2017 NEBELHORN TROPHY 9/27-30 OLYMPIC QUALIFIER

2017 NEBELHORN TROPHY 9/27-30 OLYMPIC QUALIFIER

Postby chuckiem » Wed Sep 27, 2017 8:49 pm

The NEBELHORN TROPHY CHALLENGE event is also an Olympic qualification event. The top 4 Pairs, top 6 Singles and top 6 Dance of those attempting to qualify will earn Olympic berths.

The competition is viewable at http://www.dailymotion.com/video/x5zvn3q

START ORDER SHORT DANCE Thu Sept 28 10 am local time / 4 am EDT

* Not a qualifying competitor

1 Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN
2 Malin MALMBERG / Thomas NORDAHL SWE
3 Olga JAKUSHINA / Andrey NEVSKIY LAT
4 * Karina MANTA / Joseph JOHNSON USA

5 Yura MIN / Alexander GAMELIN KOR
6 Kimberley HEW-LOW / Timothy McKERNAN AUS
7 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR
8 Lucie MYSLIVECKOVA / Lukas CSOLLEY SVK

*** *** *** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** *** *** ***

9 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST
10 Kana MURAMOTO / Chris REED JPN
11 *Haley SALES / Nikolas WAMSTEEKER CAN
12 Anastasia GALYETA / Avidan BROWN AZE
13 Tina GARABEDIAN / Simon PROULX-SENECAL ARM

14 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN
15 Cortney MANSOUR / Alexandr SINICYN CZE
16 Allison REED / Saulius ABRULEVICIUS LTU
17 Kavita LORENZ / Joti POLIZOAKIS GER
18 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR

Tech Team

Ref: Wolter-GER
TC: Selby-GBR
TS: Grincova-SVK
ATS: Janosi-HUN

Judges: TBA at start of competition

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER PAIRS SHORT PROGRAM Sat Sept 28 1:05 pm local time / 7:05 am EDT

* Not a qualifying competitor

1 *Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT GER
2 Darja BEKLEMISCSEVA / Mark MAGYAR HUN
3 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE
4 *Annika HOCKE / Ruben BLOMMAERT GER

5 Tatiana DANILOVA / Mikalai KAMIANCHUK BLR
6 Tae Ok RYOM / Ju Sik KIM PRK
7 *Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS
8 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR

*** *** *** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** *** *** ***

9 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT
10 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET JPN
11 Paige CONNERS / Evgeni KRASNAPOLSKI ISR
12 Laura BARQUERO / Artiz MAESTU ESP

13 *Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA
14 *Camille RUEST / Andrew WOLFE CAN
15 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR
16 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS


Tech Team

Ref: Pizzocari-ITA
TC: Delfa-ESP
TS: Cox-USA
ATS: Fedoseeva-RUS

Judges: TBA at start of competition

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER MEN SHORT PROGRAM Thu Sept 28 5:30 pm local item / 11:30 am EDT

* Not a qualifying competitor

1 Jorik HENDRICKX BEL
2 Sondre ODDVOLL BOE NOR
3 Igor REZNICHENKO POL
4 Burak DEMIRBOGA TUR
5 Stephane WALKER SUI

6 Michael Christian MARTINEZ PHI
7 Alexander MAJOROV SWE
8 Luc MAIERHOFER AUT
9 Slavik HAYRAPETYAN ARM
10 Larry LOUPLOLOVER AZE

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

11 Thomas KENNES NED
12 Valtter VIRTANEN FIN
13 Nicky OBREYKOV BUL
14 Nicholas VRDOLJAK CRO
15 Matteo RIZZO ITA

16 Chi-I TSAO TPE
17 Yaroslav PANIOT UKR
18 Julian Zhi Jie YEE MAS
19 Conor STAKELUM IRL
20 Harrison Jon-Yen WONG HKG

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

21 Aleksandr SELEVKO EST
22 June Hyoung LEE KOR
23 Yakau ZENKO BLR
24 Graham NEWBERRY GBR
25 Donovan CARRILLO MEX
26 *Alexander JOHNSON USA


Tech Team

Ref: Glenn-USA
TC: Jensen-NOR
TS: Hernits-EST
ATS: Kawai-JPN

Judges: TBA at start of competition

==================================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 NEBELHORN TROPHY 9/27-30 OLYMPIC QUALIFIER

Postby chuckiem » Thu Sep 28, 2017 1:01 pm

RESULTS SHORT DANCE * = non qualifier

1 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR 71.79 37.19 34.60 8.54 8.46 8.71 8.79 8.75 0.00 10
2 Kana MURAMOTO / Chris REED JPN 62.67 33.53 29.14 7.21 7.04 7.43 7.43 7.32 0.00 7
3 Kavita LORENZ / Joti POLIZOAKIS GER 61.09 32.87 28.22 7.07 6.79 7.14 7.14 7.14 0.00 17
4 Allison REED / Saulius ABRULEVICIUS LTU 58.34 31.53 26.81 6.61 6.50 6.86 6.79 6.75 0.00 16
5 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN 56.32 30.28 26.04 6.50 6.29 6.57 6.57 6.61 0.00 14
6 Lucie MYSLIVECKOVA / Lukas CSOLLEY SVK 55.97 30.54 25.43 6.39 6.11 6.46 6.50 6.32 0.00 8
7 Yura MIN / Alexander GAMELIN KOR 55.94 30.11 25.83 6.46 6.25 6.50 6.54 6.54 0.00 5
8 Tina GARABEDIAN / Simon PROULX-SENECAL ARM 55.05 31.22 23.83 6.04 5.71 6.04 6.18 5.82 0.00 13
9 Cortney MANSOUR / Alexandr SINICYN CZE 54.94 29.48 26.46 6.57 6.36 6.79 6.68 6.68 1.00 15
10 *Haley SALES / Nikolas WAMSTEEKER CAN 53.59 29.26 24.33 6.21 5.93 6.18 6.18 5.93 0.00 11
11 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR 53.27 27.65 25.62 6.46 6.25 6.46 6.43 6.43 0.00 18
12 *Karina MANTA / Joseph JOHNSON USA 51.91 27.00 25.91 6.57 6.21 6.46 6.68 6.46 1.00 4
13 Olga JAKUSHINA / Andrey NEVSKIY LAT 50.76 27.31 23.45 5.86 5.64 6.00 5.93 5.89 0.00 3
14 Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN 49.49 26.46 23.03 5.82 5.46 5.86 5.89 5.75 0.00 1
15 Anastasia GALYETA / Avidan BROWN AZE 46.57 24.59 21.98 5.64 5.29 5.61 5.57 5.36 0.00 12
16 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST 45.49 26.04 19.45 4.96 4.71 5.00 5.00 4.64 0.00 9
17 Kimberley HEW-LOW / Timothy McKERNAN AUS 38.46 20.18 18.28 4.64 4.25 4.79 4.75 4.43 0.00 6
18 Malin MALMBERG / Thomas NORDAHL SWE 34.24 17.87 16.37 4.18 3.86 4.21 4.21 4.00 0.00 2

JUDGES: GER CZE BLR KOR FIN LTU LAT JPN GBR

NOTE: The top 10 teams achieved the SD TES minimum for Worlds. Those placing 11-18 did not.

START ORDER FREE DANCE Sat Sept 30 9 am local time / 3am EDT * not a qualifying competitor

1 Kimberley HEW-LOW / Timothy McKERNAN AUS
2 Malin MALMBERG / Thomas NORDAHL SWE
3 Anastasia GALYETA / Avidan BROWN AZE
4 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST

5 Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN
6 Olga JAKUSHINA / Andrey NEVSKIY LAT
7 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR
8 * Karina MANTA / Joseph JOHNSON USA

*** *** *** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** *** *** ***

9 * Haley SALES / Nikolas WAMSTEEKER CAN
10 Cortney MANSOUR / Alexandr SINICYN CZE
11 Lucie MYSLIVECKOVA / Lukas CSOLLEY SVK
12 Tina GARABEDIAN / Simon PROULX-SENECAL ARM
13 Yura MIN / Alexander GAMELIN KOR

14 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN
15 Allison REED / Saulius ABRULEVICIUS LTU
16 Kavita LORENZ / Joti POLIZOAKIS GER
17 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR
18 Kana MURAMOTO / Chris REED JPN

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Last edited by chuckiem on Thu Sep 28, 2017 8:51 pm, edited 2 times in total.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 NEBELHORN TROPHY 9/27-30 OLYMPIC QUALIFIER

Postby chuckiem » Thu Sep 28, 2017 1:58 pm

RESULTS PAIRS SHORT PROGRAM *=non qualifier

1 * Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 77.52 41.63 36.89 9.36 9.11 9.29 9.21 9.14 1.00 7
2 * Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT GER 72.99 37.42 36.57 9.18 9.07 9.11 9.14 9.21 1.00 1
3 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT 65.09 36.81 28.28 7.04 6.75 7.29 7.14 7.14 0.00 9
4 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 64.51 36.98 27.53 6.96 6.64 7.00 6.93 6.89 0.00 16
5 Tae Ok RYOM / Ju Sik KIM PRK 60.19 31.90 28.29 7.21 6.82 7.14 7.07 7.11 0.00 6
6 * Camille RUEST / Andrew WOLFE CAN 59.40 30.32 29.08 7.21 7.18 7.21 7.29 7.46 0.00 14
7 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 58.80 32.23 27.57 6.93 6.75 6.86 7.00 6.93 1.00 3
8 * Annika HOCKE / Ruben BLOMMAERT GER 56.76 31.20 26.56 6.68 6.32 6.64 6.68 6.89 1.00 4
9 Paige CONNERS / Evgeni KRASNAPOLSKI ISR 55.85 31.19 24.66 6.36 5.86 6.18 6.21 6.21 0.00 11 * Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA 55.47 27.82 28.65 7.18 6.96 7.21 7.18 7.29 1.00 13
11 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET JPN 54.36 28.07 26.29 6.57 6.36 6.64 6.68 6.61 0.00 10
12 Tatiana DANILOVA / Mikalai KAMIANCHUK BLR 49.96 28.24 22.72 5.82 5.43 5.82 5.61 5.71 1.00 5
13 Laura BARQUERO / Artiz MAESTU ESP 49.78 28.77 21.01 5.36 5.00 5.29 5.32 5.29 0.00 12
14 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 45.18 21.94 23.24 5.96 5.61 5.86 5.79 5.82 0.00 15
15 Darja BEKLEMISCSEVA / Mark MAGYAR HUN 42.27 23.50 20.77 5.46 5.00 5.21 5.29 5.00 2.00 2
16 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR 40.75 21.58 20.17 5.21 4.86 5.00 5.00 5.14 1.00 8


JUDGES: HUN GBR JPN AUS BLR KOR ESP CZE AUT

NOTE: The top 13 Pairs achieved the minimum SP TES for Worlds. Only the three rated 14-16 did not achieve the minimum.

START ORDER PAIRS FREE SKATE Fri Sept 29 1:45 pm local time / 7:45 am EDT

1 Darja BEKLEMISCSEVA / Mark MAGYAR HUN
2 Laura BARQUERO / Artiz MAESTU ESP
3 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR
4 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR

5 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET JPN
6 Tatiana DANILOVA / Mikalai KAMIANCHUK BLR
7 Paige CONNERS / Evgeni KRASNAPOLSKI ISR
8 * Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA

*** *** *** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** *** *** ***

9 * Annika HOCKE / Ruben BLOMMAERT GER
10 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE
11 Tae Ok RYOM / Ju Sik KIM PRK
12 * Camille RUEST / Andrew WOLFE CAN

13 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS
14 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT
15 * Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT GER
16 * Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS MEN SHORT PROGRAM

1 Jorik HENDRICKX BEL 85.15 45.87 39.28 7.82 7.57 7.96 7.86 8.07 0.00 1 3a, 3z+3t, 3lo
2 * Alexander JOHNSON USA 82.55 44.34 38.21 7.57 7.39 7.79 7.64 7.82 0.00 26 3a, 3z+3t, 3lf
3 Alexander MAJOROV SWE 77.01 41.40 35.61 7.21 6.79 7.18 7.14 7.29 0.00 7 4t, 3a, 3t+2t
4 June Hyoung LEE KOR 74.37 40.01 34.36 6.93 6.57 7.00 6.82 7.04 0.00 22 3a, 3lo, 3f+3t
5 Matteo RIZZO ITA 72.97 39.18 33.79 6.75 6.32 6.86 6.86 7.00 0.00 15 3a, 3z+3t, 3f
6 Julian Zhi Jie YEE MAS 71.93 38.89 33.04 6.68 6.36 6.75 6.61 6.64 0.00 18 3a, 3z, 3f+3t,
7 Yaroslav PANIOT UKR 67.68 34.92 32.76 6.86 6.18 6.61 6.57 6.54 0.00 17 4t, 3a, 3z+combo+2t*
8 Michael Christian MARTINEZ PHI 67.50 37.25 30.25 6.11 5.64 6.18 6.11 6.21 0.00 6 3z+3t, 3a, 3lo
9 Stephane WALKER SUI 66.80 35.76 32.04 6.54 6.00 6.50 6.43 6.57 1.00 5 3a, 3z+3t<, 3f<↓
10 Graham NEWBERRY GBR 64.83 34.19 30.64 6.36 5.93 6.00 6.14 6.21 0.00 24 3a, 3lo+3t, 3z,
11 Thomas KENNES NED 60.82 32.36 28.46 5.86 5.32 5.75 5.71 5.82 0.00 11 3s+3t, 3z, 2a
12 Aleksandr SELEVKO EST 60.63 32.03 29.60 6.14 5.64 5.86 5.96 6.00 1.00 21 3a↓, 3f+3t, 3z, 0 Ccsp
13 Slavik HAYRAPETYAN ARM 60.25 34.19 26.06 5.46 4.89 5.32 5.21 5.18 0.00 9 3a, 3z, 3s+3t
14 Valtter VIRTANEN FIN 59.62 32.12 29.50 6.14 5.57 5.86 5.89 6.04 2.00 12
15 Igor REZNICHENKO POL 58.14 30.28 28.86 5.93 5.43 5.71 5.86 5.93 1.00 3
16 Chi-I TSAO TPE 56.97 29.50 28.47 5.89 5.43 5.61 5.75 5.79 1.00 16
17 Nicky OBREYKOV BUL 56.82 29.50 27.32 5.71 5.18 5.46 5.54 5.43 0.00 13
18 Nicholas VRDOLJAK CRO 55.85 31.60 26.25 5.36 5.00 5.29 5.21 5.39 2.00 14
19 Donovan CARRILLO MEX 55.83 28.77 27.06 5.46 5.11 5.46 5.46 5.57 0.00 25
20 Sondre ODDVOLL BOE NOR 55.37 27.61 27.76 5.75 5.29 5.43 5.61 5.68 0.00 2
21 Larry LOUPLOLOVER AZE 54.63 28.45 27.18 5.54 5.07 5.54 5.39 5.64 1.00 10
22 Burak DEMIRBOGA TUR 54.54 29.11 25.43 5.32 4.93 5.11 5.11 4.96 0.00 4
23 Harrison Jon-Yen WONG HKG 54.48 29.94 25.54 5.25 4.79 5.18 5.07 5.25 1.00 20
24 Yakau ZENKO BLR 53.05 27.91 26.14 5.39 5.00 5.14 5.29 5.32 1.00 23
25 Conor STAKELUM IRL 47.10 23.42 23.68 4.82 4.57 4.86 4.79 4.64 0.00 19
26 Luc MAIERHOFER AUT 46.52 22.69 24.83 5.04 4.68 5.04 5.07 5.00 1.00 8

JUDGES: UKR KOR TPE GBR ITA SUI POL CRO BEL

NOTE: The top 10 men AND Slavik HAYRAPETYAN achieved the SP TES minimum for Worlds. All other men did not.

START ORDER MEN FREE SKATE Fri Sept 29 6 pm local time / 12 noon EDT

1 Conor STAKELUM IRL
2 Harrison Jon-Yen WONG HKG
3 Yakau ZENKO BLR
4 Burak DEMIRBOGA TUR
5 Luc MAIERHOFER AUT

6 Nicky OBREYKOV BUL
7 Sondre ODDVOLL BOE NOR
8 Donovan CARRILLO MEX
9 Nicholas VRDOLJAK CRO
10 Larry LOUPLOLOVER AZE

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

11 Aleksandr SELEVKO EST
12 Igor REZNICHENKO POL
13 Chi-I TSAO TPE
14 Valtter VIRTANEN FIN
15 Slavik HAYRAPETYAN ARM

16 Thomas KENNES
17 Graham NEWBERRY
18 Yaroslav PANIOT
19 Michael Christian MARTINEZ
20 Stephane WALKER

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

21 June Hyoung LEE
22 Julian Zhi Jie YEE
23 Matteo RIZZO
24 Alexander MAJOROV
25 Jorik HENDRICKX
26 Alexander JOHNSON *

=================================================================================

START ORDER LADIES SHORT PROGRAM Fri Sept 29 8:15 am local time / 2:15 am EDT
1 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST
2 Natasha McKAY GBR
3 Sofia DEL RIO MEX
4 Niki WORIES NED
5 Elizaveta UKOLOVA CZE

6 Kerstin FRANK AUT
7 Kathryn WINSTANLEY RSA
8 Aimee BUCHANAN ISR
9 Julia SAUTER ROU
10 Nathalie WEINZIERL * GER
11 Pernille SORENSEN DEN

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

12 Kim CHEREMSKY AZE
13 Thita LAMSAM THA
14 Dimitra KORRI GRE
15 Aleksandra GOLOVKINA LTU
16 Sila SAYGI TUR
17 Romana KAISER LIE

18 Isadora WILLIAMS BRA
19 Shuran YU SGP
20 Elzbieta GABRYSZAK POL
21 Anne Line GJERSEM NOR
22 Viveca LINDFORS FIN
23 Amy LIN TPE

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

24 Anastasia GALUSTYAN ARM
25 Kailani CRAINE AUS
26 Antonina DUBININA SRB
27 Joanna SO HKG
28 Aina Sorfina MOHD AMINUDIN MAS
29 Presiyana DIMITROVA BUL

30 Zahra LARI UAE
31 Alexia PAGANINI SUI
32 Anna KHNYCHENKOVA UKR
33 Dasa GRM SLO
34 Matilda ALGOTSSON SWE

Tech Team

REF Grubisic-CRO
TC Kimminus-GER
TS Gor-Sebestyen-HUN
ATS Vandecaveye-BEL

Judges: TBA at start of competition

======================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 NEBELHORN TROPHY 9/27-30 OLYMPIC QUALIFIER

Postby chuckiem » Fri Sep 29, 2017 2:56 pm

RESULT PAIRS FREE SKATE ** Not an Olympic qualifying competitor

1 **Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 140.94 68.06 73.88 9.32 9.11 9.21 9.32 9.21 1.00 16
2 **Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT GER 138.09 66.49 73.60 9.21 9.04 9.18 9.25 9.32 2.00 15
3 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT 115.51 58.80 57.71 7.25 7.00 7.29 7.21 7.32 1.00 14
4 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 125.80 66.89 58.91 7.46 7.11 7.54 7.32 7.39 0.00 13
5 **Camille RUEST / Andrew WOLFE CAN 109.71 52.83 57.88 7.32 7.07 7.18 7.29 7.32 1.00 12
6 Tae Ok RYOM / Ju Sik KIM PRK 119.90 61.74 58.16 7.32 7.07 7.39 7.29 7.29 0.00 11
7 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 110.86 54.52 56.34 7.11 6.93 6.96 7.14 7.07 0.00 10
8 **Annika HOCKE / Ruben BLOMMAERT GER 123.61 63.89 59.72 7.50 7.29 7.54 7.50 7.50 0.00 9
9 **Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA 120.88 60.93 59.95 7.39 7.36 7.61 7.54 7.57 0.00 8
10 Paige CONNERS / Evgeni KRASNAPOLSKI ISR 115.76 61.86 53.90 6.71 6.54 6.86 6.79 6.79 0.00 7
11 Tatiana DANILOVA / Mikalai KAMIANCHUK BLR 97.54 50.07 47.47 6.07 5.71 5.96 5.89 6.04 0.00 6
12 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET JPN 94.06 48.50 48.56 6.29 6.04 5.82 6.14 6.07 3.00 5
13 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 97.36 50.16 47.20 6.00 5.64 6.04 5.86 5.96 0.00 4
14 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR 88.25 48.58 41.67 5.43 4.96 5.18 5.29 5.18 2.00 3
15 Laura BARQUERO / Artiz MAESTU ESP 95.32 52.77 42.55 5.39 5.07 5.32 5.43 5.39 0.00 2
16 Darja BEKLEMISCSEVA / Mark MAGYAR HUN 71.87 33.40 38.47 5.14 4.61 4.68 4.86 4.75 0.00 1


FINAL STANDINGS PAIRS ** BOLDED NAMES ARE THE OLYMPIC QUALIFIERS **

1 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 218.46 1 1
2 Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT GER 211.08 2 2
3 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 190.31 4 3
4 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT 180.60 3 8
5 Annika HOCKE / Ruben BLOMMAERT GER 180.37 8 4
6 Tae Ok RYOM / Ju Sik KIM PRK 180.09 5 6
7 Ashley CAIN / Timothy LEDUC USA 176.35 10 5
8 Paige CONNERS / Evgeni KRASNAPOLSKI ISR 171.61 9 7
9 Anna DUSKOVA / Martin BIDAR CZE 169.66 7 9
10 Camille RUEST / Andrew WOLFE CAN 169.11 6 10
11 Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET JPN 148.42 11 14
12 Tatiana DANILOVA / Mikalai KAMIANCHUK BLR 147.50 12 11
13 Laura BARQUERO / Artiz MAESTU ESP 145.10 13 13
14 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 142.54 14 12
15 Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR 129.00 16 15
16 Darja BEKLEMISCSEVA / Mark MAGYAR HUN 114.14 15 16
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 NEBELHORN TROPHY 9/27-30 OLYMPIC QUALIFIER

Postby Jonas » Fri Sep 29, 2017 6:03 pm

I wonder if Ryom & Kim would even be allowed by either or both of the Korean governments to enter South Korea for the Olympics. It would be a little historic, in many ways, if they were.

I'm a little surprised to see Duskova & Bidar shut out after they skated so well at Europeans last season. :shock:

Here's hoping Alex Johnson hangs on for a medal!

Your thoughts...
Jonas
 
Posts: 1401
Joined: Wed Nov 02, 2005 9:27 pm
Location: The Jersey Shore

Re: 2017 NEBELHORN TROPHY 9/27-30 OLYMPIC QUALIFIER

Postby ihsia » Fri Sep 29, 2017 6:11 pm

It's in the news that South Korea would love to have North Korean team at Olympics.

https://www.nytimes.com/2017/09/29/spor ... nsion.html

Let's hope for the best, for the hard working skaters, for Olympics, and for world peace.
Daxia
ihsia
 
Posts: 15
Joined: Wed Feb 04, 2009 2:37 pm

Re: 2017 NEBELHORN TROPHY 9/27-30 OLYMPIC QUALIFIER

Postby ihsia » Fri Sep 29, 2017 7:17 pm

BTW, Czech qualified for Pairs also since France withdrew its second pairs spot making 5 spots available at the Nebelhorn Trophy.

Why the spot couldn't go to the U.S. which should've had 2 spots, but it is nice for more countries to be present.
Daxia
ihsia
 
Posts: 15
Joined: Wed Feb 04, 2009 2:37 pm

Re: 2017 NEBELHORN TROPHY 9/27-30 OLYMPIC QUALIFIER

Postby chuckiem » Sat Sep 30, 2017 1:28 am

RESULTS MEN FREE SKATE

1 Jorik HENDRICKX BEL 167.91 86.19 81.72 81.72 8.11 7.82 8.29 8.18 8.46 0.00 25 3a+2t, 3a, 3s, 3z+3t+2lo, 3z, 3f, 3lo+2f
2 Matteo RIZZO ITA 150.30 79.30 71.00 7.07 6.79 7.21 7.11 7.32 0.00 23 3z+3t, 3a+1, 3z, 3a, 3f, 3lo+1lo+3s, 2a, 2a
3 Julian Zhi Jie YEE MAS 148.74 76.54 72.20 7.32 6.82 7.36 7.21 7.39 0.00 22 3a+2t, 3z, 3f+3t, 3s, 3z, 3f, 3lo<, 2a^2a
4 June Hyoung LEE KOR 148.52 76.52 72.00 72.00 7.25 6.89 7.36 7.21 7.29 0.00 21 3a+2t, 3a, 3lo, 3f, 3f+3t, 2a+2t+2lo, 3s, 3ze<
5 Alexander MAJOROV SWE 148.03 78.37 70.66 7.25 6.79 7.14 7.04 7.11 1.00 24 4t, 3a+2t, 3z, 3f↓, 3a, 2a+2t+2lo, 3t+3t, 3s
6 Alexander JOHNSON * USA 143.49 68.21 75.28 7.68 7.25 7.57 7.50 7.64 0.00 26 3z, 3z<+2t, 3z+1lo+3f, 2a+2t, 3lo, 3f, 3s, 2a
7 Yaroslav PANIOT UKR 141.08 79.22 62.86 6.75 5.82 6.43 6.18 6.25 1.00 18 4f↓, 4t+3t, 2a, 4t, 3a+2t, 3z+2t+2lo, 3f, 3lo
8 Igor REZNICHENKO POL 128.06 69.20 58.86 6.07 5.61 5.93 5.89 5.93 0.00 12 4t, 3a, 3lo, 3a+2t, 3f+2t, 2z, 3f, 2a+1lo<<+3s
9 Michael Christian MARTINEZ PHI 124.24 63.24 61.00 6.32 5.82 6.21 6.04 6.11 0.00 19 3z+3t, 3a+3t, 3f, 3a, 2a, 1z, 3s, 3lo
10 Graham NEWBERRY GBR 123.88 63.90 60.98 6.21 5.86 6.07 6.14 6.21 1.00 17 3a+3t, 3a↓, 3f+1lo+2s, 3lo+2lo, 3z, 3lo, 2a, 2a
11 Stephane WALKER SUI 123.74 58.74 66.00 6.68 6.36 6.64 6.57 6.75 1.00 20 3a<↓, 3lo, 3z, 3f, 3lo+2t, 2z+2lo+3s<<, 3z<+2t
12 Donovan CARRILLO MEX 121.83 66.33 56.50 5.68 5.39 5.82 5.61 5.75 1.00 10 2a, 3z+2t+2t, 3f+3t, 3z, 3lo+2lo, 3lo, 3s, 2a↓
13 Chi-I TSAO TPE 120.64 64.78 57.86 6.11 5.50 5.82 5.75 5.75 2.00 13
14 Slavik HAYRAPETYAN ARM 119.73 60.01 59.72 6.11 5.68 6.07 5.89 6.11 0.00 15
15 Thomas KENNES NED 117.38 57.02 60.36 6.14 5.61 6.11 6.11 6.21 0.00 16
16 Nicholas VRDOLJAK CRO 116.41 65.41 51.00 5.39 4.79 5.07 5.11 5.14 0.00 9
17 Valtter VIRTANEN FIN 112.23 54.37 59.86 6.21 5.71 5.86 6.11 6.04 2.00 14
18 Harrison Jon-Yen WONG HKG 110.36 60.92 49.44 5.25 4.61 5.00 4.93 4.93 0.00 8
19 Sondre ODDVOLL BOE NOR 107.84 52.98 55.86 5.79 5.32 5.61 5.50 5.71 1.00 7
20 Aleksandr SELEVKO EST 106.43 50.21 5.00 57.22 5.93 5.32 5.79 5.68 5.89 1.00 11
21 Larry LOUPLOLOVER AZE 100.99 52.29 49.70 5.32 4.75 4.86 4.96 4.96 1.00 6
22 Burak DEMIRBOGA TUR 99.07 57.01 44.06 4.89 4.21 4.25 4.43 4.25 2.00 2
23 Yakau ZENKO BLR 98.60 50.54 50.54 49.06 5.14 4.68 4.96 4.82 4.93 1.00 4
24 Conor STAKELUM IRL 92.87 46.87 46.87 47.00 4.82 4.46 4.86 4.61 4.75 1.00 3
25 Nicky OBREYKOV BUL 88.03 37.95 50.08 5.43 4.71 4.82 5.04 5.04 0.00 1
26 Luc MAIERHOFER AUT 83.93 42.79 46.14 4.86 4.46 4.46 4.68 4.61 5.00 5


FINAL STANDINGS MEN OLYMPIC QUALIFIERS IN BOLD

1 Jorik HENDRICKX BEL 253.06 1 1
2 Alexander JOHNSON * USA 226.04 2 6
3 Alexander MAJOROV SWE 225.04 3 5
4 Matteo RIZZO ITA 223.27 5 2
5 June Hyoung LEE KOR 222.89 4 4
6 Julian Zhi Jie YEE MAS 220.67 6 3
7 Yaroslav PANIOT UKR 208.76 7 7
8 Michael Christian MARTINEZ PHI 191.74 8 9
9 Stephane WALKER SUI 190.54 9 11
10 Graham NEWBERRY GBR 188.71 10 10
11 Igor REZNICHENKO POL 186.20 15 8
12 Slavik HAYRAPETYAN ARM 179.98 13 14
13 Thomas KENNES NED 178.20 11 15
14 Donovan CARRILLO MEX 177.66 19 12
15 Chi-I TSAO TPE 177.61 16 13
16 Nicholas VRDOLJAK CRO 172.26 18 16
17 Valtter VIRTANEN FIN 171.85 14 17
18 Aleksandr SELEVKO EST 167.06 12 20
19 Harrison Jon-Yen WONG HKG 164.84 23 18
20 Sondre ODDVOLL BOE NOR 163.21 20 19
21 Larry LOUPLOLOVER AZE 155.62 21 21
22 Burak DEMIRBOGA TUR 153.61 22 22
23 Yakau ZENKO BLR 151.65 24 23
24 Nicky OBREYKOV BUL 144.85 17 25
25 Conor STAKELUM IRL 139.97 25 24
26 Luc MAIERHOFER AUT 130.45 26 26
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 NEBELHORN TROPHY 9/27-30 OLYMPIC QUALIFIER

Postby Maleeva » Sat Sep 30, 2017 12:36 pm

There is no circumstance the USA can qualify a second pairs team for the Olympics, correct?
Maleeva
 
Posts: 984
Joined: Tue Nov 08, 2005 9:19 pm
Location: Louisville

Re: 2017 NEBELHORN TROPHY 9/27-30 OLYMPIC QUALIFIER

Postby tennisfan » Sat Sep 30, 2017 1:08 pm

Maleeva wrote:There is no circumstance the USA can qualify a second pairs team for the Olympics, correct?

That is correct. The US earned one Olympic berth at the World Championships last spring and that is the extant of the entries in pairs that the US can earn.
tennisfan
 
Posts: 1232
Joined: Sun Mar 30, 2008 9:52 pm

Re: 2017 NEBELHORN TROPHY 9/27-30 OLYMPIC QUALIFIER

Postby Maleeva » Sat Sep 30, 2017 1:28 pm

Ok thanks tennisfan
Maleeva
 
Posts: 984
Joined: Tue Nov 08, 2005 9:19 pm
Location: Louisville

Re: 2017 NEBELHORN TROPHY 9/27-30 OLYMPIC QUALIFIER

Postby chuckiem » Sun Oct 01, 2017 1:08 am

RESULTS FREE DANCE

1 Kana MURAMOTO / Chris REED JPN 96.63 51.12 45.51 7.50 7.39 7.64 7.75 7.64 0.00 18
2 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR 105.34 52.72 52.62 8.64 8.61 8.89 8.96 8.75 0.00 17
3 Kavita LORENZ / Joti POLIZOAKIS GER 91.41 47.59 43.82 7.29 7.07 7.43 7.43 7.29 0.00 16
4 Allison REED / Saulius ABRULEVICIUS LTU 84.61 42.65 41.96 7.04 6.86 7.11 7.07 6.89 0.00 15
5 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN 82.13 42.26 39.87 6.61 6.43 6.75 6.79 6.64 0.00 14
6 Yura MIN / Alexander GAMELIN KOR 87.86 47.58 40.28 6.75 6.50 6.75 6.82 6.75 0.00 13
7 Tina GARABEDIAN / Simon PROULX-SENECAL ARM 85.93 46.76 39.17 6.61 6.25 6.68 6.64 6.46 0.00 12
8 Lucie MYSLIVECKOVA / Lukas CSOLLEY SVK 87.25 47.32 39.93 6.54 6.32 6.89 6.71 6.82 0.00 11
9 Cortney MANSOUR / Alexandr SINICYN CZE 88.50 46.99 41.51 6.82 6.64 7.07 7.11 6.96 0.00 10
10 Haley SALES / Nikolas WAMSTEEKER CAN 81.25 45.36 37.89 6.21 6.18 6.39 6.43 6.36 2.00 9
11 Karina MANTA / Joseph JOHNSON USA 74.57 36.20 39.37 6.64 6.46 6.50 6.71 6.50 1.00 8
12 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR 79.34 40.30 39.04 6.43 6.25 6.57 6.64 6.64 0.00 7
13 Olga JAKUSHINA / Andrey NEVSKIY LAT 77.00 41.97 36.03 5.96 5.71 6.18 6.07 6.11 1.00 6
14 Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN 80.78 45.21 35.57 5.96 5.79 6.07 5.89 5.93 0.00 5
15 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST 65.49 34.59 30.90 5.14 4.93 5.29 5.32 5.07 0.00 4
16 Anastasia GALYETA / Avidan BROWN AZE 71.63 38.47 33.16 5.50 5.21 5.64 5.64 5.64 0.00 3
17 Malin MALMBERG / Thomas NORDAHL SWE 48.34 24.64 23.70 4.14 3.71 4.07 4.04 3.79 0.00 2
18 Kimberley HEW-LOW / Timothy McKERNAN AUS 56.08 30.67 26.41 4.57 4.21 4.46 4.46 4.32 1.00 1


FINAL STANDINGS ICE DANCE (OLYMPIC QUALIFIERS IN BOLD)

1 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR 177.13 1 1
2 Kana MURAMOTO / Chris REED JPN 159.30 2 2
3 Kavita LORENZ / Joti POLIZOAKIS GER 152.50 3 3
4 Yura MIN / Alexander GAMELIN KOR 143.80 7 5
5 Cortney MANSOUR / Alexandr SINICYN CZE 143.44 9 4
6 Lucie MYSLIVECKOVA / Lukas CSOLLEY SVK 143.22 6 6

7 Allison REED / Saulius ABRULEVICIUS LTU 142.95 4 8
8 Tina GARABEDIAN / Simon PROULX-SENECAL ARM 140.98 8 7
9 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN 138.45 5 9
10 Haley SALES / Nikolas WAMSTEEKER CAN 134.84 10 10
11 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR 132.61 11 12
12 Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN 130.27 14 11
13 Olga JAKUSHINA / Andrey NEVSKIY LAT 127.76 13 13
14 Karina MANTA / Joseph JOHNSON USA 126.48 12 14
15 Anastasia GALYETA / Avidan BROWN AZE 118.20 15 15
16 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV EST 110.98 16 16
17 Kimberley HEW-LOW / Timothy McKERNAN AUS 94.54 17 17
18 Malin MALMBERG / Thomas NORDAHL SWE 82.58 18 18
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 NEBELHORN TROPHY 9/27-30 OLYMPIC QUALIFIER

Postby chuckiem » Sun Oct 01, 2017 1:13 am

RESULTS LADIES FREE SKATE

1 Matilda ALGOTSSON SWE 110.10 57.40 57.40 52.70 6.71 6.36 6.61 6.64 6.61 0.00 32 3z+2t, 3lo+2t, 3f, 3lo, 3s+1lo+2s, 2a, 3s
2 Kailani CRAINE AUS 109.43 55.89 53.54 6.64 6.39 6.86 6.71 6.86 0.00 33 3ze+2t, 3f, 3ze, 3lo+1lo+3s<, 3lo, 2a+2t, 2a
3 Alexia PAGANINI SUI 102.39 53.48 48.91 6.32 5.82 6.18 6.11 6.14 0.00 28 2z+3t, 2a+1lo+3s, 3lo+2t, 3t, 3s, 2z, 2a
4 Isadora WILLIAMS BRA 100.77 52.61 48.16 6.14 5.71 6.07 6.07 6.11 0.00 27 3z+2t, 2a+1lo+2s, 3f, 3lo, 3z, 2s+2t, 2a
5 Nathalie WEINZIERL * GER 100.37 48.67 53.72 53.72 6.75 6.50 6.50 6.96 6.86 2.00 31 3z+2t, 3lo, 3z, 3t, 2a↓, 3t↓+rep, 2s+1lo+2s
6 Viveca LINDFORS FIN 100.35 51.28 49.07 6.32 5.96 6.07 6.14 6.18 0.00 29 3z+3t, 3s+2t, 2fe, 2a, 3z, 3s, 2a+1lo+1f
7 Anastasia GALUSTYAN ARM 96.73 51.55 46.18 6.11 5.43 5.79 5.71 5.82 1.00 18 3z+2t, 3f<↓, 2a, 3lo, 3s+2t+2lo, 2t*^2a, 3s
8 Anna KHNYCHENKOVA UKR 96.03 51.28 46.75 6.04 5.57 5.86 6.00 5.75 2.00 30 2a, 3f↓, 1lo, 2a+3t, 3z+2t+2t, 3z↓, 3s
9 Shuran YU SGP 92.29 46.12 46.17 5.86 5.43 5.89 5.79 5.89 0.00 26 2z, 3s, 3t, 2a, 2s, 3t+2t, 2a+2t+2lo
10 Amy LIN TPE 91.02 46.01 46.01 5.93 5.46 5.68 5.82 5.86 1.00 22 3z, 3s+2t, 3t+2t, 3s, 3t, 2a↓, 2a
11 Alisson Krystle PERTICHETO PHI 89.91 48.58 42.00 42.33 5.64 4.93 5.39 5.25 5.25 1.00 23
12 Dasa GRM SLO 89.08 45.82 43.26 5.79 5.07 5.43 5.29 5.46 0.00 13
13 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 86.77 45.17 42.60 5.50 5.11 5.29 5.36 5.36 1.00 24
14 Elizaveta UKOLOVA CZE 85.06 44.61 40.45 5.25 4.75 4.96 5.25 5.07 0.00 12
15 Natasha McKAY GBR 83.85 41.19 43.66 5.50 5.21 5.46 5.50 5.61 1.00 15
16 Kerstin FRANK AUT 83.26 39.71 43.55 5.71 5.25 5.29 5.54 5.43 0.00 20
17 Joanna SO HKG 81.89 42.30 39.59 5.14 4.61 5.07 5.04 4.89 0.00 17
18 Aleksandra GOLOVKINA LTU 80.93 39.63 42.30 5.54 5.04 5.14 5.36 5.36 1.00 21
19 Sila SAYGI TUR 75.66 36.70 38.96 5.07 4.57 4.93 4.96 4.82 0.00 9
20 Anne Line GJERSEM NOR 75.07 38.85 42.22 5.68 5.07 4.96 5.46 5.21 6.00 25
21 Romana KAISER LIE 73.25 38.51 34.74 4.43 4.00 4.46 4.43 4.39 0.00 8
22 Kim CHEREMSKY AZE 72.23 33.10 39.13 4.89 4.57 4.96 5.04 5.00 0.00 16
23 Pernille SORENSEN DEN 70.90 33.20 37.70 5.14 4.39 4.68 4.79 4.57 0.00 19
24 Antonina DUBININA SRB 68.04 36.56 33.48 4.57 3.96 4.18 4.25 3.96 2.00 14
25 Presiyana DIMITROVA BUL 67.41 37.71 31.70 4.25 3.71 3.96 4.07 3.82 2.00 10
26 Thita LAMSAM THA 66.81 37.91 29.90 3.93 3.43 3.79 3.79 3.75 1.00 1
27 Niki WORIES NED 65.62 30.68 35.94 4.79 4.25 4.25 4.64 4.54 1.00 7
28 Elzbieta GABRYSZAK POL 65.33 31.57 35.76 4.64 4.21 4.36 4.64 4.50 2.00 11
29 Sofia DEL RIO MEX 61.07 31.20 31.87 4.25 3.71 4.00 4.14 3.82 2.00 6
30 Kathryn WINSTANLEY RSA 56.44 30.12 28.32 3.86 3.36 3.43 3.61 3.43 2.00 5
31 Dimitra KORRI GRE 51.27 24.14 27.13 3.54 3.25 3.39 3.46 3.32 0.00 2
32 Aina Sorfina MOHD AMINUDIN MAS 48.08 21.79 26.29 3.54 3.07 3.29 3.29 3.25 0.00 4
33 Zahra LARI UAE 42.22 18.51 25.71 3.39 2.93 3.29 3.25 3.21 2.00 3



FINAL STANDINGS LADIES (OLYMPIC QUALIFIERS IN BOLD)

1 Kailani CRAINE AUS 167.45 1 2
2 Matilda ALGOTSSON SWE 167.01 2 1
3 Alexia PAGANINI SUI 155.98 6 3
4 Nathalie WEINZIERL * GER 155.85 3* 5
5 Isadora WILLIAMS BRA 154.21 7 4
6 Viveca LINDFORS FIN 154.10 5 6
7 Anna KHNYCHENKOVA UKR 151.08 4 8
8 Anastasia GALUSTYAN ARM 142.30 15 7
9 Shuran YU SGP 142.23 9 9
10 Amy LIN TPE 140.52 10 10
11 Alisson Krystle PERTICHETO PHI 136.66 13 11
12 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 135.33 11 13
13 Kerstin FRANK AUT 130.99 12 16
14 Dasa GRM SLO 129.09 22 12
15 Joanna SO HKG 127.91 14 17
16 Anne Line GJERSEM NOR 125.81 8 20
17 Elizaveta UKOLOVA CZE 125.20 21 14
18 Natasha McKAY GBR 124.35 20 15
19 Aleksandra GOLOVKINA LTU 123.91 16 18
20 Kim CHEREMSKY AZE 115.07 17 22
21 Sila SAYGI TUR 114.76 23 19
22 Pernille SORENSEN DEN 113.41 18 23
23 Elzbieta GABRYSZAK POL 107.02 19 28
24 Antonina DUBININA SRB 106.54 24 24
25 Romana KAISER LIE 105.88 30 21
26 Niki WORIES NED 103.36 25 27
27 Presiyana DIMITROVA BUL 101.84 29 25
28 Thita LAMSAM THA 99.27 32 26
29 Sofia DEL RIO MEX 96.23 27 29
30 Kathryn WINSTANLEY RSA 89.04 31 30
31 Aina Sorfina MOHD AMINUDIN MAS 82.58 28 32
32 Dimitra KORRI GRE 76.15 33 31
33 Zahra LARI UAE 63.85 34 33
ISR 36.42 26 34
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 NEBELHORN TROPHY 9/27-30 OLYMPIC QUALIFIER

Postby Andy » Mon Oct 02, 2017 1:23 pm

After seeing some random programs at Nebelhorn Trophy: I found many of the skaters who came up on top very entertaining. It was as if many of them were really entertaining and performing, rather than being busy with the cop. Granted the tech level was not always world championship levels, but the enthusiasm, the gusto of some of the skaters who went there and gave it all was one of the best I have ever seen. Some names spring to mind: Hendrickx , Rizzo and Yee. The Korean pair. Crane from Australia. The short program of Algotsson.

As a side not: the FS of Savchenko/Massot is exquisite in my opinion. There have been a couple of mistakes, but the program has, IMMO, a huge potenttial. Kudos to Tarasova and Morozov to try to freshen up in their FS too. They are trying to 'come alive': I sually enjoy their SPs , while their FSs leave me 'meh'. This time I found them more entertaining, they have some amazing lift and maybe the choice of music is helping them bringing out some personality. Let's see how the season will progress.
Andy
Andy
 
Posts: 391
Joined: Mon Nov 07, 2005 7:27 am
Location: Flowerland


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests