2017 JGP #7 EGNA ITA OCT 11-14

2017 JGP #7 EGNA ITA OCT 11-14

Postby chuckiem » Mon Oct 02, 2017 9:28 pm

MEN (*=2nd event)

1 Mauro CALCAGNO ARG
2 *Luc MAIERHOFER AUT
3 *Alexander ZLATKOV BUL
4 Eric LIU CAN
5 Jan KURNIK CZE
6 *Aleksandr SELEVKO EST
7 *Maxence COLLET FRA
8 *Julian DONICA FRA
9 Kai JAGODA GER
10 Luke DIGBY GBR
11 *Samuel McALLISTER IRL
12 *Daniel GRASSL ITA
13 *Matteo RIZZO ITA
14 Marco ZANDRON ITA
15 *Tatsuya TSUBOI JPN
16 *Davide LEWTON BRAIN MON
17 Brian LEE NZL
18 Young Hyun CHA KOR
19 *Sihyeong LEE KOR
20 *Egor MURASHOV RUS
21 Vladimir SAMOILOV RUS
22 *Evan WRENSCH RSA
23 *Aleix GABARA ESP
24 *Gabriel FOLKESSON SWE
25 Tomas Llorenc GUARINO SABATE SUI
26 *Ivan PAVLOV UKR
27 *Tomoki HIWATASHI USA
28 *Andrew TORGASHEV USA

WITHDRAWN: Micah TANG TPE


Recent Competition Results
223.27 (72.97+150.30) Matteo RIZZO (ITA) NEBELHORN - 4th
212.71 (74.34+138.37) Andrew TORGASHEV (USA) JGP BLR - 2nd
192.79 (74.51+118.28) Matteo RIZZO (ITA) JGP CRO - 6th
189.89 (61.35+128.54) Tomoki HIWATASHI (USA) JGP LAT - 3rd
186.76 (53.98+132.78) Egor MURASHOV (RUS) JGP AUT - 3rd
185.19 (66.49+118.70) Tatsuya TSUBOI (JPN) JGP BLR - 5th
181.63 (67.17+114.46) Ivan PAVLOV (UKR) JGP LAT - 5th

Personal Best
172.91 Vladimir SAMOILOV (RUS) 2015 JGP Logrono


[b]LADIES[/b] (*=2nd event)

1 Nicole Victoria MOTTCHOUK ARG
2 *Sophia SCHALLER AUT replacing Lara ROTH
3 *Alexandra FEIGIN BUL
4 *Alison SCHUMACHER CAN
5 *Amy LIN TPE
6 *Katrina KITAROVIC CRO replacing Patricia SKOPANCIC
7 Daniella Vanessa IPSARIDOU CYP
8 Aneta JANICZKOVA CZE
9 Annely VAHI EST
10 *Viveca LINDFORS FIN
11 Oceane PIEGAD FRA
12 *Kristin SPOURS GBR
13 Elisavet VOULGARI GRE
14 *Yi Christy LEUNG HKG
15 Lucrezia GENNARO ITA
16 Lara Naki GUTMANN ITA
17 *Elisabetta LECCARDI ITA
18 *Nana ARAKI JPN
19 *Rika KIHIRA JPN
20 Elisa YEDID MEX
21 *Caya SHEEPENS NED replacing Sam JANSEN
22 *Nicola KORCK NZL
23 *Ye Lim KIM KOR
24 *Young YOU KOR
25 Ana Sofia BESCHEA ROU
26 *Alena KOSTORNAIA RUS replacing Anastasiia GULIAKOVA
27 *Sofia SAMODUROVA RUS replacing Viktoria VASILIEVA
28 Marusa UDRIH SLO
29 Marion PAPKA RSA
30 *Anita ÖSTLUND SWE
31 *Polina USTINKOVA SUI
32 *Sofia NESTEROVA UKR
3E Hanna HARRELL USA

WITHDRAWN, no replacement: Belen ALVAREZ ESP

Recent Competition Results
197.91 (69.16+128.57) Alena KOSTORNAIA (RUS) JGP POL - 1st
187.86 (62.43+125.43) Sofia SAMODUROVA (RUS) JGP CRO - 1st
183.00 (62.98+120.02) Nana ARAKI (JPN) JGP BLR - 2nd
180.46 (55.05+125.41) Rika KIHIRA (JPN) JGP LAT - 2nd
163.49 (56.79+106.79) Ye LIM KIM (KOR) JGP BLR - 4th
163.42 (53.81+109.61) Young You (KOR) JGP CRO - 4th
154.10 (53.75+100.35) Viveca LINDFORS (FIN) NEBELHORN 2017 - 6th
152.35 (56.27+96.08) Hana HARRELL (USA) Skate Dallas
144.78 (54.96+89.82) Anita ÖSTLUND (SWE) JGP AUT - 7th
144.61 (55.64+88.97) Alison SCHUMACHER (CAN) JGP LAT - 9th
140.52 (49.50+91.02) Amy LIN (TPE) NEBELHORN 2017 - 10th



ICE DANCE (*= 2nd event)

1 *Adelina ZVEZDOVA / Uladzimir ZAITSAU BLR
2 Karolina Elizabeth CALHOUN / Michael Albert VALDEZ BRA
3 *Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV BUL
4 *Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO CAN
5 *Ellie FISHER / Simon-Pierre MALETTE-PAQUETTE CAN
6 *Lucy BURTON / Thomas INGALL CZE
7 *Loica DEMOUGEOT / Theo LEMERCIER FRA
8 Mathilde VIARD / Renan MANCEAU FRA replacing Marie DUPAYAGE / Thomas NABAIS
9 *Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH GER
10 *Chiara CALDERONE / Pietro PAPETTI ITA
11 Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA
12 *Sofia POLISHCHUK / Alexander VAKHNOV RUS
13 *Anna USHAKOVA / Maxim NEKRASOV RUS
14 *Malene NICHITA-BASQUIN / Jaime GARCIA ESP
15 Cindy-Lilli ZIMMERLI / Volodymr NAKISKO SUI
16 *Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR
17 *Chloe LEWIS / Logan BYE USA
18 *Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA

Recent Competition Results

145.86 (61.08+84.78) POLISHCHUK / VAKHNOV (RUS) JGP AUS - 1st
142.94 (59.62+83.32) USHAKOVA / NEKRASOV (RUS) JGP BLR - 3rd
124.40 (52.26+72.14) LEWIS / BYE (USA) JGP AUS - 5th
122.00 (49.08+72.92) FISHER / MALETTE-PAQUETTE (CAN) JGP CRO - 5th
119.67 (50.73+68.94) FABBRI / PIETRANTONIO (CAN) JGP LAT - 5th
119.12 (48.86+70.26) GOLUBTSOVA / BELOBROV (UKR) JGP LAT - 6th
114.89 (50.37+64.52) NGUYEN / KOLESNIK (USA) JGP BLR - 5th
112.01 (47.52+64.49) CALDERONE / PAPETTI (ITA) JGP CRO - 6th
109.50 (46.89+62.61) SCHWENDINGER / WUNDERLICH (GER) JGP CRO - 8th
101.03 (39.63+61.40) VIARD / MANCEAU (FRA) FRENCH MASTERS 2017
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #7 EGNA ITA OCT 11-14

Postby chuckiem » Wed Oct 11, 2017 8:57 pm

START ORDER SHORT DANCE Thurs Oct 12 3 pm local time / 9 am EDT

1 Mathilde VIARD / Renan MANCEAU FRA
2 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA
3 Chloe LEWIS / Logan BYE USA
4 Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO CAN

5 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR
6 Malene NICHITA-BASQUIN / Jaime GARCIA ESP
7 Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH GER
8 Ellie FISHER / Simon-Pierre MALETTE-PAQUETTE CAN

*** *** *** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** *** *** ***

9 Loica DEMOUGEOT / Theo LEMERCIER FRA
10 Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA
11 Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV BUL
12 Chiara CALDERONE / Pietro PAPETTI ITA
13 Sofia POLISHCHUK / Alexander VAKHNOV RUS

14 Lucy BURTON / Thomas INGALL CZE
15 Karolina Elizabeth CALHOUN / Michael Albert VALDEZ BRA
16 Cindy-Lilli ZIMMERLI / Volodymr NAKISKO SUI
17 Anna USHAKOVA / Maxim NEKRASOV RUS
18 Adelina ZVEZDOVA / Uladzimir ZAITSAU BLR

Tech Team

Ref Zuccaro-ITA
TC Marron-USA
TS Bowness-CAN
ATS Nowak-Trebacka-POL

Judges: BLR USA ITA FRA RUS CAN UKR GER BUL

------------------------------------------------------------------------------

START ORDER MEN SHORT PROGRAM Thu Oct 12 6:30 pm local time / 12:30 pm EDT

1 Egor MURASHOV RUS
2 Matteo RIZZO ITA
3 Davide LEWTON BRAIN MON
4 Jan KURNIK CZE
5 Gabriel FOLKESSON SWE

6 Aleksandr SELEVKO EST
7 Tomoki HIWATASHI USA
8 Luc MAIERHOFER AUT
9 Adam SIAO HIM FA FRA
10 Mauro CALCAGNO ARG


*** *** *** ZAMBONI *** *** ***

11 Samuel McALLISTER IRL
12 Andrew TORGASHEV USA
13 Daniel GRASSL ITA
14 Ivan PAVLOV UKR
15 Vladimir SAMOILOV RUS

16 Luke DIGBY GBR
17 Sihyeong LEE KOR
18 Evan WRENSCH RSA
19 Maxence COLLET FRA
20 Young Hyun CHA KOR
21 Eric LIU CAN

*** *** *** ZAMBONI *** *** ***

22 Tatsuya TSUBOI JPN
23 Tomas Llorenc GUARINO SABATE SUI
24 Marco ZANDRON ITA
25 Kai JAGODA GER
26 Alexander ZLATKOV BUL
27 Brian LEE NZL

Tech Team

Ref Barbacci Levy-SUI
TC Kimminus-GER
TS Lorenz-ITA
ATS Unlu-TUR

Judges: GER GBR JPN KOR UKR USA CAN SUI FRA

====================================================================

START ORDER LADIES SHORT PROGRAM Fri Oct 13 2:30 pm local time / 8:30 am EDT

1 Caya SHEEPENS NED
2 Sofia NESTEROVA UKR
3 Hanna HARRELL USA
4 Alena KOSTORNAIA RUS
5 Anita ÖSTLUND SWE

6 Kristin SPOURS GBR
7 Rika KIHIRA JPN
8 Aneta JANICZKOVA CZE
9 Sofia SULA FIN
10 Marion PAPKA RSA

*** *** *** ZAMBONI *** *** ***

11 Elisa YEDID MEX
12 Sofia SAMODUROVA RUS
13 Lara Naki GUTMANN ITA
14 Alison SCHUMACHER CAN
15 Katarina KITAROVIC CRO

16 Nana ARAKI JPN
17 Daniella Vanessa IPSARIDOU CYP
18 Elisabetta LECCARDI ITA
19 Alexandra FEIGIN BUL
20 Annely VAHI EST

*** *** *** ZAMBONI *** *** ***

21 Lucrezia GENNARO ITA
22 Nicola KORCK NZL
23 Amy LIN TPE
24 Oceane PIEGAD FRA
25 Ye Lim KIM KOR
26 Marusa UDRIH SLO

27 Yi Christy LEUNG HKG
28 Sophia SCHALLER AUT
29 Elisavet VOULGARI GRE
30 Young YOU KOR
31 Nicole Victoria MOTTCHOUK ARG
32 Ana Sofia BESCHEA ROU


Tech Team

Ref Orlandini-ITA
TC Craine-CAN
TS Ponomareva-UZB
ATS Huttunen-FIN

Judges: RUS SLO TPE SWE CZE RSA AUT BUL NED
====================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #7 EGNA ITA OCT 11-14

Postby chuckiem » Fri Oct 13, 2017 12:43 am

RESULTS SHORT DANCE

1 Sofia POLISHCHUK / Alexander VAKHNOV RUS 61.44 31.67 29.77 7.43 7.25 7.54 7.39 7.61 0.00 13
2 Anna USHAKOVA / Maxim NEKRASOV RUS 61.07 31.70 29.37 7.25 7.29 7.43 7.32 7.43 0.00 17
3 Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO CAN 57.28 31.73 25.55 6.43 6.07 6.57 6.36 6.50 0.00 4
4 Ellie FISHER / Simon-Pierre MALETTE-PAQUETTE CAN 55.09 29.65 25.44 6.36 6.07 6.36 6.39 6.61 0.00 8
5 Chloe LEWIS / Logan BYE USA 53.72 28.24 25.48 6.32 6.14 6.46 6.43 6.50 0.00 3
6 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA 52.84 29.35 23.49 5.79 5.50 6.11 5.96 6.00 0.00 2
7 Chiara CALDERONE / Pietro PAPETTI ITA 51.74 28.60 24.14 6.00 5.64 6.21 6.07 6.25 1.00 12
8 Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH GER 49.83 26.83 23.00 5.75 5.46 5.71 5.96 5.86 0.00 7
9 Loica DEMOUGEOT / Theo LEMERCIER FRA 47.11 28.64 19.47 4.79 4.61 5.00 5.11 4.82 1.00 9
10 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR 46.23 22.98 23.25 5.82 5.64 5.89 5.82 5.89 0.00 5
11 Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA 45.20 22.80 22.40 5.46 5.32 5.68 5.75 5.79 0.00 10
12 Adelina ZVEZDOVA / Uladzimir ZAITSAU BLR 41.94 23.48 18.46 4.64 4.32 4.75 4.79 4.57 0.00 18
13 Karolina Elizabeth CALHOUN / Michael Albert VALDEZ BRA 38.19 22.77 15.42 3.89 3.54 4.00 3.96 3.89 0.00 15
14 Mathilde VIARD / Renan MANCEAU FRA 38.05 21.37 16.68 4.39 3.96 4.14 4.36 4.00 0.00 1
15 Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV BUL 37.72 20.01 17.71 4.46 4.18 4.50 4.57 4.43 0.00 11
16 Cindy-Lilli ZIMMERLI / Volodymr NAKISKO SUI 36.41 19.04 17.37 4.50 4.14 4.32 4.46 4.29 0.00 16
17 Malene NICHITA-BASQUIN / Jaime GARCIA ESP 34.25 19.34 14.91 3.79 3.50 3.89 3.93 3.54 0.00 6
18 Lucy BURTON / Thomas INGALL CZE 31.69 15.66 16.03 3.96 3.86 4.00 4.18 4.04 0.00 14


START ORDER FREE DANCE Fri Oct 13 7:30 pm local time / 1:30 pm EDT

1 Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV BUL
2 Malene NICHITA-BASQUIN / Jaime GARCIA ESP
3 Lucy BURTON / Thomas INGALL CZE
4 Cindy-Lilli ZIMMERLI / Volodymr NAKISKO SUI

5 Mathilde VIARD / Renan MANCEAU FRA
6 Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA
7 Adelina ZVEZDOVA / Uladzimir ZAITSAU BLR
8 Karolina Elizabeth CALHOUN / Michael Albert VALDEZ BRA

*** *** *** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** *** *** ***

9 Loica DEMOUGEOT / Theo LEMERCIER FRA
10 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR
11 Chiara CALDERONE / Pietro PAPETTI ITA
12 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA
13 Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH GER

14 Ellie FISHER / Simon-Pierre MALETTE-PAQUETTE CAN
15 Chloe LEWIS / Logan BYE USA
16 Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO CAN
17 Sofia POLISHCHUK / Alexander VAKHNOV RUS
18 Anna USHAKOVA / Maxim NEKRASOV RUS

Judges for FS: same as for SP except CZE replaces UKR

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS MEN SHORT PROGRAM

1 Vladimir SAMOILOV RUS 77.65 43.01 34.64 7.18 6.68 7.00 6.82 6.96 0.00 15 3a, 3f+3t, 3z
2 Matteo RIZZO ITA 77.24 43.45 33.79 6.79 6.50 6.86 6.71 6.93 0.00 2 3a, 3f+3t, 3z
3 Tomoki HIWATASHI USA 73.28 40.89 32.39 6.57 6.25 6.57 6.50 6.50 0.00 7 3a, 3z, 3f+3t
4 Andrew TORGASHEV USA 69.03 34.35 34.68 7.07 6.82 6.82 6.86 7.11 0.00 12 3z, 2a, 3f-to+2t
5 Ivan PAVLOV UKR 66.71 35.32 31.39 6.46 6.07 6.32 6.18 6.36 0.00 14 2a, 3f+3t, 3z
6 Tatsuya TSUBOI JPN 65.98 35.10 30.88 30.88 6.39 5.89 6.25 6.21 6.14 0.00 22 3lo+3t, 3z, 2a
7 Egor MURASHOV RUS 65.54 36.75 28.79 5.89 5.54 5.75 5.75 5.86 0.00 1 3a-hd, 3f-fwd+3t, 3z
8 Daniel GRASSL ITA 61.92 34.03 28.89 5.68 5.57 5.86 5.82 5.96 1.00 13 3a<↓, 3f+3t, 3z
9 Adam SIAO HIM FA FRA 59.96 31.61 28.35 5.82 5.46 5.64 5.75 5.68 0.00 9 3t+3t, 2a, 3z
10 Jan KURNIK CZE 56.30 30.12 26.18 5.29 4.96 5.29 5.25 5.39 0.00 4 3f+3t<, 3z, 2a
11 Sihyeong LEE KOR 54.17 28.77 26.40 5.50 5.07 5.18 5.29 5.36 1.00 17 3f+3t, 2a, 3z↓
12 Maxence COLLET FRA 53.87 25.47 28.40 5.75 5.43 5.54 5.79 5.89 0.00 19 2a, 3t+3t, 2z
13 Eric LIU CAN 52.18 27.04 26.14 5.43 5.11 5.21 5.21 5.18 1.00 21 3f!+2t↓, 2a, 3z
14 Gabriel FOLKESSON SWE 50.39 27.10 24.29 5.29 4.96 5.29 5.25 5.39 1.00 5 3a<↓, 3z, 3t+3t
15 Young Hyun CHA KOR 50.35 26.13 25.22 5.29 4.86 4.93 5.07 5.07 1.00 20 3f+3t<<↓, 3z, 2a
16 Luc MAIERHOFER AUT 49.80 26.07 23.73 4.79 4.61 4.75 4.79 4.79 0.00 8 3f+3t<<, 3z, 2a
17 Davide LEWTON BRAIN MON 49.20 24.27 25.93 5.43 5.00 5.11 5.14 5.25 1.00 3 3t+3t↓, 2z, 2a
18 Aleksandr SELEVKO EST 49.09 22.23 27.86 5.82 5.36 5.43 5.64 5.61 1.00 6 3a<↓, 2f!+3t, 1z*
19 Marco ZANDRON ITA 44.23 21.82 23.41 4.93 4.54 4.54 4.79 4.61 1.00 24 3a↓, 3f+2t, 2z
20 Tomas Llorenc GUARINO SABATE SUI 42.87 21.64 24.00 24.23 4.96 4.71 4.71 4.96 4.89 3.00 23 3t+combo+1lo*+3t<*, 3z↓, 2a, 2 time violations
21 Luke DIGBY GBR 41.84 20.13 22.71 4.71 4.50 4.43 4.61 4.46 1.00 16 3fe+2t, 3z<↓, 2a
22 Evan WRENSCH RSA 40.69 21.43 19.26 4.04 3.89 3.79 3.86 3.68 0.00 18 3z!, 3f+2t, 2a
23 Kai JAGODA GER 39.88 19.91 21.97 4.68 4.25 4.25 4.43 4.36 2.00 25 3a↓, 3z<↓, 2lo<<-nc
24 Samuel McALLISTER IRL 38.60 19.13 20.47 4.25 4.04 3.89 4.18 4.11 1.00 11 3z↓, 2s-nc, 2a
25 Alexander ZLATKOV BUL 37.58 19.37 19.21 4.14 3.89 3.50 4.00 3.68 1.00 26 3f-nc, 2a↓, 3z
26 Brian LEE NZL 35.87 16.98 18.89 3.89 3.75 3.68 3.89 3.68 0.00 27 3s<+2t, 2z, 2a
27 Mauro CALCAGNO ARG 35.75 14.36 21.39 4.25 4.11 4.39 4.25 4.39 0.00 10 2a, 2z, 2lo+2t*


START ORDER MEN FREE SKATE
Sat Oct 14 1 pm local time / 7 am EDT

1 Mauro CALCAGNO ARG
2 Samuel McALLISTER IRL
3 Kai JAGODA GER
4 Alexander ZLATKOV BUL
5 Brian LEE NZL

6 Luke DIGBY GBR
7 Tomas Llorenc GUARINO SABATE SUI
8 Evan WRENSCH RSA
9 Marco ZANDRON ITA
10 Gabriel FOLKESSON SWE

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

11 Luc MAIERHOFER AUT
12 Young Hyun CHA KOR
13 Davide LEWTON BRAIN MON
14 Eric LIU CAN
15 Sihyeong LEE KOR

16 Jan KURNIK CZE
17 Maxence COLLET FRA
18 Egor MURASHOV RUS
19 Adam SIAO HIM FA FRA
20 Aleksandr SELEVKO EST
21 Daniel GRASSL ITA

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

22 Andrew TORGASHEV USA
23 Ivan PAVLOV UKR
24 Tatsuya TSUBOI JPN
25 Vladimir SAMOILOV RUS
26 Tomoki HIWATASHI USA
27 Matteo RIZZO ITA

JUDGES for FS: Same as for SP except ITA replaces USA and EST replaces KOR

==========================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #7 EGNA ITA OCT 11-14

Postby chuckiem » Fri Oct 13, 2017 10:45 pm

RESULTS LADIES SHORT PROGRAM

1 Alena KOSTORNAIA RUS 67.72 39.21 28.51 7.18 6.89 7.29 7.18 7.11 0.00 4 3f+3t, 3z!, 2a
2 Rika KIHIRA JPN 66.72 38.28 28.44 7.11 6.82 7.29 7.11 7.21 0.00 7 3f+3t, 3z, 2a
3 Sofia SAMODUROVA RUS 66.67 38.26 28.41 7.04 6.86 7.21 7.11 7.29 0.00 12 3f+3t, 3z, 2a
4 Nana ARAKI JPN 64.57 36.91 27.66 27.66 6.96 6.61 7.04 6.93 7.04 0.00 16 3f+3t, 3z, 2a
5 Young YOU KOR 60.42 34.34 26.08 6.50 6.21 6.68 6.54 6.68 0.00 30 3f!+3t, 3z, 2a
6 Hanna HARRELL USA 55.87 33.89 22.98 5.86 5.39 5.86 5.82 5.79 1.00 3 3f+3t, 3z↓, 2a
7 Elisabetta LECCARDI ITA 53.32 29.43 23.89 5.86 5.64 6.07 6.07 6.21 0.00 18 3z<, 3t+3t, 2a
8 Alison SCHUMACHER CAN 52.43 29.17 23.26 23.26 5.96 5.54 5.82 5.89 5.86 0.00 14 3z, 3f<+2t, 2a
9 Ye Lim KIM KOR 52.22 27.21 25.01 6.29 6.07 6.25 6.29 6.36 0.00 25 3f!+3t<, 3z<-hd-so, 2a
10 Sofia NESTEROVA UKR 49.38 27.87 21.51 5.54 5.18 5.43 5.32 5.43 0.00 2 3t+3t<, 3z-df, 2a
11 Anita ÖSTLUND SWE 48.94 28.08 20.86 5.54 5.07 5.18 5.25 5.04 0.00 5 2z, 3t+3t, 2a
12 Yi Christy LEUNG HKG 48.91 29.68 21.23 5.50 5.18 5.21 5.32 5.32 2.00 27 3t+3t, 3z↓, 2a↓
13 Lara Naki GUTMANN ITA 48.37 27.65 20.72 20.72 5.29 4.86 5.29 5.25 5.21 0.00 13 3t+3t, 2z, 2a
14 Kristin SPOURS GBR 46.89 27.62 19.27 4.89 4.61 4.86 4.86 4.86 0.00 6 3z, 3f+2t, 2a
15 Alexandra FEIGIN BUL 44.54 25.48 19.06 5.00 4.61 4.71 4.75 4.75 0.00 19 3f+2t, 3z<, 2a
16 Lucrezia GENNARO ITA 41.83 22.38 19.45 4.93 4.46 4.96 4.89 5.07 0.00 21 3s+2t, 2a, 2z
17 Annely VAHI EST 40.13 20.75 19.38 19.38 4.82 4.57 4.86 4.89 5.07 0.00 20 3f+2t, 3ze, 2a<-df-so-hd
18 Amy LIN TPE 39.81 19.58 20.23 5.32 4.96 4.89 5.00 5.11 0.00 23 3z-hd, 3s<-nc, a*
19 Oceane PIEGAD FRA 38.51 19.19 19.32 4.79 4.54 4.93 4.86 5.04 0.00 24 2z, 3lo<+2t, 2a
20 Sofia SULA FIN 36.57 18.28 18.29 4.75 4.54 4.43 4.61 4.54 0.00 9 3f!-so-nc, 1z*, 2a-so
21 Sophia SCHALLER AUT 36.34 19.33 18.01 4.61 4.29 4.46 4.61 4.54 1.00 28 3t↓-nc, 2z, 2a
22 Caya SHEEPENS NED 35.08 19.26 16.82 4.43 3.93 4.21 4.25 4.21 1.00 1 2a,3s<↓-nc, 2z
23 Katarina KITAROVIC CRO 35.05 19.87 15.18 5.96 5.54 5.82 5.89 5.86 0.00 15 2a, 2f+2lo, 2z
24 Marusa UDRIH SLO 33.21 17.59 15.62 4.14 3.75 3.89 3.89 3.86 0.00 26 2a, 3s<-to+2t, 2z!
25 Elisa YEDID MEX 30.26 15.86 14.40 3.71 3.50 3.64 3.54 3.61 0.00 11 2f+2t, 2a<<-so, 2z
26 Ana Sofia BESCHEA ROU 29.80 13.29 16.51 4.04 3.89 4.11 4.14 4.46 0.00 32 2a<, 3s<-nc, 2z!
27 Marion PAPKA RSA 29.55 16.39 15.16 3.86 3.61 3.79 3.82 3.86 2.00 10 3s↓-nc, 2a↓, 2z
28 Aneta JANICZKOVA CZE 28.56 14.22 16.34 4.39 3.86 3.93 4.14 4.11 2.00 8 3s<<-nc, 2z↓, 2a<<↓
29 Nicola KORCK NZL 27.61 14.01 14.60 3.61 3.46 3.68 3.75 3.75 1.00 22 2f+2lo↓, 2a<<, 2z!
30 Elisavet VOULGARI GRE 24.26 11.32 12.94 3.39 3.07 3.29 3.25 1.00 0.00 29 2a<<↓, 2z!, 2f+2t<
31 Nicole Victoria MOTTCHOUK ARG 15.39 6.63 9.76 2.64 2.29 2.46 2.43 2.39 1.00 31 1a*, 2ze<, 2f<↓-nc
32 Daniella Vanessa IPSARIDOU CYP 14.51 7.05 8.46 2.36 1.89 2.07 2.14 2.11 1.00 17 1a*, 2s<+2lo<<, 2z<<, time


START ORDER LADIES FREE SKATE
Sat Oct 14 5:45 pm local time / 11:45 am EDT

1 Elisavet VOULGARI GRE
2 Nicole Victoria MOTTCHOUK ARG
3 Aneta JANICZKOVA CZE
4 Daniella Vanessa IPSARIDOU CYP
5 Nicola KORCK NZL

6 Katarina KITAROVIC CRO
7 Marusa UDRIH SLO
8 Marion PAPKA RSA
9 Ana Sofia BESCHEA ROU
10 Elisa YEDID MEX

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

11 Sophia SCHALLER AUT
12 Amy LIN TPE
13 Oceane PIEGAD FRA
14 Sofia SULA FIN
15 Caya SHEEPENS NED

16 Alexandra FEIGIN BUL
17 Kristin SPOURS GBR
18 Lara Naki GUTMANN ITA
19 Annely VAHI EST
20 Lucrezia GENNARO ITA

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

21 Anita ÖSTLUND SWE
22 Yi Christy LEUNG HKG
23 Sofia NESTEROVA UKR
24 Ye Lim KIM KOR
25 Elisabetta LECCARDI ITA
26 Alison SCHUMACHER CAN

27 Hanna HARRELL USA
28 Young YOU KOR
29 Nana ARAKI JPN
30 Alena KOSTORNAIA RUS
31 Rika KIHIRA JPN
32 Sofia SAMODUROVA RUS

Judges:
Same as SP: SLO TPE SWE RSA BUL NED
Replaced for FS: RUS CZE AUT replaced by MEX NZL FIN

---------------------------------------------------------------------------------

RESULTS FREE DANCE

1 Anna USHAKOVA / Maxim NEKRASOV RUS 87.94 41.62 46.32 7.46 7.43 7.96 7.79 7.96 0.00 18
2 Sofia POLISHCHUK / Alexander VAKHNOV RUS 85.34 39.27 46.07 7.64 7.43 7.75 7.82 7.75 0.00 17
3 Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO CAN 78.73 37.30 41.43 6.96 6.61 7.00 6.89 7.07 0.00 16
4 Ellie FISHER / Simon-Pierre MALETTE-PAQUETTE CAN 78.29 37.84 40.45 6.71 6.43 6.82 6.89 6.86 0.00 14
5 Chloe LEWIS / Logan BYE USA 76.76 36.49 41.27 6.82 6.64 7.00 6.89 7.04 1.00 15
6 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA 72.46 34.49 37.97 6.18 6.11 6.46 6.39 6.50 0.00 12
7 Chiara CALDERONE / Pietro PAPETTI ITA 72.09 33.62 39.47 6.46 6.18 6.68 6.71 6.86 1.00 11
8 Loica DEMOUGEOT / Theo LEMERCIER FRA 69.61 34.48 35.13 5.71 5.50 5.96 6.04 6.07 0.00 9
9 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR 68.95 33.22 35.73 5.86 5.68 6.07 5.96 6.21 0.00 10
10 Mathilde VIARD / Renan MANCEAU FRA 62.39 32.43 29.96 4.86 4.64 5.18 5.14 5.14 0.00 5
11 Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA 61.87 28.42 33.45 5.46 5.21 5.71 5.75 5.75 0.00 6
12 Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV BUL 56.07 29.44 26.63 4.54 4.11 4.61 4.54 4.39 0.00 1
13 Adelina ZVEZDOVA / Uladzimir ZAITSAU BLR 55.80 26.23 29.57 4.86 4.61 5.07 5.07 5.04 0.00 7
14 Cindy-Lilli ZIMMERLI / Volodymr NAKISKO SUI 50.98 24.06 26.92 4.61 4.14 4.54 4.50 4.64 0.00 4
15 Karolina Elizabeth CALHOUN / Michael Albert VALDEZ BRA 45.95 22.66 25.29 4.14 4.07 4.18 4.39 4.29 2.00 8
16 Malene NICHITA-BASQUIN / Jaime GARCIA ESP 45.57 22.12 23.45 3.96 3.54 4.00 4.04 4.00 0.00 2
17 Lucy BURTON / Thomas INGALL CZE 45.03 21.69 23.34 3.93 3.68 3.79 4.11 3.93 0.00 3
WD Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH GER


FINAL STANDINGS ICE DANCE


1 - Anna USHAKOVA / Maxim NEKRASOV RUS 149.01 2 1
2 - Sofia POLISHCHUK / Alexander VAKHNOV RUS 146.78 1 2
3 - Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO CAN 136.01 3 3
4 - Ellie FISHER / Simon-Pierre MALETTE-PAQUETTE CAN 133.38 4 4
5 - Chloe LEWIS / Logan BYE USA 130.48 5 5
6 - Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA 125.30 6 6
7 - Chiara CALDERONE / Pietro PAPETTI ITA 123.83 7 7
8 - Loica DEMOUGEOT / Theo LEMERCIER FRA 116.72 9 8
9 - Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR 115.18 10 9
10 - Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA 107.07 11 11
11 - Mathilde VIARD / Renan MANCEAU FRA 100.44 14 10
12 - Adelina ZVEZDOVA / Uladzimir ZAITSAU BLR 97.74 12 13
13 - Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV BUL 93.79 15 12
14 - Cindy-Lilli ZIMMERLI / Volodymr NAKISKO SUI 87.39 16 14
15 - Karolina Elizabeth CALHOUN / Michael Albert VALDEZ BRA 84.14 13 15
16 - Malene NICHITA-BASQUIN / Jaime GARCIA ESP 79.82 17 16
17 - Lucy BURTON / Thomas INGALL CZE 76.72 18 17
R - Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH GER 8


JGPF FINALISTS and ALTERNATES

30 (15,15) 295.44 CARREIRA / PONOMARENKO USA
28 (13,15) 294.42 SKOPTCOVA / ALESHIN RUS
28 (15,13) 292.64 POLISHCHUK / VAKHNOV RUS
28 (13,15) 289.22 LAJOIE / LAGHA CAN
28 (15,13) 285.96 SHEVCHENKO / EREMENKO RUS
26 (11,15) 291.95 USHAKOVA / NEKRASOV RUS

Alternates:
24 (13,11) 283.56 KONKINA / YAKUSHEV RUS
24 (11,13) 265.65 KHUDAIBERDIEVA / NAZAROV RUS
22 (11,11) 255.81 GREEN / GREEN USA
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #7 EGNA ITA OCT 11-14

Postby chuckiem » Sat Oct 14, 2017 5:15 pm

MEN FREE SKATE

1 Matteo RIZZO ITA 151.94 78.50 73.44 7.21 7.07 7.54 7.36 7.54 0.00 27 3z+3t, 3a+2t, 3z, 3a, 3f+1lo+2s, 3lo, 2a, 2a
2 Andrew TORGASHEV USA 136.53 69.31 68.22 7.00 6.57 6.79 6.89 6.86 1.00 22 4t↓, 3z-hd, 2a, 3f+3t, 3lo, 3f+1lo+3s-hd, 3z+2t, 2a
3 Vladimir SAMOILOV RUS 134.09 68.95 66.14 7.04 6.32 6.50 6.64 6.57 1.00 25 2s, 4s+3t, 3a-fo, 3z+1lo+3s, 3lo+2t, 3f↓, 2a, 3s-fo
4 Tomoki HIWATASHI USA 133.00 66.22 66.78 6.71 6.61 6.54 6.82 6.71 0.00 26 4t<, 3a-so, 3lo, 3s, 2a, 3z, 3z+1lo<+3f-so, 3f
5 Tatsuya TSUBOI JPN 132.46 68.60 64.86 6.71 6.29 6.50 6.54 6.39 1.00 24 3z+3t, 3a<<↓, 3f, 3lo+2t, 3z, 2a+1lo+3s, 3lo, 2a
6 Daniel GRASSL ITA 126.12 66.00 60.12 5.82 5.71 6.21 6.11 6.21 0.00 21 3a<, 2a, 2a, 3z+3t, 3f+1lo<+3s, 3lo, 3z+2t, 3f
7 Ivan PAVLOV UKR 122.24 59.58 63.66 6.57 6.11 6.43 6.36 6.36 1.00 23 4t<, 3a↓, 3a+rep, 3f+2t, 3z+3t<<, 2a, 3z+1lo+3s<<, 3lo
8 Sihyeong LEE KOR 121.99 65.13 56.86 5.79 5.54 5.75 5.71 5.64 0.00 16 2a, 3f+3t, 3z+2t, 2a+1lo+3s, 3z, 3f, 3lo, 2z
9 Adam SIAO HIM FA FRA 121.06 63.56 58.50 6.07 5.50 5.86 5.86 5.96 1.00 20 4t↓, 3z+1lo+3s, 3t+3t, 2lo, 3z+2t, 3f, 2a, 2a
10 Egor MURASHOV RUS 115.81 62.45 55.36 5.79 5.21 5.43 5.50 5.75 2.00 19 3a-fo-hd, 2a, 3z+3t, 3z+2t+2lo, 3f↓, 3s, 3lo↓, 2a+2t
11 Gabriel FOLKESSON SWE 107.22 58.86 49.36 4.96 4.79 4.89 5.04 5.00 1.00 11 3z+2t, 3a, 3lo, 3f↓, 3z, 2a+1lo+3s, 1a+3t, 2a
12 Eric LIU CAN 105.39 54.23 53.16 5.54 5.14 5.18 5.36 5.36 2.00 15 2a, 3z+3t, 3f, 3lo, 3s, 2a+2t, 3z↓, 3t↓
13 Maxence COLLET FRA 103.54 46.16 58.38 5.93 5.61 5.75 5.86 6.04 1.00 18 3t+2t, 3lo, 3z↓, 3s, 1z, 2a, 3t, 2a+2t
14 Aleksandr SELEVKO EST 102.86 50.78 53.08 5.39 5.07 5.29 5.36 5.43 1.00 10 3a<↓, 3lo, 1z, 3f+2t, 3s, 3z+2t<, 3t+3t<<, 2a
15 Young Hyun CHA KOR 101.01 50.43 52.58 5.50 5.04 5.14 5.32 5.29 2.00 13 3z, 3f↓, 2a, 3f↓+rep, 3z+2t<<, 3s+1lo+2s, 2a
16 Jan KURNIK CZE 99.00 47.50 53.50 5.39 5.29 5.18 5.43 5.46 2.00 17 2a, 3z, 3lo, 3f+2t, 3z↓+rep, 3f↓, 1s, 2a+2t+2lo
17 Luke DIGBY GBR 94.42 50.18 44.24 4.64 4.29 4.29 4.54 4.36 0.00 6
18 Luc MAIERHOFER AUT 93.11 46.97 49.14 4.89 4.82 4.79 5.07 5.00 3.00 12
19 Alexander ZLATKOV BUL 91.64 49.28 42.36 4.54 4.07 4.11 4.25 4.21 0.00 4
20 Marco ZANDRON ITA 90.44 44.56 45.88 4.79 4.39 4.54 4.68 4.54 0.00 9
21 Tomas Llorenc GUARINO SABATE SUI 87.83 46.11 42.72 4.61 4.04 4.25 4.25 4.21 1.00 7
22 Davide LEWTON BRAIN MON 82.46 39.24 46.22 5.04 4.00 4.57 4.71 4.79 3.00 14
23 Kai JAGODA GER 78.85 38.79 41.06 4.39 3.96 4.11 4.18 3.89 1.00 3
24 Samuel McALLISTER IRL 75.55 37.85 37.70 4.14 3.43 3.82 3.82 3.64 0.00 2
25 Brian LEE NZL 72.07 33.93 39.14 3.96 3.71 4.00 4.04 3.86 1.00 5
26 Mauro CALCAGNO ARG 63.84 24.78 40.06 4.00 3.75 4.14 3.96 4.18 1.00 1
27 Evan WRENSCH RSA 61.15 27.95 35.20 3.71 3.57 3.32 3.64 3.36 2.00 8


FINAL STANDINGS MEN

1 - Matteo RIZZO ITA 229.18 2 1
2 - Vladimir SAMOILOV RUS 211.74 1 3
3 - Tomoki HIWATASHI USA 206.28 3 4
4 - Andrew TORGASHEV USA 205.56 4 2
5 - Tatsuya TSUBOI JPN 198.44 6 5
6 - Ivan PAVLOV UKR 188.95 5 7
7 - Daniel GRASSL ITA 188.04 8 6
8 - Egor MURASHOV RUS 181.35 7 10
9 - Adam SIAO HIM FA FRA 181.02 9 9
10 - Sihyeong LEE KOR 176.16 11 8
11 - Gabriel FOLKESSON SWE 157.61 14 11
12 - Eric LIU CAN 157.57 13 12
13 - Maxence COLLET FRA 157.41 12 13
14 - Jan KURNIK CZE 155.30 10 16
15 - Aleksandr SELEVKO EST 151.95 18 14
16 - Young Hyun CHA KOR 151.36 15 15
17 - Luc MAIERHOFER AUT 142.91 16 18
18 - Luke DIGBY GBR 136.26 21 17
19 - Marco ZANDRON ITA 134.67 19 20
20 - Davide LEWTON BRAIN MON 131.66 17 22
21 - Tomas Llorenc GUARINO SABATE SUI 130.70 20 21
22 - Alexander ZLATKOV BUL 129.22 25 19
23 - Kai JAGODA GER 118.73 23 23
24 - Samuel McALLISTER IRL 114.15 24 24
25 - Brian LEE NZL 107.94 26 25
26 - Evan WRENSCH RSA 101.84 22 27
27 - Mauro CALCAGNO ARG 99.59 27 26


JGPF FINALISTS and ALTERNATES

30 (15+15) 454.68 Alexei EROKHOV RUS
30 (15+15) 434.85 Alexei KRASNOZHON USA
28 (15+13) 413.15 Camden PULKINEN USA
24 (15+09) 411.05 Mitsuki SUMOTO JPN
24 (13+11) 416.10 Makar IGNATOV RUS
22 (13+09) 418.27 Andrew TORGASHEV USA

Alternates:
22 (09+13) 404.74 Joseph PHAN CAN
22 (13+09) 386.55 Luc ECONOMIDES FRA
22 (13+09) 383.74 Roman SAVOSIN RUS
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #7 EGNA ITA OCT 11-14

Postby chuckiem » Sun Oct 15, 2017 12:08 am

RESULTS LADIES FREE SKATE

1 Sofia SAMODUROVA RUS 125.52 68.90 56.62 7.14 6.86 7.18 7.14 7.07 0.00 32 3z, 3s, 3lo, 3z+2t+2lo, 3f^2a, 3f!
2 Alena KOSTORNAIA RUS 124.43 66.17 58.26 7.32 7.07 7.39 7.32 7.32 0.00 30 3z, 3f!+3t, 3f+2t+2t, 3s+3t, 3lo<, 2a, 2a
3 Rika KIHIRA JPN 119.09 65.04 56.05 7.21 6.93 6.82 7.07 7.00 2.00 31 3a, 2a+3t, 3f, 3z+3t, 3lo, 3z+2t+2lo, 3s, ↓↓steps
4 Young YOU KOR 117.28 63.61 54.67 6.86 6.64 6.82 6.89 6.96 1.00 28 3z+3t, 3s, 3lo, 3f!, 3z, 2a+3t<↓, 2a+2t+2lo
5 Nana ARAKI JPN 116.43 62.32 54.11 6.89 6.68 6.71 6.79 6.75 0.00 29 3z+3t, 3lo<, 2a, 3f, 3z+2t+2lo, 2a+3t, 3s
6 Ye Lim KIM KOR 115.42 64.98 50.00 50.44 6.39 6.07 6.43 6.32 6.32 0.00 27 3z+3t, 3lo, 3f, 2a+3t, 3s, 3z, 2a+2t+2lo
7 Hanna HARRELL USA 96.54 52.44 47.10 6.18 5.68 5.71 6.00 5.86 3.00 24 3f+3t<↓, 3z+2t, 3lo, 2a+1lo+3s<↓, 3z, 3f↓, 2a
8 Alison SCHUMACHER CAN 96.33 51.49 46.84 6.07 5.79 5.71 5.89 5.82 2.00 26 3z, 2a+3t, 3f+2t, 3lo+2t+2lo, 3f<, 3lo<↓, 3s↓
9 Anita ÖSTLUND SWE 94.00 50.86 43.14 5.64 5.14 5.36 5.46 5.36 0.00 21 2z, 2f, 3lo+2t, 3lo, 2a+1lo+3s, 3s, 2a+3t
10 Yi Christy LEUNG HKG 89.14 46.96 43.18 5.57 5.25 5.32 5.46 5.39 1.00 22 3z, 3lo<, 3f, 3z+2t, 2a+1lo<+3s<↓, 2s+2t, 2a
11 Elisabetta LECCARDI ITA 86.92 43.66 45.26 5.57 5.43 5.64 5.79 5.86 2.00 25 2a+3t, 3z<, 3f<↓, 3lo<, 3t+1lo<+3s<↓, 3s+2t, 2a
12 Sofia NESTEROVA UKR 86.19 43.89 43.30 5.71 5.21 5.39 5.46 5.29 1.00 23 3f, 2z, 3lo, 3t, 3z↓, 2a+2t<<, 2a+2t
13 Lara Naki GUTMANN ITA 82.24 41.78 40.46 5.04 4.82 5.18 5.07 5.18 0.00 18 2z, 3t+2t, 3s+1lo+3s<, 3lo<, 3t<, 2a^2a, 2z
14 Sofia SULA FIN 79.51 41.48 39.03 5.00 4.68 4.82 4.96 4.93 1.00 14 3f!, 1z+2t, 3lo, 3s, 2a, 3f!↓+rep, 3t+2t<
15 Kristin SPOURS GBR 77.47 43.20 36.27 4.79 4.46 4.46 4.57 4.39 2.00 17 3f+2t+2lo, 3f↓, 2a, 3lo<<↓, 2f+2lo, 2a
16 Oceane PIEGAD FRA 76.91 41.28 36.63 4.71 4.43 4.50 4.64 4.61 1.00 13 3f!<↓, 3lo, 3lo+2t, 3s, 3t, 2a, 3s+2t
17 Annely VAHI EST 75.30 37.49 38.81 5.04 4.71 4.71 4.86 4.93 1.00 19 3t, 3f↓, 1f, 1lo, 1a+1lo+3s, 2a+2t, 3s+2t
18 Lucrezia GENNARO ITA 73.04 33.61 39.43 5.07 4.68 4.86 4.96 5.07 0.00 20 3s, 3lo<, 2a+1lo+2f, 2a, 3s<+2t, 2f+2lo, 2z
19 Alexandra FEIGIN BUL 72.74 41.75 33.99 4.71 4.14 4.00 4.21 4.18 3.00 16 3f!+2t, 3z<↓, 3f<↓, 3lo+2t+2lo, 3lo↓, 2a, 3s^2a, 2a
20 Amy LIN TPE 70.02 33.37 37.65 4.96 4.61 4.57 4.75 4.64 1.00 12 3z↓, 1s, 3t, 3s, 3t+rep, 2a+1lo+2s, 2a
21 Caya SHEEPENS NED 69.21 34.59 34.62 4.54 4.14 4.43 4.21 4.32 0.00 15
22 Sophia SCHALLER AUT 66.21 35.10 34.11 4.50 4.11 4.07 4.25 4.39 3.00 11
23 Ana Sofia BESCHEA ROU 65.64 33.89 32.75 4.07 3.86 4.11 4.14 4.29 1.00 9
24 Aneta JANICZKOVA CZE 64.19 33.66 30.53 4.00 3.61 3.86 3.79 3.82 0.00 3
25 Marusa UDRIH SLO 59.28 29.26 31.02 4.07 3.75 3.89 3.86 3.82 1.00 7
26 Katarina KITAROVIC CRO 56.47 27.65 29.82 4.00 3.54 3.64 3.75 3.71 1.00 6
27 Elisa YEDID MEX 51.48 24.13 27.35 3.64 3.25 3.39 3.50 3.32 0.00 10
28 Marion PAPKA RSA 51.33 24.06 30.27 4.00 3.75 3.46 3.82 3.89 3.00 8
29 Nicola KORCK NZL 49.68 23.58 28.10 3.57 3.29 3.50 3.64 3.57 2.00 5
30 Elisavet VOULGARI GRE 41.60 18.39 23.21 3.04 2.61 2.96 2.96 2.93 0.00 1
31 Nicole Victoria MOTTCHOUK ARG 30.96 14.92 19.04 2.57 2.18 2.29 2.43 2.43 3.00 2
32 Daniella Vanessa IPSARIDOU CYP 26.13 13.99 15.14 2.07 1.71 1.89 1.93 1.86 3.00 4


FINAL STANDINGS - LADIES

1 - Sofia SAMODUROVA RUS 192.19 3 1
2 - Alena KOSTORNAIA RUS 192.15 1 2
3 - Rika KIHIRA JPN 185.81 2 3
4 - Nana ARAKI JPN 181.00 4 5
5 - Young YOU KOR 177.70 5 4
6 - Ye Lim KIM KOR 167.64 9 6
7 - Hanna HARRELL USA 152.41 6 7
8 - Alison SCHUMACHER CAN 148.76 8 8
9 - Anita ÖSTLUND SWE 142.94 11 9
10 - Elisabetta LECCARDI ITA 140.24 7 11
11 - Yi Christy LEUNG HKG 138.05 12 10
12 - Sofia NESTEROVA UKR 135.57 10 12
13 - Lara Naki GUTMANN ITA 130.61 13 13
14 - Kristin SPOURS GBR 124.36 14 15
15 - Alexandra FEIGIN BUL 117.28 15 19
16 - Sofia SULA FIN 116.08 20 14
17 - Annely VAHI EST 115.43 17 17
18 - Oceane PIEGAD FRA 115.42 19 16
19 - Lucrezia GENNARO ITA 114.87 16 18
20 - Amy LIN TPE 109.83 18 20
21 - Caya SHEEPENS NED 104.29 22 21
22 - Sophia SCHALLER AUT 102.55 21 22
23 - Ana Sofia BESCHEA ROU 95.44 26 23
24 - Aneta JANICZKOVA CZE 92.75 28 24
25 - Marusa UDRIH SLO 92.49 24 25
26 - Katarina KITAROVIC CRO 91.52 23 26
27 - Elisa YEDID MEX 81.74 25 27
28 - Marion PAPKA RSA 80.88 27 28
29 - Nicola KORCK NZL 77.29 29 29
30 - Elisavet VOULGARI GRE 65.86 30 30
31 - Nicole Victoria MOTTCHOUK ARG 46.35 31 31
32 - Daniella Vanessa IPSARIDOU CYP 40.64 32 32


JGPF FINALISTS and ALTERNATES

30 (15+15) 394.01 Alexandra TRUSOVA RUS
30 (15+15) 380.05 Sofia SAMODUROVA RUS
28 (15+13) 390.06 Alena KOSTORNAIA RUS
28 (15+13) 382.35 Daria PANENKOVA RUS
26 (15+11) 362.25 Anastasia TARAKANOVA RUS
24 (13+11) 366.27 Rika KIHIRA JPN
Alternates:
24 (13+11) 356.79 Mako YAMASHITA JPN
22 (13+09) 364.00 Nana ARAKI JPN
22 (13+09) 348.92 Eunsoo LIM KOR
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #7 EGNA ITA OCT 11-14

Postby Maleeva » Sun Oct 15, 2017 12:22 pm

The Russian domination of JR ladies skating the last few years is truly remarkable. Just amazing depth.
Maleeva
 
Posts: 984
Joined: Tue Nov 08, 2005 9:19 pm
Location: Louisville

Re: 2017 JGP #7 EGNA ITA OCT 11-14

Postby chuckiem » Sun Oct 15, 2017 3:30 pm

Many were expecting an all-Eteri ladies JGPF. Didn't happen--Samodurova is trained by Mishin, and one Japanese lady sneaked in there.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #7 EGNA ITA OCT 11-14

Postby Andy » Tue Oct 17, 2017 6:45 am

Poor Rizzo. Had he scored two points more in his first event (one place higher), he'd be in the final. One place below, he is out of the final AND of the reserve list altogether. Math can be a tough one, at times. Nice work in his last two competitions though!
Andy
Andy
 
Posts: 391
Joined: Mon Nov 07, 2005 7:27 am
Location: Flowerland


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests