2018 JGP BRNATISLAVA SVK 8/22-25

2018 JGP BRNATISLAVA SVK 8/22-25

Postby chuckiem » Tue Jul 24, 2018 1:33 am

MEN

1 Mauro CALCAGNO ARG
2 Luc MAIERHOFER AUT
3 Mikalai KAZLOU BLR
4 Alexander ZLATKOV BUL
5 Stephen GOGOLEV CAN JGP debut, great expectations
6 Aleksa RAKIC CAN
7 Charles Henry KATANOVIC CRO
8 Nikolaj Molgaard PEDERSON DEN
9 Denis GURDZHI GER
10 Luke DIGBY GBR replacing Josh BROWN
11 Calvin PRATAMA INA
12 Daniel GRASSL ITA
13 Mitsuki SUMOTO JPN 2017-18 JGP silver, bronze JGPF; 9th 2018 JW; 4th at 2018 Asian Challenge w. 182.39
14 Donovan CARRILLO MEX
15 Lilian BINZARI MDA
16 Jaeseok KYEONG KOR
17 Egor RUKHIN RUS 2017-18 JGP bronze medal
18 Roman SAVOSIN RUS 2017-18 JGP silver medal
19 Gabriel FOLKESSEN SWE
20 Tomas Llorenc GUARINO SABATE SUI
21 Mykhailo LEIBA UKR
22 Kyrylo LISHENKO UKR
23 Ryan DUNK USA
24 Andrew TORGASHEV USA 2017-18 JGP silver medal, 6th in JGPF


LADIES

1 Virginia Elisa BUSTOS ARG
2 Sophia SCHALLER AUT
3 Kim CHEREMSKY AZE
4 Alexandra FEIGIN BUL
5 Alison SCHUMACHER CAN SB 148.76; 8th, 9th 2017 JGP
6 Hana CVIJANOVIC CRO
7 Daniela KO CZE
8 Maia SORENSEN DEN
9 Elodie EUDINE GER formerly skated for France
10 Kristen SPOURS GBR
11 Yi Christy LEUNG HKG - 4th with 161.01 at 2018 Asian FS Challenge
12 Julia LANG HUN
13 Viktoria BJORNSDOTTIR ISL
14 Savika Refa ZAHIRA INA
15 Alessia TORNAGHI ITA
16 Tomoe KAWABATA JPN JGP debut
17 Yuhana YOKOI JPN 6th at JW 2018
18 Azhar ZHUMAKHANOVA KAZ
19 Gemma MARSHALL LUX
20 Andrea MONTESINOS CANTU MEX
21 Frida Turiddotter BERGE NOR
22 Young YOU KOR debuted 2017-18 JGP w 4th and 5th; 9th at 2018 JW
23 Ji Hun TO KOR
24 Ana Sofia BESCHEA ROU
25 Anna SHCHERBAKOVA RUS JGP debut
26 Anna TARUSINA RUS JGP debut
27 Ema DOBOSZOVA SVK
28 Alexandra Michaela FILCOVA SVK
29 Silvia HUGEC
30 Nea SMOLEJ SLO replacing Nina POLAK
31 Anna BERTRAN ESP
32 Smilla SZALKAI SWE
33 Maia MAZZARA SUI
34 Anna RAKOVYCH UKR
35 Pooja KALYAN USA -won SR ladies SP at Broadmoor w 66.74, beating Alysa Liu


JUNIOR PAIRS

1 Darya RABKOVA / Vladyslav GRESKO BLR JGP debut
2 Patricia ANDREW / Paxton FLETCHER CAN JGP debut
3 Brooke McINTOSH / Brandon TOSTE CAN JGP debut
4 Ksenia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS - won silver in juniors at 2016 Volvo Cup
5 Anastasia MISHINA / Aleksandr GALIAMOV RUS - 2018 JW bronze medal
6 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS - 2017-18 silver & bronze JGP medals / silver JGPF medal
7 Tereza ZENDULKOVA / Simon FUKAS SVK JGP debut


JUNIOR DANCE Rhythm Dance = Argentine Tango

1 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 2017-18 JGP 6th, 6th
2 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN - JGP debut
3 Alicia FABBRI / Paul AYER CAN replacing FISHER / MALETTE-PAQUETTE
4 Loica DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA - 2017-18 JGP 8th,10th; 15th 2018 JW
5 Marie DUPAYAGE / Thomas NABAIS FRA - 2017-18 JGP 14th
6 Amanda PETERSON / Stephano SCHUSTER GER replacing LUFT / KAZIMOV
7 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR 2017-18 JGP 7th, 11th
8 Giulia TUBA / Andrea TUBA ITA replacing CAMPANINI / RIVA
9 Jeong Eun JEON / Sung Min CHOI KOR
10 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS - 2nd, 3rd 2017 JGP replacing IVANENKO / KARPOV
11 Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS - JGP debut
12 Anna CHERNIAVSKA / Volodymyr HOROVYI UKR - JGP debut
13 Katarina DELCAMP / Maxwell GART USA - JGP debut
14 xxx Caroline GREEN / Gordon GREEN USA - REPLACED BY:
Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE USA SB 127.60; 4th, 4th 2017 JGP; 1st 2018 Lake Placid Jr ID Championship 149.06 (61.22+87.84)
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 JGP BRNATISLAVA SVK 8/22-25

Postby chuckiem » Thu Aug 23, 2018 11:23 pm

RESULTS MEN SHORT PROGRAM

1 Stephen GOGOLEV CAN 77.67 44.56 33.11 6.64 6.50 6.68 6.61 6.68 0.00 21 3z+3t, 3a, 3f
2 Mitsuki SUMOTO JPN 74.13 40.35 33.78 7.07 6.43 6.75 6.82 6.71 0.00 13 3a, 3z+3t, 3f
3 Daniel GRASSL ITA 71.86 40.90 30.96 6.21 6.00 6.29 6.21 6.25 0.00 22 3a, 3f!, 3z+3t
4 Roman SAVOSIN RUS 67.10 35.17 32.93 6.82 6.39 6.50 6.68 6.54 1.00 2 3a, 3f, 3z↓-nc,
5 Andrew TORGASHEV USA 65.37 31.92 34.45 7.14 6.68 6.71 6.96 6.96 1.00 3 3a, 3f, 3z-nc, time
6 Ryan DUNK USA 63.08 31.19 31.89 6.46 6.07 6.46 6.36 6.54 0.00 17 3a, 3lo-nc, 3f
7 Jaeseok KYEONG KOR 60.93 31.85 29.08 6.04 5.61 5.89 5.86 5.68 0.00 12 3lo+3t<, 2a, 3f
8 Aleksa RAKIC CAN 60.79 32.75 29.04 6.00 5.75 5.75 5.75 5.79 1.00 19 3z+3t, 2a, 3f↓
9 Egor RUKHIN RUS 60.60 31.82 29.78 6.04 5.68 5.96 6.14 5.96 1.00 1 3a<↓, 3f!, 3z+3t
10 Luc MAIERHOFER AUT 59.98 32.55 27.43 5.68 5.32 5.50 5.43 5.50 0.00 18 3z+3t<, 3f, 2a
11 Donovan CARRILLO MEX 58.09 31.48 27.61 5.39 5.32 5.50 5.61 5.79 1.00 11 3a<↓, 3z+3t, 3f!<
12 Luke DIGBY GBR 54.37 28.41 25.96 5.39 5.00 5.21 5.25 5.11 0.00 24 3z+2t, 3fe, 2a
13 Alexander ZLATKOV BUL 53.55 28.69 24.86 5.00 4.96 5.04 5.00 4.86 0.00 5 3z+2lo, 2a, 3f!
14 Tomas Llorenc GUARINO SABATE SUI 52.65 28.01 24.64 5.21 4.71 4.86 5.00 4.86 0.00 6 3z+3t<, 3f, 2a
15 Denis GURDZHI GER 49.14 23.29 25.85 5.43 4.89 5.11 5.21 5.21 0.00 10 3s+2t, 2f, 2a
16 Gabriel FOLKESSON SWE 48.03 23.00 26.03 5.36 5.14 5.18 5.21 5.14 1.00 4 3a, 1z*+2t, 3f<↓
17 Kyrylo LISHENKO UKR 39.72 18.54 21.18 4.46 4.04 4.18 4.36 4.14 0.00 20 3t<+2t, 3f<, 2a<
18 Charles Henry KATANOVIC CRO 39.47 20.14 21.33 4.54 4.00 4.18 4.32 4.29 2.00 9 3z↓-nc, 3f<↓, 2a
19 Lilian BINZARI MDA 38.93 17.64 21.29 4.36 4.14 4.25 4.25 4.29 0.00 7 3t+2t, 2f, 2a, 0 spin
20 Mauro CALCAGNO ARG 38.75 17.68 23.07 4.64 4.36 4.71 4.61 4.75 2.00 14 3s+2t↓, 2a, 2f, time
21 Mikalai KAZLOU BLR 38.10 18.70 19.40 4.07 3.71 3.79 4.04 3.79 0.00 16 3s<+2t, 2a, 3f<<
22 Nikolaj Molgaard PEDERSEN DEN 36.91 15.41 21.50 4.36 4.04 4.39 4.32 4.39 0.00 23 3s+2t, 2f, 2a, 0 spin
23 Mykhailo LEIBA UKR 34.43 17.18 20.25 4.39 3.89 3.82 4.11 4.04 3.00 15 3z+2t, 3f!<<↓, 2a↓, ↓spin
24 Calvin PRATAMA INA 28.82 11.61 17.21 3.64 3.25 3.39 3.54 3.39 0.00 8 3s<-nc, 2a, 2f

Tech Team

Ref: Buttarelli-ITA
TC: Rist-GER
TS: Walia-CAN
ATS: Drnzikova-SVK

Judges: MEX GBR AUT CAN SUI JPN KOR ITA USA

RESULTS PAIRS SHORT PROGRAM

1 Anastasia MISHINA / Aleksandr GALIAMOV RUS 64.38 37.40 26.98 6.71 6.50 6.86 6.79 6.86 0.00 7
2 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 60.14 35.11 25.03 6.39 6.11 6.21 6.36 6.21 0.00 6
3 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 57.95 33.53 25.42 6.54 6.14 6.32 6.39 6.39 1.00 3
4 Patricia ANDREW / Paxton FLETCHER CAN 46.93 25.30 21.63 5.43 5.25 5.29 5.50 5.57 0.00 4
5 Brooke MCINTOSH / Brandon TOSTE CAN 42.72 23.96 18.76 4.89 4.43 4.64 4.86 4.64 0.00 1
6 Tereza ZENDULKOVA / Simon FUKAS SVK 38.71 20.37 18.34 4.50 4.46 4.61 4.71 4.64 0.00 2
7 Darya RABKOVA / Vladyslav GRESKO BLR 35.06 17.72 18.34 4.71 4.46 4.46 4.68 4.61 1.00 5

Tech Team

Ref: Fiodorova-BLR
TC: Lynch-AUS
TS: Fedoseeva-RUS
ATS: Cox-USA

Judges: CAN GBR USA SVK KOR CZE RUS UKR NOR

RESULTS LADIES SHORT PROGRAM

1 Anna SHCHERBAKOVA RUS 73.18 43.40 29.78 7.36 7.25 7.54 7.54 7.54 0.00 23 2a, 3f, 3z+3lo
2 Anna TARUSINA RUS 67.14 39.82 27.32 6.86 6.71 7.00 6.79 6.79 0.00 1 3f, 2a, 3z+3t
3 Young YOU KOR 64.45 36.17 28.28 6.93 6.75 7.21 7.14 7.32 0.00 6 2a, 3z+3t<, 3f!
4 Yi Christy LEUNG HKG 61.96 36.40 25.56 6.39 6.25 6.46 6.43 6.43 0.00 14 3z+3t<, 2a, 3f
5 Tomoe KAWABATA JPN 58.89 31.98 26.91 6.93 6.61 6.75 6.64 6.71 0.00 28 3z+3t<<, 2a, 3f!
6 Pooja KALYAN USA 58.34 34.57 23.77 6.11 5.79 6.04 5.89 5.89 0.00 22 3t+3t, 3f!, 2a
7 Ji Hun TO KOR 56.68 32.37 25.31 6.46 6.18 6.18 6.36 6.46 1.00 7 3z+3t<, 3f↓, 2a
8 Alison SCHUMACHER CAN 55.74 32.63 23.11 5.86 5.46 5.79 5.89 5.89 0.00 16 3s+3t<, 3f, 2a
9 Yuhana YOKOI JPN 51.65 28.28 24.37 6.46 5.79 5.96 6.07 6.18 1.00 27 3f-so, 2a, 2z+3t<↓
10 Maia MAZZARA SUI 51.39 31.33 20.06 5.14 4.96 4.86 5.04 5.07 0.00 25 3f, 2a, 3z+3t-so
11 Kristen SPOURS GBR 50.61 29.78 20.83 5.11 4.89 5.18 5.32 5.54 0.00 32 3lo+2t, 3f, 2a
12 Julia LANG HUN 48.42 26.59 21.83 5.46 5.36 5.39 5.54 5.54 0.00 21 3t+3t<, 3f<, 2a
13 Smilla SZALKAI SWE 46.73 25.49 21.24 5.25 5.21 5.36 5.36 5.36 0.00 15 3s+2t, 2f, 2a
14 Alessia TORNAGHI ITA 46.24 26.16 21.08 5.29 5.04 5.21 5.43 5.39 1.00 11 2a-to, 3lo<↓-nc, 3f!
15 Silvia HUGEC SVK 45.38 24.44 20.94 5.18 4.96 5.25 5.29 5.50 0.00 29 2f, 3lo-to+2lo, 2a
16 Daniela KO CZE 45.35 25.70 19.65 5.11 4.71 4.89 4.93 4.93 0.00 24 2a, 3z<+2t, 3f<
17 Alexandra FEIGIN BUL 44.94 26.29 18.65 4.64 4.50 4.71 4.68 4.79 0.00 34 3t+3t<, 3f, 2a<
18 Maia SORENSEN DEN 42.57 24.34 18.23 4.61 4.25 4.61 4.68 4.64 0.00 18 3t+2t, 3f, 2a-so
19 Sophia SCHALLER AUT 41.04 21.86 19.18 4.71 4.57 4.79 4.86 5.04 0.00 8 2t+2t<, 2f, 2a
20 Andrea MONTESINOS CANTU MEX 40.41 22.49 19.92 4.96 4.79 4.79 5.11 5.25 2.00 30 3f<<↓, 3s↓-nc, 2a
21 Hana CVIJANOVIC CRO 39.50 21.64 17.86 4.54 4.21 4.50 4.46 4.61 0.00 4 3s<+2t, 3f<, 2a
22 Elodie EUDINE GER 39.37 21.06 19.31 5.14 4.71 4.61 4.93 4.75 1.00 35 3f, 2lo<-nc, 2a↓
23 Ema DOBOSZOVA SVK 37.12 21.86 16.26 4.29 3.89 4.04 4.11 4.00 1.00 13 3s+2t, 2f, 2a<↓
24 Anna RAKOVYCH UKR 36.83 19.08 17.75 4.61 4.25 4.43 4.54 4.36 0.00 2 2a, 3s<+combo+1t*, 2f
25 Alexandra Michaela FILCOVA SVK 36.44 19.36 17.08 4.39 4.21 4.29 4.25 4.21 0.00 19 3t+2t, 2f, 2a
26 Ana Sofia BESCHEA ROU 36.28 18.80 17.48 4.25 4.21 4.39 4.46 4.54 0.00 9 3s<+2t, 2f, 2a<<
27 Azhar ZHUMAKHANOVA KAZ 35.77 19.28 16.49 4.18 4.04 4.21 4.11 4.07 0.00 33 2z+2lo, 2f, 2a<<
28 Viktoria BJORNSDOTTIR ISL 35.59 19.40 16.19 4.11 4.07 3.82 4.11 4.11 0.00 3 2a, 2z+2lo, 2f
29 Anna BERTRAN ESP 35.03 18.76 16.27 4.04 3.79 4.11 4.07 4.32 0.00 31 2a, 2z+2lo, 2f
30 Savika Refa ZAHIRA INA 32.89 16.30 16.59 4.14 4.00 4.14 4.21 4.25 0.00 5 2z+2lo, 2a<<, 2f
31 Frida Turiddotter BERGE NOR 32.64 17.79 16.85 4.25 4.14 4.14 4.29 4.25 2.00 20 3lo<↓-nc, 2a↓, 2f
32 Kim CHEREMSKY AZE 30.66 14.71 17.95 4.50 4.25 4.36 4.57 4.75 2.00 26 3f<<↓, 3t<-nc, 2a<<↓
33 Nea SMOLEJ SLO 30.49 14.44 16.05 4.11 3.89 3.96 4.14 3.96 0.00 12 2a<, 2ze+1lo*, 2f
34 Virginia Elisa BUSTOS ARG 18.85 7.48 12.37 3.04 2.86 3.14 3.21 3.21 1.00 17 2a<<↓, 2f<, 2s+2lo<<
WD Gemma MARSHALL LUX

Tech Team
Ref Yordanova-BUL
TC Jensen-NOR
TS Brovenko-LAT
ATS Fedchenko-UKR

Judges CZE DEN GER ISL SLO SVK NOR CRO BUL

================================================================================================

START ORDER SHORT DANCE Fri Aug 24 11:30 am local time / 5:30 am EDT

1 Anna CHERNIAVSKA / Volodymyr GOROVYY UKR
2 Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS
3 Marie DUPAYAGE / Thomas NABAIS FRA
4 Loica DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA

5 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS
6 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN
7 Jeongeun JEON / Sungmin CHOI KOR
8 Katarina DELCAMP / Maxwell GART USA
9 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR

*** *** *** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** *** *** ***

10 Amanda PETERSON / Stephano Valentino SCHUSTER GER
11 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR
12 Giulia TUBA / Andrea TUBA ITA
13 Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE USA
14 Alicia FABBRI / Paul AYER CAN

Tech Team

Ref Balint-HUN
TC Shekhovtseva-RUS
TS Rey-USA
ATS Nowak-Trebacka-POL

Judges: CAN GER BLR RUS FRA UKR USA ITA

START ORDER: MEN FREE SKATE Friday Aug 24 2 pm local time / 8:00 am EDT

1 Lilian BINZARI MDA
2 Mikalai KAZLOU BLR
3 Calvin PRATAMA INA
4 Mykhailo LEIBA UKR
5 Nikolaj Molgaard PEDERSEN DEN
6 Mauro CALCAGNO ARG

7 Gabriel FOLKESSON SWE
8 Charles Henry KATANOVIC CRO
9 Alexander ZLATKOV BUL
10 Tomas Llorenc GUARINO SABATE SUI
11 Denis GURDZHI GER
12 Kyrylo LISHENKO UKR

*** *** *** ZAMBONI *** *** ***

13 Luke DIGBY GBR
14 Donovan CARRILLO MEX
15 Luc MAIERHOFER AUT
16 Jaeseok KYEONG KOR
17 Aleksa RAKIC CAN
18 Egor RUKHIN RUS

19 Ryan DUNK USA
20 Andrew TORGASHEV USA
21 Roman SAVOSIN RUS
22 Stephen GOGOLEV CAN
23 Daniel GRASSL ITA
24 Mitsuki SUMOTO JPN


PAIRS FREE SKATE Friday, Aug 24 6:10 pm local time / 12:10 pm EDT

1 Darya RABKOVA / Vladyslav GRESKO BLR
2 Brooke MCINTOSH / Brandon TOSTE CAN
3 Tereza ZENDULKOVA / Simon FUKAS SVK

4 Patricia ANDREW / Paxton FLETCHER CAN
5 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS
6 Anastasia MISHINA / Aleksandr GALIAMOV RUS
7 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS


LADIES FREE SKATE Saturday, Aug 25 1:30 pm local time / 7:30 am EDT

1 Virginia Elisa BUSTOS ARG
2 Savika Refa ZAHIRA INA
3 Frida Turiddotter BERGE NOR
4 Kim CHEREMSKY AZE
5 Nea SMOLEJ SLO

6 Alexandra Michaela FILCOVA SVK
7 Ana Sofia BESCHEA ROU
8 Viktoria BJORNSDOTTIR ISL
9 Azhar ZHUMAKHANOVA KAZ
10 Anna BERTRAN ESP

*** *** *** ZAMBONI *** *** ***

11 Anna RAKOVYCH UKR
12 Ema DOBOSZOVA SVK
13 Sophia SCHALLER AUT
14 Hana CVIJANOVIC CRO
15 Andrea MONTESINOS CANTU MEX
16 Elodie EUDINE GER

17 Maia SORENSEN DEN
18 Smilla SZALKAI SWE
19 Alexandra FEIGIN BUL
20 Silvia HUGEC SVK
21 Alessia TORNAGHI ITA
22 Daniela KO CZE

*** *** *** ZAMBONI *** *** ***

23 Kristen SPOURS GBR
24 Julia LANG HUN
25 Maia MAZZARA SUI
26 Alison SCHUMACHER CAN
27 Ji Hun TO KOR
28 Yuhana YOKOI JPN

29 Yi Christy LEUNG HKG
30 Tomoe KAWABATA JPN
31 Pooja KALYAN USA
32 Anna SHCHERBAKOVA RUS
33 Young YOU KOR
34 Anna TARUSINA RUS
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 JGP BRNATISLAVA SVK 8/22-25

Postby Maleeva » Fri Aug 24, 2018 2:53 am

I guess JR pairs in the GP this season will be like watching a preview of the 2019 Russian JR national championships LOL.

Could Russia possibly sweep every podium in the JR GP this year?
Maleeva
 
Posts: 984
Joined: Tue Nov 08, 2005 9:19 pm
Location: Louisville

Re: 2018 JGP BRNATISLAVA SVK 8/22-25

Postby chuckiem » Fri Aug 24, 2018 3:24 pm

They can in Pairs at every event, since they can send 3 pairs. But since they can send only 2 ladies and dance teams they can't sweep the podium at those events, and they aren't all that strong in men. When it comes to the JGPF, the ladies could be nearly all Russian, and most of the pairs will be Russian. Not sure yet about ice dance---many teams have split and re-formed, but you can bet there will be many in the JGPF.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 JGP BRNATISLAVA SVK 8/22-25

Postby chuckiem » Fri Aug 24, 2018 5:47 pm

RESULTS MEN FREESKATE

1 Stephen GOGOLEV CAN 148.96 82.30 67.66 7.07 6.54 6.79 6.79 6.64 1.00 22 4z, 4t, 4s+3t, 3a↓, 3a+2t, 3z, 3lo+1eu<+2s
2 Mitsuki SUMOTO JPN 136.18 64.68 71.50 7.36 6.93 7.11 7.21 7.14 0.00 24 3a, 2a, 3z+3t, 3f+2t, 2a+3t, 3f<, 3lo
3 Andrew TORGASHEV USA 129.38 61.26 70.12 7.21 6.82 6.89 6.93 7.21 2.00 20 4t-hd, 3lo, 3a↓, 3z↓, 3z!+1eu+3s, 3f
4 Daniel GRASSL ITA 127.40 64.88 63.52 6.54 6.18 6.29 6.43 6.32 1.00 23 4z<<↓, 3f!, 3a+1eu+3s<, 2a, 3a, 3z+3t<, 3z+3lo<
5 Egor RUKHIN RUS 127.34 65.26 62.08 6.29 5.96 6.36 6.25 6.18 0.00 18 3a+2t, 3f!+1eu<+3s, 3lo, 2a, 3a, 3z+3t, 2z
6 Ryan DUNK USA 125.83 61.17 64.66 6.54 6.11 6.64 6.43 6.61 0.00 19 3s, 3a, 3lo+3lo<, 3f+2t, 3z, 3f+2t, 3z, 3f+2t, 2a
7 Roman SAVOSIN RUS 122.76 57.70 65.06 6.75 6.32 6.39 6.57 6.50 0.00 21 3a-hd, 4t+3t, 3a<+1t, 3s, 2t, 3z+1eu+3f<, 3lo<<
8 Aleksa RAKIC CAN 119.34 59.00 60.34 6.21 6.00 6.00 6.00 5.96 0.00 17 3z-hd+2t, 2a+3t, 3lo, 3z, 3f+2t+2lo, 3s, 2a
9 Jaeseok KYEONG KOR 113.32 53.10 60.22 6.25 5.79 6.00 6.07 6.00 0.00 16 2a+3t, 3lo, 3f+2t+2lo, 2a+3t<, 3ze<, 3f, 3s
10 Luc MAIERHOFER AUT 110.50 54.90 55.60 5.75 5.36 5.54 5.61 5.54 0.00 15 2a, 3z+2t, 3z, 3f+1eu+2f, 3lo+2t, 3s, 3lo
11 Donovan CARRILLO MEX 107.60 53.98 57.62 5.82 5.57 5.71 5.82 5.89 4.00 14 3a↓, 3z+3t, 3f+1eu+3s, 3f<, 3z, 3lo<↓, 2a, timex2
12 Luke DIGBY GBR 98.41 46.75 52.66 5.50 5.04 5.32 5.29 5.18 1.00 13 2a, 3z+3t<↓, 3f, 2a, 3z+1eu+2s, 2lo, 3lo+2t
13 Denis GURDZHI GER 96.92 42.28 55.64 5.68 5.36 5.50 5.57 5.71 1.00 11 2a+1eu+3s, 2z, 3t, 3lo<+2t, 3lo<, 2a, 3s<↓
14 Gabriel FOLKESSON SWE 89.95 44.03 45.92 5.11 4.46 4.39 4.57 4.43 0.00 7 3a+3t, 1a+1eu<+3s, 1a, 3z+2t, 3lo, 1z, 1f
15 Alexander ZLATKOV BUL 86.22 39.52 48.70 5.07 4.75 4.75 4.96 4.82 2.00 9 3z, 2a, 3lo^2a, 3fe, 3z+2t, 3s↓, ↓steps, 2lo+1eu+2s
16 Tomas Llorenc GUARINO SABATE SUI 84.61 35.51 50.10 5.36 4.79 4.93 5.04 4.93 1.00 10 2z, 3f+1eu<+2s, 3lo<, 3z<↓, 3f<, 3s+1t, 2a
17 Lilian BINZARI MDA 77.71 38.93 38.78 4.36 3.46 3.89 3.93 3.75 0.00 1
18 Mikalai KAZLOU BLR 76.68 38.52 39.16 4.18 3.79 3.82 4.00 3.79 1.00 2
19 Kyrylo LISHENKO UKR 70.89 28.45 43.44 4.39 4.25 4.36 4.43 4.29 1.00 12
20 Nikolaj Molgaard PEDERSEN DEN 65.95 26.09 40.86 4.18 3.86 4.07 4.11 4.21 1.00 5
21 Charles Henry KATANOVIC CRO 59.18 19.46 41.72 4.50 4.11 3.89 4.29 4.07 2.00 8
22 Mykhailo LEIBA UKR 58.25 21.55 40.70 4.46 3.96 3.61 4.25 4.07 4.00 4
23 Mauro CALCAGNO ARG 54.86 21.04 39.82 4.11 3.86 3.54 4.11 4.29 6.00 6
24 Calvin PRATAMA INA 43.64 15.44 30.20 3.32 2.82 3.07 3.00 2.89 2.00 3


Judges for FS: USA ITA JPN KOR AUT GBR SUI MEX GER (no CAN)

FINAL STANDINGS MEN

1 - Stephen GOGOLEV CAN 226.63 1 1
2 - Mitsuki SUMOTO JPN 210.31 2 2
3 - Daniel GRASSL ITA 199.26 3 4
4 - Andrew TORGASHEV USA 194.75 5 3
5 - Roman SAVOSIN RUS 189.86 4 7
6 - Ryan DUNK USA 188.91 6 6
7 - Egor RUKHIN RUS 187.94 9 5
8 - Aleksa RAKIC CAN 180.13 8 8
9 - Jaeseok KYEONG KOR 174.25 7 9
10 - Luc MAIERHOFER AUT 170.48 10 10
11 - Donovan CARRILLO MEX 165.69 11 11
12 - Luke DIGBY GBR 152.78 12 12
13 - Denis GURDZHI GER 146.06 15 13
14 - Alexander ZLATKOV BUL 139.77 13 15
15 - Gabriel FOLKESSON SWE 137.98 16 14
16 - Tomas Llorenc GUARINO SABATE SUI 137.26 14 16
17 - Lilian BINZARI MDA 116.64 19 17
18 - Mikalai KAZLOU BLR 114.78 21 18
19 - Kyrylo LISHENKO UKR 110.61 17 19
20 - Nikolaj Molgaard PEDERSEN DEN 102.86 22 20
21 - Charles Henry KATANOVIC CRO 98.65 18 21
22 - Mauro CALCAGNO ARG 93.61 20 23
23 - Mykhailo LEIBA UKR 92.68 23 22
24 - Calvin PRATAMA INA 72.46 24 24

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS RHYTHM DANCE (Argentine Tango) Note: Levels shown in brackets after results: P=pattern; T=twizzles; S=Steps; L=lift

1 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS 65.01 35.88 29.13 7.21 7.13 7.33 7.42 7.33 0.00 5 [P4/3, T4/4, S3, L4]
2 Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS 60.51 33.45 27.06 6.71 6.67 6.83 6.83 6.79 0.00 2 [P2/3, T4/4, S3 , L4]
3 Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE USA 60.37 33.70 26.67 6.75 6.38 6.67 6.79 6.75 0.00 13 [P4/2, T4/4, S3, L4]
4 Alicia FABBRI / Paul AYER CAN 58.91 32.50 26.41 6.63 6.38 6.71 6.63 6.67 0.00 14 [P3/2, T4/3, S2, L4]
5 Loica DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 55.94 31.79 24.15 6.08 5.83 6.13 6.04 6.13 0.00 4 [P4/1, T4/4, S3, L4]
6 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 52.21 29.77 22.44 5.63 5.42 5.67 5.75 5.58 0.00 11 [P3/3, T3/4, S3, L4]
7 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR 51.13 30.11 22.02 5.58 5.38 5.58 5.54 5.46 1.00 9 [P3/3, T4/3, S3, L4] extended lift
8 Anna CHERNIAVSKA / Volodymyr GOROVYY UKR 49.45 27.79 21.66 5.54 5.21 5.54 5.46 5.33 0.00 1 [P2/2, T4/3, S2, L4]
9 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN 47.33 25.70 21.63 5.50 5.29 5.29 5.54 5.42 0.00 6 [P3/1, T4/2, S2, L4]
10 Amanda PETERSON / Stephano Valentino SCHUSTER GER 46.81 24.82 21.99 5.63 5.29 5.50 5.58 5.50 0.00 10 [P3/1, T4/0, S2, L4]
11 Marie DUPAYAGE / Thomas NABAIS FRA 46.57 25.65 20.92 5.25 5.08 5.21 5.33 5.29 0.00 3 [P2/1, T3/2, S2, L4]
12 Katarina DELCAMP / Maxwell GART USA 46.55 24.23 22.32 5.58 5.50 5.58 5.58 5.67 0.00 8 [P2/1, T3/2, S2, L4]
13 Giulia TUBA / Andrea TUBA ITA 46.09 26.45 19.64 4.92 4.67 5.08 5.00 4.88 0.00 12 [P1/2, T4/4, S2, L4]
14 Jeongeun JEON / Sungmin CHOI KOR 31.07 18.29 12.78 3.21 3.13 3.17 3.42 3.04 0.00 7 [P1/0, T4/3, S1, L4]



START ORDER FREE DANCE Saturday Aug 25 10:45 am local time / 4:45 am EDT :(

1 Marie DUPAYAGE / Thomas NABAIS FRA
2 Giulia TUBA / Andrea TUBA ITA
3 Jeongeun JEON / Sungmin CHOI KOR
4 Katarina DELCAMP / Maxwell GART USA

5 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN
6 Amanda PETERSON / Stephano Valentino SCHUSTER GER
7 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR
8 Anna CHERNIAVSKA / Volodymyr GOROVYY UKR
9 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR

** ** ** ** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** ** ** ** **

10 Alicia FABBRI / Paul AYER CAN
11 Loica DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA
12 Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE USA
13 Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS
14 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 JGP BRNATISLAVA SVK 8/22-25

Postby chuckiem » Fri Aug 24, 2018 6:48 pm

RESULTS PAIR FREESKATE

1 Anastasia MISHINA / Aleksandr GALIAMOV RUS 120.42 63.66 57.76 7.21 7.11 7.32 7.32 7.14 1.00 6
2 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 115.42 59.70 55.72 6.96 6.71 7.04 6.93 7.18 0.00 5
3 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 113.10 60.57 52.53 6.61 6.36 6.64 6.68 6.54 0.00 7
4 Patricia ANDREW / Paxton FLETCHER CAN 86.48 43.59 42.89 5.46 5.14 5.39 5.50 5.32 0.00 4
5 Brooke MCINTOSH / Brandon TOSTE CAN 80.32 43.17 37.15 4.75 4.68 4.61 4.71 4.46 0.00 2
6 Darya RABKOVA / Vladyslav GRESKO BLR 62.88 30.36 32.52 4.25 3.96 4.04 4.11 3.96 0.00 1
7 Tereza ZENDULKOVA / Simon FUKAS SVK 59.36 25.75 35.61 4.54 4.43 4.32 4.54 4.43 2.00 3

FINAL STANDINGS PAIRS

1 - Anastasia MISHINA / Aleksandr GALIAMOV RUS 184.80 1 1
2 - Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 173.37 3 2
3 - Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 173.24 2 3
4 - Patricia ANDREW / Paxton FLETCHER CAN 133.41 4 4
5 - Brooke MCINTOSH / Brandon TOSTE CAN 123.04 5 5
6 - Tereza ZENDULKOVA / Simon FUKAS SVK 98.07 6 7
7 - Darya RABKOVA / Vladyslav GRESKO BLR 97.94 7 6
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 JGP BRNATISLAVA SVK 8/22-25

Postby Maleeva » Sat Aug 25, 2018 11:51 am

chuckiem wrote:They can in Pairs at every event, since they can send 3 pairs. But since they can send only 2 ladies and dance teams they can't sweep the podium at those events, and they aren't all that strong in men. When it comes to the JGPF, the ladies could be nearly all Russian, and most of the pairs will be Russian. Not sure yet about ice dance---many teams have split and re-formed, but you can bet there will be many in the JGPF.


Good information chuckie. I did mean sweep every pairs podium. Impressive pairs results here for Russia. Not so much for the rest of the world LOL.
Maleeva
 
Posts: 984
Joined: Tue Nov 08, 2005 9:19 pm
Location: Louisville

Re: 2018 JGP BRNATISLAVA SVK 8/22-25

Postby Maleeva » Sat Aug 25, 2018 11:53 am

Wow what strong content and win for Gogolev from Canada! According to Wikipedia Gogolev became the first Canadian skater as well as the youngest male skater to land the quad Lutz in competition.

He is only 13 years old. Looks like Orser has another gem in his stable of elite skaters.
Maleeva
 
Posts: 984
Joined: Tue Nov 08, 2005 9:19 pm
Location: Louisville

Re: 2018 JGP BRNATISLAVA SVK 8/22-25

Postby Dragonlady » Sun Aug 26, 2018 3:04 am

Gogolev has been landing quads for years. He’s just been too young for international competition until this season. I worry about the stress on his still growing hips and knees.

I’m not going to get too excited for him until he safely makes it through to senior level without major injury. If he does, watch out!
Dragonlady
 
Posts: 5343
Joined: Wed Nov 02, 2005 9:17 pm
Location: Niagara Escarpment

Re: 2018 JGP BRNATISLAVA SVK 8/22-25

Postby chuckiem » Sun Aug 26, 2018 4:11 am

RESULTS FREE DANCE

1 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS 95.23 49.81 45.42 7.50 7.38 7.67 7.67 7.63 0.00 14 - Lifts 4,4; Step3, Tw4/4; Spin 4; Onefoot step 3/4
2 Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS 91.91 48.86 43.05 7.08 6.96 7.17 7.33 7.33 0.00 13 - Lifts 4/4; Step2; Tw4/4; Spin 4; Onefoot step 3/3
3 Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE USA 88.59 47.52 41.07 6.96 6.67 6.88 6.83 6.88 0.00 12 - Lifts 4/4; Step2; Tw4/4; Spin 4; Onefoot step 3/4
4 Loica DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 77.86 40.02 37.84 6.13 6.13 6.50 6.38 6.38 0.00 11 - Lifts 4/4; Step3; Tw4/4; Spin 2; Onefoot step 2/2
5 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN 77.31 42.75 34.56 5.71 5.58 5.79 5.88 5.83 0.00 5 - Lifts 4/4; Step2; Tw4/4; Spin 4; Onefoot step 2/3
6 Alicia FABBRI / Paul AYER CAN 77.13 40.55 38.58 6.63 6.38 6.17 6.58 6.38 2.00 10 - Lifts 1/4; Step3; Tw4/4; Spin 4; Onefoot step 2/2; both ↓ lift
7 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 75.86 41.51 34.35 5.75 5.50 5.75 5.79 5.83 0.00 7 - Lifts 4/4; Step3; Tw4/3; Spin 4; Onefoot step 2/3
8 Katarina DELCAMP / Maxwell GART USA 75.54 41.89 33.65 5.50 5.42 5.67 5.71 5.75 0.00 4 - Lifts 4/4; Step1; Tw4/4; Spin 4; Onefoot step 1/2
9 Anna CHERNIAVSKA / Volodymyr GOROVYY UKR 75.42 41.40 34.02 5.63 5.50 5.67 5.67 5.88 0.00 8 - Lifts 4/4; Step2; Tw4/4; Spin 4; Onefoot step 2/2
10 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR 75.17 39.80 35.37 6.00 5.63 6.00 5.96 5.88 0.00 9 - Lifts 4/1; Step1; Tw4/4; Spin 4; Onefoot step 2/3
11 Amanda PETERSON / Stephano Valentino SCHUSTER GER 71.43 38.02 33.41 5.58 5.42 5.67 5.63 5.54 0.00 6 - Lifts 4/1; Step1; Tw4/4; Spin 4; Onefoot step 2/2
12 Marie DUPAYAGE / Thomas NABAIS FRA 71.36 39.96 31.40 5.33 5.04 5.25 5.29 5.25 0.00 1 - Lifts 4/4; Step3; Tw4/2; Spin 4; Onefoot step 2/1
13 Giulia TUBA / Andrea TUBA ITA 63.19 33.87 29.32 4.88 4.63 4.83 5.04 5.04 0.00 2 - Lifts 2/4; Step1; Tw4/2; Spin 4; Onefoot step 1/2
14 Jeongeun JEON / Sungmin CHOI KOR 49.82 30.00 19.82 3.33 3.13 3.33 3.58 3.13 0.00 3 - Lifts 4/4; Step1; Tw1/4; Spin 2; Onefoot step 1/1



JUDGES for FD: - same as for RHYTHM DANCE


FINAL STANDINGS ICE DANCE

1 - Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS 160.24 1 1
2 - Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS 152.42 2 2
3 - Eliana GROPMAN / Ian SOMERVILLE USA 148.96 3 3
4 - Alicia FABBRI / Paul AYER CAN 136.04 4 6
5 - Loica DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 133.80 5 4
6 - Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 128.07 6 7
7 - Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GBR 126.30 7 10
8 - Anna CHERNIAVSKA / Volodymyr GOROVYY UKR 124.87 8 9
9 - Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN 124.64 9 5
10 - Katarina DELCAMP / Maxwell GART USA 122.09 12 8
11 - Amanda PETERSON / Stephano Valentino SCHUSTER GER 118.24 10 11
12 - Marie DUPAYAGE / Thomas NABAIS FRA 117.93 11 12
13 - Giulia TUBA / Andrea TUBA ITA 109.28 13 13
14 - Jeongeun JEON / Sungmin CHOI KOR 80.89 14 14

================================================================================================

RESULTS LADIES FREESKATE

1 Anna SHCHERBAKOVA RUS 132.21 73.25 58.96 7.36 7.14 7.50 7.39 7.46 0.00 32 - 3f+3lo, 2a+2t+2lo, 2a, 3s, 3z+3t, 3f, 3z
2 Yuhana YOKOI JPN 121.50 66.41 55.09 7.14 6.46 6.93 6.79 7.11 0.00 28 - 2a, 3z+2t, 3lo, 3f, 3s+3t+2t, 3z<, 2a+3t
3 Anna TARUSINA RUS 119.54 63.31 56.23 7.11 6.86 7.07 6.96 7.14 0.00 34 - 2a, 3z+3t, 2a+2t+2lo, 3s, 3lo, 3z+3t, 3f, 0 repeated spin
4 Young YOU KOR 119.53 65.89 54.64 6.86 6.54 6.89 6.86 7.00 1.00 33 - 2a, 3z+3t, 3lo, 2a+3t, 3z, 3f+2t+2lo, 3s, time
5 Yi Christy LEUNG HKG 115.26 63.54 51.72 6.68 6.25 6.50 6.43 6.46 0.00 29 - 3z+3t, 3f, 3lo, 2a, 2a+1eu+3s, 3z, 3f<+2t
6 Tomoe KAWABATA JPN 114.95 60.37 54.58 7.14 6.54 6.86 6.79 6.79 0.00 30 - 3z+3t, 2a<<, 3s, 3z, 3f!, 3lo+2t, 2a+2t+2lo
7 Ji Hun TO KOR 105.72 52.97 52.75 6.57 6.29 6.68 6.57 6.86 0.00 27 - 3z+3t<, 1lo, 3f, 2a+3t<, 3z<+2t+2lo, 3s<, 2a
8 Pooja KALYAN USA 102.26 54.63 48.63 6.29 5.86 6.14 6.04 6.07 1.00 31 - 3f+3t, 2a, 3z↓, 3f+2t, 3t, 3s, 2a+2t
9 Alison SCHUMACHER CAN 88.42 46.98 43.44 5.71 5.25 5.36 5.46 5.36 2.00 26 - 2z, 3s+3t<↓, 2a+3t, 3lo<+2t, 3f, 3lo<, 2a, time
10 Maia MAZZARA SUI 88.20 48.15 41.05 41.05 5.18 4.86 5.14 5.36 5.11 1.00 25 - 2a+3t, 3z<<↓, 3f+2t, 3z+1eu<+3s<, 3lo, 3f, 2a
11 Alexandra FEIGIN BUL 87.07 49.21 37.86 5.00 4.64 4.64 4.75 4.64 0.00 19 - 3t+3t<, 3z<, 3f<, 3lo+2t+2lo, 3lo, 3s^2a, 2a
12 Maia SORENSEN DEN 83.17 47.00 36.17 4.82 4.25 4.79 4.36 4.39 0.00 17 - 3s^2a, 3f, 3lo, 3s, 3t+2t+2lo, 3t, 1a+2t
13 Julia LANG HUN 83.03 40.78 43.25 5.39 5.36 5.32 5.46 5.50 1.00 24 - 2a, 3f!↓, 3t+2t, 3s<+1eu<+2f, 3t, 2s, 2a+2t
14 Andrea MONTESINOS CANTU MEX 82.87 41.14 42.73 5.43 5.14 5.43 5.32 5.39 1.00 15 - 1z, 2a+1eu+2s, 3s+2t, 2z+2t, 3s, 2lo, 2a, time
15 Kristen SPOURS GBR 80.56 40.48 41.08 5.21 4.89 5.18 5.21 5.18 1.00 23 - 3lo+2t, 3lo, 3f<↓, 2f+2t, 2a, 2a+1eu+2s, 2lo
16 Alessia TORNAGHI ITA 80.30 39.77 42.53 5.29 5.00 5.25 5.43 5.61 2.00 21 - 2a+3t, 3z<, 3lo<, 3s, 3z<<↓+rep, 3lo<↓+rep, 2a+2t
17 Sophia SCHALLER AUT 79.91 38.77 41.14 5.21 4.89 5.11 5.21 5.29 0.00 13 - 3lo, 3t+2t, 3s<, 2a+1eu+2s, 2t, 2a, 2lo
18 Smilla SZALKAI SWE 75.78 34.62 41.16 5.11 4.93 5.11 5.18 5.39 0.00 18 - 3s<+2t+2lo, 1lo, 3lo<<↓, 2a, 3s<, 2a, 2f+2lo
19 Anna RAKOVYCH UKR 72.70 40.16 33.54 4.50 4.00 4.21 4.18 4.07 1.00 11 - 2a+2t+2lo, 3s+2t, 3lo, 3t<<↓, 2a, 2z, 2f+2lo
20 Daniela KO CZE 71.05 35.16 37.89 4.93 4.68 4.64 4.75 4.68 2.00 22 - 3z<↓, 3f+2t, 3f↓, 3z<+rep, 2lo+1eu+2f, 2f, 2a<<
21 Alexandra Michaela FILCOVA SVK 70.71 35.98 34.73 4.50 4.07 4.43 4.39 4.32 0.00 6 - 3t+2t, 2a, 3s, 2f+2t+2lo, 2z+1lo, 2a, 3t
22 Ema DOBOSZOVA SVK 67.56 33.46 35.10 4.43 4.18 4.46 4.43 4.43 1.00 12 - 3s+2t, 2f+2lo, 2a<↓, 2f, 2z, 2s, 2z+2t+2lo
23 Hana CVIJANOVIC CRO 65.59 31.76 35.83 4.57 4.29 4.46 4.46 4.61 2.00 14 - 3s<, 3lo<↓, 3t<↓, 2a, 2f, 2a+1eu+2s, 2f+2t
24 Ana Sofia BESCHEA ROU 65.59 31.28 35.31 4.39 4.25 4.39 4.43 4.61 1.00 7 - 3s<+2t, 3s<, 2a<↓, 2f+2lo, 2f, 2z+2lo<+2t<, 2z
25 Viktoria BJORNSDOTTIR ISL 64.82 33.40 31.42 4.14 3.75 4.00 3.96 3.79 0.00 8 - 2f+2t, 2a, 2s, 2a, 2z+2lo+2t, 2z+2lo, 2f
26 Azhar ZHUMAKHANOVA KAZ 64.76 27.75 37.01 4.39 4.29 4.82 4.75 4.89 0.00 9 - 2a<<, 2f+2lo, 2s+2t, 2lo, 2z, 1z+1eu+2s, 2s*
27 Silvia HUGEC SVK 63.15 28.55 37.60 4.86 4.50 4.50 4.82 4.82 3.00 20 - 2f, 3lo↓, 2lo, 2a, 3s<<↓, 3s<<↓+rep, 2a+2t+2lo<
28 Nea SMOLEJ SLO 58.80 27.52 32.28 4.07 3.82 3.96 4.21 4.11 1.00 5
29 Frida Turiddotter BERGE NOR 57.01 28.58 31.43 4.07 3.82 3.79 4.04 3.93 3.00 3
30 Anna BERTRAN ESP 55.92 26.86 30.06 4.14 3.54 3.71 3.79 3.61 1.00 10
31 Savika Refa ZAHIRA INA 54.67 25.06 31.61 4.00 3.79 3.86 4.07 4.04 2.00 2
32 Kim CHEREMSKY AZE 51.90 20.09 33.81 4.39 3.93 4.14 4.21 4.46 2.00 4
33 Virginia Elisa BUSTOS ARG 36.30 13.48 23.82 3.14 2.75 2.96 3.04 3.00 1.00 1


JUDGES for FREESKATE: changed from SHORT PROGRAM

SP: CZE DEN GER ISL SLO SVK NOR CRO BUL

FS: CAN CZE CRO SVK HUN ROU NOR DEN RUS

FINAL STANDINGS LADIES

1 - Anna SHCHERBAKOVA RUS 205.39 1 1
2 - Anna TARUSINA RUS 186.68 2 3
3 - Young YOU KOR 183.98 3 4
4 - Yi Christy LEUNG HKG 177.22 4 5
5 - Tomoe KAWABATA JPN 173.84 5 6
6 - Yuhana YOKOI JPN 173.15 9 2
7 - Ji Hun TO KOR 162.40 7 7
8 - Pooja KALYAN USA 160.60 6 8
9 - Alison SCHUMACHER CAN 144.16 8 9
10 - Maia MAZZARA SUI 139.59 10 10
11 - Alexandra FEIGIN BUL 132.01 17 11
12 - Julia LANG HUN 131.45 12 13
13 - Kristen SPOURS GBR 131.17 11 15
14 - Alessia TORNAGHI ITA 126.54 14 16
15 - Maia SORENSEN DEN 125.74 18 12
16 - Andrea MONTESINOS CANTU MEX 123.28 20 14
17 - Smilla SZALKAI SWE 122.51 13 18
18 - Sophia SCHALLER AUT 120.95 19 17
19 - Daniela KO CZE 116.40 16 20
20 - Anna RAKOVYCH UKR 109.53 24 19
21 - Silvia HUGEC SVK 108.53 15 27
22 - Alexandra Michaela FILCOVA SVK 107.15 25 21
23 - Hana CVIJANOVIC CRO 105.09 21 23
24 - Ema DOBOSZOVA SVK 104.68 23 22
25 - Ana Sofia BESCHEA ROU 101.87 26 24
26 - Azhar ZHUMAKHANOVA KAZ 100.53 27 26
27 - Viktoria BJORNSDOTTIR ISL 100.41 28 25
28 - Anna BERTRAN ESP 90.95 29 30
29 - Frida Turiddotter BERGE NOR 89.65 31 29
30 - Nea SMOLEJ SLO 89.29 33 28
31 - Savika Refa ZAHIRA INA 87.56 30 31
32 - Kim CHEREMSKY AZE 82.56 32 32
33 - Virginia Elisa BUSTOS ARG 55.15 34 33
R Elodie EUDINE GER 39.37 22 -
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2018 JGP BRNATISLAVA SVK 8/22-25

Postby Andy » Mon Aug 27, 2018 6:23 am

Maleeva wrote:Wow what strong content and win for Gogolev from Canada! According to Wikipedia Gogolev became the first Canadian skater as well as the youngest male skater to land the quad Lutz in competition.

He is only 13 years old. Looks like Orser has another gem in his stable of elite skaters.


AND he got a choreography that plays to his strengths! It was refreshing to see a well designed, properly choreographed program for such a young skater. The music was maybe a bit on the heavy side, but (for a 13 year old) he could deliver the goods. Some of the choreographers and coaches of other junior skaters could learn a thing or two.
Andy
Andy
 
Posts: 391
Joined: Mon Nov 07, 2005 7:27 am
Location: Flowerland


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests