2018 JGP #3 KAUNAS LTU 9/5-8

2018 JGP #3 KAUNAS LTU 9/5-8

Postby chuckiem » Tue Aug 07, 2018 11:08 pm

Note: SB scores are for 2017-2018 season.

MEN

1 Edvard TER-GAZARIAN ARM
2 Yauhenii PUZANAU BLR
3 Eric LIU CAN - SB 157.57; 12th 2017 JGP
4 Joseph PHAN CAN - SB 221.07; 4th 2018 JWC; silver, 4th 2017 JGP
5 Matyas BELOHRADSKY CZE - SB 181.73; 6th 2017 JGP
6 Mihhail SELEVKO EST
7 Kai JAGODA GER
8 Luke DIGBY GBR
9 Gabriele FRANGIPANI ITA
10 Yuto KISHINA JPN - SB 182.48; 5th/7th 2017 JGP
11 Nikita MANKO KAZ
12 Kims Georgs PAVLOVS LAT
13 Geonhyeong AN KOR - SB 180.26; 10th/17th 2017 JGP
14 Kirill IAKOVLEV RUS - 15 yo - JGP debut
15 Egor MURASHOV RUS - SB 186.76; bronze, 8th 2017 JGP
16 Sinali SANGO RSA
17 Gaizak MADEJON CAMBRA ESP
18 Nikolaj MAJOROV SWE
19 Ivan SHMURATKO UKR
20 Joseph KANG USA - JGP debut; scored 172.55 Philadelphia Summer Championships
21 Andrew TORGASHEV USA - 2nd event - SB 212.71; won Pha Intl 2018 (206.41); silver, 4th 2017 JGP; 6th JGPF

LADIES

1 Angela CAMP TORRES AND
2 Sophia SCHALLER AUT
3 Ekaterina RYABOVA AZE
4 Aliaksandra CHEPELEVA BLR
5 Emily BAUSBACK CAN - SB 133.38; 11th 2017 JGP
6 Eliana KALOGIROU CYP
7 Eva Lotta KIIBUS EST
8 Vera STOLT FIN
9 Anna LITVINENKO GBR
10 Elizavet VOULGARI GRE
11 Tsin Nam Nicole CHAN HKG
12 Marta Maria JOHANNSDOTTIR ISL
13 Alina SOUPIAN ISR
14 Lucrezia BECCARI ITA - SB 147.45; 16th 2018 JWC; 7th 2017 JGP
15 Moa IWANO JPN - SB 147.99; 6th, 2017 JGP
16 Kinayu YOKOI JPN - 13 yo - JGP debut
17 Veronika SHEVELEVA KAZ
18 Arina SOMOVA LAT
19 Selina KANEDA LTU
20 Dominyka MOLEVICIUTE LTU
21 Paulina RAMANAUSKAITE LTU
22 Kyarha VAN TIEL NED
23 Oliwia RZEPIEL POL
24 Subeen JEON KOR - JGP debut; 8th Korean JGP selection competition
25 Yelim KIM KOR - SB 167.64; 4th,6th 2017 JGP
26 Ana Maria ION ROU
27 Kseniia SINITSYNA RUS - 13 yo JGP debut
28 Alexandra TRUSOVA RUS - quad queen. SB 225.52; gold 2018 WJC; gold,gold 2017 JGP; gold JGPF
29 Qian-Quen ISAACS RSA
30 Belen ALVAREZ ESP
31 Emelie NORDQVIST SWE
32 Anastasiia ARKHIPOVA UKR - UKR National Champ; SB 150.61; 13th 2018 WJC; 7th,7th 2017 JGP
33 Audrey SHIN USA - JGP debut. Scored 169.79, 166.38, 162.84 in summer US comps

ICE DANCE

1 Victoriia AZROIAN / Aleksandr SIROSHTAN ARM - JGP debut
2 Yana BUGA / Georgy POKHILYUK AZE - SB 112.55; 16th 2018 WJC; making JGP debut
3 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR
4 Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN - new team; 3rd at Lake Placid Intl (125.12); 6th at Minto (CAN-136.59)
5 Ashlynne STAIRS / Elliott GRAHAM CAN - new team; 5th at Minto (CAN-138.07)
6 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE - SB 110.30; 18th 2018 WJC; 12th, 13th 2017 JGP
7 Tatjana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST - newly formed team; JGP debut
8 Lila-Maya SECLET MONCHOT / Renan MANCEAU FRA - JGP debut
9 Lara LUFT / Asaf KASIMOV GER - SB 82.48; 16th, 2017 JGP
10 Sasha FEAR / George WADDELL GBR - SB 110.32; 21st 2018 WJC; 7th, 10th 2017 JGP
11 Alice ROGATNIK / Yehor BARSHAK ISR - 2nd event 12th JGP AUT - 93.62
12 Francesca RIGHI / Alexei BUBROVIN ITA -JGP debut
13 Mira Isabel POLISHOOK / Deividas KIZALA LTU - new team, JGP debut
14 Ekaterina ANDREEVA / Ivan DESYATOV RUS - bronze, 2018 Golden Spin (Jrs), score 132.58
15 Arina USHAKOVA / Maxim NEKRASOV RUS - SB 149.01; bronze 2018 WJC; gold, bronze 2017 JGP; 5th JGPF
16 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR - SB 125.26; 11th WJC; 5th, 6th 2017 JGP
17 Oona BROWN / Gage BROWN USA - JGP debut; 2nd Lake Placid Junior ID Championship, score 141.45
18 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA - SB 125.30; 5th, 6th 2017 JGP; 2018 US Cannon Texas Open: 153.54 (60.25, 93.29)
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 JGP #3 KAUNAS LTU 9/5-8

Postby chuckiem » Wed Sep 05, 2018 7:32 pm

START ORDER MEN SHORT PROGRAM Thursday Sept 6 2:15 pm local time/ 7:15 am EDT

1 Joseph KANG USA
2 Edvard TER-GAZARIAN ARM
3 Nikolaj MAJOROV SWE
4 Mihhail SELEVKO EST
5 Eric LIU CAN

6 Yuto KISHINA JPN
7 Gabriele FRANGIPANI ITA
8 Sinali SANGO RSA
9 Kirill IAKOVLEV RUS
10 Joseph PHAN CAN

** ** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** ** **

11 Matyas BELOHRADSKY CZE
12 Luke DIGBY GBR
13 Kai JAGODA GER
14 Nikita MANKO KAZ
15 Egor MURASHOV RUS

16 Geonhyeong AN KOR
17 Gaizak MADEJON CAMBRA ESP
18 Yauhenii PUZANAU BLR
19 Ivan SHMURATKO UKR
20 Andrew TORGASHEV USA
21 Kims Georgs PAVLOVS LAT

Tech Team

Ref: Ristanen-FIN
TC: Rusiecka-POL
TS: Agnafors-SWE
ATS: Borghi-SUI

Judges: RUS KOR GBR USA CAN JPN ITA KAZ SWE

----------------------------------------------------------------------------

START ORDER LADIES SHORT PROGRAM Thursday Sept 6 pm local time / 11 am EDT

1 Alexandra TRUSOVA RUS
2 Sophia SCHALLER AUT
3 Belen ALVAREZ ESP
4 Anna LITVINENKO GBR
5 Elizavet VOULGARI GRE

6 Kinayu YOKOI JPN
7 Ana Maria ION ROU
8 Ekaterina RYABOVA AZE
9 Veronika SHEVELEVA KAZ
10 Marta Maria JOHANNSDOTTIR ISL

** ** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** ** **

11 Dominyka MOLEVICIUTE LTU
12 Angela CAMP TORRES AND
13 Aliaksandra CHEPELEVA BLR
14 Paulina RAMANAUSKAITE LTU
15 Arina SOMOVA LAT

16 Kseniia SINITSYNA RUS
17 Alina SOUPIAN ISR
18 Yelim KIM KOR
19 Kyarha VAN TIEL NED
20 Emelie NORDQVIST SWE
21 Eliana KALOGIROU CYP

** ** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** ** **

22 Lucrezia BECCARI ITA
23 Qian-Quen ISAACS RSA
24 Selina KANEDA LTU
25 Audrey SHIN USA
26 Eva Lotta KIIBUS EST
27 Subeen JEON KOR

28 Tsin Nam Nicole CHAN HKG
29 Anastasiia ARKHIPOVA UKR
30 Oliwia RZEPIEL POL
31 Moa IWANO JPN
32 Emily BAUSBACK CAN
33 Vera STOLT FIN

Tech Team

Ref: de RAPPARD-BEL
TC: Serova-BLR
TS: Viadana-ITA
ATS: Kaldestad-NOR

Judges: ISL GRE EST POL LAT RSA FIN UKR* LTU

*Yuriy Balkov

========================================================

START ORDER RHYTHM DANCE - Friday Sept 7 2:30 pm local time / 7:30 am EDT

1 Victoriia AZROIAN / Aleksandr SIROSHTAN ARM
2 Lara LUFT / Asaf KASIMOV GER
3 Mira Isabel POLISHOOK / Deividas KIZALA LTU
4 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR

5 Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN
6 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE
7 Sasha FEAR / George WADDELL GBR
8 Arina USHAKOVA / Maxim NEKRASOV RUS

**** * **** * **** * **** ZAMBONI **** * **** * **** * ****

9 Lila-Maya SECLET MONCHOT / Renan MANCEAU FRA
10 Oona BROWN / Gage BROWN USA
11 Francesca RIGHI / Alexei DUBROVIN ITA
12 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA
13 Alice ROGATNIK / Yehor BARSHAK ISR

14 Yana BUGA / Georgy POKHILYUK AZE
15 Ekaterina ANDREEVA / Ivan DESYATOV RUS
16 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR
17 Ashlynne STAIRS / Elliott GRAHAM CAN
18 Tatjana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST

Tech Team

Ref: Fomina-RUS
TC: Rettstatt-USA
TS: Grincova-SVK
ATS: Chait-Moracci-ISR

Judges: BLR ISR RUS CZE AZE FRA UKR USA CAN
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 JGP #3 KAUNAS LTU 9/5-8

Postby chuckiem » Thu Sep 06, 2018 3:05 pm

RESULTS MEN SHORT PROGRAM

1 Kirill IAKOVLEV RUS 70.35 37.46 32.89 6.64 6.11 6.71 6.75 6.68 0.00 9 3f, 2a, 3z+3t
2 Andrew TORGASHEV USA 69.39 35.04 35.35 7.07 6.89 7.00 7.14 7.25 1.00 20 3a-so, 3z+3t, 1f*, time
3 Yuto KISHINA JPN 68.98 36.59 32.39 6.54 6.25 6.46 6.57 6.57 0.00 6 3a<, 3f!, 3lo+3t,
4 Gabriele FRANGIPANI ITA 63.52 34.16 29.36 5.89 5.61 5.86 5.96 6.04 0.00 7 3a-so, 3z+3t, 3f!-fw-hd,
5 Joseph PHAN CAN 63.35 30.46 32.89 6.64 6.32 6.54 6.71 6.68 0.00 10 3z+3t<, 3a<, 3fe
6 Geonhyeong AN KOR 61.61 31.90 29.71 6.07 5.57 5.96 6.25 5.86 0.00 16 3z+2t, 3f!, 2a
7 Matyas BELOHRADSKY CZE 60.23 29.84 30.39 6.04 5.89 6.18 6.14 6.14 0.00 11 3z+3t, 2a, 2f!
8 Nikolaj MAJOROV SWE 59.14 29.92 30.22 6.00 5.68 6.11 6.18 6.25 1.00 3 3z+3t-to, 3a↓, 2f
9 Egor MURASHOV RUS 58.90 30.14 29.76 6.04 5.68 5.86 6.11 6.07 1.00 15 3a, 3f!, 3z↓-nc
10 Ivan SHMURATKO UKR 54.63 26.19 29.44 5.79 5.64 5.86 6.04 6.11 1.00 19 3a<↓, 3ze+3t<, 2f
11 Mihhail SELEVKO EST 54.32 27.04 27.28 5.57 5.46 5.25 5.57 5.43 0.00 4 1a*, 3f, 3t+3t<
12 Luke DIGBY GBR 51.04 25.43 25.61 5.39 4.82 5.18 5.18 5.04 0.00 12 2a, 3z+2t, 3fe
13 Yauhenii PUZANAU BLR 50.40 23.93 26.47 5.11 5.00 5.39 5.43 5.54 0.00 18 2a, 3t+3t<, 3fe
14 Joseph KANG USA 48.89 22.42 26.47 5.57 5.18 5.18 5.36 5.18 0.00 1 3a-so, 3z+1t*, 3f!-so
15 Kai JAGODA GER 47.18 22.97 25.21 5.21 4.75 5.00 5.14 5.11 1.00 13 2f, 3a, 3t+2t, time
16 Nikita MANKO KAZ 46.69 24.54 22.15 4.68 4.18 4.32 4.54 4.43 0.00 14 3f, 3t+2t, 2a
17 Eric LIU CAN 46.03 21.74 26.29 5.50 5.25 4.93 5.43 5.18 2.00 5 3a↓, 3z+3t<↓, 1fe*
18 Kims Georgs PAVLOVS LAT 44.43 18.96 25.47 5.18 4.79 5.07 5.25 5.18 0.00 21 1z*+3t, 2a<, 3f!
19 Gaizak MADEJON CAMBRA ESP 42.19 15.93 28.26 5.46 5.54 5.54 5.86 5.86 2.00 17 2a, 3s<↓-nc, 2f
20 Sinali SANGO RSA 31.57 11.65 19.92 4.00 3.93 3.89 4.14 3.96 0.00 8 2f, 3t+combo+1t*, 2a
21 Edvard TER-GAZARIAN ARM 22.83 6.18 16.65 3.46 3.04 3.36 3.36 3.43 0.00 2 2a<<, 3f<, 2z<+2t*

START ORDER MEN FREE SKATE Sat Sept 8 noon local time / 5 am EDT :(

1 Gaizak MADEJON CAMBRA ESP
2 Kims Georgs PAVLOVS LAT
3 Eric LIU CAN
4 Sinali SANGO RSA
5 Edvard TER-GAZARIAN ARM

6 Joseph KANG USA
7 Luke DIGBY GBR
8 Yauhenii PUZANAU BLR
9 Nikita MANKO KAZ
10 Kai JAGODA GER

^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^

11 Ivan SHMURATKO UKR
12 Mihhail SELEVKO EST
13 Egor MURASHOV RUS
14 Nikolaj MAJOROV SWE
15 Matyas BELOHRADSKY CZE


16 Joseph PHAN CAN
17 Geonhyeong AN KOR
18 Gabriele FRANGIPANI ITA
19 Kirill IAKOVLEV RUS
20 Andrew TORGASHEV USA
21 Yuto KISHINA JPN

Tech Team for FS: Same as for SP

Judges for FS: JPN CZE SWE GER RUS KAZ GBR KOR ITA ---- USA and CAN have been replaced by CZE and GER
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 JGP #3 KAUNAS LTU 9/5-8

Postby chuckiem » Thu Sep 06, 2018 10:02 pm

RESULTS LADIES SHORT PROGRAM

1 Alexandra TRUSOVA RUS 74.74 44.06 30.68 7.79 7.46 7.79 7.64 7.68 0.00 1 2a, 3f, 3z+3lo
2 Kseniia SINITSYNA RUS 67.12 39.87 27.25 6.71 6.50 6.93 6.93 7.00 0.00 16 3f, 2a, 3z+3lo
3 Anastasiia ARKHIPOVA UKR 62.64 37.58 25.06 6.25 6.00 6.36 6.43 6.29 0.00 29 3z+3t, 3f, 2a
4 Yelim KIM KOR 61.63 34.55 27.08 6.86 6.39 6.93 6.89 6.79 0.00 18 3z+3t<, 3f-so, 2a
5 Lucrezia BECCARI ITA 54.49 32.31 22.18 5.71 5.18 5.61 5.61 5.61 0.00 22 3z-hd+2t, 2a, 3f
6 Moa IWANO JPN 53.49 27.04 26.45 6.71 6.29 6.71 6.64 6.71 0.00 31 3z<-nc, 3f!<, 2a
7 Ekaterina RYABOVA AZE 51.94 30.20 22.74 5.71 5.39 5.75 5.82 5.75 1.00 8 3t+3t, 3f↓, 2a<
8 Vera STOLT FIN 49.84 29.13 20.71 5.32 4.89 5.32 5.18 5.18 0.00 33 3z+2t, 3f, 2a
9 Alina SOUPIAN ISR 46.21 27.26 19.95 5.18 4.71 4.86 5.07 5.11 1.00 17 3z+3t<<↓, 2a, 3f
10 Kinayu YOKOI JPN 45.68 23.59 22.09 5.86 5.39 5.46 5.54 5.36 0.00 6 3s+2t, 2a, 3f<
11 Alaksandra CHEPELEVA BLR 45.14 25.02 20.12 5.04 4.86 5.21 5.00 5.04 0.00 13 3s+2t, 2a, 3f
12 Sophia SCHALLER AUT 45.00 24.66 20.34 5.11 4.82 5.18 5.18 5.14 0.00 2 3t+2t, 2f, 2a
13 Audrey SHIN USA 44.85 22.93 23.92 6.00 5.79 5.93 6.11 6.07 2.00 25 3z<↓-nc, 2a, 3f!<<↓
14 Eva Lotta KIIBUS EST 42.62 22.28 21.34 5.36 4.93 5.43 5.46 5.50 1.00 26 3f, 3lo<↓-nc, 2a
15 Paulina RAMANAUSKAITE LTU 42.54 23.11 20.43 5.25 4.82 5.00 5.29 5.18 1.00 14 3lo↓-nc, 3f, 2a
16 Subeen JEON KOR 41.39 22.33 20.06 5.18 4.79 5.04 5.11 4.96 1.00 27 3z↓-nc, 2f, 2a
17 Emily BAUSBACK CAN 39.52 20.15 20.37 5.32 4.96 5.07 5.14 4.96 1.00 32 3z↓-nc, 3f<-fo, 2a
18 Arina SOMOVA LAT 38.93 22.24 17.69 4.54 4.11 4.46 4.50 4.50 1.00 15 3f<↓, 2a, 3s+2t
19 Selina KANEDA LTU 38.76 19.45 19.31 4.82 4.50 4.96 4.93 4.93 0.00 24 2a, 2z+2lo, 2f
20 Emelie NORDQVIST SWE 38.48 18.79 19.69 5.14 4.75 5.00 4.86 4.86 0.00 20 2f, 3lo+2lo, 1a*
21 Anna LITVINENKO GBR 37.93 21.51 16.42 4.14 3.86 4.14 4.18 4.21 0.00 4 3f<, 3t+2t, 2a<<
22 Tsin Nam Nicole CHAN HKG 36.79 18.25 18.54 4.82 4.21 4.75 4.75 4.64 0.00 28 3s<<-nc, 2a, 2f
23 Dominyka MOLEVICIUTE LTU 36.59 20.19 16.40 4.29 3.93 4.07 4.14 4.07 0.00 11 2a, 2f, 2z+2t
24 Oliwia RZEPIEL POL 36.45 17.62 19.83 4.96 4.68 5.00 5.04 5.11 1.00 30 2f, 3lo<↓-nc, 2a
25 Veronika SHEVELEVA KAZ 35.57 18.06 17.51 4.43 4.00 4.39 4.54 4.54 0.00 9 2a, 3s<+2t<<, 2f<<
26 Kyarha VAN TIEL NED 34.99 18.22 18.77 4.64 4.50 4.54 4.57 4.46 2.00 19 3ze↓-nc, 3f↓, 2a-hd
27 Marta Maria JOHANNSDOTTIR ISL 32.71 16.46 16.25 4.00 3.79 4.14 4.21 4.18 0.00 10 2ze+2lo, 2a<<, 2f
28 Gian-Quen ISAACS RSA 31.69 16.16 16.53 4.21 3.89 4.21 4.21 4.14 1.00 23 3t+2t, 2a<<↓, 2f
29 Belen ALVAREZ ESP 30.53 14.33 16.20 4.21 3.93 3.86 4.18 4.07 0.00 3 2t-nc, 2f, 1a*
30 Elizavet VOULGARI GRE 27.93 13.95 14.98 3.71 3.54 3.82 3.86 3.79 1.00 5 2a<<↓, 2z+2lo, 2f!
31 Ana Maria ION ROU 27.04 11.53 15.51 3.86 3.89 3.71 4.00 3.93 0.00 7 2a<<, 2z+1lo*, 2f
32 Angela CAMP TORRES AND 26.05 13.48 13.57 3.46 3.14 3.32 3.50 3.54 1.00 12 2z+2t, 2a<↓, 2f
33 Eliana KALOGIROU CYP 14.47 4.39 10.08 2.64 2.43 2.43 2.61 2.50 0.00 21 1lo*-nc, 2f<<, 1a*


START ORDER LADIES FREESKATE Fri Sept 7 5:30 pm local time / 10:30 am EDT

1 Elizavet VOULGARI GRE
2 Belen ALVAREZ ESP
3 Angela CAMP TORRES AND
4 Eliana KALOGIROU CYP
5 Ana Maria ION ROU

6 Oliwia RZEPIEL POL
7 Marta Maria JOHANNSDOTTIR ISL
8 Veronika SHEVELEVA KAZ
9 Gian-Quen ISAACS RSA
10 Kyarha VAN TIEL NED

^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^

11 Selina KANEDA LTU
12 Tsin Nam Nicole CHAN HKG
13 Dominyka MOLEVICIUTE LTU
14 Anna LITVINENKO GBR
15 Emelie NORDQVIST SWE

16 Paulina RAMANAUSKAITE LTU
17 Arina SOMOVA LAT
18 Emily BAUSBACK CAN
19 Eva Lotta KIIBUS EST
20 Audrey SHIN USA
21 Subeen JEON KOR

^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^

22 Alaksandra CHEPELEVA BLR
23 Kinayu YOKOI JPN
24 Sophia SCHALLER AUT
25 Ekaterina RYABOVA AZE
26 Alina SOUPIAN ISR
27 Vera STOLT FIN

28 Moa IWANO JPN
29 Yelim KIM KOR
30 Lucrezia BECCARI ITA
31 Anastasiia ARKHIPOVA UKR
32 Alexandra TRUSOVA RUS
33 Kseniia SINITSYNA RUS

Tech Team for FS: same as for SP

Judges for FS: ISR EST FIN AUT UKR POL NED AZE RSA - replacing ISL GRE LAT LTU
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 JGP #3 KAUNAS LTU 9/5-8

Postby chuckiem » Fri Sep 07, 2018 2:23 pm

RESULTS RHYTHM DANCE

1 Arina USHAKOVA / Maxim NEKRASOV RUS 67.63 35.71 31.92 7.86 7.79 8.04 8.07 8.14 0.00 8
2 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA 63.40 34.03 29.37 7.21 7.07 7.43 7.50 7.50 0.00 12
3 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 58.09 30.77 27.32 6.75 6.57 6.82 6.93 7.07 0.00 16
4 Yana BUGA / Georgy POKHILYUK AZE 56.37 30.32 26.05 6.39 6.32 6.54 6.68 6.64 0.00 14
5 Oona BROWN / Gage BROWN USA 55.47 31.17 24.30 5.93 5.93 6.21 6.14 6.18 0.00 10
6 Ashlynne STAIRS / Elliott GRAHAM CAN 55.35 29.72 25.63 6.36 6.21 6.39 6.57 6.50 0.00 17
7 Ekaterina ANDREEVA / Ivan DESYATOV RUS 54.03 28.25 25.78 6.29 6.29 6.54 6.57 6.54 0.00 15
8 Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN 52.94 28.66 24.28 5.96 5.89 6.11 6.21 6.18 0.00 5
9 Francesca RIGHI / Alexei DUBROVIN ITA 48.53 27.30 21.23 5.25 5.11 5.25 5.43 5.50 0.00 11
10 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 46.62 24.53 22.09 5.43 5.43 5.57 5.57 5.61 0.00 6
11 Lila-Maya SECLET MONCHOT / Renan MANCEAU FRA 46.34 26.37 19.97 4.93 4.86 4.96 5.14 5.07 0.00 9
12 Lara LUFT / Asaf KASIMOV GER 45.50 25.59 19.91 4.93 4.79 4.93 5.18 5.07 0.00 2
13 Sasha FEAR / George WADDELL GBR 42.25 23.50 19.75 4.89 4.86 4.75 5.11 5.07 1.00 7
14 Mira Isabel POLISHOOK / Deividas KIZALA LTU 40.75 22.58 18.17 4.50 4.50 4.50 4.64 4.57 0.00 3
15 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 40.43 21.22 19.21 4.82 4.61 4.79 4.93 4.86 0.00 4
16 Alice ROGATNIK / Yehor BARSHAK ISR 40.17 22.60 17.57 4.46 4.21 4.39 4.54 4.36 0.00 13
17 Tatjana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST 38.24 21.55 16.69 4.07 4.14 4.18 4.36 4.11 0.00 18
18 Victoriia AZROIAN / Aleksandr SIROSHTAN ARM 34.84 19.36 17.48 4.25 4.25 4.29 4.64 4.43 2.00 1

START ORDER FREE DANCE Sat Sept 8 3:45 pm local time / 8:45 am EDT

1 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR
2 Victoriia AZROIAN / Aleksandr SIROSHTAN ARM
3 Alice ROGATNIK / Yehor BARSHAK ISR
4 Tatjana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST

5 Mira Isabel POLISHOOK / Deividas KIZALA LTU
6 Sasha FEAR / George WADDELL GBR
7 Lila-Maya SECLET MONCHOT / Renan MANCEAU FRA
8 Lara LUFT / Asaf KASIMOV GER

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

9 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE
10 Francesca RIGHI / Alexei DUBROVIN ITA
11 Ekaterina ANDREEVA / Ivan DESYATOV RUS
12 Ashlynne STAIRS / Elliott GRAHAM CAN
13 Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN

14 Yana BUGA / Georgy POKHILYUK AZE
15 Oona BROWN / Gage BROWN USA
16 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR
17 Arina USHAKOVA / Maxim NEKRASOV RUS
18 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA

Tech Team for FD: same as for RD

Judges for FD: CAN ISR BLR RUS ITA USA UKR CZE AZE replacing FRA
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 JGP #3 KAUNAS LTU 9/5-8

Postby chuckiem » Fri Sep 07, 2018 8:50 pm

RESULTS LADIES FREESKATE

1 Alexandra TRUSOVA RUS 146.70 86.26 61.44 7.75 7.36 7.71 7.86 7.71 1.00 32 4z<, 4t↓, 4t+3t, 2a, 3z+3lo, 3z+1eu+3s, 3f
2 Yelim KIM KOR 130.26 72.39 57.87 7.21 6.93 7.32 7.39 7.32 0.00 29 3z+3t, 2a+3t, 3lo, 3s, 3z+2t+2lo, 3f, 2a
3 Kseniia SINITSYNA RUS 120.79 66.96 55.83 6.86 6.82 6.96 7.14 7.11 2.00 33 3s, 3f, 2a, 2a, 3z+3lo↓, 3z+3t+2t, 3f+2t, time
4 Anastasiia ARKHIPOVA UKR 107.92 57.27 51.65 6.36 6.25 6.46 6.57 6.64 1.00 31 3z+3t, 3f!, 3lo, 3z<<↓, 2a+1eu+3s<, 2a+2t, 3s
5 Alina SOUPIAN ISR 101.62 58.90 42.72 5.50 4.89 5.54 5.39 5.39 0.00 26 3z+3t<, 3f+2t+2lo, 3s, 3z, 3lo+2t, 3f, 2a
6 Moa IWANO JPN 100.45 49.81 51.64 6.50 6.14 6.46 6.71 6.46 1.00 28 3z<<↓, 3f+2t+2lo, 2a+3t<, 3z<<+rep, 3lo+2t
7 Ekaterina RYABOVA AZE 99.70 56.35 44.35 5.68 5.36 5.50 5.64 5.54 1.00 25 3z, 3lo, 3s, 2a+3t, 2a+2t+2lo, 3z+2t, 3f↓
8 Paulina RAMANAUSKAITE LTU 98.86 53.35 45.51 5.68 5.25 5.86 5.86 5.79 0.00 16 3f, 3lo, 3t+2t, 3lo+1eu<+2f, 3t, 3s, 2a^2a
9 Lucrezia BECCARI ITA 94.92 46.34 50.58 6.36 6.11 6.32 6.43 6.39 2.00 30 3z, 3lo, 3t, 2a, 3z<↓+rep, 3f+1eu<+2s↓, 2f
10 Emily BAUSBACK CAN 90.08 49.78 41.30 5.39 5.04 5.14 5.29 4.96 1.00 18 3z+2t, 3f!<↓, 3lo, 2a+3t, 3t, 3s, 2a+2t
11 Audrey SHIN USA 89.34 44.33 46.01 5.79 5.50 5.75 5.93 5.79 1.00 20 3z+3t<<, 3f!+3t<, 3s, 1z, 3lo, 2a<↓
12 Eva Lotta KIIBUS EST 86.89 44.55 42.34 5.25 4.93 5.46 5.39 5.43 0.00 19 2a+3t, 3f, 2a+1eu<+3s, 3lo, 2s<<, 3t, 2z+2t
13 Vera STOLT FIN 86.72 44.08 42.64 5.46 5.11 5.29 5.54 5.25 0.00 27 3z+2t, 3s+2t+2lo, 3z, 3f<, 3s, 2a+1t, 2a
14 Kinayu YOKOI JPN 81.30 37.50 44.80 6.00 5.25 5.46 5.79 5.50 1.00 23 3t, 3a<↓, 2a+1eu+3s, 3s, 2a, 1lo, 1f
15 Sophia SCHALLER AUT 79.84 38.50 44.34 5.50 5.25 5.46 5.86 5.64 3.00 24 3lo↓, 3t+2t, 3s↓, 2a+1eu+2s, 3t, 2a, 2lo
16 Aliaksandra CHEPELEVA BLR 77.40 37.48 40.92 5.36 4.86 5.00 5.21 5.14 1.00 22 3s+2t, 3lo<<↓, 2t, 3t, 2a+1eu+2f, 2a, 3s
17 Arina SOMOVA LAT 74.68 39.18 36.50 4.71 4.43 4.57 4.71 4.39 1.00 17 3lo, 3t+1eu<<+2f, 2a+2t, 3s↓, 3t, 3s+2t, 2f
18 Selina KANEDA LTU 71.13 31.50 39.63 4.89 4.57 4.96 5.21 5.14 0.00 11 2f+2lo, 2a<<, 2z+2t+2lo, 2z+2t, 2a<<, 2f, 2s
19 Dominyka MOLEVICIUTE LTU 70.73 33.98 36.75 4.54 4.43 4.54 4.75 4.71 0.00 13 2a, 2a, 2z+2t, 2lo, 2z+1eu+2s, 2lo, 2s+2t
20 Emelie NORDQVIST SWE 70.32 34.41 38.91 5.21 4.50 4.79 5.07 4.75 3.00 15 3s, 3lo↓, 3t<<, 2f, 2f+2t, 2a, 2a+2t
21 Subeen JEON KOR 68.70 29.47 40.23 5.32 4.86 4.86 5.14 4.96 1.00 21
22 Kyarha VAN TIEL NED 64.71 32.16 34.55 4.64 4.14 4.32 4.36 4.14 2.00 10
23 Oliwia RZEPIEL POL 63.90 29.02 35.88 4.46 4.43 4.39 4.68 4.46 1.00 6
24 Marta Maria JOHANNSDOTTIR ISL 63.88 28.90 34.98 4.25 4.11 4.50 4.50 4.50 0.00 7
25 Anna LITVINENKO GBR 63.50 28.68 35.82 4.39 4.39 4.50 4.61 4.50 1.00 14
26 Belen ALVAREZ ESP 60.54 29.54 32.00 4.14 3.79 3.93 4.21 3.93 1.00 2
27 Tsin Nam Nicole CHAN HKG 59.14 25.16 34.98 4.86 3.96 4.36 4.39 4.29 1.00 12
28 Ana Maria ION ROU 55.54 23.38 32.16 4.04 3.82 4.04 4.14 4.07 0.00 5
29 Veronika SHEVELEVA KAZ 55.27 23.44 31.83 4.21 3.61 4.04 3.96 4.07 0.00 8
30 Elizavet VOULGARI GRE 45.83 19.06 27.77 3.43 3.29 3.50 3.64 3.50 1.00 1
31 Gian-Quen ISAACS RSA 36.62 18.91 23.71 3.25 3.00 2.57 3.14 2.86 6.00 9
32 Angela CAMP TORRES AND 36.37 17.24 23.13 3.14 2.64 2.68 3.04 2.96 4.00 3
33 Eliana KALOGIROU CYP 30.49 12.27 22.22 2.71 2.46 2.96 2.96 2.79 4.00 4 ↓


FINAL STANDINGS LADIES

1 - Alexandra TRUSOVA RUS 221.44 1 1
2 - Yelim KIM KOR 191.89 4 2
3 - Kseniia SINITSYNA RUS 187.91 2 3
4 - Anastasiia ARKHIPOVA UKR 170.56 3 4
5 - Moa IWANO JPN 153.94 6 6
6 - Ekaterina RYABOVA AZE 151.64 7 7
7 - Lucrezia BECCARI ITA 149.41 5 9
8 - Alina SOUPIAN ISR 147.83 9 5
9 - Paulina RAMANAUSKAITE LTU 141.40 15 8
10 - Vera STOLT FIN 136.56 8 13
11 - Audrey SHIN USA 134.19 13 11
12 - Emily BAUSBACK CAN 129.60 17 10
13 - Eva Lotta KIIBUS EST 129.51 14 12
14 - Kinayu YOKOI JPN 126.98 10 14
15 - Sophia SCHALLER AUT 124.84 12 15
16 - Aliaksandra CHEPELEVA BLR 122.54 11 16
17 - Arina SOMOVA LAT 113.61 18 17
18 - Subeen JEON KOR 110.09 16 21
19 - Selina KANEDA LTU 109.89 19 18
20 - Emelie NORDQVIST SWE 108.80 20 20
21 - Dominyka MOLEVICIUTE LTU 107.32 23 19
22 - Anna LITVINENKO GBR 101.43 21 25
23 - Oliwia RZEPIEL POL 100.35 24 23
24 - Kyarha VAN TIEL NED 99.70 26 22
25 - Marta Maria JOHANNSDOTTIR ISL 96.59 27 24
26 - Tsin Nam Nicole CHAN HKG 95.93 22 27
27 - Belen ALVAREZ ESP 91.07 29 26
28 - Veronika SHEVELEVA KAZ 90.84 25 29
29 - Ana Maria ION ROU 82.58 31 28
30 - Elizavet VOULGARI GRE 73.76 30 30
31 - Gian-Quen ISAACS RSA 68.31 28 31
32 - Angela CAMP TORRES AND 62.42 32 32
33 - Eliana KALOGIROU CYP 44.96 33 33
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 JGP #3 KAUNAS LTU 9/5-8

Postby chuckiem » Sun Sep 09, 2018 1:53 am

RESULTS MEN FREESKATE

1 Andrew TORGASHEV USA 132.24 63.04 70.20 6.96 6.68 7.14 7.07 7.25 1.00 20 4t-2hd, 3lo, 3a↓, 3z!+3t, 3f+2t, 3z!+1eu+3s<, 3f
2 Egor MURASHOV RUS 131.42 68.70 62.72 6.18 5.89 6.43 6.36 6.50 0.00 13 3a+3t, 3lo, 2a, 3a, 3z+1eu+3s, 3z+2t, 3f!
3 Kirill IAKOVLEV RUS 128.66 62.08 66.58 6.61 6.39 6.71 6.79 6.79 0.00 19 2a, 3s, 3z, 3lo, 0 fcsp, 3z+3t, 3f, 3f+2t+2lo
4 Yuto KISHINA JPN 122.82 58.96 64.86 6.68 6.21 6.50 6.54 6.50 1.00 21 3a-so, 3f+2t, 3z!↓, 3lo, 2a+1eu+3s, 3f, 3lo<+3t<
5 Geon Hyeong AN KOR 116.95 56.11 60.84 6.25 5.82 6.14 6.21 6.00 0.00 17 3z, 1a, 3f, 3z+2t+2lo, 3s+2t, 2a^2a
6 Matyas BELOHRADSKY CZE 115.31 52.17 64.14 6.32 6.32 6.39 6.50 6.54 1.00 15 4t<<↓, 2a, 3f!, 3lo, 2a+3t, 3z<+1eu+3s, 3s
7 Nikolaj MAJOROV SWE 108.18 47.04 61.14 6.14 5.79 6.18 6.21 6.25 0.00 14 3z+1eu<+2s, 3a, 3lo, 1f, 2a+2t, 3z, 3s+seq+2t*
8 Ivan SHMURATKO UKR 103.49 48.83 55.66 5.61 5.39 5.54 5.50 5.79 1.00 11 3a, 2ze, 3f+2t, 3f, 3lo, 3ze+3t<, 3s, late start
9 Gabriele FRANGIPANI ITA 102.33 47.47 56.86 5.86 5.54 5.46 5.82 5.75 2.00 18 3a, 3a+rep, 3f, 3t+3t, 2a+1eu<+3s<↓, 3z↓, 2a
10 Joseph PHAN CAN 99.48 40.32 62.16 6.54 6.07 6.00 6.29 6.18 3.00 16 4t↓, 4t<<↓+rep, 3a<, 2a, 1z+3t, 1z, 3lo+1eu+2s, time
11 Luke DIGBY GBR 98.49 47.37 51.12 5.21 4.86 5.21 5.21 5.07 0.00 7 2a, 3z+2t, 3fe, 2a, 3z<+1eu+2s, 3lo+2t, 3lo
12 Joseph KANG USA 98.43 45.65 54.78 5.64 5.43 5.21 5.57 5.54 2.00 6 3a<↓, 3z, 3f!, 3lo+2t, 3z+1t, 3lo↓, 2a
13 Mihhail SELEVKO EST 94.09 43.43 51.66 5.29 5.04 5.14 5.25 5.11 1.00 12 2a, 3ze, 3f+2t, 3f<<, 2a+1eu+3s↓, 3lo, 3t+2t
14 Nikita MANKO KAZ 91.52 43.66 47.86 4.89 4.68 4.75 4.93 4.68 0.00 9 2a, 3f, 3lo+2t, 3s, 3lo, 3t+2t, 2a+1eu+2s
15 Kims Georgs PAVLOVS LAT 87.37 41.93 46.44 4.79 4.36 4.71 4.68 4.68 1.00 2 3z+3t, 3f, 3lo, 2a<, 3f+2t, 0 fcsp, 2a<↓, 2z
16 Kai JAGODA GER 85.62 37.36 50.26 5.21 4.89 4.89 5.07 5.07 2.00 10 3t+2t, 3a↓, 3lo, 2a+1lo, 2lo+1eu+2s, 2s, 3t↓
17 Yauhenii PUZANAU BLR 75.64 29.22 46.42 4.89 4.54 4.39 4.71 4.68 0.00 8
18 Sinali SANGO RSA 71.85 32.13 41.72 4.29 4.04 4.18 4.21 4.14 2.00 4
19 Gaizak MADEJON CAMBRA ESP 62.21 18.43 44.78 4.64 4.39 4.25 4.50 4.61 1.00 1
20 Edvard TER-GAZARIAN ARM 42.84 14.28 30.56 3.32 2.89 2.96 3.07 3.04 2.00 5
WD Eric LIU CAN


FINAL STANDINGS MEN

1 - Andrew TORGASHEV USA 201.63 2 1
2 - Kirill IAKOVLEV RUS 199.01 1 3
3 - Yuto KISHINA JPN 191.80 3 4
4 - Egor MURASHOV RUS 190.32 9 2
5 - Geonhyeong AN KOR 178.56 6 5
6 - Matyas BELOHRADSKY CZE 175.54 7 6
7 - Nikolaj MAJOROV SWE 167.32 8 7
8 - Gabriele FRANGIPANI ITA 165.85 4 9
9 - Joseph PHAN CAN 162.83 5 10
10 - Ivan SHMURATKO UKR 158.12 10 8
11 - Luke DIGBY GBR 149.53 12 11
12 - Mihhail SELEVKO EST 148.41 11 13
13 - Joseph KANG USA 147.32 14 12
14 - Nikita MANKO KAZ 138.21 16 14
15 - Kai JAGODA GER 132.80 15 16
16 - Kims Georgs PAVLOVS LAT 131.80 18 15
17 - Yauhenii PUZANAU BLR 126.04 13 17
18 - Gaizak MADEJON CAMBRA ESP 104.40 19 19
19 - Sinali SANGO RSA 103.42 20 18
20 - Edvard TER-GAZARIAN ARM 65.67 21 20
R Eric LIU CAN 46.03 17 -

Looks as if Andrew Torgashev may have punched his ticket to the JGPF.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 JGP #3 KAUNAS LTU 9/5-8

Postby chuckiem » Sun Sep 09, 2018 2:03 am

RESULTS FREE DANCE

1 Arina USHAKOVA / Maxim NEKRASOV RUS 100.54 52.46 48.08 7.86 7.86 8.07 8.14 8.14 0.00 17
2 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA 98.44 52.42 46.02 7.54 7.46 7.71 7.89 7.75 0.00 18
3 Yana BUGA / Georgy POKHILYUK AZE 84.79 44.96 39.83 6.50 6.46 6.71 6.82 6.71 0.00 14
4 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 84.20 42.58 41.62 6.93 6.82 6.93 6.93 7.07 0.00 16
5 Ekaterina ANDREEVA / Ivan DESYATOV RUS 82.97 44.66 38.31 6.36 6.21 6.32 6.54 6.50 0.00 11
6 Ashlynne STAIRS / Elliott GRAHAM CAN 81.40 43.47 37.93 6.32 6.11 6.29 6.39 6.50 0.00 12
7 Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN 79.64 41.97 37.67 6.14 6.07 6.29 6.43 6.46 0.00 13
8 Francesca RIGHI / Alexei DUBROVIN ITA 78.24 42.84 35.40 5.79 5.68 5.96 6.07 6.00 0.00 10
9 Sasha FEAR / George WADDELL GBR 71.95 40.79 31.16 5.11 5.04 5.14 5.36 5.32 0.00 6
10 Mira Isabel POLISHOOK / Deividas KIZALA LTU 70.73 40.44 30.29 5.00 4.89 5.00 5.21 5.14 0.00 5
11 Lara LUFT / Asaf KASIMOV GER 70.23 38.81 31.42 5.25 4.93 5.21 5.43 5.36 0.00 8
12 Oona BROWN / Gage BROWN USA 69.28 36.99 36.29 6.14 5.89 5.82 6.25 6.14 4.00 15
13 Victoriia AZROIAN / Aleksandr SIROSHTAN ARM 66.18 38.86 29.32 4.93 4.68 4.82 5.14 4.86 2.00 2
14 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 63.14 34.42 28.72 4.89 4.61 4.75 4.89 4.79 0.00 1
15 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 60.13 28.89 32.24 5.32 5.29 5.18 5.64 5.43 1.00 9
16 Tatjana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST 57.76 31.45 26.31 4.21 4.21 4.36 4.61 4.54 0.00 4
17 Lila-Maya SECLET MONCHOT / Renan MANCEAU FRA 57.22 32.81 26.41 4.32 4.43 4.18 4.64 4.43 2.00 7
18 Alice ROGATNIK / Yehor BARSHAK ISR 55.22 29.52 26.70 4.50 4.29 4.36 4.64 4.46 1.00 3

The Browns received a 2 point deduction for a fall on the spin, which received 0 points. The other 2 point deduction was for a music violation: there was no change in tempo,which is a requirement for the FD. That was very costly.

FINAL STANDINGS ICE DANCE

1 - Arina USHAKOVA / Maxim NEKRASOV RUS 168.17 1 1
2 - Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA 161.84 2 2
3 - Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 142.29 3 4
4 - Yana BUGA / Georgy POKHILYUK AZE 141.16 4 3
5 - Ekaterina ANDREEVA / Ivan DESYATOV RUS 137.00 7 5
6 - Ashlynne STAIRS / Elliott GRAHAM CAN 136.75 6 6
7 - Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN 132.58 8 7
8 - Francesca RIGHI / Alexei DUBROVIN ITA 126.77 9 8
9 - Oona BROWN / Gage BROWN USA 124.75 5 12
10 - Lara LUFT / Asaf KASIMOV GER 115.73 12 11
11 - Sasha FEAR / George WADDELL GBR 114.20 13 9
12 - Mira Isabel POLISHOOK / Deividas KIZALA LTU 111.48 14 10
13 - Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 106.75 10 15
14 - Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 103.57 15 14
15 - Lila-Maya SECLET MONCHOT / Renan MANCEAU FRA 103.56 11 17
16 - Victoriia AZROIAN / Aleksandr SIROSHTAN ARM 101.02 18 13
17 - Tatjana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST 96.00 17 16
18 - Alice ROGATNIK / Yehor BARSHAK ISR 95.39 16 18

The gold and silver winners in this event received the two highest ice dance scores so far in the JGP series.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests