Re: 2018 Pyeongchang KOREA WINTER OLYMPICS
Posted: Sun Feb 18, 2018 5:00 am
STARTING ORDER SHORT DANCE Mon Feb 19 10 am local time / Sun Feb 18 8 pm EST
1 Cortney MANSOUROVA / Michal CESKA CZE
2 Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN UKR
3 Kavita LORENZ / Joti POLIZOAKIS GER
4 Adel TANKOVA / Ronald ZILBERBERG ISR
5 Tiffani ZAGORSKI / Jonathan GUERREIRO OAR
6 Marie-Jade LAURIAULT / Romain LE GAC FRA
7 Sara HURTADO / Kirill KHALIAVIN ESP
8 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR
9 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR
**** **** **** **** **** ZAMBONI **** **** **** **** ****
10 Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN
11 Lucie MYSLIVECKOVA / Lukas CSOLLEY SVK
12 Yura MIN / Alexander GAMELIN KOR
13 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL
14 Kana MURAMOTO / Chris REED JPN
15 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA
16 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN
17 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN
18 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA
19 Madison CHOCK / Evan BATES USA
**** **** **** **** **** ZAMBONI **** **** **** **** ****
20 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN
21 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA
22 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA
23 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV OAR
24 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
Tech Team
Ref Wolter-GER
TC Selby-GBR
TS Grincova-SVK
ATS Yang-KOR
Judges: TBA at time of competition
=============================================================================
1 Cortney MANSOUROVA / Michal CESKA CZE
2 Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN UKR
3 Kavita LORENZ / Joti POLIZOAKIS GER
4 Adel TANKOVA / Ronald ZILBERBERG ISR
5 Tiffani ZAGORSKI / Jonathan GUERREIRO OAR
6 Marie-Jade LAURIAULT / Romain LE GAC FRA
7 Sara HURTADO / Kirill KHALIAVIN ESP
8 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR
9 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR
**** **** **** **** **** ZAMBONI **** **** **** **** ****
10 Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN
11 Lucie MYSLIVECKOVA / Lukas CSOLLEY SVK
12 Yura MIN / Alexander GAMELIN KOR
13 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL
14 Kana MURAMOTO / Chris REED JPN
15 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA
16 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN
17 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN
18 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA
19 Madison CHOCK / Evan BATES USA
**** **** **** **** **** ZAMBONI **** **** **** **** ****
20 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN
21 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA
22 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA
23 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV OAR
24 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
Tech Team
Ref Wolter-GER
TC Selby-GBR
TS Grincova-SVK
ATS Yang-KOR
Judges: TBA at time of competition
=============================================================================