by chuckiem » Fri Oct 12, 2018 1:07 am
RESULTS LADIES SHORT PROGRAM
1 Alexandra TRUSOVA RUS 74.19 44.18 30.01 7.54 7.32 7.54 7.54 7.57 0.00 19 2a, 3f, 3z+3lp
2 Alena KANYSHEVA RUS 67.75 39.22 28.53 7.14 6.96 7.18 7.14 7.25 0.00 2 2a, 3f, 3z+3t
3 Nana ARAKI JPN 63.06 37.23 25.83 6.57 6.32 6.50 6.50 6.39 0.00 4 3z+3t, 2a, 3f!
4 Seoyeong WI KOR 60.36 34.76 25.60 6.57 6.25 6.43 6.39 6.36 0.00 16 3z+3t, 3f<, 2a
5 Alina URUSHADZE GEO 58.31 31.80 26.51 6.54 6.32 6.71 6.68 6.89 0.00 21 3z+2t, 2a, 3f<
6 Yuhana YOKOI JPN 57.62 32.99 25.63 6.54 6.25 6.29 6.50 6.46 1.00 10 3z+3t, 2a, 3f<↓
7 Minseung KIM KOR 56.80 31.48 25.32 6.54 6.25 6.18 6.36 6.32 0.00 12 3z+2t, 3f<, 2a
8 Hanna HARRELL USA 52.28 28.77 24.51 6.25 5.93 6.04 6.29 6.14 1.00 25 2a, 3z↓-nc, 3f
9 Anna KUZMENKO FRA 48.67 25.90 22.77 5.82 5.46 5.71 5.79 5.68 0.00 5 3z+combo+3t*, 2a, 3f<
10 Caya SHEEPENS NED 46.10 25.93 20.17 5.14 4.89 5.07 5.00 5.11 0.00 3 3s+2t, 2f!, 2a
11 Maria LEVUSHKINA BUL 46.09 23.95 23.14 5.86 5.68 5.64 5.82 5.93 1.00 23 3lo+combo+2t*, 3f<↓, 2a
12 Ilayda BAYAR TUR 42.86 23.31 19.55 4.93 4.50 5.07 4.86 5.07 0.00 14 3t<+2t, 3f<, 2a
13 Aliaksandra CHEPELEVA BLR 42.40 22.72 19.68 5.00 4.64 4.93 5.04 5.00 0.00 9 3s+2t, 2a, 2f
14 Oliwia RZEPIEL POL 41.50 20.84 20.66 5.07 4.86 5.14 5.36 5.39 0.00 27 2f, 3lo+2t, 1a*
15 Anna RAKOVYCH UKR 41.17 21.72 19.45 5.04 4.79 4.89 4.89 4.71 0.00 15 2a, 3s+2t, 2f
16 Elizabete JUBKANE LAT 40.24 22.07 18.17 4.68 4.43 4.50 4.54 4.57 0.00 18 3s+2t, 2f, 2a
17 Andrea MONTESINOS CANTU MEX 39.31 21.13 19.18 4.86 4.57 4.89 4.79 4.86 1.00 1 2f, 3s<↓-nc, 2a
18 Sofia Isabel Victoria GUIDOTE PHI 36.80 17.97 18.83 4.68 4.46 4.82 4.71 4.86 0.00 11 2a<<, 2z+2t, 2f!
19 Joanna SO HKG 34.52 15.38 19.14 4.86 4.54 4.75 4.89 4.89 0.00 17 2f, 3s<+2t, 1a<<*
20 Bristena Patricia PRODEA ROU 33.96 18.16 16.80 4.21 4.04 4.29 4.29 4.18 1.00 7 2f!, 2a<<, 2z+2lo, time
21 Eva IAKOVLEVA KGZ 30.86 15.00 15.86 4.04 3.68 4.00 4.07 4.04 0.00 6 1a*, 2f, 2lo+2lo
22 Diana SULEIMENOVA KAZ 30.25 14.79 15.46 4.00 3.79 3.82 3.93 3.79 0.00 24 2ze+2t, 2a<<, 2f
23 Laziza SALIEVA UZB 29.09 13.36 15.73 3.96 3.71 3.89 3.93 4.18 0.00 22 2z<<-nc, 2a<, 2f
24 Marina ASOYAN ARM 28.14 13.11 16.03 4.18 3.86 3.93 4.07 4.00 1.00 26 2z+1t*, 2a↓, 2f
25 Ishita KAPOOR IND 26.98 15.47 12.51 3.14 2.96 3.18 3.25 3.11 1.00 13 2a<↓, 2z+2t, 2f
26 Teekhree SILPA-ARCHA THA 24.79 11.50 13.29 3.43 3.04 3.32 3.50 3.32 0.00 8 2a<<, 2lo+combo+1lo*, 2f<
27 Elen HAKOBYAN ARM 21.24 8.09 13.15 3.21 3.04 3.29 3.32 3.57 0.00 20 1a*, 2s+2t<<, 1f*
START ORDER LADIES FREESKATE FRI OCT 12 5:35 pm local time / 9:35 am EDT
1 Elen HAKOBYAN ARM
2 Teekhree SILPA-ARCHA THA
3 Laziza SALIEVA UZB
4 Ishita KAPOOR IND
5 Marina ASOYAN ARM
6 Diana SULEIMENOVA KAZ
7 Joanna SO HKG
8 Sofia Isabel Victoria GUIDOTE PHI
9 Bristena Patricia PRODEA ROU
10 Eva IAKOVLEVA KGZ
^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^
11 Elizabete JUBKANE LAT
12 Andrea MONTESINOS CANTU MEX
13 Anna RAKOVYCH UKR
14 Oliwia RZEPIEL POL
15 Aliaksandra CHEPELEVA BLR
16 Caya SHEEPENS NED
17 Ilayda BAYAR TUR
18 Maria LEVUSHKINA BUL
19 Anna KUZMENKO FRA
20 Minseung KIM KOR
21 Hanna HARRELL USA
^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^
22 Seoyeong WI KOR
23 Yuhana YOKOI JPN
24 Alina URUSHADZE GEO
25 Nana ARAKI JPN
26 Alexandra TRUSOVA RUS
27 Alena KANYSHEVA RUS
-----------------------------------------------------------------------------------
RESULTS MEN SHORT PROGRAM
1 Ivan SHMURATKO UKR 72.08 39.76 32.32 6.39 6.14 6.57 6.54 6.68 0.00 5 3a, 3ze+3t, 3f
2 Ilya KOVLER CAN 71.38 38.26 33.12 6.61 6.32 6.79 6.61 6.79 0.00 2 3a, 3ze+3t, 3f
3 Adam SIAO HIM FA FRA 70.50 38.33 32.17 6.46 6.14 6.57 6.46 6.54 0.00 17 3a, 3z+3t, 3f
4 Ryan DUNK USA 68.45 36.46 31.99 6.50 6.18 6.39 6.46 6.46 0.00 3 3a, 3lo+3lo, 3f, 0 Cssp
5 Yuto KISHINA JPN 67.04 33.43 33.61 6.86 6.43 6.68 6.82 6.82 0.00 10 1a*, 3f, 3lo+3t
6 Yuma KAGIYAMA JPN 65.10 31.93 33.17 6.82 6.46 6.64 6.61 6.64 0.00 1 3a, 3f, 2z<<+combo+2t*
7 Andrei MOZALEV RUS 62.72 29.15 33.57 6.79 6.57 6.61 6.89 6.71 0.00 16 1a*, 2f, 3z+3t
8 Artur DANIELIAN RUS 62.33 28.83 33.50 6.71 6.54 6.61 6.82 6.82 0.00 11 1a*, 3fe, 3z+3t
9 Alec GUINZBOURG CAN 60.61 32.45 28.16 5.71 5.46 5.71 5.71 5.57 0.00 9 3z!+3t, 3f, 2a
10 Geonhyeong AN KOR 59.13 30.05 29.08 5.93 5.61 5.86 5.93 5.75 0.00 19 3z+2t, 3f, 2a
11 Irakli MAYSURADZE GEO 58.81 29.16 31.65 6.36 6.29 6.04 6.46 6.50 2.00 15 3z+3t↓, 3a↓, 3f
12 Nicholas HSIEH USA 54.16 24.95 29.21 5.96 5.68 5.75 5.93 5.89 0.00 14 3f!, 3t+2t, 2a
13 Kims Georgs PAVLOVS LAT 52.32 26.52 26.80 5.36 5.18 5.36 5.54 5.36 1.00 6 3z+3t, 2a, 3f<↓
14 Rakhat BRALIN KAZ 47.81 23.05 25.76 5.29 5.04 5.07 5.29 5.07 1.00 7 3z+combo+3t*↓, 2a, 3f
15 Komel WITKOWSKI POL 47.68 20.39 27.29 5.57 5.29 5.43 5.50 5.50 0.00 18 2a, 3z+2t, 3fe, 0 Cssp
16 Alp Eren OZKAN TUR 46.60 23.83 22.77 4.64 4.39 4.71 4.46 4.57 0.00 13 3z!<+2lo<, 3f, 2a
17 Lilian BINZARI MDA 38.59 17.09 22.50 4.64 4.25 4.43 4.61 4.57 1.00 8 2f↓ 3t+2t, 2a
18 Paqiel Yie Ken SNG SGP 36.68 17.78 21.90 4.54 4.36 4.14 4.54 4.32 3.00 4 3f!↓, 2a, 3s+2t↓, ↓spin
19 Naoki MA HKG 31.48 12.87 18.61 3.89 3.61 3.61 3.86 3.64 0.00 20 1a<<*, 2f, 3s<↓-nc
20 Edward TER-GAZARIAN ARM 26.46 8.61 17.85 3.64 3.39 3.54 3.64 3.64 0.00 21 2a<<, 2f, 2z+2t<*
START ORDER MEN FREESKATE SAT OCT 13 2:45 pm local time / 6:45 am EDT
1 Alp Eren OZKAN TUR
2 Lilian BINZAI MDA
3 Naoki MA HKG
4 Edward TER-GAZARIAN ARM
5 Paqiel Yie Ken SNG SGP
6 Rakhat BRALIN KAZ
7 Nicholas HSIEH USA
8 Irakli MAYSURADZE GEO
9 Komel WITKOWSKI POL
10 Kims Georgs PAVLOVS LAT
^^^^^^^^^^^^ ZAMBONI ^^^^^^^^^^^^
11 Alec GUINZBOURG CAN
12 Geonhyeong AN KOR
13 Andrei MOZALEV RUS
14 Yuma KAGIYAMA JPN
15 Artur DANIELIAN RUS
16 Yuto KISHINA JPN
17 Ryan DUNK USA
18 Ilya KOVLER CAN
19 Adam SIAO HIM FA FRA
20 Ivan SHMURATKO UKR
===========================================================================