CHALLENGE CUP 2017 The Hague NED 2/23-26
Posted: Fri Feb 24, 2017 8:25 pm
Since there are several US and Canadian skaters competing here, I'll do some results.
From Thursday:
NOVICE MEN SHORT PROGRAM
1 Beresford CLEMENTS CAN 38.56 22.94 15.62 4.60 4.15 4.40 4.20 0.00 #2 3z-so, 3s+2t, 2a
2 Maxim NAUMOV USA 37.03 18.88 18.15 5.15 4.85 5.20 4.95 0.00 #3 3z+2t<<, 3f, 2a
3 Aleksa RAKIC CAN 31.76 17.40 14.86 4.30 3.85 4.25 4.10 0.50 #6
4 Daniel SEIDEL SWE 28.62 16.24 12.88 3.80 3.35 3.55 3.60 0.50 #1
5 Edward APPLEBY GBR 25.65 12.94 12.71 3.55 3.35 3.65 3.55 0.00 #4
6 Elliot APPLEBY GBR 24.67 14.40 10.27 2.90 2.65 2.90 2.95 0.00 #5
NOVICE LADIES SHORT PROGRAM
1 Kaitlyn NGUYEN USA 44.12 26.44 17.68 5.85 5.35 5.40 5.50 0.00 #11 3f+2t, 3z, 2a
2 Hannah HARRELL USA 44.10 25.50 18.60 5.90 5.55 5.90 5.90 0.00 #14 3z, 3f+2t, 2a
3 Minttu HEIKKINEN FIN 37.52 23.32 14.20 4.80 4.35 4.30 4.30 0.00 #15 3t+2t, 3s, 2a
4 Sophie SPRUNG FRA 36.80 22.28 14.52 4.60 4.35 4.65 4.55 0.00 #3 3t+2t, 3s, 2a
5 Emma BULAWKA CAN 35.56 21.60 13.96 4.70 4.00 4.35 4.40 0.00 #5 2a, 3t+2t, 3s
6 Olivia HENTUNEN FIN 31.74 18.00 14.24 4.70 4.35 4.30 4.45 0.50 #10
7 Dani LOONSTRA NED 29.02 16.46 12.56 3.90 3.70 4.15 3.95 0.00 #8
8 Lindsay van ZUNDERT NED 27.90 15.46 12.44 3.95 3.70 4.00 3.90 0.00 #16
9 Lenne van GORP NED 27.38 15.62 11.76 3.70 3.40 3.90 3.70 0.00 #7
10 Isabella SMIT NED 26.68 14.18 13.00 4.15 3.90 4.05 4.15 0.50 #17
11 Maartje van VEEN NED 25.96 14.66 11.80 3.90 3.45 3.65 3.75 0.50 #4
12 Rosalie van WAGENINGEN NED 25.68 13.96 11.72 3.65 3.60 3.70 3.70 0.00 #1
13 Mikai van OMMEREN NED 25.52 14.64 10.88 3.40 3.25 3.45 3.50 0.00 #6
14 Victoria LASS EST 25.42 15.04 10.88 3.55 3.35 3.35 3.35 0.50 #13
15 Angelina TUMBAS-DE MUNCK BEL 24.70 14.24 10.96 3.60 3.20 3.45 3.45 0.50 #12
16 Roxy JANSSEN NED 24.46 13.90 10.56 3.50 3.20 3.35 3.15 0.00 #9
17 Viola SERGEJEVA EST 22.94 13.02 10.92 3.55 3.30 3.40 3.40 1.00 #2
18 Merel BEVERLOO NED 20.62 10.58 10.04 3.25 3.00 3.20 3.10 0.00 #18
JUNIOR MEN SHORT PROGRAM Note: minimum SP TES for JW = 20.00
1 Thomas JUNSKI GER 52.42 26.17 26.25 5.30 4.90 5.35 5.35 5.35 0.00 #5 3f+2t, 3lo, 2a
2 Nurullah SAHAKA SUI 49.63 24.93 26.70 5.40 4.95 5.30 5.35 5.70 2.00 #1 3z↓-nc, 3a<↓, 3lo
3 Aleix GABARA XANCO ESP 48.84 23.59 25.25 5.10 4.95 5.05 5.05 5.10 0.00 #7 3f!-so-nc, 3lo, 2a
4 Ruaridh FISHER GBR 48.32 21.87 26.45 5.15 5.05 5.35 5.45 5.45 0.00 #8 3t+2t<<, 3lo<<, 2a
5 James HORROCS GBR 44.40 22.20 22.20 4.60 4.35 4.45 4.50 4.30 0.00 #3 2a, 3t+3t<<, 3lo<
6 Brian LE CAN 42.59 19.34 25.25 5.15 4.75 4.90 5.25 5.20 2.00 #4 3lo, 3z<<↓-nc, 2a↓
7 Darian KAPTICH AUS 40.47 19.37 21.10 4.25 4.15 4.25 4.20 4.25 0.00 #2
8 Michel TSIBA NED 39.76 18.61 23.15 4.65 4.35 4.60 4.75 4.80 2.00 #9
Friday's Results:
JUNIOR LADIES SHORT PROGRAM Note: minimum SP TES for JW = 20.00
1 Emmy MA USA 52.91 28.63 24.28 6.25 5.65 6.25 6.05 6.15 0.00 6 3lo, 3z+2t, 2a, 0 FCsp
2 Olivia GRAN CAN 45.93 25.65 21.28 5.55 5.00 5.40 5.30 5.35 1.00 22 3z↓-nc, 3lo, 2a
3 Megan YIM CAN 45.25 24.01 21.24 5.50 5.00 5.35 5.35 5.35 0.00 15 2a, 3z<-nc, 3lo
4 Andrea ANLIKER SUI 42.21 23.41 18.80 4.85 4.45 4.75 4.70 4.75 0.00 23 3t+2t, 3lo, 2a
5 Eva-Lotta KIIBUS EST 41.10 22.34 18.76 4.95 4.35 4.80 4.70 4.65 0.00 16 3s+2t, 2a, 2lo
6 Enja RUOKONEN FIN 40.67 21.99 18.68 5.05 4.35 4.70 4.70 4.55 0.00 3 2a, 3s-so+2t*, 3lo
7 Smilla SZALKAI SWE 40.59 22.91 18.68 4.85 4.55 4.70 4.70 4.55 1.00 17
8 Lilli SAKSELA FIN 39.34 19.90 19.44 4.90 4.60 4.95 4.85 5.00 0.00 24
9 Caya SCHEEPENS NED 38.90 20.98 17.92 4.60 4.20 4.65 4.30 4.65 0.00 13
10 Alexandra SANDSTRöM FIN 37.28 18.24 20.04 5.20 4.85 4.95 4.95 5.10 1.00 25
11 Linden van BEMMEL NED 34.75 17.35 17.40 4.40 4.15 4.40 4.40 4.40 0.00 21
12 Daisy VREENEGOOR NED 34.64 17.04 17.60 4.45 4.25 4.40 4.45 4.45 0.00 4
13 Lisa VAN GENCK BEL 33.08 19.36 14.72 3.90 3.45 3.60 3.80 3.65 1.00 5
14 Belén ALVAREZ ESP 32.88 16.08 17.80 4.50 4.10 4.45 4.65 4.55 1.00 12
15 Kylie LOOTS NED 32.76 16.44 16.32 4.40 3.75 4.15 4.10 4.00 0.00 19
16 Daniela BLANCO ESP 30.46 15.54 15.92 4.15 3.75 3.95 4.10 3.95 1.00 27
17 Sophie BIJKERK NED 30.02 14.30 15.72 4.15 3.80 3.80 3.90 4.00 0.00 11
18 Loïs ARICKX BEL 29.58 15.38 14.20 3.65 3.40 3.60 3.60 3.50 0.00 10
19 Cindy XIA NOR 29.48 15.28 15.20 4.10 3.70 3.65 3.90 3.65 1.00 1
20 Sam JANSEN NED 29.38 14.22 15.16 4.00 3.65 3.65 3.80 3.85 0.00 8
21 Yat Long Cherry LEE HKG 28.46 14.14 14.32 3.60 3.55 3.40 3.70 3.65 0.00 2
22 Lisa WEIJER NED 28.34 13.38 14.96 3.85 3.50 3.80 3.75 3.80 0.00 26
23 Kyra PATTIKAWA NED 27.82 13.38 15.44 3.85 3.70 3.75 4.00 4.00 1.00 20
24 Celine van de HEUVEL NED 26.00 12.96 13.04 3.45 3.10 3.20 3.30 3.25 0.00 9
25 Chelsea VERHAEGH NED 25.81 11.89 14.92 3.80 3.65 3.65 3.85 3.70 1.00 14
26 Britt van der MEULEN NED 24.70 12.06 13.64 3.55 3.25 3.45 3.35 3.45 1.00 7
SENIOR LADIES SHORT PROGRAM Note: SP minimum for Worlds = 27.00
1 Loena HENDRICKX BEL 62.54 34.98 27.56 7.00 6.55 7.05 6.90 6.95 0.00 13 3z+2t, 3f, 2a
2 Joshi HELGESSON SWE 56.07 29.47 26.60 6.70 6.25 6.85 6.60 6.85 0.00 11 3z, 3t+2t, 2a
3 Caroline ZHANG USA 54.18 27.78 27.40 7.10 6.50 6.90 6.90 6.85 1.00 9 3lo+3lo<↓, 3f<, 2a
4 Larkyn AUSTERMAN CAN 53.21 27.93 25.28 6.30 6.05 6.45 6.35 6.45 0.00 1 3s+2t, 3f, 2a
5 Anastasia GALUSTYAN ARM 52.98 27.50 25.48 6.45 6.10 6.45 6.40 6.45 0.00 7 3z+3t<, 3f<, 2a<
6 Anne Line GJERSEM NOR 51.45 29.37 22.08 5.55 5.30 5.55 5.50 5.70 0.00 17 3s+2t, 3lo, 2a
7 Isabelle M. OLSSON SWE 50.05 27.69 23.36 5.85 5.55 5.95 5.80 6.05 1.00 20 3lo+2t, 3z<↓, 2a
8 Kirstin SPOURS GBR 48.39 28.03 20.36 5.15 4.95 5.15 5.15 5.05 0.00 3 3f+2t, 3lo, 2a
9 Jennifer SCHMIDT GER 47.53 25.65 21.88 5.60 5.10 5.70 5.45 5.50 0.00 8 3t+2t, 3s<, 2a
10 Morgan FLOOD AZE 47.04 26.12 20.92 5.35 4.90 5.40 5.20 5.30 0.00 10 3t+2t, 2a, 3s
11 Elzbieta KROPA LTU 46.95 26.23 20.72 5.30 5.00 5.20 5.30 5.10 0.00 15 3t+2t-hd, 3lo, 2a
12 Shaline RüEGGER SUI 44.76 24.60 20.16 5.10 4.95 5.10 5.00 5.05 0.00 16 2a, 3t+2t, 3s
13 Sonia LAFUENTE ESP 44.65 24.13 21.52 5.40 5.10 5.40 5.60 5.40 1.00 5 3t+2t, 3lo<↓, 2a
14 Valentina MATOS ESP 44.06 23.74 20.32 5.15 4.90 5.10 5.10 5.15 0.00 2 3z-so, 3t+2t, 2a
15 Gerli LIINAMäE EST 42.63 21.67 20.96 5.35 5.05 5.30 5.20 5.30 0.00 4 3f-so-hd, 2lo*-nc, 2a
16 Aimee BUCHANAN ISR 42.16 22.04 21.12 5.45 5.00 5.25 5.20 5.50 1.00 14 3t+2t-hd, 1a*, 3s<↓
17 Yasmine YAMADA SUI 36.09 16.77 20.32 5.30 4.95 4.90 5.15 5.10 1.00 19 3t-2hd-nc, lo↓*, 2a-to
18 Niki WORIES NED 33.96 15.96 20.00 5.20 4.85 4.85 5.15 4.95 2.00 18 3f<<↓-nc, 3z<↓, 2a<-to
19 Deimante KIZALAITE LTU 33.03 15.11 18.92 4.85 4.55 4.65 4.85 4.75 1.00 6 3fe<<-nc, 3s<↓, 2a
SENIOR MEN SHORT PROGRAM Note: SP minimum for Worlds = 34.00
1 Jorik HENDRICKX BEL 71.70 36.30 36.40 7.45 6.75 7.35 7.50 7.35 1.00 4 3a, 3z↓, 3lo+2t
2 Jordan MOELLER USA 67.78 36.08 32.70 6.70 6.05 6.55 6.80 6.60 1.00 5 3a, 3z+3t, 3f, nc CCoSP, time
3 Moris KVITELASHVILI GEO 64.65 34.90 31.75 6.60 6.00 6.45 6.40 6.30 2.00 3 3a, 4t<<↓, 3f+3t, time
4 Felipe MONTOYA ESP 61.61 29.61 32.00 6.45 5.90 6.60 6.50 6.55 0.00 1 3z<+3t<, 2a, 3f
5 Graham NEWBERRY GBR 60.65 34.15 28.50 5.80 5.45 5.85 5.75 5.65 2.00 7 3a, 3z-to+3t↓, 3lo↓
6 Thomas KENNES NED 58.11 29.26 28.85 5.95 5.45 5.95 5.65 5.85 0.00 12 3z+2t, 3lo, 2a
7 Harry MATTICK GBR 56.38 28.13 29.25 5.80 5.60 6.15 5.75 5.95 1.00 8 2a, 3z-to+2t, 3lo, time
8 Tomas KUPKA CZE 55.44 28.89 27.55 5.80 5.10 5.75 5.60 5.30 1.00 2 3a, 3z+2t, 3f!<<↓
9 Daniil ZURAV EST 54.26 25.71 28.55 5.70 5.45 5.95 5.75 5.70 0.00 6 3z+2t, 3fe, 2a
10 Tim HUBER SUI 49.50 26.35 24.15 5.25 4.55 4.75 4.85 4.75 1.00 11 2a, 3z+3t-to, 3f!↓
11 Lap Kan YUEN HKG 48.69 22.39 26.30 5.75 5.00 5.15 5.30 5.10 0.00 9 3z, 3s+3t<<, 2a
12 Krzysztof GALA POL 43.22 22.07 23.15 5.30 4.25 4.40 4.70 4.50 2.00 10 3t+2t<<, 3a↓, 3f<↓
Junior and Novice Freeskates are on Saturday; Senior Freeskates on Sunday.
From Thursday:
NOVICE MEN SHORT PROGRAM
1 Beresford CLEMENTS CAN 38.56 22.94 15.62 4.60 4.15 4.40 4.20 0.00 #2 3z-so, 3s+2t, 2a
2 Maxim NAUMOV USA 37.03 18.88 18.15 5.15 4.85 5.20 4.95 0.00 #3 3z+2t<<, 3f, 2a
3 Aleksa RAKIC CAN 31.76 17.40 14.86 4.30 3.85 4.25 4.10 0.50 #6
4 Daniel SEIDEL SWE 28.62 16.24 12.88 3.80 3.35 3.55 3.60 0.50 #1
5 Edward APPLEBY GBR 25.65 12.94 12.71 3.55 3.35 3.65 3.55 0.00 #4
6 Elliot APPLEBY GBR 24.67 14.40 10.27 2.90 2.65 2.90 2.95 0.00 #5
NOVICE LADIES SHORT PROGRAM
1 Kaitlyn NGUYEN USA 44.12 26.44 17.68 5.85 5.35 5.40 5.50 0.00 #11 3f+2t, 3z, 2a
2 Hannah HARRELL USA 44.10 25.50 18.60 5.90 5.55 5.90 5.90 0.00 #14 3z, 3f+2t, 2a
3 Minttu HEIKKINEN FIN 37.52 23.32 14.20 4.80 4.35 4.30 4.30 0.00 #15 3t+2t, 3s, 2a
4 Sophie SPRUNG FRA 36.80 22.28 14.52 4.60 4.35 4.65 4.55 0.00 #3 3t+2t, 3s, 2a
5 Emma BULAWKA CAN 35.56 21.60 13.96 4.70 4.00 4.35 4.40 0.00 #5 2a, 3t+2t, 3s
6 Olivia HENTUNEN FIN 31.74 18.00 14.24 4.70 4.35 4.30 4.45 0.50 #10
7 Dani LOONSTRA NED 29.02 16.46 12.56 3.90 3.70 4.15 3.95 0.00 #8
8 Lindsay van ZUNDERT NED 27.90 15.46 12.44 3.95 3.70 4.00 3.90 0.00 #16
9 Lenne van GORP NED 27.38 15.62 11.76 3.70 3.40 3.90 3.70 0.00 #7
10 Isabella SMIT NED 26.68 14.18 13.00 4.15 3.90 4.05 4.15 0.50 #17
11 Maartje van VEEN NED 25.96 14.66 11.80 3.90 3.45 3.65 3.75 0.50 #4
12 Rosalie van WAGENINGEN NED 25.68 13.96 11.72 3.65 3.60 3.70 3.70 0.00 #1
13 Mikai van OMMEREN NED 25.52 14.64 10.88 3.40 3.25 3.45 3.50 0.00 #6
14 Victoria LASS EST 25.42 15.04 10.88 3.55 3.35 3.35 3.35 0.50 #13
15 Angelina TUMBAS-DE MUNCK BEL 24.70 14.24 10.96 3.60 3.20 3.45 3.45 0.50 #12
16 Roxy JANSSEN NED 24.46 13.90 10.56 3.50 3.20 3.35 3.15 0.00 #9
17 Viola SERGEJEVA EST 22.94 13.02 10.92 3.55 3.30 3.40 3.40 1.00 #2
18 Merel BEVERLOO NED 20.62 10.58 10.04 3.25 3.00 3.20 3.10 0.00 #18
JUNIOR MEN SHORT PROGRAM Note: minimum SP TES for JW = 20.00
1 Thomas JUNSKI GER 52.42 26.17 26.25 5.30 4.90 5.35 5.35 5.35 0.00 #5 3f+2t, 3lo, 2a
2 Nurullah SAHAKA SUI 49.63 24.93 26.70 5.40 4.95 5.30 5.35 5.70 2.00 #1 3z↓-nc, 3a<↓, 3lo
3 Aleix GABARA XANCO ESP 48.84 23.59 25.25 5.10 4.95 5.05 5.05 5.10 0.00 #7 3f!-so-nc, 3lo, 2a
4 Ruaridh FISHER GBR 48.32 21.87 26.45 5.15 5.05 5.35 5.45 5.45 0.00 #8 3t+2t<<, 3lo<<, 2a
5 James HORROCS GBR 44.40 22.20 22.20 4.60 4.35 4.45 4.50 4.30 0.00 #3 2a, 3t+3t<<, 3lo<
6 Brian LE CAN 42.59 19.34 25.25 5.15 4.75 4.90 5.25 5.20 2.00 #4 3lo, 3z<<↓-nc, 2a↓
7 Darian KAPTICH AUS 40.47 19.37 21.10 4.25 4.15 4.25 4.20 4.25 0.00 #2
8 Michel TSIBA NED 39.76 18.61 23.15 4.65 4.35 4.60 4.75 4.80 2.00 #9
Friday's Results:
JUNIOR LADIES SHORT PROGRAM Note: minimum SP TES for JW = 20.00
1 Emmy MA USA 52.91 28.63 24.28 6.25 5.65 6.25 6.05 6.15 0.00 6 3lo, 3z+2t, 2a, 0 FCsp
2 Olivia GRAN CAN 45.93 25.65 21.28 5.55 5.00 5.40 5.30 5.35 1.00 22 3z↓-nc, 3lo, 2a
3 Megan YIM CAN 45.25 24.01 21.24 5.50 5.00 5.35 5.35 5.35 0.00 15 2a, 3z<-nc, 3lo
4 Andrea ANLIKER SUI 42.21 23.41 18.80 4.85 4.45 4.75 4.70 4.75 0.00 23 3t+2t, 3lo, 2a
5 Eva-Lotta KIIBUS EST 41.10 22.34 18.76 4.95 4.35 4.80 4.70 4.65 0.00 16 3s+2t, 2a, 2lo
6 Enja RUOKONEN FIN 40.67 21.99 18.68 5.05 4.35 4.70 4.70 4.55 0.00 3 2a, 3s-so+2t*, 3lo
7 Smilla SZALKAI SWE 40.59 22.91 18.68 4.85 4.55 4.70 4.70 4.55 1.00 17
8 Lilli SAKSELA FIN 39.34 19.90 19.44 4.90 4.60 4.95 4.85 5.00 0.00 24
9 Caya SCHEEPENS NED 38.90 20.98 17.92 4.60 4.20 4.65 4.30 4.65 0.00 13
10 Alexandra SANDSTRöM FIN 37.28 18.24 20.04 5.20 4.85 4.95 4.95 5.10 1.00 25
11 Linden van BEMMEL NED 34.75 17.35 17.40 4.40 4.15 4.40 4.40 4.40 0.00 21
12 Daisy VREENEGOOR NED 34.64 17.04 17.60 4.45 4.25 4.40 4.45 4.45 0.00 4
13 Lisa VAN GENCK BEL 33.08 19.36 14.72 3.90 3.45 3.60 3.80 3.65 1.00 5
14 Belén ALVAREZ ESP 32.88 16.08 17.80 4.50 4.10 4.45 4.65 4.55 1.00 12
15 Kylie LOOTS NED 32.76 16.44 16.32 4.40 3.75 4.15 4.10 4.00 0.00 19
16 Daniela BLANCO ESP 30.46 15.54 15.92 4.15 3.75 3.95 4.10 3.95 1.00 27
17 Sophie BIJKERK NED 30.02 14.30 15.72 4.15 3.80 3.80 3.90 4.00 0.00 11
18 Loïs ARICKX BEL 29.58 15.38 14.20 3.65 3.40 3.60 3.60 3.50 0.00 10
19 Cindy XIA NOR 29.48 15.28 15.20 4.10 3.70 3.65 3.90 3.65 1.00 1
20 Sam JANSEN NED 29.38 14.22 15.16 4.00 3.65 3.65 3.80 3.85 0.00 8
21 Yat Long Cherry LEE HKG 28.46 14.14 14.32 3.60 3.55 3.40 3.70 3.65 0.00 2
22 Lisa WEIJER NED 28.34 13.38 14.96 3.85 3.50 3.80 3.75 3.80 0.00 26
23 Kyra PATTIKAWA NED 27.82 13.38 15.44 3.85 3.70 3.75 4.00 4.00 1.00 20
24 Celine van de HEUVEL NED 26.00 12.96 13.04 3.45 3.10 3.20 3.30 3.25 0.00 9
25 Chelsea VERHAEGH NED 25.81 11.89 14.92 3.80 3.65 3.65 3.85 3.70 1.00 14
26 Britt van der MEULEN NED 24.70 12.06 13.64 3.55 3.25 3.45 3.35 3.45 1.00 7
SENIOR LADIES SHORT PROGRAM Note: SP minimum for Worlds = 27.00
1 Loena HENDRICKX BEL 62.54 34.98 27.56 7.00 6.55 7.05 6.90 6.95 0.00 13 3z+2t, 3f, 2a
2 Joshi HELGESSON SWE 56.07 29.47 26.60 6.70 6.25 6.85 6.60 6.85 0.00 11 3z, 3t+2t, 2a
3 Caroline ZHANG USA 54.18 27.78 27.40 7.10 6.50 6.90 6.90 6.85 1.00 9 3lo+3lo<↓, 3f<, 2a
4 Larkyn AUSTERMAN CAN 53.21 27.93 25.28 6.30 6.05 6.45 6.35 6.45 0.00 1 3s+2t, 3f, 2a
5 Anastasia GALUSTYAN ARM 52.98 27.50 25.48 6.45 6.10 6.45 6.40 6.45 0.00 7 3z+3t<, 3f<, 2a<
6 Anne Line GJERSEM NOR 51.45 29.37 22.08 5.55 5.30 5.55 5.50 5.70 0.00 17 3s+2t, 3lo, 2a
7 Isabelle M. OLSSON SWE 50.05 27.69 23.36 5.85 5.55 5.95 5.80 6.05 1.00 20 3lo+2t, 3z<↓, 2a
8 Kirstin SPOURS GBR 48.39 28.03 20.36 5.15 4.95 5.15 5.15 5.05 0.00 3 3f+2t, 3lo, 2a
9 Jennifer SCHMIDT GER 47.53 25.65 21.88 5.60 5.10 5.70 5.45 5.50 0.00 8 3t+2t, 3s<, 2a
10 Morgan FLOOD AZE 47.04 26.12 20.92 5.35 4.90 5.40 5.20 5.30 0.00 10 3t+2t, 2a, 3s
11 Elzbieta KROPA LTU 46.95 26.23 20.72 5.30 5.00 5.20 5.30 5.10 0.00 15 3t+2t-hd, 3lo, 2a
12 Shaline RüEGGER SUI 44.76 24.60 20.16 5.10 4.95 5.10 5.00 5.05 0.00 16 2a, 3t+2t, 3s
13 Sonia LAFUENTE ESP 44.65 24.13 21.52 5.40 5.10 5.40 5.60 5.40 1.00 5 3t+2t, 3lo<↓, 2a
14 Valentina MATOS ESP 44.06 23.74 20.32 5.15 4.90 5.10 5.10 5.15 0.00 2 3z-so, 3t+2t, 2a
15 Gerli LIINAMäE EST 42.63 21.67 20.96 5.35 5.05 5.30 5.20 5.30 0.00 4 3f-so-hd, 2lo*-nc, 2a
16 Aimee BUCHANAN ISR 42.16 22.04 21.12 5.45 5.00 5.25 5.20 5.50 1.00 14 3t+2t-hd, 1a*, 3s<↓
17 Yasmine YAMADA SUI 36.09 16.77 20.32 5.30 4.95 4.90 5.15 5.10 1.00 19 3t-2hd-nc, lo↓*, 2a-to
18 Niki WORIES NED 33.96 15.96 20.00 5.20 4.85 4.85 5.15 4.95 2.00 18 3f<<↓-nc, 3z<↓, 2a<-to
19 Deimante KIZALAITE LTU 33.03 15.11 18.92 4.85 4.55 4.65 4.85 4.75 1.00 6 3fe<<-nc, 3s<↓, 2a
SENIOR MEN SHORT PROGRAM Note: SP minimum for Worlds = 34.00
1 Jorik HENDRICKX BEL 71.70 36.30 36.40 7.45 6.75 7.35 7.50 7.35 1.00 4 3a, 3z↓, 3lo+2t
2 Jordan MOELLER USA 67.78 36.08 32.70 6.70 6.05 6.55 6.80 6.60 1.00 5 3a, 3z+3t, 3f, nc CCoSP, time
3 Moris KVITELASHVILI GEO 64.65 34.90 31.75 6.60 6.00 6.45 6.40 6.30 2.00 3 3a, 4t<<↓, 3f+3t, time
4 Felipe MONTOYA ESP 61.61 29.61 32.00 6.45 5.90 6.60 6.50 6.55 0.00 1 3z<+3t<, 2a, 3f
5 Graham NEWBERRY GBR 60.65 34.15 28.50 5.80 5.45 5.85 5.75 5.65 2.00 7 3a, 3z-to+3t↓, 3lo↓
6 Thomas KENNES NED 58.11 29.26 28.85 5.95 5.45 5.95 5.65 5.85 0.00 12 3z+2t, 3lo, 2a
7 Harry MATTICK GBR 56.38 28.13 29.25 5.80 5.60 6.15 5.75 5.95 1.00 8 2a, 3z-to+2t, 3lo, time
8 Tomas KUPKA CZE 55.44 28.89 27.55 5.80 5.10 5.75 5.60 5.30 1.00 2 3a, 3z+2t, 3f!<<↓
9 Daniil ZURAV EST 54.26 25.71 28.55 5.70 5.45 5.95 5.75 5.70 0.00 6 3z+2t, 3fe, 2a
10 Tim HUBER SUI 49.50 26.35 24.15 5.25 4.55 4.75 4.85 4.75 1.00 11 2a, 3z+3t-to, 3f!↓
11 Lap Kan YUEN HKG 48.69 22.39 26.30 5.75 5.00 5.15 5.30 5.10 0.00 9 3z, 3s+3t<<, 2a
12 Krzysztof GALA POL 43.22 22.07 23.15 5.30 4.25 4.40 4.70 4.50 2.00 10 3t+2t<<, 3a↓, 3f<↓
Junior and Novice Freeskates are on Saturday; Senior Freeskates on Sunday.