2017 JGP #3 - RIGA, LATVIA 9/6-9

2017 JGP #3 - RIGA, LATVIA 9/6-9

Postby chuckiem » Tue Aug 08, 2017 9:50 pm

This is the first of four events to include PAIRS. The MEN and LADIES fields are larger than they were in the first two events.

MEN

1 Darian KAPTICH AUS
2 Yakau ZENKO BLR
3 Alexander ZLATKOV BUL
4 Corey CIRCELLI CAN
5 Matyas BELOHRADSKY CZE
6 Mihhail SELEVKO EST
7 Maxence COLLET FRA
8 Isaak DROYSEN GER
9 Josh BROWN GBR
10 Alexander BOROVOJ HUN
11 Samuel McALLISTER IRL
12 Yuto KISHINA JPN
13 Mitsuki SUMOTO JPN
14 Nikita MANKO KAZ
15 Kims Georgs PAVLOVS LAT
16 Daniels ROSCIKS LAT
17 Igors TATARINOVS LAT
18 Kai Xiang CHEW MAS
19 Jaeseok KYEONG KOR
20 Makar IGNATOV RUS
21 Roman SAVOSIN RUS
22 Evan WRENSCH RSA
23 Nikolai MAJOROV SWE
24 Ivan PAVLOV UKR
25 Tomoki HIWATASHI USA reinstated Aug 18
26 Maxim NAUMOV USA

WITHDRAWN: Jules Vince ALPE PHI

This is the second event for KAPTICH (AUS), KISHINA (JPN) and SAVOSIN (RUS). If the latter medaled in his first event (as he did last season), he will be looking to punch a ticket to the JGPF here.

Recent Competition Results *=recent update
*196.20 (68.68+127.52) Roman ZAVOSIN (RUS) JGP AUS - 2nd *
*182.48 (59.99+122.49) Yuto KISHINA (JPN) JGP AUS - 5th *
175.09 (60.40+114.69) Maxim NAUMOV (USA) - Philadelphia INTL (ISU event)
170.99 (60.54+110.45) Corey CIRCELLI (CAN) - Minto

2016-2017 Seasons Best
202.07 Ivan PAVLOV (UKR) Euros 2017
195.74 Mitsuki SUMOTO (JPN) - JGP GER 2016
192.60 Matyas BELOHRADSKY (CZE) - JGP RUS 2016



LADIES

1 Katie PASFIELD AUS
2 Kim CHEREMSKY AZE
3 Lizaveta MALINOUSKAYA BLR replacing Hanna PAROSHYNA
4 Presiyana DIMITROVA BUL replacing Eliza PANCHEVA
5 Alison SCHUMACHER CAN
6 Haley YAO TPE
7 Klara STEPANOVA CZE replacing Natalie KRATENOVA
8 Nastasya EREMINA EST
9 Viveca LINDFORS FIN
10 Kristina ISAEV GER
11 Anna LITVINENKO GBR
12 Hiu Yau CHOW HKG
13 Dora NAGY HUN replacing Julia BATORI
14 Kristin Valdis ORNOLFSDOTTIR ISL
15 Sophie ABRAMS ISR
16 Rika KIHIRA JPN
17 Yuhana YOKOI JPN
18 Zhansaya ADYKHANOVA KAZ
19 Polina ANDREJEVA LAT
20 Anete LACE LAT
21 Arina SOMOVA LAT
22 Greta MORKYTE LTU replacing Paulina RAMANAUSKAITE
23 Aneeta LINGAM MAS
24 Natalia PAULIN MEX
25 Ellen YU NOR
26 Diane Gabrielle PANLILIO PHI
27 Hyun Soo LEE KOR
28 Alisa FEDICHKINA RUS
29 Daria PANENKOVA RUS
30 Cassandra JOHANSSON SWE
31 Thita LAMSAM THA
32 Ilayda BAYAR TUR
33 Anastasiia ARKHIPOVA UKR
34 Ashley LIN USA
35 Emmy MA USA

NOTE: Yunkyung KAM KOR withdrawn, no replacement

Second event for ABRAMS (ISR)

Recent Competition Results

183.06 (60.26, 122.80) Rika KIHIRA (JPN) Asian Open - landed clean 3a in FS
171.34 (55.77, 115.57) Emmy MA (USA) Glacier Falls
166.40 (54.14, 112.26) Ashley LIN (USA) Cannon Open
165.88 (60.77, 105.11) Yun Kyung KAM (KOR) Korean Challenge
160.49 (56.09, 104.40) Alison SCHUMACHER (CAN) Minto
154.80 (53.27, 101.53) Hyun Soo LEE (KOR) Korean Challenge

2016-2017 Seasons Best
165.25 Alisa FEDICHKINA (RUS) JGP JPN 2016
151.37 Viveca LINDFORS (FIN) Tallinn Challenge 2016

Other Results
148.22 (50.92+97.30) Yohana YOKOI (JPN) JGP JPN 2014
Daria PANENKOVA won 2017 SOFIA CUP Junior event, score unknown.

PAIRS

1 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS
2 Chloe CHOINARD / Mathieu OSTIGUY CAN
3 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN
4 Edita HORNAKOVA / Radek JAKUBKA CZE
5 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA
6 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN
7 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS
8 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS
9 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS replacing Daria KVARTALOVA / Alexei SVIATCHENKO
10 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE
11 Anastasiia SMIRNOVA / Artem DARENSKYI UKR
12 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA

New Teams: CHOINARD / OSTIGUY (CAN), HORNAKOVA / JAKUBKA (CZE), PANFILOVA / RYLOV (RUS), SMIRNOVA / DARENSKYI (UKR)

NOTE: WITHDRAWN, no replacement: Hailey Esther KOPS / Artem TSOGLIN ISR, Su Yeon KIM / Hyungtae KIM KOR

Recent Competition Results * = new addition

148.72 (53.65+95.07) WALSH / MICHAUD (CAN) - Minto
143.01* (50.56+92.45)* LOCKLEY / PROCHNOW (USA) - Chicago Pairs/Dance Comp 2017 *
121.22 * (40.68+80.54)*CHOUINARD / OSTIGUY - Quebec Summer Championships *
111.16 (43.88+67.29) CRAFOORD / CRAFOORD (SWE) - LA Open


2016-2017 Seasons Best

164.10 ALEXANDROVSKAYA / WINDSOR (AUS) WJC 2017
161.93 BOIKOVA / KOZLOVSKII (RUS) WJC 2017
137.35 AKHANTEVA / KOLESOV (RUS) JGP CZE 2016
120.19 MIURA / ICHIHASHI (JPN) WJC 2017
114.68 HAMON / STREKALIN (FRA) WJC 2017

ICE DANCE

1 Jessica PALFREYMAN / Charlton DOHERTY AUS
2 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR
3 Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV BUL
4 Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO CAN
5 Valerie TAILLEFER / Jason CHAN CAN
6 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST
7 Loica DEMOUGEOIT / Theo LEMERCIER FRA
8 Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER GER
9 Shira ICHILOV / Vadim DAVIDOVICH ISR
10 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS replacing Eva KUTS / Dmitrii MIKHAILOV
11 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS
12 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR
13 Caroline GREEN / Gordon GREEN USA
14 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA

NOTE: WITHDRAWN, no replacement: Utana YOSHIDA / Takumi SUGIYAMA JPN, Leticia MARSH / Eliot VERBURG GBR, Megumi TSUTSUMI / Devin DICKEY MEX

Second event for PALFREYMAN / DOHERTY (AUS)

New teams: SIDARENKA / YALENICH (BLR), PUCCI / OJALA (EST), MATTHAEI / PFISTERER (GER)

Based on past performance, it would appear that SPHILEVAYA / SHMIRNOV (RUS), who placed 4th at the WJC, should easily win gold. SHEVCHENKO / EREMENKO also look strong for a medal. After that, it's a free-for-all for the remaining medal. Check out the recent results and SBs for the contenders.

Recent Competition Results

132.86 (58.00+74.86) GREEN / GREEN (USA) - LAKE PLACID INTL JRS 2017
121.06*(48.78+72.28) *TAILLEFER / CHAN (CAN) - *QUEBEC 2017
118.51 (53.68+64.83) DEMOUGEOT / LE MERCIER (FRA) - SUMMER CUP 2017
118.36*(53.86+64.50)* FABBRI / PIETRANTONI0 (CAN) -* QUEBEC 2017
114.05*(46.38+67.67) *ICHILOVA / DAVIDOVICH (ISR)- JGP AUT 2017 6th
111.92 (45.25+66.67) GUNTER / WEIN (USA) - LAKE PLACID INTL JRS 2017
82.68 (33.53+44.93) PALFREYMAN / DOHERTY (AUS) - JGP AUS 2017 8th

2016-2017 Seasons Best
152.66 SHPILEVAYA /SMIRNOV (RUS) WJC 2017
141.67 SHEVCHENKO / EREMENKO (RUS) JGP RUS 2016
131.23 GOLUBTSOVA / BELOBROV (UKR) JGP GER 2016
95.60 BOZHILOVA / GEORGIEV (BUL) JGP RUS 2016
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #3 - RIGA, LATVIA 9/6-9

Postby chuckiem » Mon Sep 04, 2017 4:20 pm

Review the rosters for the most recent updates.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #3 - RIGA, LATVIA 9/6-9

Postby chuckiem » Wed Sep 06, 2017 9:09 pm

START ORDER LADIES SHORT PROGRAM Thu Sept 7 10:45 am local time / 3:45 am EDT

1 Kim CHEREMSKY AZE
2 Klara STEPANOVA CZE
3 Sophie ABRAMS ISR
4 Dora NAGY HUN
5 Kristin Valdis ORNOLFSDOTTIR ISL

6 Alisa FEDICHKINA RUS
7 Natalia PAULIN MEX
8 Daria PANENKOVA RUS
9 Cassandra JOHANSSON SWE
10 Anastasiia ARKHIPOVA UKR
11 Ashley LIN USA

** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** **

12 Haley YAO TPE
13 Kristina ISAEV GER
14 Viveca LINDFORS FIN
15 Alison SCHUMACHER CAN
16 Polina ANDREJEVA LAT
17 Anna LITVINENKO GBR

18 Hiu Yau CHOW HKG
19 Aneeta LINGAM MAS
20 Ilayda BAYAR TUR
21 Ellen YU NOR
22 Diane Gabrielle PANLILIO PHI
23 Hyun Soo LEE KOR

** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** **

24 Arina SOMOVA LAT
25 Anete LACE LAT
26 Thita LAMSAM THA
27 Katie PASFIELD AUS
28 Rika KIHIRA JPN
29 Greta MORKYTE LTU

30 Presiyana DIMITROVA BUL
31 Yuhana YOKOI JPN
32 Emmy MA USA
33 Zhansaya ADYKHANOVA KAZ
34 Nastasya EREMINA EST
35 Lizaveta MALINOUSKAYA BLR

Tech Team
REF Blanc-SUI
TC Olsen-NOR
TS Peace-CAN
ATS Krigsman-NED

Judges: TUR JPN FIN HUN NOR EST ISL MEX LAT

--------------------------------------------------------------------

START ORDER PAIRS SHORT PROGRAM Thu Sept 7 3:55 pm local time / 8:55 am EDT

1 Chloe CHOINARD / Mathieu OSTIGUY CAN
2 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE
3 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS
4 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN

5 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS
6 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS
7 Anastasiia SMIRNOVA / Artem DARENSKYI UKR
8 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS

** ** ** ** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** ** ** ** **

9 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA
10 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA
11 Edita HORNAKOVA / Radek JAKUBKA CZE
12 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN


Tech Team
REF Abele-LAT
TC Tauchmanova-CZE
TS Leblanc-CAN
ATS Jakupcevic Marinkovic-CRO

Judges: SUI CZE FIN AUS JPN RUS GER CAN ISL

--------------------------------------------------------------------------------

START ORDER MEN SHORT PROGRAM Thu Sept 7 6:10 pm local time / 11:10 am EDT

1 Nikolai MAJOROV SWE
2 Maxim NAUMOV USA
3 Corey CIRCELLI CAN
4 Evan WRENSCH RSA
5 Isaak DROYSEN GER

6 Mihhail SELEVKO EST
7 Yuto KISHINA JPN
8 Mitsuki SUMOTO JPN
9 Roman SAVOSIN RUS
10 Josh BROWN GBR

** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** **

11 Nikita MANKO KAZ
12 Maxence COLLET FRA
13 Jaeseok KYEONG KOR
14 Tomoki HIWATASHI USA
15 Darian KAPTICH AUS

16 Makar IGNATOV RUS
17 Samuel McALLISTER IRL
18 Igors TATARINOVS LAT
19 Kims Georgs PAVLOVS LAT
20 Alexander ZLATKOV BUL

** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** **

21 Alexander BOROVOJ HUN
22 Kai Xiang CHEW MAS
23 Matyas BELOHRADSKY CZE
24 Yakau ZENKO BLR
25 Daniels ROSCIKS LAT
26 Ivan PAVLOV UKR


Tech Team
REF Ristanen-FIN
TC Rist-GER
TS Dimitrenko-UKR
ATS Drnzikova-SVK

Judges: KAZ GBR FRA KOR USA BUL GER SWE UKR

==============================================================

START ORDER SHORT DANCE Fri Sept 8 10:15 am local time / 3:15 am EDT

1 Loica DEMOUGEOIT / Theo LEMERCIER FRA
2 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR
3 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS
4 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS

5 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA
6 Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO CAN
7 Valerie TAILLEFER / Jason CHAN CAN
8 Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV BUL
9 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST

** ** ** ** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** ** ** ** **

10 Jessica PALFREYMAN / Charlton DOHERTY AUS
11 Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER GER
12 Caroline GREEN / Gordon GREEN USA
13 Shira ICHILOV / Vadim DAVIDOVICH ISR
14 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR

Tech Team
REF Hunter-CAN
TC Wolter-GER
TS Rey-USA
ATS Lyapina-RUS

Judges: BUL BLR UKR RUS FRA USA GER CAN EST

------------------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #3 - RIGA, LATVIA 9/6-9

Postby chuckiem » Thu Sep 07, 2017 5:57 pm

RESULTS LADIES SHORT PROGRAM

1 Daria PANENKOVA RUS 66.65 39.70 26.95 6.86 6.68 6.75 6.79 6.61 0.00 8 3f+3t, 3z, 2a
2 Alisa FEDICHKINA RUS 63.48 37.00 26.48 6.57 6.39 6.71 6.64 6.79 0.00 6 2a, 3f+3t, 3z
3 Emmy MA USA 59.92 32.60 27.32 6.64 6.68 6.86 6.86 7.11 0.00 32 3z, 3f+2t, 2a
4 Alison SCHUMACHER CAN 55.64 31.18 24.46 6.29 5.96 6.07 6.25 6.00 0.00 15 3z!, 3f+2t, 2a
5 Yuhana YOKOI JPN 55.19 29.98 25.21 6.50 6.00 6.32 6.32 6.36 0.00 31 3f+3t, 2a, 2z
6 Rika KIHIRA JPN 55.05 28.77 27.28 6.93 6.75 6.68 6.89 6.86 1.00 28 2a, 3f+combo+2t*+3z↓
7 Hyun Soo LEE KOR 54.64 31.88 22.76 5.89 5.43 5.75 5.75 5.64 0.00 23 3f+2t, 3z, 2a
8 Ashley LIN USA 54.57 30.06 24.51 6.00 5.93 6.21 6.25 6.25 0.00 11 2a, 3f+3t, 3ze
9 Anastasiia ARKHIPOVA UKR 53.54 29.66 24.88 6.21 6.18 6.21 6.14 6.36 1.00 10 3t+3t<↓, 3z, 2a
10 Viveca LINDFORS FIN 46.47 26.10 21.37 5.39 5.25 5.11 5.50 5.46 1.00 14 3f-nc, 3z↓, 2a
11 Sophie ABRAMS ISR 44.51 25.09 19.42 4.89 4.68 4.86 4.93 4.93 0.00 3 2a, 3s+2t, 2z
12 Polina ANDREJEVA LAT 43.63 23.37 20.26 5.07 4.89 5.07 5.18 5.11 0.00 16 3s+2t, 2z, 2a
13 Ilayda BAYAR TUR 42.91 23.93 18.98 4.61 4.46 4.79 4.82 5.04 0.00 20 3z, 3f<+2t, 2a
14 Nastasya EREMINA EST 42.37 23.11 19.26 4.86 4.64 4.82 4.82 4.93 0.00 34 3s+2t, 2a, 2z
15 Anna LITVINENKO GBR 41.92 22.95 18.97 4.71 4.50 4.71 4.82 4.96 0.00 17 3lo<+2t, 2a, 2z
16 Klara STEPANOVA CZE 41.11 23.46 17.65 4.39 4.29 4.39 4.64 4.36 0.00 2 2a, 3s+2t, 2z
17 Arina SOMOVA LAT 39.22 21.66 17.56 4.64 4.25 4.39 4.46 4.21 0.00 24 2a, 3s+2t, 2z
18 Presiyana DIMITROVA BUL 38.69 21.07 17.62 4.43 4.25 4.32 4.64 4.39 0.00 30 2a, 3s+2t, 2z
19 Dora NAGY HUN 38.35 21.61 17.74 4.43 4.29 4.46 4.43 4.57 1.00 4 2z, 3s↓-nc, 2a
20 Lizaveta MALINOUSKAYA BLR 37.80 19.38 18.42 4.57 4.39 4.68 4.71 4.68 0.00 35 3z<<, 3lo<-nc, 2a
21 Anete LACE LAT 36.85 18.62 19.23 4.79 4.54 4.82 4.93 4.96 1.00 25 2a, 3z<, 3lo<↓-nc
22 Ellen YU NOR 35.33 18.05 17.28 4.46 4.18 4.25 4.32 4.39 0.00 21 3s-nc, 2z, 2a
23 Greta MORKYTE LTU 35.08 18.16 17.92 4.54 4.21 4.46 4.61 4.57 1.00 29 2z, 3s↓-nc, 2a
24 Katie PASFIELD AUS 35.02 18.65 17.37 4.39 4.04 4.46 4.32 4.50 1.00 27 2a↓, 2ze, 2f+2lo
25 Zhansaya ADYKHANOVA KAZ 34.67 16.41 18.26 4.61 4.43 4.43 4.75 4.61 0.00 33 1s*+2t, 2z, 2a<<
26 Kristin Valdis ORNOLFSDOTTIR ISL 33.18 18.27 15.91 3.82 3.82 3.96 4.14 4.14 1.00 5 2a<↓, 2f+2t, 2z
27 Haley YAO TPE 33.03 17.26 17.77 4.71 4.39 4.32 4.46 4.32 2.00 12 2a↓, 3s<<↓-nc, 2z
28 Cassandra JOHANSSON SWE 32.95 17.24 16.71 4.39 4.14 3.96 4.32 4.07 1.00 9 3z↓, 3lo-nc, a*
29 Natalia PAULIN MEX 32.61 16.92 16.69 4.14 3.96 4.07 4.32 4.36 1.00 7 2a, 3s<↓-nc, 2z
30 Kristina ISAEV GER 30.46 16.61 16.85 4.39 4.14 3.93 4.50 4.11 3.00 13 3t<<↓-nc, 3z<↓, 2a<↓
31 Kim CHEREMSKY AZE 28.59 12.76 17.83 4.46 4.29 4.32 4.57 4.64 2.00 1 3z<, 3t<↓-nc, 2a<↓
32 Diane Gabrielle PANLILIO PHI 27.50 15.56 12.94 3.50 3.14 3.04 3.39 3.11 1.00 22 2z!, 2a↓, 2f+2t
33 Thita LAMSAM THA 27.29 14.69 14.60 3.71 3.54 3.46 3.86 3.68 2.00 26 3s<<↓-nc, 2a<<↓, 2z
34 Aneeta LINGAM MAS 25.98 12.73 13.25 3.46 3.21 3.25 3.43 3.21 0.00 19 2z, 1a*, 2f+1t*
35 Hiu Yau CHOW HKG 24.11 11.11 14.00 3.50 3.39 3.29 3.71 3.61 1.00 18 3s<-nc, 1ze*, 2a↓


START ORDER LADIES FREE SKATE Fri Sept 8 3:30 pm local time / 8:30 am EDT after PAIRS FS

1 Diane Gabrielle PANLILIO PHI
2 Thita LAMSAM THA
3 Hiu Yau CHOW HKG
4 Kim CHEREMSKY AZE
5 Aneeta LINGAM MAS

6 Zhansaya ADYKHANOVA KAZ
7 Kristin Valdis ORNOLFSDOTTIR ISL
8 Kristina ISAEV GER
9 Cassandra JOHANSSON SWE
10 Natalia PAULIN MEX
11 Haley YAO TPE

** ** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** ** **

12 Dora NAGY HUN
13 Lizaveta MALINOUSKAYA BLR
14 Ellen YU NOR
15 Katie PASFIELD AUS
16 Greta MORKYTE LTU
17 Anete LACE LAT

18 Presiyana DIMITROVA BUL
19 Anna LITVINENKO GBR
20 Nastasya EREMINA EST
21 Klara STEPANOVA CZE
22 Arina SOMOVA LAT
23 Ilayda BAYAR TUR

** ** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** ** **

24 Viveca LINDFORS FIN
25 Polina ANDREJEVA LAT
26 Sophie ABRAMS ISR
27 Hyun Soo LEE KOR
28 Ashley LIN USA
29 Anastasiia ARKHIPOVA UKR

30 Rika KIHIRA JPN
31 Yuhana YOKOI JPN
32 Alison SCHUMACHER CAN
33 Alisa FEDICHKINA RUS
34 Daria PANENKOVA RUS
35 Emmy MA USA

-----------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS PAIRS SHORT PROGRAM

1 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 56.12 31.03 26.09 6.71 6.43 6.54 6.61 6.32 1.00 8
2 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 55.99 33.77 23.22 5.96 5.64 5.79 5.89 5.75 1.00 6
3 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 55.44 30.27 25.17 6.50 6.21 6.07 6.43 6.25 0.00 3
4 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA 52.64 28.50 24.14 5.89 5.86 6.21 6.04 6.18 0.00 9
5 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 50.15 27.53 23.62 5.89 5.71 5.89 6.11 5.93 1.00 12
6 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 46.26 26.32 20.94 5.32 5.04 5.18 5.43 5.21 1.00 5
7 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 45.12 24.24 20.88 5.18 5.04 5.25 5.39 5.25 0.00 10
8 Anastasiia SMIRNOVA / Artem DARENSKYI UKR 44.25 23.77 20.48 5.18 5.00 5.07 5.21 5.14 0.00 7
9 Chloe CHOINARD / Mathieu OSTIGUY CAN 41.21 23.09 18.12 4.64 4.32 4.57 4.61 4.50 0.00 1
10 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN 40.08 21.36 19.72 5.07 4.89 4.75 5.07 4.86 1.00 4
11 Edita HORNAKOVA / Radek JAKUBKA CZE 39.82 21.11 18.71 4.75 4.64 4.64 4.79 4.57 0.00 11
12 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE 38.88 20.11 18.77 4.71 4.54 4.71 4.79 4.71 0.00 2


START ORDER PAIRS FREE SKATE Fri Sept 8 12:50 pm local time / 5:50 am EDT after Short DANCE

1 Chloe CHOINARD / Mathieu OSTIGUY CAN
2 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE
3 Edita HORNAKOVA / Radek JAKUBKA CZE
4 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN

5 Anastasiia SMIRNOVA / Artem DARENSKYI UKR
6 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA
7 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN
8 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS

** ** ** ** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** ** ** ** **

9 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA
10 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS
11 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS
12 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS

==================================================================================

RESULTS MEN SHORT PROGRAM

1 Ivan PAVLOV UKR 67.17 37.00 31.17 6.32 5.96 6.32 6.25 6.32 1.00 26 3a↓, 3f+3t, 3z
2 Makar IGNATOV RUS 64.95 32.31 32.64 6.64 6.36 6.57 6.50 6.57 0.00 16 3a, 3z, 0 spin, 3f+2t
3 Roman SAVOSIN RUS 63.95 33.98 29.97 6.11 5.79 6.07 6.07 5.93 0.00 9 3a<, 3z, 3lo+3t
4 Mitsuki SUMOTO JPN 63.25 31.68 31.57 6.50 6.18 6.29 6.39 6.21 0.00 8 3a, 3z, 3f+combo+3t*
5 Tomoki HIWATASHI USA 61.35 29.56 31.79 6.50 6.18 6.32 6.43 6.36 0.00 14 2a, 2z, 3f+3t<
6 Matyas BELOHRADSKY CZE 60.95 32.49 28.46 5.75 5.50 5.75 5.71 5.75 0.00 23 3f+3t, 2a, 3z
7 Corey CIRCELLI CAN 59.28 32.24 27.04 5.25 5.32 5.54 5.43 5.50 0.00 3 3f+3t, 3z, 2a
8 Kai Xiang CHEW MAS 59.10 29.78 29.32 5.86 5.68 5.96 5.86 5.96 0.00 22 3lo+3lo<<, 2a, 3z
9 Maxim NAUMOV USA 57.64 28.96 29.68 5.93 5.68 6.00 6.00 6.07 1.00 2 3a↓, 3f+1t*, 3z
10 Maxence COLLET FRA 56.27 27.63 30.64 5.96 5.86 6.25 6.21 6.36 2.00 12 2a, 3t+3t<↓, 3z↓
11 Isaak DROYSEN GER 55.06 26.91 29.15 5.75 5.61 5.93 5.93 5.93 1.00 5 3z, 3f↓-nc, 2a
12 Yuto KISHINA JPN 54.93 26.24 29.69 6.07 5.79 5.93 6.04 5.86 1.00 7 3a<-df, 3z, 3lo↓-nc
13 Jaeseok KYEONG KOR 54.27 27.33 26.94 5.54 5.29 5.29 5.46 5.36 0.00 13 3s+2t, 3z!, 2a
14 Alexander BOROVOJ HUN 51.03 24.59 26.44 5.54 5.04 5.29 5.36 5.21 0.00 21 3t+2t, 3z<, 2a
15 Yakau ZENKO BLR 49.51 26.26 25.25 5.07 4.96 5.04 5.04 5.14 2.00 24 3f+3t, 3z, 2a, ↓fw, time
16 Mihhail SELEVKO EST 49.28 27.06 23.22 4.79 4.54 4.64 4.68 4.57 1.00 6 3t+3t, 3z<↓, 2a
17 Nikolai MAJOROV SWE 49.03 23.28 27.75 5.68 5.32 5.43 5.71 5.61 2.00 1 3z↓, 3s+2t, 2a, ↓spin
18 Kims Georgs PAVLOVS LAT 47.72 26.04 21.68 4.75 4.14 4.36 4.25 4.18 0.00 19 3t+3t, 3z, 2a
19 Josh BROWN GBR 45.81 22.24 23.57 4.71 4.61 4.75 4.75 4.75 0.00 10 2a, 3f+3t<<, 2z
20 Darian KAPTICH AUS 43.71 20.92 22.79 4.75 4.36 4.50 4.61 4.57 0.00 15 3z<-so, 3t+2t, 2a
21 Alexander ZLATKOV BUL 43.22 19.34 23.88 4.93 4.64 4.89 4.71 4.71 0.00 20 3z, 2a, 1f*+combo+2t*
22 Nikita MANKO KAZ 42.65 22.36 20.29 4.43 3.89 4.04 4.07 3.86 0.00 11 3t+2t, 2z, 2a
23 Daniels ROSCIKS LAT 38.84 17.27 21.57 4.54 4.14 4.32 4.39 4.18 0.00 25 2z, 3lo<+2t, 2a-to
24 Evan WRENSCH RSA 38.72 18.44 20.28 4.32 3.82 4.14 4.14 3.86 0.00 4 3z!, 3s-hd+1t*, 2a
25 Samuel McALLISTER IRL 37.03 15.78 22.25 4.64 4.29 4.43 4.50 4.39 1.00 17 3z-to, 3fe<↓-nc, 1a*
26 Igors TATARINOVS LAT 34.35 15.89 18.46 4.11 3.50 3.68 3.71 3.46 0.00 18 3z<, 3f<<+2t, 2a-to


START ORDER MEN FREE SKATE Sat Sept 9 12:30 pm local time / 5:30 am EDT

1 Daniels ROSCIKS LAT
2 Evan WRENSCH RSA
3 Samuel McALLISTER IRL
4 Nikita MANKO KAZ
5 Igors TATARINOVS LAT

6 Alexander ZLATKOV BUL
7 Darian KAPTICH AUS
8 Nikolai MAJOROV SWE
9 Josh BROWN GBR
10 Kims Georgs PAVLOVS LAT

** ** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** ** **

11 Alexander BOROVOJ HUN
12 Jaeseok KYEONG KOR
13 Yakau ZENKO BLR
14 Mihhail SELEVKO EST
15 Yuto KISHINA JPN

16 Isaak DROYSEN GER
17 Maxence COLLET FRA
18 Kai Xiang CHEW MAS
19 Corey CIRCELLI CAN
20 Maxim NAUMOV USA

** ** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** ** **

21 Tomoki HIWATASHI USA
22 Mitsuki SUMOTO JPN
23 Matyas BELOHRADSKY CZE
24 Ivan PAVLOV UKR
25 Makar IGNATOV RUS
26 Roman SAVOSIN RUS


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #3 - RIGA, LATVIA 9/6-9

Postby chuckiem » Fri Sep 08, 2017 1:43 pm

RESULTS SHORT DANCE

1 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS 60.11 30.83 29.28 7.18 7.18 7.43 7.32 7.50 0.00 3
2 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 58.87 29.90 28.97 7.00 7.14 7.39 7.32 7.36 0.00 4
3 Caroline GREEN / Gordon GREEN USA 52.82 27.05 25.77 6.43 6.29 6.39 6.57 6.54 0.00 12
4 Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO CAN 50.73 25.67 25.06 6.36 6.00 6.43 6.11 6.43 0.00 6
5 Shira ICHILOV / Vadim DAVIDOVICH ISR 49.85 26.90 23.95 6.07 5.86 5.89 6.07 6.04 1.00 13
6 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR 48.86 25.54 23.32 5.82 5.64 5.82 5.86 6.00 0.00 14
7 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA 46.96 24.76 22.20 5.61 5.61 5.50 5.64 5.39 0.00 5
8 Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER GER 44.13 24.30 20.83 5.14 5.11 5.18 5.32 5.29 1.00 11
9 Valerie TAILLEFER / Jason CHAN CAN 42.59 20.68 21.91 5.50 5.39 5.46 5.57 5.46 0.00 7
10 Loica DEMOUGEOIT / Theo LEMERCIER FRA 42.48 21.68 20.80 5.29 5.11 5.21 5.25 5.14 0.00 1
11 Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV BUL 36.17 17.49 18.68 4.68 4.50 4.68 4.82 4.68 0.00 8
12 Jessica PALFREYMAN / Charlton DOHERTY AUS 31.50 16.53 14.97 3.86 3.64 3.71 3.89 3.61 0.00 10
13 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 31.46 16.24 15.22 3.96 3.71 3.71 4.00 3.64 0.00 2
14 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST 28.42 14.63 14.79 3.71 3.68 3.57 3.89 3.64 1.00 9


START ORDER FREE DANCE Sat Sept 9 5:20 pm local time / 10:20 am EDT

1 Jessica PALFREYMAN / Charlton DOHERTY AUS
2 Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV BUL
3 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST
4 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR

5 Loica DEMOUGEOIT / Theo LEMERCIER FRA
6 Valerie TAILLEFER / Jason CHAN CAN
7 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR
8 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA
9 Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER GER

** ** ** ** ** ** ** ** ZAMBONI ** ** ** ** ** ** **

10 Shira ICHILOV / Vadim DAVIDOVICH ISR
11 Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO CAN
12 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS
13 Caroline GREEN / Gordon GREEN USA
14 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

RESULTS PAIRS FREE SKATE

1 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 103.58 53.07 50.51 6.14 6.11 6.39 6.50 6.43 0.00 7
2 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 101.52 52.42 49.10 6.04 6.11 6.18 6.29 6.07 0.00 11
3 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA 98.63 49.59 49.04 6.00 5.93 6.25 6.18 6.29 0.00 9
4 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 97.81 46.95 52.86 6.79 6.68 6.32 6.75 6.50 2.00 12
5 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 96.06 45.44 50.62 6.57 6.29 6.18 6.39 6.21 0.00 10
6 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 83.27 42.65 42.62 5.57 5.29 5.21 5.39 5.18 2.00 8
7 Chloe CHOINARD / Mathieu OSTIGUY CAN 80.06 43.93 37.13 4.57 4.57 4.61 4.89 4.57 1.00 1
8 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN 74.23 34.88 39.35 5.07 5.00 4.64 5.07 4.82 0.00 4
9 Anastasiia SMIRNOVA / Artem DARENSKYI UKR 73.75 35.08 39.67 5.18 4.86 4.82 5.11 4.82 1.00 5
10 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 73.06 33.96 40.10 5.14 5.04 4.82 5.18 4.89 1.00 6
11 Edita HORNAKOVA / Radek JAKUBKA CZE 70.67 32.85 37.82 4.75 4.75 4.64 4.96 4.54 0.00 3
12 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE 63.36 31.72 34.64 4.43 4.29 4.18 4.50 4.25 3.00 2


FINAL STANDINGS: PAIRS

1 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 157.51 2 2
2 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 153.93 1 4
3 Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN 153.73 5 1
4 Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR AUS 151.50 3 5
5 Laiken LOCKLEY / Keenan PROCHNOW USA 151.27 4 3
6 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 129.53 6 6
7 Chloe CHOINARD / Mathieu OSTIGUY CAN 121.27 9 7
8 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 118.18 7 10
9 Anastasiia SMIRNOVA / Artem DARENSKYI UKR 118.00 8 9
10 Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI JPN 114.31 10 8
11 Edita HORNAKOVA / Radek JAKUBKA CZE 110.49 11 11
12 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE 102.24 12 12

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #3 - RIGA, LATVIA 9/6-9

Postby chuckiem » Fri Sep 08, 2017 9:26 pm

RESULTS LADIES FREE SKATE


1 Rika KIHIRA JPN 125.41 69.39 57.02 7.07 6.96 7.25 7.04 7.32 1.00 30 3a↓, 2a+3t, 3f, 3z+3t, 3lo, 3z+2t+2lo, 3s
2 Daria PANENKOVA RUS 119.15 65.49 55.66 6.96 6.79 7.00 7.04 7.00 2.00 34 3z+3t, 3f+1lo+2s, 3lo↓, 3z, 3f+2t, 2a, 2a, time
3 Yuhana YOKOI JPN 114.40 61.11 54.29 6.86 6.43 6.89 6.86 6.89 1.00 31 2a, 3f+3t, 3lo, 3z, 3s, 3z↓+rep, 2a+3t+2t
4 Emmy MA USA 112.70 56.68 56.02 6.75 6.75 7.11 7.04 7.36 0.00 35 3lo+2t+2lo, 3z+2lo, 3f+2t, 2a, 3lo<, 3z, 2a<
5 Alisa FEDICHKINA RUS 108.50 55.19 53.31 6.68 6.46 6.57 6.82 6.79 0.00 33 2a, 3z+1lo+2s, 3f+3t<, 3z, 3lo, 2f, 2a+2t
6 Ashley LIN USA 106.66 55.74 50.92 6.29 6.21 6.46 6.36 6.50 0.00 28 3lo+2t, 3ze, 3f, 3f+1lo+3s, 2a+3t, 2lo<<, 2a
7 Anastasiia ARKHIPOVA UKR 105.07 53.93 51.14 6.29 6.32 6.43 6.46 6.46 0.00 29 3t+3t, 3z+2t, 3f!<, 3s, 3lo<, 2a+1lo+3s, 2a
8 Hyun Soo LEE KOR 93.36 47.90 46.00 46.46 6.14 5.68 5.79 5.82 5.61 1.00 27 3z+2t+2lo, 3f, 2a+seq+2t*, 2a+3t, 3lo↓, 1z, 3s
9 Viveca LINDFORS FIN 90.47 46.31 44.16 5.71 5.25 5.46 5.64 5.54 0.00 24 3z+3t, 3s+2t, 2f, 2z, 2s, 2a+1lo<+2f
10 Klara STEPANOVA CZE 89.09 50.01 39.08 4.96 4.68 4.93 4.96 4.89 0.00 21 3lo, 3s+2t, 3lo+2t, 2a, 2z+2lo+2lo, 3s, 2a
11 Alison SCHUMACHER CAN 88.97 43.91 48.06 6.29 5.89 5.61 6.25 6.00 3.00 32 3z!<↓, 2a+3t<↓, 3lo+1lo+2s, 3f<↓, 3lo<, 3s
12 Polina ANDREJEVA LAT 82.38 39.53 42.85 5.43 5.07 5.46 5.39 5.43 0.00 25 3z<, 3s, 3lo<, 2a, 2a+2t, 3f!+2lo<, 2z+2t+2lo
13 Nastasya EREMINA EST 79.96 39.38 40.58 5.21 4.93 5.07 5.11 5.04 0.00 20 3t, 3s, 2a+2t, 3s+2t, 2a+1lo+2s, 2f, 2lo
14 Dora NAGY HUN 76.21 38.49 37.72 4.79 4.36 4.79 4.75 4.89 0.00 12 3s+2t, 3lo, 3t<, 2a, 3s, 2z, 2z+1lo+2f
15 Sophie ABRAMS ISR 75.06 32.73 43.33 5.29 5.29 5.43 5.54 5.54 1.00 26 3s<+2t, 2f, 2a, 3s<↓, 2z, 2a, 2f+2t
16 Anna LITVINENKO GBR 71.46 36.30 36.16 4.57 4.39 4.54 4.57 4.54 1.00 19 3t, 3lo<↓, 3s+2t, 2a, 3t+2t, 2s<<, 2f+1lo+1lo
17 Ilayda BAYAR TUR 70.15 30.72 39.43 39.43 4.71 4.68 5.00 5.14 5.11 0.00 23 3z<<, 3f<+2t, 2lo, 2a+2t, 3t<<, 2a, 2z+1lo<+2f<
18 Arina SOMOVA LAT 70.09 35.49 35.60 4.79 4.07 4.57 4.54 4.29 1.00 22 3t+2t, 2a↓, 3s+2t, 3t, 3s, 2f+1lo+2s, 1f
19 Anete LACE LAT 68.71 33.06 35.65 4.61 4.25 4.39 4.46 4.57 0.00 17 2a, 3f<<, 3lo, 3s<<, 2z+1lo+2s, 2a+2t, 2z+2t
20 Greta MORKYTE LTU 67.57 33.70 33.87 4.46 4.14 4.07 4.25 4.25 0.00 16 3lo+2t, 3t<<, 3lo, 3s+1t, 2a+1lo+2f, 3s<, 2a
21 Katie PASFIELD AUS 67.42 31.19 36.23 4.46 4.18 4.64 4.61 4.75 0.00 15 2a, 1s, 2a<<, 2f+1lo+2s, 2ze+2lo, 2ze
22 Haley YAO TPE 66.75 32.05 34.70 4.68 4.07 4.36 4.36 4.21 0.00 11 2a, 3s, 1a, 2lo+1lo+1lo, 2f, 2z+2t, 2f+2t
23 Natalia PAULIN MEX 66.31 31.87 36.44 4.46 4.39 4.46 4.75 4.71 2.00 10 2a, 3s<↓, 2z+2t, 2a+2t↓, 2lo+1lo+2s, 2f, 2z
24 Cassandra JOHANSSON SWE 62.66 29.85 34.81 4.54 4.04 4.21 4.54 4.43 2.00 9 3z, 3lo, 2z+2t, 3lo<↓+rep, 2a↓, 2s
25 Presiyana DIMITROVA BUL 62.01 31.70 33.31 4.43 4.00 4.04 4.21 4.14 3.00 18 3lo<↓, 3s↓, 3s+2t, 2a+2t+2lo, 2a<↓, 2z, 2f!+2lo
26 Kim CHEREMSKY AZE 61.78 30.05 32.73 4.29 3.82 4.07 4.21 4.07 1.00 4 3t+1lo+2s, 3z<<↓, 3lo<<+2t, 2a<, 3lo<<, 2t, 2a<,
27 Lizaveta MALINOUSKAYA BLR 60.07 25.68 37.39 4.79 4.61 4.36 4.82 4.79 3.00 13 3z<<↓, 3f<<, 3t↓, 3lo<↓, 3s<, 3lo<<+rep, 2a
28 Kristina ISAEV GER 57.78 29.98 30.80 4.21 3.71 3.54 4.04 3.75 3.00 8 3t+2t, 3f<, 3t<, 2a↓, 2z+2lo, 2a↓, 2f, time
29 Kristin Valdis ORNOLFSDOTTIR ISL 57.31 26.21 32.10 4.04 3.86 3.89 4.14 4.14 1.00 7 3s<<, 2a↓, 2z+1lo+2s, 2fe+2t, 2lo+2lo, 2z, 1fe
30 Zhansaya ADYKHANOVA KAZ 55.76 26.44 31.32 4.00 3.75 3.79 4.04 4.00 2.00 6 2a↓, 3s<<↓, 3t<<, 2lo, 2a<<+1lo<+2f<, 2z+1t, 2z!+2t<
31 Thita LAMSAM THA 54.10 27.72 27.38 3.61 3.25 3.39 3.50 3.36 1.00 2 3s, 2f+2t, 2a+2t, 2s, 2a<↓, 2f, 2z!+2lo
32 Ellen YU NOR 50.37 22.88 31.49 4.25 3.89 3.50 4.11 3.93 4.00 14 3s↓, 2f+2lo, 3t<<↓, 3s↓+rep, 2a+1t+1lo, 2a<↓, 1z
33 Diane Gabrielle PANLILIO PHI 49.55 25.98 24.57 3.25 2.89 3.00 3.29 2.93 1.00 1 2f, 2a, 2a↓, 2lo, 2z, 2f!+1lo+2lo, 2z+1t
34 Aneeta LINGAM MAS 45.18 20.33 25.85 3.43 3.18 3.11 3.32 3.11 1.00 5 2lo^1a, 2z, 2f 2z!↓, 2f+1lo<+2s<, 2s^1a, 2lo
35 Hiu Yau CHOW HKG 42.89 20.57 25.32 3.29 3.00 2.96 3.36 3.21 3.00 3 3s<, 3t<↓, 3s<↓+rep, 2a, 2a+seq+2t*, 2f<+1lo+2s, 2lo+2t<<, time



FINAL STANDINGS: LADIES

1 Daria PANENKOVA RUS 185.80 1 2
2 Rika KIHIRA JPN 180.46 6 1
3 Emmy MA USA 172.62 3 4
4 Alisa FEDICHKINA RUS 171.98 2 5
5 Yuhana YOKOI JPN 169.59 5 3
6 Ashley LIN USA 161.23 8 6
7 Anastasiia ARKHIPOVA UKR 158.61 9 7
8 Hyun Soo LEE KOR 148.00 7 8
9 Alison SCHUMACHER CAN 144.61 4 11
10 Viveca LINDFORS FIN 136.94 10 9
11 Klara STEPANOVA CZE 130.20 16 10
12 Polina ANDREJEVA LAT 126.01 12 12
13 Nastasya EREMINA EST 122.33 14 13
14 Sophie ABRAMS ISR 119.57 11 15
15 Dora NAGY HUN 114.56 19 14
16 Anna LITVINENKO GBR 113.38 15 16
17 Ilayda BAYAR TUR 113.06 13 17
18 Arina SOMOVA LAT 109.31 17 18
19 Anete LACE LAT 105.56 21 19
20 Greta MORKYTE LTU 102.65 23 20
21 Katie PASFIELD AUS 102.44 24 21
22 Presiyana DIMITROVA BUL 100.70 18 25
23 Haley YAO TPE 99.78 27 22
24 Natalia PAULIN MEX 98.92 29 23
25 Lizaveta MALINOUSKAYA BLR 97.87 20 27
26 Cassandra JOHANSSON SWE 95.61 28 24
27 Kristin Valdis ORNOLFSDOTTIR ISL 90.49 26 29
28 Zhansaya ADYKHANOVA KAZ 90.43 25 30
29 Kim CHEREMSKY AZE 90.37 31 26
30 Kristina ISAEV GER 88.24 30 28
31 Ellen YU NOR 85.70 22 32
32 Thita LAMSAM THA 81.39 33 31
33 Diane Gabrielle PANLILIO PHI 77.05 32 33
34 Aneeta LINGAM MAS 71.16 34 34
35 Hiu Yau CHOW HKG 67.00 35 35


Hell must have frozen over today: A US LADY WON A JGP MEDAL FOR THE FIRST TIME SINCE 2015!!
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #3 - RIGA, LATVIA 9/6-9

Postby Maleeva » Sat Sep 09, 2017 10:40 am

Lol I had no idea it had been that long!
Maleeva
 
Posts: 984
Joined: Tue Nov 08, 2005 9:19 pm
Location: Louisville

Re: 2017 JGP #3 - RIGA, LATVIA 9/6-9

Postby chuckiem » Sat Sep 09, 2017 6:47 pm

RESULTS MEN FREE SKATE

1 Mitsuki SUMOTO JPN 140.26 75.26 65.00 6.68 6.25 6.57 6.57 6.43 0.00 22 3a+2t, 3a, 3f, 3z!+2t, 3lo, 2a+1lo+3s, 2a, 3z
2 Makar IGNATOV RUS 131.93 66.01 65.92 65.92 6.71 6.21 6.68 6.68 6.68 0.00 25 4t, 3a, 3z, 3lo, 3a<+1lo+3s<, 3z+2t, 3f<, 2a
3 Tomoki HIWATASHI USA 128.54 63.68 64.86 6.57 6.25 6.61 6.57 6.43 0.00 21 3f+3t, 2a, 3lo, 3s, 2a+2t, 3z, 3z<+2t, 3f
4 Roman SAVOSIN RUS 123.59 65.09 60.50 6.29 5.75 6.11 6.14 5.96 2.00 26 4t, 4s, 2a+3t, 4t<+2t, 3s, 2a+1lo+3f, 3lo<↓, 3z!<↓
5 Matyas BELOHRADSKY CZE 116.37 54.17 63.20 6.29 6.21 6.25 6.39 6.46 1.00 23 3f, 3z, 3lo, 2a, 3z+2t, 3t+3t<<↓, 1a<<*, 3s
6 Ivan PAVLOV UKR 114.46 55.60 58.86 6.21 5.68 5.71 6.04 5.79 0.00 24 2t, 1a, 3a+2t, 1a, 3z+3t, 2a, 3z+1lo<+1s, 3lo
7 Yuto KISHINA JPN 111.11 53.03 5.00 59.08 6.04 5.68 5.96 5.93 5.93 1.00 15 3a<<, 3ze, 3f, 3s, 3lo+3t<↓, 3f<+1lo<+2s, 3lo, 2a+1t
8 Nikolai MAJOROV SWE 107.68 55.68 53.00 5.39 4.93 5.50 5.29 5.39 1.00 10 3z, 3f!, 3lo+2t, 3t+2t, 2a+1lo+3s, 3lo↓, 3s, 2a
9 Maxim NAUMOV USA 106.02 51.66 57.36 6.04 5.57 5.71 5.68 5.68 3.00 20 3a<↓, 3f!+2t, 3z+2t+2lo, 3lo<↓, 3z, 3fe↓, 3t+1t, 3s
10 Isaak DROYSEN GER 104.95 48.39 57.56 57.56 5.79 5.57 5.71 5.96 5.75 1.00 16 3z, 3f, 3lo+2t, 3s↓, 2a+1lo+2f, 1f, 3lo<+2t, 3t
11 Maxence COLLET FRA 103.96 44.54 60.42 6.21 5.75 6.00 6.04 6.21 1.00 17 3t+2t, 2a, 3z, 3s, 3z+rep, 3lo<<, 3t↓, 2a
12 Jaeseok KYEONG KOR 102.55 50.69 51.86 51.86 5.36 4.96 5.29 5.14 5.18 0.00 12 2a+3t, 3ze, 3lo, 3f<+2t<+2lo<, 3f, 3s, 3lo+2t, 2a<
13 Kai Xiang CHEW MAS 102.31 48.95 53.36 5.75 5.00 5.46 5.29 5.18 0.00 18 2a, 3z, 3lo+2lo, 3z+2t, 3fe, 3s<<, 3lo, 2a+2t
14 Corey CIRCELLI CAN 96.24 42.66 54.00 54.58 5.61 5.18 5.43 5.64 5.43 1.00 19 3z+2t, 2a+3t, 1f, 3lo, 1z, 3f!↓, 3s<, 2a
15 Yakau ZENKO BLR 92.33 46.53 47.80 5.04 4.43 4.68 4.93 4.82 2.00 13 3s, 3f!+3t, 1lo, 3z+2t+2lo, 3f!<↓, 3z<↓, 2a+2t, 2a
16 Kims Georgs PAVLOVS LAT 91.08 47.86 45.22 4.71 4.29 4.54 4.61 4.46 2.00 9 3z+2t, 3f↓, 2a<+3t, 3z, 3f+2t+2lo<<, 3lo, 3s, 2a<<↓, 0 spin
17 Nikita MANKO KAZ 90.10 46.02 44.08 4.71 4.11 4.43 4.50 4.29 0.00 8 3s, 3s+2t, 3t+2t, 2a, 2a, 2f+1lo+2s, 3t, 2z
18 Mihhail SELEVKO EST 87.26 41.70 46.56 4.68 4.46 4.68 4.82 4.64 1.00 14 3lo<, 3z!↓, 3f<, 2a+1lo+1s, 3t+2t, 3t, 2s, 2a+2t,
19 Alexander BOROVOJ HUN 86.46 39.60 48.86 5.29 4.68 4.75 5.00 4.71 2.00 11 3z↓, 2t, 3t, 3lo<<↓, 3t+1lo+2lo, 3s, 2a, 2a
20 Josh BROWN GBR 86.20 37.92 49.28 5.00 4.64 5.04 4.89 5.07 1.00 7 2a, 3f, 3z!, 3lo<, 3f<+3t<<, 2a+1lo+3s<<, 3z<↓+rep, 2f
21 Darian KAPTICH AUS 85.83 42.11 44.72 4.61 4.36 4.64 4.32 4.43 1.00 6 3z<, 3s, 3lo<↓, 2a, 3t+2t+1lo, 2a+2t, 2f, 2z+1lo
22 Samuel McALLISTER IRL 85.28 42.48 42.80 4.54 3.89 4.43 4.25 4.29 0.00 5 3z, 2a, 1s, 3z+2t, 2a, 3s<, 2z, 2z+2t+2lo
23 Alexander ZLATKOV BUL 84.84 39.84 46.00 4.82 4.32 4.71 4.61 4.54 1.00 4 3z+2t, 2fe<<↓, 3lo+2t, 3s, 2a+1lo+2s, 2z, 2lo, 2a
24 Evan WRENSCH RSA 74.56 36.90 37.66 4.25 3.43 3.79 3.93 3.43 0.00 3 3ze+2t, 2f, 2a, 3t, 3s+1lo<+2s, 2z!+2t, 2a, 2lo
25 Daniels ROSCIKS LAT 65.08 30.52 37.56 4.14 3.43 3.64 3.93 3.64 3.00 2 late start. 3t, 3lo+2t, 3s<<↓, 3lo↓, 2s, 2a+1lo+2f, 2a, 2z
26 Igors TATARINOVS LAT 38.40 16.18 28.22 3.21 2.64 2.61 3.04 2.61 6.00 1 3z<<↓, 3f<<↓, 3s<<↓, 3s<<↓+rep, 2f+1lo<+2f, 2a, 2lo↓, 1a, time



FINAL STANDINGS: MEN

1 Mitsuki SUMOTO JPN 203.51 4 1
2 Makar IGNATOV RUS 196.88 2 2
3 Tomoki HIWATASHI USA 189.89 5 3
4 Roman SAVOSIN RUS 187.54 3 4
5 Ivan PAVLOV UKR 181.63 1 6
6 Matyas BELOHRADSKY CZE 177.32 6 5
7 Yuto KISHINA JPN 166.04 12 7
8 Maxim NAUMOV USA 163.66 9 9
9 Kai Xiang CHEW MAS 161.41 8 13
10 Maxence COLLET FRA 160.23 10 11
11 Isaak DROYSEN GER 160.01 11 10
12 Jaeseok KYEONG KOR 156.82 13 12
13 Nikolai MAJOROV SWE 156.71 17 8
14 Corey CIRCELLI CAN 155.52 7 14
15 Yakau ZENKO BLR 141.84 15 15
16 Kims Georgs PAVLOVS LAT 138.80 18 16
17 Alexander BOROVOJ HUN 137.49 14 19
18 Mihhail SELEVKO EST 136.54 16 18
19 Nikita MANKO KAZ 132.75 22 17
20 Josh BROWN GBR 132.01 19 20
21 Darian KAPTICH AUS 129.54 20 21
22 Alexander ZLATKOV BUL 128.06 21 23
23 Samuel McALLISTER IRL 122.31 25 22
24 Evan WRENSCH RSA 113.28 24 24
25 Daniels ROSCIKS LAT 103.92 23 25
26 Igors TATARINOVS LAT 72.75 26 26


A sloppy FS with 3 quad attempts (2 successful but with -GOE, one UR) and two falls probably took Roman Savosin out of the JGPF. 22 points is tiebreaker territory and he could be beaten out by someone with a gold medal and a 5th place finish or someone with a silver medal and a 4th and a higher total point count.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

FREE DANCE RESULTS

1 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 82.04 36.62 45.42 7.39 7.46 7.61 7.75 7.64 0.00 14
2 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS 79.72 34.81 45.91 7.54 7.54 7.79 7.57 7.82 1.00 12
3 Caroline GREEN / Gordon GREEN USA 71.76 32.57 39.19 6.43 6.36 6.54 6.68 6.64 0.00 13
4 Shira ICHILOV / Vadim DAVIDOVICH ISR 70.75 32.17 38.58 6.25 6.29 6.50 6.50 6.61 0.00 10
5 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR 70.26 33.23 37.03 6.07 5.89 6.29 6.29 6.32 0.00 7
6 Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO CAN 68.94 31.19 37.75 6.21 6.00 6.36 6.39 6.50 0.00 11
7 Valerie TAILLEFER / Jason CHAN CAN 67.83 33.08 34.75 5.64 5.61 5.89 5.86 5.96 0.00 6
8 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA 66.12 32.18 33.94 5.64 5.50 5.71 5.64 5.79 0.00 8
9 Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER GER 58.15 27.20 30.95 5.07 5.04 5.14 5.25 5.29 0.00 9
10 Loica DEMOUGEOT / Theo LEMERCIER FRA 57.55 26.55 33.00 5.29 5.21 5.43 5.82 5.75 2.00 5
11 Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV BUL 51.68 24.03 27.65 4.64 4.50 4.68 4.61 4.61 0.00 2
12 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST 47.18 23.79 23.39 3.93 3.75 3.96 3.96 3.89 0.00 3
13 Jessica PALFREYMAN / Charlton DOHERTY AUS 45.47 23.71 22.76 3.96 3.64 3.79 3.89 3.68 1.00 1
14 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 41.19 20.37 22.82 3.71 3.64 3.89 3.96 3.82 2.00 4


FINAL STANDINGS: ICE DANCE

1 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 140.91 2 1
2 Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV RUS 139.83 1 2
3 Caroline GREEN / Gordon GREEN USA 124.58 3 3
4 Shira ICHILOV / Vadim DAVIDOVICH ISR 120.60 5 4
5 Alicia FABBRI / Claudio PIETRANTONIO CAN 119.67 4 6
6 Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV UKR 119.12 6 5
7 Emma GUNTER / Caleb WEIN USA 113.08 7 8
8 Valerie TAILLEFER / Jason CHAN CAN 110.42 9 7
9 Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER GER 102.28 8 9
10 Loica DEMOUGEOT / Theo LEMERCIER FRA 100.03 10 10
11 Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV BUL 87.85 11 11
12 Jessica PALFREYMAN / Charlton DOHERTY AUS 76.97 12 13
13 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST 75.60 14 12
14 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 72.65 13 14

Congrats to the Greens who won a medal at their very first JGP appearance. Caroline is 13 and Gordon 15.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2017 JGP #3 - RIGA, LATVIA 9/6-9

Postby Jonas » Sun Sep 10, 2017 4:13 pm

Being relatively clean won the bronze medals for Tomoki Hiwatashi and Emmy Ma here. Neither put out the most difficult jump offering: no quad nor 3Axel attempt from him and only 5 triples planned from her. However, they skated cleanly, for the most part, and the others faltered more badly. They both should get second assignments.

It should be said that the US ladies are faring very respectably on the Jr. Grand Prix circuit. They're not challenging the Russians and Japanese yet, but they're all right behind.

Your thoughts...
Jonas
 
Posts: 1401
Joined: Wed Nov 02, 2005 9:27 pm
Location: The Jersey Shore

Re: 2017 JGP #3 - RIGA, LATVIA 9/6-9

Postby chuckiem » Sun Sep 10, 2017 7:00 pm

I suspected Alisa Fedichkina could be vulnerable, as her performances last year showed she had strong SPs, but struggled in her free skates. I also knew that Emmy Ma's FS was stronger than her SP because her performance qualities made up for the lack of 3/3s. When Emmy was 3rd after the SP, I have to admit I had hopes for her making the podium, but was worried about her skating last, which can be difficult for a skater, especially one making her debut in an international competition with a field of seasoned rivals.

AFA Tomoki goes, after he skated I noted that his FS score (128.54) was higher than Roman's FS score in his silver-medal winning first JGP event (127.52). And Roman's SP score was only 2.6 higher than Tomoki's, so Roman needed 125.95 or better to pass Tomoki. Roman was probably focused on beating his teammate, who had a higher SP score, and who had yet to skate. But the pressure got to him and he had a very sloppy skate. He rotated and landed two of 3 quads, but with -GOE, and nearly all the other jumps he landed were also -GOE, and then he had two costly falls, on a lutz and a loop. He scored 123.59 and was 4th overall.

Sumoto's clean (except for one z!) FS was the easy winner, followed by Ignatov's FS with a quad and three URs, then Hiwatashi's with no 3a and one UR.
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 4 guests