2022 Challenger #3 NEBELHORN 9/21-24 Oberstdorf GER

2022 Challenger #3 NEBELHORN 9/21-24 Oberstdorf GER

Postby chuckiem » Wed Sep 21, 2022 3:03 pm

SCHEDULE of EVENTS All times local

Thu 09/22
01:00 pm MEN SP
04:00 pm WOMEN SP
07:00 pm PAIRS SP

Fri 09/23
01:00 pm DANCE RD
03:30 pm MEN FS
07:30 pm PAIRS FS

Sat 09/24
11:00 am WOMEN FS
02:20 pm DANCE FD
08:15 pm EXHIBITION
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 Challenger #3 NEBELHORN 9/21-24 Oberstdorf GER

Postby chuckiem » Wed Sep 21, 2022 3:20 pm

START ORDER MEN SHORT PROGRAM Thu 9/22 1:00 pm local time / 7 am EDT

1 Andrii KOKURA UKR
2 Basar OKTAR TUR
3 Komel WITKOWSKI POL
4 Makar SUNTSEV FIN
5 Burak DEMIRBOGA TUR

6 Liam KAPEIKIS USA
7 Jari KESSLER CRO
8 Valtter VIRTANEN FIN
9 Tomas-Llorenc GUARINO SABATE ESP
10 Younghyun CHA KOR
11 Nikita STAROSTIN GER

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

12 Ivan SHMURATKO UKR
13 Sihyeong LEE KOR
14 Roman SADOVSKY CAN
15 Keegan MESSING CAN
16 Kazuki TOMONO JPN
17 Mihhail SELEVKO EST

Tech Team

Ref Adolfsen-NOR
TC Sierocka-POL
TS Vandecaveye-BEL
ATS Briggs-GBR

Judges: JPN CRO CAN GER USA POL UKR


------------------------------------------------------------------------------------

START ORDER WOMEN SHORT PROGRAM Thu 9/22 4 pm local time / 10 am EDT

1 Anastasia GOZHVA UKR
2 Seoyeong WI KOR
3 Livia KAISER SUI
4 Yae-Mia NEIRA CHI
5 Gracie GOLD USA

6 Stefanie PESENDORFER AUT
7 Linnea CEDER FIN
8 Kristina ISAEV GER
9 Ahsun YUN KOR
10 Olga MIKUTINA AUT
11 Eva-Lotta KIIBUS EST

^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^

12 Tzu-Han TING TPE
13 Lindsay van ZUNDERT NED
14 Starr ANDREWS USA
15 Niina PETROKINA EST
16 Madeline SCHIZAS CAN
17 Loena HENDRICKX BEL

Tech Team

Ref Barbacci-Levy-SUI
TC Faig-GER
TS Pavicic-CRO
ATS Galambos-SUI

Judges: SUI GER AUT FIN CAN USA NED

-----------------------------------------------------------------------------------

START ORDER PAIRS SHORT PROGRAM Thu 9/22 7 pm local time / 1 pm EDT

1 Alisa EFIMOVA / Ruben BLOMMAERT GER
2 Miyu YUNOCKI / Sgita UCHIHASHI JPN
3 Oceane PIEGAD / Denys STREKALIN FRA
4 Sofia HOLICHENKO / Artem DARENSKIY UKR

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

5 Nika OSIPOVA / Dmitry EPSTEIN NED
6 Jelizaveta ZUKOVA / Martin BIDAR CZE
7 Anna VALESI / Manuel PIAZZA ITA
8 Anastasiia METELKINA / Daniil PARKMAN GEO

9 Annike HOCKE / Robert KUNKEL GER
10 Camille KOVALEV / Pavel KOVALEV FRA
11 Sara CONTI / Niccolo MACII ITA
12 Deanne STELLATO-DUDEK / Maxime DESCHAMPS CAN

Tech Team

Ref Adolfsen-NOR
TC Sierocka-POL
TS Briggs-GBR
ATS Collin-Knoblauch-CAN

Judges: JPN GER CAN NED AUT USA CZE

===========================================================================
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 Challenger #3 NEBELHORN 9/21-24 Oberstdorf GER

Postby chuckiem » Thu Sep 22, 2022 2:04 pm

RESULTS MEN SHORT PROGRAM

1 Roman SADOVSKY CAN 89.57 48.07 41.50 8.10 8.40 8.35 0.00 12 4s, 3a, 3z+3t
2 Sihyeong LEE KOR 86.78 48.54 38.24 7.75 7.70 7.45 0.00 11 4t, 3a, 3z+3t
3 Keegan MESSING CAN 75.85 35.77 41.08 8.15 8.05 8.40 1.00 13 4t<↓, 3a, 3z+2t
4 Jari KESSLER CRO 72.97 35.89 37.08 7.40 7.50 7.30 0.00 5 3z+3t, 3lo, 2a
5 Tomas-Llorenc GUARINO SABATE ESP 71.10 35.95 `` 35.15 7.20 7.15 6.70 0.00 7 3aq, 3z, 3f!+3t
6 Ivan SHMURATKO UKR 69.89 34.24 35.65 7.15 7.30 6.90 0.00 10 3a, 3f, 3z!q-2hd+2t
7 Valtter VIRTANEN FIN 69.34 34.35 34.99 7.00 7.15 6.80 0.00 6 3t+3t, 2a, 3z
8 Liam KAPEIKIS USA 67.48 34.99 33.49 6.95 6.50 6.60 1.00 4 4s↓, 3a-so, 3z+3t
9 Mihhail SELEVKO EST 67.28 33.71 34.57 6.80 6.75 7.15 1.00 15 4t↓, 4s+2t, 3a
10 Komel WITKOWSKI POL 66.06 34.25 31.81 6.20 6.45 6.40 0.00 2 3a-so, 3z+3t, 3f!
11 Kazuki TOMONO JPN 64.97 27.80 39.17 7.95 7.55 7.95 2.00 14 4t<↓, 4sq↓-nc, 3a-so
12 Nikita STAROSTIN GER 61.91 29.09 33.82 6.85 6.80 6.60 1.00 9 3f, 3a<↓, 3z+3t<<
13 Makar SUNTSEV FIN 60.43 29.53 30.90 6.40 6.15 5.95 0.00 3 3z+3tq, 2a, 3lo
14 Younghyun CHA KOR 53.94 24.22 30.72 6.20 5.75 6.45 1.00 8 3zq, 2a, 3f+3t<<↓
15 Andrii KOKURA UKR 53.59 35.12 18.47 5.70 5.90 5.45 0.00 1 4t<<, 3aq-hd, 3z+2t

JUDGES: JPN CRO CAN GER USA POL UKR

MEN FREE SKATE Fri Sep 23 3:30 pm local time / 9:30 am EDT Start Order: reverse of SP finish
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 Challenger #3 NEBELHORN 9/21-24 Oberstdorf GER

Postby chuckiem » Thu Sep 22, 2022 4:59 pm

RESULTS WOMEN SHORT PROGRAM

1 Loena HENDRICKX BEL 76.19 41.28 34.91 8.65 8.90 8.70 0.00 17 3f, 2a, 3z+3t
2 Madeline SCHIZAS CAN 64.99 33.88 31.11 31.11 7.65 7.95 7.80 0.00 16 3z+3t, 3lo-so, 2a
3 Seoyeong WI KOR 61.31 33.65 27.66 6.95 6.85 7.00 0.00 2 2a, 3z+3tq 3lo
4 Olga MIKUTINA AUT 58.31 30.38 28.00 28.93 7.40 7.20 7.15 1.00 10 3z<↓, 2a, 3f+2t
5 Linnea CEDER FIN 57.43 29.96 27.47 7.20 6.70 6.75 0.00 7 3z!+3t<, 2a, 3f
6 Ahsun YUN KOR 56.94 30.00 26.94 6.50 6.60 7.15 0.00 9 3z+3tq, 2a, 3f!<
7 Starr ANDREWS USA 53.31 25.78 28.53 7.15 7.05 7.25 1.00 14 3t↓, 2a, 3lo+2t
8 Lindsay van ZUNDERT NED 53.11 27.84 26.27 26.27 6.65 6.50 6.60 1.00 13 3zq↓, 2a, 3lo+2t
9 Stefanie PESENDORFER AUT 52.78 28.23 24.55 5.90 6.20 6.35 0.00 6 3z+3tq, 2a, 3f
10 Eva-Lotta KIIBUS EST 50.94 23.88 28.06 28.06 7.20 6.95 6.95 1.00 11 3t+2t, 2a, 3f↓
11 Tzu-Han TING TPE 49.92 25.91 24.01 6.20 5.90 5.95 0.00 12 3f!+3t<, 3z!-so, 2a
12 Kristina ISAEV GER 49.73 24.52 25.21 6.20 6.50 6.25 0.00 8 3tq+3t<, 3f!q, 2a
13 Niina PETROKINA EST 47.24 20.18 27.06 6.85 6.55 6.95 0.00 15 2a, 2f*, 1z*+3t
14 Livia KAISER SUI 47.21 25.40 21.81 21.81 5.30 5.40 5.70 0.00 3 3z+3t<, 2a, 3lo<-so
15 Gracie GOLD USA 45.08 19.82 26.26 6.80 6.00 6.95 1.00 5 3z<<↓, 2a, 1lo*-nc
16 Anastasia GOZHVA UKR 37.67 17.06 21.61 5.40 4.95 5.90 1.00 1 3z!<<↓, 1f*-nc, 2aq
17 Yae-Mia NEIRA CHI 36.39 16.77 19.62 19.62 4.80 4.90 5.05 0.00 4 2a<, 3z<<, 3s<+2t


JUDGES: SUI GER AUT FIN CAN USA NED

WOMEN FREE SKATE: Sat Sep 24 11 am local time / 5 am EDT Start Order: Reverse of SP finish
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 Challenger #3 NEBELHORN 9/21-24 Oberstdorf GER

Postby chuckiem » Thu Sep 22, 2022 7:25 pm

RESULTS PAIRS SHORT PROGRAM

1 Annike HOCKE / Robert KUNKEL GER 69.13 39.01 30.12 7.55 7.70 7.40 0.00 11
2 Deanna STELLATO-DUDEK / Maxime DESCHAMPS CAN 68.08 38.28 29.80 7.35 7.55 7.50 0.00 12
3 Alisa EFIMOVA / Ruben BLOMMAERT GER 67.05 37.79 29.26 7.65 7.05 7.30 0.00 9
4 Sara CONTI / Niccolo MACII ITA 64.84 35.92 28.92 7.35 7.25 7.15 0.00 1
5 Anastasiia METELKINA / Daniil PARKMAN GEO 62.15 35.08 28.07 7.15 7.20 6.75 1.00 8 ↓sbs 3t
6 Camille KOVALEV / Pavel KOVALEV FRA 54.56 28.42 26.14 6.50 6.50 6.65 0.00 10 sbs 3tq
7 Nika OSIPOVA / Dmitry EPSTEIN NED 52.09 30.27 21.82 5.60 5.30 5.50 0.00 5
8 Anna VALESI / Manuel PIAZZA ITA 52.07 29.82 22.25 5.50 5.65 5.55 0.00 7
9 Jelizaveta ZUKOVA / Martin BIDAR CZE 49.67 25.32 24.35 6.05 5.90 6.35 0.00 6 sbs 2t
10 Oceane PIEGAD / Denys STREKALIN FRA 48.43 25.90 23.53 5.80 5.95 5.95 1.00 3 ↓3fTh, sbs 3s<
11 Miyu YUNOCKI / Shoya UCHIHASHI JPN 48.09 25.61 22.48 5.55 5.60 5.75 0.00 2
12 Sofia HOLICHENKO / Artem DARENSKIY UKR 44.07 23.71 21.36 5.50 5.05 5.50 1.00 4 ↓sbs 3s<


JUDGES: JPN GER CAN NED AUT USA CZE


PAIRS FREE SKATE Fri Sep 23 7:30 pm local time / 1:30 pm EDT Start Order: reverse of SP finish
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 Challenger #3 NEBELHORN 9/21-24 Oberstdorf GER

Postby chuckiem » Thu Sep 22, 2022 7:32 pm

START ORDER RHYTHM DANCE Fri Sep 23 1pm local time / 7am EDT

1 Charise MATTHAEI / Max LIEBERS GER
2 Molly LANAGHAN / Dmitre RAZGULAJEVS CAN
3 Elisabetta LECCARDI / Mattia DALLA TORRE ITA

^^^^^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^^^^^

4 Mariia HOLUBTSOVA / Kyryl BIELOBROV UKR
5 Molly CESANEK / Yehor YEHOROV USA
6 Lorraine McNAMARA / Anton SPIRIDONOV USA
7 Lou TERREAUX / Noe PERRON FRA

8 Holly HARRIS / Jason CHAN AUS
9 Carolane SOUCISSE / Shane FIRUS CAN
10 Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR
11 Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU

Tech Team

Ref Wolter-GER
TC Hurth-FRA
TS Blum-GER
ATS Towler-Green-GBR

Judges: UKR GBR USA CAN AUS GER

-------------------------------------------------------------------------------------------------
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 Challenger #3 NEBELHORN 9/21-24 Oberstdorf GER

Postby chuckiem » Fri Sep 23, 2022 1:16 pm

RESULTS RHYTHM DANCE

1 Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR 85.80 49.80 36.00 8.94 9.13 9.00 0.00 10
2 Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU 78.98 45.81 33.17 8.31 8.44 8.19 0.00 11
3 Carolane SOUCISSE / Shane FIRUS CAN 73.23 41.55 31.68 7.88 7.94 8.00 0.00 9
4 Lorraine McNAMARA / Anton SPIRIDONOV USA 69.64 38.95 30.69 30.69 7.69 7.69 7.69 0.00 6
5 Lou TERREAUX / Noe PERRON FRA 66.18 38.57 27.61 27.61 6.94 6.94 6.88 0.00 7
6 Molly LANAGHAN / Dmitre RAZGULAJEVS CAN 65.23 38.28 26.95 6.63 6.88 6.75 0.00 2
7 Holly HARRIS / Jason CHAN AUS 62.04 33.53 28.51 7.19 8.19 7.06 0.00 8
8 Molly CESANEK / Yehor YEHOROV USA 61.81 35.27 26.54 6.63 6.63 6.69 0.00 5
9 Mariia HOLUBTSOVA / Kyryl BIELOBROV UKR 57.74 31.80 25.94 6.44 6.56 6.50 0.00 4
10 Charise MATTHAEI / Max LIEBERS GER 55.50 32.87 22.63 5.63 5.50 5.88 0.00 1
11 Elisabetta LECCARDI / Mattia DALLA TORRE ITA 53.19 30.84 24.35 6.25 6.06 6.00 2.00 3


FREE DANCE Sat Sep 24 2:20 pm local time / 8:20 am EDT Start Order: reverse of RD finish
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 Challenger #3 NEBELHORN 9/21-24 Oberstdorf GER

Postby chuckiem » Fri Sep 23, 2022 5:07 pm

RESULTS MEN FREE SKATE

1 Keegan MESSING CAN 170.89 85.48 85.41 8.35 8.65 8.65 0.00 13 4t, 4t+2t, 3a+eu+3s, 1lo, 3a, 3z+3t, 3fe
2 Sihyeong LEE KOR 148.93 75.84 74.09 7.40 7.30 7.55 1.00 14 4tq↓, 3z+3t, 3a<, 3lo, 3zq+3t, 3f^2a^2a, 3s
3 Kazuki TOMONO JPN 145.80 68.55 79.25 7.95 8.00 7.85 2.00 5 4t+2t, 4s<↓, 4tq↓, 3lo, 3a, 3f+2t, 3a+eu+2s
4 Tomas-Llorenc GUARINO SABATE ESP 138.24 64.81 73.43 7.50 7.30 7.25 0.00 11 3a, 3lo, 3f+eu+3s, 2a, 3z+3t, 3f, 3zq+2t
5 Roman SADOVSKY CAN 133.17 55.58 78.00 78.59 7.70 7.75 8.15 1.00 15 4s, 3a-so, 3fe+3t, 3fe+2t-so, 4s↓+rep, 3z+eu+3s, 1lo
6 Younghyun CHA KOR 129.15 65.05 64.10 6.30 6.30 6.65 0.00 2 3z+3t, 2a, 3lo, 3s, 3z, 3f^2a^2t, 3f+2t
7 Jari KESSLER CRO 125.02 54.93 70.09 70.09 7.00 7.10 6.95 0.00 12 2a+3t, 3z+2t, 3f!<, 3lo, 3z<, 2a+eu+2s, 3sq
8 Ivan SHMURATKO UKR 125.01 56.25 68.76 6.60 7.25 6.80 0.00 10 2t, 3a, 3f+2t, 3lo, 3f+eu+3s, 3z!, 3f*
9 Liam KAPEIKIS USA 124.24 58.64 66.60 6.90 6.55 6.55 1.00 8 4s<↓, 3a-so, 3a-so+rep, 3f+3t-so, 3z+eu+2s, 3z, 3lo
10 Nikita STAROSTIN GER 123.05 59.61 64.44 6.45 6.55 6.35 1.00 4 3f, 3a<, 3s, 3a↓+rep, 3z+2t, 3lo, 3z^2a+2t
11 Mihhail SELEVKO EST 115.81 53.20 62.61 62.61 6.45 6.00 6.35 0.00 7 3f+3t, 3t, 4s+2t, 3z, 1s, 1a+eu+2s, 2lo
12 Makar SUNTSEV FIN 115.66 51.05 64.61 6.55 6.35 6.50 0.00 3 3z+3t, 2a, 3lo, 2z, 3s+eu+3s, 3fq, 2a
13 Valtter VIRTANEN FIN 108.94 47.50 61.44 6.25 6.05 6.15 0.00 9 3z+2t+2lo, 3t, 2s+2t, 2lo^1a, 3z, 2lo*, 2a
14 Andrii KOKURA UKR 103.25 48.79 54.46 5.35 5.50 5.50 0.00 1 3t, 3a, 3z+eu+3s, 2lo, 3z+2t, 3s+2t, 3t*
15 Kornel WITKOWSKI POL 96.53 44.26 56.27 5.80 5.25 5.85 4.00 6 3a↓, 3z+3t, 3lo-hd, 3f!+eu+3s<↓, 1z, 3lo<↓+rep, 1a^2a



JUDGES for FS (same judges<, different order) USA GER UKR CRO JPN POL CAN


FINAL STANDINGS MEN

1 - Keegan MESSING CAN 246.74
2 - Sihyeong LEE KOR 235.71
3 - Roman SADOVSKY CAN 222.74
4 - Kazuki TOMONO JPN 210.77
5 - Tomas-Llorenc GUARINO SABATE ESP 209.34
6 - Jari KESSLER CRO 197.99
7 - Ivan SHMURATKO UKR 194.90
8 - Liam KAPEIKIS USA 191.72
9 - Nikita STAROSTIN GER 183.96
10 - Younghyun CHA KOR 183.09
11 - Mihhail SELEVKO EST 183.09
12 - Valtter VIRTANEN FIN 178.28
13 - Makar SUNTSEV FIN 176.09
14 - Komel WITKOWSKI POL 162.86
15 - Andrii KOKURA UKR 156.84
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 Challenger #3 NEBELHORN 9/21-24 Oberstdorf GER

Postby chuckiem » Fri Sep 23, 2022 8:22 pm

RESULTS PAIRS FREE SKATE

1 Deanna STELLATO-DUDEK / Maxime DESCHAMPS CAN 124.66 61.91 62.75 7.75 7.95 7.80 0.00 11
2 Alisa EFIMOVA / Ruben BLOMMAERT GER 119.12 57.44 61.68 7.80 7.70 7.60 0.00 10 3t<<-nc
3 Annike HOCKE / Robert KUNKEL GER 115.34 54.86 60.48 7.65 7.60 7.40 0.00 12 sbs 3s+seq, sbs 2t
4 Sara CONTI / Niccolo MACII ITA 113.02 54.55 58.47 7.35 7.25 7.30 0.00 9 0 pairs spin
5 Anastasiia METELKINA / Daniil PARKMAN GEO 103.29 50.63 53.66 6.85 6.35 6.90 1.00 8 ↓sbs 2t, 0 pairs spin
6 Camille KOVALEV / Pavel KOVALEV FRA 102.80 50.07 52.73 6.55 6.45 6.75 0.00 7 sbs 2t-nc, sbs 2s
7 Anna VALESI / Manuel PIAZZA ITA 98.89 51.63 47.26 5.95 5.75 6.00 0.00 5 sbs 2t, sbs 3sq^2a
8 Jelizaveta ZUKOVA / Martin BIDAR CZE 97.65 47.65 51.00 6.30 6.10 6.70 1.00 4 ↓3zTh, sbs 2t, 3sq+eu+2s
9 Nika OSIPOVA / Dmitry EPSTEIN NED 93.97 46.85 47.12 6.05 5.70 5.90 0.00 6 sbs 1s+eu+2s
10 Miyu YUNOCKI / Shoya UCHIHASHI JPN 92.37 47.78 44.59 5.45 5.55 5.70 0.00 2 base tw, sbs 2a+2t^1a
11 Oceane PIEGAD / Denys STREKALIN FRA 89.93 45.46 46.47 46.47 5.95 5.65 5.80 2.00 3 sbs 3t<+combo, ↓3fTh, time
12 Sofia HOLICHENKO / Artem DARENSKIY UKR 80.79 39.80 40.99 5.15 4.80 5.40 0.00 1 0 pairs spin


JUDGES for FS: (same as for SP, different order) AUT CAN GER USA CZE NED GER

FINAL STANDINGS PAIRS

1 - Deanna STELLATO-DUDEK / Maxime DESCHAMPS CAN 192.74 2 1
2 - Alisa EFIMOVA / Ruben BLOMMAERT GER 186.17 3 2
3 - Annike HOCKE / Robert KUNKEL GER 184.47 1 3
4 - Sara CONTI / Niccolo MACII ITA 177.87 4 4
5 - Anastasiia METELKINA / Daniil PARKMAN GEO 165.44 5 5
6 - Camille KOVALEV / Pavel KOVALEV FRA 157.36 6 6
7 - Anna VALESI / Manuel PIAZZA ITA 150.96 8 7
8 - Jelizaveta ZUKOVA / Martin BIDAR CZE 147.32 9 8
9 - Nika OSIPOVA / Dmitry EPSTEIN NED 145.30 7 9
10 - Miyu YUNOCKI / Shoya UCHIHASHI JPN 140.46 11 10
11 - Oceane PIEGAD / Denys STREKALIN FRA 137.36 10 11
12 - Sofia HOLICHENKO / Artem DARENSKIY UKR 124.86 12 12
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 Challenger #3 NEBELHORN 9/21-24 Oberstdorf GER

Postby chuckiem » Sat Sep 24, 2022 12:35 pm

RESULTS WOMEN FREE SKATE

1 Seoyeong WI KOR 131.94 72.53 59.41 59.41 7.55 7.15 7.55 0.00 15 3z+3t, 3f, 2a, 3lo, 3lo^2a, 3z+2t+2lo
2 Loena HENDRICKX BEL 131.86 62.30 69.56 8.80 8.65 8.60 0.00 17 2a+eu+3s, 2a, 3z!, 3f, 3z!<<+rep, 3f+3t<, 2z+2t
3 Eva-Lotta KIIBUS EST 114.27 57.67 56.60 7.15 6.85 7.20 0.00 8 3f+eu+3s, 3z, 3fq-so, 2a, 2a+2t, 3z+2t, 3lo
4 Tzu-Han TING TPE 112.50 60.17 52.33 6.70 6.55 6.35 0.00 7 3f+3tq, 2a+3t+2t, 3z+2t, 2a, 3f, 3lo<, 3s
5 Niina PETROKINA EST 104.66 51.39 55.27 7.00 6.70 7.00 2.00 5 2a+3tq↓, 3z, 3f, 3lo, 3zq↓+rep, 3f+2t, 1a+eu+2s
6 Starr ANDREWS USA 103.29 49.29 55.00 6.80 6.90 6.90 1.00 11 1f^2a, 3f<↓, 2a, 3t<, 3lo+2t+2loq, 3s+2t, 3lo
7 Stefanie PESENDORFER AUT 101.53 50.27 51.26 51.26 6.35 6.45 6.40 0.00 9 3z+eu+3s, 3f, 1lo, 3t+2t, 3t, 2a+2t, 2a,
8 Lindsay van ZUNDERT NED 101.20 49.06 53.14 6.70 6.70 6.50 1.00 10 3z, 3f<, 2lo, 2a, 3z+2t, 3lo^2a<, 3s<↓
9 Olga MIKUTINA AUT 97.22 42.82 55.40 7.15 6.60 7.00 1.00 14 3zq+3t<-so, 3lo, 3z<+eu+2s, 2a, 3f<↓, 2s+2t, 1a
10 Madeline SCHIZAS CAN 95.72 42.19 57.53 7.35 6.85 7.35 4.00 16 2z+3t, 3lo, 3f↓, 2a, 3s↓,1a, 3lo↓+rep
11 Linnea CEDER FIN 95.38 42.58 53.80 53.80 6.80 6.60 6.75 1.00 13 3f, 3z+2t, 2lo, 2a+2t, 3fq↓+rep, 3z!, 2a
12 Gracie GOLD USA 93.81 45.14 49.67 6.25 5.85 6.50 1.00 3 3zq↓, 3f!<, 2a, 2lo, 3zq^2a^2t, 3t, 3s+2t
13 Anastasia GOZHVA UKR 91.64 50.59 42.05 5.15 4.85 5.75 1.00 2 3z!^2a, 2a+eu+2s, 3f, 3lo+2t, 3lo, 3tq, 2s<<, time
14 Livia KAISER SUI 81.13 39.81 42.32 5.35 5.00 5.50 1.00 4 3z↓, 3f, 3lo+2t, 2a+eu+2s, 3z+2t, a, 2s
15 Yae-Mia NEIRA CHI 68.54 34.16 35.38 4.25 4.30 4.70 1.00 1 3z<↓, 3lo<, 2aq, 3sq+2t, 2a<, 3s<+2t, 2z+2lo<+2lo<
WD Ahsun YUN KOR
WD Kristina ISAEV GER


Judges for FS: (same as for SP, different order) NED SUI CAN GER FIN USA AUT

FINAL STANDINGS WOMEN

1 - Loena HENDRICKX BEL 208.05 1 2
2 - Seoyeong WI KOR 193.25 3 1
3 - Eva-Lotta KIIBUS EST 165.21 10 3
4 - Tzu-Han TING TPE 162.43 11 4
5 - Madeline SCHIZAS CAN 160.71 2 10
6 - Starr ANDREWS USA 156.60 7 6
7 - Olga MIKUTINA AUT 155.53 4 9
8 - Stefanie PESENDORFER AUT 154.31 8 7
9 - Lindsay van ZUNDERT NED 154.31 9 8
10 - Linnea CEDER FIN 152.81 5 11
11 - Niina PETROKINA EST 151.90 13 5
12 - Gracie GOLD USA 138.69 15 12
13 - Anastasia GOZHVA UKR 129.31 16 13
14 - Livia KAISER SUI 128.34 14 14
15 - Yae-Mia NEIRA CHI 104.93 17 15
R - Ahsun YUN KOR 56.94 6
R - Kristina ISAEV GER 49.73 12
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm

Re: 2022 Challenger #3 NEBELHORN 9/21-24 Oberstdorf GER

Postby chuckiem » Sat Sep 24, 2022 3:12 pm

RESULTS FREE DANCE

1 Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR 120.80 67.78 53.02 8.88 8.94 8.69 0.00 11
2 Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU 106.43 58.81 48.62 8.25 8.06 8.00 1.00 10 ↓ChSl
3 Carolane SOUCISSE / Shane FIRUS CAN 103.12 57.48 46.64 7.88 7.69 7.75 1.00 9 ext lift
4 Molly LANAGHAN / Dmitre RAZGULAJEVS CAN 101.77 59.01 42.76 7.19 7.25 6.94 0.00 8
5 Lorraine McNAMARA / Anton SPIRIDONOV USA 96.41 52.89 43.52 7.50 7.13 7.13 0.00 7 missing element
6 Mariia HOLUBTSOVA / Kyryl BIELOBROV UKR 92.83 54.57 38.26 6.44 6.25 6.44 0.00 3
7 Elisabetta LECCARDI / Mattia DALLA TORRE ITA 92.33 54.07 38.26 6.38 6.31 6.44 0.00 1
8 Holly HARRIS / Jason CHAN AUS 90.62 48.98 41.64 7.25 6.63 6.94 0.00 5 missing element
9 Lou TERREAUX / Noe PERRON FRA 87.48 48.34 40.14 6.81 6.63 6.63 1.00 6 ext lift
10 Charise MATTHAEI / Max LIEBERS GER 80.52 46.78 33.74 5.75 5.56 5.56 0.00 2
11 Molly CESANEK / Yehor YEHOROV USA 83.36 42.18 42.18 6.31 5.94 5.69 1.00 4 ext lift


JUDGES for FD: (same as for RD, different order) AUS GBR USA CAN GER UKR

FINAL STANDINGS ICE DANCE

1 - Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR 206.60 1 1
2 - Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU 185.41 2 2
3 - Carolane SOUCISSE / Shane FIRUS CAN 176.35 3 3
4 - Molly LANAGHAN / Dmitre RAZGULAJEVS CAN 167.00 6 4
5 - Lorraine McNAMARA / Anton SPIRIDONOV USA 166.05 4 5
6 - Mariia HOLUBTSOVA / Kyryl BIELOBROV UKR 150.57 9 6
7 - Elisabetta LECCARDI / Mattia DALLA TORRE ITA 145.52 11 7
8 - Lou TERREAUX / Noe PERRON FRA 153.66 5 9
9 - Holly HARRIS / Jason CHAN AUS 152.66 7 8
10 - Charise MATTHAEI / Max LIEBERS GER 136.02 10 10
11 - Molly CESANEK / Yehor YEHOROV USA 138.87 8 11
chuckiem
 
Posts: 6219
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:03 pm


Return to Figure Skating

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests