2017 JGP #6 GDANSK, POLAND 10/4-6

2017 JGP #6 GDANSK, POLAND 10/4-6

Postby chuckiem » Sun Sep 17, 2017 10:36 pm

MEN * = 2nd event

1 *Larry LOUPOLOVER AZE
2 *Mikalai KAZLOU BLR
3 *Conrad ORZEL CAN
4 *Yan HAO CHN
5 *Jiri BELOHRADSKY CZE
6 Aleksandr SELEVKO EST
7 *Luc ECONOMIDES FRA
8 Denis GURDZHI GER replacing Kai JAGODA
9 *Alexander BOROVOJ HUN
10 Nikhil PINGLE IND
11 *Mark GORODNITSKY ISR
12 *Matteo RIZZO ITA
13 *Koshiro SHIMADA JPN
14 Artur PANIKHIN KAZ
15 *Kims Georgs PAVLOVS LAT
16 *Kai Xiang CHEW MAS
17 *Ryszard GURTLER POL
18 Erik MATYSIAK POL
19 Komel WITKOWSKI POL
20 Sunghoon PARK KOR
21 *Alexei EROKHOV RUS
22 *Igor EFIMCHUK RUS replacing Egor RUKHIN
23 *Jakub KRSNAK SVK
24 *Nurullah SAHAKA SUI
25 *Alp Eren OZKAN TUR
26 *Ivan SHMURATKO UKR replacing Yan TKALICH
27 *Camden PULKINEN USA
28 Dinh TRAN USA replacing Tomoki HIWATASHI



Recent Competitions
232.79 (77.52+155.27) Alexey EROKHOV (RUS) - JGP BLR 2017 - 1st
227.02 (71.67+155.35) Matteo RIZZO (ITA) - 2017 LOMBARDIA Challenge - 5th
203.80 (66.34+137.46) Camden PULKINEN (USA) - JGP AUT 2017 - 1st
196.72 (64.85+131.87) Koshiro SHIMADA (JPN) - JGP CRO 2017 - 4th
195.63 (76.10+119.53) Igor EFIMCHUK (RUS) - JGP BLR 2017 - 3rd
190.59 (65.88+124.71) Luc ECONOMIDES (FRA) - JGP AUT 2017 - 2nd
188.00 Dinh TRAN (USA) Skate SAN FRANCISCO
177.19 (56.57+120.62) Mark GORODNITSKY (ISR) - JGP AUT 2017 - 5th
172.74 (58.23+114.51) Conrad ORZEL (CAN) - JGP AUT 2017 -7th


LADIES * = 2nd event

1 *Kim CHEREMSKY AZE
2 *Hanna PAROSHYNA BLR
3 *Aurora COTOP CAN
4 *Hongyi CHEN CHN
5 Natalie KRATENOVA CZE
6 *Kristina SHKULETA-GROMOVA EST
7 Vera STOLT FIN
8 Heloise PITOT FRA
9 *Ann-Christin MAROLD GER
10 Joanna SO HKG
11 Daria JAKAB HUN
12 Ishita KAPOOR IND
13 *Maya GORODNITSKY ISR
14 Rino KASAKAKE JPN
15 Akari MATSUBARA JPN
16 Anastassiya KHVAN KAZ
17 Eva IAKOVLEVA KGZ
18 Jelizaveta MINCENKO LAT
19 *Paulina RAMANAUSKAITE LTU
20 Sophia KAMMANN LUX
21 Aina Sorfina MOHD AMINUDIN MAS
22 *Anna IVANCENCO MDA
23 *Ellen YU NOR
24 Paulina HRYNIEWICZ POL replacing Lucyna OKHREM
25 *Oliwia RZEPIEL POL replacing Agnieszka REJMENT
26 Magdalena ZAWADZKA POL replacing Aleksandra RUDOLF
27 *Eunsoo LIM KOR
28 Alena KOSTORNAIA RUS
29 *Daria PANENKOVA RUS
30 Nevena MIHAJLOVIC SRB replacing Leona ROGIC
31 Chloe ING SGP
32 Nina LETENAYOVA SVK
33 Lisa LAGER SWE replacing Cassandra JOHANSSON
35 *Noemie BODENSTEIN SUI
36 *Anastasiia ARKHIPOVA UKR
37 *Emmy MA USA replacing Starr ANDREWS
38 Mariya FILIPPOVA UZB

WITHDRAWN - no replacement: Yun Kyung KAM KOR

Recent Competitions
186.34 (64.79+121.55) Eunsoo LIM (KOR) 2017 JGP AUT - 2nd
185.80 (66.65+119.15) Daria PANENKOVA (RUS) 2017 JGP LAT - 1st
172.62 (59.92+112.70) Emmy MA (USA) 2017 JGP LAT - 3rd
158.61 (53.54+105.07) Anastasiia ARCHIPOVA (UKR) 2017 JGP LAT - 7th
140.14 (43.39+96.75) Aurora COTOP (CAN) 2017 JGP AUS -7th

No information on:
Alena KOSTORNAIA RUS
Rino KASAKAKE JPN
Akari MATSUBARA JPN

PAIRS * = 2nd event

1 *Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS
2 Gabrielle LEVESQUE / Pier-Alexandre HUDON CAN
3 *Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN
4 *Chloe PANETTA / Steven LAPOINTE CAN
5 *Yumeng GAO / Zhong XIE CHN
6 *Jiaying SUI / Yunzhi GUO CHN
7 *Yuyao ZHANG / Ziqi JIA CHN
8 *Edita HORNAKOVA / Radek JAKUBKA CZE
9 *Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA
10 *Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER
11 *Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN
12 *Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN RUS
13 *Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS (this would be 3rd event)
14 *Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT RUS
15 *Isabella GAMEZ / Ton CONSUL ESP
16 *Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE
17 *Audrey LU / Misha MITROFANOV USA
18 Alexandria YAO / Jacob SIMON USA

WITHDRAWN, no replacement: Irma CALDARA / Edoardo CAPUTO ITA, Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR


Recent Competitions
166.24 (56.29+109.95) PAVLIUCHENKO / KHODYKIN (RUS) 2017 JGP BLR - 1st
162.14 (56.37+105.77) POLUIANOVA / SOPOT (RUS) 2017 JGP BLR - 2nd
151.50 (55.44+96.06) ALEXANDROVSKAYA / WINDSOR (AUS) 2017 JGP LAT - 4th
134.12 (44.48+89.65) YAO / SIMON (USA) - Skate Detroit
131.13 (52.94+79.19) LU / MITROFANOV (USA) - 2017 JGP BLR -5th
123.30 (42.62+80.68) PANETTA / LAPOINTE (CAN) - 2017 JGP BLR -6th
122.08 (45.69+76.39) MATTE / FERLAND (CAN) - 2017 JGP BLR - 8th
117.75 (43.33+74.42) THOMALLA / KUNKEL (GER) - 2017 JGP BLR - 10th



ICE DANCE * = 2nd event

1 *Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR
2 Seungyun HAN / Grayson LOCHHEAD CAN
3 Olivia McISAAC / Elliott GRAHAM CAN
4 *Wanqi NING / Chao WANG CHN
5 *Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE
6 *Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST
7 *Julia WAGRET / Mathieu COUYRAS FRA
8 Sabrina BITTNER / Andrej LEBED GER
9 Lorena BUBCSO / Alfred SOREGI-NIKSZ HUN
10 *Gaukhar NAURYZOVA / Boyisangur DATIEV KAZ
11 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU
12 *Olexandra BORYSOVA / Cesar ZAWADSKI POL
13 Yohanna BROKER / Yann THAYALAN POL
14 *Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS
15 *Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS
16 *Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR
17 *Caroline GREEN / Gordon GREEN USA
18 *Emma GUNTER / Caleb WEIN USA replacing Isabella AMOIA / Luca BECKER
19 Julia KIM / Shokhrukh SULTANOV UZB


Recent Competitions
143.64 (61.71+81.83) SKOPTCOVA / ALESHIN (RUS) 2017 JGP BLR - 2nd
131.80 (57.25+74.55) KHUDAIBERDIEVA / NAZAROV (RUS) 2017 JGP AUS - 3rd
124.58 (52.82+71.76) GREEN / GREEN (USA) 2017 JGP LAT - 3rd
122.47 (52.27+70.20) McISAAC / GRAHAM (CAN) THORNHILL 2017
114.70 (46.84+67.86) POPOVA / BYELIKOV (UKR) 2017 JGP BLR - 6th
113.24 (50.13+63.11) HAN / LOCHHEAD (CAN) THORNHILL 2017
113.08 (46.96+66.12) GUNTER / WEIN (USA) 2017 JGP LAT - 7th
107.81 (45.94+61.87) WAGRET / COUYRAS (FRA) 2017 JGP BLR - 8th
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #6 GDANSK, POLAND 10/4-6

Postby chuckiem » Wed Oct 04, 2017 8:10 pm

START ORDER LADIES SHORT PROGRAM Thu Oct 5 10 am local time / 4 am EDT

1 Nevena MIHAJLOVIC SRB
2 Sophia KAMMANN LUX
3 Chloe ING SGP
4 Hongyi CHEN CHN
5 Daria PANENKOVA RUS

6 Magdalena ZAWADZKA POL
7 Oliwia RZEPIEL POL
8 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST
9 Aurora COTOP CAN
10 Anastassiya KHVAN KAZ

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

11 Paulina HRYNIEWICZ POL
12 Akari MATSUBARA JPN
13 Alena KOSTORNAIA RUS
14 Natalie KRATENOVA CZE
15 Vera STOLT FIN

16 Heloise PITOT FRA
17 Eunsoo LIM KOR
18 Emmy MA USA
19 Lisa LAGER SWE
20 Daria JAKAB HUN

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

21 Aina Sorfina MOHD AMINUDIN MAS
22 Joanna SO HKG
23 Ann-Christin MAROLD GER
24 Maya GORODNITSKY ISR
25 Nina LETENAYOVA SVK

26 Noemie BODENSTEIN SUI
27 Aliaksandra CHEPELEVA BLR
28 Mariya FILIPPOVA UZB
29 Anastasiia ARKHIPOVA UKR
30 Paulina RAMANAUSKAITE LTU
31 Ellen YU NOR

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

32 Kim CHEREMSKY AZE
33 Eva IAKOVLEVA KGZ
34 Jelizaveta MINCENKO LAT
35 Anna IVANCENCO MDA
36 Rino KASAKAKE JPN
37 Ishita KAPOOR IND


Tech Team

Ref Binder-AUT
TC Jelinek-AUS
TS Borghi-SUI
ATS Krogh-DEN

Judges: SVK EST UZB KOR BLR LTU NOR POL LAT

-------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER PAIRS SHORT PROGRAM Thu Oct 3:40 pm local time / 9:40 am EDT

1 Edita HORNAKOVA / Radek JAKUBKA CZE
2 Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN RUS
3 Audrey LU / Misha MITROFANOV USA

4 Chloe PANETTA / Steven LAPOINTE CAN
5 Alexandria YAO / Jacob SIMON USA
6 Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS

*** *** *** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** *** *** ***

7 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN
8 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER
9 Jiaying SUI / Yunzhi GUO CHN
10 Isabella GAMEZ / Ton CONSUL ESP

11 Yumeng GAO / Zhong XIE CHN
12 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE
13 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN
14 Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT RUS

*** *** *** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** *** *** ***

15 Yuyao ZHANG / Ziqi JIA CHN
16 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS
17 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA
18 Gabrielle LEVESQUE / Pier-Alexandre HUDON CAN


Tech Team

Ref Louesdon-FRA
TC Archer-GBR
TS Konig-GER
ATS Fedoseeva-RUS

Judges: JPN CHN AUS CZE RUS FRA CAN SWE GER

------------------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER MEN SHORT PROGRAM Thu Oct 5 7 pm local time / 1 pm EDT

1 Larry LOUPOLOVER AZE
2 Alexei EROKHOV RUS
3 Kims Georgs PAVLOVS LAT
4 Milosz WITKOWSKI POL
5 Artur PANIKHIN KAZ

6 Mark GORODNITSKY ISR
7 Jakub KRSNAK SVK
8 Aleksandr SELEVKO EST
9 Ryszard GURTLER POL
10 Luc ECONOMIDES FRA

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** **

11 Matteo RIZZO ITA
12 Jiri BELOHRADSKY CZE
13 Alp Eren OZKAN TUR
14 Camden PULKINEN USA
15 Dinh TRAN USA
16 Mikalai KAZLOU BLR

17 Yan HAO CHN
18 Kai Xiang CHEW MAS
19 Nikhil PINGLE IND
20 Koshiro SHIMADA JPN
21 Alexander BOROVOJ HUN
22 Conrad ORZEL CAN

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** **

23 Ivan SHMURATKO UKR
24 Nurullah SAHAKA SUI
25 Igor EFIMCHUK RUS
26 Sunghoon PARK KOR
27 Denis GURDZHI GER
28 Erik MATYSIAK POL


Tech Team

Ref Binz-Moser-SUI
TC Rist-GER
TS Mascarello-ITA
ATS Fedchenko-UKR

Judges: CZE USA SUI CHN TUR POL ISR HUN ITA

=======================================================================

START ORDER SHORT DANCE Fri Oct 6 9:30 am local time / 3:30 am EDT

1 Sabrina BITTNER / Andrej LEBED GER
2 Wanqi NING / Chao WANG CHN
3 Caroline GREEN / Gordon GREEN USA
4 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA

5 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE
6 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS
7 Yohanna BROKER / Yann THAYALAN POL
8 Seungyun HAN / Grayson LOCHHEAD CAN
9 Julia KIM / Shokhrukh SULTANOV UZB

*** *** *** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** *** *** ***

10 Lorena BUBCSO / Alfred SOREGI-NIKSZ HUN
11 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR
12 Julia WAGRET / Mathieu COUYRAS FRA
13 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS
14 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST

15 Gaukhar NAURYZOVA / Boyisangur DATIEV KAZ
16 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU
17 Olivia McISAAC / Elliott GRAHAM CAN
18 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR
19 Olexandra BORYSOVA / Cesar ZAWADSKI POL


Tech Team

Ref Senft-CAN
TC SHEKHOVTSEVA-RUS
TS Baranov-UKR
ATS Hoppe-GBR

Judges: BLR GER USA CHN RUS HUN FRA POL CZE

--------------------------------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #6 GDANSK, POLAND 10/4-6

Postby chuckiem » Thu Oct 05, 2017 2:11 pm

RESULTS LADIES SHORT PROGRAM

1 Alena KOSTORNAIA RUS 69.16 41.14 28.02 7.04 6.96 7.14 6.93 6.96 0.00 13 3f+3t, 3z, 2a
2 Daria PANENKOVA RUS 65.64 38.44 27.20 6.86 6.71 6.75 6.89 6.79 0.00 5 3f!+3t, 3z, 2a
3 Rino KASAKAKE JPN 59.35 34.24 25.11 6.54 6.14 6.25 6.25 6.21 0.00 36 3f+3t, 3ze, 2a
4 Eunsoo LIM KOR 58.60 33.66 24.94 6.21 6.04 6.32 6.21 6.39 0.00 17 3f!+3t, 3z, 2a
5 Anastasiia ARKHIPOVA UKR 57.64 33.27 24.37 6.11 5.89 6.21 6.07 6.18 0.00 29 3t+3t, 3z, 2a
6 Emmy MA USA 52.41 28.13 25.28 6.18 5.93 6.50 6.39 6.61 1.00 18 3z, 3f+1t*↓, 2a
7 Akari MATSUBARA JPN 49.10 26.70 23.40 6.18 5.82 5.57 5.89 5.79 1.00 12 3f+combo+3t*, 3z↓, 2a
8 Aurora COTOP CAN 48.70 27.78 21.92 5.50 5.29 5.39 5.61 5.61 1.00 9 3t+3t<, 3z!↓, 2a
9 Heloise PITOT FRA 44.03 24.98 20.05 5.07 4.71 4.96 5.14 5.18 1.00 16 3lo+2t, 3z<↓, 2a
10 Vera STOLT FIN 44.00 26.51 17.49 4.57 4.11 4.36 4.39 4.43 0.00 15 3t+3t<, 3z, 2a
11 Chloe ING SGP 43.12 22.12 21.00 5.25 4.96 5.29 5.29 5.46 0.00 3 3lo<<+2t, 2z, 2a
12 Aliaksandra CHEPELEVA BLR 42.81 23.72 19.09 4.93 4.57 4.79 4.75 4.82 0.00 27 3s+2t, 2a, 2z
13 Hongyi CHEN CHN 42.61 25.18 17.43 4.57 4.25 4.32 4.39 4.25 0.00 4 3s+3lo<, 3ze<<, 2a
14 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 42.43 22.98 20.45 5.25 4.96 4.89 5.25 5.21 1.00 8 3t+3t, 3z<↓1a*
15 Paulina RAMANAUSKAITE LTU 41.74 22.23 19.51 5.00 4.64 4.96 4.86 4.93 0.00 30 3t+2t, 2ze, 2a
16 Noemie BODENSTEIN SUI 40.71 23.12 18.59 4.89 4.46 4.61 4.64 4.64 1.00 26 3z, 3f↓-nc, 2a
17 Kim CHEREMSKY AZE 40.63 21.69 18.94 4.68 4.46 4.86 4.71 4.96 0.00 32 3t+2t, 2ze, 2a
18 Maya GORODNITSKY ISR 40.58 22.95 17.63 4.46 4.11 4.54 4.43 4.50 0.00 24 3f!+2t, 3ze, 2a
19 Joanna SO HKG 39.93 21.61 18.32 4.57 4.32 4.54 4.75 4.71 0.00 22 2ze, 3s+2t<, 2a
20 Lisa LAGER SWE 38.48 19.82 18.66 4.86 4.50 4.57 4.75 4.64 0.00 19 3s-nc, 2z, 2a
21 Ann-Christin MAROLD GER 37.81 20.46 18.35 4.75 4.36 4.57 4.64 4.61 1.00 23 3z<↓, 2t-nc, 2a
22 Jelizaveta MINCENKO LAT 37.33 19.15 18.18 4.68 4.29 4.54 4.61 4.61 0.00 34 3s+2t, 1a*, 2z
23 Oliwia RZEPIEL POL 36.86 19.49 17.37 4.46 4.21 4.29 4.36 4.39 0.00 7 3s+2t, 2z, 2a
24 Nina LETENAYOVA SVK 36.22 18.96 17.26 4.18 4.11 4.36 4.43 4.50 0.00 25 2ze, 3s<-nc, 2a
25 Daria JAKAB HUN 35.84 19.43 16.41 4.29 3.86 4.11 4.18 4.07 0.00 20 2s+2t, 2z, 2a
26 Eva IAKOVLEVA KGZ 35.79 19.88 15.91 4.18 3.79 4.04 4.00 3.89 0.00 33 2a, 2f+2lo, 2ze
27 Anna IVANCENCO MDA 34.30 17.64 17.66 4.68 4.21 4.36 4.46 4.36 1.00 35 2a, 3ze↓, 2f+2lo
28 Natalie KRATENOVA CZE 33.93 18.39 16.54 4.36 3.89 4.04 4.25 4.14 1.00 14 3t↓-nc, 2a, 2z
29 Ellen YU NOR 32.61 17.13 16.48 4.29 3.93 4.04 4.18 4.18 1.00 31 3s-nc, 2z, 2a↓
30 Magdalena ZAWADZKA POL 31.99 17.19 15.80 4.14 3.75 3.93 3.86 4.07 1.00 6 2a, 3s<↓-nc, 2a
31 Anastassiya KHVAN KAZ 31.87 16.61 16.26 4.21 3.89 4.04 4.07 4.11 1.00 10 2lo+2lo, 1ze*, 2a<<, time
32 Mariya FILIPPOVA UZB 30.23 16.11 15.12 3.68 3.61 3.82 3.86 3.93 1.00 28 2z, 2a<<↓, 2f+2t
33 Paulina HRYNIEWICZ POL 30.11 16.69 15.42 3.96 3.68 3.75 3.89 4.00 2.00 11 3lo<<+2t<, ↓steps, 2a↓
34 Nevena MIHAJLOVIC SRB 29.13 15.45 13.68 3.43 3.14 3.50 3.50 3.54 0.00 1 2f+2lo, 2a<<, 2z
35 Aina Sorfina MOHD AMINUDIN MAS 27.94 13.70 14.24 3.61 3.32 3.61 3.64 3.61 0.00 21 2f+2t<, 2a<<, 1ze*
36 Sophia KAMMANN LUX 26.64 13.18 14.46 3.71 3.46 3.57 3.75 3.57 1.00 2 3s<<-nc, 2a, 2z<<↓
37 Ishita KAPOOR IND 20.17 9.06 12.00 12.11 2.93 2.79 3.07 3.18 3.18 1.00 37 2a<<↓, 2z+2lo<, 2f*


START ORDER LADIES FREE SKATE Fri OCT 6 4:15 pm local time / 10:15 am EDT

1 Ishita KAPOOR IND
2 Aina Sorfina MOHD AMINUDIN MAS
3 Sophia KAMMANN LUX
4 Nevena MIHAJLOVIC SRB
5 Paulina HRYNIEWICZ POL

6 Anastassiya KHVAN KAZ
7 Magdalena ZAWADZKA POL
8 Natalie KRATENOVA CZE
9 Ellen YU NOR
10 Mariya FILIPPOVA UZB

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

11 Daria JAKAB HUN
12 Eva IAKOVLEVA KGZ
13 Nina LETENAYOVA SVK
14 Anna IVANCENCO MDA
15 Oliwia RZEPIEL POL

16 Lisa LAGER SWE
17 Jelizaveta MINCENKO LAT
18 Ann-Christin MAROLD GER
19 Maya GORODNITSKY ISR
20 Joanna SO HKG

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

21 Hongyi CHEN CHN
22 Paulina RAMANAUSKAITE LTU
23 Noemie BODENSTEIN SUI
24 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST
25 Kim CHEREMSKY AZE

26 Chloe ING SGP
27 Aliaksandra CHEPELEVA BLR
28 Vera STOLT FIN
29 Aurora COTOP CAN
30 Heloise PITOT FRA
31 Akari MATSUBARA JPN

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

32 Eunsoo LIM KOR
33 Emmy MA USA
34 Anastasiia ARKHIPOVA UKR
35 Rino KASAKAKE JPN
36 Alena KOSTORNAIA RUS
37 Daria PANENKOVA RUS

Judges for the FS: RUS LAT CAN EST BLR FIN LTU NOR FRA

---------------------------------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #6 GDANSK, POLAND 10/4-6

Postby chuckiem » Thu Oct 05, 2017 6:47 pm

RESULTS PAIRS SHORT PROGRAM

1 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 61.00 34.75 26.25 6.79 6.39 6.64 6.50 6.50 0.00
2 Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS 59.99 34.68 25.31 6.43 6.14 6.39 6.36 6.32 0.00
3 Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT RUS 56.81 31.91 24.90 5.21 4.68 5.11 5.11 5.11 0.00
4 Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN RUS 54.43 30.88 24.55 6.21 5.86 6.11 6.29 6.21 1.00
5 Yumeng GAO / Zhong XIE CHN 53.76 29.19 24.57 6.25 5.93 6.14 6.29 6.11 0.00
6 Audrey LU / Misha MITROFANOV USA 51.53 29.48 22.05 5.50 5.14 5.64 5.61 5.68 0.00
7 Yuyao ZHANG / Ziqi JIA CHN 50.77 29.49 21.28 5.36 5.00 5.39 5.43 5.43 0.00
8 Jiaying SUI / Yunzhi GUO CHN 49.13 27.51 21.62 5.46 5.21 5.43 5.54 5.39 0.00
9 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 48.91 29.57 19.34 4.96 4.54 4.79 4.96 4.93 0.00
10 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN 47.97 27.74 21.23 5.39 5.07 5.36 5.29 5.43 1.00
11 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 47.69 26.83 20.86 20.86 5.32 4.86 5.25 5.39 5.25 0.00
12 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN 46.14 25.96 20.18 5.21 4.68 5.11 5.11 5.11 0.00
13 Alexandria YAO / Jacob SIMON USA 45.93 27.40 19.53 5.18 4.64 4.89 4.89 4.82 1.00
14 Chloe PANETTA / Steven LAPOINTE CAN 45.49 26.21 20.28 5.11 4.75 5.14 5.21 5.14 1.00
15 Isabella GAMEZ / Ton CONSUL ESP 41.88 23.19 19.69 5.00 4.61 5.00 5.04 4.96 1.00
16 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE 41.33 22.33 19.00 4.89 4.50 4.79 4.82 4.75 0.00
17 Gabrielle LEVESQUE / Pier-Alexandre HUDON CAN 40.47 23.25 18.22 4.75 4.39 4.46 4.68 4.50 1.00
18 Edita HORNAKOVA / Radek JAKUBKA CZE 39.59 22.44 17.15 4.46 4.11 4.25 4.32 4.29 0.00


START ORDER PAIRS FREE SKATE Fri Oct 6 12:35 pm local time / 6:35 am EDT

1 Gabrielle LEVESQUE / Pier-Alexandre HUDON CAN
2 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE
3 Edita HORNAKOVA / Radek JAKUBKA CZE

4 Isabella GAMEZ / Ton CONSUL ESP
5 Chloe PANETTA / Steven LAPOINTE CAN
6 Alexandria YAO / Jacob SIMON USA

*** *** *** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** *** *** ***

7 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN
8 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN
9 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER
10 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA

11 Jiaying SUI / Yunzhi GUO CHN
12 Yuyao ZHANG / Ziqi JIA CHN
13 Yumeng GAO / Zhong XIE CHN
14 Audrey LU / Misha MITROFANOV USA

*** *** *** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** *** *** ***

15 Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT RUS
16 Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN RUS
17 Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS
18 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS

Judges for FS: same as for SP

--------------------------------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #6 GDANSK, POLAND 10/4-6

Postby chuckiem » Thu Oct 05, 2017 9:11 pm

RESULTS MEN SHORT PROGRAM

1 Alexei EROKHOV RUS 78.83 43.55 35.28 7.07 6.93 7.21 7.07 7.00 0.00 2 3a, 3f+3t, 3z
2 Matteo RIZZO ITA 74.51 40.94 33.57 6.68 6.46 6.75 6.79 6.89 0.00 11 3a, 3f+3t, 3z
3 Luc ECONOMIDES FRA 71.04 38.04 33.00 6.50 6.36 6.64 6.71 6.79 0.00 10 3a-hd, 3f+3t, 3z
4 Camden PULKINEN USA 68.52 36.23 33.29 6.57 6.54 6.50 6.79 6.89 1.00 14 3a, 3f+3t↓, 3z-so
5 Igor EFIMCHUK RUS 66.48 35.05 32.43 6.61 6.39 6.50 6.54 6.39 1.00 25 3lo+3t, 3a<↓, 3z
6 Yan HAO CHN 65.64 33.78 31.86 6.36 6.11 6.50 6.39 6.50 0.00 17 2a, 3t+3t, 3z
7 Kai Xiang CHEW MAS 61.81 32.70 29.11 5.86 5.57 5.96 5.79 5.93 0.00 18 3lo+3lo, 2a, 3z
8 Jiri BELOHRADSKY CZE 61.13 31.49 29.64 6.00 5.75 5.96 5.93 6.00 0.00 12 3f+2t, 2a, 3z
9 Conrad ORZEL CAN 61.07 31.85 30.22 6.07 6.00 5.93 6.18 6.04 1.00 22 3a<<↓, 3f+3t, 3z
10 Dinh TRAN USA 60.53 31.86 28.67 5.89 5.39 5.96 5.79 5.64 0.00 15 3f+3t, 3z, 2a
11 Ivan SHMURATKO UKR 60.30 31.70 28.00 28.60 5.57 5.71 5.64 5.82 5.86 0.00 23 3f!+3t, 3z, 2z
12 Koshiro SHIMADA JPN 59.47 29.00 30.47 6.25 5.89 6.18 6.04 6.11 0.00 20 2a, 3fe+3t, 3z
13 Mark GORODNITSKY ISR 56.96 31.46 25.50 25.50 5.25 4.93 5.14 5.14 5.04 0.00 6 2a, 3f+3t-so, 3z!
14 Larry LOUPOLOVER AZE 55.59 28.99 26.60 5.43 5.07 5.25 5.39 5.46 0.00 1 3f+3t<, 3z, 2a
15 Aleksandr SELEVKO EST 54.95 26.31 29.64 5.96 5.86 5.82 5.96 6.04 1.00 8 3a<, 3f+3t<, 3z<↓
16 Kims Georgs PAVLOVS LAT 51.84 29.16 22.68 4.71 4.36 4.54 4.64 4.43 0.00 3 3f!+3t, 3z, 2a
17 Sunghoon PARK KOR 50.34 24.24 27.10 5.64 5.29 5.39 5.46 5.32 1.00 26 2f-nc, 2a, 3z, time
18 Nurullah SAHAKA SUI 50.05 24.91 26.14 5.46 5.07 5.18 5.25 5.18 1.00 24 3z, 3t+3t<<, 3a<↓
19 Denis GURDZHI GER 49.78 24.70 25.08 5.14 4.75 5.11 5.04 5.04 0.00 27 3s+3t, 1z*, 2a
20 Ryszard GURTLER POL 49.23 26.55 22.68 4.71 4.29 4.75 4.54 4.39 0.00 9 3f+2t, 2a, 3z
21 Alexander BOROVOJ HUN 48.20 22.95 25.25 5.14 4.82 5.14 5.11 5.04 0.00 21 3f<+2t, 2z, 2a
22 Erik MATYSIAK POL 46.88 22.01 24.87 5.11 4.68 5.04 5.04 5.00 0.00 28 2a, 1z*, 3t+3t
23 Artur PANIKHIN KAZ 42.22 19.82 24.40 5.04 4.68 4.79 5.07 4.82 2.00 5 3a<↓, 2s+2t*, 3z<, time
24 Jakub KRSNAK SVK 37.85 19.25 20.60 4.14 3.96 4.14 4.18 4.18 2.00 7 3t+3t<<↓, 3z<↓, 2a
25 Alp Eren OZKAN TUR 36.95 16.56 20.39 4.11 3.82 4.07 4.14 4.25 0.00 13 2a, 3lo<<+2t<, 3z<
26 Mikalai KAZLOU BLR 35.49 17.34 19.15 3.86 3.57 4.04 3.86 3.82 1.00 16 2a, 3s+combo+1t*↓
27 Milosz WITKOWSKI POL 33.63 15.38 20.25 4.25 3.75 3.93 4.14 4.18 2.00 4 3s<↓-nc, 2z, 2a↓
28 Nikhil PINGLE IND 21.91 7.77 14.14 2.93 2.64 2.82 3.00 2.75 0.00 19 2f+2t*, 2a<<, 2z<<


START ORDER MEN FREE SKATE Sat Oct 7 12 noon local time / 6 am EDT

1 Mikalai KAZLOU BLR
2 Alp Eren OZKAN TUR
3 Nikhil PINGLE IND
4 Milosz WITKOWSKI POL
5 Jakub KRSNAK SVK
6 Denis GURDZHI GER

7 Artur PANIKHIN KAZ
8 Alexander BOROVOJ HUN
9 Erik MATYSIAK POL
10 Ryszard GURTLER POL

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

11 Nurullah SAHAKA SUI
12 Larry LOUPOLOVER AZE
13 Kims Georgs PAVLOVS LAT
14 Sunghoon PARK KOR
15 Mark GORODNITSKY ISR
16 Aleksandr SELEVKO EST

17 Ivan SHMURATKO UKR
18 Koshiro SHIMADA JPN
19 Dinh TRAN USA
20 Jiri BELOHRADSKY CZE
21 Kai Xiang CHEW MAS
22 Conrad ORZEL CAN

*** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** ***

23 Camden PULKINEN USA
24 Yan HAO CHN
25 Igor EFIMCHUK RUS
26 Luc ECONOMIDES FRA
27 Matteo RIZZO ITA
28 Alexei EROKHOV RUS


Judges for the FS: JPN GER ISR HUN CHN USA ITA CZE TUR

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #6 GDANSK, POLAND 10/4-6

Postby chuckiem » Fri Oct 06, 2017 2:48 pm

RESULTS SHORT DANCE

1 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS 64.63 34.43 30.20 7.50 7.32 7.68 7.64 7.61 0.00 6
2 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS 59.03 30.86 28.17 7.04 6.82 7.14 7.04 7.18 0.00 13
3 Caroline GREEN / Gordon GREEN USA 55.43 28.84 26.59 6.79 6.46 6.64 6.64 6.71 0.00 4
4 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 54.96 30.19 24.77 6.21 6.00 6.21 6.29 6.25 0.00 18
5 Olivia McISAAC / Elliott GRAHAM CAN 53.44 29.72 23.72 5.71 5.61 6.04 6.07 6.21 0.00 17
6 Seungyun HAN / Grayson LOCHHEAD CAN 51.15 29.04 22.11 5.46 5.25 5.64 5.61 5.68 0.00 8
7 Julia WAGRET / Mathieu COUYRAS FRA 51.08 27.43 23.65 5.96 5.68 5.93 5.96 6.04 0.00 12
8 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 49.16 25.39 23.77 5.86 5.68 5.93 6.14 6.11 0.00 11
9 Wanqi NING / Chao WANG CHN 48.29 26.25 22.04 5.61 5.32 5.57 5.61 5.43 0.00 2
10 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU 46.54 25.14 21.40 5.25 5.14 5.36 5.46 5.54 0.00 16
11 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 46.05 25.95 20.10 5.04 4.79 5.11 5.11 5.07 0.00 5
12 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA 45.39 23.41 21.98 5.61 5.36 5.46 5.54 5.50 0.00 3
13 Sabrina BITTNER / Andrej LEBED GER 43.88 24.42 20.46 5.11 4.96 5.18 5.32 5.00 1.00 1
14 Olexandra BORYSOVA / Cesar ZAWADSKI POL 40.84 20.51 20.33 5.18 4.89 5.14 5.14 5.07 0.00 19
15 Yohanna BROKER / Yann THAYALAN POL 40.44 22.87 17.57 4.50 4.21 4.43 4.54 4.29 0.00 7
16 Gaukhar NAURYZOVA / Boyisangur DATIEV KAZ 39.92 23.18 16.74 4.21 3.93 4.25 4.25 4.29 0.00 15
17 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST 37.22 20.47 16.75 4.21 4.11 4.21 4.29 4.11 0.00 14
18 Lorena BUBCSO / Alfred SOREGI-NIKSZ HUN 32.69 16.58 16.11 4.14 3.93 4.04 4.11 3.93 0.00 10
19 Julia KIM / Shokhrukh SULTANOV UZB 25.25 14.05 13.20 3.29 3.18 3.32 3.43 3.29 2.00 9


START ORDER FREE DANCE Sat Oct 7 5 pm local time / 11 am EDT

1 Julia KIM / Shokhrukh SULTANOV UZB
2 Lorena BUBCSO / Alfred SOREGI-NIKSZ HUN
3 Gaukhar NAURYZOVA / Boyisangur DATIEV KAZ
4 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST

5 Yohanna BROKER / Yann THAYALAN POL
6 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE
7 Olexandra BORYSOVA / Cesar ZAWADSKI POL
8 Sabrina BITTNER / Andrej LEBED GER
9 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA

*** *** *** *** *** *** ZAMBONI *** *** *** *** *** ***

10 Wanqi NING / Chao WANG CHN
11 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU
12 Julia WAGRET / Mathieu COUYRAS FRA
13 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR
14 Seungyun HAN / Grayson LOCHHEAD CAN

15 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR
16 Olivia McISAAC / Elliott GRAHAM CAN
17 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS
18 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS
19 Caroline GREEN / Gordon GREEN USA

Judges for FS: USA FRA POL BLR KAZ RUS CAN UKR GER

--------------------------------------------------------------------------------------------


RESULTS PAIRS FREE SKATE

1 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 106.26 53.39 53.87 6.89 6.46 6.79 6.82 6.71 1.00 18
2 Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS 104.81 52.66 53.15 6.61 6.46 6.71 6.61 6.82 1.00 17
3 Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT RUS 102.37 51.91 50.46 6.50 6.07 6.25 6.43 6.29 0.00 15
4 Yumeng GAO / Zhong XIE CHN 101.35 48.99 52.36 6.50 6.32 6.61 6.61 6.68 0.00 13
5 Audrey LU / Misha MITROFANOV USA 99.12 52.27 46.85 5.96 5.68 5.86 5.89 5.89 0.00 14
6 Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN RUS 92.02 44.99 49.03 6.29 6.07 5.79 6.32 6.18 2.00 16
7 Jiaying SUI / Yunzhi GUO CHN 91.98 48.10 44.88 5.79 5.43 5.54 5.68 5.61 1.00 11
8 Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 89.73 49.29 41.44 5.29 5.11 5.14 5.25 5.11 1.00 9
9 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN 81.58 41.48 41.10 5.46 4.86 5.04 5.21 5.11 1.00 8
10 Yuyao ZHANG / Ziqi JIA CHN 81.00 40.71 40.29 5.36 4.82 5.00 5.18 4.82 0.00 12
11 Alexandria YAO / Jacob SIMON USA 80.39 42.01 39.38 5.25 4.68 4.86 5.00 4.82 1.00 6
12 Isabella GAMEZ / Ton CONSUL ESP 79.66 38.56 41.10 5.07 4.79 5.29 5.18 5.36 0.00 4
13 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN 75.91 38.60 39.31 5.25 4.86 4.57 5.00 4.89 2.00 7
14 Chloe PANETTA / Steven LAPOINTE CAN 74.34 38.79 37.55 4.86 4.54 4.50 4.89 4.68 2.00 5
15 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 71.52 35.29 39.23 5.18 4.86 4.61 5.11 4.75 3.00 10
16 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE 71.50 35.02 36.48 4.75 4.36 4.54 4.61 4.54 0.00 2
17 Gabrielle LEVESQUE / Pier-Alexandre HUDON CAN 69.99 38.18 33.81 4.46 4.00 4.14 4.46 4.07 2.00 1
18 Edita HORNAKOVA / Radek JAKUBKA CZE 59.60 31.79 30.81 4.11 3.68 3.68 4.07 3.71 3.00 3


FINAL STANDINGS - PAIRS

1 - Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 167.26 1 1
2 - Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS 164.80 2 2
3 - Anastasia POLUIANOVA / Dmitry SOPOT RUS 159.18 3 3
4 - Yumeng GAO / Zhong XIE CHN 155.11 5 4
5 - Audrey LU / Misha MITROFANOV USA 150.65 6 5
6 - Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN RUS 146.45 4 6
7 - Jiaying SUI / Yunzhi GUO CHN 141.11 8 7
8 - Talisa THOMALLA / Robert KUNKEL GER 138.64 9 8
9 - Yuyao ZHANG / Ziqi JIA CHN 131.77 7 10
10 - Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN 127.72 12 9
11 - Alexandria YAO / Jacob SIMON USA 126.32 13 11
12 - Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN 123.88 10 13
13 - Isabella GAMEZ / Ton CONSUL ESP 121.54 15 12
14 - Chloe PANETTA / Steven LAPOINTE CAN 119.83 14 14
15 - Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 119.21 11 15
16 - Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE 112.83 16 16
17 - Gabrielle LEVESQUE / Pier-Alexandre HUDON CAN 110.46 17 17
18 - Edita HORNAKOVA / Radek JAKUBKA CZE 99.19 18 18


JGPF FINALISTS and ALTERNATES

28 (15,13) 331.04 PAVLIUCHENKO / KHODYKIN RUS
26 (15,11) 307.72 PANFILOVA / RYLOV RUS
24 (09,15) 318.76 ALEXANDROVSKAYA / WINDSOR AUS
24 (13,11) 321.32 POLUIANOVA / SOPOT RUS
24 (13,11) 317.14 BOIKOVA / KOZLOVSKII RUS
22 (13,09) 320.07 GAO / XIE CHN
Alternates:
20 (15,05) 311.93 KOSTIUKOVICH / IALIN RUS
20 (11,09) 304.05 WALSH / MICHAUD CAN
14 (07,07) 293.26 LOCKLEY / PROCHNOW USA

==============================================================
Last edited by chuckiem on Fri Oct 06, 2017 4:47 pm, edited 1 time in total.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #6 GDANSK, POLAND 10/4-6

Postby chuckiem » Fri Oct 06, 2017 3:52 pm

RESULTS LADIES FREE SKATE

1 Daria PANENKOVA RUS 130.91 72.91 58.00 7.14 7.07 7.32 7.36 7.36 0.00 37 3z+3t, 3f+1lo+3s, 3lo, 3z, 3f, 2a+2t, 2a
2 Alena KOSTORNAIA RUS 128.75 70.77 57.98 7.32 7.14 7.39 7.18 7.21 0.00 36 3z, 3f+3t, 3f!+2t+2t, 3s+3t, 3lo, 2a, 2a
3 Rino KASAKAKE JPN 111.55 58.31 53.00 53.24 6.96 6.50 6.71 6.64 6.46 0.00 35 2f, 3ze, 2a+3t+2t, 3f, 3s, 2a+3t, 3lo
4 Akari MATSUBARA JPN 105.24 56.54 49.70 6.39 6.07 6.32 6.25 6.04 1.00 31 3z+3t, 3f!<, 3lo, 3z<<↓, 2a+2t, 3s+3t+2t, 2a
5 Eunsoo LIM KOR 103.98 53.69 51.29 6.64 6.14 6.39 6.46 6.43 1.00 32 3z+3t, 3f!, 2a+2t<<, 3lo, 3z+2t, 3s↓, 2a+2t*+reo
6 Emmy MA USA 103.54 50.99 52.55 6.54 6.39 6.57 6.64 6.71 0.00 33 3lo<+2t+2lo<, 3z+1lo<<, 3f+2t, 2a, 3lo, 3z, 2a
7 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 95.69 51.07 44.62 5.75 5.39 5.57 5.61 5.57 0.00 24 3t+3t, 3z, 2a, 3z+2t, 3s+2t+1lo, 2fe, 2a<
8 Anastasiia ARKHIPOVA UKR 94.87 45.78 49.09 6.14 6.14 6.11 6.18 6.11 0.00 34 3t+3t<, 3z, 1f, 3s+2t, 2lo, 2a+1lo+3s<, 2a
9 Hongyi CHEN CHN 90.61 50.91 39.70 5.21 4.71 5.11 4.89 4.89 0.00 21 2a<+3t, 3s+2lo, 3z<+2t+2lo, 3t, 3s, 3lo<, 2a
10 Ann-Christin MAROLD GER 90.21 51.04 40.17 5.21 4.71 5.11 5.07 5.00 1.00 18 3z+2t, 3t+2t, 2z, 3s, 3lo, 2a+1lo+3s, 3z<<↓
11 Vera STOLT FIN 86.10 45.74 40.36 40.36 5.18 4.86 4.96 5.18 5.04 0.00 28 3z+3t, 3lo, 3z, 3s, 3s+2t, 1a, 2a+2t+seq+1lo*
12 Aurora COTOP CAN 84.94 41.65 44.29 5.71 5.43 5.36 5.79 5.39 1.00 29 3f<<, 2a+3t↓, 3z, 3lo, 2a, 2t+1t, 3s+2t
13 Aliaksandra CHEPELEVA BLR 76.63 36.05 40.58 40.58 5.29 4.96 5.00 5.11 5.00 0.00 27
14 Noemie BODENSTEIN SUI 76.45 39.45 40.00 5.39 4.89 4.86 5.00 4.86 3.00 23
15 Chloe ING SGP 74.52 33.36 42.16 5.21 5.00 5.29 5.39 5.46 1.00 26
16 Paulina RAMANAUSKAITE LTU 73.78 35.63 4.00 40.15 5.29 4.89 4.82 5.14 4.96 2.00 22
17 Lisa LAGER SWE 72.45 36.52 37.93 5.07 4.50 4.68 4.82 4.64 2.00 16
18 Oliwia RZEPIEL POL 71.70 36.48 36.22 4.68 4.39 4.57 4.50 4.50 1.00 15
19 Joanna SO HKG 70.00 32.55 38.45 5.18 4.50 4.75 4.89 4.71 1.00 20
20 Maya GORODNITSKY ISR 68.80 32.35 36.45 4.75 4.46 4.57 4.61 4.39 0.00 19
21 Heloise PITOT FRA 66.55 21.81 44.74 5.61 5.46 5.32 5.75 5.82 0.00 30
22 Kim CHEREMSKY AZE 66.28 25.86 40.42 5.04 4.86 5.04 5.11 5.21 0.00 25
23 Jelizaveta MINCENKO LAT 65.28 26.40 39.88 5.29 4.82 4.86 5.07 4.89 1.00 17
24 Natalie KRATENOVA CZE 64.17 34.26 32.91 4.50 3.82 4.00 4.25 4.00 3.00 8
25 Daria JAKAB HUN 64.08 30.45 34.63 4.54 4.07 4.39 4.36 4.29 1.00 11
26 Anna IVANCENCO MDA 61.75 29.18 34.57 4.75 4.14 4.11 4.29 4.32 2.00 14
27 Ellen YU NOR 61.39 30.09 33.30 4.39 3.96 4.07 4.21 4.18 2.00 9
28 Magdalena ZAWADZKA POL 61.25 29.65 31.60 4.25 3.75 3.86 4.00 3.89 0.00 7
29 Paulina HRYNIEWICZ POL 59.93 28.55 31.38 4.11 3.64 3.86 3.93 4.07 0.00 5
30 Nina LETENAYOVA SVK 59.03 24.54 35.49 4.46 4.32 4.36 4.50 4.54 1.00 13
31 Anastassiya KHVAN KAZ 54.94 22.70 32.24 4.11 3.75 4.04 4.11 4.14 0.00 6
32 Eva IAKOVLEVA KGZ 53.87 24.81 30.06 4.00 3.57 3.75 3.93 3.54 1.00 12
33 Aina Sorfina MOHD AMINUDIN MAS 53.33 24.50 29.83 3.93 3.50 3.71 3.75 3.75 1.00 2
34 Mariya FILIPPOVA UZB 50.01 22.22 28.79 3.71 3.39 3.50 3.71 3.68 1.00 10
35 Ishita KAPOOR IND 48.00 24.08 23.92 3.07 2.64 3.07 3.14 3.04 0.00 1
36 Nevena MIHAJLOVIC SRB 47.98 22.77 27.21 3.57 3.18 3.43 3.36 3.46 2.00 4
37 Sophia KAMMANN LUX 41.31 15.13 28.18 3.64 3.36 3.29 3.79 3.54 2.00 3


FINAL STANDINGS, LADIES:

1 - Alena KOSTORNAIA RUS 197.91 1 2
2 - Daria PANENKOVA RUS 196.55 2 1
3 - Rino KASAKAKE JPN 170.90 3 3
4 - Eunsoo LIM KOR 162.58 4 5
5 - Emmy MA USA 155.95 6 6
6 - Akari MATSUBARA JPN 154.34 7 4
7 - Anastasiia ARKHIPOVA UKR 152.51 5 8
8 - Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 138.12 14 7
9 - Aurora COTOP CAN 133.64 8 12
10 - Hongyi CHEN CHN 133.22 13 9
11 - Vera STOLT FIN 130.10 10 11
12 - Ann-Christin MAROLD GER 128.02 21 10
13 - Aliaksandra CHEPELEVA BLR 119.44 12 13
14 - Chloe ING SGP 117.64 11 15
15 - Noemie BODENSTEIN SUI 117.16 16 14
16 - Paulina RAMANAUSKAITE LTU 115.52 15 16
17 - Lisa LAGER SWE 110.93 20 17
18 - Heloise PITOT FRA 110.58 9 21
19 - Joanna SO HKG 109.93 19 19
20 - Maya GORODNITSKY ISR 109.38 18 20
21 - Oliwia RZEPIEL POL 108.56 23 18
22 - Kim CHEREMSKY AZE 106.91 17 22
23 - Jelizaveta MINCENKO LAT 102.61 22 23
24 - Daria JAKAB HUN 99.92 25 25
25 - Natalie KRATENOVA CZE 98.10 28 24
26 - Anna IVANCENCO MDA 96.05 27 26
27 - Nina LETENAYOVA SVK 95.25 24 30
28 - Ellen YU NOR 94.00 29 27
29 - Magdalena ZAWADZKA POL 93.24 30 28
30 - Paulina HRYNIEWICZ POL 90.04 33 29
31 - Eva IAKOVLEVA KGZ 89.66 26 32
32 - Anastassiya KHVAN KAZ 86.81 31 31
33 - Aina Sorfina MOHD AMINUDIN MAS 81.27 35 33
34 - Mariya FILIPPOVA UZB 80.24 32 34
35 - Nevena MIHAJLOVIC SRB 77.11 34 36
36 - Ishita KAPOOR IND 68.17 37 35
37 - Sophia KAMMANN LUX 67.95 36 37


So far, here are the ladies who have made the JGPF:

30 (15,15) 394.01 Alexandra TRUSOVA RUS
28 (15,13) 382.35 Daria PANENKOVA RUS
26 (15,11) 362.25 Anastasia TARAKANOVA RUS

Most likely, Russia will send Alena KOSTORNAIA (15) and Sofia SAMODUROVA (15) to Italy next week.
They will face off against Nana ARAKI (13) and Rika KIHIRA (13) as well as two Koreans with 9 points.

The Russians can qualify two more JGPF spots, but at least one will go to a Japanese lady.
Mako Yamashita is currently on the bubble with 24 points (11,13) and 356.79 cumulative points.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #6 GDANSK, POLAND 10/4-6

Postby chuckiem » Sat Oct 07, 2017 8:43 pm

RESULTS MEN FREE SKATE

1 Alexei EROKHOV RUS 143.06 73.70 70.36 7.29 6.86 6.96 7.14 6.93 1.00 28 4t+2t, 4s<↓, 1a, 45, 3z+1lo+2s, 3lo, 3f+3t, 3z
2 Camden PULKINEN USA 140.83 71.29 69.54 7.04 6.61 7.04 7.04 7.04 0.00 23 3z+1lo+3s, 3a+2t, 2f+3t, 3a, 3z, 1lo, 3f, 2a
3 Conrad ORZEL CAN 134.98 71.62 64.36 6.64 6.00 6.64 6.54 6.36 1.00 22 3a+2t, 4t+3t, 2a, 3lo, 4t<↓, 2a, 3z+1lo<+3s, 3f
4 Koshiro SHIMADA JPN 130.49 66.27 64.22 6.54 6.11 6.68 6.57 6.46 0.00 18 3s, 3z+3t, 3lo, 2a+2t+2lo, 3f!, 3s+2t, 3z, 2a
5 Igor EFIMCHUK RUS 127.96 61.40 66.56 6.75 6.50 6.71 6.75 6.57 0.00 25 3t, 3a+2t, 3a, 1z, 3lo, 3z, 3f, 2a^2a
6 Luc ECONOMIDES FRA 124.92 61.54 6.00 66.38 6.61 6.54 6.36 6.79 6.89 3.00 26 3a↓, 3z+1lo+2s, 3a+3t<↓, 3s+2t, 3z!↓, 3f, 3lo, 2a
7 Jiri BELOHRADSKY CZE 120.39 59.47 62.92 6.39 6.07 6.46 6.29 6.25 2.00 20 3z+2t, 2a, 3f, 3t+1lo+3s, 3z↓, 2lo+2t, 3lo, 2a
8 Aleksandr SELEVKO EST 119.32 60.24 59.08 5.89 5.64 6.04 5.93 6.04 0.00 16 1a, 3lo, 3z, 3f+2t+2lo, 3s, 3z+2t, 3t+3t<, 2a
9 Mark GORODNITSKY ISR 118.33 62.25 56.08 5.61 5.36 5.71 5.68 5.68 0.00 15 2a, 3f+3t, 3z+2t, 3lo, 3z!, 3s, 3f, 2a+1lo<+2f
10 Matteo RIZZO ITA 118.28 54.14 64.14 6.50 6.21 6.25 6.54 6.57 0.00 27 3z, 3z, 2z, 1a, 3f+1lo+3s, 3lo+3t<, 3a+rep, 2a
11 Yan HAO CHN 116.92 53.06 64.86 6.61 6.32 6.39 6.61 6.50 1.00 24 2a, 3z+3t, 3lo↓, 2z, 3f!, 3lo+t, 3s, 2a+1lo<+2f
12 Dinh TRAN USA 112.38 53.74 58.64 5.96 5.61 5.93 6.00 5.82 0.00 19 3z+2t, 3f+3t<<, 2lo, 2a, 3f, 3z, 3s, 2a+2lo<+2s
13 Kai Xiang CHEW MAS 110.12 53.62 57.50 5.82 5.57 5.86 5.75 5.75 1.00 21 2a, 3z, 3lo+3lo<↓, 3z+2t, 3fe, 3s, 2z, 2a+2t+2lo
14 Nurullah SAHAKA SUI 107.76 54.00 55.76 5.46 5.46 5.61 5.64 5.71 2.00 11 3s, 3z+2t, 3z, 3a<↓, 3lo↓, 3t, 3s+1lo<+2s, 2a
15 Sunghoon PARK KOR 105.68 54.18 53.50 5.50 5.21 5.36 5.39 5.29 2.00 14
16 Kims Georgs PAVLOVS LAT 100.20 52.34 47.86 4.79 4.57 4.93 4.82 4.82 0.00 13
17 Ivan SHMURATKO UKR 96.31 46.87 51.44 5.18 4.93 5.18 5.29 5.14 2.00 17
18 Erik MATYSIAK POL 95.39 47.23 49.16 5.07 4.61 5.04 5.00 4.86 1.00 9
19 Artur PANIKHIN KAZ 94.81 50.23 46.58 4.93 4.29 4.71 4.79 4.57 2.00 7
20 Larry LOUPOLOVER AZE 92.11 42.89 50.22 5.29 4.86 4.93 5.07 4.96 1.00 12
21 Ryszard GURTLER POL 90.43 45.01 45.42 4.71 4.36 4.64 4.61 4.39 0.00 10
22 Denis GURDZHI GER 88.14 42.62 47.52 4.89 4.54 4.61 4.86 4.86 2.00 6
23 Milosz WITKOWSKI POL 83.24 41.60 41.64 4.25 3.82 4.32 4.18 4.25 0.00 4
24 Alexander BOROVOJ HUN 82.34 38.54 46.80 4.86 4.54 4.54 4.82 4.64 3.00 8
25 Jakub KRSNAK SVK 69.70 33.48 37.22 3.89 3.61 3.61 3.82 3.68 1.00 5
26 Alp Eren OZKAN TUR 63.24 27.68 36.56 3.82 3.50 3.68 3.71 3.57 1.00 2
27 Mikalai KAZLOU BLR 61.91 31.41 34.50 3.64 3.46 3.18 3.54 3.43 4.00 1
28 Nikhil PINGLE IND 42.20 16.90 26.30 2.75 2.43 2.54 2.82 2.61 1.00 3



FINAL STANDINGS MEN


1 - Alexei EROKHOV RUS 221.89 1 1
2 - Camden PULKINEN USA 209.35 4 2
3 - Conrad ORZEL CAN 196.05 9 3
4 - Luc ECONOMIDES FRA 195.96 3 6
5 - Igor EFIMCHUK RUS 194.44 5 5
6 - Matteo RIZZO ITA 192.79 2 10
7 - Koshiro SHIMADA JPN 189.96 12 4
8 - Yan HAO CHN 182.56 6 11
9 - Jiri BELOHRADSKY CZE 181.52 8 7
10 - Mark GORODNITSKY ISR 175.29 13 9
11 - Aleksandr SELEVKO EST 174.27 15 8
12 - Dinh TRAN USA 172.91 10 12
13 - Kai Xiang CHEW MAS 171.93 7 13
14 - Nurullah SAHAKA SUI 157.81 18 14
15 - Ivan SHMURATKO UKR 156.61 11 17
16 - Sunghoon PARK KOR 156.02 17 15
17 - Kims Georgs PAVLOVS LAT 152.04 16 16
18 - Larry LOUPOLOVER AZE 147.70 14 20
19 - Erik MATYSIAK POL 142.27 22 18
20 - Ryszard GURTLER POL 139.66 20 21
21 - Denis GURDZHI GER 137.92 19 22
22 - Artur PANIKHIN KAZ 137.03 23 19
23 - Alexander BOROVOJ HUN 130.54 21 24
24 - Milosz WITKOWSKI POL 116.87 27 23
25 - Jakub KRSNAK SVK 107.55 24 25
26 - Alp Eren OZKAN TUR 100.19 25 26
27 - Mikalai KAZLOU BLR 97.40 26 27
28 - Nikhil PINGLE IND 64.11 28 28


JGPF QUALIFIERS TO DATE


30 (15,15) 454.68 Alexei EROKHOV RUS
30 (15,15) 434.85 Alexei KRASNOZHON USA
28 (15,13) 413.15 Camden PULKINEN USA

then there are two on the bubble:
24 (15,09) 411.05 Mitsuki SUMOTO JPN
24 (13,11) 416.10 Makar IGNATOV RUS

and three more with 22 points (9+13)

Next week we have Torgashev with 13 points, Hiwatashi and Murashov with 11, and Rizzo with 5. Rizzo is capable of scoring 225 points and if he did that in Italy, he still couldn't make the final with 20 points, but he sure could be a spoiler and help those bubble sitters.

Pavlov could be more on his game now and could be a spoiler, too.


Samoilov is an unknown factor---couldn't find any info about him.

========================================================================

FREE DANCE RESULTS


1 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS 86.15 39.32 46.83 7.75 7.57 7.82 7.89 8.00 0.00 18
2 Caroline GREEN / Gordon GREEN USA 75.80 33.75 42.05 7.00 6.93 7.00 7.11 7.00 0.00 19
3 Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS 74.82 30.59 44.23 7.36 7.29 7.32 7.50 7.39 0.00 17
4 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 72.15 34.77 37.38 6.25 6.00 6.25 6.29 6.36 0.00 13
5 Seungyun HAN / Grayson LOCHHEAD CAN 69.40 34.83 34.57 5.79 5.50 5.93 5.79 5.79 0.00 14
6 Olivia McISAAC / Elliott GRAHAM CAN 68.96 32.53 36.43 5.86 5.89 6.11 6.32 6.18 0.00 16
7 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 67.23 28.89 39.34 6.71 6.46 6.39 6.68 6.54 1.00 15
8 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA 66.42 33.60 32.82 5.46 5.25 5.39 5.64 5.61 0.00 9
9 Wanqi NING / Chao WANG CHN 66.12 32.56 33.56 5.75 5.36 5.75 5.61 5.50 0.00 10
10 Julia WAGRET / Mathieu COUYRAS FRA 63.50 28.42 35.08 5.82 5.61 5.96 5.96 5.89 0.00 12
11 Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU 62.02 29.66 32.36 5.39 5.18 5.46 5.54 5.39 0.00 11
12 Gaukhar NAURYZOVA / Boyisangur DATIEV KAZ 60.55 31.96 28.59 4.71 4.50 4.64 5.04 4.93 0.00 3
13 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 59.28 28.57 30.71 5.11 4.82 5.21 5.21 5.25 0.00 6
14 Olexandra BORYSOVA / Cesar ZAWADSKI POL 58.55 28.03 30.52 5.14 5.00 5.07 5.18 5.04 0.00 7
15 Sabrina BITTNER / Andrej LEBED GER 57.53 27.46 31.07 5.21 5.00 5.14 5.36 5.18 1.00 8
16 Yohanna BROKER / Yann THAYALAN POL 57.08 28.58 28.50 4.79 4.64 4.82 4.79 4.71 0.00 5
17 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST 50.45 25.20 25.25 4.43 4.11 4.07 4.29 4.14 0.00 4
18 Lorena BUBCSO / Alfred SOREGI-NIKSZ HUN 40.90 17.08 24.80 24.82 4.18 3.93 4.21 4.25 4.11 1.00 2
19 Julia KIM / Shokhrukh SULTANOV UZB 26.62 12.49 18.13 3.14 2.86 2.96 3.11 3.04 4.00 1



FINAL STANDINGS ICE DANCE

1 - Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS 150.78 1 1
2 - Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV RUS 133.85 2 3
3 - Caroline GREEN / Gordon GREEN USA 131.23 3 2
4 - Olivia McISAAC / Elliott GRAHAM CAN 122.40 5 6
5 - Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 122.19 4 7
6 - Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 121.31 8 4
7 - Seungyun HAN / Grayson LOCHHEAD CAN 120.55 6 5
8 - Julia WAGRET / Mathieu COUYRAS FRA 114.58 7 10
9 - Wanqi NING / Chao WANG CHN 114.41 9 9
10 - Emma GUNTER / Caleb WEIN USA 111.81 12 8
11 - Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA LTU 108.56 10 11
12 - Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 105.33 11 13
13 - Sabrina BITTNER / Andrej LEBED GER 101.41 13 15
14 - Gaukhar NAURYZOVA / Boyisangur DATIEV KAZ 100.47 16 12
15 - Olexandra BORYSOVA / Cesar ZAWADSKI POL 99.39 14 14
16 - Yohanna BROKER / Yann THAYALAN POL 97.52 15 16
17 - Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST 87.67 17 17
18 - Lorena BUBCSO / Alfred SOREGI-NIKSZ HUN 73.59 18 18
19 - Julia KIM / Shokhrukh SULTANOV UZB 51.87 19 19



JGPF QUALIFIERS TO DATE

30 (15+15) 295.44 CARREIRA / PONOMARENKO USA
28 (13+15) 294.42 SKOPTCOVA / ALESHIN RUS
28 (13+15) 289.22 LAJOIE / LAGHA CAN
28 (15+13) 285.96 SHEVCHENKO / EREMENKO RUS

On the bubble:
24 (11+13) 283.56 KONKINA / YAKUSHEV RUS
24 (11+13) 265.65 KHUDAIBERDIEVA / NAZAROV RUS

Next week, POLISCHUK /VAKHNOV with 15 points will surely take one of the two remaining spots.
The question is will Russia really send USHAKOVA / NEKRASOV with 11 points, or instead go with SHPILEVAYA / SMIRNOV with 13 points.

U/N would go in with more points toward total points (to settle the inevitable tiebreaker with the bubblesitters), but SS would have 26 points and wouldn't need a tiebreaker.

There doesn't appear to be any really threatening competition for either S/S or U/N.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests