2017 ONDREJ NEPELA TROPHY CHALLENGE 9/21-23

2017 ONDREJ NEPELA TROPHY CHALLENGE 9/21-23

Postby chuckiem » Wed Sep 20, 2017 9:10 pm

START ORDER LADIES SHORT PROGRAM Thu Sept 21 1pm local time / 7 am EDT

1 Alena LEONOVA RUS
2 Eliska BREZINOVA CZE
3 Kailani CRAINE AUS
4 Anastasia GOZHVA UKR
5 Sila SAYGI TUR

6 Caroline ZHANG USA
7 Diana NIKITINA LAT
8 Danielle HARRISON GBR
9 Ceciliane Mei Ling HARTMANN SGP
10 Rita HONGO JPN
11 Karly ROBERTSON GBR

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

12 Elena RADIONOVA RUS
13 Larkyn AUSTMAN CAN
14 Silvia HUGEC SVK
15 Lara ROTH AUT
16 Katie POWELL GBR
17 Da Bin CHOI KOR

18 Nicole RAJICOVA SVK
19 Aneta JANICZKOVA CZE
20 Seoyoung YOON KOR
21 Nina LETENAYOVA SVK
22 Birce ATABEY TUR
23 Evgenia MEDVEDEVA RUS

Tech Team

Ref DOMANSKA-SVK
TC PRINS-NED
TS HOROSCAKOVA-SVK
ATS KAMBERSKA-CZE

Judges: CAN HUN JPN USA RUS SVK AUT

--------------------------------------------------------------------------------------------

MEN SHORT PROGRAM Thu Sept 21 4:15 pm local time / 10:15 am EDT

1 Keiji TANAKA JPN
2 Ryuju HINO JPN
3 Brendan KERRY AUS
4 Jakub KRSNAK SVK
5 Sergei VORONOV RUS

6 Chih-I TSAO TPE
7 Mikhail KOLYADA RUS
8 Jinseo KIM KOR
9 Ivan PAVLOV UKR
10 Chafik BESSEGHIER FRA
11 Alexander MASZLJANKO HUN

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

12 Burak DEMIRBOGA TUR
13 Marco KLEPOCH SVK
14 Marco ZANDRON ITA
15 Nicholas NADEAU CAN
16 Jan KURNIK CZE
17 Lukas BRITSCHGI SUI

18 Engin Ali ARTAN TUR
19 Albert MÜCK AUT
20 Alexander SAMARIN RUS
21 Slavik HAYRAPETYAN ARM
22 Michael NEUMAN SVK
23 Grant HOCHSTEIN USA


Tech Team

Ref WORSFOLD-GBR
TC TAUCHMANOVA-CZE
TS BRIGGS-GBR
ATS DRNZIKOVA-SVK

Judges: UKR SVK TUR RUS USA SUI KOR
--------------------------------------------------------------------------------------------

PAIRS SHORT PROGRAM Thu Sept 21 7:15 pm local time / 1:15 pm EDT

1 Natalia ZABIJAKO / Alexander ENBERT RUS
2 Jessica PFUND / Joshua SANTILLAN USA
3 Alisa EFIMOVA / Alexander KOROVIN RUS

4 Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV RUS
5 Natasha PURICH / Davin PORTZ CAN
6 Erika SMITH / AJ REISS USA


Tech Team

Ref WORSFOLD-GBR
TC PRINS-NED
TS BRIGGS-GBR
ATS RISKOVA-SVK

Judges: KOR SVK CAN AUT GER USA RUS

===============================================================================

START ORDER SHORT DANCE Fri Sept 22 1 pm local time / 7 am EDT

1 Betina POPOVA / Sergey MOZGOV RUS
2 Shari KOCH / Christian NÜCHTERN GER
3 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA
4 Cortney MANSOUR / Michal CESKA CZE

5 Victoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR
6 Yura MIN / Alexander GAMELIN KOR
7 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS
8 Olga JAKUSHINA / Andrey NEVSKIY LAT

*** *** *** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** *** *** ***

9 Kimberley HEW-LOW / Timothy McKERNAN AUS
10 Rachel PARSONS / Michael PARSONS USA
11 Yuliia ZHATA / Yan LUKOUSKI UKR
12 Aurelija IPOLITO / Malcolm JONES LAT
13 Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU

Tech Team

Ref BALINT-HUN
TC SHEKHOVTSEVA-RUS
TS GRINCOVA-SVK
ATS PEDRAZZINI-ITA

Judges: USA GER UKR RUS LTU SVK CZE

============================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 ONDREJ NEPELA TROPHY CHALLENGE 9/21-23

Postby chuckiem » Thu Sep 21, 2017 4:02 pm

RESULTS LADIES SHORT PROGRAM

1 Evgenia MEDVEDEVA RUS RUS 80.00 42.92 37.08 9.20 9.10 9.40 9.20 9.45 0.00 23 3f+3t, 3lo, 2a
2 Rita HONGO JPN JPN 66.49 35.33 31.16 7.70 7.45 7.95 7.90 7.95 0.00 10 3f+3t<, 3z, 2a
3 Elena RADIONOVA RUS RUS 64.42 32.18 32.24 8.15 7.65 7.95 8.25 8.30 0.00 12 3z+3t<, 3f, 2a
4 Da Bin CHOI KOR KOR 56.62 28.82 27.80 7.00 6.70 7.10 6.95 7.00 0.00 17 3z+2t, 3f<, 2a
5 Alena LEONOVA RUS RUS 54.70 26.18 28.52 7.20 6.70 7.05 7.25 7.45 0.00 1 3t+1t*, 3f, 2a
6 Kailani CRAINE AUS AUS 54.14 26.94 27.20 6.75 6.45 6.90 6.80 7.10 0.00 3 3lo+2t, 3f<<, 2a
7 Caroline ZHANG USA USA 53.48 26.04 28.44 7.15 6.90 7.05 7.20 7.25 1.00 6 3f, 3lo↓-nc, 2a
8 Nicole RAJICOVA SVK SVK 52.87 27.15 25.72 6.45 6.30 6.55 6.35 6.50 0.00 18 3z<+2t, 3lo, 2a
9 Diana NIKITINA LAT LAT 48.37 25.01 23.36 6.00 5.55 5.85 5.90 5.90 0.00 7 3z+2t, 3f, 2a
10 Eliska BREZINOVA CZE CZE 46.81 26.41 22.40 5.95 5.20 5.70 5.55 5.60 2.00 2 3t+2t, 3z↓, 2a, time
11 Silvia HUGEC SVK SVK 44.97 23.45 22.52 5.65 5.40 5.70 5.55 5.85 1.00 14 3lo+2t, 3s<↓, 2a
12 Karly ROBERTSON GBR GBR 44.94 24.10 21.84 5.60 5.25 5.35 5.60 5.50 1.00 11 3lo, 3t+3t<<↓, 2a
13 Lara ROTH AUT AUT 42.76 21.40 22.36 5.75 5.50 5.60 5.50 5.60 1.00 15 3z<<↓, 3t+2t, 2a
14 Anastasia GOZHVA UKR UKR 42.73 23.37 21.36 5.75 5.25 5.10 5.45 5.15 2.00 4 3t↓-nc, 3f↓, 2a
15 Larkyn AUSTMAN CAN CAN 42.51 19.43 25.08 6.40 5.90 6.00 6.55 6.50 2.00 13 3s<↓-nc, 3f<<↓, 2a
16 Danielle HARRISON GBR GBR 41.62 19.78 21.84 5.35 5.25 5.40 5.60 5.70 0.00 8 2a, 3f, 3s<+2t<<
17 Birce ATABEY TUR TUR 40.04 20.00 20.04 5.15 4.85 5.05 4.95 5.05 0.00 22 3z+2t, 2t<<*, 2a
18 Sila SAYGI TUR TUR 39.95 19.91 21.04 5.45 4.90 5.15 5.35 5.45 1.00 5 3t<↓, 3s<+2t, 2a
19 Aneta JANICZKOVA CZE CZE 37.37 19.53 18.84 4.85 4.55 4.60 4.95 4.60 1.00 19
20 Katie POWELL GBR GBR 36.89 17.61 21.28 5.15 5.00 5.15 5.55 5.75 2.00 16
21 Ceciliane Mei Ling HARTMANN SGP SGP 33.17 15.29 18.88 4.70 4.35 4.55 5.00 5.00 1.00 9
22 Seoyoung YOON KOR KOR 30.80 12.80 18.00 4.65 4.30 4.45 4.65 4.45 0.00 20
23 Nina LETENAYOVA SVK SVK 29.96 14.88 17.08 4.45 4.20 4.10 4.45 4.15 2.00 21



[url]START ORDER LADIES FREE SKATE[/url] Sat Sept 23 12 noon local time / 6 am EDT

1 Aneta JANICZKOVA CZE
2 Katie POWELL GBR
3 Nina LETENAYOVA SVK
4 Seoyoung YOON KOR
5 Ceciliane Mei Ling HARTMANN SGP

6 Sila SAYGI TUR
7 Anastasia GOZHVA UKR
8 Birce ATABEY TUR
9 Danielle HARRISON GBR
10 Lara ROTH AUT
11 Larkyn AUSTMAN CAN

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

12 Silvia HUGEC SVK
13 Eliska BREZINOVA CZE
14 Karly ROBERTSON GBR
15 Diana NIKITINA LAT
16 Nicole RAJICOVA SVK
17 Caroline ZHANG USA

18 Da Bin CHOI KOR
19 Alena LEONOVA RUS
20 Kailani CRAINE AUS
21 Rita HONGO JPN
22 Evgenia MEDVEDEVA RUS
23 Elena RADIONOVA RUS


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------


RESULTS MEN SHORT PROGRAM

1 Sergei VORONOV RUS 80.85 44.25 37.60 7.70 7.15 7.50 7.55 7.70 1.00 5 4t↓, 3z+3t, 3a
2 Grant HOCHSTEIN USA 79.98 42.93 38.05 7.60 7.50 7.55 7.60 7.80 1.00 23 4t↓, 3a, 3z+3t
3 Alexander SAMARIN RUS 75.94 38.89 38.05 7.85 7.35 7.50 7.60 7.75 1.00 20 4z<↓, 3a, 3z+2t
4 Keiji TANAKA JPN 75.81 39.71 36.10 7.35 6.90 7.10 7.35 7.40 0.00 1 3s, 3f+3t, 3a
5 Brendan KERRY AUS 74.71 38.51 36.20 7.40 7.00 7.05 7.45 7.30 0.00 3 4t, 4s↓-nc, 3a
6 Ryuju HINO JPN 67.25 35.15 32.10 6.65 6.15 6.50 6.40 6.40 0.00 2 4t<<, 3a, 3z+3t
7 Chafik BESSEGHIER FRA 67.04 32.19 34.85 6.95 6.65 6.75 7.30 7.20 0.00 10 3t+3t, 2s*, 3a
8 Nicholas NADEAU CAN 66.75 32.70 35.05 7.00 6.70 6.90 7.15 7.30 1.00 15 4t<<↓, 3a, 3lo+3t
9 Ivan PAVLOV UKR 66.67 35.42 31.25 6.35 5.95 6.30 6.30 6.35 0.00 9 3a, 3f+3t<, 3z
10 Mikhail KOLYADA RUS 66.65 29.00 39.65 8.30 7.90 7.30 8.20 7.95 2.00 7 4z↓, 3t-nc, 1a*, time
11 Burak DEMIRBOGA TUR 64.96 36.21 28.75 5.90 5.35 5.90 5.85 5.75 0.00 12 3a, 3z+3t, 3f
12 Slavik HAYRAPETYAN ARM 64.86 34.41 30.45 6.20 5.80 6.05 6.15 6.25 0.00 21 3a, 3z, 3s+3t
13 Chih-I TSAO TPE 63.53 34.78 29.75 6.15 5.80 5.95 5.90 5.95 1.00 6 3a↓ 3f+3t, 3z
14 Jinseo KIM KOR 62.19 31.44 31.75 6.55 6.00 6.20 6.45 6.55 1.00 8 4t↓, 3a, 3z+combo+3t*
15 Lukas BRITSCHGI SUI 54.19 25.74 28.45 5.55 5.30 5.75 5.95 5.90 0.00 17
16 Engin Ali ARTAN TUR 54.03 29.03 25.00 5.15 4.80 5.05 5.00 5.00 0.00 18
17 Jan KURNIK CZE 50.10 23.00 27.10 5.50 5.00 5.35 5.60 5.65 0.00 16
18 Michael NEUMAN SVK 46.08 22.73 23.35 4.80 4.50 4.55 4.75 4.75 0.00 22
19 Jakub KRSNAK SVK 43.24 19.09 24.15 5.00 4.60 4.75 4.90 4.90 0.00 4
20 Marco KLEPOCH SVK 42.06 18.61 24.45 5.10 4.70 4.75 5.05 4.85 1.00 13
21 Alexander MASZLJANKO HUN 41.58 16.83 25.75 5.30 4.85 5.05 5.30 5.25 1.00 11
22 Marco ZANDRON ITA 41.49 17.54 23.95 4.90 4.55 4.60 5.10 4.80 0.00 14
23 Albert MÜCK AUT 37.99 18.34 20.65 4.25 3.95 4.20 4.20 4.05 1.00 19


START ORDER MEN FREE SKATE Sat Sept 23 7 pm local time / 1 pm EDT

1 Albert MÜCK AUT
2 Alexander MASZLJANKO HUN
3 Jakub KRSNAK SVK
4 Marco ZANDRON ITA
5 Marco KLEPOCH SVK

6 Jan KURNIK CZE
7 Michael NEUMAN SVK
8 Chih-I TSAO TPE
9 Engin Ali ARTAN TUR
10 Lukas BRITSCHGI SUI
11 Jinseo KIM KOR

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

12 Mikhail KOLYADA RUS
13 Burak DEMIRBOGA TUR
14 Slavik HAYRAPETYAN ARM
15 Nicholas NADEAU CAN
16 Chafik BESSEGHIER FRA
17 Ivan PAVLOV UKR

18 Brendan KERRY AUS
19 Keiji TANAKA JPN
20 Ryuju HINO JPN
21 Alexander SAMARIN RUS
22 Sergei VORONOV RUS
23 Grant HOCHSTEIN USA

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS PAIRS SHORT PROGRAM

1 Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV RUS 67.18 37.78 29.40 7.40 7.10 7.35 7.40 7.50 0.00 4
2 Natalia ZABIJAKO / Alexander ENBERT RUS 64.52 35.16 29.36 7.45 7.05 7.20 7.50 7.50 0.00 1
3 Alisa EFIMOVA / Alexander KOROVIN RUS 61.82 34.74 27.08 6.80 6.50 6.85 6.85 6.85 0.00 3
4 Jessica PFUND / Joshua SANTILLAN USA 57.00 31.44 25.56 6.55 6.30 6.30 6.40 6.40 0.00 2
5 Natasha PURICH / Davin PORTZ CAN 52.64 28.08 24.56 6.15 6.00 6.15 6.30 6.10 0.00 5
6 Erika SMITH / AJ REISS USA 45.86 24.22 24.64 6.40 6.00 6.05 6.25 6.10 3.00 6


START ORDER PAIRS FREE SKATE Fri Sept 22 3:10 pm local time / 9:10 am EDT (right after SD)

1 Erika SMITH / AJ REISS USA
2 Jessica PFUND / Joshua SANTILLAN USA
3 Natasha PURICH / Davin PORTZ CAN

4 Alisa EFIMOVA / Alexander KOROVIN RUS
5 Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV RUS
6 Natalia ZABIJAKO / Alexander ENBERT RUS



======================================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 ONDREJ NEPELA TROPHY CHALLENGE 9/21-23

Postby chuckiem » Fri Sep 22, 2017 4:22 pm

RESULTS SHORT DANCE

1 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 71.08 35.24 35.84 8.95 8.75 8.90 9.15 9.05 0.00 7
2 Rachel PARSONS / Michael PARSONS USA 67.48 36.72 30.76 7.85 7.50 7.75 7.70 7.65 0.00 10
3 Betina POPOVA / Sergey MOZGOV RUS 60.98 31.06 29.92 7.50 7.20 7.55 7.60 7.55 0.00 1
4 Shari KOCH / Christian NÜCHTERN GER 58.04 30.72 27.32 6.90 6.65 6.85 6.95 6.80 0.00 2
5 Yura MIN / Alexander GAMELIN KOR 56.66 31.78 24.88 6.30 6.00 6.30 6.30 6.20 0.00 6
6 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA 55.48 27.92 27.56 6.85 6.60 7.05 6.95 7.00 0.00 3
7 Cortney MANSOUR / Michal CESKA CZE 52.28 28.12 24.16 6.10 5.90 6.10 6.10 6.00 0.00 4
8 Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU 51.74 27.94 24.80 6.25 6.00 6.30 6.30 6.15 1.00 13
9 Olga JAKUSHINA / Andrey NEVSKIY LAT 51.38 29.34 22.04 5.65 5.30 5.40 5.70 5.50 0.00 8
10 Victoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR 50.48 27.12 23.36 6.10 5.65 5.80 5.95 5.70 0.00 5
11 Yuliia ZHATA / Yan LUKOUSKI UKR 43.96 23.64 20.32 5.20 4.90 5.05 5.25 5.00 0.00 11
12 Aurelija IPOLITO / Malcolm JONES LAT 38.58 22.90 15.68 3.95 3.70 4.00 4.15 3.80 0.00 12
13 Kimberley HEW-LOW / Timothy McKERNAN AUS 35.18 18.10 17.08 4.40 4.05 4.35 4.40 4.15 0.00 9


START ORDER FREE DANCE Sat Sept 23 3:45 pm local time / 9:45 am EDT

1 Kimberley HEW-LOW / Timothy McKERNAN AUS
2 Victoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR
3 Aurelija IPOLITO / Malcolm JONES LAT
4 Yuliia ZHATA / Yan LUKOUSKI UKR

5 Olga JAKUSHINA / Andrey NEVSKIY LAT
6 Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU
7 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA
8 Cortney MANSOUR / Michal CESKA CZE

*** *** *** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** *** *** ***

9 Yura MIN / Alexander GAMELIN KOR
10 Shari KOCH / Christian NÜCHTERN GER
11 Betina POPOVA / Sergey MOZGOV RUS
12 Rachel PARSONS / Michael PARSONS USA
13 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS PAIRS FREE SKATE

1 Natalia ZABIIAKO / Alexander ENBERT 128.06 67.58 60.48 7.50 7.45 7.55 7.70 7.60 0.00 6
2 Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV 123.94 64.18 59.76 7.40 7.25 7.40 7.65 7.65 0.00 5
3 Alisa EFIMOVA / Alexander KOROVIN 109.40 55.68 54.72 6.95 6.60 6.60 7.05 7.00 1.00 4
5 Jessica PFUND / Joshua SANTILLAN 101.10 51.82 49.28 6.30 6.00 6.15 6.35 6.00 0.00 2
4 Natasha PURICH / Davin PORTZ 95.20 45.76 49.44 6.25 6.00 6.15 6.30 6.20 0.00 3
6 Erika SMITH / AJ REISS 88.39 46.39 48.00 6.35 5.90 5.65 6.15 5.95 6.00 1


FINAL STANDINGS PAIRS

1 Natalia ZABIJAKO / Alexander ENBERT RUS 192.58 2 1
2 Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV RUS 191.12 1 2
3 Alisa EFIMOVA / Alexander KOROVIN RUS 171.22 3 3
4 Jessica PFUND / Joshua SANTILLAN USA 158.10 4 4
5 Natasha PURICH / Davin PORTZ CAN 147.84 5 5
6 Erika SMITH / AJ REISS USA 134.25 6 6

====================================================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 ONDREJ NEPELA TROPHY CHALLENGE 9/21-23

Postby Maleeva » Fri Sep 22, 2017 8:33 pm

Wow the Parsons beat BobSolo on TES!
Maleeva
 
Posts: 984
Joined: Tue Nov 08, 2005 9:19 pm
Location: Louisville

Re: 2017 ONDREJ NEPELA TROPHY CHALLENGE 9/21-23

Postby chuckiem » Sat Sep 23, 2017 3:17 pm

RESULTS LADIES FREESKATE

1 Evgenia MEDVEDEVA RUS RUS 146.72 72.88 73.84 9.30 9.10 9.15 9.25 9.35 0.00 22 2a, 3f+3t, 3f+2t+2t, 3ze, 3lo, 3s+3t, 2a
2 Rita HONGO JPN JPN 123.49 60.25 64.24 7.90 7.75 7.90 8.35 8.25 1.00 21 3f+3t<, 3s, 3z!, 2a+3t<, 3lo<<↓, 3f, 2a+2t+2t
3 Da Bin CHOI KOR KOR 122.31 63.27 59.04 7.30 7.10 7.60 7.45 7.45 0.00 18 3z+2t, 3f, 2a+3t, 3z+2t+2lo, 3lo, 3s, 2a
4 Elena RADIONOVA RUS RUS 117.79 55.03 63.76 8.20 7.75 7.75 8.00 8.15 1.00 23 3z, 3f, 3z+1lo+3s, 3fe+2t, 2a, lo, 2a, 3lo*<↓
5 Alena LEONOVA RUS RUS 115.98 53.66 62.32 7.70 7.30 7.90 7.90 8.15 0.00 19 3t+2t, 3z, 2a, 3f+2t, 3f, 1s, 2a+1lo+2lo
6 Caroline ZHANG USA USA 114.47 57.19 57.28 7.20 6.80 7.40 7.20 7.20 0.00 17 3f+2t, 3z<, 3t, 3lo+3lo<, 3f+2t+2lo, 2a, 2a
7 Nicole RAJICOVA SVK SVK 108.26 53.30 54.96 6.95 6.60 7.10 6.85 6.85 0.00 16 2a+1t, 3f, 3z+2lo+2lo, 3z<<, 3lo<+2t, 3t, 2a
8 Kailani CRAINE AUS AUS 103.70 48.78 55.92 7.10 6.55 7.10 6.95 7.25 1.00 20 3z+2t, 3fe, 3z↓, 3lo+1lo<+3s<<, 3lo, 2a+2t, 2a
9 Silvia HUGEC SVK SVK 102.17 51.37 50.80 6.35 5.90 6.65 6.40 6.45 0.00 12 3lo+2t, 3lo, 2z, 3s+2t, 3s, 2a+1lo+2f, 2a
10 Diana NIKITINA LAT LAT 97.93 50.53 48.40 6.40 5.70 6.15 6.05 5.95 1.00 15 3z+2t, 3f, 3lo, 2a+3t<↓, 3z, 2a+2t, 3s, 0 fccosp
11 Larkyn AUSTMAN CAN CAN 94.31 46.31 50.00 6.45 5.85 6.10 6.40 6.45 2.00 11 3f+2t, 2a+2t, 3z<↓, 3f↓, 3s+1t+1lo, 2a, 3s
12 Eliska BREZINOVA CZE CZE 91.29 43.37 47.92 6.30 5.75 6.05 6.00 5.85 0.00 13 3z, 3t, 3lo, 3s, 3t+2t, 2a, 2z+2t
13 Karly ROBERTSON GBR GBR 88.24 45.28 46.96 5.90 5.65 5.85 5.85 6.10 4.00 14 3f, 3t↓, 3lo, 3t+2t, 3s↓, 3s+2t, 2a↓
14 Anastasia GOZHVA UKR UKR 85.64 40.36 45.28 5.65 5.35 5.80 5.75 5.75 0.00 7 2z, 2a, 3f+2t+2lo, 3t, 3s<+2t, 2s, 3t<+rep
15 Danielle HARRISON GBR GBR 84.00 36.56 47.44 5.75 5.55 6.10 6.05 6.20 0.00 9 2a, 2f, 3s+2t, 3t<+2t, 1s, 3s+2t*, 3lo<<
16 Lara ROTH AUT AUT 76.42 33.86 42.56 5.45 5.05 5.35 5.25 5.50 0.00 10 3f<, 3s, 2a+1lo+2f, 3lo<<, 3t<+2t, 1t
17 Sila SAYGI TUR TUR 75.37 34.01 41.36 5.30 4.75 5.20 5.15 5.45 0.00 6 3t+1t, 3s, 2a+1lo+2s, 1t, 2s, 2z, 2a
18 Ceciliane Mei Ling HARTMANN SGP SGP 70.70 31.02 39.68 4.75 4.70 4.95 5.10 5.30 0.00 5 2f+2t, 1a, 2lo+1t, 2z+1lo<<+2s, 2lo, 2f, 2z<
19 Aneta JANICZKOVA CZE CZE 69.58 33.98 35.60 4.80 4.15 4.50 4.45 4.35 0.00 1
20 Nina LETENAYOVA SVK SVK 67.26 28.54 38.72 4.80 4.55 4.90 4.90 5.05 0.00 3
21 Katie POWELL GBR GBR 63.54 27.46 38.08 4.85 4.50 4.55 4.95 4.95 2.00 2
22 Birce ATABEY TUR TUR 63.44 31.24 33.20 4.55 4.15 4.00 4.15 3.90 1.00 8
23 Seoyoung YOON KOR KOR 62.81 28.85 34.96 4.60 4.10 4.35 4.50 4.30 1.00 4


FINAL STANDINGS LADIES

1 Evgenia MEDVEDEVA RUS 226.72 1 1
2 Rita HONGO JPN 189.98 2 2
3 Elena RADIONOVA RUS 182.21 3 4
4 Da Bin CHOI KOR 178.93 4 3
5 Alena LEONOVA RUS 170.68 5 5
6 Caroline ZHANG USA 167.95 7 6
7 Nicole RAJICOVA SVK 161.13 8 7
8 Kailani CRAINE AUS 157.84 6 8
9 Silvia HUGEC SVK 147.14 11 9
10 Diana NIKITINA LAT 146.30 9 10
11 Eliska BREZINOVA CZE 138.10 10 12
12 Larkyn AUSTMAN CAN 136.82 15 11
13 Karly ROBERTSON GBR 133.18 12 13
14 Anastasia GOZHVA UKR 128.37 14 14
15 Danielle HARRISON GBR 125.62 16 15
16 Lara ROTH AUT 119.18 13 16
17 Sila SAYGI TUR 115.32 18 17
18 Aneta JANICZKOVA CZE 106.95 19 19
19 Ceciliane Mei Ling HARTMANN SGP 103.87 21 18
20 Birce ATABEY TUR 103.48 17 22
21 Katie POWELL GBR 100.43 20 21
22 Nina LETENAYOVA SVK 97.22 23 20
23 Seoyoung YOON KOR 93.61 22 23

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS FREE DANCE

1 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 110.84 55.28 55.56 9.25 9.00 9.35 9.35 9.35 0.00 13
2 Rachel PARSONS / Michael PARSONS USA 95.66 48.08 47.58 8.05 7.70 7.85 8.05 8.00 0.00 12
3 Betina POPOVA / Sergey MOZGOV RUS 100.94 51.74 49.20 8.00 7.85 8.25 8.45 8.45 0.00 11
4 Shari KOCH / Christian NÜCHTERN GER 78.94 38.06 41.88 7.20 6.70 6.75 7.25 7.00 1.00 10
5 Yura MIN / Alexander GAMELIN KOR 85.12 46.36 38.76 6.55 6.20 6.55 6.50 6.50 0.00 9
6 Cortney MANSOUR / Michal CESKA CZE 81.48 41.70 39.78 6.60 6.45 6.65 6.80 6.65 0.00 8
7 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA 85.38 43.48 42.90 7.10 6.85 7.15 7.30 7.35 1.00 7
8 Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU 86.66 46.94 39.72 6.65 6.35 6.70 6.75 6.65 0.00 6
9 Olga JAKUSHINA / Andrey NEVSKIY LAT 71.32 38.62 32.70 5.60 5.25 5.45 5.50 5.45 0.00 5
10 Yuliia ZHATA / Yan LUKOUSKI UKR 70.26 38.04 32.22 5.40 5.20 5.40 5.45 5.40 0.00 4
11 Aurelija IPOLITO / Malcolm JONES LAT 54.56 30.48 25.08 4.25 3.95 4.20 4.45 4.05 1.00 3
12 Victoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR 74.54 38.30 36.24 6.05 5.75 6.15 6.20 6.05 0.00 2
13 Kimberley HEW-LOW / Timothy McKERNAN AUS 46.98 23.82 26.16 4.50 4.15 4.30 4.60 4.25 3.00 1


FINAL STANDINGS ICE DANCE

1 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 181.92 1 1
2 Rachel PARSONS / Michael PARSONS USA 163.14 2 3
3 Betina POPOVA / Sergey MOZGOV RUS 161.92 3 2
4 Yura MIN / Alexander GAMELIN KOR 141.78 5 6
5 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA 140.86 6 5
6 Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU 138.40 8 4
7 Shari KOCH / Christian NÜCHTERN GER 136.98 4 8
8 Cortney MANSOUR / Michal CESKA CZE 133.76 7 7
9 Victoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR 125.02 10 9
10 Olga JAKUSHINA / Andrey NEVSKIY LAT 122.70 9 10
11 Yuliia ZHATA / Yan LUKOUSKI UKR 114.22 11 11
12 Aurelija IPOLITO / Malcolm JONES LAT 93.14 12 12
13 Kimberley HEW-LOW / Timothy McKERNAN AUS 82.16 13 13

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 ONDREJ NEPELA TROPHY CHALLENGE 9/21-23

Postby chuckiem » Sun Sep 24, 2017 3:28 pm

RESULTS MEN FREESKATE

1 Mikhail KOLYADA RUS RUS 181.16 98.26 85.90 8.70 8.25 8.40 8.80 8.80 3.00 12 4z, 4s↓, 3a+2t, 4t↓, 3a, 3z+1lo+3s, 3lo, 3z, time
2 Sergei VORONOV RUS RUS 153.22 75.62 77.60 7.80 7.30 7.80 7.95 7.95 0.00 22 4t, 3a, 4t+rep, 3a+2t+2lo, 3z+2t, 3s, 3lo+1t, 2a
3 Brendan KERRY AUS AUS 146.50 75.80 71.70 7.35 6.80 7.15 7.30 7.25 1.00 18 4t↓, 3s, 3f!, 4t+rep, 3a, 3a+2t, 3z+2t, 3lo
4 Nicholas NADEAU CAN CAN 139.22 68.52 72.70 7.30 6.95 7.20 7.40 7.50 2.00 15 4t<↓, 3lo, 2t+3t, 3a, 3a+2t, 3f↓, 3s, 2a^2a
5 Alexander SAMARIN RUS RUS 137.73 65.13 74.60 7.65 7.25 7.35 7.60 7.45 2.00 21 4z<<↓, 3t, 3a+3t, 3z+1lo+3f, 3a↓, 3z*, 2lo, 3s
6 Grant HOCHSTEIN USA USA 137.54 61.84 76.70 7.65 7.45 7.45 7.85 7.95 1.00 23 4t↓, 1a+2t, 4t<+rep, 1a, 3z+1lo+3s, 3lo, 3fe, 3t+2t
7 Chafik BESSEGHIER FRA FRA 136.65 65.35 72.30 7.00 7.10 7.05 7.40 7.60 1.00 16
8 Jinseo KIM KOR KOR 122.27 60.87 64.40 6.65 6.05 6.25 6.70 6.55 3.00 11
9 Keiji TANAKA JPN JPN 121.37 52.87 72.50 7.45 7.00 7.05 7.50 7.25 4.00 19
10 Ivan PAVLOV UKR UKR 120.49 55.79 65.70 6.70 6.35 6.55 6.60 6.65 1.00 17
11 Ryuju HINO JPN JPN 117.08 55.18 67.90 7.00 6.40 6.55 7.00 7.00 6.00 20
12 Slavik HAYRAPETYAN ARM ARM 116.32 53.22 64.10 6.45 6.10 6.35 6.45 6.70 1.00 14
13 Burak DEMIRBOGA TUR TUR 116.28 57.38 58.90 6.20 5.60 6.00 5.95 5.70 0.00 13
14 Chih-I TSAO TPE TPE 115.41 57.91 59.50 6.25 5.75 5.75 6.05 5.95 2.00 8
15 Lukas BRITSCHGI SUI SUI 107.87 49.07 60.80 6.10 5.80 5.85 6.25 6.40 2.00 10
16 Michael NEUMAN SVK SVK 101.50 47.30 55.20 5.60 5.20 5.40 5.70 5.70 1.00 7
17 Engin Ali ARTAN TUR TUR 101.12 49.52 53.60 5.45 5.25 5.20 5.45 5.45 2.00 9
18 Jan KURNIK CZE CZE 96.48 44.38 54.10 5.60 5.10 5.35 5.55 5.45 2.00 6
19 Marco ZANDRON ITA ITA 92.00 43.00 50.00 5.15 4.75 4.65 5.25 5.20 1.00 4
20 Alexander MASZLJANKO HUN HUN 90.06 41.76 49.30 5.25 4.60 4.75 4.95 5.10 1.00 2
21 Marco KLEPOCH SVK SVK 88.90 37.40 51.50 5.20 4.75 5.15 5.25 5.40 0.00 5
22 Jakub KRSNAK SVK SVK 78.24 36.04 46.20 4.75 4.35 4.45 4.80 4.75 4.00 3
23 Albert MÜCK AUT 64.23 28.53 39.70 4.25 3.70 3.85 4.00 4.05 4.00 1


FINAL STANDINGS MEN

1 Mikhail KOLYADA RUS 247.81 10 1
2 Sergei VORONOV RUS 234.07 1 2
3 Brendan KERRY AUS 221.21 5 3
4 Grant HOCHSTEIN USA 217.52 2 6
5 Alexander SAMARIN RUS 213.67 3 5
6 Nicholas NADEAU CAN 205.97 8 4
7 Chafik BESSEGHIER FRA 203.69 7 7
8 Keiji TANAKA JPN 197.18 4 9
9 Ivan PAVLOV UKR 187.16 9 10
10 Jinseo KIM KOR 184.46 14 8
11 Ryuju HINO JPN 184.33 6 11
12 Burak DEMIRBOGA TUR 181.24 11 13
13 Slavik HAYRAPETYAN ARM 181.18 12 12
14 Chih-I TSAO TPE 178.94 13 14
15 Lukas BRITSCHGI SUI 162.06 15 15
16 Engin Ali ARTAN TUR 155.15 16 17
17 Michael NEUMAN SVK 147.58 18 16
18 Jan KURNIK CZE 146.58 17 18
19 Marco ZANDRON ITA 133.49 22 19
20 Alexander MASZLJANKO HUN 131.64 21 20
21 Marco KLEPOCH SVK 130.96 20 21
22 Jakub KRSNAK SVK 121.48 19 22
23 Albert MÜCK AUT 102.22 23 23
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests