45 4.55 4.70 4.55 0.00 2


FINAL STANDINGS LADIES

1 - Rika KIHIRA JPN 218.16 1 1
2 - Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 192.30 2 2
3 - Stanislava KONSTANTINOVA RUS 180.02 3 3
4 - Polina TSURSKAYA RUS 154.61 4 5
5 - Katie McBEATH USA 154.56 7 4
6 - Yujin CHOI KOR 150.14 6 6
7 - Megan WESSENBERG USA 143.47 8 7
8 - Silvia HUGEC SVK 135.00 5 10
9 - Rin NITAYA JPN 133.86 10 8
10 - Elzbieta GABRYSZAK POL 132.46 9 9
11 - Elizaveta UKOLOVA CZE 121.77 12 11
12 - Danielle HARRISON GBR 120.02 11 12
13 - Mary Sofia PUCHEROVA SVK 106.51 13 14
14 - Hyunsoo KIM KOR 105.83 14 13
15 - Alisa TURCHINA BLR 89.04 15 15

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS FREE DANCE

1 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS 120.46 64.06 56.40 9.25 9.20 9.55 9.40 9.60 0.00 10
2 Lorraine McNAMARA / Quinn CARPENTER USA 108.27 60.09 48.18 8.00 7.85 8.10 8.05 8.15 0.00 7
3 Betina POPOVA / Sergey MOZGOV RUS 102.82 54.58 48.24 7.85 7.80 8.15 8.10 8.30 0.00 8
4 Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR 99.51 57.87 41.64 6.65 6.45 7.30 7.10 7.20 0.00 2
5 Jasmine TESSARI / Francesco FIORETTI ITA 98.16 54.78 43.38 7.10 7.05 7.30 7.35 7.35 0.00 9 fall
6 Robynne TWEEDALE / Joseph BUCKLAND GBR 93.98 52.52 41.46 6.85 6.65 7.10 7.05 6.90 0.00 4
7 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN 90.05 49.31 40.74 6.85 6.65 6.75 6.90 6.80 0.00 1
8 Adeline GALAYAVIEVA / Louis THAURON FRA 87.32 46.08 42.24 7.10 6.85 7.05 7.05 7.15 1.00 6
9 Katharina MÜLLER / Tim DIECK GER 85.17 43.83 41.34 6.95 6.75 6.80 7.15 6.80 0.00 5
10 Anna KUBLIKOVA / Yuri HULITSKI BLR 80.88 45.60 35.28 5.95 5.70 6.05 5.85 5.85 0.00 3

FINAL STANDINGS ICE DANCE

1 - Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS 196.42 1 1
2 - Lorraine McNAMARA / Quinn CARPENTER USA 178.64 2 2
3 - Betina POPOVA / Sergey MOZGOV RUS 170.47 3 3
4 - Jasmine TESSARI / Francesco FIORETTI ITA 159.21 5 5
5 - Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR 158.85 8 4
6 - Robynne TWEEDALE / Joseph BUCKLAND GBR 153.59 7 6
7 - Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN 150.66 6 7
8 - Adeline GALAYAVIEVA / Louis THAURON FRA 149.69 4 8
9 - Katharina MÜLLER / Tim DIECK GER 141.03 9 9
10 - Anna KUBLIKOVA / Yuri HULITSKI BLR 129.49 10 10

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS MEN FREESKATE

1 Mikhail KOLYADA RUS 177.55 87.05 91.50 9.20 8.95 9.10 9.20 9.30 1.00 15 4t+3t, 3z, 3a, 3s+2t, 4t↓, 3lo, 3z+1eu+2s
2 Sergei VORONOV RUS 157.96 78.56 79.40 8.05 7.55 8.10 7.85 8.15 0.00 18 4t, 4lo<, 3t+1eu+3s, 3a+2t, 3a, 3z+2t, 3lo+2lo*+rep
3 Morisi KVITELASHVILI GEO 145.14 72.24 73.90 7.55 7.15 7.30 7.50 7.45 1.00 16 4s+3t, 1a, 3f+1eu+3s, 3lo, 4t+2t, 4t<↓, 3f
4 Keiji TANAKA JPN 144.39 64.09 80.30 8.20 7.80 7.85 8.10 8.20 0.00 19 3s, 3t, 3a, 3a+2t+1lo, 2z, 3f+2t, 3lo
5 Alexander SAMARIN RUS 139.39 63.29 76.10 7.80 7.35 7.55 7.60 7.75 0.00 17 3z, 4t, 3a+2t, 3lo, 3f+1eu+3s, 3z+rep, 3s, 0 ccosp
6 Daniel SAMOHIN ISR 126.87 55.57 73.30 7.40 7.10 7.15 7.50 7.50 2.00 13 4t, 2s, 3lo, 3z+2t, 4t<<↓+rep, 3a↓, 2a+1eu+3s<
7 Sean RABBITT USA 124.85 57.65 67.20 6.65 6.50 6.70 6.80 6.95 0.00 12 2f+3t, 3lo, 3z, 3f, 3s+3t, 2a, 2a+2t+2t
8 Burak DEMIRBOGA TUR 115.08 60.38 54.70 5.80 5.20 5.35 5.55 5.45 0.00 6
9 Nicky OBREYKOV BUL 114.36 60.06 55.30 5.65 5.35 5.60 5.50 5.55 1.00 5
10 Jiri BELOHRADSKY CZE 112.50 52.30 64.20 6.60 6.20 6.20 6.60 6.50 4.00 14
11 Graham NEWBERRY GBR 110.87 50.37 62.50 6.40 6.10 6.10 6.35 6.30 2.00 11
12 Krzysztof GALA POL 97.78 43.28 54.50 5.60 5.25 5.45 5.45 5.50 0.00 9
13 Marco KLEPOCH SVK 96.35 43.45 53.90 5.55 5.20 5.45 5.45 5.30 1.00 7
14 Michael NEUMAN SVK 85.99 33.79 52.20 5.45 5.10 5.05 5.25 5.25 0.00 10
15 Alexander BOROVOJ HUN 80.47 33.37 49.10 5.25 4.85 4.70 4.85 4.90 2.00 8
16 Anton KARPUK BLR 78.91 38.41 41.50 4.50 3.90 4.05 4.15 4.15 1.00 2
17 Andras CSERNOCH HUN 77.72 36.52 45.20 5.00 4.30 4.35 4.50 4.45 4.00 3
18 Manuel DRECHSLER AUT 65.71 30.21 36.50 3.85 3.60 3.50 3.75 3.55 1.00 4
19 Albert MÜCK AUT 47.43 15.13 36.30 3.95 3.55 3.45 3.70 3.50 4.00 1



FINAL STANDINGS MEN

1 - Mikhail KOLYADA RUS 274.37 1 1
2 - Sergei VORONOV RUS 239.73 2 2
3 - Keiji TANAKA JPN 221.92 3 4
4 - Morisi KVITELASHVILI GEO 221.63 4 3
5 - Alexander SAMARIN RUS 215.69 5 5
6 - Daniel SAMOHIN ISR 197.80 7 6
7 - Sean RABBITT USA 195.83 6 7
8 - Jiri BELOHRADSKY CZE 177.36 8 10
9 - Burak DEMIRBOGA TUR 170.62 11 8
10 - Graham NEWBERRY GBR 168.39 10 11
11 - Nicky OBREYKOV BUL 163.60 14 9
12 - Krzysztof GALA POL 151.59 13 12
13 - Marco KLEPOCH SVK 150.33 12 13
14 - Michael NEUMAN SVK 146.03 9 14
15 - Alexander BOROVOJ HUN 124.81 15 15
16 - Anton KARPUK BLR 116.19 18 16
17 - Andras CSERNOCH HUN 114.42 19 17
18 - Manuel DRECHSLER AUT 104.04 17 18
19 - Albert MÜCK AUT 86.05 16 19
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 NEPELA TROPHY - Bratislava SVK 9/20-22

Postby Jonas » Wed Sep 26, 2018 5:49 pm

Only caught the singles winners here.

Looks like Kolyada intentionally focused just on 4toe here in an attempt to go as clean as possible. Kolyada went 2 for 3 on his 4toe attempts here, so pretty good for late September. He looked a lot better here than at any of his outings last season from the Grand Prix Final and on. Needless to say, however, Kolyada will need to up his quad ante because his Russian rival Aliev went 4 for 5 on his combined 4toe AND 4Sal attempts a week earlier in Lombardia.

It looks like Rika Kihira is trying to make 3Axel the money jump that'll set her apart in her debut senior season and she was right about on the money with it here. She landed 2 beautiful ones EASILY in her FS and she barely looked out of breath at the end of the program!

Your thoughts...
Jonas
 
Posts: 1401
Joined: Wed Nov 02, 2005 9:27 pm
Location: The Jersey Shore

Re: 2018 NEPELA TROPHY - Bratislava SVK 9/20-22

Postby chuckiem » Wed Sep 26, 2018 7:39 pm

I just wish Kolyada was skating to something other than another warhorse program. Carmen, really?
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests