by chuckiem » Sat Oct 28, 2017 3:14 pm
RESULTS LADIES FREESKATE
1 Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 126.95 64.63 62.32 7.75 7.55 7.90 7.80 7.95 0.00 18 3lo, 3z<, 3f, 3s+3t, 2a+3t, 2a+2t+2t, 3s<
2 Serafima SAKHANOVICH RUS 113.86 56.74 57.12 7.25 6.75 7.20 7.30 7.20 0.00 19 3f+3t<, 3ze, 2a, 3f+1lo<+3s, 2a, 2lo, 3lo+2t
3 So Hyun AN KOR 108.47 53.99 54.48 7.10 6.50 6.85 6.80 6.80 0.00 20 3lo+3t, 3z+2t, 2a, 2a+3t, 2fe, 3z<, 3s<
4 Anastasia GRACHEVA RUS 106.56 54.40 52.16 6.65 6.20 6.55 6.65 6.55 0.00 15 3f, 2a+3t, 3z+1lo<+3s<, 3z, 3f<<+rep, 3lo<+2t, 2a
5 Nicole SCHOTT GER 103.92 49.16 55.76 7.05 6.60 6.95 7.10 7.15 1.00 17 3f+2t, 3t, 3f+3t<<↓, 3s+2t, 3lo<, 2a, 2a
6 Hanul KIM KOR 101.59 49.99 51.60 6.65 6.00 6.50 6.50 6.60 0.00 13 3z+3t<, 2a+3t<, 3fe<, 3lo, 3z<, 1s, 2a+2t+2lo
7 Anna KHNYCHENKOVA UKR 99.65 49.33 50.32 6.50 5.90 6.40 6.40 6.25 0.00 16 2a, 2f+3t, 3lo, 2a+3t, 3z, 3z<+rep, 2s
8 Anita ÖSTLUND SWE 95.72 51.08 46.64 6.05 5.55 5.80 6.00 5.75 2.00 14 3z↓, 2f, 3lo+2t, 2lo, 2a+1lo+3s, 3s, 2a+3t, time
9 Lutricia BOCK GER 89.51 43.51 46.00 5.85 5.50 5.75 5.85 5.80 0.00 7 3z+1lo+2s, 2a+2t, 3f+2t, 2z, 3lo<, 1f, 2a<
10 Elzbieta KROPA LTU 85.23 43.43 42.80 5.70 5.00 5.25 5.45 5.35 1.00 11 3t+2t, 3z, 3f<↓, 3lo, 3t, 2a, 2a
11 Michaela-Lucie HANZLIKOVA CZE 80.86 40.26 41.60 5.40 4.95 5.20 5.35 5.10 1.00 9 3lo, 1a+1lo+3s<↓, 2z+2t, 3t<, 2a, 3s, 3t+2t
12 Greta MORKYTE LTU 79.75 39.63 41.12 5.40 4.85 5.05 5.30 5.10 1.00 8
13 Yoonmi LEHMANN SUI 76.44 33.88 44.56 5.75 5.35 5.40 5.70 5.65 2.00 10
14 Eliska BREZINOVA CZE 76.14 35.14 44.00 5.80 5.30 5.25 5.70 5.45 3.00 12
15 Angelina KUCHVALSKA LAT 68.74 29.26 40.48 5.25 4.80 5.05 5.10 5.10 1.00 5
16 Johanna ALLIK EST 67.24 25.64 43.60 5.55 5.15 5.35 5.65 5.55 2.00 6
17 Hanna PAROSHYNA BLR 62.49 29.85 34.64 4.55 3.95 4.35 4.45 4.35 2.00 4
18 Maryia SALDAKYEVA BLR 58.10 25.62 36.48 4.65 4.40 4.35 4.75 4.65 4.00 3
19 Tatsiana CHORNAYA BLR 43.06 15.14 29.92 3.95 3.50 3.65 3.90 3.70 2.00 1
20 Katsiarina PAKHAMOVICH BLR 42.12 16.60 31.52 4.20 3.80 3.60 4.15 3.95 6.00 2
FINAL STANDINGS: LADIES
1 - Elizabet TURSYNBAEVA KAZ 187.57 3 1
2 - Serafima SAKHANOVICH RUS 174.49 2 2
3 - So Hyun AN KOR 169.22 1 3
4 - Anastasia GRACHEVA RUS 162.59 6 4
5 - Nicole SCHOTT GER 161.62 4 5
6 - Anna KHNYCHENKOVA UKR 157.09 5 7
7 - Hanul KIM KOR 153.50 8 6
8 - Anita ÖSTLUND SWE 150.31 7 8
9 - Lutricia BOCK GER 135.88 14 9
10 - Elzbieta KROPA LTU 133.88 10 10
11 - Eliska BREZINOVA CZE 127.77 9 14
12 - Michaela-Lucie HANZLIKOVA CZE 127.27 12 11
13 - Greta MORKYTE LTU 126.12 13 12
14 - Yoonmi LEHMANN SUI 124.81 11 13
15 - Johanna ALLIK EST 107.21 15 16
16 - Angelina KUCHVALSKA LAT 107.20 16 15
17 - Hanna PAROSHYNA BLR 97.85 17 17
18 - Maryia SALDAKYEVA BLR 92.04 18 18
19 - Katsiarina PAKHAMOVICH BLR 66.97 19 20
20 - Tatsiana CHORNAYA BLR 66.38 20 19
==============================================================================================
RESULTS MEN SHORT PROGRAM
1 Sergei VORONOV RUS 78.75 40.45 38.30 7.95 7.40 7.65 7.65 7.65 0.00 5 4t, 3z+3t, 3a
2 Moris KVITELASHVILI GEO 78.28 41.68 37.60 7.60 7.35 7.40 7.60 7.65 1.00 14 2a, 4s↓, 4t+3t
3 Ivan PAVLOV UKR 76.31 41.56 34.75 7.10 6.75 6.95 7.00 6.95 0.00 1 4t<+3t, 3a, 3z
4 Alexei BYCHENKO ISR 76.01 38.21 37.80 7.65 7.25 7.55 7.65 7.70 0.00 12 3a<<, 4t, 3z+3t
5 Maurizio ZANDRON ITA 74.19 40.44 33.75 6.85 6.50 6.75 6.80 6.85 0.00 9 3a, 3z+3t, 3lo
6 Daniel SAMOHIN ISR 72.76 37.11 35.65 7.15 6.90 7.20 7.20 7.20 0.00 4 3s, 3a, 3z+3t
7 Makar IGNATOV RUS 71.68 39.03 33.65 6.90 6.45 6.70 6.85 6.75 1.00 2 4t↓, 3a, 3z+3t
8 Anton SHULEPOV RUS 68.84 34.34 35.50 7.25 6.90 7.05 7.15 7.15 1.00 15 4t<↓, 3a<, 3z+3t
9 Peter LIEBERS GER 67.79 32.84 34.95 7.15 6.80 6.95 7.00 7.05 0.00 8 3f!+3t, 2a, 3z
10 Ivan RIGHINI ITA 67.39 32.74 36.65 7.45 7.10 7.10 7.50 7.50 2.00 13 3a, 3z+2t, 3f!↓↓
11 Yakau ZENKO BLR 60.35 31.25 29.10 5.90 5.60 5.80 5.90 5.90 0.00 11 3f!+3t, 3z, 2a
12 Jiri BELOHRADSKY CZE 59.32 28.42 30.90 6.30 5.90 6.25 6.25 6.20 0.00 7
13 Igor REZNICHENKO POL 58.88 28.53 32.35 6.65 6.25 6.30 6.60 6.55 2.00 16
14 Matyas BELOHRADSKY CZE 58.60 28.60 30.00 5.90 5.75 6.10 6.10 6.15 0.00 10
15 Anton KARPUK BLR 54.86 26.36 28.50 5.80 5.55 5.80 5.70 5.65 0.00 6
16 Se Jong BYUN KOR 49.90 21.70 29.20 6.10 5.55 5.85 5.90 5.80 1.00 3
17 Davide LEWTON BRAIN MON 40.70 14.30 26.40 5.65 5.05 5.00 5.40 5.30 0.00 17
START ORDER MEN FREE SKATE Sun Oct 29 2:15 pm local time / 7:15 am EDT
1 Davide LEWTON BRAIN MON
2 Se Jong BYUN KOR
3 Anton KARPUK BLR
4 Matyas BELOHRADSKY CZE
5 Igor REZNICHENKO POL
6 Jiri BELOHRADSKY CZE
7 Yakau ZENKO BLR
8 Ivan RIGHINI ITA
9 Peter LIEBERS GER
10 Anton SHULEPOV RUS
11 Makar IGNATOV RUS
*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***
12 Daniel SAMOHIN ISR
13 Maurizio ZANDRON ITA
14 Alexei BYCHENKO ISR
15 Ivan PAVLOV UKR
16 Moris KVITELASHVILI GEO
17 Sergei VORONOV RUS
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RESULTS FREE DANCE
1 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 109.49 53.87 55.62 9.17 9.08 9.38 9.38 9.33 0.00 14
2 Tiffani ZAGORSKI / Jonathan GUERREIRO RUS 101.82 51.22 50.60 8.33 8.21 8.46 8.58 8.58 0.00 13
3 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS 101.49 48.74 53.75 8.96 8.83 8.92 9.08 9.00 1.00 12
4 Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN UKR 92.89 45.31 47.58 7.88 7.88 7.88 7.96 8.04 0.00 11
5 Yura MIN / Alexander GAMELIN KOR 90.03 46.52 43.51 7.17 6.96 7.29 7.38 7.46 0.00 10
6 Shari KOCH / Christian NUCHTERN GER 83.84 44.68 39.16 6.50 6.29 6.71 6.50 6.63 0.00 4
7 Katharina MULLER / Tim DIECK GER 83.34 41.74 41.60 6.96 6.67 7.00 7.04 7.00 0.00 9
8 Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN 83.21 42.80 40.41 6.83 6.50 6.71 6.88 6.75 0.00 8
9 Justyna PLUTOWSKA / Jeremie FLEMIN POL 77.41 39.16 38.25 6.33 6.04 6.50 6.50 6.50 0.00 5
10 Vlada SOLOVIEVA / Yuri VLASENKO RUS 76.73 38.88 37.85 6.42 6.04 6.33 6.33 6.42 0.00 3
11 Jennifer URBAN / Benjamin STEFFAN GER 75.72 36.92 38.80 6.42 6.33 6.50 6.58 6.50 0.00 6
12 Anna KUBLIKOVA / Yuri HULITSKI BLR 72.85 38.70 34.15 5.83 5.42 5.75 5.79 5.67 0.00 2
13 Adel TANKOVA / Ronald ZILBERBERG ISR 67.34 32.07 35.27 5.88 5.67 5.79 6.13 5.92 0.00 1
WD Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR
FINAL STANDINGS: ICE DANCE
1 - Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 183.49 1 1
2 - Tiffani ZAHORSKI / Jonathan GUERREIRO RUS 169.81 2 2
3 - Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS 165.30 3 3
4 - Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN UKR 156.21 4 4
5 - Yura MIN / Alexander GAMELIN KOR 152.00 5 5
6 - Katharina MÜLLER / Tim DIECK GER 138.96 6 7
7 - Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN 138.64 7 8
8 - Shari KOCH / Christian NÜCHTERN GER 135.52 11 6
9 - Justyna PLUTOWSKA / Jeremie FLEMIN POL 129.80 10 9
10 - Jennifer URBAN / Benjamin STEFFAN GER 128.43 9 11
11 - Vlada SOLOVIEVA / Yuri VLASENKO RUS 123.33 12 10
12 - Anna KUBLIKOVA / Yuri HULITSKI BLR 119.16 13 12
13 - Adel TANKOVA / Ronald ZILBERBERG ISR 112.45 14 13